61% voor u en... „taVe" Hoge spaarrente tot zelfs „k^Ve" Dit is Uw WISO-zegd „kiVe" WIE IS WALTER ULBRICHT DIEF VAN DE „MONA LISA" WERD OVERLADEN MET GESCHENKEN Officiële mededelingen Telefoonnummer ziekenauto 59^0 Noorderweg 23 SOESTERBERG WINTERTIJD MUZIEKTIJD PIANOHANDEL W. VAN TOL Een verstokte Stalinist en blindelings gehoorzamend Burgerlijke stand fcerste Soester Begrafenis-Onderneming Het beroemde schilderij werd 55 jaar geleden gestolen De dief herkende zijn geliefde de bank waar ook zich thuis voelt E.H.B.0. Ze staan voor U klaar. Nieuwe en bespeelde Piano's. Contant en huurkoop pl.m. f 20.— per maand Bromfietser verleende geen voorrang Zaterdagvoetbal Floralia in openbare school Krabbels van Knelis Voetbal MidlandiaSoesterberg 3-3 Gewondenven oer DINSDAG 24 SEPTEMBER 1968 In de Tsjechische crisis heeft Walter Ulbricht een grote rol gespeeld. Deze Duitse stalinist van de oude stempel heeft een grote invloed op de huidige leiders in het Kremlin. Wie is eigenlijk deze communistenleider Walter Ulbricht werd in Leipzig gebo ren op 30 Juni 1893, als oudste van de drie kinderen van het echtpaar Ernst en Pauline Ulbricht. Zijn vader was kleer maker zogenaamde thuiswerker en een overtuigd socialist, terwijl moe der Pauline het grootste gedeelte van haar leven door jicht werd gekweld en vanuit het ziekbed haar kinderen op voedde. Vader Ulbricht werkte bijna dag en nacht, het gezin had het niet breed en het confectiebedrijf waarvoor kleermaker Ulbricht werkzaam was, be taalde bovendien nog slecht. Bij WIE of WAT hoort de naam De familie was woonachtig in een klein huis in de Leipziger woonwijk Naun- dorf, die in die tijd het middelpunt vormde van de prostitutie. De georga niseerde misdaad, zogenaamde ..Ring- vereine", hield ln die wijk haar bijeen komsten en wanneer haar leden door politie en justitie werden opgejaagd, doken zij onder in de oude bouwvallige huizen in de wir-war van smalle straat- J0S Communist Walter bezocht in zijn geboortestad de lagere school ging in aansluiting daar op dij een meubelmaker in de leer Hij maakte in die dagen tevens deel uit van de socialistische arbeidersjeugdor- ganisatie. waar hij vooral de politieke vormingsbijeenkomsten regelmatig met een bezoek vereerde. Gedurende de eerste werldoorlog was onze Walter soldaat en in aansluiting daarop, in 1919. een der mede-oprich ters van de communistische partij, af deling Leipzig. Daar werd hij zijdelings betrokken bij diverse onlusten. De jon ge Ulbricht onderhield zoveel contacten met verdachte huizen in Leipzig. waar hij als geen ander de weg wist, dat zijn optreden aan de rechercheurs van de zedenpolitie opviel. Toch genoot bij hem de partij en de arbeid daarvoor, de voorkeur en kwam het privé-leven pas op de tweede plaats. Ulbricht, die inmiddels voor de tweede keer is gehuwd, trouwde in 1920 de 27- jarige Martha Hauck uit Leipzig. Eén jaar bleven de echtelieden slechts on der hetzelfde dak, want in 1921 werd hij benoemd tot kringsecretaris der par tij en vertoefde ln verband daarmee tot 1923 bijna onafgebroken in Jena en la ter (in opdracht van Moskou) in We nen. Zo nu en dan zagen de echtelieden Ulbricht elkaar. Uit deze eerste echt werd één kind, een dochter geboren. Dorie, genaamd, thans wonende in Mün- chen. Vader Walter stuurde regelmatig wat geld naar Leipzig, dóth dit bleek voor moeder en kind onvoldoende te zijn en het duurde niet lang of me vrouw Martha Ulbricht-Hauck was ge- GEBOREN Monique, dochter van E. Brouwer. Pelikaanweg 5 en J. J. A. Hauser, Groen van Prinstererstraat 37. Michael Eduard. zoon van L. van de Beek en H. Mollenbrok, Troelstra- straat 21. Rudolph Alexander ,zoon van R. A. Wolff en C. W. 