GEMEENTERAAD NAM AFSCHEID VAN SECRETARIS J. J. J. M. FESTEN RAADSLEDEN OP EXCURSIE DOOR SOEST HAARMODE MARCHAL r PARKET - schuren? Bomvactiviteiten in Soesterveen kregen bijzondere aandacht VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1968 PHILIPS SPECIAALZAAK Van Weedestraat 72 perfect aanbrengen van was-of anti-slijtlaag? Nijverhoidsweg 71, Amersfoort tel. 03490-19911 Na zij nafscheidstoespraak nam de bur gemeester symbolisch afscheid van de scheidende gemeentesecretaris. een kring van mensen achterlaat, die met dankbaarheid aan u en uw gezin zullen terugdenken. U hebt het aanzien van uw ambt hoog gehouden en daar zijn wij u zeer erkentelijk voor", zo be sloot de burgemeester zijn toespraak. Het oudste lid van de raad, mevrouw Polet (P.v.d.A.) sprak namens haar col lega's. „De gemeentelijke structuur maakt maar weinig contact tussen de leden van de raad en de secretaris mo gelijk", zei zij. Niettemin was zij tot de overtuiging gekomen, dat de heer Festen veel van zijn werk hield. Ook mevrouw Polet wees op de funktie, die de heer Festen als docent aan de bestuursschool bekleed, en op zijn publicaties. Mevrouw Polet constateerde een innige verweven heid tussen de dagelijkse werkzaamhe den van de heer Festen en diens vrije tijdsbesteding. Namens de raad bood zij de scheidende gemeentesecretaris een gouden vulpen met inscriptie aan. De heer Festen zelf zei niet verwacht te hebben, dat in een buitengewone raadsvergadering afscheid van hem zou worden genomen. „Ik heb uit de toe spraak van de burgemeester wel begre pen, dat mijn werk toch wel waardering heeft ondervonden. Ik heb geprobeerd, mijn werk naar beste vermogen te ver richten". Tevens sprak de heer Festen er zijn blijdschap over uit, dat hij nog enkele jaren zijdelings bij het gemeentelijk werk betrokken blijft. Hij zal zijn funk tie als docent aan de bestuursschool na melijk nog enkele jaren blijven vervul len. „De ambtelijke tijd is als een vlucht aan mij voorbijgegaan. Ik ben dankbaar voor de taak, die ik in de afgelopen 45 jaar heb mogen vervullen. In de vijf gemeenten, die ik heb mogen dienen, heb ik veel goeds mogen ervaren". De heer Festen zei, dat het arbeidsterrein van de gemeentesecretaris zich in de loop der jaren tot vrijwel alle facetten van het maatschappelijk leven heeft uitgebreid en ook de taak van de secre taris evenredig heeft verzwaard. Hij zag deze ontwikkeling nog niet tot staan gekomen. De heer Festen herinnerde er aan, dat de taakomschrijving van een gemeentesecretaris vrij summier is en een grote mate van vrijheid toestaat, waarvan hij geen misbruik hoopte te hebben gemaakt. „De gemeentewet zegt, dat de secretaris de leden van de raad, het college van burgemeester en wethouders en de le den van de commissies behulpzaam moet zijn. De nadere instructies, die de raad kan geven, brengen niet veel meer dui delijkheid. Zij dateren van 1908 en lij ken wat verouderd. Zij verplichten de secretaris, aanwezig te zijn bij de ver gaderingen van de raad, burgemeester en wethouders en de commissies." De heer Festen herinnerde eraan, hoe kort voor de laatste oorlog een voorstel van een raadslid om afschriften te krijgen van correspondentie van in voorberei ding zijnde voorstellen werd getorpe deerd. De secretaris bleef alleen tot ter inzage legging verplicht. Voorts zei de heer Festen, dat de se cretarie de centrale schakel is en moet zijn tussen het geheel van gemeentelijke De gemeenteraad van Soest heeft gis termiddag in een buitengewone raads vergadering afscheid genomen van de gemeentesecretaris, de heer J. J. J. M. Festen. Na een 45-jarige loopbaan, waarvan 15 jaar in dienst van de gemeente Soest, heeft de heer Festen zeven maanden voor zijn officiële pensionering ontslag gevraagd in verband met zijn