Soest toen - Soest nu DE RODE DRAAK Honden-dresseerelub .,De Bewaker" vierde 45-jarig jubileum met nationale wedstrijd Het oog gericht op Salazar Tienerclub „Middelwijk" organiseerde „Miss"-verkiezing Dinsdag 21 september 1968 47e jaargang no. 72 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Radio gestolen Bromfietser reed door na botsing met auto Meisje ernstig gewond Uitbreiding „Boutique Classique" Inbraak bij slagerij aan Van Weedestraat Rijwiel-puzzelrit Gestolen Daf teruggevonden Betaling abonnementsgeld per giro longen uit boom gevallen SOESTER Abonn. p. kwart, f3.25. per post ƒ4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrfldsi Premier Wilson heeft zoveel zorgen aan zijn hoofd, buitenlands en binnenlands, dat de emmer wel moet overlopen wan neer hij ook nog geplaagd wordt met „nationalistische" activiteiten in Schot land .-n Wales. De laatste tijd roeren zich de Welshmen en worden ze zelfs zéér oproerig, want bomaanslagen moeten aantonen, dat het de mensen van Wales ernst is met het streven naar bevrijding van het „Britse juk". Wales maakt een integrerend deel uit van Engeland, in tegenstelling tot Schot, land. waarvan de grens op de kaart ta melijk duidelijk is aan te tonen. Als we de situatie op ons land projecteren, dan zit Schotland aan Engeland vast zoals bii ons Limburg, maar komt de positie van Wales overeen met die van Dren the. Het ligt daar aan de westkust te genover Ierland met een kust vol kre ken en baaien, met Cardiff als voor naamste havenstad. De Welshmen hebben, net als bij ons de Friezen, een eigen taal, die ver terug gaat, tot de Kimren. Het is een „onmo gelijk" taaltje, dat bewijzen plaatsna men. zoals Cwmamman, Llanrhaidryn en Bratch-y-Pwller zijn er ook, die uit tientallen letters bestaan. Slechts een deel der (plattelands) bevolking spreekt deze taal, een deel kent de taal. maar gebruikt in het dagelijks leven Engels, zeker de helft spreekt geen woord Welsh. Maar „de taal is gans een volk" en er is een taalstrijd gevoerd om het besef een volk apart te zijn te verle vendigen. Zeg het met bommen Inmiddels blijft het niet bij culturele strijd en is een deel niet langer tevreden Bij radiohandelaar S. aan de Van Wee destraat is afgelopen week een transis torradio uit de winkel gestolen. Wan neer de diefstal precies heeft plaatsge vonden, is niet bekend. Het gestolen toestel heeft een waarde van ongeveer 50,Van de dader ontbreekt elk spoor. met het jaarlijkse Eistedfodd, het feest van de Welshe taal, literatuur en dicht kunst, muziek en zang. De echte Welshman is romantisch, le vendig, een nogal eens gauw opgewon den standje, en kan praten als Brug man. Het streven om het volkseigen karakter te bewaren slaat hier gauw aan, het streven naar „apartheid" vindt echter ook wel aanhang. Er is een grecpering, die hierop aan werkt, maar -""■arnaast is er een „geheim leger", zo iets als de Ierse Sinn Feiners, dat meent de zaak te moeten bespoedigen, dat de Engelse „overheersing" beu is en door gewelddaden aandacht vraagt vo zijn streven „los van Engeland Dat is de laatste tijd een beetje de spui gaten uitgelopen. Eerst is er een olie- leiding vernield, maar nu is er een man ernstig gewond. Het gaat nu orn men senlevens! En dat kunnen de Britten niet laten passeren. Dit legertje, dat graag geüniformeerd optreedt, met de rode draad als symbool, schept daar mee graag een beetje op. maar houdt zich nu ietwat koest, want een arresta tie kon wel eens ernstige gevolgen heb ben. De prins van Wales Het js opmerkelijk dat de koningen, die Wales onderworpen hebben, de Tudors, zelf uit Wales afkomstig waren. De oud ste zoon des konings houdt nog altijd de titel „prins van Wales" en volgend jaar zal Prins Charles al zodanig wor den „ingehuldigd". Vandaar ook de ac tiviteiten van het „bevrijdingsleger", dat juist nu wil aantonen, dat Wales en Groot Brittannië niets met elkaar te maken hebben. Vanzelfsprekend zit hier een begrijpelijk stuk geldingsdrang. Zoals in ieder land zet men zich sterker tegen het centrale gezag af naarmate men verder van