Wie is president Nixon Bronchï letten WAT WIL A. DE GOEDE BEELD VAN EEMLAND Eerste exemplaar „Beeld van Eemland" aan de burgemeester aangeboden OMBUDSMAN NA VIETNAMWAT NU MET RAAD EN DAAD Telefoonnummer ziekenauto 5980 Krabbels van Knelis I BOEKHANDEL ADRIAANSEN VAN DE VEN'S BOEKHANDEL Van Kuis weggelopen meisje met auto aangehouden tSv» Recorder staat Maar bij .De Gouden Snaar" Dronken bakfietser reed door rood licht Vrachtwagen verloor 100 liter dieselolie na hotsing Insp. an VI oudenberg nam afscheid van politiekorps Botsingen op Alb. Cuvplaan De Soester Nachtveiligheidsdienst De communistische invloed in Zuidoost-Azië Zuidoost-Azië brandpunt koude oorlog Sportwagen contra autobus Botsing op de hoek Smitsweg-Nieuweweg E. HEUPERS BESTELBILJET Ten gemeentehuize is vanmorgen het eerste exemplaar aangeboden van het boek „Eemland in Beeld", bijdrage tot de geschiedenis - i het volksleven van Eaorn, Coest, T-.-rnes, Bunschoten-Spa kenburg en Hoogland, geschreven door de h E. Heupers te en ver schenen bij Kruseman's uitgeversmaat schappij N.V. te Den Haag. Het boek ls het vierde deel uit de serie „Stad en Dorp" onder auspiciën van het Nederlands Volkskundig Genootschap. De auteur behandelt in dit 167 pagina's tellende boek onder meer het ontstaan van de plaatsen Baarn en Soest (Baero en Soys). het ontstaan en de betekenis door de eeuwen heen van de rivier de Eem, terwijl tevens de nodige aandacht wordt besteed aan de schutspatrones van Soest, Sinte Aagt. Aan deze schutspatrones ontleent het Grote Gild van Soest, officieel Sint Aagtenschuttersgilde of Groot Gaasbee- ker Gilde, zijn naam. Zeer uitvoerig wordt in het boek verhaald van het oude, hoofdzakelijk agrarische verleden van Soest met voorbeelden en foto's van datgene, wat in Soest nog aan dat grijze verleden herinnert: een grafheuvel op de Eng. de schaapskooi aan de Peter van de Bremerweg en één bij de boederij Het Klooster aan de Lange Brinkweg. Tevens wordt verwezen naar een schat aan historische gegevens in andere lite ratuur. De heer Heupers. woonachtig aan het Kerkpad, heeft vele jaren aan de voor bereiding van dit boek gewerkt. Bur gemeester mr. S. P. Baron Bentinck beloonde dat met een voorwoord. Hij schrijft onder meer: „De opgeroepen beelden spreken de in hirtorie ge- interesseerden aan, doch evenzeer hen. die belang in de streek en haar bevol king stellen, deze nader willen leren kennen en beter begrijpen. Het boek verschijnt in een voor Eem land belangrijke periode. De grote maatschappelijke veranderingen van de laatste honderd jaar zijn allerminst aan haar voorbij gegaan. Thans even wel ziet het er naar uit. dat deze streek, deel uitmakend van en nauw betrokken bij de dynamische ontwik- keling van het westen van het land. voor tot nu toe ongekende veranderin gen staat. De huidige en toekomstige generaties zullen zich moeten blijven realiseren, dat de werkelijkheid van het thans in het verleden geworteld is: een momentopname van een voor gaand groeiproces. Daartoe is het nodig dat zij, die vorm en gestalte geven aan de wereld van morgen, bij hun arbeid zoveel mogelijk oude structu ren handhaven en de belangrijkste merktekens uit het verleden ontzien, zoals karakteristieke woningbouw, be planting. wegen en watergangen. De stedebouwkundige en planologische fa- ce-lifting mag niet zover gaan. dat het gezicht van Eemland. zowel van stad als platteland, zijn eigen karaktertrek ken verliest", aldus de burgemeester in het voorwoord. Dinsdag hopen wij nader op dit voor iedere Soester buitengewoon interessan te boek terug te komen. Hoostdrank In tabletvorm. 