fiw DUCHTIGE VOORBEREIDING ORANJE OP TAKTISCHE STRIJD SGHOEIPJER DEMONSTREERT WELVAARTSBEI EID DURE WETENSCHAP GOEDKOPE DEFENSIE VERSTERK BW IEKERBESD mm EXTRA SPAREN SPA1RWEEK COÖP. RAIFFEISENBANK SOEST SOESTERBERG Burgerlijke stand De Duinkikkers vierden feest BULGARIJE NEDERLAND Oranjetruien in 4-3-3-opstelling Philips kleur t.v. en antenneversterker. WIJKGEBOUW MIDDELW1JK Eerste Soester Begrafenis-Onderneming I IMPf «W? Ernstig gewond na onvoorzichtig oversteken Politiebureau 4-4-4-4 Telef. Brandweer 3-3-3-3 eist slagvaardigheid Vleesverkoop Eiermarkt van 21 t.e.m. 25 oktober 1968. Amersfoortse Boys Soesterberg 2-2 Vogelshow Wij en de hond Kerstkaarsenaktie Kermis voor de jeugd V ollevbalnieuws Ernstige aanrijding door inhalen DINSDAG 22 OKTOBER 1968 Op zondag 27 oktober speelt het Nederlands elftal *Un tweede wedstrijd in de voorronden voor het wereldkampioenschap, waar in 1970 in Mexico om wordt gespeeld. De eerste uitwedstrijd tegen Luxemburg werd met 2-0 gewonnen en nu moeten onze landgenoten aantreden tegen de sterke Bulgaren in Sofia. Vanwege de Bulgaarse trQepcnacties tegen Tsjecho-Slowakye is de wedstrijd Luxemburg Bulgarije tot het voorjaar uitgestetd. Het is bekend, dat de Bulgaren sterk voetballen. Hun „amateur"-team neemt deel aan de olympische spelen en behoort daar volgens Insiders tot de sterkste. Hoewel het verschil tussen amateurs en nict-amateurs in Bulgarije bepaald onduidelijk is, krijgt Nederland in Sofia een geheel ander dan het olympische te bekampen. In Istanboel wonnen de Bulgaren een oefenwedstrijd tegen Turkije met 2-0. Bondscoach Kessler heeft voor de wed strijd tegen Bulgarije een taktisch plan ontworpen. Op basis van de grote lijnen van dat plan heeft hij de spelers voor de selectiegroep gekozen. Het plan van Kessler gaat ten eerste uit van de alleszins logische veronderstel ling. dat de Bulgaren in Sofia zullen gaan aanvallen. Dat houdt in, dat zij minstens een 4-2-4 systeem zullen spe len, dat tijdens de wedstrijd eventueel is te wijzigen in 3-3-4 of zelfs 3-2-5. Uitgaande van de 4-2-4 van de Bulga ren mikt Kessler op een 4-3-3 opstelling van Nederland. Voorts is het bekend, dat de Bulgaren over een behoorlijke dosis lichaams kracht beschikken, die sterk wordt ge bruikt. Zij zijn goed in het koppen en het spel bestaat uit veel korte combina Woensdag en donderdag a.s., van 15-17 uur en van 19-22 uur. Talmalaan hoek P. de Hooghlaan C GEBORENRoeland Robert, zoon van R. R. Richmond en A. G. Letterie, Hartmanlaan 30. Retze, zoon van R. Faber en W. J. Werkhoven, Nieuwe- weg 60a. Cornelis Antonius, zoon van H. J. Wolfsen en H. M. Hooge- veen, Wijnand Toplaan 7. Ronalda Josine, dochter van W. P. Ingenege- ren en C. M. Reysenbach. Olijkeweg 12. Mirjam Lysbeth, dochter van A. W. E. de Bruin en J. P. van de Vusse, Ir. Menkolaan 65. Machteld Esther, dochter van H. F. van der Veur en H. Doornbos, Ant van Leeuwenhoek laan 9. Soesterberg. Marjolein So- phie Margien, dochter van J. Haver kamp en M. E. D. Behrens, Sint The- resiastraat 21. Sylvia Henriette, doch ter van J. Verwaal en Y. S. Lausberg, St. Willibrordusstraat 7. Hester Ma- non, dochter van A. C. J. van Reijn en C. A. van Manen, Heuvelweg 7. Jac- queline, dochter van A. Veltmeijer, wonende te Hilversum en A. van de Kuit. KJ aarwaterweg 