6e Revolutie van 'is „kaVe" Hoge spaarrente tot zelfs 617. voor u en... De vlucht van de Duitse keizer maakt grote indruk. Zal de Duitse Revolutie bij de grens stoppen DREIGENDE ONTWIKKELING HET DOE HET ZELF-CENTRIM ALLES vinden. 23 - 24 OKTOBER DE COÖP. RAIFFEISENBANK SOEST SUCCES IN TWEEDE RONDE? ENGEL DISCO CENTRUM WIE IS DUBCEK GROOTSTE RAMP ALLER TIJDEN de bank waar ook zich thuis voelt Een keizer, die niet wilde Muiterij waar enthousiaste doe-het-zelvers Veldweg 4, telefoon 4878 Ruime parkeergelegenheid Krijgsgevangene demonstratie kleurentelevisie Heeft u geld nodig voor de aankoop van een HUIS? kan u tegen soepele voorwaarden een hypotheek verstrekken. DE RENTE BEDRAAGT 63/4% Ajax en A.D.0. maken goede kansen Uw s«$ses is onze reclame Auto- en Vrachtwagen- rijschool Geen 2% zegel, MAAR 5% CONTANT op alle aankopen bij Afgelopen jaar bijna 40 miljoen hongerdoden Zéér ruime keuze. Dat is helemaal de NMB. Meer rente, meer spaarvormen (kies uit 6 mogelijkheden, waaronder nu ook 6%% spaarbrieven). En bovendien een service waar de NMB ook beslist niet zuinig mee is. Daarom is voor iedereen sparen zo aantrekkelijk bij de NMB. BAARN een "ii'iiLJikSi ■SSS4ri3MÏ-£S' I uitzoekenH VRIJDAG 18 OKTOBER I9fï8 De inwoners van Eysden, die zondag 10 november 1918 uit de kerk komen, kunnen het niet geloven wanneer hun verteld wordt, dat „Den Pruus" op het station is te zien. „Ga dan zelf kijken," is het advies. En ze gaan. Bij het sta tion ontstaat een grote volksoploop. Ma rechaussees houden de mensen op een afstand. Het is daardoor moeilijk te zien wat voor mensen op het perron doelloos heen en weer lopen. Dat het Duitse officieren zijn, is wel te onder scheiden. „Kijk", zegt er een, „die met die bontjas, dat is de keizer." De men sen rekken de halzen. „Waar wordt er gevraagd. „Die daarzie Wij kunnen niet ontkomen aan de in druk, dat er op internationaal politiek gebied iets broeit. De militaire en de politieke activiteiten van de Sowjet- unie krijgen een steeds beklemmender aanzien. Bepaalde groepen in het wes ten kunnen nu wel blijven beweren, dat daar niets dreigend in zit, maar dan sluit men de ogen voor harde feiten, die stuk voor stuk gezien misschien niet zo belangrijk lijken, doch die één ge heel van maatregelen vormen welke wel te denken geven. Men is gemakkelijk geneigd de inval in Tsjecho-Slowakije als een zich op zich zelf staand iets te beschouwen. Nu, bij na twee maanden later, praat men er al nauwelijks meer over in het westen, ziet men het als een incidenteel gebeu ren waar men zich maar bij neerlegt. Men wil het graag doodverven als een uit onnodige angst geboren maatregel van Moskou, waar het Kremlin op ze ker ogenblik wel weer van zal terug keren, hoopt men. Dat is het bepaald niet. Het is één aan duiding uit velen, dat de Sowjet-unie bezig is een hardere koers te varen en haar verdediging voorbereidt op moge lijke conflicten. Conflicten die bepaald niet door het westen zullen worden uitgelokt, maar die zouden kunnen voortvloeien uit de maatregelen die Rusland zelf aan het nemen is. Die conflictsituatie zou dan in de eerste plaats kunnen ontstaan om Israël. Het is bekend, dat de U.S.S.R. de Israël om- rir.gende Arabische landen het laatste jaar weer snel en vollediger is gaan herbewapenen na de juni-oorlog van 1967. Het heeft het daar niet bij gela ten, maar heeft ook duizenden instruc teurs naar die landen gestuurd om ze het gebruik van die moderne wapenen goed te leren. Daarnaast heeft Rusland eigen sterke vlootbases gesticht, in Syrië, in Egypte en zo juist in Algerije. Het is voortdu rend bezig een sterke maritieme positie