95ct Woensdagmorgen, lang voor het och tendgloren. is in Soest het 15-jarige meisje A. N. uit Utrecht aangehouden. Het meisje bleek van huis te zijn weg gelopen. Zij werd. met twee mannen, in een auto aangetroffen. Enkele uren na dien is zij overgeleverd aan de kinder politie in haar woonplaats. De politie hield de wagen tijdens een controle om vijf uur aan. Het meisje begon zich ai direct te verontschuldi gen. omdat zij geen rijbe. ijs bij zich had. Zij verklaarde echter achttien jaar te zijn. in Amsterdam te wonen en probeerde de politie wijs te maken, dat het allemaal wel goed zat. Dat bleek echter weldra niet het geval. Het meisje gaf toe. uit Utrecht afkomstig en van huis weggelopen te zijn. De auto. die zij bestuurde, bleek eigendom van de Amsterdammer J. S., die met een vriend achterin zat. Op de hoek van de Birkstraat en de Soesterbergsestraat veroorzaakte de Amersfoortse woonwagenbewoner K. P. woensdag een aanrijding, nadat hij met zijn gemotoriseerde bakfiets door een rood stoplicht was gereden. Weldra bleek, dat de man teveel aan Bacchus had geofferd en de kleuren van het verkeerslicht niet meer zo best kon on derscheiden. Het gevolg was een bot sing met een vrachtauto, bestuurd door G. L. uit Breda, die vanaf de Soester bergsestraat de rijksweg opreed. De dronken woonwagenbewoner is ter ontnuchtering ingesloten. Een vrachtauto uit Hoogland is dinsdag morgen honderd liter dieselolie verloren, nadat hij op de Van Weedestraat met twee auto's in botsing was gekomen. In totaal raakten vier wagens bij de aan rijding betrokken. Alle voertuigen wer den beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich evenwel niet voor. Het ongeluk gebeurde, toen de 65-jarige C K. uit Soest vanuit de berm met zijn auto de weg opreed, zonder op het verkeer te letten. Een achterop komende auto, bestuurd door mevr. J. W. uit Soest reed tegen de linker zijkant van de wagen en schoot toen naar de lin ker weghelft, waar een botsing met een tegemoetkomende vrachtauto volgde. De vrachtwagenbestuurder C. K. 'it Hoog land verloor de macht over het stuur en reed tegen een aan de overkant ge parkeerd staande auto van het gemeen telijk gasbedrijf. Bij de botsing raakte de tank van de vrachtwagen lek. waar door honderd liter dieselolie de weg op stroomde. De brandweer is onder lei ding van de onder-commandant Huizin- ga enige tijd bezig geweest om de glib berige en vette massa weg te spuiten. De materiële schade was vrij aanzien lijk. Daarover spreekt de heer Lid van de Tweede Kamer, op de eerste openbare vergadering van dc afdeling Baam-Soest van D '66. De vergadering wordt gehouden a.s. maandag 11 november in het W^jkgebouw van de Emmakerk, Regentesselaan in Soest. Aanvang 8 uur - Toegang vrij Na afloop discussie Tijdens een besloten bijeenkomst op het politiebureau alhier heeft inspecteur G. D. H. van Woudenberg afscheid geno men van het Soester politiekorps, waar van hij drie jaar deel heeft uitgemaakt. De heer Van Woudenberg is per 1 no vember benoemd tot inspecteur-waarne mend korpschef te Alphen aan de Rijn. nadat hij eerst van zijn benoeming tot inspecteur-korpschef te Meppel om per- sor -■'ijke redenen had afgezien. Hoofd inspecteur H. G. Scholtmeijer dankte de heer Van Woudenberg voor zijn bij drage in het leiden van het korps. De hee Scholtmeijer wees op de prettige samenwerking en onderlinge verstand houding. De heer W. v. d. Brink bedankte de scheidende inspecteur voor de wijze, waarop hij als voorzitter van de Soes ter Politie Sport Vereniging leiding heeft gegeven aan het plaatselijk politie- sportgebeuren. De heer v. d. Brink, thans zelf voorzitter van S.P.S.V., bood de heer Van Woudenberg een paar boe ken cn zijn