NU BIJ ONS N00 MAAR F149.-! 'uToi RADIO DE JONGH, VORIG JAAR KOSTTE DEZE RUTON TURN-TOP-STOFZUIGER NOG f 182.- GOEDE KANSEN VOOR A.D.O. EN AJAX op tweede ronde in Europaeupstrijd GROEI ECONOMISCH LEVEN KAN VOORTDUREN rsjïTM Fa. Spijker OP STAANDE VOET PLANETEN METEN DE NIEUWE OMZETBELASTING EN DE KLEINE ONDERNEMER GOLVENDE FISCALE OPVATTINGEN Bikkelharde gevechten op komst Mits loonstijging niet uitloopt Neptunus 6.000 km groter dan was berekend KONINGINNELAAN 74, S0ESTDUKTEL. 3467 'Maak ook eens kennis met Hi-Fi'. Doorlopend demonstratie VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1968 Kowel Ajax als A.D.O. hebben een relatief gunstig resultaat kunnen boeken in de eerste wedstrijd in het toernooi om de Europacup voor respectievelijk lands kampioenen en bekerwinnaars. Met de 1-1-score in de uitwedstrijd tegen F.C. Nürnberg mochten de Ajacieden hun handen heel stijf dichtknijpen. Maar alleen het resultaat geldt en dat is met redelijk goed voetbal bereikt, net als bij A.D.O. Van de Hagenaars had men na het furieuze begin meer verwacht dan slechts vier doelpunten. De 4-1 voorsprong op Grazer A.K. is echter een vrij stevige basis om verder mee te komen. F.C. Nürnberg behoort tot die zes a acht clubs in de Duitse Bundesliga, die top voetbal spelen. Onder de bezielende aanvoering van trainer-coach Max Mer kel zijn de Nürunbergers kampioen van het vorige seizoen geworden. In die bij zonder zware competitie van de Bundes liga heeft de ploeg van Merkel vorig seizoen een ware krachtsexplosie gele verd. In de thuiswedstrijden was Nürn berg op één keer na onverslaanbaar en voorts werd vier keer gelijk gespeeld. Nürnberg is in haar thuiswedstrijden altijd erg sterk geweest. Zo werd in 1961 met liefst 4-1 van Benfica gewonnen. In Lissabon werden de Duitsers echter van het veld geveegd en moesten zij een 6-0 nederlaag accepteren. Ook Ajax is in haar thuiswedstrijden in de Europacuptoernooien altijd erg suc cesvol geweest. Nog niet één keer ging een wedstrijd in Amsterdam verloren. De grootste triomf voor de rood-witten is nog altijd de 5-1 nederlaag, die de Engelse kampioen Liverpool twee jaar geleden kreeg te slikken. Maar nu komt op 2 oktober Nürnberg. Dat wordt een bikkelhard gevecht, waarin Ajax de beste kansen schijnt te hebben, omdat het thuis speelt. Bij winst en een gelijkspel van 0-0 komt Ajax in de volgende ronde, bij een 1-1 gelijkspel moet er worden verlengd en bij een gelijke score van 2-2 of hoger of een nederlaag is Ajax uitgeschakeld. Defensie In Nürnberg verscheen Ajax met een zeer defensieve opstelling. De toch niet zo in vorm zijnde voorhoedespeler Klaas Nuninga moest zijn plaats afstaan aan een extra verdediger, te weten Suuren- donk. Omdat Michels de praatjes over het niet meedoen van Cebinac bij Nürn berg niet wilde geloven, was de lange Barry Hulshoff opgesteld in de plaats van Tony Pronk, om in het centrum de hoge voorzetten te onderscheppen. Van die taak heeft Hulshoff zich uitstekend gekweten. Zowel Ajax als Nürnberg zal in Am sterdam moeten aanvallen. Daarom zal Nuninga wel weer in het aanvalskwar- tet terug komen. Dat zal het soepel lo pen van de Amsterdamse aanval zeker ten goede komen, want in Neurenberg konden de Duitsers zoveel aanvallen vanuit de verdediging opbouwen, omdat hun achterspelers door het geringe aan tal voorwaartsen van Ajax daartoe alle gelegenheid kreeg. Goed in aanval Bovendien is Ajax een ploeg, die het beste speelt als het kan aanvallen. Liefst een hele wedstrijd lang. Dan zijn er al tijd wel een paar van die briljante mo menten, waarbij Keizer. Nuninga, Cruijff en Swart elkaar precies weten te vin den. de verdedigers van de tegenpartij op het verkeerde been worden gezet en een verrassend doelpunt wordt gemaakt. Zulke briljante