Kom ZcUIISQ Kom ZO IMS!) Kom ZollUISO Vervolg sport van hier en daar B.D.C. eindelijk weer ouderwets op dreef 7-0 tegen Roda '46 AARDE BOTSTE, M AAR WAARMEE V.V.Z.-nieuws medewerkster Een nieuwe theorie over de Siberische reuzenvuurkogel van 1908 S.V.V. Volleybal lii onze collectie BRILMONTUREN Fa. D. F. VOIGT Kampioenschappen L.T.C. Soest Opbrengst collecte Zonnehuis Standen voetbalcompetitie Mixed Hockey Club Soest Zo vlogen de duiven Olvmpia volleybal Geslaagd Vleesverkoop Eiermarkt Ned. Vrouwen Elektr. Ver. Mevr. Gerda Rosman Gediplomeerd sehoonheidsspecialiste Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 Vereniging ..Nederlandsche Hervormde Stichtingen voor Zenuw- en Geesteszieken' Centraal bureau te Soesterberg DINSDAG 24 SEPTEMBER 1968 Eindelijk heeft B.D.C. zijn oude vorm teruggevonden. Een kleine omzetting in het elftal bleek voldoende om het team aanmerkelijk aan productiviteit te doen winnen. Werd in de voorgaande wed strijden nog maar één doelpunt ge scoord, zondag produceerde men er in de uitwedstrijd tegen Roda meteen ze ven, daarmede de achterstand meteen inhalend. Aanvalsleider v. d. Lugt nam drie doelpunten voor zijn rekening. Overigens moet wel gezegd worden, dat Roda een vrij povere partij voetbal speelde. Bij de rust had B.D.C. al een voorsprong van 2-0. De Hamersveldse ploeg hielp de Soestenaren een handje door zelf de openingstreffer in eigen doel te scoren. Marcel van de Lugt maakte er nog voor het verstrijken van de eerste 45 minuten 2-0 van. In het eerste kwartier na de hervatting heeft B.D.C. het even moeilijk gehad, maar van de Roda-aanval bleek toch te weinig uit te gaan om tot succes te ko men. Doelman Smink behoefde dan ook betrekkelijk sporadisch handelend te optreden. Zijn collega aan de andere kant had het aanmerkelijk drukker. Herhaaldelijk sneed de B.D.C.-aanval door de Hamersveldse verdediging en vijf maal moest de Roda-doelman nog de trieste gang naar het net maken door Van 4 t.e.m. 12 oktober Niet minder dan negen teams van de Soester Volleybal Vereniging moesten de afgelopen week in touw komen voor het spelen van een kompetitie-wedstrijd. Moesten woensdagavond twee van de drie teams met een nederlaag genoegen nemen. Donderdag daarentegen hadden de wedstrijden voor onze plaatsgenoten een gunstig verloop want van de vijf wedstrijden wisten zij er vier in winst om te zetten. S.V.V. 1-V.V.A. 1 (dames) 0-3 Het eerste damesteam van de rood-wit- ten heeft in vergelijking tot het vorig seizoen door verschillende wijzigingen aan kracht ingeboet Niettemin wisten zij de Amersfoortse dames - die vorige week verassend van Spirit wonnen - goed partij te geven. Zo werden de eerste en derde set met het kleinst mo gelijk verschil verloren t.w. 16-14, ter wijl de tweede set een 15-11 winst voor V.V.A.-dames opleverde. WILHELMINA 1-S.V.V. 2 (dames): 1-2 De dames van het tweede team ver rasten vriend en vijand door het toch sterke Wilhelminalteam een 2-1 neder laag toe te brengen. Met groot enthou siasme wisten de S.V.V.-dames de eerste en tweede set met resp. 15-6 en 15-2 op hun naam te brengen. De derde set was voor hun tegenstandster en wel met 15-8. S.V.V. 3-OLYMPIA 3 dames) 3-0 Het derde damesteam van de rood-wit ten wist de wedstrijd tegen plaatsge noot Olympia met 3-0 te winnen. De De setstanden waren: 15-11, 15-7 en 15-5. S.V.V. 4-SPIRIT 5 (dames) 2-1 Het jeugdige vierde dames van de Soes ter Volleybal Vereniging deed goed werk door de wedstrijd tegen Spirit 5 in een 2-1 overwinning om te zetten. D, setstanden waren: 15-11, 15-7 en 12-15. S.V.V. 5-LIMVIO 2 (dames): 0-3. Het vijfde team van de dames dat ge heel uit speelsters bestaat die dit