64. Willemina Paulien. dochter van M. M. C. van Laar en L. A. G. Mensink, Vermeerlaan 20. ONDERTROUWDRonald Jack de Zoeten. Kappeyne van de Coppellolaan 27, Amersfoort en Zwaantje Dirkje Zwart, Bartolottilaan 26. Theodorus Petrus Johannes Stevenhagen, Mesdag plein 14. Baarn en Johanna Maria van den Berg, Beetzlaan 49. Wilhelmus Gijsbertus Hilhorst, Steenhoffstraat 34 en Alida Jacoba Maria Koolloos, Koe- koekweg 5. Albertus Frederik de Beauveser, Eikenlaan 4, Baarn en Anna Maria Cornelia Heemsbergen. Dorrestein- weg 34. Hans Rademaker. Veldstraat 6, Baarn en Madeion Jeannette Gijsing, Schoutenkampweg 81. Teunis Mos terd, D. Fockemalaan 98. Amersfoort en Huberta Margaretha Hilhorst, Eigen domweg 59. Volkert Stephanus Dirk ten Haaf, Beukenlaan 70 en Johanna Hendrika Wassenaar. Albert Cuyplaan 84. Petrus Antonius Pieter van der Meer, Koninginnel aan 95 en Catharina Francisca Rauch, Korte Hartweg 12. GEHUWD Jozias Aart Liefaard, Kas teelplein 10. Breda en Elisabeth Berle- mon, Oude Tempellaan 4. Evert van Brummelen. Kerkstraat 13 en Sijtske Brons, Ferd. Huycklaan 24. Nicolaas Everardus Kaats, Molenstraat 113 en Petronella Wilhelmina de Beer, Park- laan 31. Auke Nauta, de Lairessestraat 153, Amsterdam en Gerhardina Fijtke Kragt, Julianalaan 55. Berend La- mers. Wouter Klaassenlaan 7, Renkum en Johanna Bernardina Pasman, Tal malaan 6. Johan Daniël Cornelis de Keyser, Gen. Winkelmanstraat 100 en Helena Hendrika Oostema, Van Maaren straat 15. Glynn Ray Reeder. Kamp Nieuw Amsterdam, Zeist en Elizabeth Wilhelmina Adriana Garda Steenbak kers, Plasweg 37. OVERLEDEN: Johannes Wilhelmus van Rooijen, 65 jaar, gehuwd met T. J. van Beek ("wonende te Arnhem, 2e Spijker- dwarsstraat 12). Eigendomweg 98; Geer- truida Catharina Vergouw, 74 jaar, we duwe van C. A. Vos, Nieuwerhoekplein 10; Grietje Tinga, 78 jaar. weduwe van J. van den Broek, Beetzlaan 87Hen drika de Vries. 71 jaar, gehuwd met J. Zwaan, Laanstraat 55; Janna Alberdina van de Bunt, 90 jaar. weduwe van J. H. van Meurs, Dalweg 42; Teunis Selden- rijk, 79 jaar, Vredehofstraat 7; Lauren- tius Petrus Bemardus Smit, 11 jaar, Nassauplantsoen 4. Dir. a W. VeUlnga Begrafenis, Crematie, Transport (Rouwkamer) Korte Brinkweg 28 - Soest dijk Telefoon 2731 ties op het middenveld met veel terug waartse korte passes. Op zo'n serie korte combinaties volgt meestal een snelle uitval vla één van de vleugels, waaruit dan vaak een hoge voorzet komt. De bondscoach van de K.N.V.B. heeft de Bulgaren dit jaar al enkele keren zien spelen en beschikt bovendien over een ruime kennis van het Balkan-voet bal. Hij heeft voor de verdediging van het Nederlandse elftal drie centrale ver dedigers gekozen die goed kunnen kop pen Rinus Israël en Theo Laseroms van Feijenoord en Hans Eijkenbroek van Sparta. terwijl de snelle Ajax-backs Wim Suurbier en Theo van Duivenbode bij de selectie zijn gehaald om de hard lopende Bulgaarse buitenspelers aan te kunnen. Middenveld Voor het middenveld koos Kessler Ben nie Muller en Henk Groot van Ajax, Wim Jansen van Feijenoord en Nico Rijndere van Go Ahead, de enige nieu weling. Vooral verdedigend is Rijnders sterk. Eigenlijk behoort de keuze van Frans Bouwmeester ook tot het plan voor de bezetting van het middenveld want de 28-jarige N.A.C.