Soest toen - Soest nu HUÏSHOUDVOORLICHTINGSBEURS „WISO '68" NU AL EEN SUCCES Het oog gericht op rijpend Duitsland CORRUPTIE IN NEDERLAND VETTE EN MAGERE MELK Dinsdag 8 oktober 1968 47e jaargang no. 81 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Burean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Zaterdagavond kwam reeds duizendste bezoeker Voorleesvvedstrijd Dia-voorstelling voor bejaarden in Eltheto Jaarvergadering ..Peters Baan" Vijf radio's in Soesterberg gestolen Elf-jarig meisje door aulo aangereden Dronken automobilist reed tegen geparkeerde auto Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 Wielrijder door bromfietser aangereden SOESTERI OURANT Abonn. p. kwart, f 3.25. per post f 4,25. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Het tumult in de vergadering van de neo-nazistische N.P.D. in Bonn heeft wel aangetoond, dat er een rijpingsproces plaatsvindt bij onze oosterburen. Bij de generatie die tussen 1933 en 1942 over tuigd voor Hitier stemde en aan aller lei activiteiten van nazi-organisaties meewerkte (de kentering kwam pas tij dens de donkerste oorlogsdagen), vindt men immers nu nog altijd velen, die menen dat de zaken in „hun tijd" beter geregeld werden. Alleen de oudere en de jongere generatie overzien de oorza ken en de gevolgen beter. Bubbi von Thadden behoort tot die oor logsgeneratie. Hij kan het zelf niet hel pen. Hij is met vele andere progressie ven uit de dertiger jaren vergiftigd door de stelselmatige propaganda van propa gandaleider Göbbels, de gecensureerde pers en de onvergeeflijke fouten van Hitiers tegenstanders. In de huidige Westduitse regering hui zen méér lieden die meegewerkt hebben aan bepaalde nazi-activiteiten, maar die ijverig rondbazuinen dat ze altijd tegen Hitier zijn geweest. Ze waren alleen voor een „Groot-DuitslandSommigen waren zelfs ook voor „raszuiverheid", voor gebiedsuitbreiding, voor werkver schaffing, voor „verbetering" van de he le wereldWat is dan nog het ver schil met de meelopers van Von Thad den Het verheugende is, dat West-Duitsland zichzelf gezond kan maken. De laatste verkiezingen toonden aan, dat de N.P.D. veel minder stemmen verwierf dan ver wacht werd op grond van de normale groei van een jonge partij. In Neder- Saksen boerde Von Thadden zelfs 1,8% achteruit. In een grote wereldstad als Hannover slechts een halve procent. Dat wil zeggen, dat er bewuster gekozen is. Bewust kiezen is de basis van de de mocratie. We hebben pas in Griekenland gezien, hoe in een dictatuur wordt ge stemd. Een dictator kan alleen langs de mocratische macht worden gekozen, als hij de massa er toe kan brengen klakke loos te slikken wat hij beweert en daar na zonder verder na te denken te stem men. Zo lang in West-Duitsland geen figuur het volk zover krijgt, dat het zon der nadenken op zijn naam stemt, zo lang is er hoop dat West-Duitsland een democratie blijft. Een democratie die met elke nieuwe geboorte ook sterker wordt. Von Thadden staat voor de keuze. Bo vengronds doorgaan en volgende ver gaderingen ook zien verstoren, of andere wegen zoeken. Hij kiest waarschijnlijk voor het laatste. De Duitse jongeren die in Bonn het suc ces van hun leven boekten, zullen de partij werkelijk geen rust gunnen om een volgende bijeenkomst elders te hou den. Deze zware dreiging maakt het de N.P.D. onmogelijk de eerste tijd ook maar één openbare vergadering te be leggen. Het genezingsproces is daarmede wel ingezet, maar de grote vraag is, of niet elders nieuwe zweertjes zullen opdoe men, die mogelijk minder stevig zullen worden aangepakt. Want er leven nog vele „Führers" in west- en in oost-) Duitsland. De Europese democratieën zullen er goed aan doen, nu en dan in jecties toe te dienen aan de patiënt. Al was het maar als tegengif tegen de