jaar voor het eerst aan de kompetitie deel nemen moest weliswaar in Limvio 2 met 3-0 zijn meerdere erkennen maar bood in het bijzonder in de eerste set goed tegenstand. De setstanden waren 14-16, 7-15 en 6-15. S.V.V. 1 - WILHELMINA 1 (heren): 3-0 Het eerste herenteam liet zich in zijn wedstrijd tegen het lang niet zwakke Wilhelmina van zijn goede zijde zien door alle drie sets in winst om te zet ten. Met 15-5, 15-7 en 15-8 lieten zij er geen twijfel over bestaan wie zich het strekste team mocht noemen. B.G. S.V. 2 (heren): 1-2 Het tweede herenteam behaalde zijn tweede overwinning in dit seizoen door het Baarnse B.G. S.V. met een 2-1 nederlaag naar huis te zenden. De set standen waren 11-15, 6-15 en 16-14. S.V.V. 4-OLD TIMERS (heren) 0-3 Het pas naar de derde klas gepromo veerde vierde herenteam moest in het team van Old Timers zijn meerdere erkennen. Met 10-15, 3-15 en 8-15 trok het seniorenteam van de rood-witten aan het kortste eind. S.V.V. 5-OLYMPIA 5 (heren) 1-2 In de wedstrijd tegen plaatsgenoot Olympia 5 moesten de S.V.V.'ers de overwinning aan hun tegenstanders la ten. Met 11-15, 15-10 en 9-15 trokken laatstgenoemden aan het langste eind. Voor deze week staan voor de S.V.V.- teams de volgende wedstrijden op het programma: Woensdag, 25 sept. 1968: S.V.V. 2-V.V.A. 2 (dames). S.V.V. 4-D.O.S. 3 (dames). S.V.V. 3-Wilhelmina 3 (heren). Donderdag, 26 september 1968: S.V.V. 1- A.G.A.V.S. 1 (heren). V.V.A. 3-S.V.V. 2 (heren). Olympia 4-S.V.V. 4 (heren). Vrijdag, 27 septmeber 1968: S.S.S. 1- S.V.V. 1 (dames). S.V.V.-S.V.H. b (jon gens). ls er zeker een naar uw keus Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier doelpunten van M. v. d. Lugt (twee maal), J. Paauw, J. Dorresteln en P. Dorrestein. B.D.C. had voor deze wedstrijd P. Dor restein in de middenlinie opgesteld wat een duidelijk succes bleek. Hij voorzag zijn spelers herhaaldelijk van goede passes en schroomde ook niet, zelf mee ten aanval te trekken, met genoemd re sultaat. Komende zondag zal B.D.C. moeten be wijzen, dat de 7-0 zege geen uitschieter is geweest. Zondag komt namelijk lei der Minerva op bezoek, dat afgelopen zondag Scherpenzeel met 6-1 verpletter de. GOEDE DAG VOOR B.D.C. WINST VOOR VIjIF ELFTALLEN B.D.C. heeft zich zondag fraai hersteld van de slechte dag, die het de week daarvoor had, toen op één na alle elf tallen verloren. Nu waren de rollen precies omgekeerd. Alleen het achtste verloor nu. Een beter spelend B.D.C. 2 kwam n Amersfoort bij K.V.V.A. 2 niet verder dan een 2-2 gelijk spel. K.V.V.A. maak te zelf voor B.D.C. het eerste doelpunt. Met deze voorsprong mocht B.D.C. ook gaan rusten. In de tweede helft maakte K.V.V.A. gelijk, maar Gros hielp de gasten toch weer aan een voorsprong. Nadat de B.D.C.-aanval verschillende kansen om de overwinning veilig te stellen, had gemist, maakte K.V.V.A. kort voor tijd toch nog gelijk, liet derde elftal bleef bij Amersfoortse Boys 3 bij een 1-1 stand steken. Het betekende het tweede punt voor dit elf tal in de nieuwe competitie. B.D.C. 4 kwam na een doelpuntrijk duel met Veense Boys 3 tenslotte met een 5-4 zege naar huis. Tot driemaal toe nam het vierde elftal de leiding, maar evenzoveel keer maakte Veense Boys weer gelijk, totdat de thuisclub zelf een (4-3) voorsprong nam. B.D.C. slaagde er in de slotfase van de wedstrijd toch weer in om deze achterstand in te lo pen en opnieuw de leiding te nemen, om deze daarna niet meer af te staan. B.D.C. 5 bleef in eigen huis Roda 3 uit Hamersveld met 2-1 voor. B.D.C. stond echter al kort na het begin achter, toen H. Sukel op ongelukkige wijze met zijn hand op de bal viel en daarmede Roda aan een strafschop hielp. Het