Helga Merkel- vrouw aan de top Vrouwen werken heel wat af Nieuws voor de vangers" Doe meer met kaas De eerste spijkerbroek is ouder dan U denkt Kopen „Twee rechf- twee averechts rr 1 - Charmant en zeer apart is deze langemet in geel en parme bedrukte fan- tasie-figuren crylor pullover met ronde hals. Met kaas kunt u véél meer doe dan u denkt. Het kost niet een veel moeite een apart en smakeiy kaasrecept klaar te maken, u mo alleen de „formule" maar wete Hebt u uw huisgenoten al eens ee KAASSLAATJE voorgezet? Zo ne dan moet u het beslist gauw een doen. U hebt er de volgende ingr diënten voor nodig: 100 g gekookte hele aardappelen 50 g ham, 150 g bluefort, 100 appel, \Vi eetlepel azijn of citroen sap, 4 eetlepels olie, (of slasau naar smaak), peper, suiker, zou Een slasausje maken van azijn citroensap, olie, peper en suike De aardappelen, ham. blue-fort e appel in gelijke stukjes verdelen De appel eventueel met wat c troensap besprenkelen, om bruin worden te voorkomen. De ingrediënten luchtig met elkaa vermengen en zonodig op smaa afmaken met wat zout. Het kaasslaatje opdoen op sla. Vlak naast onze deur gebeuren er met onze seksegenoten nog dingen, waar wy geen flauwe notie van heb ben. We hebben niet de vreemde toe standen op het oog welke in de bin nenlanden van Afrika en ln verschil lende delen van Zuid-Amerika nog be staan. Maar als twee uitersten met betrekking tot de emancipatie van de vrouw zouden we by voorbeeld Zwe den en de Fillppynen kunnen noemen. In Zweden tracht men de positie van man en vrouw ten aanzien van het gezin zoveel mogelijk recht te trekken. Zo maakt het in dat land bij voor beeld bij de ziekteverzekering geen verschil of men thuis in het gezin of buitenshuis werkt. De huisvrouw krygt dus óók uitkering bij ziekte, een uit kering die in de meeste gevallen met een weer besteed moet worden aan extra huishoudeiyke- of verpleeghulp. In de Filippijnen daarentegen genoot de vrouw tot voor kort geen onder wijs; ontwikkeling was domweg een voorrecht van mannen. Alle beslissin gen die in Europa als normale zaak door vrouwen worden genomen, werden in de Filippynnen door hun ouders of hun man getroffen. De vrouw mocht alleen in haar gezin werken en dan nog „zoals de man dat voorschreef". Als men normaal ingeschakeld zyn in het arbeidsproces, óók voor de vrouw normaal acht, mogen we ons in Euro pa zo langzamerhand wel tot ,,de nor malen" rekenen, w^nt tijdens de in Düsseldorp gehouden derde wereldcon ferentie van het internationaal ver bond van vrije vakverenigingen over de werkende vrouw werd vastgesteld, dat een derde van alle arbeid op de wereld door vrouwen wordt verricht. In de meeste landen van Europa is de helft van alle werkende vrouwen gehuwd, zodat velen wel een dubbele dagtaak zullen hebben. Niet dat daar zo hard over wordt geklaagd, maar het mag toch wel eens worden ver meld. Soms hebben we, wat kleding be treft een gevoel dat iets modern en „geheel nieuw" is, terwijl het „nieu we" alleen maar in het vergeetboek was geraakt en door een handige fa brikant uit de mottenballenkist te voor schijn is getoverd. Zo meent u mis schien dat de eerste spijkerbroek ook nog niet zo gek lang geleden op de markt is gekomen, maar dat hebt u dan goed mis. Ongeveer honderd jaar geleden gaf een goudzoeker uit Nevada. genaamd Alkali Ike, de inspiratie voor het „uit vinden" van de spijkerbroek. Alkali had de gewoonte bij het zoeken naar goudstukken steen bij wijze van mon ster in zyn zakken te stoppen. De zak ken scheurden er telkens weer van uit. Dat begon een kleermaker in Virgi- nia City, die de broek van Ike telkens weer repareren moest stieriijk te ver velen. Hy greep op zekere dag een hamer en enige koperen klinknagels en klonk de gerafelde zakken op de broeknaad vast. Toen bleek dat Alkali's pantalon nu niet meer kapot te krijgen was, zag een handige zakenman, Levi Strauss, er brood in. Strauss was fabrikant van werkbroeken en hy nam contact op met de bewuste kleermaker, die hy aanspoorde patent aan te vragen op het versterken van Levi's werkkleding, met