Soest toen - Soest nu SSVv*w» DE WELVAART V.V.V.-nieuws Het oog gericht op feest in Praag Veerpontje van Willem van den Heuvel voor 300 te koop Vrijdag 1 november 1968 47e jaargang no. 83 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 St. Nicolaas tekenwedstrijd Bedrijfsongeval Militair met auto tegen boom Finale kinderboekenweek Op jacht naar parachutes Tienergroep Middelwijk Weer twee Turken uitgewezen Voetveer over de Eem vandaag opgeheven SOESTERI OURANT Abonn. p. kwart 3.25, per post 4.25. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Wat er ook bereikt is en wat er ook voortdurend gedaan wordt om de sa menleving te verbeteren, het is in veler ogen nooit genoeg. Telkens weer wor den er aan hen die de maatschappelijke samenleving beheren, in casu de over heid, eisen gesteld. Telkens hogere, in grijpender eisen. Want de pressiegroepen kunnen niet zwijgen, niet stil blijven zitten, dan zouden ze hun bestaan ver loochenen. Vooral bij de vakbeweging gaat dit al les meetellen. Zij heeft geijverd voor betere beloningen, sociale zekerheden en meer aanzien voor de werknemers en met groot succes. Ieder jaar weer wordt er iets aan de verbetering van de maatschappelijke situatie der werk nemers gedaan. Het bereiken van de doelstellingen heeft echter tevens tot ge volg, dat grote groepen werknemers zich min of meer voldaan voelen, het epithe ton „arbeider" van zich afschudden en eigenlijk weinig meer voelen voor het lidmaatschap van een vakbond. In het afgelopen jaar heeft de vakbe weging 12.000 leden verloren. Dat is een begrijpelijk gevolg van de voor hen toe genomen welvaart. Hun strijdbaarheid voor nog meer is aan het afnemen. En hoe meer er beerikt wordt, hoe meer de strijdlust zal verdwijnen. Maar de vakbonden hebben bestuurde- ren, die blijven zoeken naar nieuwe eisen ten bate van de werknemers. Be halve de gebruikelijke looneisen, komen de vakcentrales met het recht van de werknemer op een deel van de winst, op vermogensaanwas, medezeggenschap in de bedrijven, maar ook met andere, eigenlijk politieke, eisen, zoals ten aan zien van werkloosheid, onderwijs en scholing, verbetering van het woon-, werk en leefpatroon en zelfs t.a.v. ont wikkelingshulp en de E.E.G. Vraagstuk ken die feitelijk thuis horen in de poli tieke partij, in de politieke arena. Dit geeft des te meer de indruk, dat er gezocht wordt naar nieuwe verlangens. De opmerkzame toeschouwer ontwaart het professtionele in de wijze waarop het naar voren wordt gebracht Het is - en onbegrijpelijk - niet meer een schreeuw om rechtvaardigheid, doch het aan de gang houden van een gesprek. Daarin zit niets verwijtends, het is een normaal gevolg van de ontwikkeling in de maatschappij. Wel dringt zich de vraag op of dit alles de leden nog voldoende aanspreekt en de rol van de vakbonden op den duur niet een verandering zal moeten onder gaan, zich meer zal moeten toespitsen op de cultivering van wat werd bereikt, cultivering van de gehele leefwijze in de samenleving. Daaraan is zeker nog wel wat te doen, als is dat misschien minder spectaculair. Er wordt dit jaar weer een tekenwed strijd uitgeschreven onder de leerlingen van de kleuterscholen en lagere scholen. De Soester Winkeliersvereniging heeft, gezien het succes van verleden jaar, wederom cadeaubonnen ter beschikking gesteld. Er zijn 4 categorieën kinderen: a. leer lingen van de kleuterscholen, b. leer lingen van le en 2e klas, c. leerlingen van de 3e en 4e klas, d. leerlingen van de 5e en 6e klas. St. Nicolaas zal zelf weer de winnaars bekend maken en wel bij de aankomst in Soest-Zuid voor de scholen van Soest-Zuid, en bij de ontvangst op het raadhuis voor de scholen van Soest en Soestdijk. Een jury zal de tekeningen beoordelen. De inzendtermijn op de scholen sluit op 16 november. Hop! Hop! Hop! Daar is ie dan, Wim Kan in de Stadsschouwburg te Utrecht. Hij is daar gekomen op