vrouw bloemen aan. Ook de heer Van Woudenberg zelf wees op de immer prettige samenwer king binnen het korps en de S.P.S.V. Bij .wee botsingen op de Albert Cuvp laan zijn woensdag verschillende auto's beschadigd, terwijl één der inzittenden licht gewond raakte. Op de hoek van de Molenstraat en de Albert Cuvplaan kreeg de automobiliste mej. W. W. uit Soest geen voorrang van de autobe stuurder B. uit Bussum. Het gevolg was. dat beide wagens tegen elkaar reden, waarna de 19-jarige autobestuurster nog eens het trottoir op reed, een muurtje ramde en tenslotte in de tuin van per ceel 57 tot stilstand kwam. De auto werd zwaar beschadigd, maar persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Op de hoek van de Albert Cuvplaan en de Prins Bernhardlaan kreeg G. van B uit Soest geen voorrang van mevr. H. D. uit Baarn. Ook dat had een bot sing tot gevolg, waarbij de wagen van mevrouw D. zwaar beschadigd in een tuin tot stilstand kwam. De bestuurster van de wagen raakte licht gewond. Zij klaagde over pijn in het hoofd en is door een arts behandeld. CONTROLE E.\ BEWAKING TEGEN INBRAAK. DIEFSTAL. BRAND EN VERNIELING Speciale prijzen en eerslc klas service. HOOFDKANTOOR VAN DE VELDEPLANTSOEN 39. TELEF. 2201 Reeds in de Troonrede werd de Intro ductie van een ombudsman aangekon digd. Minister H. K. J. Beernink heeft nu nader gepreciseerd, dat de regering voorstandster ls van een onafhankelij ke figuur, niet in dienst van het parle ment, die zelfstandig onderzoeken moet kunnen instellen en zijn taak moet ver vullen in overleg met de commissies voor verzoekschriften en de kamerleden. Het is bijzonder jammer, dat de rege ring hiervoor een soort van ambtenaar wil aanstellen, die ongetwijfeld op amb telijke wijze ruggespraak zal houden met de verantwoordelijke ambtelijke in stanties over de ingekomen klachten over onze ambtelijke bureaucratie. Be ter zou het zijn, als een hoog geplaat ste figuur als coördinator op deze ver trouwenspositie werd benoemd. In dit verband moeten wij altijd denken aan prins Bernhard, die reeds vele jaren als een ombudsman ontelbare Nederlanders heeft geholpen als zij onheus waren be handeld, niet aan hun trekken kwamen of tu. sen wal en schip dreigden te ra ken door ambtel.Kce maatregelen. Ieder kan bij hem aankloppen. Iedere brief schrijver ontvangt antwoord. Aan alle klachten wordt aandacht besteed en de prins heeft in onnoemlijk veel gevallen gezorgd voor een betere oplossing. Wij hopen, dat het niet in de bedoeling ligt van de regering om prins Bern hard uit te schakelen, maar dat juist een boven alle partijen en bureaucratie verheven figuur als hij onze ombuds man -iag zijn. Richard Milhouse Nixon. die de komen de vier jaar de Verenigde Staten zal leiden, heeft in ieder geval de kwali teit dat hij een vechter is. Waarschijn lijk is geen van zijn voorgangers in het Witte Huis zo vaak al politiek afge schreven, om dan tegen alle verwachting in glorieus zijn rentree te maken. Sommigen zien hierin echter minder een vertoon van vechtlust dan wel van een bijzondere en minder verkwikkelijke ge slepenheid, waaraan Nixon dan ook zijn bijnaam dankt van Tricky Dick - Dick. die vol trucjes zit. Laten we het stevig instinct om alles te overleven noemen, In elk geval is zijn karakter niet zo'n gesneden koek als dat van zijn opponent Hubert Humphrey. De kleine Richard werd op 9 januari 1913 geboren in Yorba Linda, een klei ne boerenplaats bij Los Angeles in Cali- fornië. Van zijn moeder erfde hij veel van het uiterlijk dat hem zo'n gemak kelijke prooi maakte van politieke te kenaars: het hoger voorhoofd, de wip neus. de bolle wangen, waaraan hij van zichzelf