Soest toen - Soest nu STRIJD VOOR DE EENHEID IN AFRIKA MISLUKTE ZIEKENHUISBOUW LIEP BIJNA UIT DE HAND De meeste bladeren zijn van de bomen Het oog gericht op ongegrond optimisme j NIET GEHOORDE STEMMEN Dinsdag 29 oktober 1968 Uitgave Drukkerij Smit - Soest ber 1968 47< 47e jaargang 110.82 Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Veteranenlegioen geeft voorlichtingsbulletin uit ,V*r' Inspecteur G. D. H. van Woudenberg niet naar Meppel Drie Turkse arbeiders uitgewezen Auto over de kop Partij van de Arbeid vergaderde Verlichtingsactie Veilig Verkeer Inbraak zonder buit Abonn. p. kwart, ƒ3.25. per post ƒ4.25. SOESTER ((TOURANT *i ƒ4.25. Versch Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Achter gesloten deuren heeft de dertien de geheime zitting plaats gevonden van het „Comité voor de bevrijding van het continent", gesticht door de in mei 1963 in het leven geroepen „Organisatie voor de Afrikaanse Eenheid". Negen en der tig zelfstandige Afrikaanse landen zijn daarbij aangesloten. De zitting van het genoemde comité, een zogenaamd coör dinatiecomité, had ten doel te komen tot een structurele wijziging der bevrij dingsbewegingten) in het zuidelijk deel van Afrika en van het verdelen van de jaarlijkse bijdragen der lidstaten, geld dat bestemd is voor het voeren van de guerillastrijd in dat deel der wereld. Óp deze geheime zitting kwam overdui delijk aan het licht dat sinds de op richting van de Organisatie voor de Afrikaanse Eenheid, in mei 1963, Afri ka's onmacht groter is als nimmer te voren. Grote en aan delfstoffen rijke delen van Afrika worden nog „beheerst en uitgebuit" door blanke minderheden. Angola, Mozambique en Guinea-Bissau bleven bezet door sterke eenheden Por tugese koloniale troepen. In de Zuid- afrikaanse republiek alsmede in zuid- west-Afrika bestaat een politiestaat en heerst de dictatuur van blanke minder heden, ten gevolge waarvan een kleine groep blanken een ongekende en een oncontroleerbare grote macht uitoefent. Guerilla's In Rhodesia (sinds 1965 zelfstandig) leeft de inlandse bevolking onder de terreur van circa 220.000 blanke inwoners. Elk jaar weer vluchten honderden inboorlin gen uit de reeds eerder genoemde lan den en zoeken een toevlucht in de nabij gelegen randstaten. Uit de vluchtelingen recruteert het coördinatie-comité de (toe komstige) guerillastrijders, die met hulp van bij de Organisatie voor de Afri kaanse Eenheid aangesloten landen, mi litair en politiek worden geschoold en daarna worden teruggestuurd met slechts één opgave: het voeren van een guerilla-oorlog in het eigen land, ge richt tegen de (blanke) overheid. Voor de Zuidafrikaanse republiek en voor Zuidwest-Afrika zijn dit de zoge naamde A.NC.-guerilla's. De letters vor men de afkorting van African Natio nal Congress, waarvan de leden in twee Algerijnse opleidingskampen waren on dergebracht. Ze werden daar aanvan kelijk getraind door de partisanenchef Boumaza en thans door majoor Slimane Hoffmann. De Rhodesiërs gebruiken een andere naam en noemen zich Zapu- partisanen, afgeleid van de woorden Zimbawe African Popular Union (Z. \.P.U.). Deze krijgers voeren een schier uitzichtloze oorlog - zoals ter zitting bleek - tegen de goed georgani seerde. uitstekend bewapende en per fect getrainde Rhodesische leger- en po- litie-eenheden. In het Portugese Mozam bique, Angola en Guinea-Bissau dringt de verzetsbeweging steeds dieper het land binnen en de guerillastrijdmacht i? hier zeer sterk. Er wordt