DE C0ÖP. RAIFFEISEÜBANK SOEST Vervolg Sport van hier en daar MET RAAD EN DAAD DE ONDANKBARE I0B Officiële mededeliii'ien E.G.V.SCTTEN GROTER KOSTEN- DRUK OP DIENSTVERLENING SOESXLRj^RG D00RSMEREN GARAGE BOSBOOM „The Red Stars" In onze collectie BRILMONTUREN Fa. D. F. VOIGT Olvmpia te zwak voor Shot: 0-3 Heeft u geld nodig voor de aankoop van een HUIS? kan u tegen soepele voorwaarden een hypotheek verstrekken. DE RENTE BEDRAAGT 63/4% Managers en coaches hebben te veel kritiek van publiek Prinsenbal Gemeenteraadsvergadering Zaterdagvoetbal SoesterbergD.V.S.A. 0-6 Collecte Voor de misdeelde kinderen Windmobiel Bouwsteenaktie Dorpshuis Klaar terwijl u wacht BEVEROL SMEERSTATION Voorstellen voor de gemeenteraadsvergadering Volkskerstzangavond Wijziging spreekuur burgemeester Eiermarkt DINSDAG 5 NOVEMBER 1968 Het afgelopen weekeinde heeft voor de basketbalvereniging The Red Stars een gedeeld succes opgeleverd. Van de vier gespeelde wedstrijden werden er twee door Red Stars-teams gewonnen en twee verloren. RED STARS M.A.-MIDLAND M.A. 17-44 Het meisjesteam van Red Stars moest het weekeinde twee keer in het veld komen. De eerste wedstrijd was zater dagavond in de Utrechtse Beatrixhal tegen het sterke meisjesteam van Mid- land. Vooral in de eerste helft kon Red Stars maar moeilijk vat krijgen op het spel van de Utrechtse meisjes. Het ging dan ook bijzonder moeilijk en Midland nam in de eerste helft reeds een comfortabele 30-4 voorsprong. Voor de Red Stars meisjes pleitte het echter dat zij zich in de tweede helft niet gewillig naar een grote nederlaag lieten voeren. Er werd in deze tweede helft veel beter gespeeld en Midland kreeg steeds meer moeite om te scoren. Aan de andere kant liep het bij Red Stars in de aanval nu ook beter en zo werd deze tweede helft afgesloten met een 13-12 stand voor Red Stars. Toch ging de overwinning dankzij een veel betere eerste helft naar Midland die de ze wedstrijd met 42-17 wist te winnen. RED STARS M.A.-U.V.V. M.A. 25-12 Zondagmiddag moesten de meisjes weer spelen. Nu kregen zij als tegenstand ster tegenover zich U.V.V.. eveneens uit Utrecht In deze wedstrijd had Red Stars haar ritme weer te pakken. Ze speelden veel zekerder en U.V.V. werd herhaaldelijk in moeilijkheden gebracht. Ondanks een overwicht in de eerste helft kwamen er nog te weinig doel punten en het werd na een helft spelen nog maar een magere 8-6 voorsprong voor Red Stars. In de tweede helft liep het echter beter. De fouten van U.V.V. werden goed door Red Stars afgestraft. Via het sterke spelen van Rita Vos liep Red Stars in deze tweede helft uit naar een verdien de 25-12 overwinning uit, RED STARS A-U.V.V. B 40-21 De Red Stars junioren jongens hebben ook hun tweede competitiewedstrijd te gen U.V.V. in een overwinning omge zet. Was de eerste ontmoeting, die op aanzienlijk hoger peil stond, met 66-42 gewonnen, in deze wedstrijd versloegen de Red Stars jongens U.V.V. met de duidelijke cijfers van 40-21. In de gehele wedstrijd had Red Stars reeds een technisch overwicht getoond, maar door de goede zone-verdediging van U.V.V. werd het scoren de Red Stars spelers moeilijk gemaakt. Toch namen zij in de eerste helft reeds een 17-10 voorsprong. Helaas moest in deze eerste helft in de zeventiende minuut Wim Voet bij Red Stars wegens vijf persoonlijke fouten het veld verlaten, hetgeen, zo later bleek, op een scoringsfout berustte. Zo als gewoonlijk draaiden de Red Stars junioren in de tweede helft weer veel beter en wisten zij hun in de eerste helft verkregen 17-10 voorsprong uit te bouwen tot een verdiende 40-21 over winning. RED STARS a-BREAK OUT a 17-34 Voor de aspiranten was er in het week einde geen overwinning klaargelegd. On danks het toch goede spel van de Red Stars spelers wisten zij tegen het sterke re Break Out geen overwinning te be halen. Een schande behoeft dit echter