het gezagscentrum verwijderd is. Dan zijn er ook allerlei voorbeelden van al of niet vermeende achteruitzetting of ver waarlozing. De meesten staan uit pure sentiments overwegingen sympathiek tegenover ieder streven om Wales op de voor grond te plaatsen. De leden van het geheime leger profi teren varv deze sympathie, maken veel bravour met hun uniformen, spelen sol daatje en halen zo af en toe iets uit, dat hen tot helden moeten stempelen in het oog van medeburgers en jongemeis- Waarom zelfstandig? Het behoeft nauwelijks betoog, dat een zelfstandig Wales geen been heeft om op te staan, Ierland, dat zo lang om zijn vrijheid heeft gevochten, kan al nau welijks de eindjes aan elkaar knopen en dat is dan nog een eiland, afgeschei den van Engeland. Men kan de gevolgen ook weer best vergelijken met die in ons land. wanneer b.v. de Achterhoek op het idee zou komen een zelfstandige staat te willen worden! De Britse „onderdrukking" is dan ook bepaald niet zo hevig, dat men naar de wapens moet grijpen, en een nuchter mens zal naar sporen van die onder drukking wellicht vergeefs zoeken. Ie dere Welshman heeft precies dezelfde rechten als ieder ander staatsburger. Maar in deze tijd van centralisatie, blokvorming, fusie en opsmelting komt de reactie in de vorm van een streven naar behoud van zelfstandigheid, dat niet altijd reëel is. Zo'n streven kan er toe leiden, dat het centrale gezag aan een dergelijk gewest méér aandacht gaat besteden. Maar wanneer men, zoals het „bevrij dingsleger", bloederig gaat doen, dan is de aardigheid er af. Of de bevrijders voor dergelijke „heldenstukjes" ook als helden zullen worden geëerd is een open vraag. Want daar zijn de Welshmen veel te aardige mensen voor Bewoners van de Pelikaanweg hoorden zaterdagavond een harde klap. Toen zij naar buiten gingen om de oorzaak van de klap op te sporen, zagen zij alleen een beschadigde auto staan. Hoe de be schadiging was ontstaan, was niet pre cies na te gaan, behalve, dat het door een bromfiets moest zijn veroorzaakt. De volgende dag werd bij een rijwiel handelaar een bromfiets aangetroffen, die voor de botsing in aanmerking kwam, gezien de beschadigingen. Het voertuig bleek eigendom van de 17-ja- rige J. K. uit Soest, die later bekende de botsing te hebben veroorzaakt en daarna te zijn doorgereden. Het 45-jarige bestaan van de honden- dresseerelub „De Bewaker" werd zon dag gevierd met een nationale wed strijd. die op het terrein aan het Ber kenlaantje werd gehouden. Er waren twaalf deelnemers. De jury bestond uit de heren P. Oudenalder uit Utrecht, R. van Zanten Den Dolder, J. Sluiter, Hil versum en als helper bij het manwerk fungeerde de heer A. Bakker uit Haar lem. De wedstrijden begonnen 's morgens om 9 uur met speurwerk en rivieren, 's Middags om 14 uur werd een aan vang gemaakt met het z.g. manwerk. Voor het toekennen van de prijzen wer den beide wedstrijden gecombineerd. Pr vwirmaars werden: 1. H. Teesink, Enschede. 287 punten (kampioen), met bouvier. 2. H. F. Rijn- ders, Bussum, 281 p., met bouvier. 3. H. Maassen, Geleen, 275 p., met bouvier. 4. J. van Ee, Zeist. 265 Vs p., met Me- chelse Herder. 5. H. van Garderen, Eist, 259 p., met Duitse Herder. 6. B. Bok horst, Zeist, 258 p., met Duitse Her der. 7. A. Storksen, Ede, 253 p., met Hollandse Herder. 8. B. Alphenaar, Hil versum, 237 2 p., met Hollandse Her der. 9. E. Kramer, Maartensdijk, 233 p., met Hollandse Herder. 10. H. van Dam, Soest, 220 1 p„ met bouvier. 11. E. J. Donkelaar, Ede, 219 p., met bouvier. 