momenten zijn door geen enkele verdediging te pareren. De enige voorwaarde is, dat Ajax moet kunnen aanvallen. Dat zal Merkel ook wel weten en net als in Neurenberg willen beuken op de defensie van de Amsterdammers. De Duitsers hebben in hun thuiswed strijd verscheidene kansen op een doel punt om zeep gebracht, want zij zijn veel meer in de aanval geweest dan Ajax. De enige kans voor hen om Ajax te verslaan is dezelfde taktiek als in Neurenberg toepassen een geweldig of fensief in het eerste half uur. dat tot enkele doelpunten moet leiden. Als Ajax die fase van de strijd kan doorstaan, zal het daarna het tempo moeten over nemen om de Duitsers moe te maken. Dan ontstaan gaten in hun verdediging en aldus kansen voor de Amsterdamse aanvallers. Maar ook als de Duiters aanvallen kan een viermans voorhoede van Ajax zich bij uitvallen kansen scheppen. Daar zal Merkel rekening mee moeten houden en een mannetje meer achter houden. Juist omdat in Amsterdam beide ploegen moeten aanvallen, kan een aantrekke lijke wedstrijd ontstaan als de scheids rechter het te verwachten harde spel binnen de perken kan houden. Een klei ne overwinning voor Ajax lijkt ons het meest waarschijnlijk. Combineren Het is voor A.D.O. een zeer gunstige omstandigheid, dat het een Oostenrijkse trainer heeft. Ernst Happel kent het Oostenrijkse voetbal door en door en mede daardoor kon hij zijn ploeg de juiste taktiek om Grazer A.K. te ver slaan meegeven. Die taktiek luidde: een hoog tempo en veel combinaties. Van dat laatste kwam in de eerste helft van de wedstrijd in Den Haag niet veel te recht. De in de Europese bekertoer nooien nog volkomen onervaren A.D.O.- elf speelde toen te paniekerig en steeds door het midden. In de tweede helft werd de defensie van de Oostenrijkse verliezer van de bekerfinale (kampioen Rapid Wien won ook de beker) met goede combinaties uit elkaar gespeeld. Met een 4-1 voorsprong hoeft A.D.O. zich in Graz slechts te beperken tot het verdedigen van die kans om naar de tweede bekerronde over te gaan. En hoewel A.D.O. een sterke defensie heeft, is Happel er de man niet naar om zijn spelers puur te laten verdedigen. Juist voor een zo onervaren ploeg als de Haagse in het Europese bekervoetbal is dat ook riskant. Bovendien heeft de wedstrijd in het Zuiderpark aangetoond, dat A.D.O. best kan aanvallen tegen deze tegenstander en de aanval pleegt nog altijd de beste verdediging te zijn. Goede kans De kansen liggen voor A.D.O. zeer gun stig. Het lijkt nog slechts een kwestie van het uitspelen van de wedstrijd in Graz, waarbij het voor de zekerheid en overtuiging altijd goed is enkele doel punten te maken. Vooral ook voor het aanzien tegenover de volgende tegen stander, die zich wel enkele keren zal bedenken alvorens tegen een team met een produktieve aanval alles te zetten op het stormlopen tegen de Haagse ver dediging. En als de Hagenaars het met hun tegenstander in de tweede ronde net zo treffen als N.A.C. vorig jaar, dan kunnen zij hun gezicht in het Europese bekervoetbal met vertrouwen overal la ten zien. Evenals in Den Haag wordt de wed strijd in Graz op donderdag gespeeld en wel op 3 oktober. Nu de kansen voor A.D.O. zo gunstig liggen, is een t.v.