v.v.v, Soest toen - Soest nu t GEWELD TEGEN VRIJHEID BELANGSTELLING VOOR WINKELBEURS VER BOVEN VERWACHTING Te!efoonsii»mmer ziekenauto 5980 nieuws Het oog gericht op een legende Noorderweg 23 Vrijdag 11 oktober 1968 47c jaargang no. 82 Uitgave Wrukkerïj Smit Soest Bnrean voor redactie en administratie Van We edestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Honderd bejaarden brachten gratis bezoek aan beurs Peter v. d. Breemerweg maand voor verkeer gesloten Maandag start nieuwe cursus Veilig Verkeer SOESTER(f)ÖURANT Abonn. p. kwart f 3.25, per post f 4,25. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Het is eigenlijk een vreemd verschijnsel, dat in onze naar vrede en naar vrij heid snakkende wereld het geweld en de onderdrukking hand over hand toene men. Jongeren, studentengroepen voor al, gaan in vele landen met geweld te keer tegen de gevestigde orde. Eisen over verandering in het universitair be stel worden gebruikt om een algemene revolutionaire sfeer te scheppen, waar in van allerlei soorten wapens gebruik wondt gemaakt. Het schijnt, dat men het woord en de rede niet meer wenst te gebruiken, de samenleving niet meer langs wegen van geleidelijkheid naar een betere wil doen evolueren doch alleen mogelijkheden ziet in revolutionair geweld en scheppen van chaos. Het doet zich in ons land voor op nóg betrekkelijk kleine schaal, het ontaardde in Duitsland, in België, in Frankrijk, in Japan, in IJoord-Ame rika en nu weer in Mexico tot ware veldslagen tussen studenten en politie en zelfs militairen. Men vraagt zich wel ai: wat denken deze jongeren met dat geweld te berei ken? Het wekt natuurlijk alleen maar ver bittering, aan beide kanten. Een sfeer waarin het prestige van het bestaande gezag een belangrijke rol gaat spelen, waardoor een redelijke oplossing van bestaande grieven nog moeilijker valt te bereiken. Zo ver denken die jonge ren echter niet door. Ze zijn veront waardigd en met 'n heleboel bij elkaar voelen ze zich machtig en willen die macht gaan gebruiken, gaan misbrui ken. In hun jeugdige onbezonnenheid besef fen zij niet, dat ze daarmede in feite hetzelfde doen als hetgeen waartegen zij menen te moeten strijden. Ze ge bruiken de laagste vorm van het mens zijn, het geweld, om iets te dwingen. Ze willen macht uitoefenen, verwerpen de redelijkheid, maar beseffen waar schijnlijk niet, dat zij daarmee de duivel van dictatuur aanbidden en inhalen. Of beseffen zij dat wel en is dit juist de opzet? Men moet haast wel aanne men, gezien het feit dat er bij al die opstootjes geschermd wordt met de na men en afbeeldingen van communisti sche leiders. Er is bij al die opstootjes een achter grond te zien van geweld om het ge weld, om chaos te scheppen en daaruit de mogelijkheid te doen ontstaan tot vestiging van een nieuwe bestuursvorm, die dan een communistische en in ieder geval eer. dictatoriale signatuur zal dra gen. De plaatselijke grieven zijn slechts een aanleiding en dienen om een zo groot mogelijke aanhang te verkrijgen. Een aanhang, die in haar jeugdige blindheid niet ziet hoe zij gebruikt wordt en waar dit geweld tenslotte toe zal leiden. De dictatuur. Het zijn de democratisch ingestelde lan den waar dit alles mogelijk is. Daar heeft men, tot op zekere hoogte, het recht om het oneens te zijn met be staande verhoudingen en voorschriften. Maar het wezen van de democratie eist, dat dit dan geschiedt zonder gebruik van geweld, met normen van redelijk heid, in gezamenlijk overleg. Als men niet ineens zijn zin krijgt, dan blijven in het democratisch bestel de wegen open om steeds meer mensen te overtuigen en daardoor het eigen stand punt tenslotte toch te doen overwinnen. Het is een levensvorm waaraan hoge persoonlijke eisen worden gesteld. Het beheer van de vrijheid vereist een ze kere ontwikkeling. Daarom zou men juist denken, dat vooral bij studenten de wil tot het bewaren van de demo cratische vrijheid in goede handen moest zijn. Doch door gewelddadige op stootjes bewijzen zij die wil bepaald niet En dat beseffen te velen vermoe delijk niet. Daarom is het de dure plicht van de democratische overheden om zich met alle macht waarover zij kunnen beschik ken teweer te stellen tegenover aansla gen op de democratie. Want