niet ge noemd te worden aangezien Break Out er verscheidene spelers in heeft lopen, die veel ouder dan de toegestane as pirantenleeftijd aangeeft. Zelfs kunnen we rustig stellen dat Red Stars technisch sterker basketball speel de dan Break Out, louter door grotere personen wist Break Out deze wed strijd tot een overwinning te brengen. Een 34-17 overwinning was het resul taat voor Break Out. dat hiermede op de bovenste plaats blijft, gelijk met het Utrechtse Cangeroes, terwijl Red Stars bijzonder goed volgt op een derde plaats. KANAAL. - Op school hoorden we over een kanaal dat gegraven wordt van Antwerpen naar de grote rivieren in Nederland. Kunt U meer vertellen over dit projekt? Antwoord: Het Schelde-Rijnkanaal zal tegen 1975 door het aanleggen van en kele kanaal gedeelten en het verdiepen en verbreden van bestaande vaarwe gen gerealiseerd worden. De naam van het toekomstige kanaal is tot nu toe niet bekend. De lengte van het kanaal op Nederlands grondgebied zal ongeveer 35 km bedragen. Op dit ogenblik zijn in de Oosterschelde werken in uitvoe ring ten behoeve van een bouwput voor twee scheepvaartsluizen met weg- en spoorwegverleggingen bij de Kreekrak- dam. Bij de Westerschelde worden een hoog waterkering en een ringdijk gebouwd ten behoeve van een uitwateringsbuis en het maken van een klein kanaal ge deelte vanaf de spoorlijn in zuidelijke richting. Op Tholen zijn werken aan de gang aan de Eendracht voor brugoprit- ten en hoogwaterkeringen nabij de stad Tholen. De onderbrug van Tholen werd in aanbesteding gegeven, maar werd nog niet gegund. BELASTING. - Welke belastingen zijn in Holland nog van kracht bij een ves tiging in Frankrijk en welke belastin gen moeten in Frankrijk worden be taald? De man geniet een rijkspensioen, zodat de belasting hiervan wordt afge trokken. Antwoord: Krachtens het verdrag met Frankrijk ter voorkoming van dubbele belasting zijn Nederlandse rijkspensioe nen van inwoners van Frankrijk in Ne derland belastbaar en in Frankrijk vrij gesteld. Dit sluit niet de mogelijkheid uit, dat naast dat pensioen genoten an dere inkomsten, die wel in Frankrijk belastbaar zijn, zwaarder worden belast dan in het geval dat naast die inkoms ten geen Nederlands pensioen wordt ge noten. In totaal kan echter gesteld wor den dat men niet meer betaalt dan wan r alle inkomsten in één land waren belast EIGENBOUW TABAK. - Ik heb nog een kistvol met tabak, eigenbouw, uit de vorige oorlog, dus meer dan 25 jaar ouc\ Ik heb er een paar sigaren van gemaakt, maar er is kraak noch smaak aan. Hoe kan deze tabak verwerkt wor den, dat ze bruikbaar is voor sigaren? Antwoord: Als de tabak bij of na de oogst niet gefermenteerd is, is er wei nig aan te doen. Men was toen veel te bang voer diefstal, omdat door het fer menteren de tabak 20 tot 25 slonk, maar het was de enige manier om de inlandse tabak nog enigszins rookbaar te maken. Het sauzen van de tabak, waaronder ook b.v. laurierdrop, is een middel om ze enigszins genietbaar te maken. Wij raden U aan dit te probe ren en dan ze in kleine hoeveelheden te mengen met goede, gekochte tabak als omblad en de vulling te mengen met de inlandse tabak. Is er zeker een naar uw keus Burgem. Grothestraat 30 Erkend zlekenfondsleverancieT De heren van Olympia hebben het op nieuw niet tot een overwinning kun nen brengen. Afgelopen week keerden de Soestenaren met een 3-0 nederlaag tegen Shot uit Ede terug. In de kleine benauwde zaal werd het de vierde, overigens verdiende nederlaag in suc cessie. Shot, dat in de afgelopen twee jaar thuis slechts één nederlaag heeft gele den. speelde vanaf het begin veel ener gieker dan Olympia, dat evenals de week voordien, een matte indruk maak te. Met trage reacties en ongeïnteres seerd spel van de zijde van Olympia kon Shot zonder veel moeite, zij het in het tweede gedeelte van de set wat minder