geopereerd vanuit het naburige Tanzania en voor al de strijd in Guinea-Bissau verloopt in het voordeel van de vrijheidsstrijders, die in de regentijd in feite het gehele gebied beheersen, met uitzondering van de kuststrook. Rivaliteit In Angola is de guerilla zeer onover zichtelijk als gevolg van het feit, dat De afdeling Eemland van het Veteranen Legioen Nederland is kort geleden be gonnen met de uitgave van een voor lichtingsbulletin voor de leden in Baarn en Soest. In het eerste nummer schrijft de pas benoemde nieuwe voorzitter, de hee: F. I. M. van der Laan onder meer: „Het veteranenlegioen staat op een keerpunt: het aantal echte vetera nen kan alleen maar kleiner worden, zodat vedere groei en bloei zal moeten komen van „jongere oud-gedienden", maar dan zullen er gunstige condities geschapen moeten worden om toetreding interessant te maken. Het V.L.N. is voortgekomen uit de Tweede Wereldoorlog. Daarom is het voor ons bijzonder bitter te ervaren, hoe het voorspel van deze oorlog zich op cynische wijze herhaalde door de informe schending van de Tsjechoslo- waakse souvereiniteit en- vrijheid door de Sovjet Unie. Zonder mij te mengen in politieke aangelegenheden meen ik, dat het V.L.N. op grond van haar doel stellingen van haar verontwaardiging blijk mag geven. Het zwijgen en mis- plaats vertrouwen in de vooroorlogse ja ren heeft verdere agressie te veel ge- makkelijkt". aldus de V.L.N.-voorzitter F I. M. van der Laan. Mede ter gelegenheid van het vijf-jarig bestaan van de afdeling Soest/Baarn van het Veteranenlegioen zal volgend jaar de algemene jaarvergadering in Soest worden gehouden. Dat betekent, dat aan zo'n 1500 mensen onderdak moet wor den verschaft. In eigen kring zal het lustrum worden gevierd met maande lijkse programma's en verschillende eve nementen. Inmiddels is gebleken, dat het vetera nenlegioen in Soest ook wat kan bij dragen aan de permanente xuchtvaart- tentoonstelling, die sinds de laatste open dagen is geopend op de vliegbasis Soes- terberg. Op donderdag 14 november neemt het veteranenlegioen deel aan een bingo avond in de Marechausseekazerne te Soestdijk. Verdere deelnemers zijn de leden van K.P.S., de Soester Politie Sport Vereniging, en de Kon. Mare chaussee. In eigen kring organiseert het tl .N. op 31 oktober de eerste contact avond in het nieuwe seizoen. aldaar twee groepen opstandelingen in actie zijn en wel die van de „Union des Populations d'Angola" (U.P.A.) en die der „Mouvement Populaire pour la Li beration d'Angola (M.P.L.A.), die niet alleen het Portugese gouvernement te vuur en te zwaard bestrijden doch ook zichzelf, met alle gevolgen daaraan ver bonden. De Organisatie voor de Afri kaanse Eenheid en geldschietster van diverse - soms elkaar bestrijdende - organisaties in dat deel van de wereld, blijkt tot op heden nog steeds een or ganisatie te zijn zonder macht en zon der invloed naar buiten en naar bin nen, daar zij nog steeds geen kans heeft gezien de (westerse) koloniale mogend heden uit Afrika te verdrijven zoals ter zitting werd betoogd. Gelet op de enorme bedragen die daar voor ter beschikking werden gesteld, heeft de vrijheidsstrijd niet het ge wenste resultaat opgeleverd, gaven ver scheidene teleurgestelde afgevaardigden duidelijk te verstaan. Het wil juist de ze leden voorkomen dat enkele der opererende verzetsgroepen dienen te worden geliquideerd en de overige met behulp van Algerijnse leger-officieren opnieuw moeten worden hergroepeerd en getraind om het