gezond heidstoestand. De heer Festen heeft ver leden jaar een zware operatie onder gaan. Zijn gezondheidstoestand is nu zo danig. dat hij naar zijn mening zich niet meer voor de volle honderd pro cent voor zijn werk kan inzetten. Be halve de leden van de raad woonden ook de hoofden van de verschillende ge meentelijke diensten en familieleden van de heer en mevr. Festen het afscheid bij. Burgemester mr. S. P. Baron Bentinck zei in zijn afscheidsrede onder meer „Een gemeentesecretaris neemt in het gemeentelijk bestel een heel bijzondere plaats in. Hij vervult een funktie met een geheel eigen karakter; hij is hoofd van de secretarie en secretaris van de raad en het college van burgemeester en wethouders. De funktie van gemeen tesecretaris biedt de mogelijkheid om vertrouwensman te worden voor die genen, die bij het besturen van de ge meente betrokken zijn", zo zei de bur- gameester. Hij herinnerde eraan, hoe de heer Festen bij zijn komst naar Soest zich door zijn publicaties in vakbladen al een zekere faam verworven had. „Hij had dus bij zijn komst heel wat waar te maken. Wij hebben in de achter u liggende periode echter kunnen erva ren, dat u met grote kennis van zaken in administratie en het besturen heeft kunnen adviseren en leiden. Uw publi caties blonken uit door hun logische op bouw, hun heldere gedachtengang en duidelijkheid van het betoog, die ove rigens recht evenredig was met de on duidelijkheid van uw handschrift". Festen. met de vervulling waarvan hij het college en de raad veel succes toe wenste. Na afloop van de raadsvergadering werd een receptie gehouden, waarop de raadsleden, vertegenwoordigers van diensten en het bestuur van de ge meente. „De diensten beschouwen dat wel eens als een onnodige doublure en wenden zich rechtstreeks tot het (dagelijks) be stuur van de gemeente", zo zei de heer Festen, die meende, dat deze werkwijze schade kan doen aan het goed funktio- neren van het bestuurlijk apparaat. „De desintegratie van het bestuur wordt ook wel eens door de wethouders voorge staan uit verlangen naar een grotere vrijheid en zelfstandigheid", veroorloof de de heer Festen zich te zeggen. Hij was van oordeel, dat zulks desastreuze gevolgen kan hebben voor een demo cratische werking van een bestuur en tot afbrokkeling van het gezag kan lei den. „In de raadsvergaderingen vervult de gemeentesecretaris een zwijgende rol. terwijl zijn oordeel in de openbaarheid niet van pas komt. Het tegendeel zou het vertrouwen, dat in de secretaris wordt gesteld, alleen maar kunnen schaden", zo meende de heer Festen. Verder wees hij op de goede verhou ding tussen de verschillende raadsfrac ties. de prettige en collegiale sfeer in het college en de goede samenwerking met de hoofden van dienst. In de afge lopen vijftien jaar had de heer Festen het zelden of nooit meegemaakt, dat een besluit niet met eenstemmigheid in het college werd genomen. De burgemeester werd geprezen om zijn persoonlijke be langstelling voor het ambtenarenkorps en zijn houding, die blijk gaf van een grote wijsheid en humaniteit. „Alles wijst erop, dat Soest een grootse ontwikkeling tegemoet gaat. Dal zal veel wijsheid en inspanning van het be stuur vragen. Hier ligt dan ook een moeilijke, maar mooie taak", zei de heer het ambtelijk apparaat als vrienden en bekenden, afscheid hebben genomen van de heer Festen, sinds kort woonachtig in Amersfoort. De scheidende gemeente secretaris kreeg tal van geschenken aan geboden. Van 4 t.e.m. 12 oktober „Voor een vertrouwensman is meer no dig dan alleen kennis van zaken. Het vraagt een samengaan van kennis en karakter. Niet alleen heeft u zich laten leiden door uw inzicht in de gang van zaken, waarover het ging, maar tevens door uw objectiviteit en onbaatzuchtig heid bij de