de over winning van die democratie, d.w.z. het in vrijheid kunnen blijven leven, is of fers waard. Het is onbezonnen en waanzinnig om de overheid te veroordelen, die zich teweer stelt tegen het geweld, tegen de veroorzakers van chaos, tegen de in- halers van de dictatuur. De democratie biedt juist voldoende mogelijkheden tot nodig geachte protesten. Gewelddadig heid daarbij betekent echter de \rij- heH afslachten! De huishoudvoorlichtingsbeurs W.I.S.O. 1968 blijkt van dag tot dag een groter succes te zijn. In bijna alle sectoren worden aantrekkelijke transacties ge- da-n of de voorbereiding daartoe ge troffen. Maar ook de publieke belang stelling is bijzonder verheugend en heel wat groter dan men had durven ver wachten. Aanvankelijk had men verwacht, de 2"00ste of in het gunstigste geval de 3000ste bezoeker woensdagavond te kun nen verwelkommen, maar de 3000ste kwam dinsdagavond al binnen. Gemid deld bezoeken ruim zevenhonderd men sen per dag de winkelbeurs. Het begon vrijdag na de opening met 38^ bezoekers, maar zaterdag passeerden We hebben nog spoorboekjes voor U! Het schijnt alweer moeilijk te worden Nederlands meest ingewikkelde pocket" overal elders te pakken te krijgen, maar gelukkig is V.V.V. Soest nog niet uit verkocht. Bovendien hebben wij dit maal ook een aantal spoorboekjes met de buitenlandse verbindingen, omdat hiernaar nog al eens vraag was. U kunt dus bij ons terecht voor binnen- en buitenland. Zaterdag 19 oktober en zondag 20 oktober kunnen poezen-vrienden en vriendinnen gaan kijken naar de Kat- ten-Show, die in de Rivierahal van Blijdorp wordt gehouden. De openings tijden zijn van 10 tot 18 uur. Entree prijs ƒ2,50 voor volwassenen, ƒ1,25 voor kinderen. Het is een „internationa le" show, dus er zijn bereisde exempla ren bij, dat zult U wel onmiddellijk ge waar worden, want een kat is een voor naam dier en steekt dit niet onder stoe len of banken. Ondertussen hebben we ons eerste busconcert achter de rug en dat was weer, zoals ieder jaar, de moeite waard. Mochten er nog liefhebbers zijn voor de volgende twee concerten, dan zijn hier- voo. altijd nog mogelijkheden, ook zelfs de overname van een tweetal abonne menten, waarvan door ziekte geen ge bruik wordt gemaakt. Geïnteresseerden kunnen hierover kontakt met ons opne men. En verderdenkt U voor uw herfsttochtjes, behalve aan de Veluwe- routes van de A.N.W.B., ook eens aan die aardige brochure over de Zuid-Ve- luwe. Voor V.V.V.-leden is deze gratis verkrijgbaar. Met ingang van maandag 21 oktober zal de Peter van de Breemerweg voor alle motorvoertuigen gedurende een maand worden afgesloten. Alleen wielrijders en bromfietsers zullen gebruik kunnen blijven maken van de weg. De afslui ting houdt verband met werkzaamhe den, die de Heidemaatschappij gaat uit voeren aan de spoorwegovergang en de kruising Hooiweg-Peter van de Bree merweg. Deze werkzaamheden vormen een onderdeel van het plan, dat door de waterschappen voor dit gebied is op gesteld en met de uitvoering waarmee tha^s een begin wordt gemaakt. 1198 mensen de kassa's. Maandag ver wachtte men wat minder drukte, maar ?r bleken aan het eind van de dag nog altijd 790 mensen een kaartje te heb ben gekocht. Dinsdag kwam men tot een totaal van 712. Dat betekende, dat tot en met dinsdag al 3082 mensen de WISO hadden bezocht. Onder het publiek bevonden zich ook velen uit omliggende plaatsen: Baarn, Bussum, Amersfoort, Hamersveld, Har derwijk, Soesterberg en Zeist. Ook van de misschien iets minder koop krachtige jeugd, die de beurs bezoekt, zijn uit de omgeving van Soest afkoms tig. Dat werd het duidelijkst gedemon streerd bij de wedstrijden op de home trainer, die dinsdagavond zijn begonnen en werden gehouden voor jongens en meisjes. Vooral Hamersveld was hierbij goed vertegenwoordigd. Drie van de zes prijzen gingen naar jeugdige inwo ners en inwoonsters van deze plaats. De deelnemers moesten een afstand af leggen van vijfhonderd meter. Bij de jongens deed de 15-jarige Harry Brou wer dat dinsdagavond in precies 26 se conden. Harry Brouwer, afkomstig uit Hamersveld, werd op de tweede plaats gevolgd door Gertjan de Hartog, 16 jaar, uit Soest, die er maar 0,1 seconde langer over deed. De derde prijs was voor de 