Soest toen - Soest nu ACTIEF BELEID V.V.V.-nieuws Het oog gericht op Nasser Verkeerslichten in g< splitsing Birkstraat hruik genomen op de Soesterbergsestraat Vrijdag 20 september 1968 47c jaargang no. 71 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Maar nog geen belastingverlaging Rondrit van de «emeenteraad door Soest R.K. Jongeren Sociëteit Koningin Wilhelminaïonds Vredesweek 1968 Dalerozeritmiek-onderwijs in Soest Fanklup Huskys Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 SOESTER OURANT Abons. p. kwart, 3.25, per post 4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Het uit de troonrede naar voren komen de beleid van de regering treft vooral door de verschillende aktiviteiten op binnenlands gebied. Wat buitenlandse zaken aangaat blijft het voornamelijk bij gemeenplaatsen en is eigenlijk alleen van belang de geleidelijke uitbreiding van de ontwikkelingshulp, die voor 1969 wordt verhoogd met 92 miljoen tot to taal ƒ632 miljoen, om in 1971 tot een totaal van 1°'o van het nationaal inko men te geraken. De begroting vertoont een tekort van 2540 miljoen, toch iets minder dan voor het lopend jaar werd geraamd n.1. 2777 miljoen. Zorgelijk vooral blijven de te korten bij het Gemeentefonds en bij de grote gemeenten, maar de regering hoopt een oplossing hiervan te bereiken. De belastingvrije voet wordt wat opgetrok ken, waarvan de laagste inkomens dus wat profijt zullen hebben. Het effect van de progressie voor de loon- en in komstenbelasting hoopt de regering over een periode van drie jaar te neutrali seren. Voor 1969 bleek toch een kleine be lastingverhoging noodzakelijk. De ac cijns op sigaretten en kerftabak wordt verhoogd, een pakje gaat dan ƒ1,75 kos ten. Maar ook overigens gaat ons volk toch weer iets meer aan belastingen op brengen, o.a, door de nieuwe omzetbe lasting, „aanpassing" van de motorrij tuigenbelasting en een nieuwe wet op de vennootschapsbelasting zal de op brengst daarvan ook weer wat verhogen. Van do al lang toegezegde verlaging der directe belastingen ter compensatie van de verhoogde indirecte belastingen en de progressie in de inkomensstijging komt dus voorlopig nog niets. Ondanks een geleidelijke verbetering van de conjunctuur en de betalingsba lans blijft in sommige delen van het land de bedrijvigheid onvoldoende en de werkloosheid daar, vooral onder de oudere werknemers, te hoog. De rege ring denkt ook aan een loonsom-heffing, die de bedrijven zouden moeten beta len, om die als bijdrage te laten dienen voor de bevordering van een meer even wichtige spreiding van de werkgelegen heid over het gehele land. Dat betekent dan feitelijk ook weer hogere lasten voor het bedrijfsleven. Ook enkele P.T.T.-tarieven zullen worden verhoogd. Afgezien van al deze minder prettige financiële konsekwenties, mogen we an derzijds wel vaststellen, dat de regering De Jong rustig voortgaat de nodige ak tiviteiten te ontwikkelen, zich zo goed mogelijk aanpassend bij de moderne ont wikkelingen. Het woningbouwprogramma blijft ge handhaafd op 125.000 woningen per iaar, waarvan 45.000 woningwetwoningen, 55.000 premiewoningen en 25.000 in de vrije sector. De begroting van Verkeer en Waterstaat vertoont een verhoging van ƒ325 mil joen Hiervan wordt 87 miljoen méér besteed aan verbetering van scheep vaartwegen en havens, het werk aan Europoort b.v., de verbetering van het Amsterdam-Rijnkanaal en de nieuwe Scheveningse buitenhaven. Er wordt verder een begin gemaakt met de aan leg van een net van „praatpalen" langs de rijkswegen, en er komt een wets ontwerp ter regeling van het ambulan- ceverkeer. Verheugend is zeker dat de regering streeft naar een grotere openheid van de bestuursdienst en meer inspraak hierbij vanuit het volk. Er komt een wet ter regeling van het stakingsrecht en informatie en bemid deling daarbij. Ook een herziening van het echtscheidingsrecht, waarvan we wel mogen zeggen: eindelijk. De regering staat niet afwijzend tegen over de instelling van een parlementaire ombudsman, waarover nader overleg ge pleegd wordt. Prettig aandoende geluiden komen er van het ministerie van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk. „De bur gerij moet de gelegenheid krijgen om in Het nieuwe spoorboekje is er U weet het toch, dat er dit jaar twee maal een spoorboekje de juiste inlich tingen over het treinverkeer gaat ge ven? Wie geregeld tussen de wielen d.w.z. de wielen van de trein zit, heeft een goede gids zeker nodig. Aangepast aan het verloop der treinen zijn de dienstregelingen der autobus sen, zoals voor ons district, het bus boekje van de N.B.M. en firma Tensen. Ons V.V.V.