Soest toen - Soest nu Commando-overdracht groep lichte vliegtuigen op Soesterberg Jeugdvereniging „Tot Opbouw" organiseerde druk bezochte bazar Onverwachte moeilijkheden bij basketbaltrip naar Tsjechoslowakije Het oog gericht op zittend werk Dinsdag 5 november 1968 47e jaargang no. 84 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Zondag geen competitievoetbal Geslaagde toneeluitvoering van ..Ons Genoegen" Gestolen auto in Amsterdam teruggevonden Jongens bij winkeldiefstal betrapt Loonzakje gestolen S.E.C. ook in hoger beroep tegen K.N.V.B. in ongelijk Verlichtingscontrole niet voor niets Automobilist onder invloed veroorzaakte botsing Botsing op de Dalweg SOESTERfDÖURANT Abonn. p. kwart f3,25, per post f4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Op de vliegbasis Soesterberg heeft ko lonel Th. N. F. Hoogvlied (54) het com mando over de Groep Lichte Vliegtui gen. gestationneerd op Soesterberg en Deelen, overgedragen aan de luitenant kolonel P. Bakker (48). die al vanaf 1966 chef van de Vliegdienst is. Kolonel Hoogvlied is met ingang van 1 november benoemd bij Shape in Brus sel. Hij is twee jaar commandant van de Groep Lichte Vliegtuigen geweest. ,,Die twee jaar hebben in het teken ge staan van de opbouw, zowel wat be treft het materieel en het personeel als in de operationele sfeer. Ook het rol lend materieel heeft een aanzienlijke uitbreiding ondergaan, wat tevens een verandering van het personeelsbeleid tot gevolg heeft gehad", zo zei de schei dende commandant. De operaties van de Groep Lichte Vlieg tuigen zijn nu ook meer aangepast aan de eisen van het Eerste Leger Korps. Tevens memoreerde kolonel Hoogvlied de indienststelling van een helicopter Afgelopen zondag is er niet gevoetbald in Soest. De toestand van de terreinen en de weersomstandigheden maakten het spelen van wedstrijden behalve tot een ongenoegen ook bijna onmogelijk. Zaterdag zijn er nog wel enkele jeugd wedstrijden gespeeld, althans bij S.E.C., waarvan de uitslagen luidden: S.E.C. jun. A-Desto A 3-4. B.D.C. pup. 4-S.E.C. 3 0-1. Quick pup. lb-S.E.C. lb 9-0. Voor het eerste elftal van S.E.C. staat er komende zondag ook geen competitie duel op het programma. voor hulpverlening bij verkeersongeval len. Een dagelijks roulerende groep (pi loot, mechanicien en arts) zit van een uur voor zonsopgang tot een uur voor zonsondergang gereed om zo nodig hulp te verlenen. Ofschoon een en ander nog in een experimenteel stadium verkeert (het experiment zal overigens volgende zomer worden herhaald) zal de heli copter volgens de kolonel veel, snel en belangrijk werk kunen gaan doen. Kolonel Hoogvlied zei, dat in de afge lopen jaren veel van het personeel is geëist. „Het G.P.L.V. opereert nu een maal anders dan het gemiddelde land- of luchtmachtonderdeel", zei hij. „Het werk van de Groep Lichte Vliegtuigen brengt bijzondere maatregelen met zich mee. In tijd van oorlog kunnen wij ook niet als een groep padvinders een dagje uit gaan, maar moeten ons mannetje kunnen staan". Kolonel Hoogvlied zei tot zijn opvolger, dat hij een groep krijgt, die volledig voor zijn taak is berekend. „Het per soneel heeft een enthouisamse en op offeringsgezindheid getoond, zoals ik die nergens anders heb waargenomen", al dus besloot kolonel Hoogvlied zijn toe spraak in de heli-hangar 6. De nieuwe commandant van de G.P.L.V., lt.-kol. Bakker vergeleek de vereiste ca paciteiten van het personeel van zijn nieuwe groep met die van de deelne mers aan een Tour de France of Ralley van Monte Carlo„Van het personeel wordt een grote vakkennis, training, teamgeest en doorzettingsvermogen ge vraagd", zo zei hij. De commando-overdracht werd tevens bijgewoond door de waarnemend-com mandant van de vliegbasis, luitenant kolonel J. Broekema. Na afloop van de overdracht werd een défilé van het rijdend materieel van de Groep Lichte Vliegtuigen gehouden. Vandaag wordt op de vliegbasis Soes terberg een door het personeel van de basis gekocht invalide-wagentje over handigd aan de heer Daaldrop uit Utrecht. Het wagentje is voor 1200, gekocht en door de militairen zelf aan gepast aan de specifieke eisen van de heer