öe Revolutie van 'is DitisUw WISO-zegel mmam SCHOENAKER DEMONSTREERT SCHOEMAKER DEMONSTREERT Overvolle „Paardenkamp" haalde opnieuw gast hinnen Rijwielconirole wederom groot succes SCHOENAKER DEMONSTREERT Krabbels van Knelis t Troelstra„De revolutionaire toestand is ingetreden". Parlementaire democratie of dictatuur van het proletariaat Philips kleur t.v. en antenneversterker. WIJKGEBOUW MIDDELWIJK De Vriendschap vergaderde De leider vat» «Ie ,.rev©9utie'* Philips kleur t.v. en antenneversterker. WIJKGEBOUW MIDDELWIJK Nationale gedachte Parüoiisouitair© deisaocratie Revolulio De herfst genieten met het I.V.N. Soester T urnkampioenschappen Philips kleur t.v. en antenneversterker. WIJKGEBOUW MIDDELWIJK Imkers vergaderden Olvmpia volleybal DINSDAG 22 OKTOBER 1968 Zo zien de WlSO-zegcls er oit die U - als Uw boekje ?ol is - recht geven op f 2.50 bü Uw WISO-winkelier of bjj de Raiffeisenban- ken. Uw VVISO-kaart is snel volgespaard, want WISO-zegels worden U b(j contante aankopen gratis verstrekt in 60 WISO-zaken. Woensdag en donderdag a.s., van 15-17 uur en van 19-22 uur. Talmalaan hoek P. de Hooghlaan De postduivenvereniging „De Vriend schap" vergaderde vrijdagavond in de zaal van café Soestdijk. De voorzitter, de heer J. G. Kamerbeek besprak het laatste vliegseizoen, met veel slecht weer, waardoor honderden duiven niet op hun basis terugkeerden. Hij verwelkomde twee nieuwe leden en wenste hen veel succes bij de vluchten. Besloten werd om 4, 5 en 6 januari 1969 de jaarlijkse tentoonsteling te hou den en op 11 januari 1969 een feest avond met uitreiking van de tentoon- stellingsprijzen. Tijdens de tentoonstelling zullen bon nen worden verkocht voor het bouw- en jubileumfonds. Ook werd besloten in 1969 wederom een busreis te onderne men, waarvoor als datum Hemelvaarts dag werd gekozen. Veel leden woonden de vergadering bij. Maandag, 11 november 1918. Op de dag, waarop de wapenstilstand een einde maakt aan de 4 jaren lange wereld oorlog, vergaderen in Rotterdam de So ciaal-democraten. Velen hebben gehoor gegeven aan de oproep van de S.D.A.P. en de socialistische „Bond van Neder- landsche dienstplichtigen." Vijf verga derzalen zijn tot de nok toe gevuld met mensen. Op gebruikelijke wijze wordt begonnen met het zingen van strijd liederen. Geestdriftig klinkt de Inter nationale" „Ontwaakt, verworpenen der aarde Ontwaakt, verdoemden in hongersfeer. Reedlijk willen stroom over de aarde, En die stroom rijst meer en meer." Het is voor de aanwezigen alsof op dat moment de woorden van dit lied waar heid gaan worden. Velen zijn ervan overtuigd, dat het moment, waarop zo lang is gewacht, thans gaat komen „Sterft, gij oude vormen en gedachten Slaaf geboornen, ontwaakt, ontwaak De wereld steunt op nieuwe krachten, Begeerte heeft ons aangeraakt." Dan komt in een der zalen het Ver kooplokaal een man op het podium, die door zijn verschijning alleen al een luid gejuich doet losbarsten. Die, als hij een teken geeft om te wilen gaan spre ken, de zaal doet verstommen. Hij be gint zijn rede met Vele malen heb ik in deze zaal u ver kondigd de eisen, die de moderne arbei dersbeweging stelde aan de bezittende, de heersende klasse, maar hier, noch elders woonde ik ooit een avond bij van zo grote, historische betekenis als deze. Wij komen hier om te spreken op het ogenblik, dat ook ons, de arbeidersklas se, de macht in handen zal geven Troelstra spreekt. In 1918 is mr. Pieter Jelle Troelstra de onbetwiste leider van de Sociaal Demo cratische Arbeiders Partij. Deze emo tionele, rechtlijnige Fries heeft zich met hart en ziel gegeven aan de verheffing van de arbeidersklasse. Hij heeft zijn idealen en streeft die na met een harts tocht en een geestdrift, die