- reportage van deze wedstrijd waar schijnlijk. De verdere uitbouw van het economisch leven in Nederland kan voortduren zegt de economische verkenning van het na tionaal planbureau voor 1969. De con junctuur in Nederland is in herstel het geen mede te danken is aan de her nieuwde groei in west-Duitsland. Voorts blijkt uit de planning duidelijk dat de hervatting van de welvaartslijn mede te danken is aan de grotere winstmogelijkheden, die ons bedrijfsle ven weer krijgt nu de loonstijging niet abnormaal hoog is geweest maar tot De beroemde Zenlth-preclsie In wel zeer elegante vorm Zentth dameshorloges met lederen band edelstaal v.a. f175,— doublé v.a. f 175,— 18 kar. goud v.a. f320,- Soesterbergsestraat 26, telefoon 2932. Horloger r Juwelier Dealer voor Soest Opticiën Nederland erkent een stakingsrecht en wij zullen de laatsten zijn om dit te be twisten. Maar staking is altijd een laat ste middel, als de normale onderhande lingen geen enkel uitzicht meer bieden en elke vorm van overleg strandt op onwil aan de zijde van de werkgever. Voor het overleg zijn er vakbonden en rijksbemiddelaars en voldoende andere bemiddelende instanties. Het gaat daar om niet aan, direct een staking uit te roepen als er enkele heethoofden op slag iets gedaan willen hebben, zonder dat hierover enig overleg is geweest. Dergelijke wilde stakingen kunnen ook bij de vakbonden geen genade vinden, omdat de redelijkheid van de eisen ver te zoeken is en er van een gefundeerd oordeel over de hangende kwestie nog geen sprake is. In zo'n geval is de dreiging van ontslag op staande voet o.i. gerechtvaardigd. Wie koste wat het kost en zonder enig overleg of noodzaak tot dienstweigering oproept, mag best zelf stil gaan zitten. Maar dan ook op eigen risico en buiten het bedrijf. Voor het bedrijf zelf is deze man alleen maar hinderlijk en gevaar lijk. Er zou van de bedrijven ook niet veel over blijven, als wilde stakingen wel werden geaccepteerd. Men heeft kort geleden de planeet Nep tunus opgemeten. Een karwei waarbij listig gebruik is gemaakt van een hel pend handje dat werd geboden door de hemel zelf. De planeet trok namelijk toevallig voor een ster langs. Van de meeste van de negen planeten kennen we de grootte (d.w.z. de mid dellijn) vrij nauwkeurig. Maar de ma ten van de twee buitenste. Neptunus en Pluto, zijn niet precies bekend. Dat komt door hun grote afstand. Nep tunus loopt om de zon in een baan, waarvan de straal dertig keer zo groot is als de straal van de aardbaan. In kilometers uitgedrukt: een slordige vier en een half miljard. 6.000 km mis Zelfs de krachtigste telescoop ter we reld is niet in staat, van een planeet op die afstand een scherp omlijnd schijfje te maken. Het bepalen van de middellijn wordt dan een bezigheid waarbij je als astronoom gemakkelijk een fout van enige duizenden küome- ters maakt. De uitgave 1968 van de Sterrengids ((van de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde) vermeldt voor Neptunus een middellijn-waarde van 44.600 km, dus rond drie en een half keer de middellijn van de aardbol. Maar als de waarnemingen van drie astronomen in Australië. Nieuw-Zee- land en Japan correct zijn, dan moeten we daar nog zo'n kleine zesduizend ki lometer bij doen. Elk van hen kwam tot waarden die in de buurt van de 50.000 kilometer middellijn lagen. Licht uit Hoe meten ze zoiets nu In dit geval profiteerden ze van de toe vallige omstandigheid dat Neptunus op 7 april jongstleden precies voor een ster langs liep. Sterren bewegen niet aan de hemel; ze hebben een vaste plaats. Planeten en dwaalsterren bewe gen wel. En zo kan het gebeuren, dat een pla neet gedurende zekere tijd precies een ster op de verre achtergrond verduis tert of bedekt. In principe hetzelfde wat de maan van tijd tot tijd met de zon doet, bij een zonsverduistering. De sterren zijn allemaal, ook de dichtstbijzijnde zo ver van ons ver wijderd, dat ze ook in de sterkste tele scoop geen schijfgedaante vertonen: het blijven dimensieloze lichtpuntjes. Schuift een hemellichaam dat wèl een schijfge daante heeft, zoals de maan of een pla neet, voor zo'n ster langs, dan is het met die ster een kwestie van floep-uit en (enige tijd later) floep-aan. Het lijkt alsof er een elektrische schakelaar wordt omgedraaid. Tijdmeting Men meet nu eenvoudig de tijd die ver