Problemen in zakformaat Zoetzuur hapje Nuttige wenken over vitamines Diamant is voor de vrouw een toverwoord Geprikkeldheid Woelwaters getemd Veel hulsvrouwen zijn nog steeds van mening dat wat het menu betreft zuur en zoet streng gescheiden gehouden moeten worden. Toch mag men - wat poëtisch uitgedrukt - gerust zeggen: Zuur en zoet. doen het samen goed. Probeert u het eens met een garnalensla met perziken. U hebt er de volgende ingrediënten voor nodig: 1 blik (800 g) cling-perzikschyven, 1 groene paprika in acht vier kante stukken gesneden, 8 kleine tomaten. 1 blik (100 150 g) gar nalen (zo mogelijk verse), 1 flinke krop sla, 2 eetlepels citroensap en mayonaise. Perziken afgieten (het sap kan worden gebruikt voor een puddinkje of ander toetje); op 8 vleespennen drie perzikschijven doen, een stukje groene paprika, een tomaat en twee garnalen. Verdeel de in kleine stukjes ge plukte en met citroensap besprenkelde sla over vier borden en doe er wat mayonaise op. Dit slaatje kan ook dienen als lunch; dan moet u er na tuurlijk boterhammen bij geven. Wilt u dit recept niet meteen klaarmaken, knip het dan uit, want het is goed en uw huisgenoten (en u) zullen ervan genieten. Een lezeres schrift: Ik wilde graag uw mening vragen over een probleem, waar ik alleen niet uit kom. Onze zoon van 10 jaar heeft een poos ge leden een fiets gekregen. Hf) had er al tijden om gezeurd, maar omdat bet inkomen van mijn man maar even boven het sociale minimum ligt, kon den wij zijn wens niet meteen vervul len. Tenslotte hebben mijn man en lk de jongen het plezier toch maar gedaan, omdat de meeste van zijn vriendjes een fiets hebben en we hem niet achter wilden stellen. We hebben onszelf er wel iets voor moeten ont zeggen, maar dat heb je graag voor een kind over. Toen Job het grote nieuws hoorde, was hij ln de wolken. Mijn man ver bond echter één voorwaarde aan het cadeau: Job moest beloven zijn fiets minstens één keer per maand schoon te maken. De eerste maand deed hij dat elke week; dp tweede maand ééns per twee weken en de derde maand helemaal niet. Mijn man wees Job er op. waarop de jongen onder protest alsnog aan het poetsen ging. Maar toen hij het de vierde maand weer vergat, zette mijn man de fiets ach ter slot en grendel en mocht Job hem een maand lang niet gebruiken. Dat gebeurde juist ln de laatste zomer maand en ik vond de straf wel wat te streng. Ik zou graag willen weten hoe u daarover denkt, als u het pro bleem tenminste niet tè onbelangrijk vindt. Aldus de lezeres. Om met uw slotopmerking te be ginnen, geachte lezeres, er zijn geen onbelangrijke problemen. U hebt er geen idee van hoeveel huwelijken mis- Vitamine-C is waardevol voor de gezondheid. Bijna alle groente en fruit bevatten vitamine-C, maar het meeste gaat helaas verloren door slordigheid en onwetendheid. Hier volgen een paar wenken om er zuinig op te zijn: Vitamine lost op in water; was groente en fruit daarom goed maar zo kort mogelijk; laat groente en fruit niet te lang in de open lucht liggen, want dan krijgen de vitamines kans zich met de zuurstof te verbinden, waardoor 10 tot 50 procent van de vitamines verloren kan gaan; ook door het lange warmhouden van groente raakt men veel vi tamines kwijt; door toevoeging van wat suiker bindt men de vitamines en houdt u ze dus ,,op stal". Voeg daar om steeds wat suiker toe aan de vruchten of vitamines die u voor de maaltijd bereidt. lukt en vriendschappen verbroken zijn door een opeenstapeling van de zoge naamde .kleine problemen". Wat uw moeilijkheid betreft, er zijn twee kan ten aan de zaak. U vertelt niet of uw man Job eraan herinnerd heeft, dat hij zijn fiets moest schoonmaken. Is dat niet het geval, dan heeft hij zijn verwachtingen te hoog gesteld voor een tienjarige jongen. Zo ja, dan is de straf wel streng, maar niet on redelijk. Het kan geen kwaad kinde ren op jonge leeftijd er reeds op at tent te maken, dat ze een belofte moe ten houden en dat ze