Soest toen - Soest nu Het oog gericht op nieuw N. \„Y.0.-verdrag WANKEL EVENWICHT Twee Soester automobilisten wonnen 1000,- in landelijke Renault-prijsvraag KOLONISATIEWEE IN PANAMA BEZUINIGING GEEN DIETATUURTJES Crescendo seslaasd Fancy-fair van Dinsdag 22 oktober 1968 47e jaargang no. 80 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Bejaarde man ernstig gewond bij aanrijding Geld gestolen uit garage Inbraak in Soesterbergse supermarkt Voorwiel liep uit bromfiets Insluiping Ned. Vrouwen Elektr. Ver. kv V: Na Tsjecho-Slowakije is de N.A.V.O. druk bezig met een zelfonderzoek: in hoeverre zijn de strijdkrachten van het verbond nu nog wel opgewassen tegen die van het Warschau-pact? De uit komsten van de studies zijn niet be paald, optimistisch. Al was het alleen maar doordat in feite Frankrijk - hoe wel lid van het verdrag - zich ornder- wille van politieke ruimte tot manoeu vreren overal buiten heeft geplaatst. Dat wil niet alleen zeggen dat een deel van de strijdkrachten waar men op dacht te kunnen rekenen, niet beschik baar is, maar tevens dat de aardrijks kundige samenhang van de N.A.V.O.- landen is doorbroken. Iets was het ge zamenlijk organiseren niet vereenvou digt. Het is daarom inderdaad wel een ver standige opmerking van de Amerikaanse presidentskandidaat Nixon, dat hij na zijn verkiezing met president De Gaulle wil gaan praten. Zó kan het toch niet. Wat echter een gesprek moeilijker maakt, is dat het N.A.V.O.-verdrag op zijn eind loopt en men dus een nieuwe vorm moet zien te vinden voor een gezamenlijk verdedigingsorgaan. De zeer uiteenlopende opvattingen van de Franse president en vrijwel alle anderen geven niet veel reden tot hoop dat iets gevonden kan worden. Deze geringe toekomstperspectieven zijn wel de aanleiding dat men koortsachtig zoekt naar tussenoplossingen die overi- g-ns weinig meer kunnen zijn dan lap middelen. Zo is er een actie om de Westeuropese Unie - de zes plus Enge land - weer wat nieuw leven in te bla zen, wat dan tevens een soort surrogaat zou moeten zijn om iets gezamenlijks te doen zolang Parijs de Britse toetreding tot de E.E.G. belemmert. Het merk waardige hierbij is dat de Franse reac ties tot dusverre onverwacht beminne lijk zijn. Het tekent de sfeer binnen het westelijk bondgenootschap dat dit met wantrouwen wordt bezien: zouden de Fransen soms die keer eens géén nee gaan zeggen om alleen maar door een eventueel akkoord alle tanden uit te trekken, het bij voorbaat krachteloos te maken. Terwijl op het N.A.V.O.-front de acti viteit voornamelijk mondeling was. is duidelijk dat de Kussen van hun kant druk bezig zijn hun positie in de Mid dellandse Zee te versterken: zoals ge meld is hun vloot uitgedijd tot een vijftigtal eenheden (vorig jaar nog maar drie), de vroegere Franse vlootbasis in Algerije is uitgeleverd aan de Sowjets en deze kregen ook al vaste voet in Egypte en in Syrië. Wat daar tegenover staat, is niet zo gek veel en dan nog voornamelijk de Amerikaanse vloot. Dat betekent onder meer ook dat nu een Russische krachtsexpansie zich aan het voltrekken is op een gebied dat niet alleen aan Frankrijk zeer zijn geïnteres seerd: met name Algerije, maar ook de landen van het midden-oosten, waar de diplomaten uit Parijs zeer actief zijn. Men kan zich niet voorstellen dat die de generaal in president De Gaulle erg aangenaam kan zijn. Het moet zijn trots in elk geval al krenken dat voor namelijk de V.S. de enige concurrent zijn van de Russen in de machtsver houding hier. Het is niet onmogelijk dat de Russen er op deze manier toe bijdragen dat Frank rijk zich bij nader inzien toch maar wat nauwer invoegt in de gezamenlijke westerse verdediging. KANTMAN. Onze economie is op de weg naar meer evenwicht, zo leerde de miljoenen nota van de regering. Dat is juist. Evenzeer is juist, dat de produktiviteit in veel bedrijfstakken het afgelopen jaar aanzienlijk is gestegen. Over de achterblijvende sectoren spreekt dan niemand. Wel worden de gunstige om standigheden direkt aangegrepen om over de gehele linie van het bedrijfs leven weer nieuwe hoge looneisen in het vooruitzicht te stellen, zoals met name door het N.V.V. reeds is gedaan. De situatie in het bedrijfsleven moge verbeterd zijn, men houde zich er van verzekerd dat het een labiel