op te bouwen in de Middellandse Zee, hetgeen een bedreiging voor zuid-Euro pa betekent. Het is ook bekend, dat Rusland zijn vloot voortdurend ver sterkt. Dat het verder nauwlettend toe ziet op vlootmanoeuvres van de wes telijke landen, waar die ook gehouden worden. De legering van meer divisies langs de westelijke grenzen van Rusland kan niet gezien worden als een noodzaak om de toestand in Polen, Oost-Duits- land, Tsjecho-Slowakije en Hongarije te beïnfiuenceren, noch kan dit verant woord worden met de mogelijkheid van Duitse of N.A.V.O.-bedreigingen, want daar is geen sprake van. Al deze Russische maatregelen, in het bijzonder die ten aanzien van het na bije oosten en het middellandse-zeege- bied, maken de indruk van het voeren van een hardere en imperialistische po litiek. Het is zeker niet onmogelijk te achten, dat binnen afzienbare tijd op nieuw een oorlog ontbrandt tussen Is raël en zijn buurlanden. De Sowjet- Unie werkt daar eerder naar toe, dan dat het zich inspant deze te voorkomen. Wanneer dat een strijd wordt waarin Israël dreigt te verliezen, dan kan dit het westen, in casu Amerika, niet on verschillig laten. Dan zal het zich ge noodzaakt zien om op de een of andere manier het voortbestaan van Israël te verzekeren. Dan kan dat dus tot een veel verdergaand conflict leiden dan al leen tussen Israël en zijn buurlanden. Dan vindt het westen in de Middelland se Zee een Russische macht geconcen treerd, met diverse steunpunten langs de kusten, die hulpverlening aan Israël wellicht zal trachten te voorkomen. Nog vleien de Russen zich misschien met de gedachte, dat hun militaire kracht daar dan Amerika zal weerhou den om alles op alles te zetten Israël te redden. De vraag is gerechtvaardigd of Amerika zich daaraan zal kunnen en willen storen. Waarschijnlijk niet. De vrijheid van zelfbeschikking komt dan in het geding in een gebied, dat niet tot de Russische invloedssfeer wordt gerekend, zoals dat met oost-Europa wel het geval is. Het komt ons voor, dat de westerse vol keren zich deze dreigende situatie nog niet voldoende bewust zijn. De N.A.V.O. kan voor de huidige ontwikkeling niet onverschillig blijven, wil het straks niet voor een fait-accompli gesteld worden die het noodzaakt het hoofd in de schoot te leggen en het vrijheidsidee er aan te geven. je wel, die met die bontkraag op zijn jas Later blijkt, dat het Inderdaad keizer Wilhelm II van Duitsland was, die op die grauwe novembermorgen de tijd doodde door op het verlaten perron van Eysden op de grens van België en Nederland wat heen en weer te kuieren. Het Duitse front was ineengestort. In september 1918 zetten de geallieerden een groot offensief in. Zij drongen diep in de Duitse linies door. Ook de bond genoten van het keizerrijk stonden er slecht voor. Oostenrijk had al opgege ven. De Bulgaren vroegen om wapen stilstand. De Turken werden uit ge heel Palestina verdreven. Ook in het Duitse moederland zag het er niet rooskleurig uit. Honger en ar moede, oorlogsleed en gebrek hadden het volk murw gemaakt. Een regerings crisis was niet te vermijden. Op 1 ok tober werd een nieuwe rijkskanselier benoemd prins Max von Baden. Zijn eerste daad was het versturen van een nota aan de president van de Verenigde Staten van Amerika. Wilson stelde zijn eisen; een daarvan was het aftreden van de keizer. De nieuwbakken regering van Duits land, waarin ook twee socialisten zitting hadden genomen, beraadde zich over de eisen van Amerikaanse zijde. Het moeilijkste was wel de keizer te bewegen om heen te gaan. Minister Dreus ondernam de zware tocht naar het keizerlijke hoofdkwartier te Spa. De