DE ORGELS DRAAIEN DOOR SOESTER CHIMPANSEE-FAMILIE „TOP OF THE BILL" IN INTERNATIONALE CIRCUSWERELD Heeft van alles zoveel meer 17.95 14.95 Amersfoort Als iets bij een voorbije wereld hoort dan is het wel een draaiorgel, waar ve le voorbijgangers hun tol aan betalen door een muntje te offeren in het ko peren bakje dat onvermijdelijk in de buurt is. Weten orgeldraaiers zelf iets van de geschiedenis van hun instru ment? We vroegen het boven het ru moer van straat en orgel uit op een druk punt in een stad, waar een draai orgel ondanks zijn drukke muziek toch een romantisch rustpunt vormde. Drankorgel „Weet U iets van de oorsprong van uw instrument?" vroegen we dicht bij het oor van de 61-jarige G. W. Korlee, or geldraaier sinds vlak voor de oorlog. „Wel eens van een drankorgel ge hoord?" luidde het antwoord, „stamt ook van een orgel, een flessenorgel. Za ten elf flessen met alcohol in, die wer den met hamertjes bespeeld. Als ze te heet werden van de zon klonken ze vals. Als je er een teug uit nam waren ze weer gestemd." Dat is een onver wachte reactie. En er volgen er meer. „En pierement komt van pieren, me neer, dat is pret maken en ronddraaien, ook pierewaaien is er aan ontleend. Mansers zijn de mannen met de ronde koperen bakjes, mansbakjes, die op de mansgaten in de schepen lijken". REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-4785 Drankorgel en pierewaaien lijken een nogal frivole geschiedenis van het eer biedwaardige orgel te vertellen, maar de historie luidt anders. Wat tegen woordig als pierement op straat komt, is een boekorgel, vanwege de zichzelf opvouwende kartonnen boeken met er in genonsd muziekpatronen. Dit systeem wordt al sinds 1890 gebruikt, maar ook daarvoor was het orgel geenszins een onbekend instrument. Buikorgels Al in de 16de en 17de eeuw kon men in Italiaanse parken de waterorgels vin den die door middel van een cilinder v uitstekende stiftjes en voortbewogen door een stroom water dat langs een scheprad stroomde, de mensen ver-1 de dressuur kan worden begonnen en Vele bewoners van de Nieuweweg zien enkele keren per jaar een grote wagen met woonwagen de inrit van „Home on the Ranche" in of uit rijden, op die wagen staat „Willy Lenz Chimpansees Holland". Een naam die kenners in de circus wereld de oren doet spitsen. Het is allemaal begonnen in de winter 1960-1961 toen Willy Lenz samen met zijn vrouw in een schuurtje aan de Den Blieklaan begonnen met de dressuur van wat kenners noemen „het beste chimpansee-nummer ter wereld". Die start was niet voorspoedig. In die tijd laaide de oorlog in Kongo in alle hevigheid op, waardoor chimpansees zeer schaars werden. Als je dan de pech hebt binnen enkele maanden 3 van de 4 chimpansees, die met bij elkaar gelegde spaarcentjes zijn gekocht, te verliezen, moeten Willy en Ann Lenz over een enorm doorzettings vermogen hebben beschikt om toen door te gaan. Een jonge chimpansee kost ongeveer 2000 gulden en het duurt enkele maan den voordat het dier zo ver is dat met maakte. Waren dit vooral curiositeiten, later schreven belangrijke componisten voor cilinderorgels. De eerste draaiorgels, d.w.z. automatisch spelende orgels aangedreven door een zwengel, verschenen in de 18e eeuw, zo groot als een flinke sigarenkist met tien kleine pijpjes. Ze brachten 'n hoog, iel geluid voort, bestemd om zangvogels op gang te helpen. In andere uitvoe ringen dienden ze tevens voor het be geleiden van straatzangers, waarbij het hoge geluid van het orgel slechts zelden overeenstemde met de donkere zang stem van de liedjeszanger. Juist dat zal de aanleiding geweest zijn die tenslotte leidde tot het ons vertrouwde pierement. Want om het geluid wat voller en krach tiger te krijgen moesten de pijpen van het instrument langer worden, hoe lan ger de pijp, hoe lager en voller de toon. Zo groeide het sigarenkistje uit tot het buikorgel, waarvan een enkele nog wel langs 's heren wegen zwerft. Om meer muzikale mogelijkheden te krijgen moest het orgel in de loop der tijden weer groter worden. Wanneer het te zwaar werd om aan de hals gehangen te wor den zette men er tijdens het spelen een pcot onder en prompt