éoh-tHo 23 -24 OKTOBER Veilig Verkeer moet weggebruikers verantwoordelijkheid bijbrengen T w e k a „Gorray" o d s e r J. HOPPENBROUWERS Strijd om Blaibergs hart HUIVERINGWEKKENDE TOESTAND in Grote Schuurziekenhuis ƒ1.20 OVERVAL WAS GEEN VERRASSING DE STAAT VAN SALAZAR japonnen en deux-pièces rokken jumpers - vesten BAARN Inwoner voor 800. opgelicht 89 ct. 89 ct J. A. Smorenburg Begrafenisondernemer in Soesterberg. Soest en omstreken. w Voor brüjiinifpn ringen Westelijke regeringen negeerden de rapporten demonstratie kleurentelevisie ScUcemaker eierbeschuit vérs bij uw bakker! Gymnastieklokaal r.k. I .L.0. weer beschikbaar Hondencertifieaat behaald Geslaagd VRIJDAG 4 OKTOBER 1968 De afdeling Soest van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft maandagavond af scheid genomen van voorzitter G. D. H. van Woudenberg, die in verband met zijn benoeming tot korpschef van politie te Meppel zijn funktie heeft moeten neerleggen. In afwachting van een nieu we inspecteur in Soest en diens even tuele bereidheid om de funktie van voorzitter bij het verbond voor Veilig Verkeer te vervullen, is de heer W. F. Bührmann benoemd tot voorzitter. In de sinds verleden jaar bestaande vacature v. d. Linden is voorzien door de benoeming van de heer P. Bergman, die Soesterberg nu in het bestuur ver tegenwoordigt. De heer Van Woudenberg vroeg zich in zijn laatste openingswoord af, wat in deze tijd eigenlijk nog het nut van een verbond voor veilig verkeer is. „Als je ziet, wat er in het verkeer allemaal voor fouten worden gemaakt, vraag je je af, of er nog wel een veilig verkeer nodig is. Vele ongelukken worden ver oorzaakt door fouten, die men zich zeer wel bewust is. De mensen kennen over het algemeen de verkeersregels wel, maar ze handelen er niet naar", aldus de heer Van Woudenberg. Niettemin zag de heer Van Woudenberg een taak voor het veilig verkeer, naast het geven van cursussen over nieuwe verkeersregels. „We moeten de men sen blijven wijzen op hun verantwoor delijkheid in het verkeer". De taak van het verbond zal vooral psychologisch moeten zijn", meende de scheidende voorzitter. Dat er echt nog wel iets aan de ver- keersmentaliteit van vele weggebrui- ke valt te verbeteren, bewees de heer Van Woudenberg aan de hand van en kele cijfers. In de eerste acht maanden van dit jaar zijn in Soest al 505 ver keersongelukken gebeurd, waarbij vijf tig mensen zwaar gewond raakten. Ver leden jaar gebeurden in de overeen komstige periode 478 ongelukken, waar bij 31 mensen zwaar gewond werden. Tot september werden dit jaar al 17 aanhoudingen wegens rijden onder in vloed gedaan tegen 13 in de eerste acht maanden van het afgelopen jaar. „Waar enerzijds het verbond misschien over bodig is, is het op ander gebied daar entegen weer broodnodig en moeten in het belang van anderen de doelstel lingen van het verbond ver uitgedragen worden." Daarom gaat het verbond ook door met het organiseren van verkeerscursussen. De nieuwe cursus begint op 14 oktober en zal op de vier daarop volgende maandagavonden in gebouw Middelwijk aan de Talmalaan worden voortgezet. Eind november vindt de diploma-uitrei king plaats. In het afgelopen jaar werden veertig diploma's uitgereikt, zo meldde het jaarverslag van de secretaris, de heer J. v. d. Bank. Het aantal leden van de afdeling nam van 224 toe tot 280, waar echter maar een kleine stijging van het saldo in de boeken van penningmeester C. Kraaij tegenover stond. Er werden in het afgelopen seizoen twee veilig verkeersritten en één zeer geslaagde rit voor de reserve-politie uit Soest en an dere plaatsen georganiseerd. De belang stelling voor de veilig verkeersritten was ver beneden verwachting. Op 19 oktober zal weer de traditionele spatbordenactie worden