1 1 Soest toen - Soest nu m -- p VERNIEUWINGS DRANG V.V.V.-nieuws Prins Willem-Alexander heeft er een broertje bij N.A.T.0. om westerse rijkdom tegen oprukkende armen te beschermen 'ft Het oog gericht op afwas-cultuur VALSE CONJUNCTUUR ILLUSIES Vrijdag 27 september 1968 47e jaargang no. 73 (Jitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van We ede straal 29a. Soest Tel. 256C - Postgiro 128136 Oranje-tentoonstelling Oplichter aangehouden Loos alarm om twee uur *s nachts Verlichting bij wegbebakening uitgevallen Opbrengst Zonnehuiskollekte Prof. dr. J. C. Vink -X* t Telef. Brandweer 3-3-3-3 Brandje aan Dr. Rupertlaan Drie koeien door bliksem gedood SOESTERI OURANT Abonn. p. kwart. f 3.25, per post f 4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag De al enkele jaren van bepaalde zijden geuite roep tot partijvernieuwing heeft nog niet veel succes. Bij vrijwel alle grote partijen zijn er wei ontevredenen, die hun partij een wat andere lijn zou den willen zien volgen, meestal neer komend op een wat linkser of althans progressiever instelling, maar al krij gen deze groepen veel publiciteit, in wezen hebben ze het politieke leven in Nederland nog geen ander aanzien kun nen geven. Er zijn alleen nog een paar partijtjes als D '66 en P.P.R. bij geko men, een normaal en al tientallen jaren voorkomend verschijnsel in ons land. Natuurlijk oefenen de wat obstinate vleugels in de verschillende partijen en de eruit voortvloeiende afsplitsingen toch wel enige invloed uit op de poli tieke houding van de grote partij. Dat grote lichaam tracht natuurlijk altijd de dissidenten de wind wat uit de zeilen te nemen door iets van hun verlangens in het partijprogramma op te nemen, of althans door te zeggen er naar te stre ven. Dat zien we gebeuren in de drie chris telijke partijen, bij de een wat meer dan bij de ander, we zien het ook bij de P.v.d.A., terwijl de V.V.D. er nog het meest over zwijgt, doch ook in die partij wordt aan wat meer modernise ring gedacht. Men is op het ogenblik, ruim twee jaar voor de volgende verkiezingen, uiter aard nog wat voorzichtig met zijn uit latingen over eventuele veranderingen in hetgeen men wil nastreven. De grote partijen mogen zich niet zo gelukkig voelen met de erbij gekomen nieuwe partijtjes, voor deze laatste valt het toch ook niet mee. Zoals het er nu uitziet, dreigen ze wat tussen schip en wallekant terecht te komen, zonder vol doende eigen gezicht te krijgen om straks overwegende invloed te kunnen uitoefenen. De P.v.d.A. deed een poging om met de wat links gerichte kleinere partijen tot een z.g. linkse concentratie te komen \'oor de volgende verkiezingen. Een po ging die voorlopig wel moest mislukken, want waar zou het eigen gezicht van die partijtjes blijven als zij zich nu reeds daartoe zouden laten verleiden. De heer Van Mierlo van D '66 merkte terecht op, dat het kiezersvolk die con centratie dan toch zou zien als voorna melijk gedirigeerd door de P.v.A., als zijnde het grootste en dus invloedrijkste deel van de combinatie. Die P.v.d.A. heeft intussen zelf de gele deren ook weer gesloten. De nogal op zienbarend geuite aanval van Nieuw Links op de huidige instelling en con stellatie van de partij, werd na lang durige vergaderingen door het partij bestuur voorlopig van de baan gewe zen in een eenstemmige verklaring. Het is mede een teken, dat het met al de voorgestane veranderingen nog niet zo'n vaart loopt, noch bij links noch bij rechts. Anderzijds valt niet voorbij te zien aan het feit, dat er in brede la gen van ons volk toch een zekere on vrede heerst. Een onvrede die, hoe vreemd ook, voortkomt uit de gang van zaken in ons toch zo dierbaar democra tisch bestel. Een bestel dat ingesteld is op een zo vreedzaam mogelijke samen leving, waarin ieder het zijne kan krij gen, in woord en geschrift voor zijn belangen mag opkomen en sociale ze kerheid voor allen zo goed mogelijk wordt nagestreefd. Maar nieuwe idealen ontbreken daar vrijwel aan. Het bereiken van de de mocratische gelijkstelling, een alom ge voeld ideaal, maakt het geheel tot een instelling, waaraan niet zo veel meer te veranderen lijkt. De 4e klas van de St. Bonifaciusschool heeft naar aanleiding van de geboorte van het nieuwe