de coöp. mwmmmsoest NU BIJ GNS NOB MAAR F149.-! RADIO DE JONGH, VORIG JAAR KOSTTE DEZE RUTON TURN-TOP-STOFZUIGER NOG f 182.- Inspecteur G. D. H. van Woudenberg legde voorzittersfunktie S.P.S.V. neer HET BEGRIP WOONPLAATS ITALIAANS SCHANDAAL kan u tegen soepele voorwaarden een hypotheek verstrekken. KOOPT K.L.M. OOK LUCHTKUSSEN WEL EN WEE VAN NEDERLANDS ZIEKENFONDS WEZEN S0ESTERBERG Concert in de Oude Kerk Een terrein vol benamingen en definities Overste van geheime dienst vermoord gevonden Heeft u geld nodig voor de aankoop van een HUIS? Vliegtuigtype met grote toekomst KONINGINNELAAN 74, S0ESTDUKTEL. 3467 'Maak ook eens kennis met Hi-Fi'. Doorlopend demonstratie Zaterdagvoetbal SoesterbergStroe 0-2 SoesterbergE.M.M. 1-2 B.D.C.-handbal DINSDAG 1 OKTOBER 1968 De Soester Politie Sport Vereniging heeft vrijdagavond tijdens de jaarvergadering ln café Soestdijk afscheid genomen van voorzitter G. D. H. van Woudenberg en de heer Van Woudenberg van de S.P.S.V. Hij heeft zijn funktie moeten neerleg gen in verband met zijn benoeming tot korpschef van politie te Meppel. De le den in groter aantal dan andere ja ren aanwezig vanwege de in het voor uitzicht gestelde kip tijdens de pauze kozen de heer W. v. d. Brink, tot dus ver secretaris, tot voorzitter van de S.P.S.V. De plaats van de heer v. d. Brink wordt nu ingenomen door de heer C. J. Onvlee. Sinds vrijdag heeft de S.P.S.V. ook een nieuwe penningmees ter. De heer A. van den Born, die tot nu toe de penningen van de vereniging beheerde, stelde zich niet herkiesbaar. Hij werd opgevolgd door de heer J. Hof stee. De nieuwe voorzitter bedankte de he ren Van Woudenberg en Van den Born voor hetgeen zij in de afgelopen jaren voor de Politie Sport Vereniging hebben gedaan en liet namens de vereniging zijn dankbaarheid ook in concreto blij ken. Het aantal ere-leden van de S.P.S.V. werd met één uitgebreid. Een aantal leden hadden de heer J. W. Kas pers voorgedragen om hem tot ere-lid te benoemen wegens zijn vele verdien sten voor de S.P.S.V. Hij is namelijk twaalf jaar bestuurslid geweest, was aanvoerder van het politie-voetbalelf- tal, dat eens het districtskampioenschap veroverde en heeft zich ook anderszins verdienstelijk voor de vereniging ge maakt. De vergadering benoemde hem inderdaad tot erelid. In zijn laatste openingswoord zei de heer Van Woudenberg, dat hij een goede en actieve vereniging ging achterlaten, die veel heeft gedaan aan goodwill ten opzichte van de burgerij en een verste viging van de onderlinge band. De scheidende voorzitter wees er echter op. dat de S.P.S.V. zich nu wel landelijk een goede naam heeft verworven op het gebied van de organisatie van het na tionale schaak- en voetbaltoernooi, maar dat ook van de S.P.S.V.-leden zelf een meer actieve sportbeoefening wordt ge vraagd. De heer Van Woudenberg meen de. dat de sportbeoefening door de le den zelfs voorop zou moeten staan. De heer Van Woudenberg dankte bestuur en leden voor de prettige samenwer king. De jaarverslagen van de secretaris en penningmeester kregen de vereiste goedkeuring. De heer Van den Bom sloot zijn laatste financiële overzicht af met een batig saldo. Medegedeeld word, dat het politionele turnen niet meer in de zaal van de la gere technische school Eemland zal ge schieden. Men is momenteel zoekende naar een andere huisvesting. Er wordt geprobeerd, de zaal van de Margriet school hiervoor te krijgen. De belangstelling voor het volleybal blijkt ook dermate gering, dat wordt overwogen om het volleybalzestal van de S.P.S.V. uit de competitie terug te trek ken. De voorzitter zei tevens, dat de belang stelling voor het