keizer had nog niets van zijn zelf bewuste houding verloren „Hoe durft u, als Pruisisch ambtenaar, met zo'n voorstel te komen U hebt toch de eed van trouw aan uw keizer gezwo ren De legerleiders Von Hinderburg en Grö- ner deden ook nog eens een hartige duit in het zakje. Zij deden dit op zo'n luide toon, dat het hele hoofdkwartier het kon horen. Misschien was het wel een afreageren van de toenemende zorgen, dat de hoge militairen zulk een toon deed aanslaan tegen een maar al te gretig gevonden zondenbok. Want zorgen waren er te Spa. De generaals moesten eindelijk toegeven, dat Duitsland de oorlog zou verliezen. Eenzelfde kater hadden de officieren van de keizerlijke vloot. Engeland was op zee de baas gebleven. De onbeperkte duikbootoorlog had er alleen maar een machtige vijand Amerika bijge- provoceerd. Daarentegen werkte de geallieerde blok kade steeds efficiënter. Het „de held uithangen" zat er echter bij de marine- leiding zo in, dat het plan werd opge vat om in een laatste zeeslag tegen En geland roemvol, strijdend, ten onder te gaan. De matrozen voelden daar echter niets voor. Zij weigerden uit te varen en doofden de vuren. De officieren wer den gevangen genomen en de manschap pen namen de leiding over. De muiterij op de vloot had in vele Duitse steden grote gevolgen. Overal brak revolutie uit. Arbeiders- en soldatenraden namen naar Russisch voorbeeld de macht in handen. Op 7 november eiste de so cialistische minister Scheideman het af treden van de keizer binnen 24 uren. Wilhelm legde het ultimatum naast zich neer. Maar hij had weinig te kiezen. Het leger was niet langer het machtsap paraat, waarop hij kon rekenen. Langs de Rijn waren de revolutionairen de baas. Tenslotte besloot de keizer om toch maar heen te gaan. Op zondagmorgen, 10 november reist hij met zijn gevolg van Spa in de richting van de Hollandse grens. Een Nederland se soldaat houdt bij Eysden de hoge of ficieren aan. Hij meldt zijn bevindingen aan zijn wachtcommandant. Deze tele grafeert aan zijn superieuren De Duitse keizer wenst geïnterneerd te worden. Grote consternatie in Den Haag. De vol ledige ministerraad komt in spoedverga dering bijeen. Keizer Wilhelm krijgt toe stemming om zolang op het perron van het station te blijven. Hij moet tot maandagmorgen half 10 „op antwoord blijven wachten". Dan krijgt hij te ho ren, dat hij voorlopig mag logeren op het kasteel van graaf Bentinck te Ame- rongen. Om wat op te kikkeren van de ver moeienissen wordt hem een kopje echte Engelse thee voorgezet. Inmiddels is in Duitsland de republiek uitgeroepen. Een regering van Sociaal democraten kiest als president de zadel maker Friedrich Ebert. En wat zal er gebeuren in Nederland Zal de Duitse revolutie naar ons land „overslaan"? Of bij de grens halt houden De een vreest het ergste, de ander is vervuld met nieu we hoop. Gebouw Middelwijk Talmalaan/Pieter de Hooghlaan PHILIPS SPECIAALZAAK VAN LENNEPLAAN 47 TELEFOON 6621 Hartstochtelijk is er weer meegeleefd met Ajax in de eerste ronde om de Europacup's voor landskampioenen en bekerwinnaars, 't Was me ook de ronde wel!, althans voor de beide Nederlandse clubs, die met vlag en wimpel naar de tweede ronde zijn gegaan. De F.C. Nürnberg was echt niet meer de ploeg die vorig jaar kampioen van West- Duitsland is geworden, zodat Ajax de sterk geachte Duitsers zelfs overklaste in Amsterdam. En A.D.O. had zowel in Den Haag als Graz weinig of geen moei lijkheden met de Oostenrijkse verliezer van de bekerfinale Grazer A.K. Nu krijgt Ajax het Turkse Fenerbahce te bekampen en A.D.O. de F.C. Köln. Turkse verrassing De eerste ronde bij de landskampioenen