't Hart, Pa- pendrecht, Klaproosstraat 57. Mau- rice, zoon van W. van de Ruit en A. van Montfrans, Baam, Heuveloordstraat 23. Pieter. zoon van W. Floor en C. van Wijk, Soesterbergsestraat 74. Flo- rentijn Robert, zoon van W. R. A. Wou- terson en J. M. van Leeuwen, Dr. Ru- pertlaan 13. Gerrit-Jan, zoon van G. R. Boksteijn en E. D. Daalhof, Ant. van Leeuwenhoeklaan 21, Soesterberg. ONDERTROUWD Wim Dirk Pereboom woonschip Skutsje Reviuskade t.o. nr. 12, Utrecht en Christina Anna Odink. Dr. Rupertlaan 13. Hessel de Zoete, Heuvelweg 8 en Sophia Alida Butzelaar. Korte Brinkweg 49. Hendrik Karei Ronald Grift. Van Lenneplaan 86 en Johanna Maria de Jong, Den Blieklaan 59. Margarethus Oskam, Eemnesser- weg 39, Baarn en Gerarda Mathilda Dijkman, Korte Hartweg 10. Willem Gerard Koenen. Lange Brinkweg 12 en Johanna van Lemel, Beckeringhstraat 12. Johannes Herman van Gent, Den Blieklaan 45 en Sophia Tuenter, Den Blieklaan 45. GEHUWD Paul Willem van Maaren. Stadhouderslaan 23, Utrecht en Karin Friede de Vries, P. C. Hooftlaan 42. Wilhelmus van den Heuvel. Insinger- straat 9 en Adriaantje van Prooijen, In- singerstraat 9. Antonius Maria Adank Bouvignelaan 3, Breda en Helena Leo- narda Anthonia van Dillen, Amersfoort- sestraat 45. Wulfranus Wilhelmus Bosman, Vondellaan 21 en Geertruida Wilhelmina Maria Antonia Plagge, Von dellaan 15. Pieter Sieuwerts. Ver- meerstraat 184, 's-Gravenhage en Al- berta Josephina Maria van Woerkom. Nachtegaalweg 22. Arie Baars. Does laan 47, Leiderdorp en Geertruida Jo hanna Klein, Schaepmanstraat 69. OVERLEDEN Derkjen Albers, 80 jaar, weduwe van A. J. C. van Lonkhuizen. Wijnand Toplaan 8. Dirk Voortman. 64 jaar, gehuwd met J. Dunk, Van Lijn denlaan 17. Reinder Zetzema, 55 jaar. gehuwd met A. Smit, Waldeck Pyrmont- laan 7. Wilhelmus Gerardus van der Lans, 80 jaar, ongehuwd, Hartmanlaan 2a. Pieter Valk, 64 jaar. gehuwd met G. Slijkhuis, Amersfoortsestraat 66 SoesterDerg. Oir H W Vellinga Begrafenis Crematie Transport (Rouwkamer) Korte Brinkweg 28 Soestdijk Telefoon 2731 dwongen als costuumnaaister uit werken te gaan. Organisator Na zijn terugkeer uit Wenen (eind 1923) vertrok Ulbricht naar Berlijn, waar hij werd belast met organisatievraagstuk ken ten behoeve van de partij. In 1928 werd hij tot lid van de Duitse rijksdag en in 1932 tot voorzitter van de afdeling Berlijn-Brandenburg van de communis tische partij gekozen. Gemiddeld werkte Ulbricht twaalf uren per dag en in par tijzaken en vraagstukken daarop betrek king hebbend, bleek hij altoos uitste kend geïnformeerd te zijn. Na de machtsovername door Hitier (1933) reisde Ulbricht nog één keer naar de echtelijke woning in Leipzig om af scheid te nemen van zijn vrouw; ze hebben elkaar niet weer gezien. Hij ver trok naar Parijs waar hij werd belast met de leiding van de buitenlandse af deling van de Communistische Partij Duitsland. Om in Duitsland niet door de aan de macht zijnde nazi's herkend te worden, liet hij