vaak zijn niet zo sterke, lichamelijke gesteldheid op de proef stellen. Hij is een geboren redenaar; wannaer hij voor de volks vertegenwoordiging spreekt, klinken zijn woorden helder en klaar tot in de uiter ste hoeken van de Tweede Kamer. De wereldoorlog heeft voor Troelstra een bijna niet te verwerken teleurstelling gebracht Hij ziet deze oorlog als een uitvloeisel van het imperialisme, waar bij,' zoals hij het zegt, de buitenlandse politiek van een land wordt dienstbaar gemaakt aan de belangen van het groot kapitaal. Troelstra ls voor een rustkuur in Zwit serland, wanneer de fatale schoten in Serajewo worden gelost 28 juni 1914. Hij voorziet onmiddellijk grote politieke spanningen, die wellicht zullen uitlopen op een oorlog waarin als gevolg van de militaire bondsgenootschappen vele landen zullen worden meegesleept. Nu zal zo meent Troelstra moeten blijken wat de „Arbeidsrinternationale" waard is. Nu zullen de arbeiders met de daad moeten bewijzen, dat zij de oorlog niet wensen. Zeer tot zijn ongenoegen heeft pas op 29 juli een bijeenkomst van de „Inter nationale" te Brussel plaats. „Gaan wij nu werkelijk revolutie ma ken" is de grote vraag. De aanwezigen ontwijken een recht streeks antwoord. Spoedig wordt dui delijk, dat ook in arbeiderskringen de nationale gevoelens de internatio- Woensdag en donderdag a.s., van 15-17 uur en van 19-22 uur. Talmalaan hoek P. de Hooghlaan nale solidariteit overheersen. Men spreekt over parlementaire acties, over demon straties, maar niet over stakingen of revolutie. Troelstra wendt zich tot de zwijgzame, Duitse afgevaardigde, Rosa Luxemburg, en zegt„Wij hebben de zaak in han den van de veelgesmade diplomaten gelegd." De enige, die nog een principieel geluid laat horen, is de Franse socialist Jau- rès. Op een massameeting verklaart hij: „Als Rusland in oorlog komt is het onze plicht te zeggen: Wij kennen slechts één verdrag, het verdrag, dat ons aan de gehele mensheid bindt." Enkele dagen later wordt Jaurès ver moord. De Sociaal-democraten van vóór de eer ste wereldoorlog zijn geen pacifisten. Zij aanvaarden de landsverdediging, doch verlangen een vervanging van de staande legers door volkslegers. Wan neer er dan ook in de Kamer moet wor den gestemd over een „oorlogsbegroting" zegt Troelstra: „In deze omstandigheden overheerst de nationale gedachte de na tionale geschillen." De S.D.A.P. stemt vóór. Troelstra meent, dat de socialisten hiermee niet tegen hun principes han delen. Nederland mobiliseert alleen maar om zijn neutraliteit te handhaven. Van oorlogzuchtige plannen is geen sprake. Trouwens, alle socialistische fracties in de oorlogvoerende landen stemmen vóór de oorlogskredieten. De zoon van Pieter Jelle geeft zich op als oorlogsvrijwilliger. Toch wordt in partijkringen scherpe kritiek geuit tegen het beleid van de grote leider. Troelstra weet echter het heft in handen te houden, zij het met veel moeite. Troelstra is de man, die de socialistische arbeidersbeweging in democratische rich ting heeft gestuurd. Anarchie wordt door hem afgewezen. De parlementaire democratie is voor hem een waardevol middel om aan de macht te komen. Hij ziet de proletari sche revolutie als een „chronisch pro ces". Hij verwerpt de „dictatuur van het proletariaat". De omvorming van een kapitalistische- tot een socialistische maatschappij ziet hij als „een program van regering wetgeving, politieke en economische organisatie, hetgeen niet te gen of buiten de wil of medewerking van andere volksgroepen kan worden verwezenlijkt." Elders zegt hij echter: „Welke overigens de strijdmiddelen der proletarische revolutie zullen zijn, in hoeverre deze uiterlijk een revolutionair of opstandig karakter zullen dragen, dat