gehouden. Te vens kunnen de wielrijders hun verlich ting bij het politiebureau dan op een deugdelijke werking laten controleren. Na afloop van de jaarvergadering zijn tevens de prijswinnaars van de puzzel- rit, die op 16 september werd gehouden, bekend gemaakt en de prijzen uitge reikt. Niemand bleek de rit foutloos te heb ben gereden; de winnaar, de equipe R. Bekking/H. Lowie uit Baarn zondigde nog altijd voor negentig strafpunten te gen de verkeersregels. De prijzen en troostprijzen werden in de categorie auto's en motoren gewonnen door: 1. R. Bekking/H. Lowie (Baarn); 2. Middelman; 3. B. Koppen; 4. Klomp; 5. v. d. Kolk; 6. Van Oest; 7. v. d. Broek; 8. Mevr. Bergma; 9. Groot veld. Van deze prijswinnaars waren alleen 7J VAN WEEDESTRAAT 80-82 - SOEST de heren v. d. Broek, Middelman en Bekking op de vergadering aanwezig. Degenen, die ontbraken, verspeelden daarmede hun prijzen, die onder de overige aanwezigen werden verloot. In de categorie fietsers en bromfietsers ging de eerste prijs naar mevr. Ham stra; haar zoon werd tweede. Als derde en vierde eindigden de heren Klaren- berg en De Ruig. LAANSTRAAT 71 - 81A Een apart jurkje of een modieuze mantel voor een verantwoorde prijs vindt U in onze speciaalzaak. Komt U ook eens kijken? Een dezer dagen heeft de heer G. van 't wonende Willem de Zwijgerlaan, aangifte bij de politie gedaan wegens oplichting. Begin augustus was een man bij hem aan de deur geweest, die had aangeboden, zijn tuin te willen aanleg gen. De heer van 't V. stemde daarin toe en betaalde de man achthonderd gulden voorschot. De tuinman is echter nog steeds niet verschenen, zodat wel mag worden aangenomen, dat het geld verdwenen is. Vooral wanneer men in aanmerking neemt, dat de aspirant-tuinman een be kende oplichter, een zekere C.M. - zon der vaste woon- of verblijfplaats - is. De man is al herhaalde malen wegens oplichting met de politie in aanraking geweest. MARSEPAINBROOD De echte Lubecker mar- sepain, geglaceerd met cho colade. Per stuk ENGELS DROP Ycnde Engels drop, eigen import. Zak 400 gram TAAISTUKKEN Extra fijne en geurige taai. Nu 2 pakken VROOM DREESMANN In de zomer van dit jaar - om precies te zijn op 12 juni - heeft er in „Het Va derland" naar aanleiding van de ge zondheidstoestand van de Zuidafrikaan- se tandarts Blaiberg een uitstekend ar tikel gestaan, waarin de schrijver als zijn mening te kennen gaf dat de pre caire transplantatietechniek door de pers in de sensationele sfeer was gebracht. Ook de medische wereld ging daarbij volgens de auteur niet vrijuit. Daarover zegt hij: de rondreizende prof. Bar- nard roept vergelijkingen op met een gevierde sportheld, de met slingers om hangen medische staven doen denken aan kampioenselftallen, en ook in ons eigen land roept staatssecretaris Krui- singa tijdens een internationaal sympo sium in Amsterdam uit: „Ook wij, nog dit jaar!" Mogelijk zal de rechter t.z.t. uitspraak moeten doen De schrijver kon zich toen nog oubollig uitlaten over de „kermisachtige sfeer" waarin het begrip transplantatie ver zeild was geraakt; hij kon immers nog niet weten dat die uitdrukking de feiten nog maar voor een heel klein gedeelte dekte. De „peri-cardiale overpeinzingen" van dr. F. Roest in „Medisch Contact" van 2 augustus 1.1. over de toestanden in Zuid-Afrika waren toen immers nog niet verschenen. Natuurlijk was men in dit politiek ta melijk geïsoleerde land vervuld van een zekere nationale trots, dat de eerste harttransplantatie ter wereld aldaar was uitgevoerd, maar de binnenlandse moei lijkheden die na de geslaagde opera tieve ingreep zijn ontstaan, hebben dus danige vormen aangenomen dat men eerder zou kunnen spreken over huive ringwekkende toestanden dan over een kermisachtige sfeer. Op het matje