vanaf dat tijdstip zijn baard groeien In 1938 vertrok hij naar Moskou, waar hij was benoemd tot Duits afgevaar digde in de Komintern. Hij volgde er cursussen aan het Lenin-instituut en leerde er zijn tweede vrouw Lotte Kühn kennen, de gescheiden echtgenote van partij-functionaris Erich Wendt, thans staatssecretaris in de Oostduitse rege ring. In Moskou bewoonde Ulbricht een ka mer in het hotel „Lux". Het duurde ech ter nog tot 1951 Ulbricht stond toen al aan het hoofd der D.D.R. voordat hij met Lotte Kühn in het huwelijk trad. Dit huwelijk bleef tot op heden kinderloos, doch wel adopteerde het echtpaar Ulbricht een weesmeisje, Beate genaamd. Uitvoerder Ulbricht heeft weinig vrienden, maar zeer veel vijanden. Hij is nog steeds en onveranderd in zijn functies gehand haafd omdat de man strikt uitvoert wat het Kremlin nodig en nuttig acht en de partijdiscipline tot in de hoogste regio nen van zijn partij en satelliet-staat straf heeft doorgevoerd. Ulbricht is niet zozeer een leider als wel een uitstekend [uitvoerder van de bevelen van Moskou en mede daardoor weet hij aan iedere zuivering te ontsnappen. Hij rookt niet en drinkt slechts bij hoge uitzondering een glas wijn, hij heeft een persoonlijke jafkeer van intellectuelen. In maart 1953 stierf zijn beschermer Joseph Stalin en de tegenstanders van Walter, in de DDR ruimschoots aan wezig, met de minister van staatsveilig heid Zaisser aan het hoofd, eisten via slinkse wegen het aftreden van ..Walter met de spitsbaard", zoals Ulbricht door velen spottend wordt genoemd. Dit op treden vormde in feite de aanleiding tot de opstand van de 17de juni. Russische tanks vernietigden echter dit Oostduitse verzet en de leider daarvan, Zaisser. werd van zijn functies ontheven en uit de partij gestoten. De verhouding tussen Ulbricht en de nieuwe heer in het Kremlin, Nikita Chroesjtjsow, was er een van gewapende vrede en in ieder geval zeer koel. In de D.D.R. handhaafde Ulbricht tot op heden zijn gezag door dwang. De burger daar mag niet worden wat hij wil, niet zeggen wat hij denkt, niet kopen wat hij wenst en niet wonen waar hij wil. De inwoners van zijn land werden zijn gevangenen o.m. door de bouw van de muur in 1961. Ingewijden geloven niet dat aan Ulbricht een lang leven bescho ren is, daar hij lijdend zou zijn aan keelkanker. Op de 12de juni 1964 tekenden Ulbricht en Chroesjtsjow in Moskou een vriend schapsverdrag tussen de sowjet-unie en de D.D.R.. waarbij Rusland ondermeer beloofde de huidige toestand in de D.D.R. te zullen handhaven. Mede door de politiek van Ulbricht werd Oost- Duitsland, na Rusland, tweede op de ranglijst der rode industrie-staten, daar naast Ruslands trouwste steun en toe verlaat in de „broederstrijd" met Peking en tenslotte nog de Europese legerplaats voor Russische troepen (ruim 400.000 man sterk) die in het hart van Europa gelegerd zijn. met aan de ene zijde het onrustige Polen en aan de andere kant de Westduitse bondsrepubliek en die klaar staan voor iedere actie tegen het westen. Zo zien de WlSO-zegeb er uit die U «1» Uw boekje yol Is recht geren op f 2.5® bU Uw WISO-wInkeller of b(J de Rellfeliènban- ken. Uw WlSO-kasrt Is snel yolgcjpaard, want WlSO-regeli worden U bO contante aankopen gratis verstrekt In «0 WISO-zaken. ONDERWIJS Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, zulks