van de l ven ^Qondom de sSoeóter sSportUal (assette KinderboekweeNesshenk Het Vulboek Sportvereniging Hees moet vier jaar erg zuinig zijn ENGEL Paleis-serie" opnieuw uitgebreid met enkele interessante deeltjes WAPENS VOOR NIGERIA EN BIAFRA KLAPROOSDAG 1968 Niet de brandweer, maar de sloper ruimde het krot aan de Parklaan op Krabbels van Knel is KINDERBOEKENWEEK Gratis HET IS KINDERBOEKENWEEK lil Restauratie clubgebouw en accommodatie gaat ruim f 16.000,kosten Uw succes is «nze reclame Auto- en Vrachtwagen- rijschool n* ww Inspecteur G. D. H. van Woudenberg wordt waarnemend korps chef in Alphen a.d. Rijn Politiebureau 4-4-4-4 Telef. Brandweer 3-3-3-3 Is de vrijheid ons niet meer dan 2V-Z cent per persoon per jaar waard van 30 oktober t/m 9 november BEKROONDE KINDERBOEKEN 1968 Paleis NOORD EINDE en zijn bewoners VRIJDAG 1 NOVEMBER 1968 De sportvereniging Hees, die maandag avond in het clubgebouw de jaarverga dering hield (de eerste in de nieuwe constellatie), zal de komende vier a vijf jaar erg zuinig moeten zijn. De verwezenlijking van een aantal plan nen doen zo'n zwaar beroep op de fi nanciële draagkracht, dat men zich voorlopig geen enkele luxe zal kunnen permitteren. Na de restauratie van het clubgebouw zal het komende voorjaar de kleedac commodatie aan de beurt komen. Daar voor is op de begroting een bedrag van ruim ƒ16.500,uitgetrokken. Aanvan kelijk wilde het Hees-bestuur er ƒ24.000,insteken, maar bij nader in zien achtte men dat niet haalbaar. De plannen houden de bouw van zes kleed lokalen in. Momenteel beschikt Hees er over drie, waarvan er overigens één buiten gebruik is. De sanitaire voorzie ningen laten momenteel overigens nog wel wat te wensen over. Penningmeester S. B. de Boer kon het afgelopen verenigingsjaar nog afsluiten met een batig saldo van bijna ƒ2500, maar voor het komende jaar wordt ge rekend op een tekort van bijna 20.000, wanneer men tenminste de aanschaf van een E.H.B.O.-uitrusting, de verbe tering van de toegangsweg en de entree, de veldverlichting en de inrichting van speelruimte voor kinderen op de lange baan schuift. Bovendien begint de kans wat groter te worden, dat Hees binnen niet al te lange tijd de beschikking krijgt over een tweede veld. Voorwaarde van rijkswege is echter, dat wat voor de aanleg van het veld aan bos verloren gaat, elders weer gecompenseerd moet worden. Tot dusver hadden de eige naren van Pijnenburg, de erven Insinger weinig mogelijkheden voor het aanleg gen van compenserende stukken bos, maar de vooruitzichten beginnen iets gunstiger te worden, zo zei maandag avond de rentmeester van Pijnenburg, de heer H. Wilhelm (coach van Hees) op de jaarvergadering. Wanneer het in derdaad tot de aanleg van een tweede veld komt, zal opnieuw zeer diep in de verenigingskas getast moeten worden. Het begrotingstekort zal moeten worden gedekt uit eigen middelen 5000, uit een met de Amstelbrouwerijen afge sloten lening (ƒ7000,en uit de op brengst van een loterij, waarvoor men het ministerie van justitie om toestem ming heeft gevraagd, doch welke toe stemming nog niet is verleend. Men hoopt 1200 laten (a 15,in om loop te brengen en na aftrek van de administratiekosten en de prijzen een Volkswagen, een kleuren-t.v. en een wasautomaat, alsmede enkele rijwielen en andere prijzen ongeveer ƒ10.000,- over te houden. Voorzitter Kok zei in zijn openings woord, teleurgesteld te zijn over de houding van de „voorheen bevriende vereniging S.E.C." inzake de overschrij ving van een drietal spelers, die in af wachting van een beslissing nog altijd op non-actief staan. „Er zijn door Hees en de K.N.V.B. fouten