-kantoor kan u met de aanschaf van beide dokumenten hel pen. Het spoorboekje is al aanwezig, de busdienstregeling verwachten wij volgende week. De kaartverkoop van de U.S.O.-buscon certen is nu stop gezet. De heel erge laatkomers kunnen bij ons geen plaats bewijzen meer krijgen, zij zullen zich rechtstreeks tot kassa Tivoli moeten wenden. Het mooie winterprogramma van de Stadsschouwburg te Utrecht kunt u via het boekje „Muze" bij ons bestu deren. Tevens is plaatsbespreking mo gelijk, twee dagen vóór de voorstelling en voor wie over een couponboekje beschikt drie dagen tevoren, in beide gevallen dus door middel van V.V.V. Soest. Wij hopen, dat veel Soesters op deze manier de weg naar de Stads schouwburg zullen vinden, ja al deze voorbereidingen wij zen op de komst van de winter, maar zegt u eens eerlijk toch ook wel gezellig, niet? President Nasser acht de tijd gekomen om weer eens oorlog te voeren met Is raël. De Egyptische president zinspeelt in redevoeringen erop dat de Sinaï de langste tijd bezet is geweest en de kran ten in Cairo schrijven kolommen lang over de oprichting van een burgermili tie en over mobilisatie. Weliswaar merkt men er weinig van dat de bevolking geestdriftig is, maar de gewone Egypte- naren hebben waarschijnlijk ook niet vergeten dat Nasser hen in twee oor logen naar vernederende nederlagen heeft gevoerd. Het is trouwens ook de vraag of Nas ser zelf erg spontaan krijgslustig is ge worden. Het zijn meer zijn hoge leger officieren die begonnen zijn dreigende taal jegens Israël te uiten in de tijd dat Nasser in de sowjet-unie was om een zenuwontsteking in zijn been te laten behandelen. Vermoedelijk heeft de sow- jet-regering behalve medische ook wel politieke adviezen gegeven waarin hem echter zeker niet aanbevolen zal zijn de uitgebreide Russische wapenhulp te ge bruiken voor avonturen. Tenslotte kos ten de vliegtuigen en tanks die Nasser pleegt te verspelen ook roebels. Het geschreeuw van zijn generaals ech ter kan Nasser wel dwingen een stoer der houding aan te nemen zijn regime steunt op het leger en hij kan zich niet permitteren lakser te zijn dan zijn le gercommandanten. Nog daargelaten dat hij mag vermoeden dat deze generaal bij hun manhafte uitspraken in hun ach terhoofd kunnen hebben, dat eens iemand Nasser moet opvolgen en dat dat iemand moet zijn wiens flinkheid algemeen bekend is. Er is aan de andere kant ook een in tern Arabisch aspect dat Nasser dwingt iets te doen. De nederlaag met bijbe horend prestigeverlies is bijvoorbeeld in Saoedi-Arabië en de andere olievorsten- dommen niet alleen als verdrietig erva ren tenslotte is de vriendschap tussen die twee Arabische groepen niet zo erg innig, doordat de vorsten wel weten dat Nasser hen ook graag uit hun troon ziet gestoten. Dat verklaart bijvoorbeeld ook waarom de rijke Arabische olielanden wel in de beurs hebben getast voor Jordanië, dat het inderdaad moeilijk heeft, maar aan zienlijk minder voor Egypte dat het toch ook niet gemakkelijk kreeg vooral door het wegvallen van de Inkomsten uit het Suezkanaal. Ook dit vergt haast dat Nasser, om zijn prestige bij de Ara bieren buiten zijn land maar te her winnen, even duidelijk maakt dat Egyp te toch nog altijd de enige Arabische staat is die iets zou kunnen doen tegen Israël. Nassers minister Mohammed Fawzi heeft na de jongste schietpartijen aan het Suezkanaal ook de Egyptische taktiek uitgestippeld: militaire bliksemactie! over het kanaal die dan verdediging zullen heten tegen Israëlische voorbe reidingen voor een aanval. Het is dan mogelijk dat de Israëli's hun geduld verliezen en inderdaad een aanval uit voeren over het kanaal waarna het Egyptische leger kan proberen de schan de van vorig jaar juni uit te wissen. Nasser begint liever niet zelf de aan val, want er is