ter voldoening aan het bepaalde in de La- ger-onderwijswet 1920 dat de raad van die gemeente in zijn vergadering van 18 september j.1. medewerking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920, heeft verleend ten aanzien van het verzoek van 1. het r.k. schoolbestuur Soestdijk voor: a. het aanschaffen van handwerkmate rialen t.b.v. de Mariaschool: b. de herziening van de tuinaanleg rondom de Mariaschool; 2. het bestuur van d evereniging „De School met den Bijbel" voor: a. het stichten van een school voor g.l.o. in de wijk SmitsWeg; b. de inrichting van de in het gymna stieklokaal aangebracht noodlokalen, de inrichting van de hoofdenkamer, de inrichting van de lerarenkamer, de aan schaf van vloerbedekking voor het re servelokaal, de aanschaf van hulpmid delen voor het muziekonderwijs, de aan schaf van twee bandrecorders als hulp middelen in de moderne talen en de aanschaf van nieuwe leermethodes voor de vakken Nederlandse taal, Frans. En gels, Aardrijkskunde en wiskunde t.b.v de christelijke school voor m.a..v.o.; 3. tevens is in die vergadering aan het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" te Soest medewerking als bedoeld in artikel 50 van de Kleu teronderwijswet verleend voor het stich ten van een kleuterschool in de wijk Smitsweg. Soest. 24 september 1968. 55 Jaar geleden plaatste de antiquair Geri in Florence een advertentie, waar in hij kunstwerken te koop vroeg, om een tentoonstelling te organiseren. Spoe dig bleek, dat deze alledaagse gebeur tenissen grote gevolgen zouden hebben. De heer Geri kreeg op die annonce ver schillende brieven, waaronder er één was van een zekere Vincenzo Leonardi, die hem een oud meesterwerk aanbood voor 500.000 francs. Bij nader onderzoek bleek, dat de heer Geri hier een „koop je" kon halen, want het aangeboden schilderij was niet minder dan beroem de „Mona Lisa" van Leonardo da Vinei. Op klaarlichte dag De aanbieder van dit wonder onder de schilderstukken zou een goede dag heb ben gehad, indien Geri op dit aantrek kelijke voorstel zou zijn ingegaan. Want hij had de Mona Lisa twee jaar tevoren gestolen uit het Louvre te Parijs. Van zelfsprekend had deze diefstal in de wereld veel stof doen opwaaien, temeer omdat zij op klaarlichte dag had plaats gevonden. Alle nasporingen waren tevergeefs ge weest, ook toen een Frans weekblad 40.000 francs toezegde aan degene, die het schilderij terugbracht. Er zou niet worden gevraagd naar de dader of naar de motieven van de ontvreemding. De dief had dus 40.000 frs. in zijn zak kun nen steken en zou verder praktisch vrijuit gaan. Men deed dit verlokkende aanbod, om dat men algemeen begreep, dat een zo beroemd kunstwerk nooit te koop kon worden aangeboden zonder dat men het vrijwel direct herkende, terwijl men dan tevens direct de dief op het spoor zou zijn. Daarom vreesde men terecht, dat het schilderij door de onrechtmatige be zitter wel eens kon worden vernietigd uit vrees voor ontdekking. Maar nie mand zag of hoorde lange tijd meer iets van één der schoonste kunstwerken ter wereld. Er op af Antiquair Geri deed alsof hij zich interes seerde voor het aanbod van de vreem deling. die aanvankelijk niets meer van zich liet horen. Maar op een goede dag verscheen hij en vroeg hij of zijn klant hem in zijn hotel wilde bezoeken om het meesterwerk te bezichtigen. Dat wilde de antiquair maar al te graag Mei. Th. van Dongen kassier kantoor Breda Dat is helemaal de NMB. Meer rente, meer spaaivor- men (kies uit 6 mogelijkhe den!) en bovendien een ser vicewaar de NMBook beslist niet zuinig mee is. Daarom is voor iedereen sparen zo aantrekkelijk bij de NMB. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 250 vestigingen in Nederland en samen met de directeur van een be roemd museum in Florence wandelde hij een tweederangs hotelletje binnen, waar Leonardi een withouten kist open- schroefde. De kunstkenners herkenden het schilderij onmiddellijk. De arrestatie van de dief was nu nog een kwestie van minuten. Geheel de kunstminnende wereld her ademde toen bleek ,dat de Mona Lisa was gevonden. De dief bleek echter helemaal geen „zware jongen" te zijn. Hij heette in werkelijkheid Vinzenzo Perugia en had vóór de diefstal al en kele jaren ln Parijs gewoond. Eigenlijk was hij kunstschilder van beroep, maar Bij WIE of WAT hoort de naam praalziek, maar ook een liefhebber van goede kunst. Min of meer onder dwang heeft Leonardo deze grote creatie aan Frans afgestaan, doch niet dan nadat de vorst had toegezegd dat de schilder het nog gedurende zijn leven mocht be houden. Zo belandde de Mona Lisa in Frankrijk. Met veel vertoon liet de Franse koning het schilderij in Fontainebleau ophan gen, nadat Leonardo was overleden. Ve le eeuwen later verhuisde het naar het Louvre. Na de diefstal door Perugia zou het nog eens een glorietocht maken. Met een speciale trein ging het kunstwerk veertig jaar geleden naar Parijs terug om in het Louvre weer thuis te komen. De Fransen waren dolblij met hun her kregen schal. Maar gezien de achter grond van de diefstal droeg men de dief toch geen kwaad hart toe. Zijn misdaad moest worden gestraft, maar de rechtszitting in Parijs werd door een zeer talrijk publiek bijgewoond, dat te genover de dief een zeer welwillende houding aannam. Perugia kreeg een jaar gevangenisstraf voor zijn daad. Dit is een zeer milde straf wanneer men bedenkt, dat de Mo na Lisa als één der grootste kunstwer ken ter wereld wordt beschouwd. En als pleister op de wonde kreeg de on gelukkige minnaar nog een groot aan tal geschenken van meevoelende dames. De meesten daarvan woonden in Ameri ka. Geen dief is in onze geschiedenis zo overladen met cadeaus. Door de Soesterbergse afdeling van de Kon. NecL Ver. E.H.B.O. wordt een folder verspreid waarin de vraag ge steld wordt: „Kunt u helpen bij zwa re brandwonden, ongevallen, vergifti ging, sportongevallen, verdrinking?" om maar enkele te noemen. Onder het motto: „Leert helpen, redt levens", wordt een leder aangespoord zich op te geven bij het secretariaat Chr. Huygenslaan 5, telefoon 1702. Men ontvangt dan nadere gegevens en na een cursus weet men hoe te handelen bij elk ongeval. De organisatie kan gesteund worden door een jaarlijkse bijdrage van mini mum ƒ2,50 per jaar. NIEUWEWEG 103 - SOEST - TELEFOON 2968 INKOOP - VERKOOP - STEMMEN REPARATIE Wij exposeren op de a.s. beurs te Soest (Talmalaan - Soester Engweg). 