koperen klinknagels op alle „span ningspunten". Het patent werd in 1873 gegeven en tot aan het moment dat het afliep waren Levi's broeken de enige, die met klinknagels waren ver sterk. Jammer voor het kleermakertje en de handige zakenman dat ze niet in onze tijd hebben geleefd, want toen de spykerbroeken door tieners als „het einde" werden gezien, zou het patent pas echt een goudmyntje zyn geworden. Het is nu eenmaal de tyd van fusies en fuse ren, vandaar dan ook dat het geen verbazing zal wekken, dat de vier be kendste Nederlandse kou senhandelaren tezamen by een grote Nederland se kousen- en sokkenfa- briek een nieuw produkt hebben laten ontwikke len: een set, bestaande uit nylon kousen plus slip. De kousen zijn „stretch in de lengte"— gemaakt volgens een by- zonder brei-procédé met een stretch broekje met rechte elastische pypjes, die de kousen keurig op hun plaats houden. De kousen zyn verwissel baar, zodat wanneer men met een kous een onge lukje zou hebben, deze kan vervangen worden door een van een paar wisselnylons. Een man die een werkelijk koopzieke vrouw heeft mag zich niet al te ge lukkig noemen. Is geld verdienen een kunst, geld goed besteden is dat niet minder. We kunnen wel iedere cent die niet direct nodig is voor de aller eerste levensbehoeften in onze porte monnee houden en heel aardig sparen, maar daarmede laten we ook allerlei dingen schieten, die wel degelijk ook hun waarde hebben. Willen we niet alle gastvrijheid uit ons huis bannen, willen we niet de gezelligheid van 'n extra tractatie voor het hele gezin} de vriendelijkheid van wat bloemen en vele andere dingen, die juist de sleur van het dagelijks leven kunnen opfleu ren,, geheel laten varen, dan komen wij vanzelf tot uitgaven die wel niet onvermijdelijk zijn, maar die toch vol komen verantwoord en waardevol zijn. Méér zelfbeheersing is er nog nodig, wanneer we als het ware „op de toe komst" kopen. Het kan zijn dat we bv. in een uitverkoop of bij opheffing van een zaak iets bijzonder voordelig kun nen kopen, waarvan we zo goed als zeker weten dat we er in de niet te ver re toekomst veel plezier aan kunnen beleven. Ook verstaan sommige vrou wen de kunst voor een nieuw kleding stuk niet te gaan winkelen als ze er werkelijk nodig aan toe zijn, doch deze aankoop te doen wanneer ze iets bij zonder aantrekkelijks zien, dat zeker z'n prijs waard is. Hierbij is echter ook voorzichtigheid en overleg geboden. Het nieuwe stuk moet behoorlijk har moniëren met de reeds aanwezige gar derobe en niet te veel onderhevig zijn aan de steeds wisselende mode. We moeten natuurlek oppassen niet te veel te kopen, maar slagen zo dikwijls beter dan wanneer wij op een snelle keus in onze bepaalde maat zijn aange wezen. Hebben we werkelijk een be paalde „dure'i wens in het hoofd, dan zullen we inderdaad wel eens een poos je extra zuinig moeten zijnmaar dan leven we die tijd ook reeds „in de glans van het gestelde doel". De kunst is echter een harmonie, een evenwicht te vinden juist tussen die kleine en grotere vreugden van het leven, die lang niet altijd van materiële aard hoe ven te zijn. We moeten hierbij ook be grip kunnen opbrengen voor andere liefhebberijen en smaak dan onze eige ne, hoe moeilijk dat soms ook is. Het gaat er maar om vreugde te beleven aan onze uitgaven en ons geld niet uit sleur, conventie of gemakzucht te verspillen. Want dan zouden er nog doeleinden genoeg zijn om het beter te besteden. JETTY Uitgebreide draagproe- ven zyn gunstig uitgeval len, zodat veel wordt ver wacht van dit produkt, dat is ontstaan door sa menwerking en Neder- Hoe het in ons land met de eman cipatie is gesteld, weten we zo lang zamerhand wel. De vrouw kan hier een „duizelingwekkende hoogte" berei ken op de maatschappeiyke ladder: zelfs ministersposten worden bU ons door vrouwen bekleed. Maar met dat al biyven die hoge posten voor de vrouw toch min of meer tot de uit zonderingen behoren. Is er ergens een indrukwekkende verzameling hoog waardigheidsbekleders byeen. dan be staat het gezelschap ln negen van de tien