ontstond het pootorgel. Vandaar was het slechts een klein stapje om het weer uitgegroeide orgel op een wagentje te plaatsen. En daarmee was de beperking, dat het or gel niet te groot mocht zijn om het te kunnen vervoeren, weggenomen. Toen pas kwam de ontwikkeling werkelijk op gang. Cilinderorgel In de tweede helft van de negentiende eeuw zagen we het orgel als een ge waardeerd muziekinstrument, hoewel het nog geen pierement was zoals wij het kennen. Men gebruikte toen nog het cilinderorgel, waarvan de heer Korlee verzekert dat een oom van hem het nog heeft bespeeld en dat het instru ment in de oorlog verloren is gegaan. In die tijd, na 1880. begon de geschie denis van het orgel in ons land zich gunstig te onderscheiden van andere landen. De Belg Warnies startte in Amsterdam een verhuurbedrijf van orgels, en dat feit had gunstige gevolgen. Niet alleen dat de exploitanten nu niet meer jaren lang hoefden te sparen om een eigen orgel te kunnen aanschaffen, maar re paraties werden door vakmensen uit gevoerd, waardoor de kwaliteit van de muziek er op vooruitging. En juist daaraan mankeerde nog wel eens wat. Zorgde een draaier goed voor zijn or gel, dan kon hij ook rekenen op een beter orgel wanneer hij daar aan toe was, zodat met het orgel ook de draai er zich ontwikkelde. En het publiek toonde steeds meer interesse. Boekorgel Omstreeks de eeuwwisseling vond Ga- violi in Parijs iets uit waardoor de ci linder werd vervangen door het boek en daarmee zijn we aangeland bij onze draaiorgels. Het systeem maakte een veel uitgebreider repertoire mogelijk, meer registers bleken een enorme ver betering. In het buitenland is het draaiorgel van minder betekenis geworden, in Frank rijk gaat het bergafwaarts en de Duit sers specialiseren zich op de kermis- orgels. Misschien dat juist daarom het pierement zo'n typisch Nederlands in strument wordt genoemd. Omstreeks 1930 begon de rijke versie ring van de orgels, waarbij niet alleen de zijkanten maar ook het midden met krullen en lofwerk werd bewerkt. Een versiering die juist nu weer opgeld doet, vooral bij de ludieke jeugd. „Denkt U dat het draaiorgel het nog lang zal uithouden?" „Natuurlijk wel. Oudere mensen vinden er herinneringen in, wat jongere vinden het romantisch, de jeugd is er nou weer weg van, op haar manier. Er zij genoeg mensen die er voor willen zorgen dat het niet verdwijnt, al zijn er veel min der orgels dan vroeger. Maar ik denk dat het voorlopig nog wel een honderd jaar meegaat. En dat is maar goed, 't is de moeite waard!" Zodat U gerust eens een paar munten meer in het koperen bakje mag doen. Daar vaart het orgel wel bij. pas na ongeveer een jaar kan gezegd worden voor welk onderdeel van het nummer het dier geschikt is. Van drie dieren die voor een bepaalde trick geselecteerd worden valt er na een paar weken al minstens één af, dan blijven er twee over die meestal niet van dezelfde kwaliteit zijn, één van die twee gaat de trick tijdens het program ma uitvoeren terwijl de andere in re serve wordt gehouden. De tere gezondheid van chimpansees is er de oorzaak van dat dit noodzakelijk is wil het nummer zijn niveau behou den. Bij de familie Lenz wordt dit zeer sterk in de gaten gehouden, zo sterk zelfs dat er wel in de apenwagen ge slapen is om een ziek dier goed te kun nen verzorgen, hieruit spreekt ook de liefde tussen mens en dier die voor een dressuurnummer een eerste vereiste is. Fanatieke dierenbeschermers moesten eens een kijkje gaan nemen achter de schermen bij de familie Lenz, zij zouden direct genezen zijn van hun afkeer van dressuurnummers. Na alle moeilijkheden van de eerste pe riode was het in 1961 dan zover dat de familie Lenz op reis ging met haar eigen chimpanseenummer. Vol van ze nuwen werd de eerste kritiek afge wacht. Willy Lenz kon toen ook niet bevroeden dat de kritiek over het pro gramma zou beginnen met de kop „Al leen het chimpanseenummer is uw en treeprijs waard". Sindsdien reist de familie Lenz met haar Het Is één grote familie. De kinderen ên de apen verzorgen behoren tot de dagelijkse bezigheden van Ann Lenz. nummer, dat inmiddels is uitgebreid van vier tot zes beeldschone