Daarbij denk ik dan nog niet eens aan de manier waarop prof Barnard door de kerkelijke overheden van zijn land ter verantwoording is geroepen. Dat moet nogal middeleeuws zijn toegegaan. Ge duldig en niet ongeestig heeft hij zich, aldus dr. Roest, aan niet minder dan veertig vragen - waaronder enkele over zijn persoonlijke geloofsleven - onder worpen. Het meest schokkende uit de correspon dentie van dr. Roest is de strijd om het eigendomsrecht betreffende het hart dat in het lichaam van de tandarts is over geplant. Als dr. Blaiberg komt te over lijden is het nog niet duidelijk wat er met zijn hart zal gebeuren. Het hangt er namelijk van af van wie of het is! Het is heel wel mogelijk dat dit door de rechter beslist zal moeten worden. Vanzelfsprekend zullen de medici het hart in dat geval graag willen hebben voor wetenschappelijk onderzoek en van de kant van dr. Blaiberg - die bekend staat als een man met een bijzonder nuchtere levensbeschouwing en grote wetenschappelijke belangstelling - zal daartegen geen enkel bezwaar zijn. Ook van de kant van mevrouw Blaiberg zijn er in deze geen moeilijkheden te ver wachten: zij is van oordeel dat het hart thans van haar echtgenoot is onder het motto: eens gegeven blijft gegeven. Opgeëist Nu was dat hart dat bij dr. Blaiberg werd ingeplant, oorspronkelijk van Cli- ve Haupt en als de tandarts komt te overlijden, wordt het hart opgeëist door mevrouw Hapt. Deze wil dat hart dan bij de andere stoffelijke resten van haar man begraven omdat in spiritistische kringen wordt aangenomen dat hij an ders geen rust zal vinden. Generaal Winkelmanstraat 62 Soesterberg Tel. 03463-1223-1458 Tevens algehele verzorging door geheel het land. (Geen klassesysteem.) Daar komt dan nog bij dat het niet mevrouw Haupt. Deze wil dat hart dan ming gaf tot het verwijderen van het hart van haar echtgenoot, doch diens moeder. Voorwaar een sinistere affaire, aldus dr. Roest, waaruit de lering kan worden getrokken, dat het absoluut noodzakelijk is, dat de donor zelf zijn toestemming geeft indien men er althans vanuit wil gaan dat 's mensen lichaam zijn onvervreemdbaar eigendom is. Het is dr. Roest in zijn „overpeinzingen" beslist niet begonnen om de sensationele aspecten van deze kwestie. Zijn artikel is veeleer een studie over de psycholo gische, ethische -n religieuze facetten die zich bij harttransplantaties voor doen en hij gaat daarbij uit van het vele stof dat er in Zuid-Afrika om deze JUWELIER - HDRLDGER operatie is opgewaaid. Om dit te laten zien neem ik een gedeelte van zijn uit voerige artikel woordelijk over. Jaloezie „Afgezien van de mystieke achtergron den welke hier een rol spelen, zijn er ook in het gewone menselijke vlak vol doende motieven te vinden om aan de relatie tussen ontvanger en nabestaan den een speciaal - en dikwijls onge wenst - accent te verlenen. Ofschoon de wetsenschap, dat het hart van een dierbare overledene zijn functie blijft vervullen ten gunste van het leven van een ten dode opgeschreven patiënt, troostrijk en verheffend kan zijn, moet ir. het scala van menselijke gevoelens toch ook een plaats worden ingeruimd voor de factor jaloezie jegens de man die leeft bij de gratie van de dood van een geliefd familielid. Dit laatste kan des te schrijnender zijn wanneer het hart van een veelbeloven de jongere klopt in het lichaam van een man die zijn deel van het leven al grotendeels achter de rug heeft. Ook zou men zich kunnen voorstellen, dat er een ongezonde binding ontstaat tussen patiënt en nabestaande(n) op grond van het feit, dat een essentieel deel van de overledene voortleeft in de patiënt, waarbij dan uiteraard de overdrachte lijke betekenis van het hart, als meest persoonlijk symbool van de identiteit van de mens, het wint