zwemmen ver beneden de verwachtingen is gebleven. Tenslotte bleek toch nog een volleybalteam ge formeerd te kunnen worden. De heren De Hartog, Snijders en Ten Hove heb ben zich met de samenstelling van het team belast. Besloten werd. ter nagedachtenis aan de heer Herman Segehout een plaquette in de prijzenkast te plaatsen, waarin t.z.t. de namen van overleden ere-leden zul len worden gegrafeerd. De S.P.S.V. her dacht tevens het overlijden van de heer D. Voortman. De heer H. G. Scholtmeyer bracht ver slag uit van het korpsfonds, dat een voordelig saldo kon boeken. De heer C. van Wijngaarden wilde ten slotte het bestuur er even aan herinne ren, dat het schaaktoernooi, waarvoor hij enige jaren geleden een beker be schikbaar heeft gesteld, niet bedoeld is voor burgers, in zoverre althans, dat de mogelijkheid, dat zijn beker aan een niet-politieman ten deel zou vallen, moest worden uitgesloten. Woensdag 2 oktober a.s. concerteert het Hervormd Jeugdkoor Soest o.l.v. Maarten Kooy, met medewerking van het orkest van de Muziekkring de Ne derlandse Cantorij. Het programma gestaat uit drie delen, die elk een ander gebied van Bach's omvangrijke oeuvre vertegenwoordigen. Om te beginnen de cantate no. 25 ,,Es ist nichts gesundes an meinem Leibe", voor sopraan-, tenor- en bassolo, koor en orkest. Solisten zijn Peter Kooy. so praan. Rudi Grasman, tenor en Kees de Groot, bas. De cantate heeft een merkwaardige orkestbezetting van strij kers. 2 hobo's. 3 blokfluiten, trompet en drie trombones. De instrumentale solisten van deze avond zijn Jan Jansen en Maarten Kooy, die met orkest het concert voor twee clavecimbels in c kl. zullen uit voeren. Tenslotte zingt het jeugdkoor één van de fraaiste grote motetten die Bach schreef, n.1. het achtstemmige dubbel- koor ..Singet dem Herrn ein neues Lied". Het concert vangt aan te 20.15 uur. Er zijn maar weinig mensen die op de vraag ..Waar woont U?" zullen antwoor den: ,,Ik woon nergens". Bijna iedereen heeft namelijk wel ergens een plekje op de wereld waar hij regelmatig terug keert, een plekje dat het middelpunt vormt van zijn bestaan. Wij noemen dit plekje „ons thuis", de wet (art. 74 van het Burgerlijk Wet boek (B.W.) noemt dit het hoofdver blijf. Dat plekje nu, waar wij ons thuis- voelen, waar wij dus ons hoofdverblijf hebben, is onze woonplaats (ons domi cilie). Bij rechtspersonen (b.v. een n.v.) heet die woonplaats: plaats van vesti ging, ofwel „zetel". Daar waar men zijn hoofdverblijf heeft - zo zegt de wet - wórdt men geacht zijn woonplaats (domicilie) te hebben: m.a.w. de gemeente waarin wij ons hoofdverblijf hebben, dat is onze wet telijke woonplaats. Deze bepaling is met helemaal duidelijk en geeft aanleiding tot moeilijkheden, want zij doet blijken dat het woord „woonplaats" twee bete kenissen kan hebben. Men kan daarmee bedoelen het huis waarin men woont en men kan bedoelen de gemeentewaar- in dat huis staat. Verschillende wetten gebruiken deze beide betekenissen door elkaar. Over het algemeen bedoelt de wet echter met woonplaats de gemeente waarin men woont. Wisselplaatsen Die woonplaats speelt in onze samenle ving een belangrijke rol. Wanneer U De nieuwe Italiaanse regeringsploeg on der premier Leone was nog maar net aan het bewind, de stakingen onder de arbeiders en de onrust onder studenten nog maar pas verebd of een nieuw schandaal diende zich aan bij de re gering die juist met zomervakantie af wezig was. Het betreft de geheimzin nige dood van de luitenant-kolonel Renzo Rocca, in het centrum van het oude Rome gepleegd. De overste die op de Via Barberini 86 in het hartje van de heilige stad zijn kantoor