moreel sterke vijfde elftal kwam echter goed terug en maakte na ruim een half uur door een fraai schot van Bodewes ge lijk: 1-1. Dezelfde speler maakte er in de tweede helft 2-1 van na een fraaie solo. Roda zette B.D.C. nog wel onder zware druk, maar de thuisclub wist de tweede overwinning tot het eind toe vast te houden. Het achtste elftal, dat zondag voor het eerst in competitieverband in het veld kwam, moest thuis een 6-2 nederlaag aan het Amersfoortse Quick toestaan. Het negende elftal begon zondag tegen Victoria in Hilversum weliswaar een half uur te laat, maar behaalde niette min de eerste overwinning. Ries Voskui len schoot B.D.C. na een kwartier naar een 1-0 voorsprong. Dezelfde speler stel de drie minuten later na fraai solowerk Jan Koots in staat, er 2-0 van te ma ken. Hij scoo:rde ook het derde doel punt voor B.D.C., dat toen op rozen leek te zitten, maar een fout in de B.D.C.-verdediging bracht het verschil al meteen weer terug tot twee doel punten. Twintig minuten voor het einde kwam Victoria na een uitval zelfs nog dicht bij B.D.C., maar de eerste overwinning werd niet meer uit handen gegeven. Het tiende elftal tenslotte begon de competitie met een royale 5-1 overwin ning op S.E.C. 6. TECHNISCH BETER V.V.Z. KWAM TEGEN HOEVELAKEN NIET VERDER DAN 1-1. Het eerste elftal van V.V.Z. is zaterdag in de uitwedstrijd tegen Hoevelaken on danks een technisch overwicht niet ver der gekomen dan een 1-1 gelijk spel. De wedstrijd toonde wel enige gelijkenis met de vorige week gespeelde ontmoe ting V.V.Z.-Hees, toen de thuisclub ook een beter technisch inzicht toonde, maar voor het directere spel van Hees moest buigen. Deze kant leek het zaterdag ook op te gaan, want bij de rust keek V.V.Z. te gen een 1-0 achterstand aan, ontstaan door een Hoevelakens doelpunt in de dertigste minuut. In de tweede helft slaagde V.V.Z. er wat meer in, de tegenstander terug te dringen. Men wist zich ook aantrekke lijke kansen te scheppen, uit een waar aan B. Fugers tenslotte met een fraai doelpunt de gelijkmaker scoorde. Een spectaculaire, harde omhaal van dezelf de speler had met wat meer gelijk een overwinning kunnen betekenen. Ook Schaap zat het dit keer niet erg mee. Tweemaal trof hij buiten bereik van de Hoevelakense doelman de lat, zonder dat er verdere doelpunten uit voort vloeiden. C.J.V.V. 4-V.V.Z. 2 5-2. Het tweede elftal, zeer zwaar ingedeeld, heeft het zaterdag niet kunnen redden tegen het sterke C.J.V.V. 4 uit Amers foort, een elftal, dat enkele jaren gele den nog als eerste van C.J.V.V. was ingeschreven. De gasten namen zelfs al na vijf minuten de leiding door een doelpunt van P. Altena, maar enkele minuten later was de stand al weer in evenwicht, toen C.J.V.V. uit een vrije trap ineens raak vuurde: 1-1. De gastheren scoorden kort daarop op nieuw, maar dit maal was het V.V.Z., dat ondanks, het overwicht van C.J.V.V., nog gelijk kon maken. Het doelpunt kwam op naam van J. Putters. Kort voor rust nam C.J.V.V. 4 echter op nieuw afstand. In de tweede helft maakte V.V.Z. een verkeerd gebruik van het windvoordeel. Keer op keer probeerde de Soester de fensie met lange trappen de voorhoede aan het werk te zetten, maar steeds weer werden de ballen een dankbare prooi van de als een rots in de bran ding staande spil van C.J.V.V. Aan die kant bleven de doelpunten dan ook verder uit. Wel slaagde C.J.V.V. er nog tweemaal in om de V.V.Z.-keeper te passeren, waarmede de eindstand op 5-2 werd gebracht; een resultaat, waarvoor V.V.Z. zich overigens niet hoeft te scha men. V.V.Z. 3-S.V.1VÏ. BOYS 2 2-2 Het ook zwaar ingedeelde V.V.Z. 3 le verde zaterdag een waardige prestatie door het sterke S.V.M. Boys 2 op een gelijk spel (2-2) te houden, na een 2-0 achterstand bij het ingaan van de twee de helft. In de eerste helft had V.V.Z. duidelijk moeite met het spel van de tegenstander. Geleidelijk aan kreeg de V.V.Z.