vlot, de eerste winst binnen: 15-13. Hoewel Olympia in de tweede set zich toch niet zonder meer gewonnen gaf. toonde Shot zich duidelijk geïnspireerd door het succes van de eerste set en finishte toen ook in de tweede set als eerste. Het werd opnieuw 15-13. Uit eindelijk bleken Paans c.s. er in de der de set ook niet in te slagen, een maxi- malen nederlaag te voorkomen, al heeft men moeite genoeg gedaan om tenmins te eer te redden. Ook de derde set ging, nu met 15-12, naar de tegenstan der. die niettemin geen al te sterke in druk maakte. De dames van het eerste Olympia- zestal keerden echter met een 3-1 zege op Cito 2 naar huis terug, wat een prestatie van formaat genoemd mag worden. Al in de eerste set verraste Olympia de tegenstander volkomen, niet alleen met uitstekende verdediging aan het net, maar ook door een veel beter spelinzicht De eerste set leverde al met een een veelbelovende 15-8 overwin ning voor de Soester dames op. De Cito-dames herstelden zich echter be kwaam en gaven in de tweede set Olympia geen moment om in hun spel te komen: 5-15. De strijd was nu weer geheel open. Maar in de derde set wist Olympia on der de inspirerende leiding van aan voerster Lenie de Bruin weer het juiste antwoord te vinden op de felle aanval len van de Utrechtse dames, die er dan ook niet meer in slaagden. Olympia nog te verrassen. Marjan van Hengel, vorige week nog uit vorm, bleek naar plaats weer volledig waard in de ploeg, die plotseling weer een hechte eenheid vormde en nu zelf met 15-5 won. Beide ploegen wilden Kennelijk in de vierde set hun eindsprint laten zien; dat resulteerde tenslotte in een min of meer gelijk opgaande strijd, die echter in het voordeel van Olympia uitviel. Truus Tcurné, weer terug in het team na een opgelopen blessure, leverde en- kr'e goede ballen af en hoewel het 15-13 werd, bleef Olympia volledig overeind en won dan ook verdiend. Olympia 2 (dames) hield aan de wed strijd tegen Vios 3 maar één punt over. Vooral in de beginfase werd nerveus en slordig gespeeld door de Soester da mes. Vios 3, dat ook diverse steken liet vallen, had in de eerste twee sets niet veel moeite met Olympia 2. dat vorig seizoen nog tot de kanshebbers op de bovenste plaats behoorde, maar tot nu toe niet erg uit de voeten kan komen. Het derde herenteam versloeg V.V.A. 3 met 2-1. Het jonge team van Olym pia leverde een energieke strijd tegen V.V.A., dat over meer routine bleek te beschikken, maar in enthousiasme roy- aal voor Olympia onderdeed. Regelmatig toonde Olympia zich de meerdere van V.V.A., dat zich hardnekkig, maar te vergeefs verweerde. Vooral Van de Wal speelde een goede partij. 't 3e damesteam had tegen V.V.Z. 3 maar heel weinig kans. Met 8-15, 10-15 en 11-15 werd Olympia al snel naar een 3-0 nederlaag gespeeld. Hoewel tijdens de wedstrijd duidelijk cIc te hoge in deling bleek, .varen de dames al bij voorbaat bereid, vrede te nemen met een nederlaag, wat de pluec nu ook weer niet tot groots verzet inspireerde. Toch had Olympia in staat kunnen zijn om de nederlaag wat beperkter te hou den. De vet. van Olympia versloegen ver leden week S.V.H. 2 met 2-1. Zonder moeite wonnen de Soester heren de eerste set met 15-8, maar vergaten in de tweede set door te drukken. Daar van maakte de tegenstander een dank baar gebruik: 13-15. Bijna had S.V.H. ook de derde set nog gewonnen. S.V.H. keek op een gegeven moment tegen een hopeloos lijkende achterstand aan, maar punt voor punt werd de achterstand toch weer ingelopen, maar tijdig zag Olympia in, dat een wedstrijd niet met praten kan worden gewonnen. Een ster ke eindsprint bracht Olympia toch nog met 15-10 aan de positieve kant van de score. Dat de beste stuurlui aan de wal staan, zal menige trainer, coach of manager van een betalende voetbalclub, zowel als van een amateurclub hartgrondig kunnen beamen. Tim van der Laan