in fecties uit het oosten. KANTMAN. A.s. woensdagmiddag 2.15 uur, zal wederom in het Verenigingsgebouw aan de Steenhof f straat een voorleeswedstrijd worden gehouden. Morgenmiddag wordt in gebouw Eltheto aan het Driftje in Soest-Zuid een dia middag gehouden. De heer Elderen- kamp uit Amsterdam .zal spreken bij dia's die hij zal vertonen over allerlei onderwerpen, bijbelse en algemene. Deze ervaren verteller heeft in Soest al eens eerder een omvangrijk publiek met zijn dia's en verhalen geboeid. De lezing begint morgenmiddag om 2 uur. De Soester IJsvereniging „Peter's Baan" houdt a.s. vrijdag, 11 oktober, haar jaarlijkse algemene ledenvergadering. Wij hebben wel eens iets van corruptie te zeggen in andere landen. Helaas blijkt zo nu en dan, dat er ook in ons land corruptie voorkomt, zij het in bedui dend mindere mate. Nu is er weer een affaire ontdekt bij de loodsen in IJmui- den, die steekpenningen aannamen als ze meer sleepboten te hulp lieten roe pen. Maar loodsen zijn ambtenaren in rijksdienst en het is een kwalijke zaak als ambtenaren extra geld aannemen van particulieren voor extra bewezen diensten. Dit soort zaken doet het Nederlandse ambtenarencorps geen goed. De meer derheid van onze ambtenaren is geluk kig wel integer, maar er wordt een smet op hun blazoen geworpen door het laakbare gedrag van de lieden die zich wel laten omkopen. Daarom is in zul ke gevallen bij ontdekking een strenge straf op zijn plaats. In elk geval is het nodig de ambtenaren uit 's rijksdienst te verwijderen. Mogelijk kan een sleep bootrederij voor een passende betrek king zorgen. Voor wat hoort wat Bij radiohandelaar S. te Soesterberg zijn het afgelopen weekeinde vijf radio's gestolen. Via een aan de achterzijde vernielde ruit heeft men zich toegang tot het pand verschaft. De waarde van de gestolen radio's bedraagt ongeveer 850,Van de dader ontbreekt nog elk spoor. Op de Korte Brinkweg is zaterdag het elf-jarige meisje R. C. R. uit Soest door een auto aangereden. Het meisje reed op een fiets en duwde haar broertje voort, omdat van zijn fiets de ketting was afgelopen. Op een gegeven ogen blik raakten de beide sturen in elkaar, waardoor het meisje plotseling een zwenking naar het midden van de weg maakte en daar werd aangereden door de automomilist F. E. W. uit Nijkerk, die juist de wielrijders wilde passeren. Hij week nog wel uit, maar kon een aanrijding niet meer voorkomen. Met verschillende verwondingen en een ge broken bovenbeen moest het meisje naar Zonnegloren worden gebracht. Op de Burgemeester Grothestraat is af gelopen vrijdag de Amersfoorter R. F. C. P. met zijn wagen tegen een gepar keerd staande auto gereden. De eige naar van deze wagen, de heer P. A. P. v. d. M. uit Soest, was juist ingestapt, toen zijn voertuig aan de voorzijde werd aangereden. Hoewel niemand enig letsel opliep, werden beide auto's zeer zwaar beschadigd. De bestuurder van de andere auto bleek onder invloed van sterke drank. Hij raakte uit de koers en kwam in de Imkerwegberm terecht. Het ongeluk ge beurde kort na middernacht. Over de melk zijn de gemoederen het nog altijd niet eens. De boeren mogen dan wel eens een flesje volle melk ver kopen, van een openlijke handel daar in, of reclame daarvoor, wil de minis ter niets weten. Onze melk zal wel duurder worden, maar niet vetter. Een gedeelte van het vet wordt afgeroomd en daar wordt boter van gekarnd die in koelhuizen blijft liggen omdat geen mens onze dure boter meer kan kopen. Nu wil de E.E.G.