-speler is sterk in het vasthouden van de bal en daar mee in het ontregelen van de snelheid waarmee een Bulgaarse aanval kan worden opgezet, maar verdedigend is hij minder sterk. Kessler selecteerde voor de voorhoede Rob Rensenbrink (D.W.S.), Coen Mou- lijn (Feijenoord, Theo Pahlplatz (F.C. Twente), Johan Cruijff (Ajax) en Jan Klijnjan (Sparta). Cruijff en Pahlplatz verkeren momenteel in een zeer goede vorm, kunnen goed samenspelen en zijn beiden zeer gevaarlijk. Ongetwijfeld is Moulijn een zeer talentrijke aanvaller, maar hij is meer aan zijn plaats ge bonden dan de beide anderen en Kess ler wil juist erg graag sterk switchende voorhoedespelers. Als doelverdedigers koos Kessler Jan van Beveren van Sparta en Nico van Zoghei van Go Ahead. Opstelling Uit de opstelling, die de bondscoach koos voor een wedstrijd tegen het Ne derlandse amateurteam, waarvan met 4-0 werd gewonnen door doelpunten van Pahlplatz (2 x), Cruijff en Laseroms, op de eerste trainingsdag van de geselec teerden op het K.N.V.B.-sportcentrum in Zeist voor de strijd tegen de Bulga ren, kan men opmaken in welke rich ting zijn gedachten gaan. Die opstelling luiddedoel Jan van Beverert; achter Wim Suurbier, Rinus Israël, Theo Lase roms of Hans Eijkenbroek en Theo van Duivenbode; midden Henk Groot, Ben nie Muller of Nico Rijnders en Frans Bouwmeester en voor Theo Pahlplatz, Johan Cruijff en Coen Moulijn. In die wedstrijd tegen de amateurs viel enige keren het slechte plaatsen van de bal door Bennie Muller op. In de twee de helft werd hij vervangen door Nico Rijnders, die wat onwennig begon, maar al ras meer vaart in het spel bracht. Voor het doel van de amateurs faalde Bouwmeester een paar keer opmerke lijk, hetgeen bondscoach Kessler de kreet ontlokte „je bent me nog twee goals schuldig. Frans Maar zijn verdedi gende opdracht voerde de Bredanaar goed uit. Dieptepass Bij de voorbereiding voor de wedstrijd tegen de Bulgaren besteedt George Kessler veel aandacht aan het gebruik van de dieptepass. Waarschijnlijk zal Nederland veel moeten verdedigen en om dan snel gebruik te kunnen maken van de ruimte, die ontstaat door het opdringen van de Bulgaren, zullen doel punten voor ons elftal door snel uitge voerde acties door de speerpunten Jo han Cruijff en Theo Pahlplatz moeten worden gemaakt. Indien voor het doel van de Bulgaren geen Nederlanders in goede posities staan en onze landgenoten balbezit heb ben, behoort het tot de opdracht om de bal zo lang mogelijk vast te houden. Als dat niet meer gaat, moet de bal worden afgespeeld naar een medespeler, die zo mogelijk een afstandsschot op het Bulgaarse doel lost Geen 0-0 Kessler wil beslist geen herhaling van de drie interlandwedstrijden uit het be gin van dit jaar tegen Schotland, Polen en Roemenië, die alle drie in 0-0 ein digden. „Maar mocht het 0-0 worden dan vind ik dat een alleszins acceptabel resultaat", zegt de bondscoach. „Vergeet niet dat het in interlandvoetbal altijd heel moeilijk is om een uitwedstrijd te winnen. En in deze wedstrijden staat veel op het spel, want zoals u weet wil ik in 1970 met het Nederlands elftal naar de wereldkampioenschappen in Me xico. Ik verwacht, dat wij in Sofia wel één of twee keer zullen kunnen scoren". Als het Nederlands elftal in Sofia wint, is dat een prachtig succes en wordt een redelijk stevige