Soest toen - Soest nu CHINA OP RAND VAN BURGEROORLOG V.V.V.-nieuws Verdwenen student uit Soest bleek in Italië te zitten Het oog gericht op prinselijk perspectief Strijden om de vrede te kunnen bereiken BILTSEWEG TUSSEN KONINGINNELAAN EN PALEIS WORDT BINNENKORT VERBETERD Dinsdag 1 oktober 1968 47e Jaargang no. 79 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat '29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Brandje aan Soesterbergsestraat Vrijdagmiddag plotseling weer thuisgekomen Koningin bezocht receptie van mr Baron Baud Bromfietser in Soesterberg aangereden Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 Vredestocht geslaagd SOESTERI OURANT Abonn. p. kwart f3.25, per post ƒ4,25. Verschijnt iedere dinsdag en vrtydsg Nuchter bezien is de ruim twee jaar geleden gestarte „cultuur-revolutie" in rood-China volkomen vastgelopen. On danks de pogingen van partijvoorzitter Mao Tse-toeng heeft het Chinese leger thans alle macht in handen. Het ont ving van Mao persoonlijk het bevel over te gaan tot het instellen van revolutio naire comité's, welke als hoogste ge zagsorganen in het land dienen te wor den beschouwd. Zij moeten op hun beurt gebruik maken van dat zelfde rode leger om hun wil, hun instructies en hun bevelen, er bij de bevolking „door gedrukt" te krijgen. Een vreemde gang van zaken. Wat reeds lang verwacht werd, gebeurt nu. Het leger blijkt de communistische partij in de Chinese volksrepubliek van haar plaats te verdringen en is bezig de vuile was, door de partijfunctionaris sen achtergelaten, uit de weg te ruimen. In tal van plaatsen moest met min of meer sterke dwang de orde worden her steld, die door het wilde beest der cul tuurrevolutie was verstoord. Nog is er geen burgeroorlog uitgebro ken, maar men leeft wel aan de rand van een broederstrijd. Geen leider Waarschijnlijk hebben de tegenkrachten zich niet kunnen organiseren, omdat er tot op heden geen man gevonden werd die de legendarische figuur van een Mao kon benaderen of weerstaan. Ondanks Mao's inspanning om door de culturele revolutie een onfeibare, super rode bolsjewistische doctrine aan het Chinese volk te kunnen aanbieden, ging deze verloren ten gevolge van de grote verdeeldheid in de eigen gelederen. Van daar de controle van het leger en de herinvoering van de militaire dienst plicht. De bemoeienissen van het leger liepen uit op terreur, straatgevechten, massa-arrestaties en de tenuitvoerleg ging van executies, vooral in de grote steden als Peking, Sjanghai en Kanton. Het kan worden opgemaakt uit de be richten van radio Peking. Ten over vloede heeft minister-president Tsjoe En-lai nadrukkelijk toegegeven, dat „re volutionaire elementen" er in zijn ge slaagd grote hoeveelheden vuurwapens, bestemd voor de strijd in Vietnam, te bemachtigen en deze „op eigen leger en le richten. Dalend moreel Regerings- en partijfunctionarissen in een zestal Chinese provincies, doch ook in het gebied van Buiten-Mongolië, heb- Bij Avicultura aan de Soesterbergse straat is zaterdagmorgen een brandje uitgebroken, dat nog ernstige gevolgen had kunnen hebben Drie kinderen van drie, vijf en acht jaar hadden een hoeveelheid houtwol in brand gestoken en daarna in het met papier gevulde afvalhok gestopt. De inhoud vatte on middellijk vlam. Het schuurtje was in korte tijd vol rook. Ook de deur van het gebouwtje vatte vlam. Plotseling bleek, dat in het schuurtje nog een meisje van twee jaar zat, dat er echter ongedeerd door haar moeder kon worden uitgehaald. De buren later de brandweer heb ben het brandje gedoofd. De schade bedraagt ongeveer duizend gulden. Nog even iets over de U.S.O.