strijkt tussen het verdwijnen en het weer verschijnen van zo'n ster achter de betrokken planeet; in dit geval Nep tunus. De snelheid waarmee Neptunus beweegt is bekend; met behulp daarvan kan dus worden berekend hoe „dik" zo'n planeet moet zijn om een verre ster gedurende de waargenomen tijd te verduisteren. Die dikte is dan de mid dellijn. Over zulk soort bedekkingen gesproken: we hebben er een achter de rug op 25 augustus j.1. Op die dag (zondagmorgen om 09.49 uur) verdween de planeet Ve- nus achter de maan en ze kwam ruim een uur later (om 11.03 uur) weer aan de andere kant van de maan tevoor schijn. Helaas was het op dat tijdstip klaar lichte dag en was de één dag oude maan (in een zeer smalle sikkelgedaan te) niet te zien zonder sterke kijker. Maar de heldere Venus wil overdag wel eens zichtbaar zijn. Misschien lukt het een volgende keer haar schijnsel te zien uitdoven. 6,5 beperkt is gebleven. Er moeten nu eenmaal behoorlijke winsten worden gemaakt om de ondernemers tot daden te inspireren. Hoe die winst tenslotte verdeeld wordt is een andere zaak. Ze ker is dat na de geweldige loonsverho gingen in 1964, 1965 en 1966 een reeks van vooral arbeidsintensieve bedrijven in moeilijkheden is geraakt en dat een deel van hen daaraan slechts is ontko men door fusies. De moeilijkheden in de scheepsbouw, die nu nog voortduren, spreken boekdelen. Het is niet alleen belangrijk dat de produktiestijging aan de binnenlandse consumptie ten goede komt, zij is voor al van groot belang voor de uitvoer. Dankzij de gunstige groei van de ar- beidsproduktiviteit. die over 1968 op 5,5 0 o wordt geschat kon het Nederland se volume van de export met liefst 11 stijgen. Dat is een enorme groei, die voorlopig nog kan voortduren om dat de arbeidskosten in ons omringende landen, zoals het er nu uitziet, in de naastj toekomst meer zullen stijgen dan bij ons. Zo is er in west-Duitsland kans op een loonsverhoging van 6 Dit betekent eer stijging van de consumptie in die landen met een grotere import. Wel is er kans op dat de uitvoer door andere factoren wordt beperkt. Wij denken aan de invoerbeperkingen door de V.S. in verband met het dollarvraagstuk. Ook de Engelsen zullen hun invoer zoveel mogelijk afremmen voor de sanering van hun betalingsbalans. Dit heeft tot gevolg dat in 1969 de ex portstijging van ons land verhoogd zal voortgaan. Zij zal echter nog wel 8 kunnen bedragen volgens ons planbu reau wanneer de stijging van ons loon niveau niet op hol slaat en opnieuw ca. 6,5 zal bedragen. Premiebouw Daarbij moet wel aan de voorwaarde worden voldaan dat de rijksuitgaven niet uit de hand lopen en dat er een woningbouwprogramma van 125.000 wo ningen wordt uitgevoerd. Het accent van deze woningbouw zal volgens de mil joenennota op de premiebouw liggen hetgeen ons juist voorkomt. Bij een geschatte stijging van het con sumptieprijspeil van 4 kan dan toch de particuliere consumptie nog met 3,5 stijgen. Bij een zodanig beeld is hef mogelijk dat de betalingsbalans op de lopende rekening een overschot gaat vertonen van circa ƒ700,miljoen. Dit is noodzakelijk om te voorkomen dat een inflatoire financiering van de over heid de koopkracht van de gulden ver der aantast. Werkloosheid blyft Het is enigszins opmerkelijk dat bij een gunstige ontwikkeling van onze econo mie de werkloosheid niet geheel ver dwijnt. Dit beeld is met name het ge volg van een matige opnemingscapaci teit van werknemers door de industrie, die hoe langer hoe meer kapitaal-inten sief wordt. Toeneming van de werkgelegenheid zal vooral moeten plaatsvinden in de dienst verlening. Als wij hoge looneisen stel len; meer dan bij de geschetste trend matige groei aanvaardbaar is, dan zul len zich twee gevolgen openbaren. In de eerste plaats zal het tempo