prinsje een tentoonstel ling georganiseerd in haar school Steen- hoffstraat 24. De 4e klas nodigt alle belangstellenden uit om te komen kijken. De expositie was niet alleen gisteren geopend, maar ook heden nog van 15.30 tot 20.00 uur. Concerten, toneel, musicals, operette, kabaret, film en tentoonstellingen! Wij kunnen U het boekje „Uit in Amers foort" aanbieden. Voor het seizoen 1968/1969 geeft het U een duidelijk overzicht van de kulturele gebeurtenissen aldaar. Amersfoort is voor ons, Soesters, gemakkelijk bereik baar. In de eigen plaats hebben we natuur lijk de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen, ,,'t Nut", zoals we simpelweg zeggen. Enwat 't Nut biedt is altijd goed. Tot en met de maand mei kunt U iedere maand een mooie Nuts-avond meemaken. De contributie voor het ver enigingsjaar bedraagt maar 10, Wilt U er meer van weten, komt U dan even het gedrukte programma bij ons halen. Op 7 oktober kan men de Districts avond meemaken in de Stadsschouw burg te Utrecht, waar U van niemand minder dan Fons Janssen kunt genieten in zijn éénmanscabaret, getiteld „Drie x andermaal". Voor de wandelaars, die de door ons uitgestippelde wandelingen nog niet in bezit hebben, even een tip om hen er hierbij op attent te maken. Leden V.V.V. Soest ontvangen deze gestencilde wan deltochtjes gratis. Er komt langzamerhand meer kleur in de bladeren. Op zonninge dagen valt er al sfeer te ontdekken en dat vaak zo stille indrukwekkende afscheid van de zomer tussen de stammen van de bomen en de uitgespreide takken, waar te nemen. De stichting Gooisch Natuurreservaat heeft nog 2 georganiseerde wandelex cursies op het programma: zondag, 6 oktober is de eerste hiervan. Aanvangs punt: Hoek Naarderstraat-Driftweg te Huizen. Natuurgidsten en boswachters zullen de wandelaars op bijzonderheden, gedurende de te volgen route, wijzen. Wie liever alles vanuit de auto wil zien. kan met de Zuid Veluwe-route van A.N.W.B. ook in de herfstsfeer ko men. De route is voor de prijs van 1,- bij ons verkrijgbaar. In Rotterdam is gisteren de 34-jarige H. J. de L., zonder vaste woon- of ver blijfplaats, aangehouden. De man wordt van een aantal oplichtingen verdacht, onder meer te Soest gepleegd. Bij de grondhandel Beijer aan de Beetzlaan wist hij in juni van dit jaar een bedrag van 125,los te krijgen. Hij zei de heer Beijer van vroeger te kennen en te werken voor een bedrijf uit Kampen, waarvoor de Soestenaar wel opdrachten uitvoerde. Vervolgens vertelde de man, dat zijn dochter in Duitsland een onge luk had gekregen en geopereerd moest worden, maar nu ontbrak het hem toe vallig aan geld om de reis naar Duits land te kunnen betalen. De heer Beijer eende hem een bedrag van 125,en kreeg tevens het adres van de man. Het [eld zag hij echter nooit meer terug, de man evenmin. Aan de hand van het signalement kon overigens al worden nagegaan, wie de dader moest zijn. Gisteren is hij dan ook in Rotterdam aangehouden. In de nacht van woensdag op donder dag werd rond twee uur de brandweer gealarmeerd wegens een brand in de fabriek van Ceramiek-Van Breugel. Met veel lawaai en manschappen spoedde de brandweer zich naar de fabriek, maar daar aangekomen, bleek er niets aan de hand. Er waren twee mensen op de fa briek aanwezig, die.zich van geen brand bewust waren. De alarmering moet dan ook als een „grap" worden beschouwd. Woensdagavond is tot tweemaal toe de verlichting van de wegbebakening bij de werkzaamheden op de hoek van de Dalweg en de Steenhoffstraat uitgeval len. Rond half acht had dat tot gevolg, dat een meisje, de 17-jarige H. J. G. de opengebroken weg niet opmerkte en het zand in reed met haar bromfiets. Zij kwam te vallen liep enkele lichte ver wondingen op. Haar bromfiets werd be schadigd. De van 9 tot 14 september in Soestdijk gehouden kollekte voor chronisch zie ken heeft ƒ1.934,85 opgebracht. Alle gevers en allen die meegeholpen hebben dit bedrag in te zamelen, harte lijk dank. Dinsdagmorgen, om tien minuten voor negen, schonk prinses Beatrix in het Stads en Academisch Ziekenhuis te Utrecht, het leven aan haar tweede kind, wederom een zoon. Terwijl zijn lengte en gewicht reeds bekend zyn, resp. 53 cm en 3780 gram, zyn de namen van het nieuwe prinsje by het ter perse gaan van onze courant door de Rijks Voorlichting Dienst nog niet bekend gemaakt. Bovenstaande foto werd kort na de geboorte gemaakt door de gelukkig vader. Onze gelukwensen gaan uit naar de gelukkige ouders en grootouders en verdere familieleden. In de r.k.