Soest toen - Soest nu n/ DE RODE DREIGING IN HET NABIJE OOSTEN Mej. M. Janssen van Mariaschool gehuldigd Onvoorzichtige inhaalmanoeuvre leidt tot dode en vier gewonden ORDE OP RUIMTE Het oog gericht op salami-taktiek Dinsdag 15 oktober 1968 47e jaargang no. 78 lier 1968 1 47< Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van We ede straal 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 H wwr; Gestolen auto van raadslid weer terecht Inbraak aan Foekenlaan Gouden sieraden gestolen tijdens winkelbeurs Vier inwoners van Soest en drie van Amersfoort betrokken bij ernstig verkeersongeval op de Birkstraat Collecte dierenbescherming Expositie van Willy Rams Middenwijk van de Hervormde Gemeente Ledenvergadering C.H.U. afd. Soest Opbrengst collecte SOESTERflffOURANT Abonn. p. kwart. 3.25, per post f 4,25. Verschijnt iedere dinsdag en VTfldlg Niet alleen in N.A.V.O.-kringen. maar ook in Israël maakt men zich grote zor gen over de steeds groter activteiten van de Russen in het nabije oosten. De Israëlische regering heeft al kunnen vaststellen, dat al het oorlogstuig dat in de zesdaagse oorlog van vorig jaar verloren ging. aan Arabische kant door gloednieuw materiaal van Russisch fa brikaat is vervangen. Bij de Egyptische luchtmacht zijn bo vendien honderd piloten van Russische nationaliteit ingedeeld voor de tijd van twee jaar. Buitendien zijn nog meer dan driedui zend Russische militaire adviseurs en instructeurs in Egypte en Syrië gede tacheerd. Rode vloot Bepaald verontrustend is de formatie van een gigantische rode vloot in de Middelandse Zee, waaraan nog steeds nieuwe eenheden worden toegevoegd. Deze vloot beschikt thans over de bases Pord Saïd in Egypte, Latakia in Syrië en het voormalige Franse bolwerk Mers- el-Kebir in Algerije. Aan de Syrische kust zijn ondergrondse duikboothavens aangelegd. Met de regelmaat van de klok patrouil leren Russische oorlogsbodems tot diep in de Perzische Golf. Turkije is nu aan alle zijden omringd door Russische bases en twee Russische vloten. Daar komt nog bij, dat Moskou enorme politieke druk uitoefent op de hoofdste den in het nabije en in het midden oosten. Aan Irak, Iran, Jemen en Jor danië is omvangrijke, economische hulp toegezegd en men behoeft niet lang te gissen, welke tegenprestatie daarvoor te zijner tijd zal worden verlangd of reeds is verkregen. Eer. deel van de toegezegde hulp wordt bovendien verstrekt in wapens en in andere goederen die van vitaal belang zijn voor evt. oorlogsvoering. De opzet Het is nu duidelijk, wat de opzet is geweest van de jarenlange propaganda en de politieke contacten met de oos terse landen. Moskou wilde aanvanke lijk een evenwicht scheppen tegen de dreigende omsingeling door de Ame rikaanse bases. Later deed zich de mo gelijkheid voor, invloed te verwerven in de Arabische landen indien de Sow- jet-Unie deze landen zou steunen te gen Israël, waardoor zij zich bedreigd voelden. Nu mag rustig worden gesteld, dat het nabije en midden-oosten in de Russi sche belangensfeer zijn getrokken en dat het Kremlin poogt, dit gehele deel van de wereld militair te beheersen. Reeds de czaren droomden van een Russische uitweg naar de Middellandse Zee. De Sowjets blijken bezig te zijn, deze droom te verwezenlijken. Opvallend is bijvoorbeeld, dat Turkije zich meer en meer neutraal wil houden in de N.A.V.O. omdat het zich uiterst onveilig voelt in de rode omstrengeling. Van die zijde hoeft Israël bij een ko mend gewapend conflict met zijn buren alvast geen daadwerkelijke hulp meer te verwachten. De rode middellandse- Van de Citroen D.S., die na het onge luk naar het politiebureau werd ge sleept, is niet veel meer over. zeevloot zal dan trouwens de gehele Is- •aëlische kust wel direct blokkeren. Doordat Algerije de vroegere Franse volotbasis Mers-el-Kebir aan de Russen cadeau deed, wordt ook het oude Euro pa nu omsingeld door de rode sikkel en hamer. Over de gestaag voortgaande infiltratie van de jonge Afrikaanse staten door kundig opgeleide Russische geheime agenten maakt men zich is Israël ook geen illusies meer. Afgelopen zondag was het precies veer tig jaar geleden, dat mej. M. Janssen haar debuut maakte als onderwijzeres van de eerste klas aan de Mariaschool alhier. Ter