Soest toen - Soest nu TelefoonnMitimer ziekenauto 5980 DE ZORGEN VAN DE RIJKDOM V.V.V.-nieuws WIT OF ZW ART Paarien voor de zwijnen gooien Raiffeisenspaarweek Het oog gerieht op de volgende oorlog SUPERZEKERHEID Vrijdag 18 oktober 1968 47e jaargang no. 79 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Man met pornografische lectuur aangehouden Meisje in Soesterberg aangereden mfmi X Bibliotheek beklad Expositie JÊmêméi, Josje Berkhof en Lizette Vreeswijk beste voorleesters in 2e ronde The Husky's en de mode Kuilmiddag postzegels SOESTER(l)OURANT Abonn. p. kwart, 3.25. per post f 4.25. Verschijnt Iedere dinsdag en rrjjdag Aller ogen zijn gericht op Mexico, het land waarin dit jaar de Olympische Spelen worden gehouden. Maar het is niet alleen dit sportief ge beuren, dat oorzaak is van de belang stelling. Veeleer zijn het de onlusten, de straatgevechten, de doden en gewonden, die ieder zich doen afvragen, wat er dan toch wel in dit welvarende land aan de hand mag zijn? Mexico is een uitermate belangrijk land. Het vormt de „staart" van Noord-Ame- rika, de brug naar het zuidelijke conti nent en is alleen door een aantal ba- nanen-republiekjes, zoals Honduras, Guatemala, Costa Rica <-n zo voorts, ge scheiden van het Panama-kanaal. De laatste poging om van Europa uit, vat te krijgen op Noord-Amerika waag de de Franse keizer Napoleon III en die poging liep uit op de executie van de stroman-keizer, Maximiliaan, door de „rebellen" van de Mexicaanse staats man Juarez. Sindsdien heeft het in Mexico lange tijd gerommeld, maar nog vóór Wereldoorlog II begon het er op te lijken, dat het een moderne staat kon worden. De gro te strijd ging toen tegen de armoede van de bevolking en tegen het analfa betisme, de voornaamste belemmering voor een democratische staatsvorm. Zegen der revolutie Nu is Mexico economisch er helemaal niet slecht meer aan toe, integendeel. Er wordt in Mexico dik verdiend. Zo wel landbouw als industrie vertoont de onmiskenbare tekenen van grote bloei. De geleidelijke omzetting van in hoofd zaak agrarisch gebied in industrieland (al blijft de landbouw nog van grote betekenis, vooral waar het gaat om kof fie en katoen) is in enkele tientallen jaren behoorlijk gevorderd. Van groot belang was de omzetting van het grootgrondbezit in kleinere, eigen bedrijven voor de boeren, die op deze wijze van arme achterlijke proletariërs tot welvarende burgers konden worden. Tot 1940 is dit onder het bewind van president Cardenas goed gegaan. De oorzaak van de felle betogingen, die welhaast een revolutionair karakter drcegen, was een andere dan die van bv. de rellen ln Parijs. Het waren reële misstanden, waartegen studenten en ar beiders te keer gingen, en hun beto gingen werden door de regering-Diaz met bruut geweld van politie en solda ten onderdrukt. Want na de Tweede Wereldoorlog, waar van de Mexicaanse economie alleen maar geprofiteerd heeft, ging de wel vaart zeer eenzijdig de kant op van de mensen, die kapitaal konden investeren in 1e industrie en kans zagen de ver deling van de landgoederen te ontdui ken en toch weer tot grootbedrijven te komen. De regering heeft de eigen industrie door alerlei protectionistische maatre gelen zwaar beschermd, een politiek die In Soesterberg is maandag de 37-jarige A. V. uit Ermelo aangehouden. De man was in het bezit van pornografische lec tuur, die hij vanuit zijn auto aan een viertal minderjarige meisjes te Soester- beA heeft getoond. De man is later weer op vrije voeten gesteld. Zijn lec tuur is beslag genomen. Bij het oversteken van de Rademaker- straat in Soesterberg is maandag het 9-jarige meisje A. van Zanten aange reden door een auto. De autobestuurder J. J. C. C. M. uit Schiedam kon ^et meisje niet meer ontwijken. Met gebroken been is zij per ziekenauto *aar De Lichtenberg te Amersfoort vervoerd en aldaar opgenomen. Bij het programma van „De Utrechtse Kring", dat evenementen op gebied van muziek, beeldende kunst en letterkunde omvat, viel ons oog op een serie kamer muziekavonden, waarvan het eerste con cert op dinsdagavond, 5 november ge geven wordt door het bekende Quartet- to Italiano. Er is meestal maar een kleine groep concertvrienden, die speciaal