Daaldrop. Zaterdagmiddag en -avond organiseerde de jongerenvereniging „Tot Opbouw" van de Christelijk Gereformeerde. Kerk aan de Julianalaan, een bazar ten bate van het orgelfonds, in het wijkgebouw Middelwijk. Heel vaak is het zo dat men een der gelijke bazar organiseert bij het star ten van een bepaalde actie, maar in dit geval diende deze bazar voor het af sluiten van een actie voor een nieuw orgeL En wat dit sluitstuk betrof, was het woord geheel aan de jeugd. In het wijk gebouw dat door eigen krachten was omgetoverd in een echte bazar, com pleet met buffet en wisselloket, waren verschillende attrakties, die in origina liteit konden wedijveren, met die welke Lou van Burgh in zijn shows gebruikt. Naast vele bekende attrakties als bal gooien, ringwerpen en schieten, was op de bazar ook een origineel werpspel met wegende doelen. Het klapstuk van de bazar vormde zonder enige twijfel de Amerikaanse verkoping, waar veel mooie artikelen gretig van eigenaar verwisselden. Met de organisatie van deze bazar, die in zijn soort als voor beeld kan. dienen, heeft de jeugd laten zien, dat het oude gezegde, „wie de jeugd heeft, heeft de toekomst", beslist geen holle frase is. In een redelijk bezette zaal van het Verenigingsgebouw aan de Steenhoff- straat voerde de toneelvereniging „Ons Genoegen", ter gelegenheid van haar twintig jarig bestaan, de klucht „Graaf Janus" op. Met deze door Jack Bess geschreven klucht prikte „Ons Genoegen" midden in de roos. Met een dominerende graaf Janus, die nogal Soesters georiënteerd was, en een minder imponerende agent van politie, die zijn naam „Klungels" alle mogelijke eer aan deed, heeft men leden, dona teurs en andere belangstellenden enkele uren zorgeloze ontspanning geboden. Het applaus, dat opklonk nadat het doek voor de laatste maal was gevollen, gaf de stemming in de zaal uitstekend weer. Deze feestelijke stemming bleef ook tij dens het bal gehandhaafd. Op de 1 ïen van een band o.l.v. de heer Gans uit Amersfoort werd menig dansje gemaakt, terwijl een loterij zorg de voor een minder zorgvolle penning meester, die met deze loterij zijn kas weer enigszins zag gevuld. „Ons Genoegen" kan met trots terug zien op dit gedeelte van de viering van haar 20-jarig bestaan. Een verleden week ten nadele van A. "W. de B. aan de Van Weedestraat te Soest gestolen auto is tijdens het week einde in Amsterdam teruggevonden. Achter het stuur bleek een Fransman te zitten, terwijl in de wager. zich nog twee Duitsers, een Chinese en een Ara bier bevonden. Zij zagen kans te ont snappen. De Fransman heeft bekend, de wagen in Soest te hebben gestolen. In de auto werden tevens goederen aan getroffen, afkomstig van inbraken in 's-Graveland en Duivendrecht. De Fransman bekende tevens, met zijn kor nuiten een poging tot injjfaak in Baarn te hebben gedaan teneinde daar een brandkast te kraken. Twee jongens van zestien jaar zijn za terdag betrapt op het stelen van een paar blikjes vruchten op sap in een winkel aan de Torenstraat. Het twee tal is ncegenomen naar het bureau en daar ernstig onderhouden, waarna de ouders de rest nochten doen. Ten nadele van de Amersfoorter R. J. O. is een loonzakje met ongeveer 450,gestolen. De diefstal heeft plaats gevonden in de fabriek in Soest waar O. werkzaam is. Hij had zijn colbert jasje, waarin het geld zich bevond, even aan de kapstok gehangen. Korte tijd later bleek het geld eruit te zijn ver dwenen. Zoals wij vorige week reeds meldden vertrok er een basketbalteam vorige week dinsdag naar Tsjechoslowakije. Dit damesteam was geformeerd uit speelsters van het Sapenburgse S.V.S. en het Soestc. Red Stars. Vier S.V.S.-dames, vier Red Stars da mes, twee coaches en een fotograaf maakten deze tot tweemaal toe uitge stelde reis naar Tsjechoslowakije. Het uit elf personen bestaande gezelschap ging per auto en zou vijf dagen weg blijven en zondag j.1. zou men in de loop van de avond in Spakenburg en Soest arriveren. Een gehavend gezelschap kwam echter zondagavond laat thuis en een gedeelte zit nu nog in Tsjechoslowakije. Het is namelijk zo dat de auto van de Red Stars coach, de heer Blok, in Tsjecho slowakije pech heeft gekregen. In ieder geval kon dit mankement niet op stel en sprong verholpen worden. Besloten werd toen dat de dames die niet langer kor.den blijven in verband met werk en school met de S.V.S.