heeft enkele verrassingen opgeleverd. De grootste was wel het uitschakelen van de Engelse kampioen Manchester City door Fenerbasce uit Istanboel. In Enge land hielden de Turken het op 0-0 door met negen spelers en de keeper het eigen doel te verdedigen en in de „hel van Istanboel" werd het 2-1. We mo gen zeker verwachten, dat de Turken in Amsterdam dezelfde taktiek zullen toe passen. De Amsterdammers zijn ervaren in de Europacupstrijd, waarvoor zij twee jaar geleden tegen Besiktas uit Istanboel moesten aantreden en twee keer won nen, thuis met 2-1 en uit met 2-0. Een j-ar eerder versloeg D.W.S. de Turken twee keer. Fenerbahce heeft Manchester City op de knieër. gekregen door het toepassen van een taktiek, die tegen weinig fantasie rijk spel altijd succes heeft: uit mas saal verdedigen en thuis furieus aanval len. Laten we voorop stellen, dat Man chester City vorig seizoen een uitsteken de ploeg had. Nu vertoeven de Engelse kampioenen niet voor niets in de onder ste helft van de ranglijst van de Engel se league. De matadoren zijn moe. Dat wreekte zich tegen Fenerbahce, want een ploeg die moe is, kan niet voldoen de variatie in haar spel brengen. Juist omdat Ajax een ploeg heeft, die altijd op zoek is naar die variatie, ge loven wij dat de taktiek van Fener bahce tegen Manchester City niet tegen de Amsterdammers bruikbaar is. Zo'n taktiek is al zo vaak tegen de Neder landse kampioensploeg toegepast, terwijl dat in Engeland heel weinig voorkomt, zodat Manchester City er niet voldoende op was voorbereid. Grote voorsprong nodig Toch zal Ajax in de eerste wedstrijd, die op 13 november in Amsterdam wordt gespeeld, de Turken al flink moe ten verslaan. Hoe groter de voorsprong is die in Amsterdam wordt genomen, hoe makker de Turken thuis zijn, zo wel de spelers als het publiek. „Elke wedstrijd doen zich wel enkele kansen voor", zegt Rinus Michels, de coach van Ajax. En hij weet, dat spe lers als Cruijff, Swart, Keizer, Nuninga en eigenlijk ook alle anderen er de mannen niet naar om een goede kans te missen. Op 27 november in Istanboel zal de beslissing vallen op een lemen veld, zonder enig grassprietje en met de nodige hobbels, tegen fanatieke Turkse tegenstanders en een moeilijk publiek, dat al twee uur tevoren de tribunes geheel heeft bezet en vanaf dat moment een grote hoeveelheid vuur werk afsteekt. De Amsterdammers mo gen blij zijn met de ervaringen, die zij hebben op dat gebied. Hun kansen op de derde ronde zijn reëel. Gunstig geloot? A.D.O. heeft tegen Grazer A.K. haar eerste Europacup ervaring opgedaan. Een goede ervaring. De Hagenaars zul len nu tegen de Westduitse bekerwin naar F.C. Köln moeten aantreden, dat na eern 2-1 nederlaag in Bordeaux de Girondins thuis met 3-0 versloeg. De Duitsers doen het in hun competitie nauwelijks beter dan F.C. Nürnberg, maar achten A.D.O. een gunstige loting. Bij de Hagenaars is men ervan over tuigd, dat de Keulenaars een echte sterke tegenstander zijn. Ook A.D.O. speelt zijn eerste wedstrijd thuis op 13 november, als men niet weer overeen komt op andere data te spelen, hetgeen voor vele televisiekijkers is te hopen. Dan zal blijken of onze bekerwinnaars een kans hebben om de derde ronde te bereiken. Kansloos is A.D.O. persé niet. Wij zijn zo vrij de ploegen ongeveer van gelijke sterkte te achten, zodat elk doelpunt van groot belang is. Als A.D.O. in Den Haag twee punten voorsprong kan nemen, liggen de kansen gunstig. Soesterbergsestraat 1, Soest. Alexander Dubcek werd in 1922 in Bra- tislawa als zoon van de sociaal demo craat Stefan Dubcek, een meubelmaker, geboren. De oude Stefan werd in 1911 