evenwicht is. Als een bedrijf of bedrijftak de kos- ti n door de opbrengst kan dekken mo gen we wel blij zijn, maar dan is die blijdschap maar zeer gematigd. Na de evenwichtssituatie moet er in doorsnee wel 10 of 15 van het geïnvesteerde vermogen beschikbaar zijn voor moder nisering of uitbreiding. Men mag dit winst noemen, maar de winst is alleen nodig voor de continuïteit van de on derneming en voor het behoud van de werkgelegenheid. Het is daarom gunstig wanneer de ondernemerswinsten van de naaste toekomst beter zijn teneinde de investeringen te kunnen hervatten. Dit betekent derhalve niet dat de betere rendabiliteit aan lonen zou moeten wor den besteed. Het zou een wel zeer kort zichtige politiek zijn. In het afgelopen jaar is overal de con currentie toegenomen. De reserves van menige onderneming zijn tot een mini mum gedaald. De kleine zaken verdwij nen aan de lopende band en vele groten happen naar adem. Zie naar de grote Galaries modernes, naar Wilton en Nie- velt Goudriaan. Het gaat hier om ge heel uiteenlopende bedrijfstakken. Moeten wij in deze situatie ons niet lie ver bezinnen op de gevaren van een wankel evenwicht dan het stellen van zo hoog mogelijke looneisen? Bezinning is moeilijk te verkopen maar men zal er we^icht toe komen wanneer opnieuw een aantal bedrijven van de markt ver dwijnt. SOESTER OURANT AboniL p. kwart, f 3,25. per post ƒ4,25. Verschijnt iedere dinsdag en vrQdag De in de grote zaal van het Verenigingsgebouw gehouden fancy-falr van het tamboerkorps van „Crescendo" dat a.s. zaterdag haar 12Vtjarig bestaan herdenkt, is volledig geslaagd. Van de vele attrakties die waren opgesteld, vond uiteraard het rad van avontuur, met als animator de heer Hom, de meeste aftrek. Met het batig saldo van deze fancy-fair hoopt men de onkosten te dekken die gemaakt zijn om het tamboerkorps in het nieuw te steken. De in het voorjaar door heel Neder land gehouden „proefrit-enquete-actie", georganiseerd door Renault-Nederland, heeft voor twee Soester automobilisten een prettige afloop geregen. Op het enquete-formulier, dat werd uitgereikt wanneer men gebruik maak te van de mogelijkheid om een proef rit te maken met één van de ver schillende Renault modellen, kon men tevens een rijmpje of limmerick invul- le waarmee men de kans had om, zoals later zou blijken, één van de twintig prijzen van duizend gulden te winnen. Meer dan vijftienduizend aanstaande automobilisten of reeds in het bezit van een auto zijnde „Renault-geinte- resseerden" namen aan de succesvolle aktie deel. Na wekenlang doorworstelen van de onvoorstelbare hoeveelheid inzendingen, zijn de winnaars in de afgelopen week bekend gemaakt. Twintig gelukkigen kregen via hun dealer, waar zij hun proefrit maakten, de prijzen uitgereikt. Uniek voor deze aktie was het feit, dat bij de Soester Renault-dealer Ga rage Stam aan het Nieuwerhoekplein, twee van de twintig prijzen „vielen". Wanneer er in Amsterdam twee of meer prijzen zouden zijn gevallen, zou dat niemand verbaasd hebben. Anders zou het al worden wanneer er twee bij één dealer zouden zijn terecht ge komen. Vandaar het grote enthousias me dat van de zijde van Renault-Ne derland werd getoond voor het fraaie resultaat in Soest, n.L twee prijswin naars bij één dealer. Vrijdagmiddag was het dan zover en konden de gelukkige winnaars, de he ren Wessels van de Soesterbergsestraat «n de heer Verweij van het Juliana- plein, vergezeld van hun echtgenoten, bij de firma Stam, hun prijs, waarvan de grootte voor hen tot op het laatste moment onbekend was, in ontvangst nemen. Tijdens een gezellige samenkomst ten huize van de familie Stam werd hen de cheque, onder het genot van een drankje, door de rayon-vertegenwoor diger van Renaut-Nederland, de heer Heijtlager, overhandigd. Nadat zij in de showroom de ver schillende Renault modellen hadden be keken en uitvoerig waren ingegaan op Renaults allernieuwste creatie, die eind van dit jaar in Nederland wordt ver wacht, de R 6, begaven zij zich op weg naar restaurant 't Braadspit" te Maartensdijk, waar hen een diner werd aangeboden door de firma Stam. Tijdens dit diner werd nogmaals uit voerig ingegaan op de limmerick en de rijm van de heren Verweij en Wes sels, waarmee zij de prijs hadden be haald. De heer Verwey gaf met de volgende