-defensIe wat meer vat op de aanvalslustige tegenstander, waardoor de schade verder beperkt kon worden ge houden. In de vijftiende minuut van de tweede helft was het de van de junioren geko men D. van Arkel, die Van Wijk op maat bediende: 1-2. Tien minuten later maakte V.V.Z. zelfs gelijk, toen Van Kampen een rush ondernam, maar op het beslissende moment de bal zag af genomen door een van de Maartensdijk- se verdedigers. Deze speelde echter te zacht op zijn doelman terug, zodat Van Kampen toch nog zijn oorspronkelijke bedoelingen ten uitvoer kon brengen: 2-2. V.V.Z. 4-C.J.V.V. 5 0-1 V.V.Z. 4 verloor zaterdag op vrij onge lukkige wijze van het Amersfoortse C.J.V.V. 5. Twee doelpunten van V.V.Z. werden afgekeurd, één om onbegrijpe lijke redenen en één wegens een om streden geval van buitenspel. Pas hal verwege de tweede helft opende C.J.V.V. de score. Het zou ij dit ene doelpunt blijven, wat voor V.V.Z. een ongelukkige en niet geheel verdiende nederlaag betekende. V.V.Z. 5-V.V.Z. 6 1-3 Het vijfde en zesde elftal van V.V.Z. stonden zaterdag in competitieverband tegenover elkaar. Aanvankelijk hadden de veteranen van het zesde nogal wat moeite met de vrij snelle en jonge spe lers van het vijfde, wat dan ook resul teerde in een 1-0 stand voor het vijfde bij de rust. M. Vetkamp maakte het doelpunt. In de tweede helft slaagden de vetera nen erin. hun routine wat meer de doorslag te doen geven. Groart maakte eerst gelijk, waarna R. ten Hove met een keihard schot het zesde de leiding gaf. Een uitval van J. v. d. Hoek en Groart bracht de veteranen door een doelpunt van Groart tenslotte op 3-1. De tweede nederlaag bracht S.E.C. adsp. d toe aan V.V.Z. c. Ce bewoners van de Bosstraat wonnen met 5-3. De junioren van Hees tenslotte brachten V.V.Z. jun. A de derde ndeerlaag toe. Het werd 1-3. Het pupillenelftal van Hees 2 kreeg echter een kleine 3-2 nederlaag van V.V.Z. 2 te incasseren, terwijl het Amersfoortse A.P.W.C. 3 met een 6-0 nederlaag naar huis werd gestuurd door V.V.Z. 3. V.V.Z. adsp. a bleef Hoogland adsp. 2 tenslotte met 3-0 voor. Van 4 t.e.m. 12 oktober De jeugd van V.V.Z. kwam tot ver- dienstleijke resultaten. Van de zes wed strijden werd er drie door de Soester club gewonnen. De adspiranten c van C.J.V.V. bezorgden hun vereniging ech ter de derde zege van deze middag op V.V.Z. V.V.Z. adsp. b moest met 9-0 zijn meerdere erkennen in de schotvaardige Amersfoorters. Op zaterdag 21 september j.1. zijn de fi nales verspeeld van de clubkampioen schappen van de Lawn Tennis Club Soest. Tennisweer was het bepaald niet en de felle wind deed menige bal op een plaats belanden, waar die niet bedoeld was. Gelukkig was het echter droog, zodat de wedstrijden toch voortgang vonden. De finale gemengd dubbel werd een overwinning voor mevr. Reimerink-P. Janssen. Zij trokken zich van de felle wind weinig aan en boekten een 6-2, 6-4 zege op mevr. Felix en J. H. van Breukelen. Hierna moesten beide laatstgenoemden aantreden voor de finales in de enkel spelen. Van Breukelen won in twee sets van M. Haal, die de touch op de bal miste en van zijn tegenstander, die in een hoog tempo speelde, ook geen kans kreeg om er in te komen (6-2, 6-4). De wisselberker komt dit jaar dus bij J. H. van Breukelen. Bij de dames een overwinning van me vrouw Felix op mevr. Groart. De eers te en derde set gingen vrijwel gelijk op, de tweede set toonde een duidelijke meerderheid van mevr. Felix. (4-6, 6-1, 6-4). Door het