is slechts een vraag van noodzakelijk heid en nuttigheid. „En verder: „Ik ben nooit bijzonder parlementair aangelegd geweest, in de Kamer heb ik hard ge werkt, maar ik heb er nooit de enige en alleen-verlossende macht in gezien." Troelstra waakt over de Nederlandse neutraliteit. Hierbij moet hij zelfs strijd leveren tegen zijn eigen partijgenoten. Wanneer zijn kameraad Vliegen in „Het Volk" beweert: „De vraagt kan opko men of een ingrijpen onzerzijds om de Frans-Belgische kansen te versterken, uit een oogmerkt van zelfbehoud geen wijze politiek is," neemt Troelstra hier tegen krachtig stelling. De rede, die Troelstra in Rotterdam houdt, is een startsein tot revolutie. Hij feliciteert zijn Duitse kameraden met hun succes. Hij verheugt zich over de gang van zaken in Bulgarije Hongarije- Öostenrijk en Rusland, hoewel hij weer tegen de Bolsjewiki is. Hij verkondigt de „opkomst van een klasse" en „de ondergang van de bourgeoisie." Hij zegt, dat er een eind is gekomen aan het geduld van de Nederlandse sol daten, die „de gehoorzaamheid hebben Vrijdagmorgen om kwart overacht kwam op de „Paardenkamp" de zeventiende gast aan. Hoewel er geen stal meer be schikbaar was, werd in enkele dagen tijd een nood-verblijf voor de Amster damse „Robbie" ingericht, waartoe een gedeelte van de achter de stallen ge legen ruimte werd opgeofferd. „Robbie" moest, na jarenlange dienst voor de schillenwagen in Amsterdam- Noord, door zijn baas de heer Smeenk, worden afgedankt, omdat de heer Smeenk door een ongeval zijn werk nkt meer kan uitvoeren. Geheel vrijwillig deed hij afstand van zijn paard, wat hem bij verkoop toch altijd nog onge veer achthonderd gulden zou hebben opgeleverd. Maar de gedachte zijn trouwe metgezel via de toonbank van de slager te zien verhandelen, deden hem tot het schen ken aan de Paardekamp overgaan. Reeds een jaar geleden werd het be stuur van de Paardekamp benaderd door een Amstredamse dame die ver zocht een plaats te reserveren voor een paard van een schilleman die dat paard „Robbie" weg zou moeten doen. In de praktijk is het natuurlijk niet mogelijk om tot reservering op een dergelijk lan ge termijn over te gaan. Vandaar dat het toen gelegde contact verwaterde. Groot was de verbazing van het be stuur van de Paardenkamp toen bleek dat een van de mensen, die „Robbie" op zijn reis naar Soest begeleiden, de dame bleek te zijn die vorig jaar reeds con tact had gelegd. Nadat de nieuwe gast zich, na een wekenlange stalverblijf, tegoed had ge daan aan de ruimte en het malse gras werd hij door de heer Groen in zijn nieuwe verblijf geleid. Met deze gast is de Paardekamp nu meer dan vol. Van de paarden die op de wachtlijst staan, ongeveer tien, kan er nu niet eerder een worden opgenomen, dan wanneer een oude gast zijn laatste adem heeft uitgeblazen. Dat een dergelijke situatie verre van ideaal is valt te begrijpen, vandaar de grote activiteit die het bestuur van de Paardenkamp aan de dag legt om de beschikking te krijgen over meer grond, maar misschien nog meer om de be schikking te krijgen over wat meer stal- ruimte, zodat de urgente gevallen die op de lijst staan gauw geholpen kun nen worden. opgezegd." Hij wenst geen Russische na-aperij, geen anarchie. Hij deelt mee, dat „de revolutionaire toestand is in getreden." De volgende spreker. Hey- koop, doet er nog een schepje boven op. „Morgen is de grote dag," zo zegt hij, en hij vraagt: ,Zijt ge bereid ons te helpen in de grote tijd, die komende is, in de moeilijke strijd ter vestiging van de dictatuur van het proletariaat?" Een donderende ovatie is het antwoord. De voorzitter eindigt de vergadering met: „Leve het socialisme. Leve de aanstaande revolutie!" Nogmaals wordt de „Internationale" aangeheven „Makkers, ten laatste male Tot de strijd ons geschaard, En d'Internationale Zal morgen heersen op aard." Later zal de oprechte Fries Troelstra eerlijk schrijven: „Ik miste in die da gen een rem en liet mij iets, dat, ik geef het toe, den politicus niet mag overkomen door de grootheid van het ogenblik en door de- geestdrift van mijn kameraden vóór mij, meeslepen." Maar er waren ook verscheidene ge beurtenissen, die oorzaak waren van de zelfbewuste, overmoedige houding van Troelstra emotioneel van aard, ja, doch ook politicus in hart en nieren. En het was ook de houding van som migen uit de kringen van de „bourge oisie", die hem tot het aannemen van een revolutionaire gedragslijn inspireer de. (Wordt vervolgd) De zaterdagmorgen achter het politie bureau gehouden controle van de rij wielverlichting en het schilderen van de wettelijk verplichte witte onderge deelten van het spatbord, is ook dit jaar weer een groot succes geworden. Meer dan 250 achterspatborden werden door de firma Kraal van een hagelwit jasje voorzien en ontelbaar waren de technische gebreken, die door de politie werden geconstateerd en ter plaatse door de firma Heijnen tegen materiaal- prijzen werden hersteld. Met deze gratis service, dit mogelijk werd door samenwerking met de afd. Soest van het Verbond van Veilig Ver keer. de Soester Politie, de firma Kraal en de firma Heijnen, is overigens dui delijk aangetoond, dat de staat van on derhoud waarin de rijwielen verkeren, vaak niet best is, want naast niet deug delijke verlichting kwam ook het on voldoende functioneren van remmen e.d. herhaaldelijk naar voren. Nederland heeft, per hoofd der bevol king, minder vierkante meters natuur schoon dan welk ander land ter wereld. Maar kwalitatief is er juist in Neder land en stellig in de herfst, veel te ge nieten. Voor wie zelf de weg daarheen niet weet te vinden, staan er tijdens de weekenden in oktober overal in den lande natuurgidsen van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie ge reed, om belangstellende wandelaars de weg te wijzen naar veel herfstelijk na tuurschoon. Geheel kosteloos kan men zich tijdens een wandeling van 2-3 uur langs de mooiste plekjes deskundig laten voor lichten over trekvogels en paddestoe len en veel meer moois dat de herfst te bieden heeft. De bekende publicist Bert Schut schreef voor het I.V.N. een boeiende brochure over het natuurleven in de herfst, die is geïllustreerd door M. J. C. Kolvoort en die voor deelnemers aan deze herfst - wandelingen tegen een uiterst beschei den vergoeding verkrijgbaar is. Wie belangstelling heeft voor deze herfstwandelingen kan op zondag 27 ok tober of bij regen op zondag 3 novem ber te 14.15 uur, onder leiding van de heer Van Elmpt, met de heer Schalkx als reserve, een wandeling maken door de bossen van „De Palz". Duur der wandeling pl.m. 2Vz uur. Ver trekpunt oprit Natuurbad. In tegenwoordigheid van de afgevaar digden van de 5 plaatselijke gymnas tiekverenigingen werd een vergadering gehouden, welke als sluitstuk is te be schouwen van de in 1968 gehouden Soester turnkampioenschappen. Geconstateerd werd, dat de wedstrij den een goed verloop hebben gehad en in een prettige sfeer zijn gehouden. Doordat de verenigingen Olympia en Crescendo momenteel niet beschikken over voldoend kader. verklaarde A.G.A.V.S. zich bereid de organisatie in 1969 op zich te nemen en met het oog op de viering van het 15-jarig be staan werd het aanbod van Laetitia aanvaard, om de Soester turnkampioen schappen in 1970 te organiseren. De deelname staat open voor dames en heren van 16 jaar en ouder, en meisjes en jongens tot 16 jaar. Elke vereniging kan met 4 groepen deelnemen. Het maximaal aantal deelnemers-sters