-busconcer- ten. Het eerste concert, dat aanstaande don derdagavond gaat plaats vinden, brengt ons werken van de componisten Haydn, Beethoven en Bartok. Daniël Wayenberg zal de solist zijn in het derde pianoconcert van laatst ge noemde componist. Er gaan twee bussen rijden om de vele muziekliefhebbers naar Tivoli te ver voeren. De vertrektijd is 19.30 uur Nieu- werhoek-Colenso. Wij hebben voor het groepje deelnemers, dat het Colenso- kwartier bewoont speciaal gevraagd of de firma Tensen weer, zoals verleden jaar, een van de bussen bij de halte Colenso wil laten starten. Wij zijn voor deze medewerking van onze Soester busonderneming dankbaar. Wij wensen onze abonnee een mooie avond toe en een aangename heen- en terugreis! Van het Gooisch Natuurreservaat be reikte ons het bericht, dat op zaterdag 5 toktober weer een kinderwandeling wordt gemaakt, dezelfde, die eerder op zondag 1 september werd uitgezet. Door de grote belangstelling is men ertoe overgegaan deze wandeling te herhalen. Het is de bedoeling, dat kinderen in de leeftijd van 7 tot 10 jaar hieraan deel nemen. Gegevens vindt U vermeld in de gestencilde aankondigng, waarop wij U onlangs attent maakten en die bij ons verkrijgbaar is. Het Gooisch Natuureservaat is voor hen, die autorijden en wandelen combineren, een heerlijk stukje ongerept natuur schoon, waarvan een boekje bestaat, dat binnenkort op ons kantoor ter inzage zal zijn en eventueel ook door U kan worden aangeschaft. Dit boekje ver telt U, behalve over de wandelroutes, iets over de plantengroei, de insekten, de zoogdieren, kortom over alles, wat U op uw tochtjes kunt tegenkomen en waarvan meerdere kennis de moeite waard is. De 26-jarige studient in de biologie Henk Hessels uit de Molenstraat 30 te Soest, die sinds 14 september op het eiland Vlieland werd vermist, is weer terecht. Terwijl op het eiland honder den vrijwilligers, militairen en politie mannen dagenlang vergeefs naar hem zochten, bleek de jongen naar Italië te zijn vertrokken. Hoewel hij al zijn ba gage in zijn hotel had achtergelaten, had hij niet het idee gehad, dat hij ver mist zou kunnen worden. Ook zijn ouders had hij daarom niet in kennis gesteld. Vrijdagmiddag stond hij plot seling bij zijn hoogst verraste, maar ge lukkige ouders op de stoep. Henk Hessels had zondagavond zijn ho tel op Vlieland verlaten. Toen hij maan dagmorgen (15 september) niet aan het onbijt verscheen, forceerde men zijn ka merdeur. De Soestenaar bleek verdwe nen. Aanvankelijk vermoedde men, dat hij natuuropnamen in de duinen was gaan maken, maar naarmate de tijd ver streek, begon men zich ongeruster te maken. De hulp van vakantiegangers en militairen werd ingeroepen om naar de student te zoeken. Ook een helicopter werd bij de opsporingsactie ingescha keld, maar de student bleef onvindbaar. De speurtocht werd nog de hele week voortgezet. Ook zijn vader reisde naar Vlieland en hielp vier dagen lang mee zoeken, maar zonder resultaat. Aan het eind van de week had men alle hoop opgegeven. Henk Hessels bleek inmiddels al hoog en breed in Italië te zitten, waar hij bijna zonder geld zijn vakantie voort zette. Tot hij in Rome in een Neder landse krant over zijn vermissing las. Zonder overigens zijn ouders van zijn terugkeer te berichten, beëindigde hij zijn vakantie en ging met van een ver tegenwoordiger gekregen geld naar Ne derland terug. Vrijdagmiddag belde hij bij de ouderlijke woning aan. De stu dent zelf wilde niets over zijn lotge vallen vertellen. „Dat gaat niemand wat aan. Mijn kennissen heb ik van mijn thuiskomst op de hoogte gesteld. Verder heeft niemand er iets mee te maken". Aanvankelijk kostte het zelfs nog moeite hem ertoe te bewegen om de politie van zijn terugkomst op de hoogte te stellen. Overigens is zijn thuiskomst vrijdag avond wel met gepaste vreugde in de ouderlijke woning gevieJö. Als er ooit een mening betreffende de Oranjes heeft geheerst, dat er alleen maar vrouwen zouden voortkomen uit dit geslacht, dan is die nu toch wel op geheven. Drie jonge prinsjes telt Nederaland nu en dat is met de vaders en de groot vader mee een zeer manlijk gezelschap, dat langzamerhand het getal in Neder land woonachtige vrouwelijke leden van het Oranjehuis gaat overvleugelen. Dit opent geheel nieuwe perspectieven voor de toekomst. Van oudsher gaven immers prinsen van Oranje van grote activiteiten blijk. De oudste zoon van koning