uitvallen van mej. Hofman wegens een bilessure was de eerste prijs dames-dubbel reeds beland bij de da mes Felix-Reimerink; tweede prijs me vrouw Thiellier-mej. Hofman. De laatste finale was het herendubbel spel, waarbij het spelpeil ook weer van de wind te lijden had, maar waarin de combinatie Geijtenbeek-Sprangers toch duidelijk sterker was dan de heren Janssen-R. v. Zadelholf (6-2, 6-2). Op diezelfde middag werd de uitge stelde mixed-dubbel oudere jeugd ver speeld en hier zag men een overwinning van Laura Haks/Martin Mirck op Jac- queline Reimerink/Peter Heuts. (6-2; 6-4). Het nummer gemengd dubbelspel, waar bij de wedstrijdleiding de paren had sa mengesteld om zoveel mogelijk gelijke sterkte te krijgen werd een overwinning van mej. N. Siemers'J. Gans. Dat deze opzet gelukt is, bleek wel uit het feit, dat in dit nummer vele span nende drie-sets partijen verwerkt moes ten worden. Op 5 oktober a.s. houdt de L.T.C. Soest haar jaarlijkse feestavond ter afsluiting van het seizoen, bij welke gelegenheid de prijzen zullen worden uitgereikt. De collecte voor het „Zonnehuis" heeft in Soest en Soesterberg een bedrag van 1469,75 opgebracht. Het comité brengt aan allen, die hieraan hebben mede gewerkt, hartelijk dank. Door het gelijke spel van S.E.C. In de vierde klasse G zijn de Soestenaren in middels al drie punten achtergeraakt op de leiders Nljenrodes en 's-Grave- land, die zondag belden geen fouten maakten. Nijenrodes won uit met 3-1 van Muiderberg dat nog altijd op het eerste punt wacht, terwijl 's-Graveland met dezelfde cijfers in Bussum van B.F.C. won. De derby tussen Laren en L.V.V. eindigde ook al met 3-1 in het voordeel van L.V.V. K.V.V.A. klom naar de derde plaats door een 3-1 zege op De Vesting, terwijl N.S.C. en A.P.W.C. elkaar in evenwicht hielden: 1-1. Door deze resultaten Is de stand geworden: Nijenrodes 3-6 De Zebra's 3-3 's-Graveland 3-6 A.P.W.C. 3-2 K.V.V.A. 3-4 N.S.C. 3-2 L.V.V. 3-4 De Vesting 3-1 S.E.C. 3-3 B.F.C. 3-1 Laren 3-3 Muiderberg 3-0 In de eerste klasse van het afdelings voetbal maakten de leiders ..Minerva" en „Hoogland" geen fout Minerva bleef ongeslagen door een 6-1 zege op Scher penzeel, terwijl Hoogland met wat meer moeite in Amersfoort van het nog puntloze Amersfoortse Boys won: 2-3. Het Utrechtse „Kampong" verraste door een 4-1 overwinning bij E.M.M. Soester berg speelde ook zijn derde competitie wedstrijd gelijk, ditmaal tegen „Mid- lei dia". Door de 7-0 zege op Roda is B.D.C. een paar plaatsen op de rang lijst geklommen. De stand luidt thans: Minerva 4-7 Kampong 3-3 Hoogland 4-7 Veense Boys 3-2 Midlandia 4-5 Roda 4-2 B.D.C. 4-4 Scherpenzeel 4-1 E.M.M. 4-4 A'foort Boys 3-0 Soesterberg 3-3 In de tweede klasse A. afdeling Utrecht van het zaterdagvoetbal klom Hees door de 4-1 overwinning op Kulan naar de tweede plaats. S.V.P. verspeelde het eerste puntje door een gelijk spel te gen Woudenberg. Leider Candia bleef door een 2-0 overwinning op Valleivo gels ook in de vierde wedstrijd onge slagen. terwijl V.V.Z. opnieuw wat te- luerstelde, door het tegen Hoevelaken niet verder te brengen dan een 1-1 ge lijk spel. T.O.V. bleef op eigen terrein Baarn moeizaam met 1-0 de baas. S.E.C. was afgelopen zaterdag vrij. De stand is nu geworden: Candia 4-7 Hoevelaken 3-3 Hees 4-6 Valleivogels 3-2 S.V.P. 3-5 Woudenberg 3-2 T.O.V. 4-5 Kulan 3-1 S.E.C. 3-3 Baarn 4-1 V.V.Z. 3-3 BARNEVELD I-SOEST I (DAMES) 0-9 D? eerste 10 minuten van de eerste helft was nogal rommelig. Vele kansen werden door Soest gemist. Leny Eggen- kamp bracht de stand op 0-1 en gaf Soest daardoor een zodanige stimulans, dat de ruststand 0-5 was. Bameveld, dit jaar voor het eerst in de competitie, bood