tenslotte zoiets als het wapenstilstandsverdrag en het zou inter nationaal niet zo erg goed vallen als hij dat te opzichtig schond. Vooral niet om dat hij door de spanning aan het Suez kanaal zo hoog mogelijk op te voeren ook altijd nog een kans heeft het in de Ver. Naties voor te stellen of Israëls aanwezigheid langs het kanaal een ex plosieve situatie veroorzaakt waarna in ternationale druk op Israël zou kunnen worden uitgeoefend om de Sinaï te ont ruimen. Israël reageert op de jongste schietpar tijen met kalmte. Represaille-raids zijn achterwege gebleven. De generaal heeft zelfs gezegd dat de incidenten wel ern stig waren, maar geen nieuwe maatre gelen noodzakelijk maakten. De vraag is alleen hoe lang die kalmte stand houdt als de uitdaging groter wordt. KANTMAN Op dinsdag 24 september a.s., om 13.45 uur, komt de gemeenteraad van Soest bijeen ter behandeling van slechts één punt voorstel tot benoeming van een hoofd van de openbare school voor g.l.o. te Soest-Zuid. Na afloop zullen burgemeester, wethou ders en de raadsleden een rondrit ma ken doGr wijken en straten van Soest, waar veel nieuwbouw heeft plaats ge had. Bezocht zuben werden Colenso, Dr. Yïu- pertlaan, Willem de Zwijgerlaan, Nas- sauplantsoen en Albert Cuyplaan, waar ook de kort geleden gereed gekomen flat zal worden bezichtigd. Vervolgens wordt een bezoek gebracht aan het rioolgemaal bij de Dorrestein- weg, waarna te 15.30 uur de officiële opening zal plaats hebben van de Ko ningsweg. Daarna wordt een bezoek gebracht aan het Veen, waar het werkterrein van N.V. Van Gent en de gereedgekomen woningwetflats van N.V. Verwelius zul len worden bezichtigd. Na afloop van de rondgang zal de thee worden gebruikt in Hotel Van den Brink. Zondagmiddag a.s. houdt de Jongeren- sociëteit „Soestdijk" voor het eerst in dit seizoen een discobar. Deze zal be ginnen om 14 uur. Ongetwijfeld wordt dit een succes. De nieuwste platen zijn aanwezig, zodat aan ieders verzoek ge hoor kan worden gegeven. open overleg met de overheden mede zeggenschap te hebben bij het opstellen van belangrijke plannen. Zij moet in zelfwerkzaamheid eigen verantwoording kunnen nemen." Maar over de verwe zenlijking daarvan wordt verder niet ge sproken. De opbouw van de Ned. Opera Stichting wordt verder gesteund en ook de mogelijkheden voor recreatie en jeugdbeleid worden verruimd. Bij onderwijs en wetenschappen wil de minister naar nieuwe vormen van in spraak zoeken, zonder dat de slagvaar digheid van het beleid wordt aangetast. Er komt een ruime gedachtenwisseling over de juiste vorm van herstructue- ring van het wetenschappelijk onderwijs; de studenten zullen benieuwd zijn hoe ver hun inspraak dan zal gaan. Bij het lager onderwijs wordt een bescheiden begin gemaakt met verlaging van het aantal leerlingen per klas, terwijl ook andere wetswijzigingen in het begro tingsjaar aan de orde komen. Al kunnen wij hier slechts summier en kele punten uit het regeringsbeleid aan roeren, we hebben wel de indruk, dat de regering bepaald niet stil zit en bin nen de financiële mogelijkheden doet wat noodzakelijk is. Het wederom op de lange baan schuiven van de aanpassing van de loon- en inkomstenbelasting, nu alleen iets voor de laagst gesalarieerden, blijft een moeilijk te verteren noot. Maar om enigszins bij te blijven in de maat schappelijke ontwikkeling is er dan ook enorm veel geld nodig. En dit zal me nigeen nog altijd te weinig lijken. De collecte voor het bovengenoemde fonds ten behoeve van de kankerbe strijding heeft in Soest en Soesterberg opgebracht het respectabele bedrag van 8.623,88. Het bestuur dankt allen, die aan dit prachtige resultaat hebben medege werkt, in het bijzonder de collectanten en collectrices. Van 22-29 september a.s. wordt een Vredesweek georganiseerd door de Ker ken in Nederland. In Soest krijgt deze week volle aan dacht door 2 bijzondere avonden op woensdag 25 en vrijdag 27 septmeber a.s. De kerken van Soest-Zuid beleggen een avond op woensdag 25 septmeber in de In het begin van deze week zijn. zonder feestelijk vertoon, de verkeerslichten op de splitsing pirkstraat-Soesterbergse- straat in gebruik genomen. Nu al blijkt dat deze voorziening, die reeds langer gewenst