donderdag 31 oktober en blijft tot en met zondag 17 november. Natuurlijk niet alleen, maar met Corry Vonk en andere vaardige kunstenaars van de kleine kunst, die dikwijls groot kan zijn. U kunt bij ons plaatsbespreken, mits U dit twee dagen tevoren doet en indien U in het bezit bent van een coupon boekje, dan 3 dagen tevoren. De herfstvakanties vallen op ver schillende data, zodat een gedeelte van de kinderen er al mee klaar is en een ander deel er nog midden in zit. Aan het eind van iedere week ligt bij ons het nieuwe bioscoop-programma van Amersfoort, dat ook wel kinderfilms omvat. Belt U ons. wanneer U de kin deren in de vakantie op een biosje wilt trakteren, of komt U even het program ma halen. Voor de natuurliefhebbers en daarbij nog speciaal de vrienden van de paar densport is er op zaterdag 2 november een heel aantrekkelijk evenement. Het is de jaarlijkse St. Hubertus Slip- jacht. Om 13.00 uur verzamelen de rui ters en amazones, leden van de Kon. Ned. Jachtvereniging zich in de onmid dellijke nabijheid van de Treek. Wie wil meegenieten van dit schilderachtige schouwspel moet dus zorgen op boven genoemde tijd aanwezig te zijn op het gazon van de Treek. Biljardenthousiasten zullen graag wil len weten, dat van 13 tot 17 november in de Sporthal te Amersfoort de Euro pese biljardkampioenschappen voor landenteams worden gehouden. In dezelfde sporthal worden op 29 en 30 november de wereldkampioenschap pen voor trampoline-springers gehouden. Ook dit moet voor de toeschouwers een boeiend gezicht zijn. Wij zullen U ge regeld op de hoogte houden. Misschien breekt dan langzamerhand de periode aan, waarin het minder gaat om strijd voor materiële welvaart en het accent meer komt te liggen op de gees telijke en culturele ontwikkeling van de werknemers,, zelfs de eenvoudigste. Om daar wegen voor te scheppen, om dit levensterrein toegankelijk te maken voor ieder, kan ook voor de vakbewe ging een taak zijn waaraan nog veel te doen valt, waar ook strijd voor ge leverd zal moeten worden. Er is op dit ogenblik wellicht een gro tere afstand tussen werknemers en kun stenaars. dan tussen werknemers en werkgevers. Op het gebied van geest en cultuur valt er nog veel te ontwikkelen en is er tot een grotere samenwerking te komen. Het vijftigjarig bestaan van de staat Tsjecho-Slowakije (formeel juister: de vijftigste verjaardag van de stichting, want er is ook nog zoiets geweest als München 1938 en wat daarop volgde) is in Praag gevierd met fikse anti-Kussi- sche demonstraties, voornamelijk door de jeugd. Wat niet wil zeggen dat al leen die behoefte had om met humor volle spot leuzen als Brezjnew in een Rus aan te heffen. Maar de ouderen, en vooral ook de meerderheid der studenten, hebben be seft dat het beter was gehoor te geven aan het verzoek van Dubcek, Swoboda en Smrkowsky juist onder de huidige omstandigheden de Russen niet te trei teren. En vooral niet de Oostduitsers, die vooral gezien worden als de aan stichters van alle acties tegen de rege ring Dubcek. Prompt is trouwens ook vanuit Oost-Berlijn vastgesteld dat „me nigten contra-revolutionairen" aan de gang waren geweest, waartegen de po litie „duidelijk agenten van het wes ten" - veel te laks waren opgetreden. Voor anderen is duidelijker dat ook nu weer de regering in Praag kans heeft gezien zonder politiestaatsmethoden en zonder met dwang de meningsuiting on mogelijk te maken populariteit te ver werven voor een regime dat toch on verbloemd communistisch is. Er zijn bij deze gelegenheid door partij- en regeringsmensen wel woorden gesproken waaruit mag blijken dat men zelfs niet de schijn wil wekken te veel tegen de westerse democratie aan te leunen, met het vermaan dat vorige contacten met het westen niet zo ple zierig zijn geëindigd en dat het land nn eenmaal gekozen te hebben voor h' oosten, dit niet ongedaan kan makc. Maar dat de televisie rustig