Soest toen - Soest' nu Het oog gericht op een nederlaag KLAPROOSDAG i96e WINST VOOR BRITSE REGERING V.V.V.-nieuws Telefoonnummer ziekenauto 5980 NOG MEER KINDERBIJSLAG WERELDSPAARDAG 1968 Oefen-object voor de brandweer OM V Vrijdag 25 oktober 1968 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Rnrean voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 ►er 1968 N, 47 47e jaargang no. 81 S.E.C. in hoger beroep Ouderavond Van der Huchtschool Vader en zoon op stroperspad Woensdag 30 oktober Groet een vrind, help een kind Abonn. p. kwart, f3.25, per post f 4JÏ5. verscnyni ieaere aioauag cn viyu»i soesterITourant ost f 4,25. Verscl Verschijnt iedere dinsdag en vrjjdk§ De Neo-Nazistische N.P.D. schijnt over haar hoogtepunt heen te zijn. Bij de lo kale verkiezingen in Hessen, Saarland en Baden-Wurttemberg kwam de partij van Von Thadden niet aan of maar am per boven de vijf procent van de stem men. Bij gemeenteraadsverkiezingen, zoals het ditmaal waren, mag men bovendien aan nemen dat de kansen van een kleine groep beter liggen dan bij landelijke verkiezingen, wat de klap voor de N.P.D. alleen nog maar grote maakt. Die vijf procent is ook nog de drempel waar over een partij moet zien te stappen bij bondsdagverkiezingen. Wie beneden de vijf procent blijft, krijgt over het alge meen niet één zetel. Waarom deze teruggang? Voor een deel heeft de N.P.D. daaraan zelf meege werkt. In de kranten zijn de laatste tijd wat onthullingen gedaan over de kan didaten der neo-nazi's, waarvan er ver- scheidenen voorzien waren van uiter mate welvarende strafregisters voor de uiteenlopendste misdrijven. Vooral dat er een nogal onfrisse collectie van ze- denvergrijpen en oplichterijen tussen pronkte, moet menige potentiële N.P.D.- stemmer hebben afgeschrikt. Ook zijn er binnen de N.P.D. nogal wat onverkwikkelijke interne ruzies geweest. Voorlopig ziet het er naar uit dat Von Thaddens mannen - zo ze al naar Bonn gaan - daar in elk geval geen politiek van enige betekenis kunnen bedrijven. De socialisten leden enige verliezen, zij het geen schrikbarende en de C.D.U. van kanselier Kiezinger boekte een beet je winst. Het wel niet zeer geïnspireer de regeringsteam blijkt de kanselier en zijn partij dus wel wat publieke gunst te brengen. Teleurstellend is deze uitslag niet alleen voor de N.P.D. maar ook voor de Oost- duitse en Russische officiële progagan- da, die als maar waarschuwt voor de neo-nazi's die in de bondsrepubliek de kop zouden opsteken. Dat was onder meer een van de boemannen wier drei ging als excuus moest dienen voor de interventie van de Warschaupakt-troe- pen in Tsjecho-Slowakije. Men zal iets anders moeten verzinnen. KANTMAN. Het kort geding, dat S.E.C. onlangs te gen, de K.N.V.B. in verband met de bekende kwestie had aangespannen, waarbij S.E.C. in het ongelijk werd ge steld, zal donderdag 31 oktober in hoger beroep voorkomen. Ter gelegenheid van de Kinderboeken week 1968 houdt de Van der Hucht school l.o. maandagavond a.s. te 8 uur, ouderavond in het gebouw St. Jozet, Steenhoffstraat. Elke klas zal een gedeelte uit een kin derboek opvoeren. In de week van 4 tot en met 10 novem ber - met als hoogtepunt: zaterdag 9 november „Klaproosdag" - wordt weer de traiditionele Klaprooscollecte gehouden. De opbrengst hiervan komt ten goede aan het werk van het Nederlands Oor- lcgsgraven Comité. Dit comité werd kort na de Tweede We reldoorlog opgericht. De initiatiefnemers waren getroffen door het feit, dat in de oorlogsjaren meer dan 30.000 leden van de geallieerde bevrijdingslegers in ons land sneuvelden en hier werden begra ven. Om dank te brengen voor dit offer van zoveel jonge levens, nam het comité contact op met de nabestaanden in het buitenland. Bij die vaders en moeders, vrouwen en kinderen van de gesneuvel den, bleek de vurige wens te leven om naar Nederland te kunnen reizen en hier het graf van zoon, man, vader of broer te zien. Om deze reizen mogelijk te maken, houdt het Nederlands Oorlogsgraven Comité elk jaar in november de Klap rooscollecte. Dank zij deze collecte werden sedert de bevrijding reeds ongeveer 41.500 oor logsnabestaanden in ons land ontvangen voor een bezoek aan