4-12 oktober, stand 33-38. omdat hem dat zon magere boterham opleverde, was hij glazenmaker ge worden. Voor zijn werkgever moest hij ook wel eens in het Louvre zijn en zo doende kende hij daar goed de weg. Herinnering Deze eenvoudige, arme kunstschilder had echter in zijn persoonlijk leven nog meer verdriet ondervonden dan in zijn werk. Hij had een korte tijd gelukkig geleefd met een straatarm meisje, dat hem door de dood was ontvallen. Toen hij op een dag voor de Mona Lisa stond, kwam hij tot de verbijsterende ontdek king. dat madonna Lisa del Gioconda en zijn overleden geliefde veel op elkaar geleken en dit deed hem besluiten, het meesterwerk mee te nemen als een her innering aan zijn gestorven geluk. Twee jaar hield hij het verborgen. Eerst toen de honger hem daartoe dwong, besloot hij het te verkopen. De politie hechtte aanvankelijk weinig geloof aan dit dramatische verhaal, te meer omdat Perugia eerst had verteld, dat hij het stuk had meegenomen naar Italië omdat Napoleon zoveel kunst schatten in zijn vaderland had geroofd. In de correspondentie van deze merk waardige man vond men echter veel liefdesbrieven van zijn geliefde Mathil- de een klein portretje, waaruit inder daad een gelijkenis met Mona Lisa bleek. De terugkeer van het meesterwerk naar Florence, die op zo merkwaardige wijze had plaatsgevonden, werd met een gro te tentoonstelling gevierd. Het terugge vonden schilderij werd er ook geëxpo seerd en duizenden verdrongen zich nog eens voor het portret van de vrouw, die Leonardo da Vinei eens heeft geïnspi reerd tot één der schoonste scheppin gen, die ooit werden gewrocht. Het is een portret van Madonna Lisa del Gioconda. vrouw van een voornaam Florentijn uit Da Vinci's tijd. Hoe Da Vinei haar heeft leren kennen, is niet bekend. Het verhaal gaat, dat zij slechts enkele malen voor hem heeft geposeerd, doch aan de afwerking van het schilde rij heeft Leonardo jaren gewerkt. De grote kunstenaar werd er zelf ook zeer door geboeid. Hij heeft het steeds mee genomen wanneer hij weer naar een andere plaats vertrok, totdat hij er ten slotte mee in Frankrijk belandde in de tijd toen Da Vinei bij Koning Frans I in dienst was. Deze vorst was zeer eerzuchtig en Op de hoek van de Beetzlaan en de Schrikslaan verleende de 21-jarige bromfietser T. G. J. de J. zondag geen voorrang aan de van links komende automobilist M. R. W. O. (18) uit Soest. Een botsing was het gevolg. De brom fietser, afkomstig uit Leusden. brak bij het ongeval zijn enkel en is ter verple ging overgebracht naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort SOESTERBERG VERLOOR MET 12-0 VAN N.S.V.S. In de uitwedstrijd tegen N.S.V.S. leed Soesterberg een verpletterende neder laag. Ht slechte spel van de vliegdorpers, waarbij van de opbouw van een goe de aanval geen sprake was en ook de verdediging maar al te vaak verstek liet gaan. maakte dat N.S.V.S. al spoe dig de score kon openen, om daar na. alvorens de rust aanbrak, de voor sprong tot 4-0 te vergroten. In de tweede helft liet Soesterberg helemaal de moed zakken, zodat het voor de gastheren een gemakkelijk spel werd om de stand in hun voor deel allengs op te voeren tot 12-0. De hal van de openbare school was in de afgelopen week herschapen in een keurig aangelegde tuin, waar petunia's, afrikanen, salvia's en geraniums, witte begonia's en veelkleurige coleus een kleurig schouwspel vormden. In het centrum van deze floralia-tentoonstel- ling, georganiseerd door de oudercom missie en de plaatselijke afdeling van volksonderwijs, zat aan de voet van een fonteintje een kloek met haar 15 piepjonge kuikens. Een speciale attrac tie voor de leerlingen van de openbare school en de talrijke bezoekers. Tientallen prijswinnaars werden door de jury, bestaande uit de heren Len- ten, Kraaijenhagen en Pavinussa. aan gewezen. Van de uitslag zullen we de eerste en tweede prijswinnaars noemen Petunia 1 Anneke Veldkamp. 