-commissie zelfs melk met een lager vetgehalte - 1,5 tot 1.8% - in de handel laten brengen. Deze melk zal ook wel gekocht worden voor degenen die liever minder vette melk afnemen. Maar dan moet daar eigenlijk tegeribver staan, dat de liefhebbers van volle melk ook aan hun trekken ko men. De boterproduktie kan dan wel eens worden ingekrompen. Als de regering de prijzen nu eens vrijliet, of althans redelijke verschillen toeliet tussen volle melk, gestandaardi seerde melk en magere melk, zou er zelfs een opleving in de melkhandel kunnen ontstaan en zou het Nederlandse volk ook meer melk gaan afnemen. En dat kan onze economie alleen maar ten goede komen. De huishoudvoorlichtingsbeurs „Wiso '68", die vrijdag op de hoek van de Talma- laan en de Soesterengweg in de impo sante 85 bij 20 meter grote tent is ge opend, blijkt nu al een succes te zijn, zowel zakelijk als wat betreft het aan tal bezoekers. Zaterdagavond, kort na half acht pas seerde al de duizendste bezoeker de kas sa. Het was mevr. A. Dekker van de Egmondkade 26 bis te Utrecht, die door familieleden uit Soest attent was ge maakt op de beurs en er voor het doen van inkopen dan ook heen ging. Zij werd verwelkomd door de organisator, de heer H. L. Hirschfeld en de voorzit ter van de organiserende winkeliersver eniging Soest, de heer A. H. F. Smit. In het restaurant op de beurs kreeg zij van de winkeliersvereniging een waar debon van vijftig gulden aangeboden, die zij bij een deelnemer naar keus mocht besteden. De voorlichtingsbeurs is vrijdagmorgen door wethouder K. de Haan officieel ge opend. In zijn toespraak zei de heer De Haan, dat de deelnemers aan de beurs en al degenen, die nog hadden willen deelnemen, begrepen hebben, dat zij zich moeten aanpassen aan de ontwikkeling en schaalvergroting van Soest. „De mo derne winkelier moet rekening houden met de ontwikkeling van het maatschap pelijk leven. Om op de been te blijven, dient de winkelier weten te presenteren. Bij menige winkelier heerst in dit ver band vaak een volkomen verkeerde in- Alle medewerkenden aan de gecombi neerde modeshows, poseerden, voor de aanvang van de zaterdagmiddag-show voor de camera. (Exclusief Soester Courant) stelling. De mensen komen niet meer uit zichzelf. Zij moeten worden gelokt. De radio en televisie hebben er in be langrijke mate toe bijgedragen, dat de consument volwassen is geworden en prijs- en kwaliteitsbewust. Alleen de genen, die deze ontwikkeling begrijpen en zich eraan aanpassen, zullen hun taak kunnen blijven vervullen", zei de heer De Haan. Hij zei voorts, dat de beurs zo ongeveer liet zien, wat hij zich ervan had voorgesteld. Hij sprak de hoop uit, dat binnenkort een nieuwe beurs zal worden georganiseerd, maar dan met een nog groter assortiment. Ook de voorzitter van de winkeliers vereniging, de heer A. H. F. Smit had al bij de opening reden om tevreden te zijn. „De Soester middenstand heeft zich bijzonder ingespannen om van deze beurs iets te maken. Er is met zeer veel enthousiasme en inzet gewerkt. Dit enthousiasme geeft goede hoop voor de toekomst", aldus de heer Smit. Hij zei voorts, dat diverse deelnemers meer ex positieruimte hadden willen hebben, ter wijl op het laatste moment nog verschil lende winkeliers, die wilden deelnemen, teleurgesteld moesten worden. Wethouder mevr. Walter-v. d. Togt, hoofdinspecteur H. G. Scholtmeijer, in specteur G. D. H. van Woudenberg, ver tegenwoordigers van de Soester Zaken- kring en de R.K. Middenstandsvereni ging woonden de opening bij en maak ten daarna een rondgang over de voor het voor de ontvangst van het publiek gereed zijnde tentoonstellingsterrein. De genodigden maakten ook reeds kennis met de samenwerkende modezaken Ada- ma, Middelman, Termonde en Diepe- veen, die een aantal amateur-manequins op schoeisel van de Bata een aantrek kelijke show lieten verzorgen. Behalve de standhouders zijn over het De duizendste bezoekster werd door de voorzitter van de winkeliersvereniging Soest, de heer A. H. F. Smit, geluk ge wenst. lichting hoef je toch zeker niet te be talen Een paar Amsterdamse