Willem I (de latere Willem II) heeft zich bijzonder verdienstelijk ge maakt met zijn belangrijke aandeel in de Slag bij Waterloo en al zijn in deze tiju de veldheren minder in tel, wij mogen toch wel dankbaar gedenken dat prins Bemhard een uitstekend comman dant van de Binnenlandse strijdkrach ten is geweest, ook al kwamen zijn or ders dan van Engeland uit. In vredestijd liggen er tal van mogelijk heden open voor vooraanstaande figu ren. Prins Bernhard heeft internationale faam verworven als goodwill-ambassa- deur voor onze export en vele staatslie den zijn hem dankbaar voor zijn orga nisatorische werk aan de z.g. Bilder- berg-conferenties, die bepaalde inter nationale spanningen deden wijken. Het is opvallend in onze vaderlandse geschiedenis, dat verscheidene prinsen van Oranje diverse internationale be langen hebben gehartigd en als diplo matieke afgezanten uiterst belangrijke contacten hebben gelegd, of onderhan delingen tot een goed einde brachten. Voor onze jonge prinsen kunnen echter ook binnenslands wel verantwoordelijke posten worden gevonden. Mochten zij over een toereikende gave hiervoor be schikken, dan is het denkbaar dat bij gebleken leiderscapaciteiten de bestuurs functie van belangrijke organisaties aan een prins kan worden toevertrouwd. Vooral in het internationaal contact zou de Nederlandse stem hierdoor aan kracht winnen. In elk geval moet worden voorkomen, dat onze prinsen straks met een onbe vredigende posite genoegen moeten ne men, of enkel met de handen op de rug mogen poseren voor een foto. Een goede leerschool wacht hen. Op die scholing behoort dan ook een functionele, ver antwoordelijke positie te volgen. KANTMAN. En waren talrijke en uiteenlopende me ningen, welke nauwelijks samen te vatten zijn, maar toch allen wel kun nen resulteren in één conclusie, name lijk, dat de tegenstelling tussen oost en west, of die nu politiek, ideologisch, economisch of militair is, moeilijk overbrugd kan worden, vooral nu het minimum aan vertrouwen na „Tsjecho- slowakije" ook al dreigt te verdwijnen. Toch zijn er mogelijkheden, om ont spanning te bereiken, genoemd: het uit bannen van angst en vooroordelen; versteviging van economische banden; toenaderingen op sportief, cultureel of louter menselijk terrein; of - en dat is weer geheel anders - door vrede te brengen in eigen leven en in eigen kring, want dat is ieder geval een stap, die je zelf kunt overzien. Er werd nog veel meer gezegd en er werd diep ingegaan op de gesprekstof, die volgens pater Van Leeuwen zeer degelijk was en van iedere deelnemer een zekere vóórkennis eiste. De organisatoren konden tevreden zijn over de voettocht, maar zij vonden dit niet voldoende, zij willen meer kritiek; zij zijn zich er van bewust, dat het nog beter kan en daarom overwegen zij een lijst aan iedere deelnemer op te sturen, om ieder de kans te geven zijn mening over alle onderdelen naar voren te brengen. Dat er behoefte was aan „kritiek ge ven" bleek echter 's avonds na af sluiting helemaal niet. Integendeel men wilde de avond eerder langer maken, hetgeen dan ook gebeurde. De onderlinge band, die er gegroeid was, moest daarna weer verbroken worden. Onder leiding van pater M. van Leeu wen had toen de samenkomst plaats, waarbij de conclusies naar voren ge bracht werden. ben geweigerd aan de persoonlijke be velen van Mao gehoor te geven. Ten opzichte van Buiten-Mongolië wordt zelfs gesproken over een massaal ge wapend verzet. Het leger kreeg opdracht de rust in de gistende gebieden te herstellen, maar tot op heden zonder noemenswaardig resul taat. Het moreel van de rode troepen schijnt door de voortdurende zuiverin gen in het officierenkorps danig te heb ben geleden. Generaals komen en gaan en vijf groeperingen proberen elkaar de loef af te steken. Dat zijn het eerste leger (4 legerkorp sen) onder bevel van de generaals Ho Loeng en Peng Teh-hoeai in het noord westen; het tweede leger (6 legerkorp sen) onder de generaals Lioe Po-tsjeng en Hsoe Hsiang-tsjien in het