12. B. Kistenkas, Zeist, 168 V: p., met Bel gische Herder. In café De Soester Duinen werden de prijzen (bekers) uitgereikt door het jury lid, de heer P. Oudenalder uit "Utrecht. Na 40 jaar is er een eind gekomen aan het bewind van dr. Antonio Salazar, de alleenheerser over Portugal, al was hij dan formeel alleen maar minister-pre sident. Op dit moment heeft zijn land het laagste inkomen per hoofd van de bevolking in Europa. Bijna veertig pro cent van de Portugezen boven de vijf tien jaar kan niet lezen en schrijven. Veertig procent van de staatsuitgaven gaan naar het leger. Men mag een en ander rustig met elkaar in verband bren gen. Salazar heeft in zijn veertigjarig regime wel politieke rust weten te verzekeren in zijn land, een van de redenen waar om hij de macht greep. Men weet ook hoe. De machtige P.I.D.E., de politie, stond geen oppositie toe. Generaal Del- gado heeft enige tijd internationaal op zienbarend geageerd tegen Salazars po litiestaat: hij is prompt vermoord. An deren zitten in de gevangenis, of leven als ballingen. De trek van Portugezen naar het bui tenland is trouwens ook door de econo mische achterlijkheid groot: jaarlijks vermindert de bevolking met enige tien duizenden en dat is -bepaald geen ge volg van de pil. Het merkwaardige is, dat Portugals al leenheerser oorspronkelijk een hoog leraar in de economie was aan de Coim- bra-universiteti. Juist in economisch op zicht is het land ontstellend achterge bleven. De technische ontwikkelingen zijn voortdurend langs Portugal heen gegaan. De industriëlen, met leger en kerk steunpilaren van Salazar, voelden er niet voor en de regering heeft niet noemenswaard geprobeerd de industria lisatie te stimuleren. Men mag aan nemen dat de grote ondernemers er bezwaar tegen hadden als zij concurren tie hadden gekregen. In de agrarische sector, waar het be staan van grote landgoederen juist goe de kansen had gegeven voor het op- vieren van de produktiviteit, gebeurde evenmin veel. En naarmate Salazar ouder werd - nu 79 jaar - keerde hij zich starrer tegen alles wat naar nieuw lichterij zweemde. Behalve dat Portugal op een punt was gekomen waar de zaken nooit slechter dus alleen maar beter kunnen worden, is er enig licht aan de horizon. Studen ten in Lissabon hebben al enige malen in conflict gestaan met de overheid en dit wijst erop dat onder intellectuelen de oppositie groeit, al heeft ze nog niet veel gelegenheid dit te uiten. Ook in de kerk beginnen schoorvoetend moderner opvattingen door te dringen. Voorlopig echter ziet het ernaar uit dat het leger de toon zal aangeven bij het benoemen van een opvolger voor Sala zar - en dit leger zal zeker eisen dat dit iemand wordt die doorgaat geld t steken in de militaire expedities in An gola en Mozambique, de Afrikaanse ko lonies die pro forma provincies van Portugal heten. Ook al kost die uitzicht loze strijd niet alleen meer dan de kolo nies opleveren maar bovendien meer dan Portugal zich zou kunnen permitte ren als het wat aan de eigen ontwik keling deed. Voor de oppositie en voor moderner be wind zijn de kansen nog zeer gering. Die kan alleen maar hopen dat Salazars opvolger minder bekwaam zal zijn in de onderdrukking. KANTMAN. Bij het oversteken van de Soesterberg- sestraat is zaterdag het 11-jarige meisje V. H. M. K. uit Soest ernstig gewond geraakt, toen zij door een auto werd aangereden. Het meisje kwam plotse ling achter een geparkeerd staande wa gen vandaan. De automobilist G. F. kon toen een aanrijding niet meer voorko men. Met ernstig letsel is het meisje, dat tegen de voorruit van de auto sloeg en daarna op het wegdek terecht kwam, naar Zonnegloren gebracht en aldaar opgenomen. Nu mevrouw A. G. Ambrosius-Bijlsma de beschikking heeft gekregen over de panden Kerkstraat 9 en 9a heeft zij be sloten tot uitbreiding van haar Boutique Classique. Het gedeelte van Kerkstraat 9. dat zij bewoonde, wordt nu helemaal Boutique, terwijl zij zelf op nummer 9a gaat wo nen. De heropening van „Boutique Clas sique" heeft plaats op vrijdag 27 sep tember. 's Middags en 's avonds wordt voor zakenrelaties een receptie gegeven. Op zaterdag 28, maandag 30 september en dinsdag 1 oktober heeft een exposi tie plaats, waarvoor een geheel nieuwe collectie is binnengekomen: meubels, lampen enz., terwijl veel artikelen zijn geïmporteerd uit het buitenland. De boutique van mevrouw Ambrosius is een succes geworden. Aanvankelijk kon ze slechts een gedeelte van haar tijd aan haar exclusieve zaak in de historische Kerkebuurt besteden, sinds een jaar is ze er iedere dag. De boutique groeide uit z'n jasje zegt mevrouw Ambrosius maar dank zij de uitbreiding is daar nu een eind aan ge komen. A. W., is dit weekeinde met een lege tank in Purmerend teruggevonden. In datzelfde weekeinde werden nog twee auto's ontvreemd, namelijk te Soester- berg en bij garage Van Kooij. Deze voertuigen zijn nog niet teruggevonden. Zaterdagavond werd in gebouw Mid- delwijk door de tienerclub van die zelfde naam een „Miss-Middelwijk" gekozen tijdens een beat-avond die ver zorgd werd door de Veenendaalse rythm blues-group Opus X. Ondanks het feit, dat er in het be gin van de avond niet veel animo be stond, althans wat betreft de aanwe zige „Middelwijk"-misses, kreeg de jury met behulp van de gelegenheids- Boven verwachting van het bestuur van de afdeling Soest van Volksonderwijs hebben zaterdagmiddag ongeveer vijftig jeugdige fietsers(sters) deelgenomen aan de georganiseerde fiets-puzzelrit. Te 13 uur werd vanaf de openbare school aan de Molenstraat gestart. Het weer was bijzonder goed en zon der één druppel regen hebben de deel nemers een prachtige rit door de stil ste straten van Soest gemaakt. Gebleken is wel, dat de jeugd nog goed moet leren zien, want er werden veel fouten gemaakt, o.m. werd een slager op de Kolonieweg (die er absoluut aanwezig was) door velen niet opgemerkt. Goed opgelet hebben: Cootje Fraai, die met slechts 18 strafpunten de eerste prijs behaalde. Tweede werd Judith Kie- vits met 20 strafpunten, derde Paula Burgerhout (34), vierde Marcel Chel (43) en Wilm Holleman 44 strafpunten. Rob Potharst verwierf de poedelprijs, omdat hij de meeste strafpunten had op Telopen. Allen ontvingen een sleutelhanger en een flesje frisdrank en de winnaars hun prijzen. Allen waren opgetogen over de rit. speaker, de heer Brugman, toch nog een moeilijke taak om uit ongeveer twintig naar de mooie prijzen meedin gende tieners, de allermooiste te kie zen. De jury, die krachtdadig werd bijge staan door Opus X, kwam na rijp be raad met de uitslag, die, afgaande op de grote bijval uit de zaal, zonder enige twijfel de juiste was. 1 en miss-Middelwijk 1968 werd Margo van de Akker, terwijl als twee, drie en vier met een minimum verschil wer den beoordeeld Sylvia Woltje, Nancy Hogedoorn en Marja Schaafsma. Met prijzen variërend van een waar debon van ƒ40,beschikbaar gesteld door het Baarnse Modehuis „Sabina" en een jaarlang gratis toegang tot de beat-avonden van Middelwijk voor de lste prijs tot een waardebon van 20,- voor de vierde prijs, werden de be kroonde deelneemsters beloond voor hun deelneming. Tevens werden zij uitgenodigd om tij dens de avond van 19 oktober, die we derom in het teken van de beat zal staan, de tiener-wintercollectie van „Sabina" tussen de verschillende num mers door te showen. Uit de geweldige opkomst zowel van leden als niet-leden blijkt duidelijk dat de organisatoren van de beat-avonden van „Middelwijk" de juiste formule hebben gevonden. Een op 15 september van de Birkstraat gestolen Daf, eigendom van de heer H. Abonnees, die het abonnementsgeld voor het 4e kwartaal van de Soes ter Courant per postgiro wensen te voldoen, verzoeken wy beleefd dit thans te doen, daar direct na 1 ok tober de kwitanties aan de incas seerders worden afgegeven. By betaling na deze datum kun nen wy niet voorkomen, dat een kwitantie wordt aangeboden. Administratie SOESTER COURANT Terwijl de bewoners aanwezig waren is het afgelopen weekeinde ingebroken bij slagerij Smeeing aan de Van Weede straat. Via een niet afgesloten bijkeu kendeur heeft men zich toegang tot het pand weten te verschaffen. Van de kap stok in de gang werden twee damestas jes en een jasje gehaald en in de keu ken doorzocht. Uit een bureau, dat nabij de bijkeuken stond, werden een paar portemonnees gehaald. In totaal wordt een bedrag van zestig gulden vermist. De daders zijn spoorloos. Nabij de St. Josephschool aan de Dal- weg is zaterdag de 6-jarige B. A. uit Soest uit een kastanjeboom gevallen toen hij bezig was, kastanjes te plukken. De jongen brak bij zijn val zijn pols en is opgenomen in Zonnegloren.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1