had en voor de buitenwereld als economisch en industrieel adviseur doorging, werd door zijn secretaresse dood aangetroffen in de vestibule, die de toegang vormde tot zijn kantoor. Naast het stoffelijk overschot werd een fonkelnieuw Beretta-pistool, kaliber 6.35 mm, gevonden dat was voorzien van een zwaar vergulde loop en van paarlemoeren greep. Dit wapen bleek geen eigendom van de overste te zijn, zijn weduwe en de beide volwassen zoons konden over de herkomst van het wapen geen uitsluitsel geven. De rechter-commissaris legde de secreta resse, de carabinieri-chauffeur, tevens huisknecht, en de conciërge van het kantoorgebouw waarin de overste zijn werkkamer had. een zwijgplicht op en dit gaf aanleiding tot de wildste ge ruchten. Niet alleen over de myste rieuze moord, doch ook over het per soonlijk leven van de overste, die on dermeer de persoonlijke raadsadviseur was van twee staatpresidenten en een belangrijke figuur was bij de Italiaanse geheime dienst. Geheime dienst Overste Renzo Rocca, voormalig be roepsofficier van het Italiaanse leger stamt uit Piemont en werd negen en vijftig jaar oud. Evenals de oud-chef van de Westduitse geheime dienst, ge- neraal-majoor Reinhard Gehlen, was hij een felle tegenstander van foto's. Rocca vocht tijdens de tweede wereld oorlog in Noord-Afrika. Toen na het einde van deze volkerenkrijg de mo narchie het veld moest ruimen voor de republiek, nam de luitenant-kolonel zijn ontslag uit de actieve dienst. Hij ver toefde toen enkele jaren in Amerika. In 1949 keerde Rocca naar Italië terug, vestigde zich in Rome om korte tijd la ter benoemd te worden tot afdelings chef bij de Italiaanse geheime dienst, de S.I.F.A.R., die is gevestigd in het Pa- lazzo Baracchini. Bijna twintig jaar lang stond de „Co- lonello" Renzo Rocca aan het hoofd van de R.E.I., hetgeen zeggen wil: Richerche Economiche e Industriali (bureau voor economische en industriële recherches). Hij bediende zich ondermeer van de schuilnamen ir. Alberto Revelli en dr. Pisso RenzL Onder zijn eigen naam diende hij achtereenvolgende Italiaanse regeringen van advies en was tevens de persoonlijke raadsman van het staats hoofd. Hij was de man die de wapenhandel kanaliseerde, voorzover het de handel met landen in het nabije oosten en in Azië betrof en waarbij de toestemming van overste Ricca een gebiedende eis was. Hij kan worden beschouwd als de „manager in het militair-industriële complex" in zijn land. De levering door de Italiaanse wapenindustrie zoals van tanks voor Pakistan, machinepistolen (Beretta's) voor Israël, Syrië en voor Egypte was zonder de zogenaamde „be reidverklaring" van de „colonello" on mogelijk. Atoom -onderzeeër Rocca onderhield persoonlijke contacten met de Amerikaanse C.I.A., met de En gelse Intelligence Service en met de N.A.V.O.-inlichtingendienst, daarnaast was hij adviseur van de Italiaanse grootindustrie en van de president-di recteur van het Fiat-concern, Vittorio Valetta, die de overste ieder jaar weer op kosten van het concern een witte Fiat-124 schonk. Het was eveneens de overste Rocca, die betrokken werd bij de constructie en samenstelling van de eerste thans op stapel staande, Italiaanse onderzeeboot met atoomaandrijving en raketbewape ning. In september 1967 werd aan de „colo nello" op de meest eervolle wijze ont slag uit de geheime dienst verleend. Tot zijn opvolger werd benoemd de lui tenant-kolonel der artillerie Falda. Van af dat tijdstip vestigde Renzo Rocca zich als zelfstandig economisch en industrieel adviseur en hield hij kantoor aan de Via Barberini 86. Hij bleef echter tot aan zijn overlijden adviseur van het staatshoofd, van de regering en van Vit torio Valetta, de president-directeur van de Fiat-fabrieken. In zijn kantoor van Rocca zag men zelden een bezoeker, post werd daar weinig of niet bezorgd, doch de secretaresse van de overste maakte altijd overuren, evenals diens carabinie ri. Het fraaie 6.35 mm Beretta-pistool met het paarlemoeren handvat en de ver gulde loop, dat naast de dode overste op de gTond werd aangetroffen op een wijze alsof het nonchalant uit het handtasje van een decadente hertogelijke schoon heid zou zijn gegleden, gaf geen enkele aanwijzing. wilt trouwen, moet U dat doen in de woonplaats van de bruid of de brui degom; wanneer U geldelijk ondersteu ning (sociale bijstand) nodig hebt, moet U zich wenden tot het gemeentebestuur van uw woonplaats, enz. enz. Het is daarom logisch dat men voor hen, die geen vaste woonplaats hebben (zoals bv. kermisreizigers die geen thuis hebben), een oplossing heeft moeten zoeken om ook dergelijke personen aan een woon plaats te helpen. In de wet (ook weer in art. 74 B.W.) heeft men de oplossing gevonden dat ten aanzien van deze personen de plaats (de gemeente dus!), waar zij op een ge geven ogenblik verblijven, als hun woon plaats geldt. Het ligt voor de hand dat zij op deze wijze een zeer wisselende woonplaats hebben. Wanneer bv. een (per auto) rondtrek kende marskramer (ze bestaan nog) 's morgens in Woudenberg is, heeft hij daar zijn woonplaats, en wanneer hij 's middags in Bunnik vertoeft, heeft hij op dat moment zijn woonplaats déar. Maar men kan slechts in één gemeente tegelijk zijn woonplaats hebben: men kan immers slechts op één plaats tege lijk aanwezig zijn. Vrijwillig Er bestaan twee soorten woonplaatsen. Een meerderjarige kan, als we de ves tigingsvergunning enz. even buiten be schouwing laten, gaan wonen waar hij wil. Hij is zelfstandig en kan onafhan kelijk van iedereen vrijwillig een woon plaats kiezen. Dat zij zich in de omgeving van zijn werk zal vestigen, is zijn vrije verkie zing. Dat soms zijn werkgever hem verplicht in een bepaalde gemeente te wonen, houdt hiermede geen verband. De wet laat de meerderjarige vrij in het kiezen van werk- en woonplaats en daarom spreekt men van de onafhanke lijke (vrijwillige of zelfstandige) woon plaats. Afhankelijk Een aantal personen (zelf ook meer derjarigen) zijn daarentegen niet vrij in de keuze van eer. woonplaats. Zij heb ben, omdat zij wettelijk afhankelijk zijn van een ander, noodzakelijk hun woon plaats in de gemeente waar die ander zijn woonplaats heeft. Dat zijn a. de gehuwde vrouw. Zij moet zich vestigen op de plaats waar haar man zijn woonplaats heeft; b. handelingsonbekwame personen. Zij hebben als domicilie de woonplaats van hun vertegenwoordiger. Zo hebben min derjarigen als domicilie de woonplaats van hun ouders of voogd, en onder-cu ratele-gestelden (curandi) die van hun curator. c. de niet onder a of b vallende werk nemers, die bij hun werkgever inwo nen, hebben woonplaats daar, waar hun werkgever tijdelijk of definitief zijn wjonplaats heeft. Men spreekt hier van een afhankelijke (of noodzakelijke) woonplaats. Als regel zal men in zijn woonplaats ook dag en nacht werkelijk verblijven. Men spreekt dan van feitelijke (of eigenlijke) woon plaats. Afwezig Het kan echter ook voorkomen dat men voor enige tijd uit zijn woonplaats af wezig is, b.v. wegens vakantie, ziekte of bepaalde werkzaamheden. Een dijkwerker, die in Maassluis woon plaats heeft, houdt daar zijn woonplaats, wanneer hij tijdelijk voor een half jaar bij de inpoldering van de Zuiderzee werkzaam is. Omdat hij dan niet fei telijk in Maassluis verblijft doch daar alleen in naam woonplaats heeft, spreekt men in dat geval van een „juridische" woonplaats. Los van het vorenstaande kan men voor de uitvoering van een bepaalde (rechts)- handeling domicilie kiezen, bv. ten kan tore van een procureur of notaris. Het gevolg is dan o.a., dat alle exploiten e.d. worden betekend aan het gekozen domicilie, zodat men geen rekening be hoeft te houden met de verhuizingen van de personen, wie men een exploit wil betekenen. Blijvend. De tijdelijk voor een bepaalde zaak of voor een bepaalde tijd gekozen woon plaats brengt in de .hiervoor omschre ven) wettelijke woonplaats geen veran dering. Het sterfhuis van een overledene is niet daar waar hij overleden is, doch daar waar hij zijn laatste woonplaats had. Volledigheidshalve zij nog vermeld dat de wettelijke woonplaats geen enkel verband houdt met de opneming in het bevolkingsregister. De opneming in het bevolkingsregister is een kwestie van registratie, die over het algemeen in de wettelijke woonplaats geschiedt doch daarmede overigens geen verband houdt. Wanneer in de wet het woord „woon plaats" wordt gebruikt, wordt altijd de wettelijke woonplaats bedoeld; bedoelt de wet daarentegen de gemeente waar men in het bevolkingsregister is opge nomen, dan is dit steeds nadrukkelijk in die wet zelf vermeld. Drie vliegtuigtypen zullen in de ver- keersluchtvaart van de toekomst een enorme rol gaan spelen. Dat zijn de Jumbo Jet, de luchtbus en de S S T. of Super Sonic Transport, het supersone verkeerstoestel. De K.L.M. heeft al Jum bo Jets en S.S.T.'s besteld, maar een order op luchtbussen werd nog niet ge plaatst. Toch mag zulks nog wel wor den verwacht. De Jumbo Jet is een straalkist van grote capaciteit voor de lange afstand. De K.L.M. kocht drie Boeing 747's, waarvan de eerste in januari 1971 bij de K.L.M. in dienst komt. Het toestel zal 353 passagiers kunnen vervoeren, nl. 321 in de toeristenklasse en 32 in de z.g. Royal class. Bovendien kan dan nog 13 ton vracht mee Deze drie luchtreuzen kosten de K.L.M. totaal een 300 miljoen gulden. In feite is die Jumbo Jet een „luchtbus" voor de lange afstand. Maar gewoonlijk verstaan we onder een „luchtbus" een verkeersvliegtuig met enorme capaciteit bedoeld voor de korte en middelgrote afstanden. In Amerika worden deze luchtbussen nu gebouwd door Douglas (DS-10), Lockheed (L-1011 of „Ten- Eleven") en door Boeing, die voor dit doel de driemotorige 747-300 ontwierp, een „verkleinde" 747 voor 275 a 300 pas sagiers met een nieuw type landings gestel voor gebruik van asfaltbanen. Europabus In Europa willen Duitsland, Engeland en Frankrijk samen een luchtbus gaan bou wen, de A-300. De luchtbussen kunnen 250 tot 300 passagiers vervoeren. De eerste order op luchtbussen werd ge plaatst door American Airlines die 25 DC-10's kocht voor 15 miljoen dollar per stuk en optie nam op nóg 25 stuks. Eind 1971 worden de eerste geleverd. De DC-10 krijgt drie motoren en zal 252-269 passagiers kunnen vervoeren. Gezien het feit dat de K.L.M. alle Dou- glas-verkeersmachines sinds de DC-2 in gebruik heeft gehad, moet het zeker mogelijk worden geacht dat zij ook met deze DC-10 zal gaan vliegen. United Air Lines heeft zich er 30 aangeschaft. Voor u een voordeel dat we hem nü al overjarig vinden. Natuurlijk is hij nèt zo goed als toen. Enorme zuigkracht en wendbaarheid door de draaitop-slangaansluiting. En alle hulpstukken zijn even praktisch. DAAR BENTUBLU MEE! Lockheed ontving binnen een week tijds orders op maar liefst 172 L-1011's. Er zijn er 50 besteld door Eastern Air Li nes, 44 door Trans World Airlines, 24 door Delta Air Lines, vier door North east