verslag uitbracht van de demonstraties, is toch weer een teken dat het Praagse bewind daarom de dingen toch nog wel heel an ders ziet dan bijvoorbeeld dat in Oost- Berlijn. Niettegenstaande nog allerlei symptomen van een zelfbewust nastreven van een grotere vrijheid dan gemiddeld wordt toegestaan in Oost-Europa, is toch on miskenbaar dat allerlei interne span ningen het voortbestaan van Dubcek's bewind bedreigen. De premier en president mogen dan al om nog worden toegejuicht, de ortho doxe Kremlin-aanhangers durven, on der Sowjet-beschreming, al weer te ijveren voor een terugkeer naar Novot- ny's tijden. Zo nemen partij-afdelingen hier en daar moties aan die Dubcek en de zijnen betitelen als „westerse agen- ter" en dergelijke aantijgingen meer. Het is een teken dat de zodenkenden, nog steeds duidelijk een minderheid, onder Russische bescherming weer kan sen zien. En daarmee gaat langzaam maar zeker verdwijnen wat indertijd de Russen dwong Dubcek wel eerst te arresteren als een boef, maar daarna toch weer te handhaven. Toen konden ze geen ge willige collaborateurs vinden om een marionettenregering uit samen te stel len die van Tsjecho-Slowakije weer een eenvoudige Russische kolonie zou ma ken. Maar het heeft er de schijn van dat de aspirant-collaborateurs thans ijverig aan het solliciteren zijn. KANTMAN. Willem van den Heuvel „de gemeenschap meer dan 20 jaren gediend" gekost dan vandaag de dag, maar ook Willem van den Heuvel weet zich nog wel tijden te herinneren, dat het over steken allerminst een aangename be zigheid was. In tijden, dat het water erg laag stond, haalde de pont vaak de overkant niet eens. Dan moest men verder over een plank. „Dat is nu al lemaal verleden tijd. Ik hoef nu niet meer door weer en wind de Eem over en word ook niet meer uit m'n bed ge haald. Op de Amersfoortsestraat ter hoogte van de dancing van Boltini is dinsdagavond de 29-jarige militair J. D. met zijn auta van de weg geraakt en met ver moedelijk vrij grote snelheid tegen een boom gereden. De militair raakte daar bij dusdanig gewond, dat hij moest wor den overgebracht naar het militair hos pitaal Oog in Al te Utrecht, waar hij ook is opgenomen. Omtrent de aard van zijn verwondingen was niets bekend. De auto van de militair werd vrijwel ■geheel vernield. Op het voormalige terrein van Luyben aan de Beukenlaan is dinsdag de 21- jarige R. S. uit Soest met een kruiwa gen, beladen met een ton, van een 56 cm hoge steigerplank gevallen, omdat de plank het plotseling begaf. S. kreeg het volle gewicht van de stalen krui wagen met lading op zich, waardoor zijn been uit de kom schoot. Hij is in Zonnegloren behandeld en later weer naar huis gebracht. Begin Soesterbergsestraat. vyftig jaar geleden Dezelfde plaats nu Woensdagmiddag is in het Sint Joseph- gebouw de laatste ronde voor de voor- leeswedstrijd ter gelegenheid van de kinderboekenweek gehouden. De jury, bestaande uit mevrouw P. J. Oranje-Entink, Mej. J. M. van de Poll, J. Visser, D. v. d. Pol en M. J. Janssen was unaniem van oordeel dat aan Li- sette Vreeswijk van de Ludgerusschool de eerste prijs moest worden toegekend. Tweede en derde werden respectieveüjk Josje Berkhof (Margrietschool) en Adri Stalenhoef (Mariaschool). De laatste plaats werd gedeeld door Lieske van de Klashorst en Lilian van Heteren. Van de zes kandidaten was Jan de Mor- rée wegens vakantie verhinderd aan de finale deel te nemen. Lisette Vreeswijk, die voorlas uit „Het beest met de achternaam" van A. M. G. Schmidt, zal zaterdag 2 november naar Berkum bij Zwolle gaan om met zes tien andere kandidaten naar een plaats in de landelijke finale te dingen. Donderdag 7 november is de slotavond van de kinderboekenweek in Soest. Op het programma staan De opvoering van het poppenspel „De wijze kater", en een musical door de zesde klas van de v. d. Huchtschool naar het boek van M. Vos „De koepelkamer". Mevr. P. J. Oranje-Entink