één van de meer dan 540 kerkhoven, waarop in de jaren 1940 tot 1945 geallieerde gevallenen wer den begTaven. Meestal komen zij in grote groepen, zo als onlangs met 130 personen uit de Verenigde Staten van Amerika en met 150 nabestaanden in één groep uit Ca nada, waarvoor extra vliegtuigen wer den gecharterd. Soms ook reizen zij in dividueel of met enkele lotgenoten naar Nederland. Eenmaal in ons land aangekomen, wordt alles voor hen geregeld en zijn zij, dank zij de opbrengst van de Klaprooscollecte, ten volle „gasten van het Nederlandse volk". Dit werk van het Nederlands Oorlogs- g.aven Comité, dat enig ter wereld is, ondervindt in de voormalige geallieerde landen grote waardering. Dit komt o.a. tot uiting door het feit, dat „The Bri- tish Legion" - de grote Britse organisa tie van oudstrijders en nabestaanden der gevallenen - ook dit jaar weer aan 33 collectanten van de Klaprooscollecte 1968 een gratis reis naar en vakantie in Engeland aanbiedt. De gelukkigen - drie uit elke provincie - worden door het lot aangewezen- Als loten dienen de le gitimatiebewijzen voor de Klaprooscol lecte. In de nacht van maandag op dinsdag, te 2.45 uur, zagen surveillerende politie mannen, dat op de Van Weerden Poel- manweg een personenauto geparkeerd stond, waarin zich twee mannen be vonden. Toen de politie polshoogte wil de nemen, waarvoor zij eerst hun wagen moesten keren, reed bedoelde auto weg in de richting Soest. Bij het Natuurbad werd aan een stop teken gevolg gegeven en toen bleek, dat er zich nog maar één man in de auto bevond. Dat leek de politie verdacht, waarom de man voor nader onderzoek overgebracht naar het bureau. De beide politiemannen reden weer in de richting Soesterberg, omdat de aan gehoudene had verklaard, dat hij uit Utrecht kwam. Ter hoogte van hotel 't Zwaantje te Soesterberg zagen de politiemannen, dat een man met een geweer aan d< schou der, die naar de politieauto kwam lopen, vermoedelijk in de veronderstelling, dat het de wagen van de aangehoudene (zijn vader) was. Toen hij echter de politie zag, zette hij het op een lopen, waarom de politie hem achtervolgde. Op de sommatie om te blijven staan, gaf hij geen gehoor. Ook niet toen een paar waarschuwingsschoten werden afge vuurd. Tijdens zijn vlucht draaide hij zich enigszins, zijn geweer op de politie richtend, zonder te schieten. Een van de politiemannen vuurde daarna een kogel af op de benen, waarna de man bleef staan. Het bleek, dat hij een schamp schot in zijn linkerbeen had opgelopen. De man werd naar Zonnegloren ge bracht, waar de wond werd verbonden. Uit het onderzoek bleek, dat beiden (vader en zoon T. uit Utrecht), op Soes- ter gebied, bij de vliegbasis Soesterberg, aan het stropen waren geweest met een lichtbak. Een zak met twee konijnen werd later gevonden en ze bekenden deze konijnen te hebben geschoten. Ge weer en konijnen werden in beslag ge nomen en tegen beiden werd proces verbaal opgemaakt. Nu we door de Olympische Spelen op de sport zijn geconcentreerd, blijven ook wij even in het sportieve vlak door uw aandacht te vestigen op de Deven ter Kunstijsbaan. Wij ontvingen een fol der, die U over deze baan de meest directe informatie geeft, zodat wij de belangstellenden in Soest graag dit vouwblad aanbieden. Voor het boekje van het Gooisch Na tuurreservaat, waarover wij in het vo rige V.V.V.-nieuws vertelden, bestond zoveel interesse, dat het bijna onmid dellijk al was uitverkocht. Maarwij hebben vlug weer besteld, zodat wij niemand meer hoeven teleur te stellen. Wilt U in eigen omgeving profite ren van wandelmogelijkheden onder lei ding, gaat U dan a.s. zondagmiddag mee met een georganiseerde wandeltocht op De Paltz. U moet om 14.45 uur bij het Soester Natuurbad zijn, van waaruit de wandeling gemaakt wordt. Bij slecht weer zal dit evenement een week wor den uitgesteld. Het geheel gaat uit van het Instituut v. Natuurbeschermings- edukatie. Op de vraag: Is het Dolfinarium nog open? kunnen wij antwoorden: Ja! Voorlopig blijft het Dolfinarium nog geopend, in elk geval tot half november. De demonstratie-uren zijn: 12 uur, 14 uur en 16 uur. Voor de verjaarspartijtjes, die nog op komst zijn, kan het Dolfinarium