bij een staking in Boedapest betrokken. Op het punt gearresteerd te worden, wist hij zich daaraan te onttrekken. Hij emi greerde nog datzelfde jaar naar de Sta tes, om vandaar uit in 1917 naar z'n land terug te keren. Kort daarop trad hij in Pressburg in het huwelijk en uit die verbintenis werden twee kinderen geboren, Julius en Alexander, de la tere partijleider. Voor zover kon worden nagegaan ves tigde vader Dubcek zich met zijn gezin in het jaar 1925 in de sowjet-unie en wel in Gorki, waar de familie onafge broken tot 1938 heeft gewoond. Stefan Dubcek werd in Rusland lid van de communistische partij en kort daarop partijfunctionaris. In de tweede helft van 1938 keerde het gezin naar Tsje cho-Slowakije terug en vestigde zich in Pressburg. Stefan kreeg echter van Moskou uit de opdracht om in nazi-Duitsland behulp zaam te zijn bij het organiseren van een illegale communistische partij, daarnaast was hij geheim koerier van deze partij. De oude Dubcek werd in die jaren en kele malen door de Gestapo, Hitiers geheime politie, gearresteerd doch we gens gebrek aan bewijs na enkele we ken hechtenis in vrijheid gesteld. Alexander Stefans zoon, Alexander, de huidige par tijleider, volgde na lager en voortgezet onderwijs een leergang sociologie aan de partij-hogeschool in Moskou en werd later gepromoveerd tot doctor in de so ciologie. Bij zijn terugkeer uit de sow jet-unie werd hij, daar hij in die tijd geen passende werkkring kon vinden, machinebankwerker, eerst op een mu nitiefabriek en daarna in een technisch bedrijfje in Pressburg. Gedurende de bezetting van Tsjecho- Slowakije door de Duitsers werd zijn broer Julius door de S.S. neergeschoten en hij zelf in een gevecht gewond. Na de communistische staatsgreep o.m. uitgevoerd door generaal Svoboda, Zapotocky, Smrkovsky en Gottwald aanvaardde Alexander Dubcek in Press burg een betaalde partijfunctie (1949) en verscheen gelijktijdig daarmee in de politieke arena van zijn land. Hij werd niet betrokken in de regelmatig terug kerende zuiveringen in de partij en de staat, een gevolg van zijn jeugdige leef tijd en korte politieke diensttijd in de partij. In 1963 werd hij gekozen tot eerste par tijsecretaris in Slowakije en in die func tie toonde hij al een vindingrijke, gede gen en geslepen politicus te zijn, die door zijn langdurig verblijf in Rusland niet alleen de Russen, hun methoden en de taal terdege kende, doch ook hun politiek doorzag. Hervormer Reeds in die tijd liet Dubcek zich ken nen als een hervormer van het commu nisme in liberale zin. Resoluut wees hij het stalinisme van de hand. Hij zorgde voor een rehabilitatie van de talrijke zuiveringsslachtoffers in zijn land en reorganiseerde in aansluiting daarop het bestuur en de gang van zaken in Slowakije en in de partij-organen al daar. Energiek voerde de hervormer zijn liberalisatieplannen uit, eerst in Pressburg later in heel Slowakije. Samen met de ontevreden economische experts en met hulp en steun van een steeds groter wordend aantal tegenstan ders van Novotny, voornamelijk intel lectuelen, bond Dubcek de strijd aan te gen Novotny en de zijnen. Dubcek won deze slag en in januari van dit jaar werd hij in plaats van Novotny eerste secretaris van de partij. Nu ving in Tsjecho-Slowakije pas goed de hervor ming van het communisme aan. Er kwam persvrijheid; de macht van de geheime politie werd beknot; de vrije- meningsuiting bevorderd. Omdat de liberalisatie niet naar de zin van de Russische machthebbers was, konden tegenmaatregelen van die zijde niet uitblijven. Na vergeefs overleg volgde op 21 augustus j.1. een militaire bezetting van Tsjecho-Slowakije door de legers (665.000 man) van de landen aangesloten bij het Warschau-pact. Zo drukte Moskou in een bevriend land de vrijheid dood met alle gevolgen daaraan verbonden. Gevangen In de eerste dagen na de Russische be zetting, sneuvelden circa honderd men sen door Russische kogels. Alexander Dubcek werd als aanstichter van de Tsjechische contra-revoluatie door M.V.D.