geconcen treerd is op kwartet- of triomuziek. Toch willen wij even de aandacht ves tigen op deze z.g. internationale serie der kamermuziekavonden, die de Utrechtse Kring biedt, daar hier wel iets heel bijzonders te genieten zal zijn. Voor uitgebreider informatie verwijzen wij U naar het boekje „U.K.", dat op smaakvolle wijze alle kulturele gebeur tenissen, onder haar auspiciën, be spreekt. Van de concertzaal of het museum naar de vrije natuur is voor liefhebbers van het landschap in de herfst geen moeilij ke opgave. Wij hebben voor hen het enige boekje „Wandelingen door het Gooisch Natuur reservaat" besteld. Het is met zorg sa mengesteld en mooi geïllustreerd, terwijl de inhoud U, behalve de beschreven wandel-routes, allerlei meedeelt over de plantengroei, de insekten, de vogels, de zoogdieren, die men in het reservaat aantreft. Ook laten enkele kaartjes U duidelijk de situatie van de te volgen wandelroutes zien. Komt U het boekje halen? Het kost maar 1, de ondernemers ten goede komt. Ook de subsidies in de landbouw komen niet terecht bij degenen, die deze het meest nodig hebben, maar bij degenen, die daardoor hun rijkdom nog kunnen ver groten. Zwarte armoede. De rest van de bevolking profiteert niet alleen niet van de welvaart, maar loopt wat dit betreft achteruit. De re volutie, die de armen een kc.ru, gaf, is verzand. Mexico is een echt kapitalis tische staat geworden. De bestrijding van het analfabetisme is verslapt, meer dan een derde van de bevolking kan lezen noch schrijven. Nu gaat Mexico, via de olympische spe len, rcelame voor zichzelf maken en de rest van de wereld tonen welk een wel varend en vooruitstrevend land als gastheer optreedt. En tegen het wek ken van deze valse schijn nu hebben de „oproerlingen" gedemonstreerd. Zij vragen alleen, dat het beleid, dat Mexico op de goede weg bracht, dat be loofde het tot een modelstaat te maken, wordt voortgezet en dat het land niet weer terugvalt tot de status van een typisch-Zuidamerikaanse staat, waarin uitdagende rijkdom en zwarte armoede eikaars buren zijn. De regering steunt op de partij van de bezitters. Als ze niet oppast, zal er weer een revolutie komen. Maar veel inzicht is er nog niet en de generaals, die onlangs in Zuid-Amerika beloofden, dat ze iedere revolutie zouden keren, zijn zeker de goede heelmeesters niet. Amerika zond generaal Westmoreland, die getoond heeft hoe men dat in Viet nam moet doen. Het is niet alles goud, wat er in Mexi co blinkt. De zichtbaarheid op de weg wordt met de vroeger invallende duisternis weer uiterst actueel. Het Verbond voor Veilig Verkeer wil daar iets aan gaan doen en wil o.a. witte sjaals laten dragen door kinderen, zwart-gele stokken door be jaarden en in elk geval lichte kleding door allen die zich in de donkere uren verplaatsen. De mode moet dan maar een stapje opzij doen voor de veiligheid. Beter opvallend licht gekleed naar een partijtje, dan modieus in het zwart naar een begrafenis Onbekenden hebben begin deze week de muren van de bijna voltooide biblio theek aan de Molenstraat beklad. Zij hebben op de binnenmuren de nodige schuttingwoorden geklad. In de toonzaal van de vereniging „Goed wonen" te Soesterberg, Amersfoortse- straat 76, wordt momenteel een expo sitie gehouden, bestaande uit grafiek, gouaches, foto's en colleges van Cees Andriessen, Frère Benoit, Gerard Brou wer, Johan Meijerink, Anita van den Oever, Bert van den Oever en Jan Herman Terwaarbeek. Er is op deze expositie mooi werk te zien. Op een terrein aan de Waldeck Pyr- mo jlaan ligt sinds enige dagen een enorme berg tomaten die menige huis vrouw die er passeert, en kort geleden nog rond de gulden voor een pondje van deze Westlandse produkten neer telde. de vraag deed stellen, wat er met die „dingen toch wel aan de hand zou zijn. Ondanks het ..wereldvoedseltekort" be treft het hier niets anders dan een partij doorgedraaide tomaten, waarmee koeien en varkens hun maaltijd gaan doen. Toch doet de aanblik van een dergelijke berg voor consumptie geschikte produk ten. een beetje triest aan, wanneer men bedenkt dat een groot gedeelte van de wereldbevolking, werkelijk „vinger en duim" af zouden likken, wanneer zij een Hoek