is niet voor niets weg gegaan bij D.O.S. en voor Jung Schlangen van M.V.V. dreigt iets dergelijks. Hoe vakbekwaam een manager ook is en met hoeveel lief de hij zijn werk ook doet voor spelers en club, nooit zal hij kunnen voorko men. dat het weieens tegen zit en de resultaten minder goed zijn dan het publiek langs de lijn, de supportersver eniging en het bestuur verwachten. Dat geldt niet alleen voor voetbal, eigenlijk voo" alle sporten waar het publiek in een behoorlijke mate naar komt kijken. Bondscoach krijgt zeer veel ongenuanceerde kritiek Hoe zwaar de kritiek op 'n coach kan zijn hebben allen die het Nederlandse elftal onder hun hoede hadden, gemerkt. Men verwacht van die man, dat hij zorgt voor overwinningen. Dat hij lang niet altijd voldoende medewerking krijgt van publiek, spelers, clubs, bondsbe- stuur, daar staat men niet bij stil. Er wordt schande van gesproken als de Nederlandse elf drie keer achter elkaar met 0-0 gelijk spelen tegen landenteams, die op de wereldranglijst hoger staan geklasseerd. Want laten wij wel wezen: Nederland leeft in gedachte internationaal ver bo ven zijn stand in voetballand. Wie wil beweren, dat ons land bij de sterkste zestien in de wereld behoort, kan als een grote optimist worden beschouwd. Toch verlangt men van bondscoach Kess- ler van de K.N.V.B., dat hij het Neder landse elftal in 1970 een retourtje Mexi co voor de wereldkampioenschappen be zorgt. Slecht voorbeeld Iets dergelijks ziet men bij de clubs. Het Utrechtse D.O.S,, samen met Ajax, Feijenoord, Sparta. P.S.V. en F.S.C. het sextet vormend, dat sinds de invoering van het betaalde voetbal steeds in de hoogste klasse heeft gespeeld, verloor dit seizoen zijn eerste vier wedstrijden. Het team had weinig vechtlust en scoor de in die vier wedstrijden niet één doelpunt Bij de vierde wedstrijd, thuis tegen Sparta, hingen in het stadion Gal genwaard spandoeken met de leuze „Van der Laan Go Home". Het bestuur en de supportersvereniging stonden al na vier wedstrijden niet meer achter Van der Laan. Met M.V.V. zien we iets dergelijks ge beuren. Manager Jung Schlangen, een bekend slager in Maastricht die altijd al heeft geleefd voor het voetbal van zijn favoriete club M.V.V. heeft het ook moeilijk. Per slot heeft de manager de verantwoordelijkheid voor de prestaties van het betaalde standaardteam. En TIJDELIJKE WEG AFSLUITING Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat de Kruisweg, tus sen e Steer.hoffstraat en de Lange Brinkweg in verband met bestratings- werkzaamheden, vanaf maandag 4 no vember tot 15 november 1968 of zoveel langer als :dig of zoveel korter als moj, zal blijken, voor alle verkeer is afgesloten. Soest, 1 november 1968. WEDE" .VET Burgemeester en wethouders van Soest van Soest maken bekend dat zij voor nemens zijn om aan J. Freeke, direc teur van de Nederlandse centrale voor huisvesting van bejaarden te Amster dam, op zijn daartoe gedaan verzoek, op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederopbouwwet, vergun ning te verlenen voor het bouwen van 48 bejaardenwoningen, zulks in afwij king van de reeds eerder verleende bouwvergunning, op het perceel gele gen nabij de Molenstraat, kadastraal be kend gemeente Soest, sectie H, num mers 7728, 8849 en 8848, zulks in af wijking van het bestemmingsplan voor gronden gelegen ten noorden van de spoorlijn Utrecht-Amersfoort. Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden ln c": gelegenheid om binnen een termijn van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te die nen. De op de bouwaanvrage betrek king hebbende stukken liggen gedu rende diezelfde termijn ter gemeente secretarie ter inzage. Soest, 5 november 1968. WEDEROPBOUWWET Burgemeester en wethouders van Soest maken hierdoor bekend dat zij voor nemens zijn om aan J. v. d. Pouw Kraan, Middelwijkstraat 48 te Soest, op zijn daartoe gedaan verzoek, op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederopbouwwet, vergunning te verlenen voor het uitbreiden van een bedrijfsgarage op het perceel aan de Middelwijkstraat 40-42. kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H, num mer 8157, zulks in afwijking van het bestemmingsplan „Partiële herziening Rijksweg". Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belaghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te die nen. De op de bouwaanvrage betrek king hebbende stukken liggen gedu rende diezelfde termijn ter gemeente secretarie ter inzage. Soest, 5 november 1968. daarmee ook voor een belangrijk deel voor de finnaciële resultaten, want een club die telkens verliest trekt geen pu bliek. Eenheid en continuïteit In het bestuur van M.V.V. is betoogd, dat juist nu het minder goed gaat de eenheid en continuïteit moet worden bewaard. Zeer verstandig, want men heeft vorig jaar aan P.S.V. kunnen zien, dat het voortdurend wisselen tijdens het seizoen van trainer en manager de re sultaten niet positief beïnvloedt. Men weet in Maastricht, dat M.V.V. het spe lersmateriaal niet heeft om tot top prestaties te komen en dat verscheidene invallers al moesten worden ingezet we gens blessures van anderen. Over het algemeen weten de Maastrichtenaren zich echter altijd uit precaire situaties te redden en Schlangen heeft er dan ook goede hoop op, dat hij tijdig de goede geest bij zijn jongens terug heeft. Want vooral in thuiswedstrijden is M.V.V. altijd een hele moeilijke tegen stander geweest, ook voor de sterkste clubs uit de eredivisie. Te vroeg Ook bij de debutant in de eredivisie Holland Sport rommelt het wat om de persoon van Cor van der Hart. Met vlag en wimpel zijn de Hagenaars vo rig jaar kampioen van de eerste divisie geworden. „Eigenlijk een jaar te vroeg", meende Van der Hart toen, die zijn team nog niet rijp voor de eredivisie achtte. De resultaten vallen tot nu toe niet mee. Dat is voor een belangrijk deel toe te schrijven aan onervarenheid met het nationale topvoetbal, maar voor Van der Hart is het meest nijpende probleem, dat zijn voorhoede de minst produktieve in de eredivisie is. Vertrouwen nodig Van der Hart is er van overtuigd, dat het niet goed is om van coach te ver anderen als dat niet hard nodig is. „Dat moet je alleen doen als de spelers niet meer achter hem staan. Voor succes is het in i-Zcre club nodig, dat spelers en csach goed met elkaar overweg kunnen en bovendien, dat de leiding zich ach ter de coach opstelt. Zoals het vorig jaar bij P.S.V. is gegaan, was het vol komen mis en ik ben ervan overtuigd, dat zoiets bij Holland Sport niet voor zal komen." Moeilijkste positie „„Het Is een moeilijke positie als de re sultaten niet zo best zijn. Betaald voet bal is een keiharde zaak geworden en als het publiek weg blijft omdat hun favoriete club niet wint, krijgt je het aan de stok met het bestuur. Van wat er dan vertrouwelijk tegen je in een vergadering wordt gezegd, mag je vaak niets laten blijken tegenover de spe lers, vooral niet als ze echt op je ver trouwen. Ik kan me voorstellen, dat het dan weieens in je kookt, al heb ik dat persoonlijk nog niet ervaren. Hoop ik ook nooit te ervaren, want we willen met Holland Sport in de eredivisie blij ven en ik geloof, dat dat ook wel zal lukken", zegt Cor van der Hart. .t Is duidelijk, dat men ook in minder goede tijden geneigd is zo'n man te handhaven, al is het alleen maar om de continuïteit te waarborgen en de spelers, die in het veld voor de resul taten moeten vechten, een steun in de rug te geven. „Samen Sterk" is een de vies, dat zeker voor elke coach en ma nager geldt, want 't beste kan hij wer ken als hij kan rekenen op zijn spelers, zijn bestuur en de supporters van zijn club, die vaak teveel verlangen. REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-4785 