-agenten gearresteerd en geboeid overgebracht naar de Praagse luchtha ven en samen met zijn medehervormers Smrkowsky, Kriegel en de minister-pre sident Cernik in een Russisch gevechts vliegtuig naar het Poolse Lemberg over gevlogen. Dubcek bevond zich toen geheel in de macht van de M.V.D./K.G.B. en werd in de Lembergse gevangenis aan een her senspoeling onderworpen, waarna zijn „overbrenging" naar Moskou volgde. De naam Lemberg heeft nog een verschrik kelijke klank, omdat diezelfde M.V.D./ K.G.B. daar in het eerste jaar van de tweede wereldoorlog (april 1941) een groot aantal Poolse officieren die zich in Russische krijgsgevangenschap bevon den door middel van nekschoten werd vermoord. In Lemberg werd ge poogd het geweten en de wil van de Tsjechische leider Alexander Dubcek om te vormen, waarna de Moskouse macht hebbers vrij spel meenden te hebben en tot zijn ondergang besloten. In de „Prawda" van die dag stond te lezen dat Alexander Dubcek als leider der contra-revolutie onschadelijk ge maakt diende te worden evenals in 1956 Nagy en Méleter, de Hongaarse rebel len. Voor ons aldus de Prawda is de communist Dubcek een verrader. Drie dagen later keerde Alexander Dubcek in Praag terug als een gebroken, een vernield mens, die van volksheld een martelaar werd. De uittocht uit het verraden land ving aan en in de Oostenrijkse hoofdstad We nen kwamen in de loop van de tijd reeds meer dan tienduizend (10.000) Tsjechen en Slowaken aan, ten gevolge waarvan de grenzen door Russische troepen wer den afgesloten. Dubcek die reeds hart patiënt was, zal na de op hem uitge voerde hersenspoeling door de M.V.D./ K.G.B.-experts weinig meer kunnen doen dan de orders van Moskou op te volgen of af te treden. In feite verloor de partijleider, die met vrouw en zoons in het gebouw van het partijpresidium in Praag gevangen wordt gehouden, reeds op zondag 6 oktober zijn bevoegdheden en daarmede de strijd tegen het politiestaat-socialisme. Talrijke ontwikkelingswerkers, waaron der ook vele Nederlanders getuigen met ontzetting van het feit, dat zij machte loos moeten toezien hoe menigten van mensen onder hun ogen langzaam af sterven, omdat het meest noodzakelijke voedsel ontbreekt. Weinigen beseffen, dat het hier om een wereldramp gaat, welke in afmetingen de grootste na tuurrampen en de schandelijkste oorlo gen overtreft. Grote offers Vorig jaar kwam de hele wereld in be weging en ook Nederland voor de actie „Eten voor India". In Nederland bleek men zelfs in staat tot het brengen van grote offers en het mag gezegd worden, dat dankzij deze wereldwijde stroom van edelmoedigheid, waarbij Nederland zeker niet achteraan stond, miljoenen mensen van een bijna zekere dood gered werden. Na de slechte oogsten van vorig jaar kon India dit jaar door gunstiger weersomstandigheden en door een meer deskundige aanpak zich verheugen in een rijke oogst. Terecht kan men zeggen, dat de wereld niet voor niets geofferd had, terwijl be richten over de zinloosheid daarvan be rusten op een ongenuanceerde redene ring. Het gaat hier om het verhaal, dat een groot geldbedrag door politiek ma nipuleren in handen kwam van de Ara bieren, die daar zelfs wapenen voor konden kopen. Niemand kan ontkennen, dat hier iets