basis gelegd voor de eindzege in deze groep van de voorron den voor het wereldkampioenschap. Per slot staan de Bulgaren vrij hoog aan geschreven in het Europese voetbal. Maar ook een gelijk spel in de uitwed strijd biedt een redelijk perspectief, want dan mag een zege in de thuiswedstrijd volgend jaar worden verwacht en dan zal Oranje met Polen moeten uitmaken wie in 1970 naar Mexico mag. Laten we hopen, dat Kessler nu einde lijk eens wat geluk zal hebben met het Nederlands elftal, want tot nu toe heeft hij dat meestal moeten ontberen. En als er Iemand is, die het Nederlands elftal naar Mexico kan voeren, dan is Kessler dat wel. Gistermiddag omstreeks vijf uur stak de 74-jarige, uit Soest afkomstige me juffrouw M. J. J. H., de Van Weede straat over zonder voldoende op het juist op het spitsuur drukke verkeer te letten. Op dat moment naderde de even eens uit Soest afkomstige mevr. C. P. de V. met haar auto. Mej. H. werd door de auto geschept en op het wegdek ge worpen. Met een zware hersenschudding, een gebroken arm en ernstige vleeswonden aan hoofd en benen werd zij met de ziekenwagen naar Zonnegloren over gebracht. Nadat de weg was vrij gemaakt van het versplinterde glas van de voorruit van de auto kon het verkeer dat de plaats van het ongeluk slechts op een weg-helft kon passeren op normale wij ze zijn weg vervolgen. Het is reeds algemeen bekend dat de regering ter onderdrukking van de nog voortdurende werkloosheid geen natio naal werkgelegenheidsbeleid voert, maar volstaat met regionale injecties. Spe ciaal in kringen van de vakbeweging maakt men zich daar zorgen over. Men vindt dit maar „klein gepruts". Toch is het regeringsbeleid bepaald niet dilettantistisch als men bijvoorbeeld ziet naar de nota sociaal-economische as pecten van het regionale beleid in de jaren 1969-1972. De regering moet zich enerzijds werpen op verbetering van het economisch klimaat in bepaalde stre-r ken van ons land en anderzijds op ver betering van de rendabiliteit in enkele bedrijfstakken. Als voorbeelden daarvan zijn bekend de textielindustrie en de scheepsbouw. Met de laatste is het zover dat onze groot ste werven in moeilijkheden zijn. De Ned. Dok- en Scheepsbouwmij te Am sterdam zweefde op de rand van de on dergang en het gevecht om de twee benen van Wilton Feijenoord is ook niet een gevolg geweest van weelde. Stimuleren In de textielindustrie, die nu weer enigs zins op gang komt, zal ook nog veel ra tionalisatie moeten volgen. Deze proble matiek beperkt zich niet tot de minder voorspoedige celen van ons land. Men zie naar de werven. Dat is een aanwij zing dat de welvaartspsychose niet zo reëel is als wel wordt aangenomen. Een belangrijke taak wacht ons in de stimuleringsgebieden. Hiertoe behoren Friesland, Groningen en Drente, het noordelijk deel van Noord-Holland, Zee land, een stuk van West-Brabant en voorts Oost-Brabant met geheel Lim burg. Naast de stimuleringsgebieden kennen wij speciale herstructureringsgebieden, waartoe Zuid-Limburg behoren en het gebied rondom Tilburg. Uit de opsomming blijkt dat het niet gaat om kleine stukjes in de provincie maar dat een goed deel van ons vader land hierbij betrokken is. Voor al die „zorgenstreken" is een uitgebreid pak ket van maatregelen in voorbereiding. Ervaring Er is geen sprake