moedig tegenstand, maar was tegen dit geweld niet opge wassen. Eindstand: 0-9 in het voordeel van Soest. Gescoord werd door: Lore Rasch-v. d. Sterren (4 x), Leny Eggen- kamp (2 x), Maud Walter (1 x) en Mari- on Kuijper (2 x). De Postduivenvereniging „De Zwaluw" nam met 194 duiven deel aan een wed vlucht vanaf St Gh. Hornu, afstand 218 km. De duiven werden gelost te 7.20 uur. De eerste duif ariveerde te 9.35.50 uur, de laatste prijsduif te 9.48.30 uur. De uitslag was: A. v. Ee 1 3 8 20 28 29 31 35. H. Voskunlen 2 21. G. Rijksen 4 12 14 18 23 27 36 39. R. Voskuilen 5 11. C. Dijkman 6 19 25. G. Visser 7. P. Rauch 9 13 24 34. W. de Bree 10 26. A. v. Dorrestein 15. .T. v. d. Brakel 16 30. A. v. Riet 17 32. Th. Wigtman 22. H. den Dekker 33 37 38. De Olympia-heren speelden zaterdag in Naarden een vriendschappelijke wed strijd tegen De Vesting als voorberei ding op de aanstaande competitie. Hoe wel door invallers wat gehandicapt slaagden de Soestenaren erin, na 4 sets gelijk te komen met de tegenstander, die de beide eerste sets had gewonnen, maar daarna niet meer aan bod kwam. Het tweede damesteam speelde verleden week tegen het sterke Spirit 2 een wat futloze wedstrijd, die tenslotte eindigde in een 3-0 nederlaag voor Olympia. Het derde, vorig seizoen gedegradeerd, werd in staat geacht om het verloren terrein te herwinnen, maar tegen plaats genoot S.V.V. 3 is daar nog niets van l---:ht gekomen. Ondanks de 3-0 ne derlaag gaf het vertoonde spel niette min de hoop op betere resultaten. De heren van Olympia 2 haalden het eerste punt binnen in een rommelige wedstrijd tegen Vios 2, dat met 2-1 ove rigens aan het langste eind trok. De eerste set ging voor Olympia vrij onge lukkig verloren, maar in de tweede set bleek Olympia duidelijk sterker, om tenslotte in de derde set weer met ruim verschil te verliezen. De setstanden wa ren 16-14, 12-15 en 15-10. Het jonge vijfde herenzestal van Olym pia speelde een behoorlijke wedstrijd tegen S.V.V. 5, dat dan ook een 2-1 nederlaag kreeg toegebracht. Hoewel in de aanvang van de wedstrijd alles nog niet helemaal naar wens verliep en de tweede set onnodig uit handen werd ge geven, klopte het tenslotte in de der de set allemaal prachtig. Het verleden jaar nog in de jeugdaf deling spelende zesde team liet tegen S.V.H. 4 een goede partij volleybal zien, die werd afgerond met een 3-0 over winning. Voor het rijbewijs zijn geslaagd de vol gende personen: Dames E. M. C. Rem- merswaal-Luijben, W. M. F. Wilden - berg-Kemperman, J. Biemond, B. Pat huis, C. Tuin-Polman, G. M. Radema ker, E. Vos en N. A. Noomen-Wind en de heren A. G. Dijkshoorn, B. H. M. van der Velden, A. Dijkhuizen, J. P. Dirkse, H. W. Meernik, P. Werkhoven, M. van der Heijden, F. S. Bangma, J. E. de Cuba. A. M. J. Quispel, W. Becker, G. J. Jacobs, J. A. Brusse. Zij werden opgeleid door Autorijschool „Bleeker", Laanstraat 20, Soest, telefoon 4685. Er hangt nog steeds een mysterieuze waas over het merkwaardige gebeuren van juni 1908, toen een reusachtige vuurbol langs de hemel raasde, die er gens in Siberië in het stroomgebied van de Jenissei in botsing kwam met de aarde. De Sowjet academie voorwetenschappen overweegt een derde expeditie uit te rusten, die tot opdracht heeft dit raad sel op te lossen. Want nog steeds staat niet vast, wat voor mysterieus hemel lichaam het nu wel geweest is, dat toen de aarde makte en zulke enorme ver woestingen aanrichtte. Raadselachtige verschijnselen. Nu, na zestig jaar, is de plaats waar dit treffen plaatsvond, nog steeds een oord der verwoesting. Tien miljoen bomen, waaronder geweldige woudreuzen, lig gen er als luciferhoutjes afgeknapt door een onbekende