-kerk in Soest-Zuid is woens dagavond een bijeenkomst gehouden in het kader van de vredesweek 1968. Bur gemeester mr. S. P. Baron Bentinck, urof. dr. W. C. van Binsbergen uit Bilt- Van Bcuningenlaan gezien vanaf de Bartolottilaan, vijftig jaar geleden hoven en prof. dr. J. C. Vink O.P. uit Driebergen voerden er het woord, ter wijl het programma muzikaal werd om lijst door het koor van de Nederlandse Cantorij onder leiding van Maarten W. Kooij. De burgemeester zei in zijn openings woord, dat „vrede" een moeilijk en vreemd woord is en hetgeen er mee sa- menhankt zeer complex. Overigens vond hij de Nederlanders nogal vredelievend. „Zij zijn meer geïnteresseerd in geld verdienen dan in het voeren van oorlo gen. Of daarmede ook de vrede wordt gediend, is een tweede", zo zei de bur gemeester. ,,De vrede kan alleen worden gediend, als wij openstaan voor ande ren, als we willen luisteren". Hij sprak de wens uit, dat deze bijeenkomst het inzicht van de aanwezigen in de pro blemen van de vrede zou verdiepen en de geest verrijken, „opdat wij wijzer en nederiger zullen worden. Ik hoop dan ook dat U wijzer naar huis zult gaan dan U hier gekomen bent. Door uw aanwezigheid toont U in ieder geval, dat de vrede een zaak is, die ook U aan gaat en iets is, waar U niet zomaar om heen kunt lopen", zo besloot de burge meester zijn toespraak tot de met een paar honderd mensen gevulde kerk. Prof. dr. W. C. van Binsbergen uit Bilt- hoven zei onder meer, dat vanuit Euro pa de leuze van de Franse revolutie: „Vrijheid, gelijkheid en broederschap" wereldfaam heeft gekregen. De drang naar vrijheid is er overal. Dat is deze maand nog eens duidelijk in Tsjecho- slowakije gebleken. En ook de gelijk heid is inmiddels wel bereikt, al heeft er tot de laatste wereldoorlog eigenlijk alleen maar een juridische gelijkheid bestaan en is eerst in de laatste jaren ook een sociale gelijkheid gekomen. Vrij heid en gelijkheid zijn begrippen, waar aan men internationaal gestalte heeft kunnen geven, maar met de broeder schap is het anders gesteld. Het is vol gens prof. van Binsbergen een begrip, waaraan men nooit een zelfstandige in houd heeft kunnen geven. Politiek is er wel een broederschap ontstaan in de vorm van de Benelux en de E.E.G. We moeten deze gemeenschappen dan ook versterken om een verzoening van de volkeren een reële gestalte te doen krij gen, zei de Bilthovense hoogleraar. Overigens is het juist De Gaulle, die het nationalisme in zijn land weer wak ker roept en het gevaar voor een her nieuwd nationalisme in Duitsland le vensgroot maakt en daarmede zijn his torische roeping niet heeft verstaan. Prof. dr. Vink zag het allemaal nog somberder. Hij zag de Nato alleen maar als een middel ter bescherming van de westerse rijkdom tegen de oprukkende armen. Het Tsjechische volk heeft be wezen, dat men zich voor de verdedi ging van zijn eigen vrijheid niet moet verlaten op tanks en kanonnen, maar op een geestelijke weerbaarheid, waar voor z.i. echter heel wat meer nodig is. ,.En waarom zou de Nederlander niet achter zijn (Nato) tank en uit zijn loop graaf komen om de ander onbevangen met uitgestrekte armen tegemoet te treden?" zo vroeg hij zich af. „Laten wij het eens op een andere manier, zon der Nato proberen". Er is z.i. echter wel een grote eensgezindheid en geeste lijke training voor nodig. „Laten wij ons inzetten om de tegenstellingen tussen arm en rijk uit de wereld te helpen. De kerken hebben op dit gebied de boot gemist. Zij waren afwezig bij de op bouw van een rechtvaardige structuur en de armen hebben de kerk de rug toegekeerd", zo zei prof. Vink. Dezelfde plaats na Wie de televisie-reclame volgt, weet dat er nergens zoveel concurrentiestrijd in wordt gevoerd als in wasmiddelen. De waskracht van de onderscheiden merken wordt ons in allerlei superlatieven ge ïllustreerd opgedrongen. Het is geen vondst wanneer in dit verband de con sumentenbond op de gedachte komt om de kwaliteit van verschillende merken