met waardevol le bezittingen zuinig moeten omgaan. Ik ken het karakter van uw zoon niet; misschien maakt een lichte straf geen indruk op hem en brengt alleen een soort shock-therapie hem tot na denken. In dat geval heeft uw man juist gehandeld. In elk geval raad ik u aan samen met uw man één lijn te trekken en bij voorbeeld niet ach ter zijn rug om af en toe met uw zoontje samen te spannen. Bespreek liever de zaak in zo'n geval nog eens onder vier ogen met uw echtgenoot. Ofschoon diamant ln feite alleen maar een mineraal is dat uit zuivere koolstof bestaat heeft dat woord vooral voor vrouwen een soort ma gische betekenis. De diamant, die als voornaamste edelsteen staat gekwali ficeerd, krijgt voor de leek pas waar de door het slijpen, omdat daardoor de kleurschifting op maximale wijze tot uiting komt. Ofschoon dlament ln de volksmond als „staalhard" bekend staat, breekt ze tussen hamer en aam beeld toch in talrijke stukjes. Een kwart van de gedolven diamanten is kleurloos, een ander kwart is licht ge tint en de helft is duidelijk gekleurd De magie van de diamant vindt waarsohljnltj-k haar oorsprong in de vele legenden die over dit waardevol le mineraal in omloop zijn. Zo schreef Tavernier in het jaar 1665 over de troonzaal van de grootmogool, de be heerser vam het in 1525 in Hindostan gestichte Mongoolse keizerrijk, het vol gende: ,,De grote troon is met 108 reusachtige robijnen en 116 smarag den versierd. Daarboven troont een baldakijn, welks onderkant geheel met diamanten en paarlen is bezet. Op de muur van de zaal recht tegen over de troon is een reusachtige dia mant aangebracht, omzoomd door ro bijnen en smaragden, in het ge zichtsveld van de heerser als hij op de troon zit". De hofdames van de Franse koning Frans de Eerste droegen japonnen met diamanten opgesmukt die een vermogen waard waren en op de slag velden droeg deze Franse koning het mooiste met diamanten bezette vest ter wereld. De eerste vrouw die van een bewonderaar een diamanten ring kreeg was de zuster van de Romein se keizer Caligula. Ze kreeg dit sie raad van haar keizerlijke broer, die verliefd op haar was. Over het algemeen passen de woorden „hippie" en „gedistin geerd" niet bij elkaar. Ofschoon hippie beslist niet ver want hoeft te zijn met ordinair, missen de mini- en macrorokjes nu eenmaal, evenals alle andere luchtige twiener-niemandalletjes nu net dat vleugje voornaamheid, waar vele vrouwen met goede smaak zoveel waarde aan hechten. Toch is er wel tienerkleding waarvan men kan zeggen „hippie en trés distingué," alhoewel geen van beide begrippen daarin in 't extreme zijn te vinden. Deze kleding wordt zowel door jeugdige vrouwen als door tieners met een uitgesproken gevoel voor stijl meer gedragen dan u mis schien zou vermoeden. Voor velen is het een bezwaar dat dergelijke kleding niet voor een tientje of een paar gulden méér op de markt kan worden gekocht. Men kan nu eenmaal nergens voor een dubbeltje op de eerste rang zitten, zeker niet wat kle ding betreft. Is men echter bereid iets meer voor een japonnetje, 'n mantel of een aparte pullover te betalen, dan kan men er zeker van zijn dat er óók in de betere prijs klasse „hippie kleding" te koop is en dat aan dat „hippie" steeds het begrip „gedistingeerd" is verbon- apart (in de gunstige zin) mee uit- den. Met dergelijke kledingstuk ken doet u gewoonlijk ook langer dan met de gewone serie-japonne- tjes en -jassen. Dat is echter al leen maar een voordeel, omdat zulke merkkleding nooit ver veelt en u er bovendien altijd apart (in de gunstige zin) mee uit ziet. Bleyle is bijvoorbeeld zo'n merk dat u alle in dit artikeltje genoemde garanties geeft. (De hier getoonde modellen worden in de handel gebracht door Het Huis met de groene lantaarn, Amster dam). boven: Van dit elegante double-face materiaal - van buiten met motief en van binnen glad is een elegant en gedistingeerd geheel gemaakt. De bijpassende pullover is van zuiver wollen