geweldige kracht. Uitge broken bosbranden hebben dit gebied tot een grau -e troosteloze woestnij ge maakt met een oppervlakte van niet minder dan zestienhonderd vierkante kilometer. Het lijkt alsof een gloeiend hete reuzenvuist de aarde met kracht geraakt heeft. Over de halve aarde zag men het licht van de vuurkogel die op die 30ste juni 1908 aan de hemel verscheen, en even later werd over een gebied van duiz nden kilometers een zware aard beving waargenomen. Nog enige dagen lang zag men over de gehele wereld des nachts een merkwaardig lichtschijn. In weerwil van al deze raadselachtige verschijnselen duurde het nog vele ja ren alvorens de eerste wetenschappe lijke expeditie de plaats van de cata strofe bezocht. Tot ieders grote ver wondering vond men niets anders dan de hierboven beschreven woestenij, die duidelijk toonde dat men op de juiste plaats was. Nergens viel er iets te ont dekken. dat kon leiden tot de oplossing van het raadsel wat voor hemellichaam het nu wel geweest kon zijn. Een lege krater Wel bevond zich in het centrum van het rampgebied een geweldige krater, maar hoe men ook zocht, daarin waren geen brokken van meteorieten, geen steentjes en geen meteoorijzer te vin den die een bewijs zouden kunnen vor men dat het hemellichaam een mete oor zou zijn geweest, zoals men aan vankelijk veronderstelde. De eerste wereldoorlog, de Russische re\'olutie en de tweede wereldoorlog kwamen en gingen. Pas in 1958 zond de Sowjet academie voer wetenschappen een speciale expeditie naar dit gebied, Morgenmiddag, 2 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats aan de houders van gele kaarten, genum merd van 176 tot 275 en van 1 tot 50. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 45.000 stuks in prijzen van 13,75 tot 15,Middenprijs 14,50. Prijs per kg ƒ2,30. In de bovenzaal van „Brandpunt" te Baarn, hield de N.V.E.V. afd. „Eemland" haar eerste bijeenkomst in het winter seizoen. Voor de pauze bracht mevrouw Hosman een interessante lezing over „De voe ding boven het 65e jaar". De spreek ster ziet ce voeding van de mens als een bondgenoot, die het individu in staat stelt, arbeid te verrichten. Een goede voeding geeft een zo goed mogelijke lichaamsconditie, doch bij het klimmen der jaren verricht men steeds minder arbeid en heeft men minder voedings stoffen nodig, zoals meel, suiker en vet- houdende stoffen. Blijft men steeds dezelfde hoeveelheid voedsel gebruiken, wordt het lichaams gewicht te hoog. geeft dan vele onge makken en komt ook het figuur in het gedrang. Wil men zo gezond mogelijk blijven, dan gebruike men beschermende stof fen: eiwitten, vitaminen in donkere broodsoorten, bruin- of roggebrood. Bo vendien \*eel groenten ook iets rauw en fruit. Ook moet voor voldoende lichaamsbe weging gezorgd worden (wandelen). Na de pauze hield mevrouw J. Wesse- link-Lengkeek uit Den Haag een vro lijke voordracht: „De Quiz", gevolgd door drie kleine sketches, die bijzonder in de smaak vielen. De presidente besloot deze middag met een dankwoord aan de voordrachtskun stenares en herinnerde de aanwezigen aan de volgende data: 9 oktober excur sie naar Rotterdam: euromast, metro, tocht door de havens en bezoek con sumentenbeurs; en op 16 oktober een lezing in het Anna Paulownahuis te Soest over wasmiddelen. die tot opdracht had met alle haar ter beschikking staande middelen naar sporen van de meteoor te zoeken, want nog steeds geloofde men, dat slechts een meteoor deze catastrofe veroorzaakt kon hebben. Inmiddels was de belangstelling van de wetenschap - vooral van de astrono men - met betrekking tot meteorieten veel groter dan voorheen en dat was ook begrijpelijk, want er werd