rijm zijn waardering voor de Renault gestalte: Hij is niet duur, hij zit per- fekt, hij remt subiet, hij start direkt en snelt er moeiteloos op los..., zo fel als een „Renaultceros". De heer Wessels maakte de volgende limmerick: „Een zeer warme bakker uit Laren, trapte zich op zijn bakfiets de blaren. Ik zei: „Man wees riiet stom, waarom trap je je krom, koop een „viertje", die zal het wel klaren". Met een dronk op Renault en een po litiek antwoord van de heer Stam jr. op de vraag van een der winnaars „wat de firma Stam van dit fraaie resultaat wijzer was geworden": „Wij hopen er twee Renault ambassadeurs bij gekregen te hebben" kwam een einde aan een gezellig Renault-onderonsje. Als er in Panama iets gebeurt zoals nu een staatsgreep denkt men haast automatisch aan ingrijpen van de Ver enigde staten. Daarvoor is historisch ook genoeg aanleiding: menigmaal heeft Washington een voor haar ongunstige draai in het Panamese politieke leven weer rechtgezet met allerlei fraaie en minder fraaie middelen. Ook president Arnulfo Arias, die nu weer eens is weggejaagd, heeft dat aan den lijve ervaren. In 1941 en weer in 1951 werd hij al eerder uit de presi dentszetel gewipt. Waarbij men in aan merking moet nemen dat in beide ge vallen er wel aanleiding was. In 1941 bleek Arias aangestoken door de nazi theorieën van het toen nog succesvol oorlogvoerende Duitsland: hij ging op zijn manier joden vervolgen en voor het gemak tevens maar de Chinezen. Tien jaar later waren zijn interpreta ties van de grondwet wel erg vrij. Dat een dergelijke, toch niet heel frisse figuur kans ziet in Panama verkiezin gen te winnen, dankt hij er voorname lijk aan dat hij althans met de mond zijn verbondenheid met de arme stads bevolking belijdt en hun belooft dat hij wel een eind zal maken aan de Ame rikaanse invloed. Een invloed die zich zeer lang uitte doordat een groot deel van het land, de kanaalzone, helemaal Op de Bosstraat is zaterdag de 78-ja- rige wielrijder W. D. R. B. uit Soest vrij ernstig gewond geraakt. Hij reed met zijn fiets een auto aan de linker kant voorbij en wilde toen nog verder naar links gaan om de inrit naar de manege in te rijden. Op dat moment werd hij juist ingehaald door een auto, bestuurd door de heer C. V. uit Soest. Een botsing was het gevolg. De bejaarde wielrijder liep een gebro ken heup op. Hij is opgenomen in het ziekenhuis. onder gezag der V.S. stond. Een situa tie die pas onlangs Is verbeterd. Bo vendien was er dan de invloed van grote Amerikaanse ondernemingen als de United Fruit Company, concerns die eigenlijk sterker bleken dan de regering. De politieke groeperingen die beheerst werden door de grootgrondbezitters en andere wel gestel den, wilden die Ameri kaanse feitelijke overheersing misschien wel graag, omdat die hen ook bescherm de tegen de partij van Arias, hartstoch telijk gesteund door het proletariaat dat niet alleen de macht van V.S. en United Fruit Company zou willen breken maar ook van de inheemse geldmacht. De V.S. hebben ingezien dat op deze basis op de duur toch onvermijdelijk is dat ze eruit gesmeten worden. Vandaar dat ze de Panamese regering royaler vergoeding gingen geven voor het ge bruik van de kanaalzone, waarover ze dan ook de Panamese soevereiniteit gingen erkennen. Een overeenkomst die door Arias werd bestempeld als een uitverkoop van de Panamese belangen. Tn Washington zal men niet blij zijn geweest met het herverschijnen van Arias. Maar men zou evenmin blij ge weest zijn met het kiezen van een zo genaamde liberaal die bij de stadsbevol king toch gezien zou zijn als een soort verrader. En met een militaire dictatuur, zoals die nu ontstaat, zijn de V.S. eigen lijk evenmin gebaat. Ook dat is geen bewind dat echte stabiliteit kan garan deren. Waarmee de V.S. zitten, is dat ze te lang in feite van Panama een kolonie hebben gemaakt en zich door het belang van het Panamakanaal niet hebben kun nen permitteren de dekolonisatie annex uittocht van de kolonisator te laten vol trekken om eventueel als vriend weer eens terug te komen nadat de Paname- zen onder elkaar orde op zaken hadden gesteld. Zondag is ingebroken in de garage van de heer V. aan de Kerkstraat. Aan de achterzijde van de garage werd een ruit verwijderd, waarna men zich ongehin derd toegang