2. Mo nique van Kranenburg. Afrikanen: 1. José Weijers, 2. Marion Schuurman. Salvia's: 1. Erik van de Broek, 2. Elsje Steenmeijer. Geraniums: 1. Peter van Esseveld. 2. Frank v. Eist. Bego nia's: 1 Elsje Steenmeijer. 2. Elly de Hamer. Coleus: 1. Yvonne Blaauw en Geert van SoererL 2. Frank v. Eist en Elsje Steenmeijer. Bloemvazen: 1. Yvon ne Smits. 2. Netty v. d. Berg. Bloem- bakjes 1. Esmée Apon, Bert Verhoeff en Yvonne Ipenburg. 2. Ina Prins. Ine ke Klaver en Gerda Kremer. Fantasie stukjes: 1. Monique van Kranenburg. 2. Hans de Nijs. Ook de ouders van de o.l.s.-leerlingen mochten meedoen aan deze jaarlijkse tentoonstelling en zij zonden dan ook bloemen en fantasiestukjes in, waar van vooral het „heidevliegtuig" met draaiende propeller van A. Schuurman veel succes oogstte. De prijzen gingen naar: 1. A. Schuurman. 2. A. D. Thier- ry-Verbruggen. Vrijdagmiddag vond de prijsuitreiking plaats, waarmede een prettig einde kwam aan een geslaagde en kleurige expositie. Ajje ut ming vraogt dan mok zelgp dok der nog altied nie bin aachter ekomme waal eigeluk ut ver schil Is tusse op- en anmarrekingc en kretlek. Ik schaat zo dat da heulegaor lelt an de minse zellef die ut der over heb- be. Waat veur de ene mins kretiek is. word deur een aor gezien as un heul gewone opmarre- king. En zolaang as da noeng allegaor maor vrlendeluk blief gaon, ister niks an de haand, maor aster noeng een zwaartkieker bie is betrokke. daan staot ut as een paol bove bove waoter datter een bar grote barreg trammelaant komp. Noeog is zo zeker as tweej keer tweej vier is, dat de meeste minse vaan hul- lie zellef zeige da zullie in aales objek- tief binne endat as zullie kretiek hebbe dat daan altied opbouwend is. Allenug minse die zogenaomd an de weg timmere kriege netuurluk vaan iedereen kretiek. En ut blief ming ge- Iiek of daat noeng wel of nie opbou wend is. Waat ming angaot bln ik bar gelukkug dak nie zoon timmermaan bin, waant aster iets is waor ik nie tege ken, daan ist kretiek of op- en anmarrekinge. Vol- legens Kneliao komp dat omdak nog altied un bietje te ouwerwets bin, ik bin nie mit ming tied meejjegaon. Zuk laache. Hoechtum. Waant de enuge waor ik kretiek vaan krieg is Kneliao, en daor hek heul geen laast vaan, waant dat gaot ming ene oor in en effe laoter weer net zo vlug ut aore oor weer uut. Teminste dat zeig ik altied teuge Kneliao, waant der blief altied wel waat vaan haange. Maor de minse die ut in ongs laand veur ut zeige hebbe. en daan netuur luk vooral bie ongs in Soest, de barre- gemeester en de wethouwers en de raodsleje, staon heulegaor an kretieke bloot zo as da hiet. Zullie word deur de minse die ut nie mit huliie opvaatinge eens binne haos de heule daag volgestop mit kretiek of zo je wil mit op- en anmarrekinge en ik mot eerluk zeige datter netuurluk wel dinge bie zijn waor die minse geliek meej hebbe. Maor der binne ok dinge waor zullie mit de beste wil vaan de wereuld niks an kenne