van een poging want men heeft reeds ervaringen achter de rug die tot gevolg hebben gehad dat in een reeks gepremieerde bedrijven het aantal arbeidsplaatsen al stijgt. D^ tot nu toe incidentele maatregelen worden gevolgd door een algemene re geling waarbij bedrijven in de dienst verlenende en industriële sector, die het westen des lands verlaten en naar het noorden of zuiden des lands gaan, een premie krijgen. Doen de bestaande bedrijven in de stimuleringsgebieden in vesteringen van tenminste een half mil joen gulden dan krijgen zij een premie van 15 met een maximum van 1,8 miljoen. Daarnaast wordt er nog 175 miljoen gestoken in vestigingen van nieuwe gro te bedrijven in bepaalde gebieden. Deze bedrijven worden dan gezien als eco nomische gangmakers, die op hun beurt in kleinere toeleveringsbedrijven en vor men van dienstverlening aanvullende werkgelegenheid veroorzaken. Infra structuur Daarmee is de koek nog niet op. Er wordt ook nog 240 miljoen gestoken in de verbetering van de infrastructuur van de drie noordelijke provincies. Met na me de provincie Groningen zal daarvan profiteren omdat daar ook tenminste één grote zeehaven moet komen. Het geen met Rotterdam gelukt is en rond de Schelde in wording is, moet ook in het noorden op langere termijr moge lijk zijn. Om de stimuleringsmaat vol te maken, zullen er ook weer rijksdiensten van het westen naar de overige delen van Nederland worden overgeplaatst. Op dit punt is er tot heden o.i. het minste be reikt. Wij zijn immers dank zij de ster ke uitbreiding van ons vervoersappa- raaL, met name met auto's, veel meer mobiel geworden en kunnen ons snel ver- De feestavond van De Duinkikkers, het sluitstuk van het zwemseizoen, werd zaterdagavond in wijkgebouw Eltheto gehouden. De feestcommissie had de zaal rijkelijk versierd met ballonnen en netten en er was een keur van prijzen voor het bin go-spel. Ongeveer 150 Duinkikkertjes en Kik kers waren om half acht present, toen de tweede voorzitter, de heer J. Elder- man de avond opende. Nadat er proefgedraaid was met het bingospel, onder leiding van Henk Wijn malen, ging de heer S. Fraai (trainer) over tot het uitreiken van medailles aan het meisjes- en damesteam, die het kampioenschap hadden behaald. Hierna werden de dames apart gehul digd door de directeur van de Sport stichting, de heer Th. M. Peet, die h?n gelukwenste, ook namerL het ge meentebestuur, waarbij hij de gemeente- vlag aanbood. Daarna werden nog de prijzen van de gehouden clubkampioen schappen uitgereikt. Het verdere gedeelte van deze geslaag de feestavond werd gevuld met dansen en bingo, waarvoor vele prijzen be schikbaar waren. plaatsen. In dit licht gezien lijkt het mogelijk enkele departementen in hun geheel te doen verhuizen. Als wij een deel van onze werklozen gebrek aan mobiliteit verwijten dan mogen wij niet aarzelen te stellen dat dan toch zeker mensen met een vaste rijkspositie zich elders kunnen vestigen. Wij moeten al len meewerken ons gehele land meer leefbaar te maken. Extra middelen Voor de financiering van de geschetste plannen zijn gelden beschikbaar uit de bestaande algemene middelen uit de meeropbrengst van de nieuwe omzet belasting (die dus toch „duurder" zal zijn), misschien uit de verkoop van staatsbezit aan aandelen en zonodig zal een