gevallen alleen maar uit man nen. Een vrouw die echt 1 ets „boven normaals" presteert, wordt dan ook vaak een „manneiyke inslag" verwe ten, een verwyt dat iets onplezierigs Inhoudt Om eens te kyken hoe het nu aan de andere kant van onze grenzen met die emancipatie is gesteld, halen we al en toe eens een Westduitse vrouw in de schynwerper. Dit keer laten we het licht schynen op mevrouw Helga Merkel, de ministeriële directrice die slechts twee treden onder de positie van staatssecretaris staat. Jarenlang was zU directrice van verschillende consumentenbonden in Bonn. maar se dert enkele maanden staat ze aan het hoofd van de afdeling voor levens- middelenrecht en veterinaire dienst. HET DUBBELE De activiteiten van Helga Merkel zQn altyd gekenmerkt door slagvaar digheid en precisie. Ze kan uiterst zakeiyk en steekhoudend argumente ren. TUdens eon interview zei ze on langs: „Vrouwen zijn ln de Bondsre publiek weliswaar formeel geëmanci peerd, maar als ztf echt iets willen bereiken, moeten *y het dubbele pres teren van hetgeen van een man ln eenzelfde positie wordt verlangd. lands vakmanschap Naar verhouding is de set niet duur, want ze kost 5.95een paar wis selnylons kunt u er voor 2.25 bij kopen. Een van de bekendste slagzinnen van Helga Merkel is „doe meer met je geld", zy heeft deze slogan haar con sumenten net zo lang voorgeschoteld, totdat velen inzagen dat men door het vergeiyken van prijzen een massa geld kan besparen. Mevrouw Merkel brengt haar theo rie ook zelf in praktijk. Ze staat be kend als een zuinige, verstandige huis vrouw. Ze woont In Essen, is getrouwd en heeft een zestienjarige zoon. Ook al geeft ze zich met hart en ziel aan het werk van ministeriële directrice, ook al heeft ze een indrukwekkende carrière achter de rug en een „dui zelingwekkende" hoogte bereikt, ze is een door en door vrouweiyke vrouw gebleven, zonder enige „mannehjke inslag", mogen we dus wel zeggen. Een nonchalante trui, die ook voor het sporten ge schikt is. (Materiaal Cry lor) Moeder en dochter in 'n jurk van effen rode wol met witte en marine blauwe randen. De rok van de moederjurk heeft een ingebreide cein tuur. (Materiaal Crylor) Er ls een tijd geweest dat vele vrouwen een groot deel van hun vr#» tyd vulden met breien. We bedoelen nu ook weer niet de kousen- brelwoede van zo'n vijftig jaar geleden, toen alle hulsmoeders vol» gens de methode twee recht-twee averechts lange zwarte kousen za» ten te breien. We denken meer aan de met veel kennis van zaken, vaardigheid en fantasie gemaakte „eigengebrelde" jurken en truitje». Maar al te makkeiyk wordt deze huisviyt als ouderwets, vervelend en nutteloos gedoodverfd. Logischer is als men het verdwijnen van de breiwoede van weleer in het raam van de moderne tyd, als een tydbeeld dus, ziet. Oók de vrouwen zyn aangestoken door de ziekt» van de gejaagdheid, de haast en het „geen tyd hebben", kwalen waar tegenwoordig elkeen welhaast aan ïydt, of in ieder geval meent te ïyden. Toch krygt het oude handwerk breien de laatste jaren weer wat meer waardering. Het past dan ook precies in het raam van de doe-het-zelf-opmars. In leder geval staat wel vast, dat het breien van truien en zelfs hele pakjes, jurken of jassen er hoe langer hoe meer in komt. Er zyn dan ook uitstekende wolsoorten en breibeschrij- vingen bij de vleet te koop. Wie een breimachine heeft, kan het geld er ongetwyfeld dubbel en dwars uithalen. Wie geen breimachine bezit en ook niet over veel geduld beschikt zou het eens kunnen pro beren met een paar centimeters dikke pennen en zeer grove wol. Uw ongeduld wordt dan door het resultaat achterhaald, want voor let breien van een volledige jurk hebt u maar anderhalf uur nodig. En wat is anderhalf uur vergeleken by de eeuwigheid, of en dat spreekt u misschien nog meer aan vergeleken met het genot van vol dragen op koude dagen? U kunt zo'n breid over gooien je met afstekend trui tje en bijpas sende broek met extra war- me pijpjes mooi vinden of niet, maar warm 4a dit geheel wél, (Materiaal Orylor)

Soester Courant | 1968 | | pagina 13