van rationele overwegingen". Hart gestolen En nu. half september - terwijl in al lerlei landen van de wereld haritrans- plantaties worden uitgevoerd - komt uitgerekend hetzelfde Grote Schuurzie kenhuis te Kaapstad andermaal in op spraak. Daar werd een week eerder onder leidi g van dr. Christian Barnard de derde harttransplantatie verricht. De donor was, of beter gezegd, bleek later te zijn de 38-jarige, aan een hersen bloeding overleden negerin Evelyn Ja cobs. De familie weigert het lijk voor de begrafenis te aanvaarden, zolang het hart van de overledene ontbreekt. Deze mededeling, die in het Zuidafri- kaanse blad Daily Mail gestaan heeft, is door een van de grote internationale persbureaus over de gehele wereld ver spreid. En het bericht is niet erg over tuigend tegengesproken. In ieder geval ligt de zaak hier nog heel wat ingewikkelder en pijnlijker dan in het „geval Blaiberg": de familie van Evelyn eist het overgeplante hart on middellijk en zonder uitstel terug. Toen deze transplantatie werd verricht moet de identiteit van de overledene nog niet vastgestaan hebben en een neef van de gestorven vrouw komt er met klem te gen in opstand dat er een hart is weg genomen, terwijl de ouders van de pa tiënt nog niet eens wisten dat zij over leden was. P.T.T. uniformen. - Voorheen droeg de technische groep van de P.T.T. man chester kleding. Tegenwoordig dragen zowel de postbestellers als het technisch personeel het grijze P.T.T. uniform. Is er een teken waardoor men weet of het een postbesteller is of iemand van de technische dienst. Antwoord: Het enige onderscheid in de uniformering van postbestellers en tech nisch personeel bij de P.T.T. bestaat hierin, dat de bestellers op de linker mouw een rood P.T.T.-embleem dragen en de technici een goud-geel. SOCIALE VOORZIENINGEN. Krijgt een Nederlandse vrouw - weduwe van een Nederlander - die 20 jaar in Frank rijk heeft gewoond enige sociale uitke ring? Antwoord: Volgens mededeling van het Franse consulaat-generaal ontvangt de weduwe van een werknemer in Frank rijk evenals in ons land pensioen bij het overlijden van haar man, ongeacht de nationaliteit. Dit op grond van de daar voor geldende E.E.G.-bepalingen. ERFENIS PLEEGKIND. - Een echtpaar zonder kinderen neemt een pleegkind tot zich in 1887. Bij overlijden van de pleegouders in 1940 gaat de inboedel geruisloos over op het pleegkind, geld is er niet en een testament evenmin. Van mondelinge afspraken is niets be kend. Nu overleed het pleegkind in 1968 zonder testament of mondelinge afspraken. Geld is er evenmin. Van de inboedel van de pleegouders is weinig over, de rest is van het pleegkind zelf. Zowel de pleegouders als het pleegkind hebben neven en nichten (het pleegkind is niet getrouwd of getrouwd geweest). Wie komt de nalatenschap toe? Antwoord: De nalatenschap van het pleegkind valt natuurlijk toe aan de erfgenamen van het pleegkind (volgens U lus neven en nichten van het pleeg kind). De vraag is nu of de inboedel van de pleegouders in 1940 door verer ving of anderszins eigendom van het pleegkind is geworden. Zo ja, dan erven de nichten en neven van het pleegkind deze. Wij nemen aan dat zulks het geval is. Immers 28 jaar heeft het pleegkind, zonder verzet of tegenspraak, over de inboedel van de pleegouders kunnen beschikken en men zal dus moeten aan nemen, dat de erfgenamen van de pleegouders het pleegkind als erfgenaam hebben beschouwd. SUCESSIERECHT. - Wat zijn de ver schuldigde successierechten bij overlij den van man of vrouw bij een huwe lijk en bij hoe groot kapitaal komt men in aanmerking hiervoor. Hoe groot is dan het verschuldigde bedrag? Antwoord: Wij nemen aan dat U doelt op een kinderloos echtpaar. Als hiervan één partner sterft, erft de overgeblevene