een duistere baardschaduw toe voegde. Vader Nixon deed van alles voor de kost: citroenen kweken, een kruidenierszaak en een benzinepomp- station - alles met grote ijver maar geen navenant succes. Studiebeurs Hoe arm zijn ouders ook waren, ze stuurden hem naar een middelbare school van de Kwakers, vanwaar hij doorging als bursaal naar de Duke uni versiteit, waar hij rechten studeerde. Hij eindigde als op twee na beste, minder door talent dan wel door zijn verbeten hard werken. Nixon probeerde opgenomen te worden in een Newyorks advocatenkantoor, maar hij werd afgewezen. Hij begon zijn praktijk in Whittier in Californië waar ook zijn ouders toen woonden. Op de amateurtoneelclub (Nixon was lid omdat acteren voor een advocaat wel handig was. niet zozeer uit kunstliefde) ontmoette hij Thelma Catherine Patricia Ryan met wie hij in 1940 trouwde. Ir» de oorlog werkte hij eerst bij de prijsbeheersing. voor hij dienst nam bij de marine, waarbij hij als handige jongen kans zag een hamburger-eet huisje te openen op het eiland in de Stille Zuidzee waar hij werd gestatio neerd. Verder is van hem uit die tijd bekend dat hij beschouwd werd als een uiterst bekwaam pokerspeler. In dc politiek In 1946 wist hij een republikeinse groe pering te overtuigen dat hij in staat zou zijn in een van de districten van Cali fornië de populaire zittende afgevaar digde te verslaan en hij deed dit door een verbeten campagne ook. Een paar jaar later ruilde hij zijn zetel in het Huis van Afgevaardigden voor een in de Senaat. Dat was in 1950. Twee jaar later zocht de Republikeinse partij - nog geschokt door de voor on mogelijk gehouden nederlaag van De- wev tegen Truman - koortsachtig naar figuren waarmee dit keer dan wel ge wonnen kon worden. Generaal Eisen- hower werd bereid gevonden en Nixon werd zijn teamgenoot. Nixon werkte hard. de naam van de oorlogsheld Eisenhower trok en de Amerikanen wa ren het Democratisch regime zat: voor acht jaar trokken Eisenhower en Nixon naar het Witte Huis in AVashington. Daar tussendoor speelden allerlei af faires die een eind aan zijn carrière dreigden te maken. Hij raakte betrok ken bij de verraadzaak Alger Hiss. hij encanailleerde zich met de communis ten - maar ock onschuldigenjager Jo- seph McCarthy. In 1960 was hij de Re publikeinse kandidaat die tegen John F. Kennedy in het veld kwam en verloor met een zeer klein aantal stemmen: 118.574, dat is 0,2 van de ruim 68 miljoen stemmen. Beschimping In 1962 probeerde hij zijn rentree in de politiek te maken door het tegen gou verneur Pat Brown van Californië op te nemen - met zo weinig succes dat hij zelf op een persconferentie zei: ..He ren, U zult niet langer Nixon meer hebben om tegenaan te trappen". Dat was niet waar. zoals nu blijkt, maar men kon het zich van hem voor steken dat hij de journalisten niet erg mocht. Zij namen hem kwalijk dat hij met kwalijke insinuaties en eigenlijk onfatsoenlijke aantijgingen zijn cam pagnes voerde alsof laster en beschim ping tot de normale ingrediënten daar van behoorden. De beledigingen jegens Adlai Stevenson bijvoorbeeld - tijdens de presidentschapscampagne van 1952 - werden menigmaal ook Eisenhower te grot. Het leek of hij ieder die het niet met hem eens was maar het liefst zachtheid jegens het communisme in de schoenen schoof. Milder Maar in ander opzicht was het wel waar dat in 1962 Nixon verdween. De winnaar van nu presenteerde zich als „een nieuwe Nixon". Gedaan was het met de grofheden, de nieuwe Nixon straalde behalve een altijd al aanwezige kennis van zaken ook een milder soort wijsheid uit. Hij gaf zelfs wel eens blijk van humor en zijn bot gemoker tegen communisme