exemplaren, door de gehele wereld. Na in 1983 enkele maanden met circus Sarasani in Nederland te zijn geweest vertrokken zij op 21 november naar Rusland op uitnodiging van het Russi sche Staatscircus, hetgeen voor een wes- J«f® artiest een hoge uitzondering is. Willy Lenz zelf zegt daarover„ach dat is niet zo belangrijk, er gaan meer westerse artiesten en ze worden alle maal onderscheiden voor hun circen- sische prestaties." Reizen met chimpansees én vooral lange reizen stellen de dresseur vóór extra problemen, temeer daar Willy Lenz ge wend is over de weg te reizen. De kost bare apenwagen is dan oók geheel ge- isoleerd, heeft dubbele ramen en drie soorten verwarming, omdat de tempera tuur constant tussen 18 en 22 graden gehouden moet worden. In Rusland gaf dat nog meer problemen omdat daar gereden werd bij tempera turen van 30 tot 40 graden onder nul. Op één van die reizen in Rusland, die van Kiev naar Moskou, zo'n slordige 1000 km., was het zelfs zo koud dat de dieselolie bevroor en er verschillende keren gestopt moest worden om met een vuurtje onder de tank de brandstof te ontdooien waarna weer verder gereden kon worden. Het succes was in Rusland zeer groot, ondanks het feit dat Rusland zeer cir- cusminded is en als zodanig ook veel meer kritiek heeft. Maar een chimpan see-nummer van zo'n uitzonderlijke klasse hadden ze daar nog niet gezien. In circussen is het gewoonte dat het beste of meest spectaculaire nummer als laatste nummer voor de pauze staat omdat dan het publiek een goede Indruk heeft als de pauze ingaat. Welnu, Willy Lenz stond tijdens de Rusland-tournee Qj> deze ereplaats. Ook dit jaar was de familie Lenz weer met circus Sarasani voor een korte pe- res in ons land en heeft het publiek weer kunnen genieten van de uitzonder lijke dressuur die de afgelopen winter in Soest weer werd uitgebreid. Nu niet meer in een schuurtje maar in het eigen winterverblijf aan de Nieuweweg. Een deel van het succes van zijn num mer, heeft Willy Lenz ook te danken aan zijn vrouw Ann, die naast de assis tentie bij de dressur en de presentatie, de gehele aankleding van het nummer voor haar rekening neemt. Dat betekent truien breien, broeken maken en zelfs hele indianenpakken. Zij is ook de stimulans achter dit num mer, met eindeloos geduld en liefde zorgt zij voor de nieuwe jonge dieren die regelmatig in de familie worden op genomen en dat is op zichzelf net zo veel werk als een baby verzorgen, het is ook wassen, schone luier omdoen en flesje geven. De familie Lenz bestaat overigens niet geheel uit apen, de zoons van 11 en 15 jaar reizen het hele jaar mee en dat betekent ook nog koken, verstellen en huiswerk nakijken, een ander onderdeel van haar werk is autorijden van de ene naar de andere plaats en niet alleen bij mooi weer m or ook, zoals afgelopen winter, vanuit Zuid-Italië, een afstand van ruim 2500 km over besneeuwde en beijzelde wegen. Dit is nog moeilijker als men weet wat het is de gehele af stand achter de apenwagen met woon wagen te moeten blijven rijden. U ziet, bij circusmensen komt het suc ces niet zo maar aanwaaien en daarom zijn ze extra blij als zij tussen twee en gagementen even kunnen uitblazen ln Soest, al is die rust meestal niet lang omdat voor topnummers geen vakantie is weggelegd. De sfeer van het thuis zijn in Soest en de uitzwaaiende buren als ze weer ver trekken, werken op de familie Lenz zo verkwikkend dat zij graag vanuit Span je, Portugal, Italië of Rusland hun wa gens richting „Home on the Ranche" sturen waar zij weten werkelijk thuis te zijn. Tot ziens in Soest u alle vier en de chimpansees toi, toi, toi. STEENH0FFSTRS3 TEL 2842 SOEST By „Papa" leren schryven. MSFT 1. pullover van praktisch Terlenka. plissé gebreid, dus ideaal voor grotere maten, in 10 kleuren, maten 42 t/m 52. —«82. Leacril pullover, fully-fashioned. ritssluiting achter, in 10 najaarstinten. maten 40 t/m 48. 12.95 3. modieuze pullover van polyester acetaat in 9 kleuren, maten 40 t/m 48. 4. pullover in prachtige cashmirette. fully-fashionedkeuze uit 7 najaars tinten. maten 40 t/m 50. 1495 DINSDAG 24 SEPTEMBER 1968

Soester Courant | 1968 | | pagina 3