loonsomheffing in leven worden ge roepen. Niemand kan nog precies overzien hoe veel miljard met de uitvoering van al deze voornemens gemoeid is. Zeker is het, cat een goed deel van de kosten in vesteringen zijn, die t.z.t. hun rente zul len opbrengen. De regering is voorne mens de lasten voor een goed deel door hét nu levende geslacht te laten op brengen. Het is de vraag of niet een deel van deze lasten via lenir.gen op komende geslachten mag worden afge wenteld. De draagkracht van de kapitaalmarkt mag daarbij niet uit het oog worden verloren, maar deze heeft al eerder ge toond groter spankracht le bezitten dan wo'-dt vermoed. Mag in dit verband ook niet naar de Europese kapitaalmarkt worden gekeken? Buitenlandse vestiging Het is van groot belang, dat de over- heidsplannen op korte termijn zeer dui delijk worden. Ook mag de regering niet lang wachten met de definitieve beslissingen over de loonsomheffing. Niet alleen is onze exportkracht er mee ge moeid, maar hoe denkt men over de be slissing van buitenlandse ondernemers inzake vestiging in ons land. Wij houden maar niet op, buitenlandse bedrijven in onzekerheid te laten over mogelijkheden in Nederland. Wij zullen voorts het Nederlandse bedrijfsleven ze kerheid moeten geven voor redabiliteits- kansen in de eerste vijf tot tien jaar. De regering denkt niet aan juridische vestigingsverboden voor west-Nederland. Als men echter de last van de ont wikkeling in de rest van Nederland eco nomisch goeddeels door de industrie en handel van de randstad wil laten dra gen, zou men de kip met gouden eieren wel eens kunnen slachten. Voor een reeks van budgets is nodig een slag vaardig beleid op kort zicht, voor zover in deze turbulente wereld een „short run" visie nog houvast biedt. Investe- ringsschokken kunnen ook averechts werken. Morgenmiddag 2 uur heeft aan het slachthuis vleesverkoop plaats aan de houders van de gele kaarten genum merd van 51 tot en met 125 en de grijze kaarten van 1 tot en met 65. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 40.000 stuks in prijzen van 14,50 tot 15,25. Middenprijs ƒ15,—. Prijs per kg ƒ2,38. Nijvere tekenaars spannen zich elk jaar ter gelegenheid van het aanbieden van de miljoenennota (lees; miljardennota) in, om ons in overzichtelijk bestek dui delijk te maken, waarheen ons geld gaat. Een geijkt en beproefd beeld is dat van een cirkel - dat is immers de vorm van onze gulden, op een kleinigheid na, waarover straks meer - die zich heel gemakkelijk laat verdelen in sectoren- De grootte van elke sector is gebaseerd op het aandeel dat de betrokken be grotingspost uitmaakt van het geheel - en zo tien we dan dat de grootste sec tor die van onderwijs en wetenschappen is. Meer dan een kwart van het totale cirkeloppervlak beslaat hij; precies ge zegd 26 procent Hetgeen betekent dat 26 cent van elke gulden belasting die we betalen, aan onderwijs en weten schappen wordt besteed. Defensie is maar half zo groot, met 13,4 procent. Iets om te onthouden voor degenen, die graag klakkeloos beweren dat „ze" alleen maar straaljagers ko pen, maar geen goed onderwijs geven. Goed bekeken bevat die bewering zelfs twee fouten. De tweede is het gebruik van het woordje „ze". Dit moet worden vervangen door „we", want in een sa menleving waar van tijd tot tijd