Zoals elk jaar wordt er weer een groots Prinsenbal georganiseerd. Dit is altijd ee:» zeer geslaagde voorproef voor het uitbundigs carnavalsfeest. Zij, die al eens dit bal hebben meege maakt, zullen het erover eens zijn, dat het Prinsenbal in het geheel niet de mindere is van het carnaval. Tijdens het Prinsenbal wordt de nieuwe Raad van Elf voorgesteld, die een jaar de tijd heeft gehad om nieuwe ideeën op te doen om de gezelligheid tot het uiterste op te voeren. Gezien de te verwachten grote op komst, zal men er verstandig aan doen tijdig aanwezig te zijn, opdat men niet de dolle uurtjes behoeft te missen. Op deze avonden is de muzikale om lijsting in handen van de welbekende Skyliners. De zaterdagavond is gereserveerd voor de ouderen en op zondagavond kunnen de jongeren zich in de carnavalspret storten. Zie verder nog naar de advertentie el ders in dit blad. O O Morgenavond, woensdag, te 19.30 uur komt de gemeenteraad van Soest in openbare zitting bijeen ter behandeling van de navolgende 2 punten 1. Voorstel tot verkoop van grond gele gen a. aan het Dorpsplein te Soesterberg aan de Stichting Katholieke Bejaardenzorg Soest; b. aan de Nieuweweg hoek Smitsweg aan de Stichting Gezondheidsbevorde ring Soest. 2. Voorstel tot uitgifte in erfpacht van grond met opstallen gelegen aan de Bosstraat aan de Algemene Stichting voor verzorging en verpleging van zwak zinnigen. Het doorklinkend optimisme in de rijks begroting 1969 en de troonrede geldt in feite niet voor alle groepen van ons volk. Zo bestaan er stellig zorgen over de toekomst van de ondernemingsge- w ze produktie. Grote bedrijven moe ten hun structuur wijzigen en dyna misch blijven. Kleinere bedrijven moe ten een groot aanpassingsvermogen to nen aan de veranderde economische si tuatie of verdwijnen. De uittocht uit midden- en kleinbedrijf gaat in ver snelde pas voort. In de eerste helft van 1968 gingen er ruim 2600 winkels dicht en sloten meer dan 1400 ambachtsbedrij- ven hun werkplaats. Nog ziet het er niet naar uit dat de wijzigingen in het ondernemingsbeeld aan een eind zijn gekomen. Het aan tal fusies zal voortduren, waarbij nu eens het ene dan weer het andere ar gument opgeld doet, maar waarbij in de meeste gevallen ongunstige kostenverho gingen en structuurverschijnselen de hoofdoorzaken vormen. Bij kleinere be drijven zijn het meestal de stijgende loonkosten, die de deur letterlijk en fi guurlik dicht doen. Sociaal Dit proces zal voortgaan. Wij schijnen in Nederland een onstuitbaar verlangen te hebben naar verbetering van het sociaal patroon. Met name de zorg in ziekenhuizen met steeds meer technische hulpmiddelen, steeds meer gespeciali seerde doktoren drijft de kosten omhoog. Veel ziekenhuisverzekeringen zullen hun premie per 1 januari met ca. 20 ver hogen. De A.O.W./A.W.W. premie, de ziekenfondswetpremie en die van de Alg. Wet Bijzondere Ziektekosten als mede de bijdrage voor de Ziektewet en f'- wet arbeidsongeschiktheid gaan per 1 januari met 5 omhoog. Daarnaast duurt de aandrang voort om tot verdere verkorting aan de arbeidsduur te ge raken. De eerste 40-urige werkweek- contracten zijn er reeds. In de derde plaats zal de druk om verhoging van het reële loon aanhouden en nog nieu we impulsen krijgen als de conjunctuur een stijgende lijn gaat vertoneii. Meer loonuitbetaling vormt geen enkel bezwaar wanneer er maar grotere pro duktie tegenover staat. Bij vele arbeids intensieve bedrijven is dat onmogelijk. Als de produktiviteit in Nederland ge middeld stijgt, betekent dit niet dat elk bedrijf meer produceert. Men schat de proHuktiviteitsstijgïng voor 1968 in ons land wel op 10 voor de industrie maar in de diensten-sector (b.v. detail handel en horeca) bedraagt deze nul. Men raakt in deze sector dus hoe lan ger hoe meer in een kostenspiraal. De regering weet best wat er gaande is. maar het