gemaakt" zei de heer Kok, maar die hadden na een ge sprek met S.E.C. hersteld kunnen wor den in het belang van de drie spelers. S.E.C. had tijdens het gesprek aan alle problemen een einde kunnen maken, maar wenste de zaak liever verder aan de K.N.V.B. over te laten, naar de heer Kok vermoedde wegens de ervaringen, die S.E.C. eerder dit jaar met de bond heeft opgedaan. Teleurgesteld was de heer Kok ook over de motieven, waarop de Soester Sport stichting een subsidie-aanvraag van VAN LENNEPLAAN 47 TELEFOON 6621 2500,als tegemoetkoming in de kos ten van verbetering van het Hees-ter rein had afgewezen, omdat het werk reeds was uitgevoerd en niet meer bleek te controleren. „Waar de sportstichting jaarlijks per veld ƒ5000,uittrekt, kwam ons de aanvraag van 2500, voor één veld over zes jaar niet over dreven hoog voor", aldus de heer Kok, die voorts zei, dat het bestuur even heeft overwogen om voor het lidmaatschap van de sportstichting te bedanken. De Hees-voorzitter was al evenmin erg tevreden over de resultaten van de meeste elftallen in het afgelopen sei zoen. Hij vond het een pover resultaat dat van de twaalf elftallen slechts twee kampioen hadden kunnen worden. Hij constateerde een gebrek aan spor tieve verantwoordelijkheid bij vele le den, vanwege het slechte bezoek aan de trainingsavonden, zowel bij het voetbal als bij het volleybal. Meer lof had de heer Kok voor de gang van zaken bij de jeugd. „Bij menige vereniging is de jeugd nogal stiefmoederlijk bedeeld, maar bij ons kunnen we spreken van een zeer goede begeleiding van onze jongeren", zei hij. Evenwel meende de Hees-voorziter, dat sommige leden van het jeugdbestuur wel eens wat te auto ritair naar buiten optreden. Hier was een waarschuwing z.i. op zijn plaats. De restauratie van de kantine was vol gens de heer Kok zeer vlot verlopen. Tussen de eerste steenlegging (in de fundering) en de officiële opening lagen maar zes weken. Hij deed een beroep op alle leden, die hebben meegeholpen aan de realisering van het nieuwe club gebouw, straks ook weer stand-by te zijn wanneer het gaat om de kostbare herbouw van de nogal bouwvallige kleedlokalen. De nieuwe structuur van de vereniging (een hoofdbestuur met daarin vertegen woordigers van de afdelingen (met eigen bestuur) voetbal jeugd, voetbal senioren en volleybal dames en heren, bleek goed te voldoen, al moesten wel wat kinder ziekten op de koop toe worden geno men. Secretaris De Jong somde in zijn jaar verslag de activiteiten op van Hees in het afgelopen jaar. Men organiseerde onder meer een spelregeltest, waaraan door alle plaatselijke voetbalverenigin gen werd deelgenomen, het traditionele Insingertoernooi, de al even traditionele sportdag, terwijl aan verschillende toer nooien van andere verenigingen werd deelgenomen, met wisselend succes. De heer De Jong had het afgelopen jaar zeer veel afschrijvingen geconstateerd. Sommigen waren zelfs helemaal zonder bericht van verhindering weggebleven. Aan de Beukenlaan begint de nieuwe sporthal enige gestalte te krijgen. Woensdag is de firma De Vries Robbé uit Gorinchem begonnen met het plaat sen van de stalen kolommen en span ten. De eigenlijke gym- en sportzaal, ongeveer 28 bij 43 meter groot, krijgt een geheel vrije overkapping, wat ge zien het vrije lichte materiaal een grote vrije overspanning is. Met het plaatsen van de kolommen en spanten zal onge veer tien dagen gemoeid zijn. Volgende week vrijdag hoopt men ermee klaar te zijn. De kolommen zijn negen tot tien meter hoog. In totaal wordt ongeveer honderd ton staal in de sporthal ver werkt. Het dak zal met vrij licht materiaal (alminium-golfplaat) worden