Soest toen - Soest nu HERSTEL VAN CONTACT V.V.V.-nieuws Ook in de jaren '20 werd op de Eng een winkelbeurs gehouden STRIJD TEGEN DE HONGER Het oog gericht op dubbele bodem Vrijdag 4 oktober 1968 47c jaargang no. 80 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie s Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Drie bromfietsers bij botsing gewond Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers Politiebureau 4-4-4-4 Parkeerruimte bij rle WISO-beurs Ned. Vrouwen Elektr. Vereniging Foto-expositie van Artishock op de Winkelbeurs SOESTERfDÖURANT Abonn. p. kwart, ƒ3,25, per post ƒ4,25. Verschijnt iedere dinsdag en vrQdag De bezetting van Tsjecho-Slowakije door de sowjet-unie en haar satelieten heeft in het westen een verschil van inzicht over de verder te volgen weg teweeg gebracht. Vooral ook door de legering van vele Russische divisies aan de Tsjechische grens met West-Duitsland is het begrijpelijk dat de gedachten hier uitgaan naar een versterking van de westerse militaire kracht in het verband van de N.A.V.O., alleen al om te tonen, dat men in dit optreden een bedreiging ziet en daartegen maatregelen wil ne men. Zowel het politieke als het militaire op treden van Rusland t.o.v. Tsjecho-Slo wakije doet inderdaad de gedachten van de koude oorlog weer opleven, iets waarvan we meenden langzamerhand verlost te zijn en die ook voor geen der partijen wenselijk kan zijn. Wil het westen echter een voldoende onderhan delingspositie tegenover het oostblok handhaven, dan moet het wel reageren op Russische troepenverschui vingen. Geen reactie zou als zwakte worden aangemerkt en dan verkeert men reeds in een positie waarin verdere bedrei gingen en eigenzinnig handelen door de wederpartij gemakkelijk zijn door te voeren. Anderzijds is er de stroming en die blijft toch vrij algemeen gesteund om toch en juist nu te streven naar toenadering tot Oost-Europa. Ook Ame rika blijft bij dit standpunt. De ontwik keling in de verhouding tussen oost en west wordt natuurlijk niet gediend wan neer partijen elkaar nu alleen maar le lijk gaan aankijken en met militaire versterkingen gaan werken. Daarmee wordt niets opgelost en het kan alleen maar verstarrend werken. De verdeling van Europa is na Jalta en Potsdam nu eenmaal een feit en daaraan valt momenteel niets te veran deren, tenzij door een oorlog, die ech ter niemand wenst. Er kan dus alleen gestreefd worden naar een betere ver standhouding tussen de twee blokken, die er tenslotte over en weer van over tuigd moeten raken, dat ze naast maar ook met elkaar moeten en kunnen le ven en werken. We kunnen het gerust als een zekere uit angst geboren kortzichtigheid zien dat het Kremlin het nodig oordeelde Tsjecho-Slowakije te bezetten om er de liberalisering van het regime te niet te doen. Angst om uit de beschermende gordel van satelietlanden er één en wel licht meer te verliezen. Er heerst in Rusland nog altijd een groot wantrou wen tegenover Duitsland. Maar er is in de landen van het oost- blok, en ook in de sowjet-unie zelf, on miskenbaar een streven te bespeuren naar meer vrijheid, naar liberalisering van het dictatoriale regime. Symptomen daarvan dringen zich tel kens weer naar voren. En al worden ze tot nu toe onderdrukt, ze zullen er des alniettemin blijven groeien en langzaam maar zeker het regime beïnvloeden. Des te meer zal dat het geval zijn wanneer het westen zo goed mogelijke contacten blijft onderhouden met de communis tische landen, opdat men daar zoveel mogelijk gewaar wordt van het westerse leven. Het zal een uiterst moeilijk proces zijn, omdat de economische systemen ver schillen en die nauwelijks met elkaar D O Op de Amersfoortsestraat te Soesterberg zijn maandag twee bromfietsers