bedraagt: 6 dames, 3 heren, 10 meisjes, 5 jongens. De wedstrijddata zijn vastgesteld op woensdag 19 en donderdag 20 februari 1969 voor de groepswedstrijden en za terdag 8 maart d.a.v. de finale van de individuele wedstrijden. Woensdag en donderdag a.s., van 15-17 uur en van 19-22 uur. Talmalaan hoek P. de Hooghlaan In wijkgebouw De Rank hield de afde ling Soest van de vereniging ter bevor dering van de bijenteelt in Nederland een ledenvergadering, die druk was be zocht. Wegens het overlijden van de vader van de voorzitter, de heer A. van Breukelen, 78 jaar, mede-oprichter van de afde ling Soest van de Bijenteelt, werd één minuut stilte in acht genomen. Verder werd medegedeeld, dat het lid, de heer R. Veldhuizen geslaagd is voor het di ploma praktisch imker, zodat de heer Veldhuizen voortaan cursussen mag lei den. De voorzitter liet daarna de gebeurte nissen van het afgelopen jaar de revue passeren. De zomer van 1968 is een slechte honingzomer geweest, hetgeen hoofdzakelijk te wijten is aan het kou de weer en veel regen. Besloten werd een zestal bijeenkomsten te houden van voorlichtende aard, voor al van groot belang voor de jeugdleden. Van de thans drooggemalen polder West-Flevoland wordt iets goeds ver wacht voor de imkers dus ook voor Soest van belang. Er zal weer een cursus voor beginne lingen worden gegeven, nu onder lei ding van de heer R. Veldhuizen. Verder werd besloten ook in 1969 weer met een stand uit te komen op de Floralia-ten- toonstelling in Soest. Stemmen gingen op om de afdelingen Amersfoort en Baarn te verzoeken de voorlichtingsavonden in Soest bij te wo nen, daar deze avonden zeer leerzaam zijn. OLYMPIA 1-S.O.S. 2 1-3 Olympia bleef ook na de competitie wedstrijd zonder punten, hetgeen overi gens min of meer is te wijten aan het feit, dat eerst de vermoedelijk sterkste tegenstanders ontmoet worden. Ook ko mende vrijdag is de kans op winst te gen M.V.C. vrij gering, hoewel er altijd mogelijkheden blijven bestaan. Paans c.s. ging engoed van start in de eerste set, die liet zien, dat de verle den jaar geboekte overwinning op S.O.S. geen toeval was. De Utrechtse club bleek echter niet bereid om zich zonder meer over te geven. Hoewel niet zonder moeite bleef men Olympia in de eerste twee ses met mi nimaal verschil de baas: 15-13 en 16-14. Met sterk aanvalsspel en uitstekend verdedigen wist Olympia de derde set met 15-9 te winnen, maar een kwartier later was alle hoop vervlogen, toen S.O.S. met een 15-12 setzege duidelijk maakte, toch wel prijs te stellen op de overwinning. OLYMPIA 1-V.D.O. (dames) 3-0 In een goede wedstrijd lieten de dames van Olympia verleden week weer iets van de oude slagvaardigheid zien, die resulteerde in een royale 3-0 overwin- ninning, behaald op een vrij matig spe lende tegenpartij. Al in de eerste set was goed te zien, geen twijfel hoefde te bestaan aan de voornemens van de Olympia-dames, waarbij vooral Gerda van Schaffelaar, zowel aanvallend als verdedigend, een prima partij speelde. Met een minimum aan fouten en af en toe hoogst efficiënt spel werden de Uithoornse dames naar een regelrechte 3-0 nederlaag gespeeld, zodat de Olympia-dames voldoende ver trouwen kunnen houden in het verdere verloop van de competitie. Dc setstan den waren 15-6, 15-9 en 15-12 in het voordeel van Olympia. Ajje ut mlng vraog dan mok zeige dak de leste daoge goed ken zien wie ofter bar gek is mit sport en alles waat der meej saomehaangk. Jie vraog jie netuur- luk of watter noeng weer veur un hel derziende gees in ming is gevaore, maor dat hep niks mit helder kieke te mao- ke, jie hoefter allenug maor voor om je heen te kieke. Aalle minse die belaangstelling hebbe veur sport kenne hullie oge haos nie