bekleed. Het is de bedoeling, dat men voor de winter, of althans de vorst de sporthal onder de kap wil hebben. In tegenstelling tot de aanvankelijke plannen zullen de gevels volgens de tra ditionele bouwmethoden worden ge- plaats, in een fraai soort steen. PHILIPS SPECIAALZAAK De inkomsten uit de exploitatie van de kantine bleken belangrijk te zijn ge stegen, wat een gevolg bleek van het feit, dat de kantine in eigen beheer is genomen. Ook de toto bleek weer een belangrijke bron van inkomsten. Te leurstellend vond men tenslotte, dat van de ruim tweehonderd leden er maandag op de jaarvergadering nog geen dertig aanwezig waren. A.O.W. PREMIE. - Wij hebben een dochter thuis van 41 jaar, met kost en inwoning. Vanaf 1 januari 1960 tot 1 ja nuari 1967 is ze werkzaam geweest in een kruideniersbedrijfje voor 4 halve dagen per week. Is zij verplicht de 2 jaren dat ze thuis is ook A.O.W. te be talen? Ze werkt af en toe bij kennis sen, maar niet regelmatig. In haar werkperiode is ongeveer ƒ56,betaald. Antwoord: Of uw dochter A.O.W.-pre- mie moet betalen hangt er van af hoe veel inkomen zij geniet. En niet van de vraag of zij daarvoor veel of weinig werkt. Is zij bij de kennissen waar zij werkt in loondienst geweest, dan moe ten die kennissen loonbelasting en A.O.W.-premie afdragen, voor zover de beloning daarvoor in aanmerking komt. Verricht zij onregelmatige, losse werk zaamheden, dan moet zij deze aangeven op de belastinginspectie, indien zij tot een belastbaar inkomen voor A.O.W. of inkomsten belasting leiden. De pre mieheffing voor A.O.W. begint in het geval van uw dochter bij 1800,pre mie-inkomen. De inkomstenbelasting be gint bij 3270,Voor de premiehef fing geldt, wanneer van loon, lager dan 1800,(per jaar) premie is ingehou den, dat zij die premie evenwel niet terug kan krijgen. Voor ingehouden loonbelasting is zulks wel mogelijk in dien het inkomen beneden ƒ3270, blijft of zelfs daarboven, wanneer meer loonbelasting is ingehouden dan aan in komstenbelasting verschuldigd is over dat inkomen. KERSTMAN. - Is er een legende over de kerstman geschreven en hoe is men op het idee gekomen om met de kerst dagen geschenken door de kerstman te laten geven, zoals dat in diverse lan den gebruikelijk is? Antwoord: De kerstman is een buiten lands gebruik, dat steeds meer Neder land binnendringt. Het is een overblijf sel van de midwinterfeesten en de go den uit de Germaanse tijd. Het kerst feest is indertijd vastgesteld op de mid winter, om dat heidense feest te ver dringen. Het is dus een samentreffen in tijd en heeft niets met het kerstfeest te maken. Meer hierover vindt U in ency- clopediën en folkloristische woordenboe ken. Van de Boekerij n.v. te Baarn ontvingen wij enkele deeltjes uit de serie „Neder landse Paleizen en hun bewoners". Opnieuw hebben de samenstellers op aantrekkelijke wijze gestalte gegeven aan deze laatste uitgaven, die ditmaal het paleis op de Dam, het paleis Noord- einde en Huis ten Bosch behandelen. Zowel de oudere geschiedenis als de huidige wordt op prettige wijze voorge schoteld, waarbij een schat van foto's het geheel compleet maakt. Voor de foto's heeft men op verschil lende officiële instanties, musea en par- tikulieren een beroep gedaan, waardoor het mogelijk is geworden dat verschil lende foto's, die zelden of nooit gepu bliceerd zijn, gebruikt konden worden. Met deze laatste deeltjes heeft men vooral de velen „Oranje-bewonderaars" die ons land kent een bijzonder groot plezier gedaan. Terwijl ook degenen die geïnteresseerd zijn in de geschiedenis van het Koningshuis, er een schat aan informatie hebben bij