dames vergeleken de beurs in Soest met één in hun woonplaats. De WISO had volgens de dames wel enkele tekortkomingen: „In Amsterdam krijgen we altijd van alles te eten en bij deze mensen niet verwachten. De meeste mensen waren echter vol lof over de beurs. Zij spraken hun waar dering uit over de uitgebreide voorlich ting en demonstraties, die zij krijgen en om de sfeervolle aankleding. Het me rendeel van de bezoekers blijkt dan ook met een bewust doel naar de beurs te zijn gekomen. Een dame kwam zelfs 's morgens, toen de beurs nog gesloten was. Zij wilde een elektrische haarkrul ler hebben, maar bleef met haar wens bij de ingang steken. De heer Hirschfeld, die toevallig aanwezig was, demon streerde haar toen een dergelijk appa raat en nog voordat zij de gelegenheid had gekregen om de beurs en de be treffende stand zelf te bezoeken, was het apparaat al verkocht. Weer een paar andere bezoekers gaven ronduit toe, uitsluitend voor het eten van r offertjes te zijn gekomen. Zij wa ren 'erigens niet minder welkom. Tijd steekproeven is wel gebleken, dat1 c»y meeste bezoekers echter min of meer bewust iets komen zoeken op de voorlichtingsbeurs. Niet iedereen ging het zoeken even gemakkelijk af. Een be zoeker, die vernomen had, dat op de beurs ook piano's te koop waren, heeft ruim een half uur lopen zoeken alvo rens zij bij de directie kwam klagen over het feit, dat er op de hele beurs geen piano te vinden was. „Kijkt u hier vandaan eens rond", luidde het advies, maar het resultaat was weer negatief. Totdat de bezoeker ineens wakker werd. Op nog geen drie meter afstand, recht voor de ingang bleek de gezochte stand te zijn. Men had er gewoon langs geke ken. Dat gebeurt overigens wel meer. „Veel mensen lopen als een droom over de beurs". Dat begint al bij de ingang. Voor de kassa's hangt een groot bord, waarop een aantal getallen verwijzen naar de nummers van de entreebewij- zen. De bezoekers, wier entreebewijs Verschillende bezoekers hebben het bord staan aangegeven, ontvangen van een aantal winkeliers een bepaald geschenk. Verschillende bezoekers heben het bord echter helemaal niet gezien en zijn daar mede ook hun geschenk misgelopen. Dit alles neemt echter niet weg, dat reeds nu gesteld kan worden, dat op de beurs goede zaken worden gedaan, zelfs in de stands waar meer duurzame ar tikelen worden verkocht. Ook de mode- en beauty-shows worden zeer goed be zocht en daarmede het restaurant, al vergeet men in de spanning wel eens iets te gebruiken. algemeen ook de bezoekers wel tevre den, een enkeling uitgezonderd. Zo kwam zaterdagmiddag een jongeman zich bij de directie beklagen over het feit, dat hij 1,50 toegang moest beta len. „Ik zie hier hetzelfde als bij de Bijenkorf en daar betaal ik ook geen entreeprijs", zei hij. „En bovendien is het een voorlichtingsbeurs en voor voor- te drinken. Hier een kop koffie, daar soep en een worst. Als we dan naar huis gaan, hoeven we niets meer te heb ben. We hebben onze buik dan meestal al volgegeten", verklaarden zij in onver valst Amsterdams. Deze twee bezoekers zijn in Soest al leen maar goed geweest voor hun en treeprijs, want veel koopdrang mag men Op de Rademakerstraat te Soesterberg is zondag de 10-jarige R. W. van R. uit Soesterberg door een bromfietster aan gereden. De jongen wilde een links ge legen zandpad inrijden, maar lette daarbij niet voldoende op het overige verkeer. Hij werd aangereden door de bromfietster mevr. L. H. van D., even eens uit Soesterberg. De jongen liep bij de botsing verschillende verwondingen en een hersenschudding op. Hij is ter verpleging overgebracht naar het zie kenhuis De Lichtenberg in Amersfoort. Wethouder K. de Haan, in functie van loco-burgemeester, opende vrijdagmor gen de „WISO '68". I

Soester Courant | 1968 | | pagina 1