al hard gewerkt aan de voorbereidingen voor de eerste ruimtevlucht. De Russen wensten in de kortst mogelijke tijd zoveel moge lijk te weten te komen over alles wat met de ruimte te maken had, dus over die geheimzinnige meteorieten, die dik wijls miljoenen jaren in de kosmos tus sen de planeten zweven om dan soms plotseling te verdwijnen. Behandeling volgens afspraak LAANSTRAAT 43. TELEFOON 3303 Een ruimteschip? In weerwil van het feit, dat deze twee de expedtitie over een grotere kennis en over een betere uitrusting met be trekking tot meteorieten beschikte, vond zij nog geen spoor van 't hemellichaam, dat zo'n vijftig jaar daarvoor de aard korst had doen sidderen. Het gevolg hiervan was, dat velen hun fantasie de vrije loop lieten en tot de wonderlijkste verklaringen van het ver schijnsel kwamen. Zo werd onder an deren beweerd dat een ruimteschip van een andere planeet verongelukt en op die plaats in Siberië zou zijn neerge stort. Een andere lezing was dat „anti- materie" de materio van de aarde bij aanraking tot niets had gereduceerd- Maar tenslotte waren er ook mensen die toch zuiver wetenschappelijk bleven redeneren, zoals de geleerden Krinow en Fesenkow, die tot een interessante hypothese kwamen over dit Siberisch raadsel. Zij menen, dat de aarde in die juninacht niet door een meteoor getrof fen werd, maar door een komeét. Een stoot zonder materie Kometen bestaan - in tegenstelling tot de compacte meteoren - uit ijs en be vroren gassen en waarschijnlijk wat kosmisch stof. Deze „zwerfsterren", die met enorme snelheden door de wereld ruimte razen, kunnen een gewicht heb ben enige tienduizenden tonnen. De materie van de kometen is vergan- keijk en kan zelfs reeds bij het binnen dringen van de aardse atmosfeer door de wrijving verdampt zijn. Dit zou de verklaring kunnen zijn voor het feit, dat er geen resten van het hemel lichaam worden gevonden. Blijft het raadsel van de geweldige ver woestingen. Deze verklaren de geleerden als volgt. Bij het binnendringen van de komeet in onze dampkring ontstaat voor aan de kop van de massa een „stoot- goLf', die zich naar de aarde voortplant ook al verdampt de komeet. Deze stoot- golf moet met een gigantische kracht het aardoppervlak hebben getroffen. Van 4 t.e.m. 12 oktober Staart bleef branden Ook werd een verklaring gegeven van het merkwaardige, licht dat men nog enige nachten na de inslag waarnam. Dit zou veroorzaakt kunnen zijn door het langzaam verbranden in onze damp kring van het kosmisch stof uit de staart. Deze nieuwe theorie wordt door het vol ledig ontbreken van meteorietenmate riaal op de plaats van de ramp schit terend gesteund. De nieuwe expeditie naar het Siberische gebied zal tot taak hebben met gebruik van alle beschik bare middelen een nieuw onderzoek in te stellen en deze nieuwe theorie aan de praktijk te toetsen. Vermoedelijk zal men nu wel in staat zijn dit raadsel op te lossen. t.b.v. het beheer van een aantal psychiatrische ziekenhuizen en inrichtingen voor zwakzinnigen in Nederland, vraagt in verband met de zich sterk uitbreidende werkzaamheden in d nieuwbouwsector een pientere voor het verrichten van o.a. administratieve- en documentatiewerk- zaamheden voor de diverse bouwprojecten. Gevraagd wordt voor deze functie u.l.o.-diploma enige jaren kantoorervaring bij voorkeur in het bezit van of studerend voor het praktijkdiploma boekhouden of gelijkwaardige opleiding. Salariëring ln overeenstemming met leeftijd, opleiding en ervaring. Eigenhandig geschreven brieven met volledige inlichtingen te richten aan het centraal bureau van de Vereniging, Amersfoortsestraat 12a te Soesterberg.

Soester Courant | 1968 | | pagina 11