gekregen. Inspecteur G. D. H. van Woudenberg is benoemd tot inspecteur-waarnemend korpschef in Alphen aan de Rijn. De benoeming is reeds vandaag ingegaan. De heer Van Woudenberg komt in een zelfde positie als in Soest. Ook qua grootte is zijn nieuwe gemeentt verge lijkbaar .net Soest: 32.000 inwoners en een korps van 45 man onder leiding van een hoofdinspecteur. Qua oppervlak is Alphen zelfs nog iets groter dan Soest. Aanvankelijk was de heer Van Wouden berg met ingang van 1 november be noemd tot inspecteur-korpschef van de gemeentepolitie te Meppel. maar om persoonlijke redenen vond de benoe ming geen doorgang. Eigenlijk had de burgeroorlog in Nige ria of, zo men wil, de oorlog tussen Nigeria en Biafra al lang ten einde moeten zijn. Het grondgebied dat de Biafraanse leider Ojoekwoe nog beheerst is maar zeer klein geworden, zonder enigermate redelijke verbindingen naar de buitenwereld. En in bewapening blij ken de federale troepen aanzienlijk su perieur te zijn. zodat verder verzet al is veroordeeld als zinloos. Niettemin gaat de strijd voort. En waar men zich in Londen nog het meest on gerust over maakt, is dat de sowjet- unie zich meer en meer ontpopt als een voorname leverancier van vliegtuigen en allerhande krijgsvoertuigen aan de fe derale regering. Het is naast allerlei redenen van formeel staatsrecht een extra argument voor Londen de wapen leveringen niet stop te zetten. Immers: met de materialen komen ook de in structeurs die niet gewoon zijn alleen maar les te geven in de bediening van de geleverde produkten van sowjet- vlijt. Tot dusver hebben zowel de Russen als de Chinezen (grotendeels door eigen fouten) overal in Afrika vrijwel het veld weer moeten ruimen waar ze poogden zich invloed te verwerven. Toch blijft Afrika ook voor deze lan den belangrijk en men mag verwachten dat noch Peking noch Moskou kansen voorbij willen laten gaan om weer er gens een vaste voet aan de grond te krijgen. De Russen zijn daarmee thans bezig in Lagos. Aan de andere kant zijn de Fransen kennelijk druk doende onofficieel, maar kennelijk met de zegen van De Gaulle zo goed en zo kwaad als het <?^at Biafra te voorzien van wapens en allerlei materialen waaruit de vinding rijke Biafranen zelf krijgswerktuigen fabriceren, zoals dikke koperen buizen die dan formeel als bouwmateriaal voor ziekenhuizen kunnen worden beschouwd. Zo wordt de Biafraanse strijd gerekt en daarmee ook de ellende van de bevol king. Alsof een burgeroorlog niet ge noeg was. krijgen ze er nu nog eens een strijd tussen wereldinvloedssferen bij. Vijf en twintig jaar geleden was Ne derland bezet gebied. Zij, die deze tijd hebben meegemaakt, weten nog. wat dit betekende. Geen voedsel dan één enkele kleffe boterham van rogge en erwten gebakken per dag, plus wat „koekjes", bereid van gemalen tulpebol- len of bietenpulp. Arbeidsplicht voor jongens en mannen op straffe van de kogel. Deportatie van onze Joodse land genoten naar de gaskamers. Fusilleren van verzetsstrijders, gijzelaars of zo maar-voorbijgangers in talrijke steden en dorpen. Geen radio, geen kranten met een eigen mening, later geen elek trisch licht meer, geen openbaar ver- Hoewel wij in onze uitgave van dinsdag j.1. melding maakten van een eventuele nuttige oefening van de brandweer, door het vakkundig in vlammen op laten gaan van de bouwval aan het einde van de parklaan, waar de laatste bewoners sinds augustus zijn uitgetrokken, is dit niet gebeurd. Ondanks het feit dat in de laatste we ken een enkele maal is geoefend met verschillend materiaal, heeft men de bouwval van gemeentewege uit aan een sloper verkocht. Mede door