zuidwes ten; het derde leger (10 korpsen) onder generaal Tsjen Yi in het oosten; het 4de leger (10 korpsen) onder commando van maarschalk Lin Piao in het midden oosten en het 5de leger, bestaande uit elitetroepen onder het persoonlijk bevel van de minister van defensie, belast met de bescherming van regeringsge bouwen en andere vitale punten. In de grensstreek met de sowjet-unie wordt al lange tijd gevochten tussen Russische en Chinese bewakingstroepen. In het westen van Mandsjoerije heerst een staat van oorlog. Niemand kan voorspellen, waartoe deze crisis in China kan leiden. Mr. J. C. Baron Baud, vroeger particu lier secretaris van prinses Juliana en tot voor enkele jaren groot-officier in speciale dienst van H. M. de Koningin, heeft zaterdag van vijf tot zeven uut in hotel Yutenbosch in Baarn zijn 75ste verjaardag gevierd. Kort geleden is ook zijn vrouw, mevr. A. I. A. Baud-Baro- nesse van Dedem 75 jaar geworden. Te vens vierde het echtpaar Baud zaterdag zijn gouden bruiloft. Tot degenen, die het ecthpaar kwamen gelukwensen met dit drievoudige feest, behoorde ook Koningin Juliana. Zij is 25 minuten op de receptie geweest. Ook vele leden van de hofhouding en de burgemeester en oud-burgemeester van Baarn, resp. mr. F. C. van Beeck Cal- koen en jhr. J. van Rhenen, woonden de receptie bij. Baron Baud heeft vele jaren gewoond in de villa tegenover paleis Soestdijk. Sinds enkele jaren is hij met pensioen. Het Van Kooü-kwintet wist met haar songs de aanwezigen, als een der wei nigen, in de sfeer van de vrede te bren gen. Op de hoek van de Rademakerstraat en de Prof. Lorentzstraat is zaterdag de 16-jarige bromfietser F. J. S. uit Zeist door een auto aangereden en ge wond geraakt. Met onbekend letsel is hij overgebracht naar het ziekenhuis De Lichtenberg te Amersfoort. De 22-jarige automobilist R. A. G. uit Harmeien wilde vanaf de rijksweg de Prof. Lorentzstraat inrijden. Hij ver leende daarbij echter geen voorrang aan de bromfietser, die rechtuit ging. Een botsing met de genoemde gevol gen was het resultaat. Op zeer korte termijn zal een begin worden gemaakt met de uitvoering van een reconstructieplan voor het gedeelte yan de Biltseweg tussen de Koningin- nelaan en paleis Soestdijk. De hieraan verbonden kosten alsmede het aandeel van de provincie Utrecht in de kosten van aansluiting van de Biltseweg bij de rijksweg lb bij het kruispunt Trier worden op een half miljoen gulden ge raamd. De aankoop van gronden voor de uitvoering van het gehele reconstruc tieplan zal naar schatting 270.000, vergen. Dit delen Gedeputeerde Staten van Utrecht mede in het zojuist verschenen wegenverslag 1967-1968 van de provincie Utrecht. Voor dit jaar staat ook nog de verbete ring van de Biltseweg tussen de Ko- ninginnelaan en de Dolderseweg op het programma. Dit plan voorziet in de aan leg van rijbaansplitsingen met afzon derlijke rijstroken voor afslaand verkeer bij de voornaamste zijwegaansluitingen, alsmede de aanleg van een parallelweg tenbehoeve van het langzame verkeer. Begin dit jaar werd het kruispunt Oranjeboom in rijksweg 1 b onder Baarn verbeterd en van een verkeerslichtenin stallatie voorzien. Het aandeel van de provincie hierin - bestaande uit de re constructie van de provinciale weg Hil- versum-Baarn en de Van Heutzlaan in Baarn - bedroeg 40.000,Inmiddels is echter gebleken, dat, in verband met de aanleg van de gescheiden rijbanen tussen De Oranjeboom en Trier, het pas klaar gekomer. kruispunt opnieuw moet worden veranderd. De linker rijstrook van de rechter rij baan (gezien vanuit de richting Soest) komt te vervallen ten behoeve van de verbreding van de middenberm. Daar voor in de plaats wordt een nieuwe rijstrook aan de rechterzijde van de rij baan aangelegd. Dit heeft tot gevolg, dat ook het portaal met verkeerslichten boven de weg verschoven moet worden, nog geen half jaar nadat het is ge plaatst. „Om de vrede te brengen, moet strijd gevoerd worden. De mens moet vechten voor zijn eigen veiligheid, zekerheid en vrede. De