met elkaar in botsing gekomen. Drie perso nen raakten daarbij licht gewond. Het ongeluk gebeurde, toen de links op het rijwielpad rijdende C. v. d. W. (17) uit Amersfoort in botsing kwam met de hem tegemoetkomende bromfietser D. C. v. d. H. (18) uit Utrecht. De 15-jarige duopasagier H. B. uit Voorthuizen, die bij v. d. W. achterop zat, en de bestuur der zelf, raakten dusdanig gewond, dat zij naar de Lichtenberg moesten wor den gebracht. De andere bromfietser raakte eveneens gewond, maar kon ter plaatse worden behandeld en daarna met een taxi naar huis worden ge bracht. Regen! En wat nu? Er blijven altijd wandelaars, die met hoge laarzen en in plastic gehuld alles trotseren. Zij hou den van de natuur in elke hoedanig heid en zij laten zich een frisse of nat te neus niet ontnemen. Maar niet ieder denkt er zo over en voor hem of haar, die van behagelijker omstandigheden houdt, moet er dus een passender mogelijkheid worden gezocht, die toch een uitje de moeite waard maakt. Gaat U dan vooral naar Utrecht, met eigen vervoer of met bus, of trein. In het Centraal Museum is juist een unie ke en prachtige tentoonstelling geopend van Oosterse tapijten. Houdt U van warme, diepe kleuren, van rijke motie ven, soms streng, soms speels, maar met een originaliteit, die U verbaasd doen staan? Gaat U dan genieten in het Cen traal Museum, Agnietenstraat 1, te Utrecht. Zoveel moois, zo dichtbij, mag U niet missen! De tentoonstelling blijft geopend tot 1 december, dus tijd genoeg! zijn te verzoenen. Maar het westen dient duidelijk te maken, dat het niet uit is op verovering van economische markten doch op samenwerking voor een zo goed en voordelig mogelijk func tioneren van deze markten. Daarom blijven organisatorische en persoonlijke contacten tussen oost en west van groot belang. Alleen daardoor kan uiteindelijk de Russische angst worden weggenomen, zodat men er de liberalisatieteugel kan laten vieren. Culturele- en sportcontacten in de eer ste plaats, handelscontacten daar zoveel mogelijk naast. We zullen naar elkaar toe moeten groeien. En al vergrootte Rusland de afstand tussen oost en west nu weer, alleen door toch voort te gaan op deze weg kan de ontmoeting ten slotte worden bewerkstelligd. Een ont moeting die noodzakelijk is voor beide partijen, omdat ze anders zichzelf ver nietigen. Daarom herstel van het con tact, zonder zwakte te tonen. Dinsdag jl. bracht een dertigtal wer kende leden van bovenstaande vereni ging afdeling Soest een bezoek aan het Dienstencentrum Schalkwijk in Haarlem. Voor één dag moest het sociëteits- en ziekenhuiswerk onderbroken worden, want ook vrijwillige krachten willen op de hoogte blijven van de mogelijkheden tot hulpverlening, in het bijzonder aan diegenen onder onze oudere medemen sen, die zolang mogelijk zelfstandig willen blijven wonen. In het Dienstencentrum gelegen in een nieuwe wijk van 32.000 bewoners (waar van circa 4200 bejaarden), werd het gezelschap gastvrij ontvangen door de leider, de heer Ramakers, met enkele vrijwillige krachten uit hei zogenaamde diensten-centrum-comité, gevormd door in hoofdzaak vrijwillige krachten, die regelmatig enkele uren of dagen per week hun medemens van dienst wil len zijn. Eerst werd een kijkje genomen bij de gymnastieklessen voor ouderen, waaraan met kennelijk plezier werd meegedaan. Deze lessen worden gegeven door een vakman en worden gedeeltelijk door de deelnemers gedeeltelijk uit de subsidie- pot betaald. Daarna hield de heer Ramakers een inleiding over doel en werkwijze, waar bij niet verzuimd werd mee te delen hoeveel steun werd verleend door de overheid bij het opzetten en de bouw van het Dienstencentrum, dat min of meer als experiment bedoeld werd. In de praktijk blijkt