gelegenheid van dit vrij unieke jubileum is zij zondagmiddag in het St. Ludgardisgebouw aan de Vrede- hoffstraat op grootse wijze gehuldigd. Pastoor H. C. van de Vegt was de eerste, die haar tijdens een besloten bijeenkomst met dit jubileum geluk wenste. Hij wees onder meer op de verdiensten van mej. Janssen voor het onderwijs in het algemeen en speciaal voor de allerjongste kinderen, die bij haar hebben leren lezen en schrijven. Dat zijn er in de loop der jaren zo'n 2100 geweest. Het deed hem dan ook zee) veel vruegde. mej. Janssen als be loning voor al hetgeen zij in het belang van het katholiek onderwijs in Soest heeft gedaan, de kerkelijke onderschei ding Pro Ecclesia et Pontivice te mo gen uitreiken. De pastoor wees tevens op de taak van mej. Janssen om haar leerlingen voor te bereiden op de eerste heilige com munie. Het hoofd van de Mariaschool, de heer D. C. van de Borgh, wees eveneens op zeer verdienstelijke en bijna onna volgbare wijze, waarop mej. Janssen het onderwijs heeft gediend, hoe zij im mer open stond voor vernieuwingen en hoe zij steeds in zeer belangrijke mate heeft bijgedragen tot de handhaving van een uitstekende onderlinge verstandhou ding tussen de leerkrachten van de school. Namens het personeel bood hij de onderwijzeres een verrekijker aan, nadat hij tevens had gewezen op het feit dat mej. Janssen bij herhaling de taak kreeg, onderwijsvernieuwingen en experimenten voor te bereiden. Wethouder K. de Haan wees op de Hioeilijke beginjaren uit de loopbaan van mej. Janssen in Soest. Ook hij toonde zeer veel respect en waarderin voor de wijze, waarop zij steeds de ver nieuwingen in het onderwijs op de voet is gevolgd en er ook steeds voor open heeft gestaan. Wethouder De Haan herinnerde zich nog, hoe er eens moeilijkheden in de klas van mej. Janssen waren geweest, waar zij overigens part noch deel aan had. De moeilijkheden waren namelijk het gevolg van het feit, dat de eerste klas to i 64 leerlingen telde. Nu neemt men met de helft nog geen genoegen. Vervolgens was het pastoor A. G. Smit, die mej. Janssen op zeer humoristische wijze toeprak. De rij van sprekers werd gesloten door de heer H. E. J. Smit, die namens het huldigingscomité van oud-leerlingen lovende woorden tot de onderwijzeres sprak. Hij zei, dat men in Soest bijzonder onder de indruk is gekomen van de didactische en peda gogische kwaliteiten van mej. Janssen. Hij kon dan ook zeggen, dat het niet bii een indruk was gebleven. Namens zeer velen, die in de eerste klas bij juffrouw Janssen spelenderwijs het a b.c. hebben geleerd, bood hij haar een bedrag onder couvert aar., bestemd voor een wellicht zeer aantrekkelijke vakantiereis, nadat zijn zoontje, de jongste leerling van de Mariaschool, de „juff" reeds een bloemenhulde had ge bracht. Geheel onverwachts kwam ook de band van „Crescendo" nog een muzikale bij drage tot de huldiging verlenen. Luid muciserend kwam de band het druk be jlkte gebouw binnenmarcheren om een aantal vrolijke noten over mej. Janssen en de aanweziger uit te strooi en. Tijdens de daarop volgende receptie hebben nog vele tientallen personen, voornamelijk oud-leerlingen, van hun waardering voor mej. Janssen blijk ge geven cn waarlijk niet alleen met woor den. Enige tijd geleden werd te Soesterberg de personenauto van de heer Storimans, lid van de Soester gemeenteraad voor de K.V.P. gestolen. De wagen blijkt in middels in Maarssen te zijn teruggevon den. De daders zijn in Rotterdam aan gehouden. Tijdens het weekeinde is bij afwezig heid van de bewoners ingebroken bij de familie W. B. aan de Foekenlaan. Het hele huis werd grondig doorzocht met achterlating van een grote hoeveelheid rommel. Vermist worden uiteindelijk buitenlandse munten en bankbiljetten ter waarde van ongeveer ƒ160,Van de dader ontbreekt elk spoor. Tijdens de afgelopen winkelbeurs aan de Talmalaan alhier zijn ten nadele van de mannequin F. van T.