van de rationalisering door de industrie worden vergroot zodat de vermeerdering van de werkgelegenheid wordt gecompen seerd of overtroffen door het afstoten van werkkrachten. Vervolgens zal de groei in de dienstensector en de bouw trager verlopen. Hiermee is duidelijk geïllustreerd dat de opgang in de werk gelegenheid rechtstreeks verband houdt met de looneisen die de vakbeweging gaat stellen. Het is juist dat de stijging van de arbeidsproduktiviteit groter is geweest dan werd verwacht maar de loonstijging was ook hoger dan geraamd. Geen besparing Het is niet onmogelijk dat de in dit verband ruimere winstkansen van het bedrijfsleven ertoe leiden dat er meer besparingen beschikbaar komen. De ra mingen voorzien in een besparing van 20 tot 21 van het nationale inkomen. Ruimere likwiditeiten kunnen betekenen dat de rentestand de neiging heeft eningszins te dalen. De kant hierop is echter niet groot. Allereerst zullen de investeringsplannen (vooral in bedrijfs gebouwen) voor een goed deel beslag leggen op die besparingen en anderzijds is er een grote honger naar middelen van de zijde van de overheid en de la gere publiekrechtelijke organen. De overheid zal immers volgens de plannen haar tekorten goeddeels uit leningen moeten dekken. Daarnaast zullen wij in Nederland de tendens zien tot kapi- taaluitvoer. Reeds nu worden er grote leningen in Nederland onder gebracht. Het is niet te verwachten dat het hier boven geschetste beeld door de werke lijkheid wordt gedekt. Dat beeld is slechts realiseerbaar wanneer alle par tijen hun spel volgens de plannen spe len. De relaiteit uit het verleden heeft ons geleerd dat er nogal eens met te genvallers rekening moet worden ge houden. Zachte gulden Het planbureau heeft varianten uitge rekend van de gewenste ontwikkeling. Al deze alternatieven leiden in de eers te plaats naar een verdere muntver zwakking en/of naareen vermindering van de investering. Muntverzwakking betekent zonder meer een aantasting van de koopkracht en een versterking van de sociale verschillen. De armsten worden armer of blijven arm en de rij ken worden meestal rijker. Zowel de lessen uit het verleden als de papieren vooruitzichten kunnen óns al len aansporen om in de pas te blijven bij hetgeen monetaire en economische deskundigen adviseren. Slaan wij deze raad nationaal in de wind dan raken wij achter in het wereldbeeld. Verlaten wij het goede pad internationaal dan zal de wereldhandel en derhalve de welvaartsontwikkeling voor alle landen achterblijven. Voor de grote ondernemer, die voor zijn bedrijf toch al een uitgebreide boekhou ding moest voeren, betekenen de opge legde verplichtingen voor de belasting op de toegevoegde waarde (B.T.W.) de minste extra werkzaamheden. De kleine ondernemer echter, die uit een oogpunt van zijn eigen bedrijfsvoering zo'n uit gebreide administratie niet nodig had, ziet zich verhoudingsgewijs voor het meeste extra-werk, en dus voor de meeste extra-kosten geplaatst. Hoewel de ondernemer in principe, net als voor de loonbelasting, de eer geniet als onbezoldigd ambtenaar te mogen (en moeten) fungeren, is daarop toch een uitzondering voorzien voor de klei nere ondernemer. Voordeel beneden 1800,- Indien een ondernemer een natuurlijk persoon is en geen naamloze of andere vennootschap en de door hem in een kalenderjaar af te dragen belasting (dus wat hij van afnemers heeft ontvangen minus wat hij aan leveranciers ver schuldigd is geworden) niet hoger is dan 1800,dan behoeft hij die be lasting slechts af te dragen voorzover die 1200,te boven gaat. Wanneer hij b.v. aan afnemers, onder nemers en particuliere consumenten te zamen ƒ2500,B.T.W. in rekening heeft gebracht en hij heeft daartegenover vol gens zijn facturen aan zijn leveranciers 1500 B.T.W. betaald in dat jaar, dan mag hij het gehele verschil ad ƒ1000 zelf behouden. Had hij 2500 in rekening gebracht en aan leveranciers maar 1000 betaald, dan behoeft hij maar 1500 minus 1200.