veraandere, al zou we zullie nog zo graog wille. Der binne netuurluk noeng weer minse die zeige jie ken makkeluk praote Kne lis, maor waor een wil is, is een weg, en das ok zo. En dat wete die minse die ongze gemeente besture ok. Daorom denk ik dat zullie zo af en toe is een rongdrit gaon maoke deur ut darrep. Zullie kenne daan overaal gaon kieke of aales wel zo gaot en gebeurt as zullie hebbe gezeit. En ik schaat zo daat zullie daan ok meteen kieke ofter soms nog iets is waat verandurd mot worde. Eigeluk zouw ut zo motte weze, dat zul lie heul gewoon mit de bus vaan Tense gaon, die nermaol diens hep. Dus geen bus mit een spesiejaole route. Daan zouwe zullie zellef an der voete kenne ongdervingde datter nog genog punte in ongs darrep binne die bar moejjeluk beriekbaar binne. veuraal veur minse die geen otoo hebbe. Ik zouw veurstelle, dat alle minse die mit die spesiejaole rongdrit meejgaon een opschriefpepier meejneme, om aal die dinge op te schrieve. zodaat ze nie vergete worde. Veur aale zekerheid heppik ok een liest emaokt. die ken daan gebruuk worde as die vaan die busreizugers wegraokt. Ut is un heule waasliest geworde. du« ik zaal der hier maor niks over zeige. Waant alle minse in Soest binne der aal jaore vaan overtuug. ok de barrege- meester en de wethouwers en de raods- leeje, datter eigeluk aal laang iets ge- daon mos worde an ut opebaore ver voer, waat betref de niewe wieke en de tehuuze vaan de ouwe vaan daoge. Maor ok dat ut zo laangzaaomerhaand tied gaot worde, datter bie de drie ope baore tillefoonhokke der un paor bie komme, waant der binne plaotse in ongs darrep waorveur je minstes vieftien tot dartug menuute mot lope om bie un tillefoon te komme. En da liek ming veuraal bie braand of ajje soms un dokter mot hebbe midde in de naach. een bar laastuge toch. Maor jao, ik schaat zo dat die tille foon der allenug maor komp as de bus mit relzugers int Veen straand mit vier lekke baande, en de sjeffeur vaan de bus nie de geraoge ken belle veur een aore bus omdatter geen tillefoon is. Da zellefde graapje mot um daan ok op ut Haart overkomme. daan binne die minse ok meteen uut de ellende. Bij WIE of WAT hoort de naam De uitwedstrijd van Soesterberg tegen Midlandia is in een 3-3 gelijk spel geëindigd. Voor de rust maakte Soesterberg de indruk de sterkste te zijn, zodat al spoedig bij een goed opgezette aanval linksbuiten Geers de score voor Soes terberg opende. 0-1. Vier minuten voor rust maakte Geers het tweede doel punt. 0-2. In de tweede helft zakte Soesterberg wat af en kon het niet beletten dat Midlandia na vijf minuten het eerste tegenpunt maakte. 1-2. Maar na tien minuten was het weer Geers. die voor Soesterberg het doel vond, 1-3. Hiermede was Soesterberg uitgespeeld en waren het de gastheren die met nog twee doelpunten het einde lieten komen met 3-3. De vliegbasis Soesterberg is gekozen als een van de twee vliegvelden, waar helicopters zullen worden gestationeerd voor het vervoer van verkeersslachtof fers van de autosnelwegen naar de ziekenhuizen. Bij een proef, die dinsdag 15 oktober begint, is ook de vliegbasis Deelen in geschakeld. Om effectief vergelijkingsmateriaal te hebben, zullen in alle gevallen waarbij de helicopters voor gewondenvervoer gebruikt worden, ook ambulances uit rukken.

Soester Courant | 1968 | | pagina 5