-Y. uit Eemnes een hoeveelheid gouden siera den gestolen. De vermoedelijke diefstal heeft reeds tijdens de eerste dag van de beurs plaats gevonden, -maar mevr. Van T. heeft er pas halverwege de vol gende week aangifte van gedaan. De mannequin mist een doosje met o.a. gouden oorbellen, gouden ringen, gou den armbanden. Het doosje had in een koffertje in de kleedkamers gezeten. De totale waarde van de sieraden bedraagt ongeveer 2500,Van de dader(s) ont breekt voorlopig elk spoor. Een zeer onvoorzichtige inhaalmanoeu vre van de 21-jarige E. S. uit Soest heeft tot gevolg gehad, dat vijf perso nen in de nacht van zaterdag op zon dag zeer ernstig gewond raakten bij een verkeersongeval op de Birkstraat. Eén van de gewonden, de 26-jarige H. van Dalen uit Amersfoort is zondag morgen aan zijn verwondingen bezwe ken. De anderen, waaronder de 20-jari- gp A. P. L. Middelman en d~ 21-jarige J. A. Sukkel, beiden uit Soest, worden nog verpleegd in het St. Elisabethzie- kenhuis te Amersfoort. Het ongeluk gebeurde, toen de 21-jarige E. S. omstreeks kwart voor twee een voor hem rijdende scooter en een an dere auto met zijn wagen wilde gaan inhalen. Toen S. de scooter was gepas seerd en de andere wagen voorbij wilde rijden, naderde een tegenligger. S. rem de, week naar links en naar rechts uit, trachtte nog eens in te voegen en reed daarna weer naar links om vervolgens in de berm tegen dezelfde boom te rijden, waartegen op datzelfde moment de tegemoetkomende auto, bestuurd door de heer H. van Dalen uit Amersfoort te pletter sloeg. De heer Van Dalen was naar rechts uitgeweken om nog een botsing te voorkomen, maar reed daarna met ver moedelijk grote snelheid tegen een boom. De auto van S. reed na de botsing met de boom weer op de weg oo en kwam ve volgens in botsing met de scooter, die bereden werd door de 20-jarige mej. L. de L. uit Amersfoort en de 21-jarige duo-passagiere mej. A. K., eveneens uit Amersfoort. Beiden werden van het voertuig geslingerd, doch werden niet ernstig gewond. De bestuurder van de inhalende auto, E. S. en de bij hem in de wagen zittende J. H. L. uit Amers- De in de vorige week gehouden collecte ten bate van de Dierenbescherming heeft f 2561,opgebracht. Aan collectanten wordt hartleijk dank gebracht voor hun vele werk bij uitzon derlijk slecht weer. foort, kwamen er zonder enig letsel af. Behalve de bestuurder van de tegenlig ger raakten ook de beide inzittenden Middelman en Sukkel ernstig gewond. Allen zijn overgebracht naar en opge nomen in ziekenhuizen te Amersfoort. In de Kunstzaal la Griwianda aan de Kolonieweg te Soest houdt Willy Rams een tentoonstelling van schilderijen en tekeningen. Het werk heeft veel aspecten, en naast experimenteel werk met mooie kleur- vondsten zijn er ook tekeningen welke met veel geduld en liefde tot stand zijn gekomen. De tentoonstelling duurt tot 19 oktober en is een bezoek ten volle waard. Allerwege werkt men aan ruimtelijke ordening met plannen, suggesties, plat tegronden en voorspellingen voor de ja ren 1980 tot 2000. Er is al in diverse ruimtelijke nota's van diverse instanties voorzien, waar kolossale nieuwe steden moeten verrijzen, hoeveel nieuwe auto wegen er moeten komen en hoeveel on dergrondse parkeergarages, metrolijnen en tunnels. ..Een stem uit D '66" (plano loog J. Hendriks) heeft er deze week in een nieuw boekje „Orde op ruimte" voor gewaarschuwd, dat goede plannen voor de eerstkomende vijf jaren in vele ge vallen ontbreken, of onjuist zijn opge zet. De schrijver toont aan de hand van vele gemaakte fouten aan, dat de overheid niet voort kan gaan met willekeurige beslissingen zoals Schiphol, dat dichtbe volkte wijken onbewoonbaar maakt door geluidshinder; nieuwbouw op plaatsen waar men later weer spijt van krijgt; en voortwoekering van eigenzinnigheid, zo als bij waterstaat dat een staat vormt in de staat en met de ruimtelijke orde ning heel weinig of geen rekening houdt. Het is een leerzaam boekje. De Russen zijn de uitvinders van de salami-taktiek, bij vele gelegenheden toegepast, vooral in Berlijn. De Tsjechen maken er nu ook mee kennis. Het par tijbestuur heeft daar uitdrukkelijk ge ruchten moeten ontkennen dat diverse hoge functionarissen zouden worden ontslagen en zelfs dat partijsecretaris Dubcek zelf liever heen zou gaan dan zich te lenen voor de uitvoering van de dictaten die hem in Moskou worden op gelegd. Dat dergelijke geruchten liepen was niet meer dan logisch: Dubcek wordt gedwongen telkens een klein beet je toe te geven aan de Sowjet-eisen. Niet veel iedere keer. Maar iedere keer