-coach, de heer Brongers, zondag zouden vertrekken. Zo kwam het dat zondagavond laat de Red Stars dames Inge Limburg en Ga- briële Wüstefeld in Soest aankwamen met twee dames uit Spakenburg en dat de andere dames van Red Stars Loes Jak en Gwynia Zeeman, de S.V.S. da mes Eef Koops en Loes van de Groep hopelijk vandaag terugkomen met de auto van de heer Blok als deze tenmins te tijdig gerepareerd kan worden. Naar de reakties van de reeds gearri veerde dames te vernemen is het ver blijf in Tsjechoslowakije fantastisch ge weest. Vooral de zeer grote gastvrijheid werd zeer door de dames geroemd. Het programma dat zij van de Tsjechische vereniging hebben mogen meemaken was bijzonder interessant en beant woordde aan de hoogste verwachtingen. Voor een uitgebreider verslag over de gespeelde wedstrijden aldaar en het verdere verblijf in Tsjechoslowakije verwijzen wij U naar Je krant van aan staande vrijdag. Het proces, dat S.E.C. tegen de Ko ninklijke Nederlandse Voetbal Bond is begonnen, heeft niet tot het gewenste resultaat geleid. Ook in hoger beroep werd S.E.C. in het ongelijk gesteld, wat betekent, dat S.E.C. weer op eigen kracht uit de vierde klasse zal moeten komen. S.E.C. had terugplaatsing in de derde klasse geëist. Alle narigheid begon met de wedstrijd S.E.C.-Zeist, die in januari van dit jaar werd gespeeld. S.E.C. kwam na rust met twee invallers uit, wat het regle ment niet toestaat, maar de scheidsrech ter heeft er althans geen bezwaar tegen gemaakt. Zeist, dat de wedstrijd ver loor, protesteerde na afloop, kreeg ge lijk, maar ontving begin april, gelijk met S.E.C. bericht van de bond dat de wedstrijd niet overgespeeld behoefde te worden, omdat de uitslag toch niet van belang was voor de bezetting van de onderste plaats. De zaak kan volgens de K.N.V.B. als afgedaan worden be schouwd. Met deze geruststellende me dedeling was S.E.C. aan degradatie ont komen en begon men nieuwe krachten te proberen, met het gevolg, dat ver schillende wedstrijden achter elkaar werden verloren. Eind april bleek de bond zich echter vergist te hebben. De wedstrijd bleek nog wel degelijk van belang voor de bezetting van de laatste plaats, zodat de wedstrijd S.E.C.-Zeist alsnog moest worden overgespeeld. S.E.C. speelde de wedstrijd onder protest, verloor en bracht het in Ce resterende twee wed strijden niet meer tot een overwinning, waarmee het plotseling S.E.C. werd, dat met S.D.O. moest degraderen. S.E.C. heeft ook nog geprotesteerd te gen het feit, dat de K.N.V.B. eerst be richt had gestuurd, dat de zaak als af gedaan kon worden beschouwd en we ken later op dat besluit weer is terug gekomen. De K.N.V.B. heeft S.E.C. laten weten, dat de vereniging zelf foutief heeft ge handeld door met een tweede invaller uit te komen. Het overigens erkende feit dat de scheidsrechter dit over het hoofd heeft gezien, deed hier volgens de K.N.V.B. niets aan af. Alle stappen, die S.E.EC. heeft onder nomen om aan de nogal onbevredigen de degradatie te ontkomen, zijn zonder resultaat geweest. Aan het begin van dit seizoen begon S.E.C. in de vierde klasse en zal daar zeker tot het einde van deze competitie moeten blijven. U moet niet denken, dat mensen die zittend werk doen, 's avonds als ze thuis komen minder vermoeid zijn dan mensen die werk doen, waarbij zij li chamelijk actief moeten zijn. Alleen de vermoeidheidsvorm is anders. De licha melijk actieven zijn inderdaad moe in de spieren en dergelijke, maar de men sen met zittend werk zijn meer geeste lijk vermoeid. Bij deze laatsten blijkt de geestelijke moeheid ook door te kun nen werken op het lichaam, waardoor ze zich ook lichamelijk vermoeid voe- lrn. Bij deze twee groepen doen ziel merk waardige verschillen voor. In het alge meen hebben mensen die zittend werk doen minder eetlust en ook minder be hoefte aan voedsel dan anderen. Tot mensen met zittend werk rekenen we niet alleen kantoorpersoneel, maar ook naaisters, meisjes op ateliers, man nen en