verdween uit de redes. De man die zo smadelijk tegen Kennedy afging tijdens televisiedebatten, bleek nu meesterlijk uit te komen op het scherm. De hele campagne werd beheerst door de ook opgevolgde adviezen van een keurkorps public relations-mannen - al les voortreffelijk georganiseerd jn wel overwogen gebalanceerd om kiezers voor zich te winnen en zo weinig mogelijk mensen tegen de schenen te schoppen. Dat ae oude Nixon nog niet helemaal weg was, bleek slechts toen hij enige stoten onder de gordel die zijn teamge noot Spiro T. Agnew uitdeelde, niet veroordeelde en tegen het eind van de campagne toen het uitzicht op vrede in Vietnam de kansen van Humphrey deed stijgen, blijkens de opiniepeilingen. Ondoorgrondelijk Hoe het zij: de Nixon van nu is zeker niet meer helemaal de Nixon van toen. i Misschien komt dit doordat hij in zes jaar politiek isolement een redelijke faam verkreeg en ook goed verdiende als advocaat in civiele zaken voor gro te maatschappijen. Aan tact heeft hij ieder geval veel geleerd. Maar hij blijft toch n vele opzichten een ondoorgron delijke figuur, van wie voornamelijk tot zijn omgeving doordringt dat hij on uitsprekelijk verlangt naar macht. Als dat inderdaad dj hele Nixon zou zijn, lijkt hij niet de ideale president. Maar aan de andere kant: hij heeft in de politiek ook nooit veel kans gehad zich te uiten. Als vice-president leefde hij geheel in de schaduw van Eisenho wer en verder kan men slechts na een lange rij van falen bepaalde posten be reiken. En al klinken sommige van zijn uitspraken of zijn instelling ten aanzien van buitenlandse problemen zowel als de huidige sociale en radicale kwellin gen der V.S. wat reactionair, men moet niet vergeten dat de campagne noelt een objectief beeld van een kandidaat ge ven. Er zijn legio voorbeelden van presiden ten die in hun ambt tot een formaat groeiden dat niemand in hen had ge zien. Gezien Nixons eerzucht, hoeft niemand eraan te twijfelen dat hij er hard voor zal werken dat zijn ambts periode zo glorieus mogelijk wordt. De Verenigde Staten hebben de bombardementen op Noord-Vletnam gestaakt. De beslissing van president Johnson heeft in feite de onderhandelingspositie van de Vietcong ten zeerste versterkt. In Hanoi Is het besluit van de Amerikaanse president uitgelegd als een „morele nederlaag van de westerse kapitalisten" en ongetwijfeld is dc kans dat ook Zuid- Victnam binnen dc communistische invloedssfeer komt. nu aanzienlek toegeno men. Maar in het gehele tumultueuze gebied, dat geografisch wordt aangeduid als Zuldoost-Azlë, speelt zich thans een ontwikkeling af, waarvan de gevolgen voor dc internationale politiek nog niet zijn te overzien. Dc communistische in vloed heeft zich snel verbreid over dit gebied, zoals eens het hindoeïsme en het boeddhisme zich over deze landen hebben verspreid. En het is twijfelachtig of de bevolking weerstand kan bieden aan de vele miljoenen rode infiltranten, die ge laden zijn met de boodschap van het nieuwe China, de kolossus aan de noorder kim. lakka door te zetten. De Invloed der Chinezen zal in de komende jaren stel lig toenemen, zeker nu de Amerikanen in Vietnam geen militaire overwinning hebben kunnen behalen. Die Chinese invloed wordt gevreesd in Bangkok en Rangoon, in Saigon en Koeala Loempoer, maar anderzijds is de vrees niet geringer zich door samengaan met de westerse mogendheden tegen over het Aziatisch nationalisme te com promitteren. Dat is het grote dilemma in de Zuidoostaziatische politiek. Men vreest de Chinezen (zelfs een man als Ho Tsji Minh doet dat) maar men ge neert zich eveneens met het zo gehate westen tot een samenwerking te komen. