Modieus in de regen Een vet gedrukte waarschuwing VIJFMAAL GOED uw leven zoet Grootmoeders De saus van hel leven Suiker maakt Het is maar een weet Van links naar rechts: 1 Een vlotte regenmantel met een bijzondere naadverwer king in het voorpand, een kleine kraag, opstaande grote vierkante zakken en koperen gesp. 2 Bijzonder hip is zo'n regen-broekpak van geplastificeerd katoen in blauwwitte streep, met cowboyhoed in dezelfde stof. 3 Een modieuze regenmantel in oranje gabardine met apar te schouderlijn. nieuwe regenmantel onverhoopt tóch ge breken mocht vertonen. Hebt u dus de keuze tussen een degelijk kledingstuk en een monster uit een hippe collectie, kies dan het eerstgenoemde. Tenzij... u nog zo'n uitgesproken hippe leeftijd hebt, dot het u koud laat of u droog of nat uit een regenbui te voorschijn komt. voorkeur aan er tussen de buitjes door hip uit te zien, of houdt u het liever bij ge distingeerd? Het kan allemaal tegenwoor dig. U kunt, als u daar behoefte aan hebt tevens een kleur uitzoeken die u flal- teerd, bij uw type past. De mogelijkheden zijn bijna onbegrensd, dat zult u in de eta lages wel hebben gezien. Maar hoe belang rijk u het element ..modieus" ook mag vinden, u moet NOOIT vergeten, dal uw regenmantel in de eerste plaats functioneel moet zijn; dat wil in dit geval zeggen; wa terdicht. Het verdient aanbeveling een merkjas te kopen en dat te doen in een ge renommeerde zaak, waarvan u een all round service kunt verwachten als uw Er zullen nog heel wat buitjes op ons arme hoofd neerkomen, voordat de winter offi cieel zijn intrede heeft gedaan. Gelukkig hoeft u er tegenwoordig in re genkleding niet meer als een „bedelares" uit te zien, want de markt wordt (om in stijl te blijven) als het ware overspoeld met modieuze regenjassen. Geeft u er de Een bijzonder gedistingeer de regenmantel van Trevira. Het model (Falcon) heet „Santos'' en is een twee-rij mantel met moderne kraag en revers. De raglanmouicen kleden goed af. Langs kraagreverssluiting en klepzak zijn sierstiksels lon-sur-tonaangebracht. De mantel is geheel icasbaar. (Foto: Hollandia Kattenburg N.V., Amster dam) Suiker maakt het leven zoet, want zonder suiker zou het hier op aarde maar een ,,zure" boel zijn. Suiker heeft echter nog andere waardevolle eigenschappen. Het is uitstekende v oe ding voor de spieren en verdrijft ver moeidheid. Zó belangrijk is dit pro- dukt. dat het zelfs de lijfspreuk was van een Belgische adellijke familie, in wier familiewapen stond vermeld: Toujours avec du sucre". Of deze spreuk op de suiker zelf slaat, zullen we maar in het midden laten. In Zuid-Amerika leefde namelijk van 17951830 een Venezolaanse staats man van die naam (du Fucre), die het opperbevel kreeg over de troepen van Bolivav, die de Spanjaarden uit Peru wisten te verdrijven. José du Sucre y dé~Scala werd na de overwinning met belangrijke politieke functies bekleed. Hij stierf in 1830 door moordenaars hand. Met Bolivar wordt hij geëerd als de grote bevrijder van Zuid-Ame rika. Waarschijnlijk slaat dc wapen spreuk dan ook op de2e staatsman, maar zij past ook wonderwel bij het zoete ingrediënt dat wij als suiker ken nen. Weet u dat u volgens de jongste on derzoekingen van suiker NIET dili wordt? Aangenomen natuurlijk, dat u er geen overmatig gebruik van maakt. Dus geen vier-vijf scheppen in elk kopje koffie en thee. Anders zou sui ker uw leven tóch nog zuur maken. Voor de meeste jonge vrouwen is het ideaal eenmaal moeder te zijn, voor de moeders van de volwassen geworden kolderen wordt de liefste wens, een maal kleinkinderen om zich heen te hebben. Doch zoals wel bijna iedere moeder van opgroeiende kinderen zich door een periode moet heenworstelen waarin ze het gevoel krijgt „nooit iets goed te doen", hoezeer ze zich ook geeft voor haar gezint zo voelen ook vele oma's zich teruggeduwd als ze met haar goedbedoelde zorgen en raadgevingen bij de onervarenouders komen aandragen. Dan moet het de vies zijn: terugdenken oma's en daar bij geen vergissingen begaan. Want naarmate de jaren vervliegen, hebben herinneringen de eigenschap steeds mooier te worden. Als we oudere men sen spreken lijkt het dikwijls of er vroeger geen problemen bestondenof altijd alles botertje tot de boom was; of jonge mensen ook toen zich niet graag flink en zelfstandig wilden voe len en ook toen niet het gevoel hadden het heus zelf minstens evengoed te we ten als al die oudjes. Maar xoie zal zeg gen wat die oudjesuit die tijd heb ben gevoeld en gedacht? Ook toen zul len de grootmoeders wel meestal lief devol en geduldig en begrijpend ge zwegen hebben en op haar beurt te ruggedacht aan vervlogen jaren waar in de levenskracht nog zó sterk aan wezig was, dat er niet veel plaats was voor bezorgde raadgevingen van oude ren. Zoals zo vaak doen ook de oma's het wijst te beginnen met op een mi nimum te rekenen, dan is de kans op teleurstellingen het kleinst. Juist als we ons op de achtergrond weten te houden, is de hartelijkheid die tot ons komt het meest „echt", het minst „ver plichting". Vanzelfsprekend staat de wat oudere mexis anders tegenover kleine kinderen dan de eigen ouders, die zwaar de verantwoordelijkheid van hun „opvoeding" voelen. En iedere tijd heeft hiervoor zo zijn eigen normen en opvattingenwaar de jonge ouders niet aan ontkomen. De oma's zijn wat rus tiger geworden, wat minder heftig; zien wat meer de betrekkelijkheid van dat opvoeden in. En toch moet ze de jeugd haar rechten laten hun eigen kin deren eigentijds groot te brengen, wat oma moeilijk meer zou kunnen. Laat ook oma maar geloven dat veel op den duur even goed in orde komt als vroe ger. Laat ze alleen maar die stille lief- debron zijndie vaak de kleinkinderen voor altijd in de herinnering blijft. JETTY Dc saus van het leven wil zeggen, dat, wat het leven aangenaam maakt. Maar niet alleen in beeldspraak doet dit ge zegde het goed; ook en eigenlijk voor al wat het eten betreft is een apart sausje onontbeerlijk om er ten volle van te kunnen genieten. Dit hebben de Fransen trouwens altijd al begre pen. In het oude Frankrijk was er voor de ter dood veroordeelden nog één lichtpuntje: voordat zij naar het scha vot werden geleidmochten ze als laat ste wens een kostelijk sausje kiezen bij hun galgenmaal. Welke saus dit was, zal wel een persoonlijke zaak zijn geweest, want ze konden keus maken uit niet minder dan S00 verschillende sausjes. Ook in ons Zand hecht men de laatste jaren steeds meer waarde aan een sausje over de groente. Maar er wordt nog heel weinig gebruik gemaakt van koude sauzen op mayonaisebasis die in Frankrijk veel worden gebruikt bij ge vogelte, vis en wildvlees. Bet voordeel van deze sauzen is, dat ze snel zijn te bereiden en dat er geen buitensporige ingrediënten voor nodig zijn. Hebt u al eens gehoord van Andalusische saus"? Zo niet dan volgt hier het re cept: Vermeng vier delen mayonaise met één deel fijngemalen tomatenpuree. Verdun het geheel met wat witte wijn en citroensap en maak het daarna op smaak af met suiker, wat cayennepeper en worchester- saus. Ook al klagen de slagers steen en been dat ze blijven zitten met het „vlees met een vet randje", toch wordt In ons land nog altyd veel te veel vet gebruikt. Uit gezondheidsover weging kan men wel zeggen: ontstel lend veel. Deskundigen nemen dan ook aan, dat het toenemen van hart- en vaatziekten en van de suikerziekte te wijten is aan een te veel gebruik van vet, oftewel overvoeding ln het algemeen. Het vetgehalte van het voedselpakket (alles inbegrepen) be droeg de laatste jaren 137 gram per persoon per dag. Nu zult u waarschijnlijk menen, dat in uw gezin beslist niet te veel vet wordt gebruikt; dat u tot de uitzonde ringen behoort. Tien tegen een dat u dan vergeet, dat er behalve de zicht bare vetten zoals margarine, boter, spijsoliën, spek en room ook nog veel „onzichtbaar vet" wordt geconsumeerd, in de vorm van brood, aardappelen, rijst, bindmiddelen, noten, cacao enz. Nu zal de vraag wel bij u zijn op gekomen hoe u het vetgebruik in uw gezin kunt verminderen. Dit kan op verschillende manieren. Het betekent in ieder geval niet, dat u nu de mar garine of boter meteen helemaal moet afschaffen en dat u voortaan aardap pelen zonder jus en groente zo uit het water op tafel moet zetten. Ten slotte heeft de mens een zekere hoe veelheid vet per dag nodig, zowel om gezond te blijven als om de maaltij den smakelijk te maken. Wat u dan wel moet doen? Een deel van de dagelijkse portie melk kan in de vorm van karnemelk, taptemelk of taptemelkyoghurt worden genomen; in plaats van volvette kaas neemt u 40+ Leidse; neem een stukje doorregen vlees, dan kunt u bij het bakken en braden met weinig vet volstaan: in groente is een theelepel boter of mar garine per persoon voldoende; laat bij gebakken aardappelen jus achterwege en zorg dat de boter bij de brood maaltijden niet te hard op tafel komt, maar dun kan worden uitgesmeerd. Nieuwe en verzoolde schoenen zijn glad en leveren gevaar op voor uit glijden. Neem de helft van een door gesneden rauwe aardappel, wrijf de zool daarmee in en de gladheid is verdwenen. Vuile vingerafdrukken op verf van deuren kunt u als sneeuw voor de zon laten verdwijnen door er met een schijf rauwe aardappel overheen te wrijven. Zodra de aardappel vuil is geworden er een schijfje afsnijden. De verf wordt door deze behandeling niet aangetast. Met een doorgesneden aardappel kunt u ook de kleuren van een olie verfschilderij ophalen, zonder het doek te beschadigen. Natuurlijk niet te hard wrijven. Schillen van citroenen, sinaasappe len en grapefruit zijn niet schadelijk voor de gezondheid. U kunt een na gerecht of een stukje gebak dus zon der enige gevaar opfleuren met zo'n schilletje. Wel de vruchten van tevo ren goed wassen, voordat de schil er af wordt gehaald. Bewaar nooit restjes spinazie tot de volgende dag. In deze bewaarde resten kan door speciale bacterieën „nitriet" ontstaan, een vooral voor zui gelingen en kleine kinderen schadellj- ki stof. i Een koel drankje waarin koffie de boventoon voert gaat er altijd wel in, of het nu zomer of winter is. Hier geven wij u vijf recepten in één klap. Van links naar rechts: 1 Vul de bodem van een niet te hoog glas met fijngehakte ijsblokjes en een stukje citroen; giet er wat curacao overheen en vul verder op met koude, sterke koffie. Zet een schijfje citroen op de glas- rand. 2. Neem een whiskyglas, doe daarin wat sinaasappelpartjes en vul het glas op met zoete, sterke, koude koffie. Serveren met sinaas appelschijfjes op glasrand. 3. Dit recept zou u „twee-in-één" kunnen noemen, d.w.z. mèt of zonder suiker. Giet wat sinaasappelsap op een schoteltje, dompel het glas met de rand erin en daarna in kristalsuiker. Vul het glas met sterke, koude koffie (met of zonder suiker) en laat hierin 2 cocktailkersen eventjes trekken. Garneer met prikker en kers. 4. Neem een wat groter glas en doe daarin een eetlepel vanllle-ljs, waarop u wat koffie-extract giet, vervolgens hierop weer vanille- ijs, daarna koffie-extract. Bovenop komt slagToom, met suiker en wat rum opgeklopt.

Soester Courant | 1968 | | pagina 11