opekriege vaan de slaop. Vaandaor dak ok haos nie uut ming oge ken kieke, waant ik zit ok tot de leste beelde uut Meksiekoo ant kiekkassie gekluusterd. En omdak daan haos over ming slaop heen bin, kenk ok nog heul slech in slaop komme ok. Minse waat gaot ut daor allemaol haard, hoog en veer, ik schaat zo dat- ter geen mins op de heule weruld waas die daat allegaor hep kunne veurzien, en daas maor goed ok. Waant aster iemand gewees waas die daat haad gewete, daan haad die natuur- luk ok veurzien waat veur moeieluk- hede der allegaor meej saome zouwe haange, enk schaat zo daat Meksiekoo daan veur ut organiezere nie zo bar veul kaans haad gehaad. Waant eerluk ezeit, ik fin ut maor een bietje een gekke bedoening, aster nao ofloop vaant een of aore nummer der minse mit zuurstofapperaote an te paas motte komme om te zorrege daat de atlete ut leve blieve houwe. Ut zaal wel nie beure, maor ik vraog ming of watter gaot beure as IJslaand an de baoze vaan de Olumpiese Speu- le gaot vraoge of zullie ok is een keer die speule magge organiezere. Ut zaal natuurluk nie meevaalle, maor mit un ijsbreker diet waoter un bietje ope- houwd, en een heule kwak sneeuw- schuuvers die de baone begaonbaor houwe, zalt messchien wel kenne. Veur de boksers ister netuurluk geen vuultje an de luch, waant zullie heb be der luu haandschoene toch altied bie zich, maor veur de minse die mit de koegel motte stote word ut heule- gaor bar moeijeluk. Ik schaat zo daat de jongeluu die int waoter hullie sport motte beoefene duukerpaake an motte trekke. En daan word ut net as noeng in Meksiekoo ok un heul haore zooi, waant inplaots vaan rekors in de hoogte komme der daan allenug maor rekors in de laogte. En natuurluk komme der daan, net as noeng, weer uutvluchte ast nie goed is egaon. Ok bie ongze minse ist noeng weer veurekomme. Omdaat zul lie nie bie de eerste waore, binne zullie naorstug gaon zeuke naor uut vluchte. Zuk laacheHoechtum. Ik schaat zo dat hullie nie begriepe datter maor één de eerste ken weze, en daat ut heul geen schaande is ajje, vaan iemaand die beter is as jie, ver liest. Waant naor ming bescheije me ning is een groot verliezer ok een goeje sportmins. Der binne noeng een- maol meer minse die motte verlieze daan minse die kenne winne, waant dat ister maor één. Veur ming is prakkezere vaan uut vluchte daan heul gewoon un be- schaofde vorm vaan ongsportievietiet. Waat mok ut noeng allegaor nog uut of jie hep verlore omdajje nie kon slaope omdatter ok sportluu binne die un bietje lawaoj maoke, of meer vaan die bar kingderaachtuge dinge. Die minse haade daat van teveure motte bekieke. Sportprestaosies kriege allenug maor waorde as alle minse ongder de- zellefde omstaandughede hullie warrek motte doen. Aster noeng iemaand is die teuge ming zouw zeige. ik heb verlore, maor da komp, omdatter juus, toengk an de beurt waas un bar starreke wingd waoijde. dan zouk zeige teuge die per soon: dan hejje pech gehaad. waant das un ding waor geen mins waat an haad kenne doen. Maor der binne ok nog veul dinge beurt die heulegaor der luu eige schuld binne. teminste zoveer as ik daat ken bekieke. Waant om noeng de minse in Nederlaand de schuld te geve fingk wel un bietje bar over- dreve. Veur dat de Speule begonne waore, heppik in de kraante allemaol plaote gezien waorop haos alle leeje vaan de Hollaandse ploeg stinge in der luu zwemklere. En noeng binne der un paor ziek. verkouwe netuurluk. As wullie in Nederlaand noeng zouwe zei ge der komp vaan ongs warrek niks meer terech, daan haade wullie un bar goeije ekskuus. wullie gaon zó laot naor bed, omdaat wullie naor de tillevisie blieve kieke, daat ongze ke- dietsie bar aachter uut gaot.

Soester Courant | 1968 | | pagina 7