Burg. Grothestraat - Heuvclweg, gezien vanaf de Emmalaan, 50 jaar geleden Dezelfde plaats nu zending van een dergelijke doorgedraai de partij, in bezit konden krijgen. Maar voorlopig schijnt daar nog niets van terecht te komen. Als excuus geldt dan het stereotype antwoord „wie zal het geld betalen voor de verzending van die goederen". Maar ondanks de ver ontschuldigingen, blijft de aanblik van dat soort dingen een nare zaak. Van 21 tot en met 25 oktober wordt de Raiffeisenspaarweek gehouden. De spaarweek, welke jaarlijks door de Raiffeisenbank in d.e maand oktober wordt georganiseerd om de spaarzin te bevorderen, is langzamerhand een tra ditie geworden. Velen brengen tijdens spaarweek een bezoek aan de bank, omdat het sparen dan extra aantrek kelijk wordt gemaakt en ook nu wordt weer een grote drukte verwacht. Voor de Raiffeisenspaarweek is dit jaar als thema gekozen ,,U kunt beter spa ren voor alle zekerheid", waarmede de zekerheid welke men door sparen verkrijgt, wordt geaccentueerd. Omdat het dit jaar 150 jaar geleden is dat F. W. Raiffeisen, de grondlegger van de naar hem genoemde banken, werd geboren, heeft de komende Raiffeisen spaarweek extra betekenis. Zoals bekend verondersteld mag wor den, hebben de gezamenlijke Raiffeisen- banken in Nederland ter gelegenheid van de 150ste geboortedag van Raiffei sen de „Stichting 150 jaar Raiffeisen" opgericht, welke stichting ten doel heeft de bevordering van de maatschappelijke ontplooiing van personen en groepen van personen in Nederland en daar bui ten. Speciaal wordt daarbij gedacht aan projecten ten behoeve van geestelijk en lichamelijk gehandicapten in Nederland en het stimuleren van het coöperatieve krediet in ontwikkelingslanden. Voor dit doel is door de gezamenlijke Raiffeisenbanken een bedrag van ƒ1. miljoen bijeengebracht, dat ter beschik king van genoemde stichting is gesteld. Woensdagmiddag is in het Sint Joseph- gebouw de tweede ronde van de plaat selijke voorleeswedstrijd gehouden. Van de 32 leerlingen van de vijfde en zesde klassen der lagere scholen, die verle den week aan de wedstrijd in het kader van de kinderboekenweek begonnen, waren er afgelopen woensdag nog maar achttien over. Daarvan moesten er op nieuw twaalf afvallen. De zes finalisten, die over twee weken gaan strijden om een plaats in de districtswedstrijden, zijn geworden Josje Berkhof en Lizette Vreesweek (resp. van de Margrietschool en de Ludgardusschool), die 42 punten behaalden, Adri Stalenhoef, de winnaar van de eerste ronde, die het nu tot 41 punten bracht, Lieske van de Klashorst (Ludgardusschool) met 39 punten en Jan de Morrée (v. d. Huchtschool en Li- lian van Heteren (Theresiaschool), bei den met 38 punten. Deze zes scholieren hebben tevens voor hun klassen een feestavond gewonnen. De beoordeling van de voorlezers en voorleesters is geschiedt door een zeer heterogeen samengestelde jury, bestaan de uit mevr. P. J. M. Oranje (huis vrouw), mej. J. M. van de Poll (biblio thecaresse), en de heren M. J. Janssen (boekverkoper), Jan Visser (auteur), en J M. van der Poll (onderwijzer). Gedurende drie minuten hebben de scholieren hun voorleescapaciteiten mo gen demonstreren. Dit jaar hebben zes tien scholen uit Soest aan de wedstrijd deelgenomen. Ruim veertig plaatsen in den lande hebben voor deze voorlees wedstrijd ingeschreven. Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. afd. Soest. De Ver. Naties ontkennen neg wel dat Gunnar Jarring zijn vredesmissie in het nabije oosten wil geven, maar het eind van 's mans werk moet toch wel in zicht komen. En dat het vruchteloos is geweest, staat intussen al vast. Israëls minister van buitenlandse zaken Abba Eban heeft in de V.N. opnieuw een vredesplan ingediend, dat prompt opnieuw is afgewezen door zijn Arabi sche buren. Hetzelfde deed Israël trou wens met een eerder gelanceerd Rus sisch voorstel, wat overigens beter ver klaarbaar was, omdat daarin nu juist het hoofdverlangen van de Israëli's niet werd bevredigd: een garantie van zijn grenzen door zijn buren en dan niet af hankelijk van een legertje blauwhel men om de orde te bewaren. Tenslotte heeft men vorig jaar gezien hoe gemak kelijk zo'n beveiligingsmacht weer kan worden