vrouwen die zittend hun werk aan de lopende band in fabrieken ver richten en niet te vergeten alle beroeps chauffeurs, de mannen op bussen en vrachtwagens, die uren achtereen aan hun stoel gekluisterd zijn. Over het algemeen zullen de mensen die lichamelijke arbeid verrichten, meer trek en ook meer behoefte aan eten hebben dan zij die zittend werken. Dat is een bewijs, dat een en ander in de meeste gevallen op natuurlijke wijze wordt geregeld. Zouden mensen die zit tend werk hebben teveel eten, dan gaat dit zich onherroepelijk wreken, door te dik te worden, door obstipatie en al dat soort narigheden. Vooral bij het wat ouder worden is dit iets waarop men speciaal moet letten. Vooral geen borden vol met aardappe len en veel brood, dat is op zo'n leef tijd bij zittend werk funest. Die porties moeten beslist wat kleiner worden, ja mogen zelfs heel bescheiden zijn. Ook moet de voeding over het algemeen minder vet en vetrijke spijzen gaan be vatten, alsmede minder suiker en zoe tigheden. Daarentegen is het toegestaan, ja is het zelfs wenselijk het gebruik van vlees, melk, groente en fruit iets op te voeren. Daar mag men in elk geval niet minder van gaan eten. Met kopjes koffie en alcoholische dran ken moet men onder die omstandighe den gaan oppassen. Vooral zij die be roepshalve in de loop van de dag met andere mensen nog al eens een kopje koffie of een glaasje drinken, dienen te weten dat in die koffie bijzonder veel calorieën huizen en dat één glaasje bie sherry, port of jenever gemiddeld 100 calorieën bevat. Dat is even veel als 6 klontjes suiker. Velen gaan later klagen over een moei lijke stoelgang. Rauwe groente, fruit, vruchtesap, bruin brood, volkoren en roggebrood en stroop zijn zeer goed® middeltjes tegen zo'n kwaal. Groente, fruit en aardappelen zijn on ze voornaamste bronnen voor vitamine C. Wanneer we nu op een bepaalde leeftijd gekomen minder aardappelen gaan eten omdat die zo aanzetten, dan zullen we meer groenten en fruit moe ten gaan consumeren, om er voor te zorgen dat we toch noodzakelijke por tie vitaminen-C ontvangen. Kortom mensen met zittend werk die nen minder aardappelen en brood, maar meer vlees, melk, groente en fruit te gebruiken. Wie een normaal gezond lichaam heeft, zal er wel bij varen! KANTMAN. De verlichtingscontrole, die zaterdag is gehouden onder auspiciën van de afde ling Soest van het Verbond voor Veilig Verkeer, blijkt niet voor niets te zijn geweest. Ongeveer 160 automobilisten kwamen aan de Beukenlaan hun ver lichting laten testen. In meer dan de helft van het aantal gevallen bleek er wel iets aan de verlichting te manke ren: defecte lampen, onjuiste afstelling, niet meer werkende reflectoren, manke menten aan richtingsaanwijzers e.d. Wie zich nu in donker op straat begeeft, dient zich er van tevoren terdege van te overtuigen, dat zijn verlichting in orde is, want er wordt streng door de politie opgetreden. c Bij een botsing op de Soesterbergse- straat nabij Soestduinen zijn zaterdag avond twee personen gewond geraakt. Een auto werd zwaar beschadigd. Het ongeluk gebeurde, toen de chauf feur J. E. uit Baarn, die onder in vloed verkeerde, vanuit een zijstraat de Soesterbergsestraat opreed zonder voor rang te verlenen aan de automobilist W. C. Th. van I. uit Soest. Deze week naar rechts uit, kwam in de berm te recht en botste tegen een boom. Twee mede-inzittenden, t.w. de 24-jarige H. J. C-. van B. en de 21-jarige secretares se mej. W. C. M. V., beiden uit Eind hoven, raakten gewond en moesten in Zonnegloren worden behandeld. De auto van Van I. werd zwaar beschadigd. Van de Baarnaar is de auto en het rijbewijs in beslag genomen. Twee personen zijn zondag licht gewond geraakt bij een botsing op de hoek van de Albert Cuyplaan en de Dalweg. De 47-jarige automobiliste, mevr. A. H. c R. uit Soest verleende daar geen voor rang aan de 57-jarige administrateur W. K. uit Diemen. Een botsing tussen de beide auto's was het gevolg. Beide bestuurders moesten voor onderzoek naar het zikeenhuis worden overge bracht. De heer K. bleek niet in het bezit van een geldig rijbewijs.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1