fout is gegaan, maar daar aan de conclusie te verbinden, dat onze offers voor niets geweest waren is een nog ergere fout, want er waren - zoals al beschreven - zeer belangrijke resul taten bereikt. Als wij de fout, die er gemaakt is als argument gaan gebrui ken om nooit meer iets te geven, dan zullen wij er oorzaak van zijn, dat er nog meer mensen zullen omkomen door de hongerdood. Anti-honger-actie 1968 Het mag ons niet ontgaan, dat de anti- honger-actie (21-27 oktober a.s.) tot in de détails georganiseerd is en zeker geen fouten zal toelaten zoals in India gebeurde. Doordat de actie „eten voor India" plotseling en spontaan was, was de acute hulpverlening ietwat panieke rig, werd India overspoeld door 's we relds edelmoedigheid en was er in de chaotische menselijke en politieke toe stand ruimte voor fouten zoals die ge beurden. De actie, die voor de deur staat is ge heel anders van aard. Het gaat hier om tientallen nauwkeurig tevoren uitge zochte landbouwprojecten verspreid over Horloger Juwelier - Opticien MeJ. Th. van Dongen kassier kantoor Breda NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 260 vestigingen In Nederland LAANSTRAAT 71 - 81A Een apart jurkje of een modieuze mantel voor een verantwoorde prijs vindt U in onze speciaalzaak. Komt U ook eens kijken? de hele wereld. De anti-honger-actie maakt deel uit van de tachtig landen omvattende „Freedom from Hunger Campaign(F.F.H.C.). Toen dan in 1960 de Voedsel- en Landbouworganisatie van de V.N. (F.A.O.) ertoe overging partiku- lieren te betrekken bij de hulpverlening aan ontwikkelingslanden door middel van de F.F.H.C. werd in de eerste plaats gedacht aan verbetering van de levens omstandigheden op lange termijn, en dat zal ook zo zijn bij a.s. anti-honger actie. Het geld zal in landbouwprojecten ge stoken worden, die stuk voor stuk van duurzame betekenis zijn. Om alle pro jecten te kunnen financieren is een be drag van 2,6 miljoen gulden nodig en daarom dringt het Nederlands comité van de anti-honger-actie erop aan om de inspanningen van de gehele wereld op royale wijze te versterken. Ons volk zou namelijk zijn zin voor solidariteit en rechtvaardigheid kunnen bewijzen, door een wezenlijk aandeel hierin te nemen. In Nederland wordt de actie gevoerd met behulp van een wijdvertakt net van plaatselijke comitees. Ook Soest doet mee en zal zich van haar beste zijde laten zien. H.M. koningin Juliana, die het lot van de arme landen zeer ter harte gaat, heeft over de anti-honger-actie gezegd; „Deze campagne zal van alle mensen van goede wil een grote inspanning vragen. Alleen door gezamenlijk optre den zal het mogelijk zijn een stap te zetten op de weg, die leidt naar een wereld zonder gebrek". Inderdaad zal Soest ook samenwerken met heel Nederland en alle andere lan den. Er worden echter nog talrijke me dewerkers gevraagd: collectanten, die mee zullen doen aan de huis-aan-huis collecte, mensen, die even belangrijk, zo niet belangrijker zullen zijn dan de voorzitters van de wereldorganisaties. Men dient zich daartoe aan te melden bij mevr. M. Schulte, Anna Paulowna- laan 34, tel. 6315 of bij W. Wüstefeld, Vredehofstraat 22, tel. 2465. 'H betekent: letten op practlsche Indeling, verzorgde afwerking, doelmatige bergruimte, veel keuzemogelijkheden, ook In prijzen. ALLEMAAL ARGUMENTEN OM TE KIJKEN BIJ STIHO. Ook voor losse aanbouwdelen. teakhouten aanrechten, e.d. Levering en plaatsing In overleg met uw vakman. Bij de keuzé hiervan adviseren wij u gaarne. Ook zaterdags open tot 15.00 uur. STIHO-SHOWROOM-WITTEVROUWENSINGEL 80- UTRECHT-TEL (030) 20444

Soester Courant | 1968 | | pagina 5