Verdiende rust ESTEREL: zwierig en vol borduursels Een ontbijt datstaat' in de maag „DOORZICHTIGE MOTIEVEN" VAN EEN MODEKONING ZO MAAKT U. - o i 3 Meningen 'I ;W WE Hebt u ook wel eens meegemaakt dat men u In het buitenland een beetje vreemd aankeek, als u voor het ont bijt alleen maar broodjes met boter en jam bestelde? Vooral in Duitsland denkt ledereen nog, dat wij Nederlan ders ontbijten met ham, verschillende soorten worst, kaas, hagelslag, jam en diverse soorten brood. Het dwaze ls dat zo'n denkbeeld, als het eenmaal wortel heeft geschoten haast niet meer uit te roeien is. Iets soortgelijks maken de Engelsen mee. Het „enig echte en zaligmaken de Engelse ontbijt met ham en eieren, braadworst, paddestoelen, nieren, ge bakken vis en natuurlijk met toast en marmelade bestaat alleen nog maar in de Britse hotels en in de boottrein van Dover naar Londen. De Engelse huisvrouw heeft er al lang genoeg van in de vroege morgen met braadpan en pollepel aan de slag te gaan. Dit blijkt uit gegevens, die een Britse levensmiddelenfirma heeft gepubli ceerd met betrekking tot de ontbijtge- woonten van het Verenigd Koninkrijk. Daaruit blijkt dat er ook nog maar nauwelijks liefhebbers bestaan voor ..porridge", de stijve in water gekookte havermoutbrei. Slechts een vijfde deel van de Britten eet 's morgens nog ha vermoutpap bij het ontbijt. Het door snee Britse gezin bepaalt zich tot licht verteerbare graanprodukten, zoals corn flakes, boterhammen en vruchtensap pen. In de Britse hotels houdt men de tra. ditie nog hoog. Daar wordt de gasten zowel Engelsen als buitenlanders nog steeds een,,echt" ontbijt voorgezet, ook al doen zij dat thuis niet. Voorts nemen in de Britse hotels 65 procent van de gasten 's morgens een kop thee, terwijl in de huisgezinnen dit percenta ge slechts 20 bedraagt. Ook is het niet zo, dat een Brit zonder thee niet kan leven. Volgens de gepubliceerde gege vens is in het gebied van Londen kof fie de eerste drank van de bevolking en thee slechts van 27 procent van de mensen .Zo ziet u maar weer dat niet alleen de tijden veranderen, maar ook de gewoonten van de mensen. De grote Parijse mode-ontwerper Ives St. Laurent heeft het volgens de Britse mode-experts wel wat tè bont gemaakt, toen hij zijn mannequins de door hem ontworpen blouses liet showen, waaronder naar de aanwijzingen van de Franse meester geen beha dient te worden gedragen. Alleen dat al zou voor alle niet te jonge figuren een onverzorgde boel geworden zijn. Maar Ives ging nog verder: de door hem getoonde blouses waren alle door zichtig. Nu mag en kan tegenwoordig wel veel, maar voor de Britten moet het toch ook niet al te hoepla" worden. Vier vooraanstaande Britse man nequinbureaus hebben hun meisjes dan ook verboden de gewraakte door zichtige .kledingstukken" te laten zien. Volgens de bureaus zijn deze creaties van Ives St. Laurent .uitermate vulgair" en smakeloos". En eerlijk gezegd geloven wij wel, dat de Nederlandse mannequins het met deze uitspraak eens zullen zijn. Dergelijke showpartijen kunnen beter wor den overgelaten aan fotomodellen die voor zekere geïllustreerde bladen lopen", bladen die door een bepaald vulgair deel van de jongeren (en ook wel ouderen) worden gelezen. We geloven trouwens niet dat we het ver mis hebben als we de redenen waarom Ives St. Laurent deze blouses laat sho wen doorzichtige motieven" noemen. Op deze manier in het nieuws te komen kon echter wel eens een averechtse