was, in een grote behoefte voorziet. Het lange wachten voor het verkeer komende uit de richting Soes terberg behoort nu defiintief tot het verleden. getuige enkele onder hen die zonder het licht op te mreken doorrijden. De aanwezige agenten, die nu nog even een oogje in het zeil houden, passen de voorschriften nu nog soepel toe. zodat overtreders, nu nog met een opgeheven bestraffende vinger hun weg kunnen vervolgen. parochiekerk (St. Willibrordusstraat) om 20 uur. Deze avond zal worden geopend door burgemeester mr. S. P. baron Ben- tinck. Het thema van de Vredesweek: „Europa-verzoening, vrede, veiligheid", zal in politiek licht worden gezet door prof. dr. W. C. van Binsbergen te Bilt- hoven en uit evangelisch oogpunt wor den besproken door prof. dr. J. C. Vink o.p. te Driebergen. De Ned. Cantorij o.l.v. Maarten W. Kooy verleent muzikale medewerking. Deze belangrijke bijeenkomst verdient aller belangstelling. Omtrent de culturele manifestatie van Artishock in de Mariakerk te Soestdijk, hebben wij reeds mededeling gedaan in ons blad van dinsdag j.l. Voor de fietsers, die ook een verkeers licht op hun route vinden, is het nog even wennen aan de nieuwe situatie, De Amersfoortse Muziekschool gaat het ritmiekonderwijs in Soest weer hervat ten. Ongetwijfeld zal hiermede aan een behoefte worden voldaan, omdat het rit- miekonderwijs in den lande, als inte grerend deel van de muziekopleiding van de jeugd, zich steeds meer gaat ont wikkelen. Niet alleen voor de ontwikkeling van de vrije bewegingsexpressie van het kind, doch ook voor de elementaire oefening van de muzikale vermogens is het vak ritmiek van belang. Via de creatieve elementen van het be wegingsspel op muziek, leert het jonge kind reeds de muzikale elementen: rit me, melodie, toonhoogte, samenklank en klankkleur op zijn eigen niveau bele ven. Ook voor de latere instrumentale muziekstudie is het ritmiekonderwijs van groot belang. Als inleiding op de nieuwe cursus aan de Amersfoortse Muziekschool, afdeling Soest, zal op donderdag 26 september a.s., om 16.30 uur, een demonstratie Dal- crozeritmiek worden gehouden in het gymnastieklokaal van de openbare u.l.o.- school A, achter de muziekschool. Mid delwijkstraat 72. De demonstratie zal worden ingeleid door de directeur van de Amersfoortse Muziekschool, de heer A. Herckenrath, en staat onder leiding van de docente mej. N. van Loon. Deze bijeenkomst is bedoeld voor be langstellende ouders met hun kinderen, welke actief bij deze demonstratie zul len worden ingeschakeld. Op deze wijze kunnen zowel ouders als kinderen het beste worden ingelicht over de inhoud van het vak ritmiek. Bij voldoende deelneming zullen de leer lingen in verschillende leeftijdsgroepen worden ingedeeld. De lessen worden gehouden in de mu ziekschool op de Middelwijkstraat te Soest. Mocht er in een andere wijk van Soest voldoende belangstelling zijn voor het ritmiekonderwijs, dan zal overwo gen worden ook hier een cursus te plaatsen, om tegemoet te komen aan eventuele vervoersproblemen van de jongere cursisten. Er gaan grote dingen gebeuren met de ze populaire groep uit onze eigen woon plaats. Onlangs hadden wij een gesprek met Select Productions, het manage ment en boekingskantoor van de Hus kys, en vroegen wat de toekomstplan nen voor de Huskys waren. Men vertelde ons dat er hard aan een nieuw programma gewerkt werd. Wat dit precies inhoudt wilde men echter liever nog niet bekend maken. Wel vernamen wij dat er voorbereidin gen werden getroffen voor de oprichting van een eigen fanklub. Op onze vraag waarom een fanklub antwoordde men: de Huskys gaan een druk seizoen tege moet en zullen door het gehele land op treden. Het zou daarom erg jammer zijn wanneer de vele fans in Soest zo wei nig hun eigen groep kunnen gaan be luisteren. Het is daarom de bedoeling dat we speciale Huskys-optredens voor de fans in Soest gaan organiseren; ver moedelijk zal de eerste avond in okto ber gehouden worden. Wij vinden dit een geslaagd idee en ho pen dat de Huskys het. met steun van haar vele fans, ver zullen brengen on der talloze beatgroepen. De Van Weedestraat vijftig jaar geleden. Dezelfde plaats nu.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1