nog een attraktie zijn. Er bestaat zelfs kans, dat de dolfijnen tijdens de weekends gedurende het winterseizoen, hun kunst jes blijven vertonen. Hierover worden wij nog nader ingelicht. t=3 Wanneer U niet naar Harderwijk rijdt voor de dolfijnen, begint U daar dan de Noord Veluwe-route. De herfst sfeer in de bossen en langs het Veluwe- meer kunten U alleen in deze tijd van het jaar genieten. De Britten kunnen opgelucht adem ha len. Op het nippertje ontkomt het land aan een massale staking in de metaal industrie, die een drie en een half mil joen mensen zou omvatten. Stakers en door de staking werkloos gemaakten bij- eengeteld. Voor het land zou doorgaan van de sta king een ramp hebben betekend, omdat de getroffen fabrieken juist die zijn waarvan de export de broodnodige de viezen in het laatje brengt. De Britse economie kan toch al niet zo veel heb ben en de nu afgewende staking had - als ze was doorgegaan - waarschijnlijk het bittere gevolg gehad dat de (door de devaluatie ingeluide) keer ten goede weer geheel teniet was gedaan. Niet alleen dit mag de Engelse regering en ook het publiek tot tevredenheid stemmen, het is ook een van de zeld zame keren dat de vakbeweging zelf eens niet op sleeptouw genomen door de felste en extremistische groeperingen. Gewoonte in de Britse vakbeweging is dat ze alle verantwoordelijkheid afwijst voor het totaal van de Britse economie. Ze is er alleen voor de belangen van haar leden, is het motto. Al meer dan eens is dit standpunt tot onzin bestempeld. Wat hebben de me taalbewerkers er aan als nominaal hun loon omhoog gaat indien de prijs waar voor men dit koopt is dat de werkloos heid toeneemt en eventueel een nieuwe devaluatie van het pond erdoor nood zakelijk wordt? Meer nog dan om het niet doorgaan van de staking zullen premier Wilson in het bijzonder en de Britten in het algemeen blij zijn dat voor een zeldzame gelegen heid het gezonde verstand eens heeft gezegevierd in de vakbeweging. Van eedestraat vyftig jaar geleden Dezelfde plaats nu Nu komt de tijd weer aan om een verre of dichtbij zijnde vriend of vriendin een groet te zenden. Wat kan uw groet beter overbruggen dan een Unicefkaart van het Kinder fonds der Verenigde Naties. Door de verkoop van deze mooi ge drukte kaarten helpt U millioenen kin deren over de gehele wereld. Unicefkaarten zijn in Soest verkrijgbaar bij mevrouw K Nikkels-Dijkhuizen. Plesmanstraat 197, Soesterberg. Mevr. H. M. Rademaker, Lange Brinkweg 62 en mej. N. van Zoest, Sparrenlaan 4. Groet een vrind, help een kind! De Sociaal Economische Raad adviseert per 1 januari a.s. alle kinderbijslagen te verhogen, zowel de algemene als die voor loontrekkenden en kleine zelf standigen. Dat betreft dan de extra ge dachte verhoging van 1,1 procent, be doeld om de gevolgen van de nieuwe omzetbelasting, de b.t.w., op te vangen. Daarnaast komt dan nog eens de trend- verhoging voor alle sociale uitkeringen, die minstens drie procent zal bedra gen. want deze is gekoppeld aan de metaalionen. Gezien in het licht van onze sociale wetgeving is dat allemaal heel gewoon. Die wetten en dus die uitkeringen zijn er nu eenmaal en waar de kosten van levensonderhoud stijgen, is het dus bil lijk dat ook de uitkeringen dan met on geveer een zelfde percentage stijgen. Maar het geeft wel aanleiding ons nog eens ernstig te bezinnen op de stijging van die uitkeringen en speciaal wel ten aanzien van de kinderbijslag. In de eerste plaats immers dringt zich steeds meer de vraag op of de kinderbijslag in zijn huidige vorm nog wel verantwoord is, gezien in het licht van de grote be volkingstoename, maar ook in het licht van de grotere welvaart, de hogere lo- nen. Bovendien is de kinderbijslag een bij zonder oneerlijke, discriminerende in stelling. Iedere loontrekkende betaalt er aan mee, of hij of zij getrouwd is of niet, te oud is voor kinderen of geschei den, ieder moet mee betalen om gezin nen met één of meer kinderen aan wat extra inkomsten te helpen. De kinderbijslag houdt bovendien geen halt bij een bepaald inkomen; ook de directeur van een n.v., die enkele tien duizenden of zelfs honderdduizend gul den per jaar verdient, krijgt ook de bijslag