diens (of haar) nalatenschap, bestaande uit de helft van het totale gemeen schappelijke bezit. Als er tenminste geen testament is dat anders bepaalt of als het huwelijk gesloten zou zijn op hu welijkse voorwaarden. De overlevende echtgenoot geniet een vrijstelling van successierecht voor f 250.000 vermeerderd met 2250 voor ieder jaar dat het jongste van evt. aan wezige minderjarige uit dit huwelijk ge boren kinderen jonger is dan 21 jaar (een deel van het jaar voor vol jaar gerekend). Erft men meer dan het vrij gestelde bedrag dan is het meerdere be last volgens een oplopend tarief vanaf 3 voor de eerste 1000, Dezer dagen is uitgelekt, dat de Ameri kaanse C.I.A. in samenwerking met de Westduitse geheime dienst (B.N.D.) uit voerige rapporten had samengesteld over de op handen zijnde bezetting van Tsjecho-Slowakije door de legers van de landen van het oostelijk blok. Daar de ze gegevens niet bleken te passen in het kader van de „ontspanningspolitiek", werden zij door de westerse politici zon dermeer terzijde gelegd. Zij oordeelden het nodig te blijven vasthouden aan het romantisch bijgeloof van de vredelie vende goede mensen in het Kremlin, die het wel met ons menen. Hoe de overval werd voorbereid Geheime agenten van de Russische M.V.D.'K.G.B. kwamen al in de aan vang van juli als „toeristen" naar Tsje cho-Slowakije en streken neer in Praag. Onderdelen van het Sowjet-leger ter sterkte van tenminste een regiment trokken ondertussen met volledige be pakking in het gheeim en zonder mede weten der Tsjechische regering over de Tsjechische grenzen en sloegen hun bi vak op in de uitgestrekte, onoverzich telijke bossen en bergstreken van Bohe- men en Moravië. Deze troepen voerden vier zeer sterke radiozenders met zich mede, die kort daarop in de lucht kwamen, deels als stoorzenders en deels ten behoeve van de Russische nieuws- en propaganda- dienst. Kort daarop vingen de grootst opgezette militaire oefeningen aan van de landen aangesloten bij een War- schau-pact. Legergroepen van de Sowjet-unie, de D.D.R.. Polen, Hongarije en Bulgarije nestelden zich langs de grens van het zich liberaliserende Tsjecho-Slowakije voor dreigend machtsvertoon onder de leiding van de Russische generaal Paw- lowski, de man die het korte tijd later voor het zeggen kreeg in Praag. Tijdens deze „oefeningen" werden van uit Rusland vijfduizend auto's van het type „Wolga" voorzien van radiozend- apparatuur de Tsjechische volksrepu bliek binnengesmokkeld. De bemannin gen hadden tot taak om tijdens de in vasie de verbindingen van de troepen met het strafkwartier van generaal Pawlowski mogelijk te maken en in stand te houden. Pamfletten Op 25 juli werd de afgezette commu nistische leider Antonin Novotny per Russische straaljager vanuit Praag naar Moskou overgevlogen opdat hij van daar uit de Tsjechen en Slowaken tot een opstand tegen de nieuwe regering kon oproepen en Moskou van advies kon dienen. Gelijktijdig daarmee werden in de Russische ambassade in Praag sa mengestelde en gedrukte anti-Dubcek- pamfletten onder de Praagse bevolking verspreid. Kort daarop werd, in strijd met het in ternationaal recht, Tsjecho-Slowakije (1.609.207 aangesloten partijleden) over vallen. De Sowjet-Unie toonde daardoor aan de gehele wereld haar ware ge stalte. Ondanks de geruststellende woorden van de machthebbers in Moskou ligt een soortgelijk optreden voor het nabuur land Roemenië in het nabije verschiet. Poolse, Oostduitse, Hongaarse en Bul gaarse troepen trokken voor een deel weg uit Tsjecho-Slowakije en legerden zich al rond de Roemeense grenzen, „be reid om overal ter wereld voor het so cialisme te vechten", aldus generaal Pawloswki. Bepaalde troepenverplaatsingen en ver schuivingen hadden plaats om de nach