Airlines (die er later nog twee bij bestelde) en 50 door de Britse maat schappij Air Holdings voor verkoop bui ten Amerika. Huiverig De Europese A-300 is merkwaardig ge noeg niet drie-motor, maar tweemotorig. Er zijn mensen die huiverig zijn voor deze configuratie, omdat zij menen dat het onmogelijk is in geval van motor storing zo'n zware kist met 2 300 pas sagiers op één motor in de lucht te hou den. Het is nog zeer de vraag of de A-300 gebouwd zal worden, want Lufthansa bijvoorbeeld heeft helemaal geen be langstelling en velen geloven dat die A-300 een „doodgeboren kindje" is. Ze krijgt slechts een vliegbereik van 2000 km, terwijl de Amerikaanse luchtbussen 3000 km ver zullen kunnen vliegen. Voor de K.L.M. betekenen die luchtbus sen een grote stap. Immers, het wordt een sprong van een goeie 100-zitter (de DC-9 die nu op de Europese routes vliegt) naar een 300-zitter. Inplaats van driemaal per dag naar Zürich met een DC-9 kun je dan éénmaal per dag gaan vliegen met een luchtbus. Maar is dat wel zo aantrekkelijk Een hoge fre- kwentie is voor een zakenman veel aan trekkelijker. Te weinig In 1972 zal de K.L.M. op de route Am- sterdam-Londen waarschijnlijk toe zijn aan een luchtbus, maar de K.L.M. heeft dan aan twee van die luchtbussen ge noeg. Dat aantal is te gering om te ko pen omdat het onderhoud dan te duur wordt. Pas als de K.L.M. ook op andere steden dan alleen Londen luchtbussen kan gaan inzetten wordt het een inte ressante zaak. En dat tijdstip ligt waar schijnlijk tóch nog wat verder weg dan nu algemeen wel wordt gedacht Wil men de luchtbus werkelijk als „bus" gaan gebruiken, zodat de passagier een voudig naar de luchthaven komt en daar een kaartje koopt, dan is een fre- kwentie van één vlucht per uur wel no dig. Als er dus 18 maal per dag zo'n luchtbus van Schiphol vertrekt naar Parijs, dan betekent dat met een 300- zitter een capaciteit van 5400 passagiers per dag in beide richtingen. Dat is enorm veel en zover is men voorlopig nog niet. Zeker, de verkeersluchtvaart groeit enorm. Maar ook al zijn op dit moment in Amerika luchtbussen reeds urgent, in Europa zijn zij dat zeker met uitzon dering van bepaalde routes als Londen- Parijs en Londen-Amsterdam nog niet. Toch zal men ook in Europa de ontwikkeling van die luchtbus onge twijfeld nauwkeurig in de gaten blijven houden In een recent proefschrift is nog eens het feit beklemtoond, dat de meeste verzekerden bijzonder tevreden zijn over het Nederlandsee ziekenfondswezen. Dat is ongetwijfeld een opvallende conclusie, want ons ziekenfondswezen heeft bij degenen, die er niet rechtstreeks bij be trokken zijn, in het algemeen geen beste reputatie. De buitenwereld wordt altijd attent gemaakt op het ziekenfonds op momenten dat er moelijkheden of con flicten zijn. In het verleden waren dat moeilijkheden tussen de medewerkers en de overheid, wanneer het ging om de verhoging van de loongrens. Van meer recente datum dateren de discus sies over de hoogte van de premie, de eventuele invoering van een eigen risi co en last but not least het conflict tussen de huisartsen en de ziekenfond sen. Dit alles heeft ertoe geleid dat bij ve len de mening heeft postgevat, dat het Nederlandse ziekenfondswezen een stel sel is, waarover algemene ontevreden heid heerst. We moeten betalen voor betere medische voorzieningen In sommige kringen is men niet tevre den over het huidige systeem, maar het valt dan toch wel op, dat deze kriti- casters moeite hebben om een nieuw systeem te bedenken. Men kan zich dat voorstellen. Want het moet gezegd wor den dat het Nederlandse ziekenfondswe zen de verzekerden een perfect cura tieve verzorging biedt, die voldoet aan de eisen die de moderne geneeskunde stelt. Men kan bovendien zijn ogen niet slui ten voor het feit, dat dit systeem aan de artsen, apothekers, tandartsen e.d. een grote mate van bestaanszekerheid geeft. Tenslotte is het voor een groot deel aan de abonnementshonoreringen van het ziekenfonds te danken, dat de Nederlandse huisarts zo'n belangrijke plaats als gezinsarts inneemt. Dit in te genstelling tot vele andere landen. Voor de verzekerden is op deze manier niet alleen een objectieve veiligheid ge schapen door middel van een sluitend systeem, maar ook een subjectieve vei ligheid, dat is het gevoel van veilig te zijn bij de arts die men in vertrouwen raadpleegt, de arts ook die men zelf heeft gekozen. Bezwaren tegen het huidge ziekenfonds wezen kunnen moeilijk voortspruiten uit het feit, dat het voor het grootste deel een verplichte verzekering is. Voor gezinnen met een beperkt inkomen (mo menteel is de loongrens gesteld op maximaal 13.200 per jaar) bestaat de morele plicht zich aan te sluiten bij een verzekering tegen de kosten van ge zondheidszorg. Alleen op die wijze kan het hoofd van het gezin zijn verant woordelijkheid dragen voor de medische zorg van zijn gezin. Misschien kan het grootste deel van onze werknemers de ze verplichting best missen, zij zouden zich toch wel verzekeren. Maar het grote voordeel van een verplicht stel sel is hierin gelegen, dat men in staat is premie naar draagkracht te heffen. Eigen risico? Ons ziekenfondswezen is gebaseerd op een stelsel van gegarandeerde hulp. Aan de ziekenfondsverzekerden wordt een bijna volledige curatieve verzorging ge garandeerd zonder dat een extra finan»- ciële bijdrage wordt gevraagd. Daar tegenover staat de ziektekostenverze kering, die als stelsel van restitutie een gehele of gedeeltelijke terugbetaling doet. Er is de laatste jaren veel gesproken over de Invoering van een z.g. eigen risico. D.w.z. de verzekerde zou dan naast zijn premie een deel van het risi co van de hulp die hij ontvangt zelf moeten dragen. Maar gezinnen die moe ten rondkomen met een loon beneden de weistandsgrens, zijn meestal niet in staat dusdanige reserves te kweken, dat zij deze risico's zelf kunnen dragen. Premieverhoging Een ander bezwaar, dat men tegen het bestaande systeem kan inbrengen, is het bestaan van verplichte en vrijwil lige verzekering naast elkaar. Maar het is nu eenmaal niet mogelijk om werk nemers en zelfstandigen als één geheel te behandelen. Tenslotte ligt er in het ziekenfondswe zen naar de mening van zeer velen nog een groot financieel probleem. Hier en daar wordt al de voorspelling gedaan, dat het zó niet langer goed kan gaan. Er bestaat ernstige verontrusting over de aanhoudende stijging der totale uit gaven, maar bij de stijging van de uitgaven in het ziekenfonds mag toch niet onvermeld blijven, dat de me dische mogelijkheden sterk zijn uitge breid en zijn toegenomen in alle secto ren van deze hulp. De moderne genees kunde heeft ons veel te bieden en is het dan zo onredelijk dat wij daarvoor meer moeten betalen? In de afgelopen jaren is de premie voor het ziekenfonds voortdurend verhoogd. In 1961 bedroeg de premie voor de ver plichte verzekering 4,9 nu 7,2 De helft van deze premie moet door de werkgever worden betaald. Kwaliteit Men kan dus stellig van een aanzien lijke premieverhoging spreken, terwijl het vermoeden is gewettigd, dat het volgend jaar dit percentage nog weer iets zal moeten worden verhoogd. In het tijdvak dat de premieverhogingen plaatsvonden is het medisch diensten pakket ontegenzeggelijk ook in kwali teit toegenomen. De kans op een goede, deskundige behandeling is gestegen en het is toch niet onbillijk dat dit ook in de premie tot uitdrukking wordt ge bracht. Het is overigens wel opvallend dat de genen die de premie moeten betalen, daaronder betrekkelijk koud blijven en de ervaring leert, dat geen vrijwillig verzekerde het ziekenfonds verlaat, om dat hij de premie niet wil of kan op brengen. Men kan tegen het huidige ziekenfonds systeem wel enkele bezwaren koesteren, maar er zullen zwaarwegende argumen ten moeten worden aangedragen voor dat men verantwoord zou kunnen over stappen op een ander systeem. Die ar gumenten zijn in de bestaande bezwaren tegen het ziekenfonds feitelijk niet te vinden. Soesterberg is in haar thuiswedstrijd tegen Stroe ook nu weer niet van de winnende partij geweest, maar moest het zelfs met een 0-2 verlies afleggen. Er was nu toch kans geweest om het eerste puntje binnen te halen, daar bei de clubs met 0 punten onderaan de ranglijst stonden. Reeds voor de rust werd het pleit beslist, toen de midvoor van Stroe tweemaal het doel vond. In de tweede helft bleef deze stand onver anderd. Wel stelde Soesterberg zich wat beter te weer, doch tot doelpunten kwam het niet. Soesterberg is niet erg gelu' ge weest. In haar thuiswedstr E.M.M. heeft zij met 1-2 ve In het begin en zelfs nog in de -ede helft had men een gunstiger uitslag voor Soesterberg mogen verwachten. Voor de rust gaven beide partijen el kaar geen kamp en hielden zij elkaar vrijwel in evenwicht, zodat er voor de rust nog geen doelpunten werden ge maakt. In de tweede helft bracht na zes minuten rechtsbinnen Borg Soester berg aan de leiding, 1-0, maar daarna scheen het uitgespeeld en maakte E.M.M. ln 'n gffensief door haar rechts binnen in de 22e minuut gelijk, 1-1, om haar twee minuten voor het einde aan de 1-2 zege te helpen. HERENTEAM BEHAALT GROTE ZEGE OP KOPLOPER In de gestaag neervallende regen be haalde B.D.C. een 11-4 overwinning op streekgenoot H.H.C. uit Hilversum. Door dit succes zijn de heren bij de koplo pers in de Districts 2e klasse gekomen. Dat er zo'n grote overwinning behaald zou worden, is niet in de beginfase van deze strijd tot uitdrukking gekomen. Binnen vier minuten keek B.D.C. door een penalty en een misverstand in de verdediging tegen een 2-0 achterstand aan. Dezelfde situatie kwam even later ook voor de tegenpartij. De gebroeders Rudv en Ronald Sur- stedt straften de fouten af. Reeds nu bleek, dat B.D.C. over een groter doorzettingsvermogen beschikte. Verscheidene malen lukte het de B.D.C.- ploeg de bal te onderscheppen. Bij rust had het team een 5-4 voor sprong behaald door Jan van Velsen en Ronald Surstedt Zelfs Henk Lub een pure verdediger wist te scoren. In de tweede helft is H.H.C. er niet meer aan te pas gekomen. Ze konden niet meer tot doelpunten komen, ondanks het feit, dat zij twee penalties mochten nemen. De eerste werd naastgeschoten, de twee de werd door de ook vandaag wcei voortreffelijke keeper Jan Smeeing ge stopt. De verdedigng van B.D.C. liet zich ook niet onbetuigd. Leo van de Heiden speelde ln de tweede periode "een sublieme wedstrijd. Met een laag schot vergrootte hij de voorsprong. Ook Koos van den Deijssel deed mee aan het schuttersfeest. Driemaal kon hij door goed voorbereidend werk van Ru- dy Surstedt en Dick van Velzen de ver dediging en keeper van H.H.C. ver schalken. Door het feit dat alle aanvallen vast liepen in de verdediging van B.D.C. zak te de inzet van de ploeg zienderogen. B.D.C. verliet in vreugdestemming het veld. De thuiswedstrijden van de andere B.D.C. teams werden allen afgelast.

Soester Courant | 1968 | | pagina 3