gewenste doel, n.1. de bevrijding van Afrika van de blanke overheersing, sneller te kunnen verwe zenlijken. Onoverzichtelijk is de gang van zaken in Biafra waar duizenden van honger omkomen. Het coördinatie-comité poog de reeds door een gemeenschappelijk appèl aan de Afrikaanse volkeren tot een wapenstilstand te komen en voorts Nigeria te dwingen voedsel en medika- menten voor Biafra door te laten, doch ook hier bleken de resultaten maar po ver te zijn. De resultaten van deze ge heime conferentie tonen aan do wereld eei op drift geraakt, gistend Afrika, een 1 h1 r- i j\ÏT1 4 y werelddeel dat juist door een gebrek aan eenheid onmachtig is om het ge stelde doel te bereiken. In de afgelopen jaren heeft in ons land een opmerkelijke bouwactiviteit in de sector van de gezondheidszorg plaats gevonden. Vele soorten van nieuwe in richtingen zijn tot stand gekomen en met de invoering van een groot aantal bouwprojecten is een begin gemaakt. De produktie van ziekenhuizen, verpleeg tehuizen en andere inrichtingen bedroeg alleen in 1967 al 254 miljoen gulden te gen 170 miljoen gulden in 1965! Een in drukwekkende stijging dus van 50 Kortgeleden is bij de Tweede Kamer een ontwerp „wet ziekenhuisbouw" in gediend, waarin regelen worden gegeven ter bevordering van een doelmatige voorziening in de behoefte aan zieken huizen en andere inrichtingen voor ge zondheidszorg. Dit wetsontwerp eist een vergunning van de minister van sociale zaken en volksgezondheid voor het hou den van een ziekenhuis. Deze eis heeft mede betrekking op voorzieningen, die met een ziekenhuis zijn verbonden. Provinciale planning als fundament De produktie van gebouwen voor ge zondheidszorg in 1967 bedroeg dus 254 miljoen gulden, waarvan het leeuwen deel voor de ziekenhuizen werd besteed (161 miljoen). Deze bedragen hebben uitsluitend betrekking op de bouwkos ten. De totale investeringen in de sec tor van de gezondheidszorg liggen aan zienlijk hoger, omdat de kosten van de bouw slechts een gedeelte van de totale investeringskosten bedragen. Zo wordt bijvoorbeeld voor de zieken huizen aangenomen, dat de kosten van de bouw slechts circa 50 van de to tale investeringskosten belopen. Zieken huizen moeten natuurlijk in alle op zichten goed zijn geoutilleerd en vooral de medische apparatuur is zeer kost baar. De bouwactiviteit in de sector van de gezondheidszorg zal de komende jaren aanhouden. Dat is verheugend in twee ërlei opzicht. In de eerste plaats blijft er op deze manier werk voor vele hon derden bouwvakkers en in de tweede plaats zal er dan eindelijk eens een ein de komen aan allerlei noodtoestanden als plaatsgebrek en beddentekort, waar mee de Nederlandse gezondheidszorg nu nog te kampen heeft. De wachtlijsten van de meeste ziekenhuizen zijn (te) lang en daarom is het noodzakelijk dat de bouwactiviteit in deze sector krach tig wordt bevorderd. Op stapel Volgens het ministerie van sociale za ken en volksgezondheid staat de bouw van 14 nieuwe ziekenhuizen op stapel, terwijl 34 ziekenhuizen aanzienlijk zul len worden uitgebreid. Wat andere nieuwbouwplannen betreft: er zullen 27 nieuwe verpleegtehuizen worden ge bouwd, 3 psychiatrische inrichtingen, 16 inrichtingen voor zwakzinningen, 18 verpleegtehuizen voor geestelijk ge stoorde bejaarden en 7 andere inrich tingen. Voorts zullen verschillende in richtingen uitbreiding ondergaan en in middels wordt de bouw van nog meer ziekenhuizen en inrichtingen overwogen. Hoezeer de bouwactiviteit in de