oordeelvorming. Door uw kennis van zaken en uw karakter hebt u zich kunnen ontwikkelen tot een ver trouwensman, die wij node zien ver trekken. Ook uw funktie als hoofd van de secretarie is geen sinecure. Onder uw leiding werden de meest uiteenlo pende werkzaamheden verricht in het belang van de gemeenschap. Wanneer op de secretarie iets mis zou gaan, heeft dat zijn weerslag bij de burgerij", zo zei de burgemeester, die echter weinig fou ten kon ontdekken en dan ook tot de conclusie kwam, dat de heer Festen met grote zorg leiding heeft gegeven aan het werk op de secretarie. Tevens hield het werk van de heer Festen in. dat hij op voedend werkzaam kon zijn. De heer Festen heeft daar dankbaar gebruik van gemaakt en jongere ambtenaren gesti muleerd en geadviseerd waar hij kon. Geen moeite was hem te veel. De bur gemeester zei, dat de heer Festen zijn taak in Soest ruim en breed heeft ge zien. Hij herinnerde in dit verband aan de funkties, die de heer Festen heeft bekleed bij het Soester Oranjecomité (voorzitter) en de Lagere Technische School Eemland (secretaris). Recapitulerend kwam de burgemeester tot de slotsom, dat de heer Festen de belangen van de gemeente met de inzet van heel zijn persoonlijkheid heeft be hartigd. „Moge u aan deze periode een goede herinnering bewaren. Weet, dat uw werk zeer gewaardeerd is en dat u BEETZLAAN 74 (hoek Schrikslaan) TELEFOON 3990 Onder leiding van de heer Van der Dussen brachten de leden van de raad oA een bezoek aan de modelwoning aan de Varenstraat gaan geven. „Reisleider" was de direc teur van gemeentewerken, de heer H. J. van der Dussen. Behalve de raadsle den en de wethouders mevr. Walter-v. d. Togt en J. v. d. Arend maakten ook vertegenwoordigers van enkele ge meentelijke diensten de tocht mee. Èen groot deel van de tijd is doorgebracht in het Soestreveen, waar de raad zich op de hoogte liet stellen van de bouw activiteiten ter plaatse. De twintig raadsleden bezochten onder meer de veldfabriek van Van Gent's Bouwbedrijf uit Amersfoort en de Euro- woningen, die dit bedrijf in het veen bouwt. De technisch directeur van het bouwbedrijf, de heer De Winter lichtte de bijzondere bouwwijze toe. Hij wees onder meer op het onderhoudsvrije ex terieur van de 384 portiekwoningen en de grote, drie bij drie meter grote bal kons, die in een later stadium in de gevels worden gemonteerd. De kozijnen zijn van aluminium en vergen dus zeer weinig onderhoud. De gehele bouw en installatie van de woningen - met uit zondering van de bouw van de lift- jnstallaties - wordt door Van Gent zelf uitgevoerd. Alle onderaannemers zijn langzamerhand geëlimineerd. Bovendien wordt al het werk in de zeer omvang rijke veldfabriek voorbereid. De bouw geschiedt onder aangename omstandigheden. De elementen van de gevel worden door een enorme kraan op hun plaats gebracht en daarna door een groep monteurs, die in een tegen de gevel geplakt huisje zijn onderge bracht, gemonteerd. De bouwvakkers zijn volkomen tegen regen en wind be schermd. Dit voorjaar is men met de bouw van de portiekwoningen begonnen. Volgende maand kunnen de eerste woningen al betrokken worden. In het Veen bezocht de raad ook een inmiddels al bewoonde flat aan de Va renstraat, die door de firma Verwelius is gebouwd. „bedrijfsverkeer". De afwerking volgt in zullen hier speel gelegenheden voor de een later stadium. Door de handle van jeugd worden gemaakt. De raad stelde een haudrailische hijsinstallatie over te er onlangs op verzoek van de bewonen halen, verwijderde wethouder mevr. een krediet van ƒ10.000,voor beschik- Walter-v. d. Togt een zware ijzeren baar. demonstratie kleurentelevisie Gebouw Middelwijk Talmalaan Pieter de Hooghlaan De balkons worden later tegen de buizen „geplakt I

Soester Courant | 1968 | | pagina 11