tot het pand kon ver schaffen. Uit een geldkistje werd een bedrag van ongeveer 250,wegge haald. vendien letten op de dosering; niet te lang voorweken, veel spoelen met warm water en matig schuim in de wasauto maat. De lerares beantwoordde de vele vragen, die na deze lezing werden ge steld. Door de penningmeesteres se, mevrouw E C. van Goor-Cleton werd aan de le rares dank gebracht voor deze prettige en leerzame lezing. Op 13 november a.s. zal voor de leden van de N.V.E.V. een demonstratie ge geven worden van de nieuwste kleine elektrische apparaten in het Anna Pau- lownahuis te Soest en op 19 december wordt de kerstmiddag gehouden. De trots van onze vloot, de Karei Door man, is verkocht aan Argentinië. Het vliegkampschip brengt ƒ9.500.000,op. De regering heeft blijkbaar niet meege rekend, wat het onderhoud van dit vlag- geschip onze Koninklijke Marine gekost zal hebben. Bovendien zijn de reparaties buiten beschouwing gelaten die teza men veel meer dan 9!/2 miljoen vergden. Wij zijn lang trots geweest op de Karei Doorman, maar financieel bezien is het een verliesgevende wijze van vlagver toon geweest. Het siert onze minister president, dat juist hij als oud-marine man er toe kon besluiten hier een fikse bezuiniging door te voeren. Tijdens het afgelopen weekeinde is in gebroken in de supermarkt van de heer B. aan de Rademakerstraat te Soester- berg. Via een paar kisten is men op een plat geklommen en daarna via een zol- deraampje in het gebouw gekomen. Al le aanwezige kasten en laden werden grondig doorzocht. Vermist worden een transistor radio en een doublée heren- horloge. In de showroom reikte de heer Heit- lager de cheques uit. Op de foto v.I.n.r.: de heer G. Stam sr., de heer J. Stam. de heer en mevrouw Wessels, mevrouw en de heer Verweg, nog juist zichtbaar naast de heer Heitlager mevrouw Stam en de he>er G. Stam jr. Op de Soesterbergsestraat is zaterdag de 50-jarige mej. A. E. M. de L. uit Soest met haar bromfiets gevallen, toen h voorwiel uit de vork liep. Zij liep verschillende verwondingen aan het hoofd op en moest in Zonnegloren wor den opgenomen. Een insluiper heeft tijdens het weekend bij de familie H. op de Heuvelweg twee kamers van de dochters des huizes doorzocht. Hij nam tenslotte twee nacht ponnen en een jurk mee. Dc dader is nog spoorloos. De N.V.E.V. afd. „Eemland" bezorgde haar leden een interessante middag in het Anna Paulownahuis te Soest. Nadat de presidente, mevrouw A. Hosman- Aartsen, de vele aanwezigen welkom heette, gaf zij het woord aan mejuf frouw Blanc van het bureau V.E.E.N. te Arnhem, die zeer duidelijk het gebruik van verschillende wasmiddelen, zowel ouderwetse zeepwasmiddelen als synthe tische wasmiddelen uiteen zette. In feite zijn alle wasmiddelen praktisch hetzelfde. Goede raad werd gegeven om steeds alles te lezen wat er op de ver pakking staat van het wismiddel; bo- Na vele vruchteloze discussies en ver scheidene gemeenteraden, waarbij de burgemeester zich beriepen op het feit dat zij geen verantwoording schuldig waren aan de raad over hun beleid als hoofd van de plaatselijke politie, moest het er toch een keer van komen. De minister van binnenlandse zaken voelde zich gedwongen die verantwoordings plicht alsnog in te voeren en heeft daartoe een wetsontwerp ingediend bij de Tweede Kamer. Een verstandige aanvulling van de overigens uitstekende Gemeentewet. Mr. H. K. J. Beernink houdt natuurlijk wel een achterdeurtje open. De burge meester hoeft geen mededelingen te doen over zaken, waarvan de behan deling niet in het openbaar belang is. Dat noodultgangetje is er voor burge meesters die weinig willen zeggen en dus veel kunnen bedekken met de man tel der liefde, ofwel de vlag „niet in het openbaar belang". Toch is het goed, dat de Gemeentewet op dit punt wordt aangevuld. Als een gemeenteraad open heid eist, omdat een belangrijke zaak duidelijk van openbaar belang is, kan de burgemeester niet zwijgen en kan het publiek tenminste vernemen wat de beweegredenen van de politie zijn geweest voor een bepaalde onprettige maatregel, of van een misstap. Dat voor komt weer veel andere impopulaire po litiemaatregelen en het maakt ook, dat er plaatselijk niet de sfeer van een „politiedictatuur" kan ontstaan. t f

Soester Courant | 1968 | | pagina 1