deze ver koping was het voor de brandweer on mogelijk om de zaak plat te branden. Toch heeft de commandant van de brandweer de heer Groart begrip voor de belangstelling van de mensen die in spanning op het geluid van de sirene zaten te wachten. Met de opening van de nieuwe brand weercentrale in het vooruitzicht, ligt het in de lijn der verwachting dat ook de burgerij voldoende kennis kan nemen van de nieuwe behuizing aan de Lange Brinkweg, eventueel gevolgd door enke le openbare realistische oefeningen. voer. Wel bombardementen, razzia's, terreur, willekeur, hongeroedeem. Elke Nederlanders van die jaren zou er toen een kapitaal voor hebben overgehad, indien al die ellende voorbij zou zijn. Op 5 mei 1945 was alles voorbij. Ten minste voor ons in Nederland: dank zij offers van tienduizenden Engelse, Cana dese, Amerikaanse, Poolse en geallieerde soldaten van allerlei andere nationali teiten was Nederland bevrijd. Voor ons was alle ellende voorbij. Niet voorbij was het echter voor de na bestaanden van de meer dan 30.000 ge allieerde soldaten, die op meer dan 540 kerkhoven in ons land begraven liggen en door het offer van hun jonge leven ons de vrijheid teruggaven. Voor deze nabestaanden werd het Ne derlands Oorlogsgraven Comité opge richt, dat elk jaar de „klaprooscollecte" organiseert. Uit de opbdengst van deze collecte worden de nabestaanden in het buitenland uitgenodigd om, hier in ons vrije land, de graven van hun gesneu velde man, zoon, vader of broer te be zoeken, waarbij het Nederlands Oorlogs graven Comité hun gastvrijheid ver leent. Ongeveer 41.500 nabestaanden, uit vele - in de jaren 1940-1945 geallieerde landen - zijn op deze wijze tot nu toe in Nederland geweest. Vele tienduizenden anderen wachten nog, tot ook zij worden uitgenodigd om naar Nederland te komen. Hoeveel dit er in 1969 zullen zijn, hangt af van de klaprooscollecte, die in november aan staande - met als hoogtepunt „Klap roosdag 1968": zaterdag 9 november - weer wordt gehouden. 2 Vs cent per persoon per jaar. Uit de opbrengstcijfers van deze collecte in de afgelopen jaren is gebleken, dat wij, Nederlanders, die tijdens de bezet tingsellende graag een kapitaal hadden neergeteld voor de vrijheid, nu gemid deld 2 V* cent per persoon aan de jaar lijkse klaprooscollecte geven. Zullen we het dit jaar eens anders doen? Zullen we in 196B eens méér doen om in 1969 méér mogelijk te maken? U kunt uw gift in de bus van de klap rooscollecte gerust beschouwen als een dankoffer voor de vrijheid, waarvan U dagelijks geniet. Of als een bewijs van dank, dat U nu brengt aan de vaders, de moeders, de vrouwen en de broers en de kinderen van de meer dan 30.000, die toen vielen om ons hedendaagse vrije Nederland mogelijk te maken. Deze nabestaanden wachten op U, zoals U vijf en twintig jaar geleden op onze vrijheid wachtte. Stelt U hen niet te leur? Zij deden het ons niet. Ajje ut ming vraog dan mok zeige dak noeng toch wel un bietje deur begin te kriege, daat ruklao- me bar vaok nie zo heul arrug eerluk is. Daormeej. bedoel k en daat zeig Ik om' geen oorlog te kriege mit de Soes- der zaokeminse, de aadvertensies vaan slaogers en baakers en meer vaan die luu, maor un heul aor soort aadvurtensies. Toengk vaan de week bie un heul veer femielielid vaan Kneliao awas, die aal jaore geleeje waas verhuusd naor oe Dorr.staad, Uterech, zaat ik daor eiie te leze in een vaan de grote kraante die zullie daor hebbe. Noeng ist netuurluk wel zo datter in die kraante nie zo bar veul over Soes te leze vaalt, maor ik haad toch niks aores te doen, dus bink maor gaon kieke ofter waat in sting waat de moeij- te vant leze waord waas. En eerluk ge- zeit veul wast nie. Tot opeens ming ogc wiere getrokke naor un bar mooije en grote aadvertensie waor mit grote zwaore letters bove sting „Wone in Soest". En daor ik tevaallug in Soest woon, bink meteen maor gaon leze watter over ongs darrep in die kraant sting. En daat waas waat, ik kon ming oge nie glove. Aster minse binne die nog nooijt in ongs darrep binne gewees, of messchien der zellefs nog nie vaan heb be gehoord, en zullie leze die aadver tensie daan denke zullie daat Soes un paared' i op aorde is. Om daor te magge wone, daan mojje wel vaan un heule hoge stoep zijn ge- vaale. Ut gaot om reklaome te maoke veur de huuze int Veen. Omt aontrek- keluk te maoke om in Soes te komme wone, nie om te wareke, schaat ik, waant ut binne huuze die in hoofzaok bestemp binne veur minse vaan buute Soes. Waant minse uut Soes zouwe vaan hul- lie leve nie glove waat der in die aad vertensie staot, en der dus ok nie in- traape. Ajje int Soesderveen woont, daan woon jie vlak bie ut praachtugge netuurscho- ne parrek „De Eng". Der haad netuur luk wel effe tusse bar grote haoke bie motte staon „mot nog komme". Der staot ok un heul verhaol in over aal de schole waor de kingders vaan die minse op kenne gaon, en die daor in de buurt binne. Ok daor mot netuur luk nog waat tussen haokjes bie gezet wo. re. Geen onwaore verhaole zijn, daat der un bar mooi en groot zwembaac is, en datter praachtugge duune in de derekte omgeving binne, maor bie ut rietje mit sporte staon der weer un paor bie waor noeng nog geen mins in Soes waat vaan hep ezien. Waant ik zouw wel is wille wete, waor jie bie ongs zouw kenne zweefvliege ajje geen mieletèr vaan de Luchmaacht bin. Messchien bedoele die reklaome minse vliege mit modelle die minse zellef bouwe, daor hek in ongs darrep wellis van ehoord. Mit bar mooije woorde staot der ok nog in daj- je, ajje wil, ok ken gaon golleve. Vol- legens Gart ister in Soes geen link te vingde. Wel linke minse genog, maor un gollef-link ister nie. Of ut zouw motte weze daat die minse de midzjut gollef biet netuurbad bedoele. Maor ut liek ming geen deurslaaggevenc" arrege- ment om daorveur in Soes te gaon wo ne. As leste in de rie vaan arregementen staot in die aadvertensie, datter bar snelle spoorverbindinge binne mit ut heule kwak plaotse in ongs laand. Ut zouw veur de minse die in Aamster- daam warreke mogeluk weze om hullie otoo tuus te laote en mit de trein te gaon. Waant mit spoor ist veilug, vlug en -'eurdelig. Zajje heulemaol aachter int Veen wonen, en mit de trein naor Aamsterdaam motte. Dan mojje eers mit de bus naor Soest- zuud, aster teuge die tied netuurluk un bus ried, daan mit de trein naor Baore, as die trein der tuege die tied nog ried, en daan naor je warrek. Veilug en veurdelug heul messchien. maor snel. lao ming nie laache. Ut zaal messchien nog ooit wellis zo worde as die minse hebbe geschreve, maor daat zaal nog wel un paor jaor duure schaat ik zo. Waant wullie binne nog laang zo veer nie as de faantaosie vaan die reklaomeminse. alles voor Baby's huidje STC»FVRI-« AFCESLO' Alléén in de boekhandel is het kinderboekenweek. Voor de leeftijd tot 10 jaar Hans Werner, Mattijs Mooimuziek ƒ5,50 (een muzikaal sprooktje); voor de leeftijd 10 jaar en ouder Sini van Itterson, De adjudant van de Vrachtwagen. (De avonturen van een „bijrijdertje" in het Zuidamerikaanse Colombia.) om zelf een boek van te maken, gratis bij aankoop van ten minste 5,kinderboeken. Haal de gratis Kinderboekengids BOEKHANDEL "J I G. J. WESSELS Soesterbergsestraat 53 Tel. 2419 Soest

Soester Courant | 1968 | | pagina 11