sector van de gezondheidszorg ook moet wor den toegejuicht, toch zal daarbij in het oog moeten worden gehouden dat de totale bestedingen in onze gezondheids zorg in het nationale uitgavenpatroon betaalbaar zullen moeten blijven. De honderden miljoenen guldens, die in de komende jaren in de bouw var. inrich tingen voor gezondheidszorg zullen moe ten worden geïnvesteerd, moeten om die reden zo goed en zo doelmatig mo gelijk worden besteed. Daarom is van verschillende zijden (o.m. van de Sociaal Economische Raad) aangedrongen op de totstandkoming van een wettelijke re geling van de ziekenhuisbouw. Regionale basis Het pas ingediende ontwerp ziekenhuis bouw zal in deze regeling moeten voor zien. Krachtens dit ontwerp is voort aan voor het bouwen van ziekenhuizen en andere inrichtingen voor de gezond heidszorg toestemming van het mini sterie vereist. Precies 89 dagen en 19 uur per jaar is het herfst. In nog geen drie maanden tjjd breekt de natuur af wat in de lente begonnen is en in de zomer z(jn hoogtepunt vond. Maar evenals de andere jaargetijden kent de herfst ook z(jn mooie zjjden, want wie geniet niet tijdens een herfst-wandeling van de prachtige kleurschakeringen die de laagstaande zon tovert op de nog maar net aan de bomen vastzittende eikenbladeren, die de volgende dag misschien al vertrapt en verdord op de grond liggen. De hele natuur maakt zich klaar voor de winter. Terwjjl mist, regen en kou ons ook herinneren aan het komende jaargetijde dat door velen wordt aange duid als de gezelligste maanden van het jaar. Wat geweest is, komt niet terug. Maar na de winter zal nieuw leven ontluiken. Dan wacht ons een nieuwe lente. Ook ten aanzien van de voorzieningen d e met een ziekenhuis zijn verbonden, wu het ministerie een vinger in de pap hebben. Onder de werkingssfeer van de wet vallen niet alleen ziekenhuizen, verpleegtehuizen en inrichtingen voor psychiatrische of zwakzinninge patiën ten. De regeling heeft ook betrekking op de bouw van poliklinieken, dagzie kenhuizen, ontspannings- en therapie- gebouwen .ziekenhuisapotheken, zuster huizen etc. Voor geringe verbouwingen zal geen vergunning nodig zijn. Men kan dan met een kennisgeving volstaan. Het wetsontwerp gaat er van uit dat op regionale basis de behoefte en de mogelijkheden het best kunnen worden afgewogen. Daar kan ook het beste re kening worden gehouden met plaatse lijke factoren. Provinciaal beleid In Nederland kan de regionale eenheid het best worden afgestemd op de be stuurlijke eenheden. Terecht wordt in het ontwerp de provincie als de meest geschikte eenheid aangewezen. De pro vincie vervult immers reeds een be langrijke taak op planologisch gebied, aangezien zij krachtens de wet op de ruimtelijke ordening belast is met het vaststellen van streekplannen. Bij de voorbereiding van die plannen plegen Gedeputeerde Staten altijd over leg met de betrokken gemeentebesturen. Sluitend pakket Daarom lijkt het systeem van provinci ale planning ons de beste basis voor verder gaande uitbouw van de planning ons de beste basis voor verder gaande uitbouw van de planning op het ter rein van de volksgezondheid. Het zal op deze manier mogelijk zijn een goed sluitend plan van voorzieningen voor een bepaald gebied op te stellen. Daar- mee zal kunnen worden voorkomen, dat in een bepaald gedeelte van een provincie er een overcapiciteit aan zie- kejihuisaccommodatie wordt gepland terwijl in een ander gedeelte van dè provincie er juist een tekort aan zie