vrije verkiezingen worden gehouden, mag el ke beslissing geacht worden te zijn ge nomen namens ons allen, althans de meerderheid onzer. Wijzer wezen Er is dus - gegeven het bestaan van deze denkfout - reden om de post „on derwijs en wetenschappen" nog verder op te schroeven. Dat dan de militaire uitgaven in de knel komen, houdt na tuurlek geen steek. Immers: wijze mensen maken geen oor log. Nog wijzere mensen zullen hier natuur lijk opmerken dat het niet de „wij" uit onze samenleving zijn, die de oorlog maken, maar de „zij" uit het andere kamp. Dat is natuurlijk altijd waar. Toch - alle scherts nu even daargelaten -zou er te pleiten zijn voor nog meer geld voor onderwijs en wetenschappen. En misschien moet hier wel één enkel lettertje worden veranderd, zodat er komt te staan „onderwijs in weten schappen" en niet onderwijs en weten schappen. Er bestaat bij een groot deel van het publiek aanzienlijk wanbegrip omtrent de wetenschap in het algemeen en om trent de wetenschapsbeoefenaars in het bii zonder. RAIFFEISEN SPAARWEEK UJ RAIFFEISEN SPAARWEEK SJ Tijdens de jaarlijkse Raiffeisen Door een storting op uw spaarrekening of door een spaarbankboekje te openen ONTVANGT U EEN AARDIGE ATTENTIE. En uw geld is veilig belegd tegen een aantrekkelijke rente. Kerkplein 9 - Soesterbergsestraat 14 - Koninginnela&n naast nr. 38 In de uitwedstrijd van Soesterberg te gen Amersfoortse Boys werd 2-2 gelijk gespeeld. Tegen de verwachting in wa ren de Boys aanvankelijk sterker, zo dat de verschilende aanvallen van Soes terberg met bekwaamheid werden ge pareerd en pas vlak voor de rust rechts binnen Borg met een voltreffer de sco re voor Soesterberg kon openen. 0-1. Met deze stand ging ook de rust in. Al 4 minuten in de tweede helft gelukte hei de gastheren om gelijk te maken, 1-1, doch in de 7de minuut hielp Borg Soesterberg weer aan een voorsprong, 1-2. Het zou nog tot de 35ste minuut duren alvorens de gastheren weer ge lijk konden maken. 2-2. Bij die stand is het gebleven. RAIFFEISEN SPAARWEEK RAIFFEISEN SPAARWEEK De vereniging „Onze Gevleugelde Vrien den", afdeling Soesterberg van de Ne derlandse Bond van Vogelliefhebbers, organiseert op 8, 9 en 10 november a.s. een vogeltentoonstelling in de depen dance van het Dorpshuis aan de Prof. Lorentzlaan. De zesdeklassers van de Carolusschool en Titus Brandsmaschool zagen in Boschlust in Zeist de film „Wij en de hond". De kleurenfilm was vervaardigd door K. Visser en van commentaar voorzien door A. J. Spaan. De afdeling Zeist en omstreken van de Nederlandse Vereni ging tot bescherming van dieren orga niseerde deze filmvoorstelling. „De Bond zonder Naam" voert ieder jaar een kaarsenaktie, waarvan de op brengst ten goede komt aan „Mensen in nood." In Soesterberg werd de afgelo pen weken voor ƒ700,verkocht. Mo menteel zijn er alleen nog dozen met 2 tafelkaarsen a 1,50 per doos ver krijgbaar aan het adres; Generaal Win kelmanstraat 2 B, telefoon 1429. De St. Michaëlgroep met welpen en luchtverkenners organiseerde j.1. zater dag voor de jeugd van Soesterberg een gezellige kermis bij De Dubbeldekker aan de Kerklaan. Er was een druk be zoek aan deze kermis, waar de kinde ren zich konden vermaken met vele at tracties. Evenals met het straattekenen heeft de Michaëlgroep de Soesterbergse jeugd weer een