telijke „intocht" van Russische raketten in Tsjecho-Slowakije te camoufleren. Deze raketten zijn inmiddels opgesteld. Roemenië vecht Op 21 augustus, een dag na de Russi sche invasie in Tsjecho-Slowakije, kwam de Roemeense volksvertegenwoordiging in spoedzitting bijeen. Staats- en partij- chef Ceausescu veroordeelde het optre den van de partners in het Warschau pact in scherpe bewoordingen. De Roe meense burgerwacht werd gemobiliseerd en bewapend. Premier Maurer verklaar de ondermeer: „Het Roemeense volk is een vrij volk dat leeft in een vrij land en dat zich indien nodig met de wape nen in de hand zal verdedigen". Nieuwe Russische troepenconcentraties worden gemeld in oost-Duitsland en in de Sowjet-Unie. Uit Belgrado wordt vernomen, dat maarschalk Tito opdracht heeft gegeven woon - bureauruimte in gereedheid te brengen voor het herber gen van een eventuele Tsechoslowaakse regering in ballingschap. In de Tsjechische hoofdstad zijn inmid dels een groot aantal geheime agenten van Ulbrichts geheime dienst (S.S.D.) aangekomen, die zich hebben genesteld in de ambassade van de D.D.R. Deze lieden hebben tot taak onderzoeken in te stellen naar de verblijfplaats van in Praag vertoevende agenten van de lan den behorende tot het „westelijk blok" en voorts om de gangen na te gaan van die Tsjechen die verwanten hebben in de D.D.R. Groeiend verzet Geruggesteund door de houding van Joego-Slavië en Roemenië en de volke ren in het westen, is het daadwerkelijk verzet in Tsjecho-Slowakije in toene mende mate waarneembaar. Het neemt ook vastere, organisatorische vormen aan. Het bleef niet bij massabetogingen tegen de buitenlandse militairen en het in stilte verspreiden van pamfletten, waarvan de herkomst niet te achter halen is. Het bleef ook niet bij het on klaar maken van de tanks door een tot razernij gebrachte bevolking. De Tsjechen en Slowaken groeperen zich nu in verzetskernen, die geinstru- eerd worden door militaire- en politie- instructeurs. De partisanen worden on derwezen in Dolitieke, niet-communis- tische geschiedenis, in het organiseren van straatgevechten, het geruisloos uit de weg ruimen van tegenstanders, het opblazen van spoorlijnen en in het des kundig plaatsen van explosieven. Rus sische vlaggen worden vernietigd en staande aan de oevers van de Moldau zagen we hoe door Russische militairen een drietal dode officieren van het rode leger uit het water werden opgevist. Via sluipwegen en profiterende van de plaatselijke onbekendheid van het ter rein der (Russische) grenswachters, wor den kisten vol vuurwapens het land binnengesmokkeld. Deze zijn afkomstig uit West-Duitsland. België, Zweden, de U.S.A., Roemenië, Joego-Slavië, Albanië en Hongarije. Grote bedragen aan geld worden blijkbaar voor dit doel ter be schikking gesteld. Gebouw Middelwijk Talmalaan Pieter de Hooghlaan PHILIPS SPECIAALZAAK ui i n i ii Van Weedestraat 72 - Tel. 2792 Het Tsjechische en het Slowaakse volk zijn kennelijk van zins hun zelfstandig heid te behoeden en hun vrijheid te herwinnen. Onze wereld, die het zo druk heeft met allerlei zeer ernstige problemen, wendt voor een ogenblik het hoofd naar Por tugal. "Wat gaat er gebeuren nu alles niet lan ger draait om Salazar, de man die Por tugal gemaakt heeft tot wat het op dit ogenblik is? Als men Portugal met westers-democra tische maatstaven gaat meten is dat on billijk. Reeds eeuwen lang is dit land ten prooi geweest aan oorlogen en bur geroorlogen, waren revoluties en poli tieke moorden schering en inslag, is het afwisselend op sleeptouw genomen door Spanje, Frankrijk en Engeland. Er is een tijd geweest, waarin de kerk almachtig was en ook economisch alle vijf de vingers in de pap had, er is daarna een tijd geweest, waarin de kerk zowel van