kleinbedrijf blijft in de tocht staan omdat de groep politiek te klein is om er speciale maatregelen voor te treffen, die op korte termijn hout snij den. In plaats daarvan komen beloften od lange termijn zoals de toezegging van een speciale studie aan de fiscale positie van de zelfstandigen. Vanzelfsprekend had de regering deze studie al jaren geleden kunnen laten doen maar met een belofte kan men weer de monden snoeren voor tenminste een jaar. De overheid stelt zich voor eventueel aanwezige fiscale onevenwich tigheden tussen zelfstandigen en ande ren weg te nemen. Hoe is het mogelijk zouden wij haast zeggen. En voorts: worden alleen fiscale on evenwichtigheden weggenomen? Hoe zit het met de verschillen in sociale zeker heid tussen zelfstandigen en loontrek- kenden? Gaat de minister van sociale zaken bij een volgende begrotingsge boorte op onderzoek uit? Intussen dreigen er nieuwe fiscale dis tels en doornen op het ondememerspad. Wij denken hier met name aan de loonsomheffing, die wordt overwogen. Volgens de begrotingsstukken wordt de ze heffing overwogen om met de op brengst daarvan vestigingsplaatsver- schillen tussen het westen en de rest van het land te overbruggen. Het gaat er om de werkgelegenheid in oost, noord- en zuid-Nederland te begunstigen. Daardoor moeten midde len komen, die uit een loonsompot moe ten komen. Er wordt straks een heffing gelegd op elke uitbetaalde loonsom. Uit deze heffing wordt dan een subsidie verleend aan bedrijven in een bepaalde provincie o£ in bepaalde delen van het land. Het is wel de bedoeling om de heffing over het gehele land gelijk te doen zijn. Maar men kan de subsidie differentië ren, zodat per saldo de een voor de an der betaalt. Het springt direct in het oog dat hier allerlei economische gevaren dreigen. Al lereerst wordt het arbeidsintensieve be drijf het zwaaist getroffen. Wij weten reeds lang dat de dienstverlenende be drijven het meest arbeidsintensief zijn en dat er een sterke verschuiving plaats vindt in de toekomstige werkgelegen heid van de industrie naar de dienst verlering. Is het bij vergelijking van de arbeids- produktiviteit-stijging in de verschillen de sectoren van het bedrijfsleven niet meer aan te bevelen de bedrijven te treffen met de grootste productiviteits- stijging? Daarnaast ligt het voor de hand dat de exportpositie van ons be drijfsleven ernstig zal worden geschaad door zo'n heffing. Het is evenmin denkbeeldig dat de op brengst van zo'n loonsomheffing hele maal niet wordt gebruikt voor het eli mineren van regionale vestigingsvoor delen, maar wordt gehanteerd om de investeringslust te temperen of voor versterking van de algemene middelen in het algemeen. Het zou beslist niet de eerste keer zijn dat zich een derge lijke ontwikkeling voordeed. Zij is zelfs zeer waarschijnlijk. Wij achten het gevaar niet gering dat het financieel-economisch klimaat van het midden- en kleinbedrijf opnieuw ongunstiger zal worden wanneer deze nieuwe belasting wordt ingevoerd. Ge lukkig zal er eerst nog een diepgaand onderzoek komen naar het pro en con tra, maar naar onze smaak is de over weging van invoering niet vrijblijvend genoeg om niet reeds nu ongerustheid te tonen. Mocht de regering zich op het Enr Ise voorbeeld willen beroepen, dan moet ons van het hart dat het voor beeld van de Britse financieel-economi- sche politiek bepaald niet verheffend is. Intussen is het kosten-uitzicht op de naaste toekomst voor het bedrijfsleven zodanig dat alle krachten zullen moeten worden ingespannen om de bedrijfs kosten zoveel mogelijk te beperken en vooral de loonkosten. Daarmee zal de druk op de werkgelegenheid stellig groot blijven. In de thuiswedstrijd tegen D.V.S./. heeft Soesterberg het grote verlies van 0-6 geleden. Voor de rust was Soesterberg op haar best en wist zij nog verscheide ne aanvallen af te slaan. Niettemin keek