zal in de loop van de avond de prijzen uitreiken. Het bandje „The soul brothers" zorgt voor de mu ziek. De feestavond is bestemd voor de klas genoten van de zes finalisten en begint om 19.30 uur. Enkele honderden kinderen hebben woensdagmiddag in de Soester duinen nabij de Picknickplaats een verbeten jacht gemaakt op drieduizend door een vliegtuig uitgeworpen parachutes, waar aan zich het nodige snoepgoed bleek te bevinden. Deze versnapering dankten de kinderen aan de zelfbedieningsgroot handel AGROS-Van Boom, die de dag tevoren in Amersfoort was geopend. Bij die gelegenheid werden op het Amers- foortse industrieterrein echter wel de gelijk echte parachutisten gedropt. De meest genodigden waren er echter geen getuige van. Door de late komst van de parachutisten waren de meeste mensen voor de officiële opening al binnen. Zaterdag 2 november, om 8 uur des avonds, is er in het wijkgebouw van de Emmakerk een dansavond. De bekende disc-jockey Henk Valkenet zal daarbij onze gast zijn. Hoogland is niet meer met de pont te bereiken. Voor de mensen die gewend waren met de fiets of bromfiets via de pont naar Hoogland te rtfden, betekent de opheffing een behoorlijk stuk om rijden. Opnieuw zijn twee Turkse gastarbei ders, die hier illegaal verbleven, door de politie aangehouden en per trein over de grens gezet. Eerder deze week onder gingen drie Turken, die in Soest werk zaam waren, hetzelfde lot. Voor het eerst sinds ongeveer zeshon derd jaar heeft Soest vanaf vandaag geen oversteek over de Eem meer. Van daag heeft Willem van den Heuvel zijn veerpontje aan het eind van de Eem- weg bij de Kleine Melm uit de vaart genomen. Hij heeft er eenvoudig ge noeg van. „Ik heb het nu twintig jaar gedaan, nu wil ik eindelijk eens een beetje tijd voor mezelf hebben. Ik heb de Soester gemeenschap twintig jaar gediend", zegt hij, eraan toevoegend, dat dat lang ge noeg geweest is geweest. Het vaartuigje ligt nu voorgoed aan de ketting, tenzij iemand bereid is, het voor ƒ300,van hem over te nemen. Die kans is echter niet groot. Het pontje begint diverse ouderdomsver- schijnselen te vertonen en was eigenlijk allang aan vervanging toe, maar van gemeentezijde voelde men er weinig voor om ter wille van de historie dit stukje folklore in ere te houden. En voor Willem van den Heuvel was het niet lonend meer. Een kwartje per mens of beest vroeg hij de laatste jaren, wat hem wel een redelijk aantal kwartjes opleverde maar niet voldoende om bijvoorbeeld het nog niet zo lang geleden ontstane gat in het bootje anders dan provisorisch te dich ten. „Vaak was het hier zo druk, dat ik niet eens de tijd kreeg om me te scheren", zegt hij met een onbewogen gezicht, waarop niettemin een baard zich aan kondigt. Voor hij het pontje in gebruik nam, zette hij mens en dier per roeibootje over, niet om er wat aan te verdienen, maar alleen om de gemeenschap van dienst te zijn. Die taak vervult vanaf vandaag alleen zijn café nog. „De mees te mensen hebben tegenwoordig toch een auto. Zij kunnen het best zonder veer stellen", vindt hij. Bovendien was het veer de laatste tijd nog maar zelden in gebruik. Twee keer is het pontje in het verleden op de bodem van de niet al te reine Eem terechtgekomen na een aanvaring met een schip. De bergingskosten waren voor de heer Van den Heuvel. Uit zijn portemonnee moesten ook nieuwe kabels betaald worden. „Nee, ik doe het niet meer, en de gemeente kennelijk ook niet, want op een verzoek om subsidie is de gemeente nooit ingegaan. In we zen heeft de gemeente ook niets met mijn pont te maken. De exploitatie is een particuliere aangelegenheid", con cludeert hij wat tegenstrijdig. Al in de veertiende eeuw moet er be hoefte hebben bestaan aan een pontje over de Eem, zo weten althans historici te melden. In die tijd moet het over zetten heel wat meer moeite hebben 4

Soester Courant | 1968 | | pagina 1