kenhuisvoorzieningen blijft bestaan. Hoe men ook over overheidsbemoeienis in het algemeen denkt, ten aanzien van een zo belangrijk terrein als de ge zondheidszorg lijkt ons deze bemoeienis onmisbaar. Volgens ons terecht wil de overheid deze bemoeienis nu ook uit strekken tot de bouw van ziekenhuizen met het doel te komen tot een geïnte greerd pakket van voorzieningen in re gionaal verband. Hierdoor zullen vele gebreken, die thans nog aan deze voor zieningen kleven, in de komende jaren hopelijk worden verholpen. Dit is het belang van ons aller gezondheid. Om persoonlijke redenen zal de benoe ming van inspecteur G. D. H. van Wou denberg tot korpschef van Meppel geen doorgang vinden. In verband daarmede komt ook de receptie, die op 31 oktober ter gelegenheid van het afscheid van de heer Van Woudenberg zou worden gegeven, te vervallen. Zeker is wel, dat de heer Van Woudenberg de gemeente binnenkort gaat verlaten. De receptie zal daarom tot een nader te bepalen datum worden uitgesteld. Drie Turkse arbeiders uit Soest, die illegaal in ons land verbleven, zijn door de politie aangehouden en over de grens gezet. In fabrieken en pensions wordt momenteel een strenge controle gehou den op Turken zonder verblijfsvergun ning. Regelmatig blijken nog met ver valste paspoorten buitenlanders in ons land te verblijven. Op de Soesterbergsestraat is zondag de Soester A. A. J. D. met zijn auto over de kop geslagen toen hij een plotselinge manoeuvre maakte, terwijl hij met gro te snelheid reed. De auto werd totaal vernield. De beide inzittenden bleven ongedeerd. De afdeling Soest van de Partij van de Arbeid, hield een ledenvergadering in wijkgebouw De Rank ter bespreking van enige belangrijke punten. De ver gadering stond onder leiding van de heer J. v. d. Brakel. Het eerste punt van de bespreking be trof eventuele congresvoorstellen. De afdeling zal een voorstel indienen inza ke de toepassing van de woningwet. Verder werd gesproken over de ont werpresolutie betreffende het defensie beleid over het hoofdstuk van het so ciaal bestek met betrekking tot de in komens en Vermogenspolitiek. De ver gadering werd door ongeveer dertig le den bezocht Israëls minister van buitenlandse za ken, Eban, is opvallend bezig optimisme&J te vertonen over een oplossing voor de problemen van het nabije oosten, voor eerst nog zonder dat hij overtuigend aantoont dat daarvoor enige grond is. Weliswaar heeft Eban in de Ver. Naties zijn ideeën voorgedragen, waarbij hij op één punt iets soepeler was dan de Is- .1 raëli's doorgaans waren: hij stond niet meer uitdrukkelijk op rechtstreekse on-M derhandelingen tussen zijn land en de Arabische buren. Het mocht ook via de bemiddelaar der Ver. Naties, Jarring. Maar voor het overige blijft veel wat;| Israël eist te enen male onverteerbaar* voor de Arabische landen, met als hoofd-* punten de officiële erkenning en de» status van Jeruzalem. Op deze punten hebben de Arabische landen zich uit- drukkelijk vastgelegd tijdens hun con-5 ferentie van Khartoem. Wat is er dan veranderd in de laatste 1 dagen, dat Eban zo optimistisch doet? I Rekent hij op een gesprek met koning Hoessein? Die mogelijkheid heeft er altijd ingeze-J ten, maar is onwaarschijnlijker gewor-1 den naarmate de Palestijnse verzets-1 bewegingen als El Fatah sterker zijn ge-1 beworden. Die doen momenteel op Jor-1 daans gebied zo ongeveer waar ze zin j in hebben, wel beseffend dat Hoessein I veel eenvoudiger afstand van zijn troon kan doen, dan iets