Velouté. (Model: Bleyle) links: Een anders-dan-anders mohair pullover met een modieuze rolkraag in een zeer apart dessin. (Merk: Mambo - Model: Bleyle) linksonderDansende klokrokken geven een jeugdig effect en maken bovendien slank. Deze jeugdige vrouw draagt bij het chique ruitdessirv deux pièces een rolkraag-inzet van Valora (100 procent zuivere scheerwol). (Merk: Simone - Model: Bleyle) onder: Een veelzijdige semi-sportieve japon met ritssluiting en ceintuur. (Model Bleyle) We zien het vaak gebeuren dat men sen die in los verband uitstekend met elkaar kunnen opschieten tot geslagen vijanden worden als ze om de een of andere reden in meer voortdurend con tact komensamen gaan wonen of iets dergelijks. In dat geval beginnen klei ne gewoonteneigenaardigheden en hebbelijkheden naar voren te springen die aanvankelijk niet eens opgemerkt werdendoch die op den duur gaan ir riteren. De een kan de ander net iets te netjes of iets te slordig gaan vin den; de een is wat stipter in z'n af spraken, de ander neemt dat niet zó nauw; men slaat de deuren een beetje stevig dicht of vergeet juist ze achter zich te sluiten; bepaalde woordenbe paalde geluiden kunnen ons ergeren en zo kan er veel zijn. Het zijn alle onnozele zaken als we ze vergelijken met de werkelijk ernstige tegenslagen die het leven te bieden heeft, maar als we er ons niet boven weten te verhef fen en er ons humeur en daardoor dan ook onze houding door laten beïnvloe den, dan slaan we een weg in, die niets dan narigheid brengt. Als we van het begin af onze grieven uitspreken, krijgt de ander het gevoel voortdurend bevit te worden en in een klem te geraken. Blijven we geërgerd zwijgen, dan voelt de ander toch dat er wat hapert, gaai gissen en radent natuurlijk soms hele» maal verkeerd. De stemming wordt steeds geprikkelder en in gedachten gaat men de ander steeds zwarter zien tot tenslotte de bom barst en weder zijdse heftige verwijten een verder pret tig samenleven totaal onmogelijk mO ken. Veel van deze ellende was te voor komen geweest als althans één van dB twee zich boven dit stoten aan kleinig heden had kunnen verheffen en ze aan vaard had als zaken van onderge schikt belang, die zich altijd en overal zullen voordoen. Het is een zekere kunst de soepelheid in een verhouding te bewaren en met een vriendelijk woord of 'n grapje de moeilijkheden in de kiem te smoren. In geprikkeldheid zoeken we altijd de oorzaak bij de an der, waardoor de ander in gerecht vaardige zelfverdediging naar ónze fouten en tekortkomingen begint te speuren en die vanzelfsprekend óók wel kan vinden. Met wat geduld en goede wil is er veel dat zich op den duur vanzelf schikt, waaraan we wen nen en wat ons soms zelfs dierbaar wordt. En zelf zijn we erbij gerijpt en alweer een beetje minder kleingeestig geworden. JETTY O Vooral kinderen, maar ook wel man nen gedragen zich 's nachts in hun slaap vaak als „actieve worstelaars". Het gevolg daarvan is dat de lakens dan 's morgens als katoenen rolmop- sen ergens aan het voeteneind liggen, tot gTote ergenis van de precieze huisvrouw. Helemaal onbegrijpelijk is dat niet, want dit geworstel kan van een schoon laken in één nacht 'n rom melig, gekreukt geheel maken. Misschien weet u nog niet dat die ergernis grotendeels kan worden opge heven. Nee, u zult uw man en uw kinderen het gewoel niet af kunnen leren, maar u kunt tegenwoordig wèl onderlakens kopen, die niet meer los raken. Het zgn. „hoeslaken" wordt om de matras (de hoogte daarvan doet er niet toe) heen getrokken en blijft door het in de hoeken aangebrachte elastiek glad liggen, ook tijdens het meest onrustige nachtelijkge gewoel. Zo'n hoeslaken is niet veel duurder dan een gewoon laken en kan gerust in de wasmachine meedraaien, want daar kan het elastiek wel tegen. Een van de bekendste lakenfabrikanten van Nederland brengt het op de markt: uw leverancier kan u er beslist na der over inlichten.

Soester Courant | 1968 | | pagina 3