invloed als van bezittingen werd beroofd. Na tal van koningen te hebben versleten, werd Portugal een re publiek, waarin na de Eerste Wereld oorlog een militaire junta de baas speel de. Baas van de beurs Toen zat het land echter economisch zó aan de grond, dat men zich tot de Volkenbond moest wenden om bijstand. Dat kon wel, maar dan zou Portugal praktisch onder voogdij komen van de Volkenbond en dat was de nationale trots der Portugezen te na. De generaals herinnerden zich een pro fessor in de economie aan de beroemde universiteit van Coimbra, met name Salüzar. Hij werd geroepen om het fail lissement te voorkomen en eiste de vrije hand. Slechts toen men inzag, dat er niet anders op zat, kreeg hij die en van af dat ogenblik was Salazar praktisch baas. Salazar verrichtte het wonder. Hij maak te Portugal financieel volkomen gezond en er zijn tal van Europese staten, die best zouden willen „omsteken". Salazar werd minister-president. Er was ook nog een president, maar die had niets te vertellen. Hij bouwde Por tugal om tot een fascistische, corporatie ve staat, niet a la Hitier en Mussolini, maar geleid door twee pauselijke ency clieken, Rerum Novarum en Quadrage- simo Anno. Niet elkaar bekampende po litieke partijen, maar wat wij voorheen de „gilden" noemden vormden tezamen de volksvertegenwoordiging. De politie ke organisatie werd de eenheidspartij van Salazar. Oppositie was in theorie wel mogelijk, maar in de praktijk minder haalbaar, waartoe de geheime politie een en ander bijdroeg. Portugal is min of meer een politiestaat, het is altijd mogelijk dat men zonder vorm van proces minsten» drie maanden kan worden vast gehou den omdat men egacht wordt wel een# gevaarlijk voor de staat te kunnen zijn. Rebellie Portugal is ook nog altijd een koloniale mogendheid, al hebben de „rijksdelen overzee" officieel geen koloniale status meer. Wanneer het dreigt mis te gaan, zoals in Angola, treedt de Portugese regering „krachtig" op. Tientallen jaren heeft Salazar de touw tjes strak in handen gehouden. Er was oppositie, die wordt zelfs krachtiger, maar of die heenleidt naar vrijheid en democratie is de vraag. Daar waren de „rebellen", die indertijd heel de wereld in spanning hielden door een mailboot te kapen en er twaalf dagen mee rond te varen, met de marine van diverse landen op de hielen. Daar was Gene raal Delgado, die candidaat stond voor het presidentschap en een beetje té eigengereid werd. Tenslotte kan legaal de president de minister-president zijn congé geven! Delgado vond een duister einde; de oorzaak van zijn dood is nog steeds „niet opgehelderd". Revolutie? Salazar heeft zijn autoritaire positie langs strikt legale weg verkregen. Het verzet tegen zijn régime concentreerde zich vooral in de kringen van de intel- ligentia. Ergens doet Portugal denken aan de Zuidamerikaanse staten, waar grote rijkdom naast doffe ellende voort- bestaat. Een werkelijk democratische regerings vorm eist, volgens Lincolns woorden, een regering „van, voor en door het volk". De vraag mag worden gesteld of het volk hiervoor reeds rijp is. De poli tiek droeg in het begin van deze eeuw nog hetzelfde stempel als duizend jaar geleden. Men bericht ons. dat het gymnastiek lokaal van de R.K. U.L.O. school aan de Steenhoffstraat. dat wegens herstel werkzaamheden tijdelijk buiten gebruik was. thans weer door de verenigingen in gebruik kan worden genomen. De heer C. C. M. Johee van de Soester gemeentepolitie nam dinsdag deel aan de diensthondenkeuring te Bilthoven. Hij behaalde met zijn diensthond Wal- ter het certificaat met 387 punten. Voor het Smecoma-diploma slaagden D. Bos. C. v. cL Broek, J. Hagen en A. C. Windey, allen te Soest en H. R. Siem U Soesterberg.

Soester Courant | 1968 | | pagina 7