uitwerking hebben. Of heeft de mode ook in dit opzicht haar eigen code? Een modél waarin klassiek en gemak kelijk sportief samengaan en ver sterkt worden door een opmerkelijke élégance, die zeer maathoudend wordt geaccentueerd door twee rijen knopen en een geestig geprojecteerde zak. (Model uit de Linda Lu-collectie) Met kristalmozaïksteentjes, die sinds kort ook in ons land in de handel zijn gebrachtkunt u ar tistieke en tevens nuttige gebruiks voorwerpen makenzoals: Lamp jes, portretlijstjes, presenteerblaad jes en veel meer. Om uw werk stukjes tot een volledig succes te maken doet u er verstandig aan "n goede handleiding te raadplegen. Het boekje „Zo maakt u kristalmo- zaïkis zo'n goede leidsman Prijs f 7.90). Ook van pitriet kunt u speelse din gen maken: theeblaadjes en mand jes, maar ook artistieke wandver sieringen en fraaie fantasiedieren. Het boekje Dat kan óók met pit riet" kan u goede diensten bewij zen bij deze bezigheid ff 5.90). Beide boekjes zijn uitgegeven door Zomer en KeuningsWageningen. 1 F Atf - Wie op de leeftijd is gekomen waarop zij of hij van ,,een verdiende rust" gaat genieten, heeft in de eerste plaats behoefte aan een stoel waarin je niet moe wordt. Want hoe dwaas het ook klinkt, in de meeste makkelijke stoelen word je moe, als je er lang in of op moet zitten. Daarom heeft de Vereniging Neder lands Fabrikaat onlangs in samenwerking met de Centrale Bond van Meubelfabrikanten een ..prijs- vraag-bejaardenstoel" uitgeschreven, waarvoor niet minder dan 60 inzendingen binnenkwamen. De inzen dingen werden door twee jury's beoordeeld: één jury van deskundigen en één jury van bejaarden. Beide jury's kwamen helaas tot de slotsom, dat ,,de" ideale stoel er nog niet bij was. Maar het ideaal werd toch wel door enkele inzendingen benaderd. Met alle res pect voor de keuze van de deskundigen-jury (die twee andere modellen bekroonde dan de bejaarden- jury) geven wij u hier de afbeelding van de drie stoelen, welke door de aanstaande gebruikers werden aangewezen, als zitmeubels die men graag in huis zou willen hebben". Behalve met het zitcomfort werd ook rekening gehouden met de ruimte in particuliere huizen en bejaardencentra. Verder mochten de stoe len een winkelprijs van driehonderd gulden niet te boven gaan: ze moesten ook voor smallere beurzen betaalbaar zijn. De drie hier afgebeelde modellen werden bekroond met elk f 1.000. Ze zitten gegarandeerd goed, al blijft er dan nog wel een kleinigheid te wensen over. V.r.nJ.: Model Senior, ontworpen door Van Wulfften Palthe, Nijverdal, en gemaakt door Ros Meubelen te Hengelo-O., een fauteuil op houten frame, waarvan zitting en armleggers met stof zijn bekleed, voorzien van een verstelbaar hoofdkussen; Model Amstelrust ook bekroond door de jury van deskundigen, ont worpen door ontwerpers van de Meubelfabriek Gel derland te Culenborg en door dezelfde fabriek ge maakt, en Model Meerwijk, een zitstoel op stalen frame, ontworpen door Nieuwkoop en Salari te Beu- sichem en vervaardigd door Niesel te Beusichem. U hebt dus keus en... gaat u maar zitten. Dit simpelesportieve maar te vens smaakvolle parelgrijze jurkje van TergaVjersey zal zowel het oudere meisje als de jeugdige vrouw flatteren. De taille wordt gemarkeerd door een ceintuur op de heupen. Links: Met kralen bestikt tuniek model uit de collectie van Jacques Esterel. Rechts: Dit is dè nieuwe haarmo de: strak achterover en in de nek eindigend in een wrong. Geheel links: Romantische witte avondjurkgeheel geplisseerd naar een modél van Nina Ricci (mate riaal Ter gal). Jacques Esterel, een van de bekendste Parijse couturiers heeft voor het creëren van de door hem uitgebrachte nieuwe mo dellen kennelijk inspiratie opgedaan in Bulgarije. Hij is er dan ook voor naar Oost-Europa geweest, natuurlijk lang voordat er sprake was van militair machtsvertoon tegen Tsjechoslowakije. Esterel heeft zijn collectie „Franco-Bulga- ria" genoemd; ze is een kruising tussen karakteristieke Bulgaarse landsmerken en onmiskenbare Parijse inventiviteit. Duide lijk zijn de sporen van de Bulgaarse natio nale klederdrachten te herkennen, of schoon de stoere kledingstuken van de Bulgaarse plattelanders natuurlijk in ge civiliseerde vorm zijn verwerkt. Wat de collectie van Esterel opmerkelijk maakt zijn: mini-rokken, tuniekjassen, oosterse hoofdtooien en veel borduursels. De haar dracht van zijn mannequins staat in vol maakte tegenstelling met die van het vo rige seizoen: een glad kapsel, zonder weel derige krullen dus, eenvoudig en bij het sobere af. Je moet er een gezicht voor heb ben, maar dat is min of meer het geval met alle kapsels. Het spreekwoord: }Jzoveél hoofden, zo veel zinnen" wijst er wel op hoeveel de ideeën en meningen van verschillende mensen uiteen kunnen lopen. En van zelfsprekend meent ieder voor zichzélf het bij het rechte eind te hebben. Wél voélen we hoe we in de loop van ons le ven wijzer worden door ontwikkeling en ondervindingvoelen we hoe onze meningen zich op menig punt wijzigen of gewijzigd hebben, maar als het er op een bepaald moment om gaat, ver geten we dat meestal en zien we onze eigen mening als juist. Juist door deze vorming geboren uit ondervinding wordt het voor veel ouderen erg moei lijkt vaak zelfs onmogelijk het gelijk van de jeugd in te zien als er in be paalde gevallen verschil van mening tussen de generaties bestaat. En toch is dat ook mogelijk. Want niet alleen wijzelf hebben onze ondervindingen en groeien, ook de wereld, de algemene omstandigheden en opvattingen doen dat. Niet altijd terecht, maar ook niet altijd ten onrechte. En soms gaat deze ontplooiing der ideeën sneller dan wij bij kunnen benen; juist de oudere mens is vaak gehecht aan de opvattingen uit z'n jeugd, raakt er min of meer in vastgeroest, omdat ze beproefd en ver trouwd zijn. Veel gewoonten, veel woorden die eenmaal zin en betekenis hadden, hebben echter de neiging op den duur tot holle frazen te worden, waar de ouderen zich moeilijk van los kunnen maken. Het is echter geen won der dat de jeugd ze niet meer accep teert. Dit alles hoeft echter geen reden te zijn dan maar elk zelfvertrouwen op te geven en er hélemaal geen mening op na te houden. Het is juist uiterst no dig dat ieder werkelijk zo goed moge lijk een eigen mening vormt en er voor uit durft te komen. Doch dan moeten we bereid zijn afwijkende meningen niet direct als vijandig af te wijzen, maar ons afvragen óf er toch mogelijk iets goeds en waars in schuilt en wat dat kan zijn. Zó leren mensen van el kaar en voegen we bij de eigen onder vinding nog die van anderen. Ook smaak en karakter spelen een belang rijke ról bij het vormen van onze me ningen en deze kunnen zozeer uiteen lopen, dat ze voor een ander moeilijk te begrijpen en te accepteren zijn. Doch ook dan is er altijd meer reden tot po gen, dan tot minachtend schouderop halen of onaangenaam ruziën. JETTY 4

Soester Courant | 1968 | | pagina 7