—, dat is 300,aan de fiscus door te betalen. Hij heeft dan 1200 meer winst of hij kan voor dat bedrag administratieve hulp aantrekken. Tot ƒ3000,— Zou hij normaliter meer dan 1800, doch minder dan ƒ3000,per kalender jaar moeten afdragen, dan mag hij die afdracht verminderen met het bedrag dat zij lager is dan 3000, Voorbeeld: A brengt aan afnemers in rekening ƒ6000,en betaalt aan leve ranciers van verhandelde goederen en van een nieuwe koelvitrine 3800, B.T.W. Per saldo zou hij in dat jaar moeten afdragen 2200.B.T.W. Dit mag hij dan verminderen met ƒ3000. minus ƒ2200,dus met ƒ800,zodat hij uiteindelijk van de per saldo ge- inde belasting 1400.moet afdragen en ƒ800,zelf mag houden. Zou het af te dragen bedrag zonder re ductie geen ƒ2200,zijn geweest doch 2300,dan zou de aftrek geen 800, maar ƒ700.— groot zijn geweest en was dus uiteindelijk geen ƒ1400, maar 1600,- verschuldigd. Bij 3000,(en daarboven natuurlijk) vervalt deze reductie. Wie is klein? Hoe klein moet ru die ondernemer zijn? Dat hangt af van het tarief dat op de door hem geleverde goederen van toe passing is. Is dit uitsluitend 12 dan correspon deert het bedrag van 1200,met een bedrag van 10.000,verschil tussen zijn verkopen en inkopen. Het gaat daarbij niet uitsluitend om zijn bruto winst, doch ook aan- en verkopen van bedrijfsmiddelen tellen mee. Verhandelt hij uitsluitend goederen of diensten waarop het 4 -tarief van toe passing is, dan komt hij pas aan het bedrag van 1200,dat hij zelf mag houden, bij een verschil van 30.000,- tussen aan- en verkopen. Twee maten Groot en klein zijn in de B.T.W. maar :eer betrekkelijke begrippen. Wanneer we de bedrijfsmiddelen even buiten be schouwing laten kunnen we stellen dat een ondernemer die op 4 -artikelen ƒ25.000,brutowinst maakt nog klein is. Maar wie op 12 %-artikelen een bru towinst maakt van ƒ11.000 is al niet meer zo klein, hij moet al beginnen te betalen. En wanneer de eerstgenoemde onder nemer naast zijn 4 %-artikelen nog voor een miljoen aan vrijgestelde arti kelen verhandelt, dan blijft hij klein. Soms is klein al gauw groot en scnis is heel groot toch klein. Men zou zeg gen: hier meet men met twee maten. Het zijn echter drie maten, want het hangt er van af of men overwegend 12 of 4 of 0 %-artikelen ver koopt. Wel schreven! Deze kleine ondernemers moeten der halve wel voldoen aan de administratie ve plichten. Doen ze dat niet, dan zijn ze strafbaar. Bovendien krijgen ze in dat geval de aantrekkelijke reductie niet. De minister kan, en zal waarschijnlijk, nog nadere uitvoeringsvoorschriften ge ven. De wet laat daarbij ook de moge lijkheid open dat die ondernemer, die door de reductie toch nooit iets zou moeten afdragc van de administratie- v- verplichtingen wordt ontslagen. Hij wordt dan echter als particulier beschouwd, wat zakelijke nadelen kan medebrengen. Verwacht mag worden, dat men niet gedwongen van deze gunst gebruik zal behoeven te maken. Boer en tuinder Landbouwers worden door de fiscus meestal niet als volwaardige boekhou ders beschouwd, veelal met hun eigen instemming. De B.T.W. beschouwt hen helemaal niet als ondernemer, tenzij ze zelf willen. De regel is. dat laudbouwers, veehou ders, tuinders en bosbouwers in de groep consumenten worden onderge bracht indien ze maar geen andere goederen leveren dan een uitgebreide groep in een tabel genoemde. Deze ta bel noemt zelfs water en tafelazijn, pe perkoek en appelstroop enz. enz., zo dat de landbouwer al heel ver van zijn stam moet zijn gevallen, wil hij hier voor niet meer in aanmerking komen. Het is op het land