om het hem toch maar mogelijk te maken die kindertjes alles te geven wat hij nodig acht. De werkelijke noodzaak van de kinder bijslag is, gezien de loonontwikkeling van de laatste twintig jaar, trouwens ook niet of nauwelijks meer aanwezig. De stelselmatige verhoging der sociale uitkeringen vereist natuurlijk ook tel kens weer een hogere premielast. Deze last dreigt zo hoog te worden, dat het aanzien van het reële inkomen er sterk door daalt. Terwijl bovendien steeds minder mensen voor meer anderen de premies moeten opbrengen. En nu kan men wel eisen, dat die verhogingen dan maar uit de algemene middelen moeten komen, maar dat zou dan niet anders betekenen, dan dat er meer belasting moet worden betaald om dat mogelijk te maken of andere taken achterwege moeten blijven. Het inzicht dat de kinderbijslag eerder sterk verminderd dan vermeerderd moet worden, dringt steeds meer door, in alle kringen. Maar er is geen politieke partij die deze materie werkelijk durft aan te snijden, bang als men is dan van on sociale ideeën beticht te worden. Men vreest dan zoiets op verzet zou stuiten en dus tot stemmenverlies zou leiden Maar vraag eens het eerlijke oordeel van een eerlijke arbeider hierover. In vier van de vijf gevallen antwoordt de man: „Het is natuurlijk meegenomen die kinderbijslag, maar eigenlijk vind ik het ook wel een beetje onzinnig" of iets van die aard. In diverse politieke partijen wordt er zo over gedacht. Maar angst weerhoudt ieder ervan de kat de bel aan te bin den. De kinderbijslag is feitelijk een overleefd iets, goed in de dertiger ja ren, maar nu een niet noodzakelijke en daarom te dure instelling. In een groot aantal landen in Europa en daarbuiten maken de spaarbanken zich weer op om de Wereldspaardag te vieren. Ingevolge het beslui; van het Wereldcongres van 1924 te Milaan be tekent dit vieren niet een vieren van de teugels, doch integendeel het aanhalen daarvan. Door de bijzondere inspanningen van de spaarbanken in het binnen- en bui tenland weten deze het sparen voort durend te stimuleren met als hoogte punt in hun acties De Wereldspaardag, een dag waarop een steeds groeiend aantal belangstellenden een bezoek aan hun spaarbank brengen. Teneinde aan deze dag een plezierig ka rakter te geven, worden daaraan als re gel enige attracties verbonden die kun nen variëren van een klein presentje tot een fraaie tentoonstelling. Ook de Nutsspaarbank te Soest heeft zich steeds beijverd om in dit geheel een bijdrage te leveren. Op de komende Wereldspaardag hopen wederom grote aantallen spaarders in haar kantoor te mogen verwelkomen, hetgeen zij tracht tc bevorderen door het uitreiken van de zo populair geworden spaarbankkalen der en het houden van een foto-expo sitie, resultante van een in de afgelo pen zomer gehouden vakantiefotowed strijd. Tegenover het station Soest-Zuid, aan de undere zijde van de rails, bevindt zich al enkele maanden een ruïne, die tot voor kort nog dienst deed als wo ning. Reeds meer dan vijf jaar, staat een ge deelte van deze „woning" (twee onder één kap) leeg, terwijl sinds augustus ook het andere gedeelte leeg kwam. Hoewel het in deze tijd, waarin de woningnood als volksvijand nummer één wo-dt aangekondigd, vaak voorkomt dat woningzoekenden klandestien in derge lijke bouwvallen trekken, is de kwa liteit van deze ruïne dermate slecht, dat deze gedachte zelfs niet bij iemand is opgekomen. Kinderen die anders uit dergelijke ob jecten niet zijn weg te slaan, voelen instinctmatig dat spelen in die bouw val levensgevaarlijk is. en blijven dus gelukkig ver uit de buurt. Al enkele malen is door de Vrijwillige Brandweer de toezegging gedaan dat het pand op een oefenavond onder deskun dig toezicht van de oefenende brand weerlieden in vlammen op zal gaan, maar evenzo vele malen kwam van deze toezegging nog niets terecht. Doch als de voortekenen ons niet bedriegen, zal het aanstaande dinsdagavond dan toch gaan gebeuren. Wanneer de sirene gaat loeien, en de brandweerwagens aan komen snellen, zal ei een zucht van verlichting wor den g« slaakt door de omwonenden, voor wie de bouwval een doorn in het oog is.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1