tegen de verzets- I mensen ondernemen. Hoesseins troon I staat toch al niet zo stevig en de be- I volking is nu eenmaal op de hand vari I El Fatah, zeker na een aantal terreur-® daden op het door Israël bezette grond-1 gebied. Als de koning daartussen wil komen, 1 kan hij zijn koffers wel pakken; nietl bepaald een gesprekspartner waar Is-® raël wat aan heeft dus. Geruchten willen wel dat Egypte eigen-a lijk liever rust wil en daarvoor de no dige concessies wil doen, al was het alleen maar omdat men in Cairo de afhankelijkheid van de Russen als een beetje drukkend begint te voelen. Maar ook hier weer is het probleem dat Nas- ser zo vaak erg fel Israël heeft moeten veroordelen en wraak in het vooruit zicht heeft moeten stellen - al was hel maar om de bevolking gunstig te stem men - dat hij niet opeens uit een andei vaatje kan tappen en zich als vredes-J duif kan aandienen. Bovendien is de invloed van Nasser de Palestijnse verzetsmensen drastisc geslonken sinds deze door enige succes sen gewonnen hebben aan zelfbewust-1 zijn. Onder die omstandigheden is het logisch dat men gaat veronderstellen dat Abba Ebans optimistische taal voornamelijk voor Israëlisch binnenlands gebruik is. In het Israëlische kabinet hebben man- nen als Mosje Dajan met nog enig# deels militaire aanhang een sterke po- sitie. Het zijn de „haviken" die weinig zien in akkoorden met de Arabische bu ren, die ze toch als onbetrouwbaar blij ven zien. Ebans openlijk uitgedragen op timisme kunnen ze slecht gaan door- kruisen zonder een kabinetscrisis teweeg te brengen en het internationale aan zien van Israël t- schaden. Ze hebben er bovendien te minder be- hoefte aan. Want als Eban alleen maar bereikt dat Hoessein ingaat op een uit nodiging tot gesprek en verjaagd wordt door zijn volk, bestaat er voor de havi ken een probleem minder: ze hoeven dan geen rekening meer te houden met Jordanië en een eenvoudige annexatie 1 van het grootste deel van het bezette I gebied is dan zeer simpel geworden. Hoe meer men er over nadenkt hoe minder dergelijke grond men ziet voor Ebans optimisme. KANTMAN. t opfl itischH cces-W In verband met de korter wordende da gen gaat de afdeling Soest van het I Verbond voor Veilig Verkeer op vrijdag I 1 november een verlichtingsactie hou-1 den. Bij service-station J. H. A. Ren-1 senbrink op de hoek van de Molenstraat I en de Beukenlaan kan men vrijdag van I 14.00 tot 23.00 uur zijn verlichting laten I controleren en de koplampen zonodig I laten afstellen. Tijdens de afwezigheid van de bewo- 1 ners is ingebroken in de woning van de fam. B. aan de Steenhoffstraat. Het I hele huis werd grondig doorzocht, maar I er wordt niets vermist. Via een regen- I pijp en een openstaand raam is men het I huis binnengedrongen. Prof. dr. W. Albeda heeft in een op merkelijke inleiding tijdens een studie-I conferentie betoogd, dat de vakbewe-| ging plaats moet inruimen voor de mid dengroepen. Indien de middengroepei daar geen ruimte krijgen om mee t praten over fiscale problemen social verzekering, lonen en prijzen zulle! deze mensen hun eigen krachten al. een tegenkracht kunnen gaan bundelen. Het is een wijs woord, gesproken in ee wijze discussie tussen wijze mannei Want er komen steeds meer mense. bij in de middengroepen. En die be langrijk groeiende stand kan nu zijl stem onvoldoende laten horen. Wij ho, pen, dat er langzamerhand eens mé hun wensen rekening zal worden gehou den.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1