verwijderd. Dat wil niet zeggen dat het Israëlische voorstel helemaal zonder haken en ogen is. Met name over de positie van Jeru zalem is er nog moeite genoeg. Maar de kern hirevan is dat de Ara bische landen op een officiële manier te kennen geven dat ze er eindelijk mee zijn verzoend dat er een nieuwe staat Israël is - al twintig jaar trouwens - en dat die recht heeft dat zijn grenzen ge respecteerd worden. Dat is hoofdzaak. Over de rest moet gemarchandeerd kunnen worden, al zal dat bepaald niet gemakkelijk zijn, alweer met name over de status van Jeruzalem. Maar het hoeft waarschijnlijk allemaal niet meer. Amerika schijnt in ieder ge val de hoop al opgegeven te hebben dat er vrede gaat heersen in dit deel van de wereld. President Johnson heeft vergunning ge geven vijftig Phantom-straaljagers naar Israël te verkopen, zodat dit land zijn luchtmacht weer een beetje in even wicht kan brengen met die van zijn buren die na de juni-oorlog ai weer duchtig zijn bevoorraad door Rusland. (Het zijn toestellen die al vóór de juni- oorlog in Frankrijk waren besteld. Pre sident De Gaulle echter verbood de ex port van de Mirages). De opbouw van de strijdkrachten is dus weer van beide zijden aan de gang, de taal var. Nasser herkrijgt zijn oude krijgshaftigheid. Het wachten is op het sein voor de volgende veldtocht. KANTMAN. Onze oud-minister van Sociale Zaken, dr. Veldkamp, de man die als verzame laar van sociale verzekeringen de ge schiedenis zal ingaan, heeft een nieuwe gedachte gelanceerd. Hij is van mening dat in elke gemeente z.g. gemeenschaps centra moeten komen. Hij noemt dit soort vestigingen sociale supermarkets. Ieder die zorgen heeft, kan daar terecht. Alle sociale gebeurtenissen worden daar geregistreerd, zoals huwelijken, geboor ten en armoede, arbeidsbemiddeling en elk beroep op enige vorm van sociale voorziening. De fusie van een groot aantal sociale activiteiten heeft veel aantrekkelijks. Nog meer is er te zeggen voor de con centratie van de indrukwekkende lijst van sociale voorzieningen. Het assorti ment daarvan zal stellig kleiner moeten worden zonder dat het pakket voorzie ningen er onder lijdt. Wij weten voorts al dat wanneer iets in 't groot wordt afgenomen, het kostenbeeld meestal la ger ligt. Het gehele beeld van onze maatschappij wordt erdoor vereenvou digd. De minister zegt het zelf dat men zijn zorgerilast dient af te wentelen op de gemeentecentra, die dan sociale su permarkets heten. Wij zouden liever spreken van de zekerheidsmarket. Alle zorgen van financiële aard worden in de toekomst voor ons opgelost in de ze kerheidsmarkets, die door de staat wor den geëxploiteerd. Ziehier het toekomstbeeld voor ons volk. Wij hoeven ons niet meer in te spannen. Wij zullen geen zorgen meer kennen. Wij behoeven geen eigen ini tiatief meer en geen bezit. Wij behoeven alleen maar te bestaan, onze zorgen af te wentelen en na een lang leven te sterven. Wie daarbij nog spreekt over schade toebrengen aan de volkskracht, is zonder meer een kniesoor. Wie nu nog meent dat een mens in beginsel zijn eigen boontjes moet doppen, is toch wel volkomen antiek in zijn ge- dachtengang! De Jongerensociëteit „Trefpunt" organi seert zaterdag 19 oktober in gebouw „Credo" een grootse beat-modeavond. Medewerkers aan deze avono zijn „The Husky's en de „Hip-In Boutique". Men zie ook de desbetreffende adver tentie in dit blad. Nu de herfst z'n intrede heeft gedaan, wordt er weer meer aandacht besteed aan de hobby „postzegelen". Het bestuur van I.V. Philatelica. afde ling Soest organiseert in het gebouw „De Rank", Soesterbergsestraat 18 te Soest, een gezellige ruilmiddag van 12- 18 uur. Een spandoek zal hen die de weg naar ons clublokaal nog niet we ten, gemakkelijk als wegwijzer dienen. Iedereen is van harte welkom, ook de niet-leden Kom eens gezellig ruilen en kennis maken op 19 oktober a.s. Entree ƒ0,50; tot 14 jaar ƒ0,25. Een tombola (gratis voor elke bezoeker) kan U een leuke prijs bezorgen. Bovendien ontvangt iedere 20e, 40e, 60e, enz. be zoeker een kleine philatelistische at- traktie. Kom, Soester ingezetenen, met uw zegels zaterdagmiddag 19 oktober naar De Rank.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1