echter niet alleen maar rozengeur en maneschijn zonder B.T.W., want de uitzondering brengt ook mede dat zij van de belasting die op hun bedrijfsmiddelen drukt ook niets kunnen aftrekken. Die betalen zij dus, zoals de consument betaalt, en die druk zit toch verdisconteerd in de prijzen die zij voor hun produkten vragen. Toch facturen Voor grotere agrarische bedrijven, vooral de kapitaalintensieve, zoals b.v. tuinbouwers met veel verwarmde grote wassen, kan het vanwege de aftrek van de B.T.W. die op de bedrijfsmiddelen drukt, voordeliger zijn wel als onder nemer te worden aangemerkt. Zij kun nen daarvan aan de inspecteur een be schikking vragen. Die geldt dan voor tenminste vijf jaar. Die vijf jaar moeten zij dan alle ver plichtingen nakomen. De reductie voor kleine ondernemers is op hen niet van toepassing. Bij aanschaf van belangrij ke bedrijfsmiddelen kan het voordelig zijn voor vijf jaar ondernemer te kie zen, als de terug te ontvangen B.T.W. de af te dragen belasting over die jaren maar voldoende overtreft om de admi nistratieve romslomp goed te maken. Wie na vijf jaar weer voor niet-onder- nemer kiest moet dan tenminste vijf jaar niet-ondernemer blijven. Voor u een voordeel dat we hem nü al overjarig vinden. Natuurlijk Is hij nèt zo goed als toen. Enorme zuigkracht en wendbaarheid door de draaltop-slangaensluiting. En alle hulpstukken zijn even praktisch. DAAR BENT UBUJ MEI - .i - ,A - Nu de vakantietij d ten einde is, moeten wij ons weer bezig houden met de pro blemen tot behoud en verbetering van de welvaart, waaraan wij o.m. de va kantie te danken hebben. Een van de centrale problemen daarbij zal zijn de toekomstige belastingheffing. Die heffing immers beïnvloedt onze wel vaart en wij zullen ons in de naaste toe komst moeten afvragen of wij de na druk van de belastingheffing op de di recte dan wel op indirecte belastinghef fing moeten leggen. Binnen het verband van de Europese eenheid heeft Nederland reeds gekozen voor een accentverschuiving naar de In directe belastingheffing. In dit kader hebben wij voor de omzetbelasting reeds gekozen voor het systeem van de toe gevoegde waarde. Dit systeem is door onze volksvertegenwoordiging aanvaard. De konsekwentie van die keuze is, dat er voorstellen zullen komen tot verla ging van de loon- en de inkomstenbe lasting. Onze minister van financiën, prof. Wit- teveen, is daar een voorstander van. Hij heeft verschillende redenen om die ver laging in te voeren. In de eerste plaats moet de prijsstijging per 1 januari 1969 worden opgevangen. Wij zullen meer aan de staat afdragen bij aankoop van goederen. Er zal dus een compensatie moeten zijn in de afdracht bij inkomen. Daarnaast zijn de inkomens de laatste jaren door de inflatie-invloeden geste gen. Procentueel betalen wij nu gemid deld meer belasting dan enkele jaren geleden onder invloed van de progressie. Collectief Lijkt een belastingverlaging logisch, bij vele politici valt hij echter niet in de smaak. Daar zijn om te beginnen de linkse groeperingen, die van mening zijn dat de collectieve voorzieningen door de staat drastisch moeten worden uitgebreid en dat er meer geld in de schatkist moet vloeien. Men denkt daarbij in dit kamp aan meer inspanning voor de werkloosheids bestrijding. Voorts wil men het onder wijs verder moderniseren. Ook verbete ring van de infrastructuur is hier een programmapunt, terwijl ook de inspan ning ten behoeve van onderontwikkelde gebieden in de wereld zou moeten wor den vergroot. De regeringspartijen die naar verlaging van inkomstenbelasting wandelen, staan niet al te vast in hun schoenen. Dat bleek o.m. duidelijk uit de uitspraken van oud-minister Biesheuvel op de jong ste deputatenvergadering van de A.R.