zij bij het aanbreken van de rust al tegen een 0-2 achterstand aan. In de tweede helft liet de thuisclub de moed helemaal zakken, zodat het D.V.S.A. gemakkelijk viel het verlies voor Soesterberg te doen oplopen tot 0-6. Ook in Soesterberg wordt in de week van 4 tot en met 9 november, met als hoogtepunt zaterdag 9 november, weer de traditionele klaprooscollecte gehou den. De opbrengst hiervan komt ten goede aan het werk van het Neder landse Oorlogsgraven Comité. Vanaf dinsdag 12 novemoer tot er. met donderdag 14 november zat het damescomité voor de kinderpostzegel- aktie weer gebruik maxen van een bescheiden plaatsje in het postkantoor voor de verkoop van postzegels, eerste dag-enveloppen en -kaarten. Deze aktie komt ten goede aan de zieke en mis deelde kinderen in ons eigen land. Op het voorterrein van de Goed Wo nen-toonzaal te Soesterberg is een vier meter hoge en vijf meter brede windmolen opgesteld van de kunstenaar Bruno Mertens uit Bodegraven. Tevens wordt op 8 november, om half negen 's avonds, in de toonzaal een expositie van werken van Bruno Mertens ge opend. Daarnaast is er een expositie van experimentele plastic meubelen en een show van plastic kleding, ontwor pen en gebracht door Klaus Göhling uit Berlijn. Terwijl de eerste bouwstenen al ge legd zijn voor de fundering van het Dorpshuis, hebben een aantal Soes- terbergse verenigingen nog steeds niet aan het stichtingsbestuur medegedeeld of zij al of niet deelnemen aan de bouwsteenactie. Het ligt in de bedoeling van de archi tect om de steen met de naam of het embleem van de vereniging in te la ten metselen in de buitenmuur, waar mede voor het nageslacht wordt vast gelegd welke verenigingen bij de tot standkoming van de bouw betrokken waren. Vóór 3 november kan men zich nog melden bij het secretariaat van het Dorpshuis, Kampweg 32, tele foon 1275. Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeeL Eerste klas smeermiddelen. Birkstraat 105 - Soest - Telef. 3256 VERKOOP GROM). De Stichitng Katholieke Bejaardenzorg te Soest heeft verzocht een stuk grond te mogen kopen ter grootte van onge veer 3785 m2, gelegen aan het Dorps plein te Soesterberg met de woning Gen. Winkelmanstraat 2 en overige op stallen. B. en W. stellen voor tot ver koop over te gaan voor een bedrag van 243.300.—. De Stichting Gezondheidszorg te Soest heeft verzocht een stuk grond ter groot te van ongeveer 1850 m2, gelegen aan de Nieuweweg hoek Smitsweg te Soest te mogen kopen. B. en W. hebben hier tegen geen bezwaar en stellen voor tot verkoop over te gaan voor een bedrag van ƒ74.000,—. GROND IN ERFPACHT. De Algemene Stichting voor Verzorging en Verpleging van Zwakzinnigen te 's Gravenhage heeft verzocht een per ceel grond met het pand Bosstraat 2 (De Malvahoeve), groot ongeveer 4.70 are in erfpacht te mogen ontvangen. Genoemde stichting wil de Malvahoeve als tijdelijk tehuis gebruiken, waardoor zij in de gelegenheid is haar bestaande tehuizen in Nederland tijdelijk te ont ruimen om daarin de nodige verbete ringen te verrichten. B. en W. hebben tegen deze uitgifte van erfpacht voor de duur van 5 jaar geen bezwaren en stellen voor onder bepaalde voorwaarden en tegen een jaarlijkse canon van 8.000,hiertoe over te gaan. Reeds nu delen wij u mede. dat de volkskerstzangavond dit jaar is vastge steld op maandag 23 december, des avonds om 20.00 uur in de Julianakerk aan de Julianalaan. Wij doen deze mededeling op verzoek, opdat men met deze datum rekening kan houden bij het vaststellen van ver gaderingen, het maken van afspraken enz. De burgemeester is verhinderd deze week op woensdag spreekuur te hou den. Hij zal nu zitting houden op don derdag 7 november van 11-12 uur. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 40.000 stuks in prijzen van 15,tot 16.Middenprijs 15,50. Prijs per kg ƒ2,46.

Soester Courant | 1968 | | pagina 7