eens volgens een bepaalde onderzoek methode te toetsen. De consumenten bond heeft daarbij vermoedelijk geen laken in een knoop gelegd, geen twee verschillende machines laten schuimen vermoedelijk ook geen blinddoek-metho- de gebruikt. Dit zijn immers de metho den die ons door de wasmiddelen-fa brikanten op het scherm worden aanbe volen. Hoe het zij, de methode die de consu mentenbond gebruikte was in elk geval niet goed. Het was niet verantwoord volgens de zeepfabrikanten wantmen kwam tot de conclusie dat de afwasmid- delen onderling nauwelijks in werking verschillen. Wij willen graag geloven dat er meer methoden zijn om een onderzoek te ple gen dan die van de consumentenbond. Dat hebben de fabrikanten ons via de televisie wel duidelijk gemaakt. Het on derzoek van de consumentenbond was kennelijk niet brandschoon, maar de methoden van de wasmiddelfabrikanten zijn dat evenmin. Zij zijn dit inzake de prijs temeer niet omdat uit de dure televisie-reclame van bijna elk merk blijkt dat er in de prijs van dit artikel een behoorlijk portie aan reclamekosten is verwerkt. Als men die kosten eens aan de kwa liteit van het produkt had besteed, zou onze was er vermoedelijk heel wat scho ner voor staan. Nu zitten wij te mijme ren hoe dat moet met die zgn. vrije concurrentie zonder prijsbinding. Die is toch niet helemaal vrij van ongunstige kostensmetten. Het enige wat er mis schien wordt schoon gewassen op de duur is het televisiebudget. Zo worden via de (af)was onze culturele manifes taties mogelijk gemaakt, zij het dan ook ten koste van de effectiviteit van de televisiereclame. Want daar gelooft al lang geen mens meer in. KANTMAN. Een brandje aan de Dr. Rupertlaan bij de familie K. heeft woensdagmorgen voor een paar duizend gulden schade aangericht. De moederkachel van de centrale verwarmingsinstallatie stond niet op een asbestplaat, maar direct op de vloer. In de loop der jaren is de hou ten vloer langzaam maar zeker verkoold en woensdag in brand geraakt. Behal ve de vloer werd ook de kachel ver nield. De schade bedraagt ruim tweedui zend gulden. De brandweer heeft het vuur met de nevelspuit geblust. Tijdens een hevig onweer zijn drie koeien van de heer Van Voorthuizen op de Paltz bij Soesterberg door de blik sem getroffen en gedood. Het gebeurde in de nacht van maandag op dinsdag rond twee uur. Eerst 's morgens om 6 uur werden d edode koeien gevonden Zij hadden reeds een grote hoeveelheid bloed verloren en waren daardoor voor de consumptie verder ongeschikt. De boer heeft door het verlies van de drie koeien een schade geleden van on geveer ƒ4500, De regering heeft in haar financiële plannen voor de toekomst de conjunc tuur een belangrijke plaats gegeven. Dat wil zeggen dat zij zoekt naar een be lastingsysteem waarmee de conjunctuur kan worden bijgestuurd. In jaren van teruggang iri de welvaart wordt dan de belastingdruk verlicht, worden subsidies en bijdragen verhoogd, openbare werken uitgevoerd, alles met het doel om de economische activiteit te stimuleren. In tijden van opgang en welvaart daar entegen moet overbesteding worden voorkomen. Dan dreigt bijvoorbeeld de kredietverlening uit de hand te lopen. In zo'n tijdperk moet dus de overheids- aktiviteit worden ingekrompen. De be- lastingpot, die in goede jaren overge- vuld wordt, dient te worden bespaard voor minder goede tijden. Het streven van het kabinet De Jong om tot dit beeld te geraken, moet wor den toegejuicht. Het staat alleen van te voren vast dat er in de praktijk niets van terecht komt omdat geen enkel ka binet verzekerd is van continuïteit. De regering De Jong weet helemaal niet welk beleid het na haar komend mini sterie zal voeren. Gaat het zittend ka binet sparen en hoge belastingen hef fen. dan zal een volgende regering mo gelijk de teugels laten vieren om zich populariteit te verschaffen. Wij hebben aan een vorig kabinet gezien hoe het temidden van de welvaart de overheids uitgaven in een climax opvoerde en dat het zich van de conjunctuur geen steek aantrok. Vanzelfsprekend weet de regering het bovenstaande. De kreet conjunctuur- stabilisatie is niets anders dan een vlag die de zware belastinglading moet dek ken.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1