goede ontspanning geboden- J De dames van Laetitia 2 hebben een duidelijke 3-0 overwinning behaald op Unicornus (setstanden: 15-6, 15-6 en 15-2). Laetitia 2 staat nu op de derde plaats: 1. D.E.V.U. 3 (4-10), 2. V.V.A. 5 (4-9); 3. Laetitia 2 (4-8). De dames van Laetitia 1 spelen vrijdag, om 19.15 uur, tegen Spirit 5 en bezet ten nu de vijfde plaats met een wed strijd minder gespeeld dan de leiders in de 4e klasse A. De stand is: 1. V.V.H. (4-9); 2. S.V.V. 4 (4-8); 3. D.E.V.U. 2 (3-7); 4. S.S.S. 3 (3-7); "5. ITaetitia (3^-6). De heren van Laetitia 1 spelen donder dag, om 19.15 uur tegen V.V.H. (4e klas se). A.G.A.V.S. 2 won met 3-0 van V.V.A. 4. een welverdiende zege gezien de setstanden: 15-11, 15-1 en 15-4; A G-A.V.S. 3 verloor van Vios 7 met 2-1 (setstanden: 15-13, 13-15 en 15-12). Vier gewonden en vijf zwaar bescha digde auto's was de balans van een verkeersongeluk dat gisteravond om ze ven uur gebeurde op de Amersfoortse- weg. De Utrechter J. W. (34) reed in de richting Amersfoort en wilde de voor hem rijdende personenauto inhalen. Hierdoor ontstond een aanrijding en botsing met vier uit tegenovergestelde richting komende personenauto's. Ze werden, in volgorde van aanrijding, be stuurd door F. T. (25) uit Maarssen, jonkheer M. C. van G. (42) uit De Bilt, H. A. M. (62) uit Den Haag en J. G. ter S. (47) uit Utrecht. Alle wagens werden zwaar beschadigd. De bestuurder van de aangereden auto, F. T. en zijn inzittende vrouw en ouders, kregen allen snijwonden aan hoofd en handen, maar konden na behandeling naar huis. Velen - ook al jonge kinderen - denken dat men voor het beoefenen van weten schap een soort van magische begaafd heid zou moeten hebben. Het resultaat van dat misverstand is, dat menigeen vaak niet eens de moeite neemt, kennis te nemen van de resul taten van allerlei vormen van weten schappelijk onderzoek, zoals die onder onze aandacht gebracht worden door pers, radio en televisie. „Daar begrijp ik toch allemaal niets van", „Mij veel te moeilijk", „de ge leerde heren zoeken het maar uit", - wie kent die kreten niet? Maar er is een generatie aan het op groeien die in veel sterkere mate dan vroegere generaties te maken zal krijgen met de verworvenheid van wetenschap en technologie. Het lijkt van belang, die generatie vertrouwd te maken met sys tematiek en methodiek van de weten schapsbeoefening. Men kan daar het best vroeg mee be ginnen; de lagere school is er niet on geschikt voor. Men moet van die kinde ren natuurlijk geen „geleerden" willen maken, maar men kan wel proberen, aan de hand van eenvoudige voorbeel den, duidelijk te maken hoe onderzoe kers te werk gaan. Het zal vruchten afwerpen. Die opgroei ende kinderen zullen straks met minder moeite de drempel naar het echte we tenschappelijke onderwijs overschrijden - een stap waarvan onze samenleving in de toekomst zal profiteren. Een wat hogere investering nu is dan best te verdedigen. Ook al in verband met dat kleinigheidje waarvan in de aanhef ■van dit stukje sprake is. Want de werkelijke gulden heeft na tuurlijk niet de vorm van een cirkel. Een cirkel is een tweedimensionale fi guur. Een gulden is driedimensionaal: hij heeft ook nog dikte. En als we goed kijken, zien w». op die dikke kant staan: God zij met ons.

Soester Courant | 1968 | | pagina 3