mens moet vechten, opdat hij aan de menselijke rechten komt. Wij zijn soldaten des vredes". Deze ietwat paradoxale woorden sprak luitenant-ko lonel A. M. Bosshardt vrijdagavond op ee i bijeenkomst in het kader van de vrjdesweek in de R.K. kerk aan het Nieuwerhoekplein. D< officier van het Leger des Heils uit Amsterdam constateerde, dat het ver spreiden van de vrede in de praktijk ox ?rigens bijzonder moeilijk blijkt. Ove- rijens stond deze bijeenkomst minder in het teken van de vrede dan de onge- ve t honderd bezoekers wellicht verwacht hi.lden. Weliswaar bezong het familie K«>y-koor nog wel de problemen van oorlog en vrede en hielden de songs van Johan Berenschot (tweede prijs in het „Cabaret der onbekenden" te Loos- drecht) overleven, liefde en dood nog zijdelings verband met de vrede, maar daarmede was het ook wel gedaan. Adri- aan Morrien met eigen en vertaalde ge dichten, Hanny Michaelis en Ben Wol ken met eigen poëzie en George Bruens met kindergedichten wisten het publiek overigens wel te boeien, maar toen pop- dichter Peter Aptroot zijn kunst aan het publiek mocht presenteren, was het ook met de publieke belangstelling vrijwel gedaan. Hoog op een ladder gezeten schreeuwde hij zijn gedichten de kerk in. Een zeer bescheiden applaus was het resultaat, meer gebracht als beloning voor de moeite, die hij zich had ge troost om op de ladder te klimmen dan uit appreciatie voor zijn poëzie, die deels volkomen onverstaanbaar en voor een ander deel vrijwel niet te genieten was. Vervolgens gaf de pop-dichter zich over aan een één-akter met de alleszeggende titel „Help". Het toneelstuk, dat be halve uit één akte ook uit één woord bestond (nl. „help"), vereiste nogal wat acrobatische behendigheid van de ((hoofdrol) speler. Hij moest onderste boven de trap af kruipen, onderwijl om hulp roepend. Eén ding is niet helemaal duidelijk geworden: of „help" nu een Nederlands of Engels toneelstuk was. Aangezien de uitgestoten kreten naar mate het stuk vorderde, wat meer op „hellup" gingen lijken, houden we het maar op een Hollands meesterwerk. De in Soest wonende Amerikaanse drummer Wally Bishop toonde zich wat meer begenadigd door de muzen en kreeg dan ook wat meer waardering, evenals trouwens de electronisch orga nist, die hij begeleidde. Het meest prettige van de avond was, dat de opbrengst voor de Vluchtelingen hulp bestemd is. De vredesvoettocht, die afgelopen za terdag georganiseerd werd door de Pax Christigroep Soest, m.m.v. een af vaardiging van de werkgroep voor ontwikkelingssamenwerking uit Baarn, bleek naar opzet bijzonder geschikt om nogmaals herhaald te worden. Overduidelijk bleek weer, dat deze vorm van onderling contact de jeugd bij zonder aanspreekt. Naar het voorbeeld van de grote Pax- Christi-tochten ging men in groepjes - telkens van zeven - op weg naar het „Kontakt der Kontinenten" te Soes terberg. Men vertrok van de Maria- kerk te Soestdijk, om dan via de weg langs ,,'t Spiehuis" te verdwijnen tussen weilanden, bossen, zandverstui vingen en heidevelden. Wat er toen gebeurde kan slechts uit gedrukt worden in termen van „sfeer" en „onderlinge verstandhouding" en „dat moet je echt zelf meegemaakt hebben om te weten wat dat is. Daarom is het zo jammer, dat het aantal deelnemers niet groter was dan 28, want om iets van de sfeer van een voettocht in de nabije omgeving te proeven zal men nu weer enige tijd moeten wachten. Iedere deelnemer had tevoren een sten cil ontvangen waarop de gesprekstof stond uitgewerkt. Door de gecompli ceerdheid van de te bespreken kwes ties kon het gesprek slechts moeizaam op gang komen, maar, het gesprek bleek uitstekend te lopen, wanneer men gewoon even ergens in het gras ging zitten. Iedere groep kon op eigen wijze de gespreksthematiek benaderen, maar zou dan 's avonds verslag uitbrengen. En dat gebeurde dan ook na de voet tocht van ongeveer 12 kilometer, na dat men eerst wat gegeten en ge dronken had, want daar had men wel trek in.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1