15-jarige Alex van Beek uit Soest, die voor de vijfhonderd meter 29,1 sec. no dig had. Bij de meisjes legde dinsdagavond Ria de Kruiff (16) uit Hamersveld beslag op de eerste prijs. Zij legde de afstand af in 33 seconden. Haar 16-jarige plaats- genote Eveline van Drie won de tweede prijs in een tijd van 34,5 sec. Als derde eindigde Marian Meijering (15) uit Soest. Haar tijd over de vijfhonderd meter bedroeg 35,1 sec. Ook de belangstelling voor de shows van de samenwerkende modezaken trekt bijzonder veel belangstelling. Het is al Het station Soest, met Stationsweg, vijftig jaar geleden Dezelfde plaats nu De 4000ste bezoekster werd door de standhouders bedacht met verschillende praktische geschenken. verscheidene malen gebeurd, dat het restaurant tot de laatste plaats was be zet en meer belangstellenden in ver band met de voorschriften van de brand weer verzocht moesten worden om een andere keer terug te komen. Gistermiddag heeft de winkeliersvereni ging honderd bejaarden uit Molenschot, Braamhage, Groot Engendaal en Nieuw Mariënburg een gratis bezoek aan de beurs aangeboden. De bejaarden wer den per bus gehaald en kregen een gra tis toegangsbiljet voor de beurs. Tevens ontvingen zij een rondleiding over de WISO en werd hen in het restaurant een kopje koffie aangeboden. Dat de beurs zo'n succes is geworden, is mede te danken aan het voorberei dende werk, dat het bestuur van de winkeliersvereniging, bestaande uit de heren H. J. A. Smit (voorzitter), A. Breij (secretaris), Kluen (penningmees ter) en J. C. A. Meeder heeft verricht. Deze bestuursleden hebben talrijke (on betaalde) uren in deze winkelbeurs ge stoken. En wat het zou worden, moest men uiteindelijk nog maar afwachten. Het organiseren van een dergelijke beurs bleek in ieder geval niet zonder risico's, dat stond tevoren wel vast Des te gro ter moet nu de voldoening zijn, nu is bewezen, dat een winkelbeurs in Soest kan slagen. Wanneer we nog eens de woorden van de heer Smit van verleden week in her innering roepen, mag op niet al te lan ge termijn wel weer een nieuwe win kelbeurs worden verwacht. Het welslagen van de beurs is tevens een mooi ruggesteuntje voor de 20-jari- ge winkeliersvereniging Soest, die nog maar kort geleden zijn bestaan noodge dwongen leek te moeten beëindigen. Zonder vereniging zou een dergelijke beurs nooit georganiseerd kunnen wor den. Zoals dinsdag kon worden voorzien, is woensdag de vierduizendste bezoeker op de WISO gekomen. Het was het echt paar W. Hasselbach uit de Molenstraat 84 te Soest. De heer en mevr. Hasselbach betraden al vrij vroeg in de avond het beurster rein, maar zijn aan een bezichtiging van de stands niet meer toegekomen, toen bleek, dat zij de 4000ste en 4001e wa ren. Zij zijn ontvangen door de voor zitter van de winkeliersvereniging en de organisator van de beurs, resp. de heren J. Smit en H. Hirschfeld, die na een welkomstwoord de heer en mevr. Has selbach met geschenken begonnen te overladen. Het nog jonge echtpaar kon zijn geluk nauwelijks op bij het zien van al die zeer uiteenlopende geschenken van vrij wel alle deelnemende winkeliers. In het restaurant kregen zij echter eerst een kopje koffie aangeboden en werd hen een modeshow voorgeschoteld. Na afloop van de show vormden de man nequins een haag, waardoor de heer en mevr. Hasselbach zich naar het podium moesten begeven, waar het Sinterklaas feest begon. Achtereenvolgens kreeg het gelukkige echtpaar aangeboden een koffiezetappa raat, een staaflantaarn, waardebonnen van ƒ30,ƒ10,en ƒ25,een Wink- ler prins-encyclopedie in kleur, een dub bele closetdeksel, een fietstas, een kris tallen sierkaraf, een zeepbakje, een transistorradio, een botorvloot, een wit kwast, een naaimandje, een electrische messenslijper, een gasaansteker, drie paar .kousen, een sierkleed, een wand plateau, een Spaanse vaas en een Tur banhoed. Het echtpaar kon de emoties na aanbieding van al deze geschenken nauwelijks meer de baas. Het bezoekersaantal bereikte overigens t woensdag een rekordhoogte. Ongeveer Het accoord van Jalta, 23 jaar oud, wordt de laatste tijd herhaaldelijk op gerakeld door president De Gaulle. En wel om aan te tonen dat de schuld voor alle politieke narigheid ligt bij wat hij de „Angelsaksen" noemt. De