een plakje van de salami-worst maakt die worst op de duur toch wel heel klein. Het lijkt een soort wraak van het Kremlin. Dubcek, die ze eerst arresteer den en zo diep mogelijk vernederden, voor verrader van de socialistische zaak uitmaakten enzovoort - hebben ze weer terug moeten laten keren in zijn functie doordat er gewoon geen figuur te vin den was die zich in le ogen van zijn volk onmogelijk wenste te maken door als zetbaas van Moskou te fungeren. Maar nu zijn d Russen bezig Dubcek te dwingen zelf de fundamenten weg te graven onder het werk dat hem zo'n aanzien heeft verschaft bij de Tsjechen en Slowaken. Het is begonnen met verzekeringen dat de perscensuur niet terug zou komen, dat de liberalisatie zou worden voortge zet. kortom dat niets wezenlijks ver anderde. Nu, een paar weken later, wordt aangekondigd dat de wel weer ingevoerde perscensuur scherper zal worden, dat er op toegezien zal worden dat de mannen op de belangrijke posten gedegen dat wil zeggen: de Russen behagende - aanhangers zijn van het marxisme-leninisme, enzovoort. Het zal Dubcek zeker zwaar vallen zo onder dwang te moeten mee werken aan het tenietdoen van alles wat hij al bereikt had met wat hij zelf noemde het humanieseren van het socialisme. Er kan maar één reden zijn waarom hij het doet: hij zal bedreigd zijn dat als hij weigert en aftreedt, de Russen het zelf zullen doen met een militair be stuur. Regelrechte bezetting. De keus tussen twee kwaden dus. Intussen zijn de Russen druk bezig alle afwijkende gedachten aan hun grenzen te bestrijden. De Finnen - indertijd ver maanden ze de landen van het War- schaupakt hun troepen uit Tsjecho-Slo- wakije terug te roepen - hebben plot seling visite gekregen van hu:i machti ge buur. Dat de nederlaag van commu nisten en socialisten bij de \Terkiezingen kort tevoren daar de aanleiding van zijn, ligt wel voor de hand. De sfeer ls daar nu ook niet bepaald plezierig meer. KANTMAN. Op donderdagavond. 17 oktober, as. houdt de middenwijk der Hervormde Gemeente haar eerste gemeenteavond van dit seizoen. De secretaris van de Hervormde Raad voor Kerk en Israël. Ds. S. Gerssen spreekt dan over het onderwerp „Israël en wij". Gezien de aktualiteit van dit onderwerp kan dit een interessante avond worden. Iederee.i. ook gemeenteleden uit de an dere wijken, zijn hartelijk welkom. Men zie de advertentie in dit blad. Op ledenvergadering van de afdeling Soest van de C.H.LJ heeft de wnd. voorzitter, de heer Oldenboom, die de overleden voorzitter, de heer Gordeau herdacht, als een man met veel werk kracht en inspiratie waarvoor wij veel bewondering hadden. Een voorstel tot verhoging van de con tributie van 6,tot 13,50 liep uit op een voorstel van een der leden om de contributie op 15,te stellen, het geen werd aangenomen. Leden, die dit niet kunnen opbrengen, zullen toch aan de C.H.U. verbonden kunnen blijven als donateur. Ter aanvulling van een vakature in het bestuur werd de heer Smits gekozen (in de plaats van Veld huizen, die als secretaris destijds over liep naar de Boerenpartij). De plaats van de heer Gordeau blijft voorlopig ingenomen door de heer Ol denboom. Drs. Gerritsen te Soest (economisch ad viseur van het C.N.V., lid van de S.E.R.) gaf hierna zijn persoonlijke mening in een praatje over „De C.H.U. en de ver nieuwing in de politiek". Hij was lid van de Americangroep waaruit de Christen Radicalen tevoorschijn kwa men en was betrokken bij het werk van de groep 18. Hij schetste de snelle ontwikkeling van alle mogelijke zaken na de oorlog en de emancipatie en bewustwording van ve len door het stijgende welvaartsniveau. Evenwichten werden verstoord en aller lei zekerheden zijn in twijfel getrokken op allerlei gebied. Er is wantrouwen te gen gevestigde structuren en posities. De politieke partijen proberen zich aan te passen en dat geeft spanning onder de leden: groepsvorming onder de le denpartijen in partijen. Een hergroepe ring van de chr. partijen is nodig. De groep 18 is op de goede weg. De C.H.U. is partij geworden met een nieuw be ginselprogramma. De vorige week gehouden collecte ten bate van de Reclassering heeft in Soest en Soesterberg de som van ƒ1370,19 op gebracht.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1