- partij. De vroegere bewindsman vond dat een spoedige belastingverlaging wel eens voorbarig zou kunnen zijn. Hij had een ander prioriteitenschema voor ogen dan de regering, zo zei hij. Intussen is van V.V.D.-zijde al te kennen gegeven dat het dan maar buigen moet worden of barsten. Aanpassen Achter de politieke gezichtspunten ver schuilen zich verschillen van maat schappijbeschouwing en van economi sche inzichten. Daar tussen door spelen fiscaal-rechtelijke vragen. Om met de laatste te beginnen kan men stellen dat een aantal hoogleraren in het belastingrecht de thans bestaande hoge progressie afkeuren. Bij geldont waarding eist het rechtsgevoel een auto matische aanpassing, zo vinden zij. Uit een oogpunt van maatschappij-ontwik keling menen velen dat het afremmen van 'a staatsuitgaven de leefbaarheid van ons land in gevaar zal brengen. Aanleg van meer en betere wegen, ver nieuwde havens en waterwegen, moder ner onderwijs zullen de economische groei van ons land meer bevorderen dan wanneer men de investeringsbeslissin gen overlaat aan het particulier initia tief. Daar staat tegenover dat een zich uit breidende industrie afhankelijk is van de middelen, die uit besparingen be schikbaar komen. En er zijn in het be drijfsleven onvoldoende middelen aan wezig, evenzeer als bij de staat. Fusies Wanneer de winsten van ondernemers bij voortduring zo drastisch door be lasting worden afgeroomd als thans, dan zullen de lastenstijgingen door loons verhogingen niet meer kunnen wor den opgevangen. Men fluistert wel dat de vele fusies en fusiegeruchten alleen het gevolg zijn van een gebrek aan expansiemiddelen in vele bedrijven. Door concentratie hoopt men de draf naar vernieuwing en vergroting van het pro- duktie-apparaat te kunnen volhouden. Het is wel opmerkelijk dat de concen- tratiedrang het grootst is bij looninten- sieve bedrijven. Een derde verschil van visie openbaart zich aan het front van de bestedingsbe- heersing. Voorstanders van een hoog di rect belastingniveau zijn van mening dat alleen de staat de consumptiedrang kan beteugelen. Daar tegenover staat de me ning dat de staat zijn hoge ontvangsten toch niet bespaart maar dat door de staatsuitgaven de consumptie juist nog verder wordt opgejaagd. Stimulans In deze gedachtengang moet men de belasting in handen van particulieren laten. Juist de middeninkomens zullen meer besparingen afwerpen als men ze minder belast, zo luidt deze opvatting. Voorts zou er juist een stimulans uit gaan naar meer produktiviteit als men de vlijtiger en bekwamere hogere in komenstrekkers minder onder fiscale druk zet. De besteding zou juist via indirecte belastingen veel beter in de hand kunnen worden gehouden. De op en neer golvende fiscale gedach ten houden elkaar nu nog in evenwicht. In het kader van de Europese eenwor ding staat de regering het sterkst. Zij kan ook kracht putten uit de weten schap dat een flinke belastingverlaging met het accent aan de voet de heffing eenvoudiger zal maken, omdat ook de drang naar fraude met de drukvermin- dering afneemt Voorts zou er aan de voet veel klein werk afvallen. Te hoog Zeker is dat een goed deel van het be staande onbehagen onder ons volk wordt veroorzaakt door hoge belastingen en dito sociale heffingen. Nu zouden ook die laatste heffingen verlaagd kunnen .worden door een hogere bijdrage uit de staatskas. Dit maakt het probleem niet eenvoudiger. En zo dobberen wij op de golven der meningen naar de climax, die in de komende begroting zal worden bereikt. Hoe de spanning zich ook moge ontladen, zou zij een uitweg zoeken via een ka binetscrisis dan zou dit het land meer schaden dan de omvang van de om streden miljoenen. Want een toenemen de politieke chaos, die stellig zou vol gen, kost het land een stuk welvaart

Soester Courant | 1968 | | pagina 13