Britten en Amerikanen, aldus zijn theorie, hebben daar met de Russen de wereld ver deeld met een lijn dwars door Europa. En daardoor zitten we met de Duitse puzzel en nu ook weer met het Tsje chische drama. De Gaulles schuld is het niet, want Churchill, Roosevelt en Stalin nodigden hem niet uit. Dat hij er niet bij was is aldus veteraan-diplomaat Harriman, toen deze Amerikaan in Parijs was ook het enige juiste aan De Gaulles be toog. Nu liggen de protocollen van de confe renties van Jalta voor ieder ter inzage en men kan daaruit opmaken dat Chur chill en Roosevelt in Jalta (en Churchill en Truman later in Potsdam) helemaal niet voelden voor een Duitse oostgrens langs Oder en Neisse. Ze hebben gebak keleid zodat Stalin terugkwam van zijn eis dat de grens zelfs westelijker dan de Neisse moest lopen. "Uiteindelijk heb ben ze toegestemd. Waarom Omdat op dat moment er geen sprake van kon zijn dat Britse en Amerikaanse troepen toen bondgenoten vanuit hun bruggehoofd in Oost-Duitsland de Russische troepen gingen terugdringen. En ook omdat Churchill en Roosevelt (later Truman) waarde hechtten aan samenwerking met Stalin. Men zou het het begin kunnen noemen van de ont- spanningspolitiek waarvan De Gaulle zelf zo'n groot voorstander is. Zo groot zelfs dat hij nu de Westduit sers zelfs aanmaant diezelfde Oder-Neis- segrens te erkennen als een onderdeel van de ontspanningspolitiek. Hijzelf deed het al lang tevoren. Dit alles is heel wat anders dan het „verdelen van de wereld", de legende die De Gaulle nu zo naarstig poogt te verbreiden. Het is meer een nieuw bewijs van het bekende feit dat men met onderhandelingen niet bereikt wat men militair niet waar kan maken. De Russen hadden de geëiste ge bieden vrijwel compleet in handen. Als er na 23 jaar nog iets uit Jalta en Potsdam te leren is, dan alleen dat in de wereldpolitiek met door macht afge dwongen feitelijkheden meer bereikt wordt dan met gesprekken, hoe nodig die óók zijn. En dat de westelijke lan den in macht nog altijd achterblijven bij de oostelijke sowjet-groep mag men rus tig ook wijten aan de uitholling van de N.A.V.O. En daar is generaal De Gaulle wel heel degelijk bij geweest KANTMAN 1700 mensen bezochten de beurs, waar mede het totaal is gekomen op 47Ü Wellicht zal men bij sluiting, komend# zaterdag de 7500 zijn gepasseerd. D# meeste winkeliers zijn nu al zo tevre den over het verloop, dat zij de wenJ te kennen hebben gegeven, volgend jaaT weer een beurs te willen organiseren. Woensdagavond zijn ook de wedstrij den op de home-trainer weer voortge zet. Dit keer verschenen er twaalf jon gens aan de start, die elkaar onderling de drie door de winkeliersvereniging beschikbaar gestelde prijzen betwistten. Alle drie de prijzen bleven dit keer in Soest, in tegenstelling tot de dag daar voor. Eerst werd Nico Noordenhaven. 17 jaar uit de Dr. Rupertlaan. Hij legde de 500 meter af in de tot nu toe snel ste tijd van 24.5 seconden. Op de twee de plaats eindigde de 16-jarige Fred Smit, die voor de halve kilometer 26,6 seconden nodig had. Derde werd op nieuw Alex van Beek in de tijd van 26,6 seconden. De belangstelling voor de mode-shows was woensdag zo groot, dat het publiek in twee rijen dik nog langs de wan den van het restaurant stond opgesteld. De afdeling Soest van het Verbond voor Veilig Verkeer begint maandag 14 ok tober. om 20.15 uur. in het gebouw Mid- delwijk aan de Talmalaan weer een cursus in verkeersregels en weggedrag. Deze cursus wordt op zes achtereen volgende maandagavonden gehouden en wordt besloten met een klein examen en een feestelijke diploma-uitreiking, eind november. De kosten van deze cursus bedragen voor leden van het verbond ƒ5,en voor niet leden ƒ7,50 per persoon. Bij deze prijs is het les boekje inbegrepen. Meerdere leden uit één gezin er zij, die al in het bezit zijn van het lesboekje, genieten een kleine reductie. Belangstellenden kunnen zich aanmel den bij het bureau van politie alhier. In verband met de hoge kosten, die aan het organiseren van deze cursus zijn verbonden, zal deze slechts doorgang kunnen vinden, wanneer zich tenminste dertig cursisten aanmelden. i. Ned. Ver. E.H.B.O. afd. Soest.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1