het zeer goed te vol doen. Veel ouderen maken gebruik van de verschillende vormen van dienstver lening. Buurtgenoten komen een kopje koffie drinken en wat kontakt zoeken, een kaartje leggen, een spelletje biljar ten. Voor film- en toneeluitvoeringen zijn alle voorzieningen aanwezig. Er is bovendien een bibliotheek, maar ook een aparte ruimte voor pedicure en haar- verzorging. Een natte cel met volauto matische wasmachine, waar men een wasje kan komen doen of met enige hulp kan laten doen. Spreekuur van een maatschappelijk werkster, mogelijkheid tot het bedrijven van club-aktiviteiten van de meest uiteenlopende aard. Enke le voorbeelden verduidelijkten hoe men sen met handicaps zodanig konden wor den bijgestaan, dat hun zelfstandigheid kon blijven bewaard. Bovendien kan worden nagerekend, dat opname in een verpleegtehuis vaak de gemeenschap duurder uitkomt dan het gebruik maken van vanuit het centrum mogelijke dienstverlening. Wat de U.V.V.-sters ook zeer interes seerde was, dat veel hulp op vrijwillige basis wordt gegeven, o.a. bij het rond brengen van warme maaltijden, bij de verzorging van het sociëteits- en club werk en bij het doen van boodschap pen voor aan huis gebonden ouderen. Resultaten van het hobbywerk worden tijdens de deze maand te houden fancy- fair verkocht om zodoende weer aan geld voor nieuwe materialen te komen. Na afloop van de inleiding was gelegen heid tot het stellen van vragen, waar van- druk gebruik werd gemaakt. On dertussen hadden de gastvrouwen van die dag een koffiemaaltijd voor de be zoeksters klaargemaakt in het zaaltje, waarin door kleine veranderingen in de rangschikking van het meubilair, heel verschillende aktiviteiten kunnen plaats vinden. Enthousiast en dankbaar voor het inte ressante werkbezoek ging het gezel schap weer huiswaarts in de hoop en kel dingen in de toekomst in praktijk te kunnen brengen. Dc hedenmiddag geopende huishoudelijke voorlichlingsbeurs „WISO '68", is niet de eerste beurs die in Soest wordt gehouden. In dc beginjaren van het verschijnen van onze courant werd op dc Eng, eveneens in een tent de eerste manifestatie op dit gebied in Soest gerealiseerd. Meerdere lezers zullen zich bovendien nog wel herinneren, dat ook tijdens de eerste dagen van de watersnood, die ons land teisterde in februari 1953, in de grote en kleine zalen van het nu verdwenen Hotel „Eemland" een dergelijke mani festatie plaats vond. Op de foto dc stand van ..Ons Boekcnhuis", een toendertijd bekende Socster bock handel. waarmee de eigenaar zowel een eerste als een derde prijs behaalde op de eerste beurs, nu rond 45 jaar geleden. Voor uitvoerige informatie omtrent de „WISO '68" verwijzen wjj naar de speciale „WISO "68-Courant", vandaag als bijlage in onze courant. De politieautoriteiten maken autobezoe kers van de W.I.S.O.-beurs erop attent, dat tMdens de beurs uitsluitend gepar keerd kan worden op de Soester Eng- weg, tussen Talmalaan en Prins Bern- hardiaan. Regentesselaan gezien vanaf dc Koninginnelaan, vijftig jaar geleden Dezelfde plaats nu t> r Het bestuur van de Ned. Vrouwen Elektr. vereniging, afdeling Eemland, laat mededelen, dat heden plaats be sproken kan worden voor de excursie naar Rotterdam. Dit kan gebeuren in Soest bij mevrouw C. Groot-Van Zadel- hoff, Beatrixlaan 7 en in Baarn bij me vrouw A. Wilmink-Both, Dalweg 27, op beide adressen van 3 tot 4 uur. De excursie zal plaatshebben op woens dag 9 oktober Op woensdag 16 oktober, n.m. 2.30 uur, wordt een lezing gehouden in het Anna Paulownahuis te Soest, met als onder werp „Het wasmiddel in het geding". Onderstaand schrijven werd ons ter plaatsing toegezonden. Wij, leerlingen van de Christelijke Mavo te Soestdijk, verzoeken U beleefd van ons idee ter leniging van de hongersnood op deze wereld kennis te nemen. Wij hebben kennis genomen van het feit, dat er in ons land van sommige produkten een groot overschot is. Het is voor ons een onverteerbare zaak, dat deze overtollige produkten vernietigd worden, of aangewend worden als voer voor het vee. Wij beseffen dat dergelijke overtollige voorraden niet tegen een uiterst lage prijs op de Nederlandse markt gebracht kunnen worden. Daarentegen beseffen wij ook. dat het misdadig is om goed voedsel te vernie tigen, gezien het ontstellende voedsel gebrek in grote delen van de wereld. Er moet voor deze goederen een be tere bestemming te vinden zijn. Daarom doen wij U de volgende sug gestie Op de Nederlandse veilingen voor groenten en fruit mag zonder toestem ming van de regering niets doorge draaid worden. Goederen, die op veilingen onverkocht blijven, worden opgekocht door de re gering. De regering stelt ambtenaren aan, die ervoor dienen te zorgen dat de betref fende goederen onverwijld verstuurd worden naar die landen, die er behoefte aan hebben. In de betreffende landen moeten de goederen gratis aan de bevolking ver strekt worden. Om deze ideeën te verwezenlijken is veel geld nodig. De regering zal het be nodigde geld niet kunnen verschaffen, omdat zij altijd met grote tekorten te kampen heeft. Dat geld zou op de volgende manier verkregen kunnen worden Er wordt, bijvoorbeeld door een lande lijke aktie, een fonds geschapen. Wij stellen ons voor dat de Nederlandse bevolking graag aan een dergelijk fonds zal willen geven. Onverkocht gebleven goederen worden met behulp van gelden uit dat fonds te gen de minimum-prijs aangekocht, ver pakt en verzonden. Daarmee zijn dan verschillende belangen gediend. In de eerste plaats de belangen van de hongerende bevolking in noodlijdende landen, en in de tweede plaats zal een dergelijke handelwijze ons geweten niet langer belasten. Het is voor ons, jongeren, een niet goed te praten zaak, dat er in ons land een voedselprobleem is, in die zin, dat we niet weten wat we er mee aan moeten, terwijl in andere landen zoveel mensen omkomen van de honger. Tenslotte spreken wij de hoop uit, dat U van ons plan goede nota zult nemen, en wij verzoeken u ons mee te delen of ons plan uitvoerbaar is. Leerlingen van de Chrijelijke Mavo te Soestdijk Correspondentie-adres J. Boeve, Frans Halslaan 3, Soestdijk. In een dictatoriaal geregeerd land heb ben verkiezingen altijd een dubbele bo dem. Ze zijn er natuurlijk niet voor de kiezers. Het is namelijk nooit de bedoe ling van een dictatuur, om de onder drukte massa gelegenheid te geven de regering te wijzigen, laat staan de dic tators en bloc naar huis te sturen. Het stemvee wordt opgeroepen met de be doeling het bewind te verheerlijken en het voor het oog der wereld een schijn van wettig bestaan te geven. Zonder zo'n volksstemming zou men overal kunnen zeggen, dat het volk die regering niet wenst. Met de uitslag van de verkiezingen in de hand, kan een dictator stellen, dat hij „uit de naam van het volk" spreekt en dat „zijn volk" het met hem eens is. In Griekenland moesten de kolonels langzamerhand ook zo'n uitspraak ach ter de hand hebben, want er kwamen steeds meer staten en groepen die met de dictatoriale junta geen gesprek meer wilden voeren, of geen overeenkomsten meer wilden afsluiten. De militairen hadden immers met een staatsgreep meester gemaakt van de regering en geen mens had tot dusverre openlijk zijn mening daarover mogen uiten. Wie het waagde zijn stem er tegen te ver heffen, verdween achter de tralies en personen die mogelijk over het lands bestuur zouden durven fluisteren, wa ren al gelijk bij de omwenteling op een eilandje geïsoleerd. De kolonels hebben de gelegenheid aan gegrepen, toen hun ontwerp voor een nieuwe grondwet gereed was. In de oude bezat de koning nog vrij veel macht en die is nu tot een minimum beknot. Dit voor het geval de koning ooit nog eens terugkeert onder het be wind. Op het oog ziet de grondwet er uit als die van enkele democratieën, maar de Griekse heersers hebben er artikelen in opgenomen, die er alleen maar voor de schijn in staan en die voorlopig buiten werking blijven. En dat zijn juist de grondregels voor een menswaardig be staan. Vrijheid van meningsuiting en vrijheid vin drukpers zijn er in dat land voorlopig niet bij. Zelfs kan men zich nog niet vrij voelen in eigen huis, want de politie behoudt nu het volste recht tot huiszoeking en inval, resp. controle op iemands gedragingen bin nenshuis. Enig recht van vergadering en partij vorming is er ook niet bij. Ondanks alle aansporingen en dreige menten, een verplichte opkomst en strenge straffen op het wegblijven, heeft een opvallend groot aantal Grieken het aangedurfd in het geheel niet of blanco te stemmen. Voeg daarbij nog een aan tal personen die ja stemden uit angst voor de toeziende soldaten of de drei gende straf, dan zitten de heren in Athene toch nog niet zo erg stevig in het zadel. De uitlating, dat er voorlopig geen ver kiezingen meer nodig zijn, moet in dat licht worden bezien. Men vreest, dat bij een volgende stembusslag wel eens op groter schaal kan blijken, dat de junta slechts steunt op een minderheid van overtuigde ja-knikkers. Toch is en blijft het brutaal, op grond van één ver kiezingsuitslag te stellen dat er voortaan geen verkiezingen meer nodig zijn, om dat nu gebleken is dat het Griekse volk achter zijn leiders staat. Gebleken is juist heel duidelijk, dat het hier om een schijnvertoning gaat. En bewezen is, door de grote aantallen wegblijvers, dat het Griekse volk echt niet zo hard achter deze regering aan loopt als de dictators beweren. KANTMAN. De Soester Kunstenaarsvereniging „Ar tishock" houdt op de winkelbeurs een foto-expositie, met als thema „De Soes ter Kunstenaar en zijn werk". Het was onmogelijk alle kunstenaars die in Soest wonen en werken te fotograferen en daarom hebben de vijf Artishock-foto- grafen een keuze gemaakt. Men ziet in ieder geval de befaamde Soester bioloog Rinke Tolman, die voor al ook bekendheid geniet door de Eem- landse weidevogels. Deze foto werd ge maakt door Frans Jansen uit Laren. Van hem zijn ook de foto's van Otto Prinsen, die binnenkort met zijn schil derijen en tekeningen in Duitsland gaat exposeren en van E. 1'Hoëst, de Soester- bergse kunstschilder en restaurateur. De Hilversumse fotograaf Louis Kee- ven vereeuwigde de beeldhouwer Piet Riethoven, cursusleider van „Ateliers Artishock '63", het Soester Instituut voor Creatieve Vorming en van de tekenaar- schrijver Jean Dulieu, die onmiddellijk te herkennen is aan zijn Paulus- en Eucalyptapoppen. Kees van Dooremaal, tevens bestuurslid van Artishock. fotografeerde de schil deres Emmy Eerdmans, de knappe teke naar Herman Joosten en het radio- echtpaar Hermien van der Horst en Kees de Wolf. Hermien van der Horst is ook docente van de cursus Vrije Ex pressie. Fotograaf Fred Schilder maakte foto's van de beedlhouwers E. L. Zegers en Nout de Wolf. als ook van de kunst schilder Sebo Detmers. Hans Prinsen portretteerde de illustra tor Ton Kooreman met echtgenote Ol- ga Kooreman. Verder fotografeerde hij nog de kunstschilder Kees van der Wel van het Kerkpad en de Soestdijker Li Tsin Sih. In dezelfde ruimte waar de modeshows plaats vinden, zullen tekeningen en gou aches geëxposeerd worden. Een kleine wisselexpositie. Begonnen wordt met het werk van Li Tsin Sih.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1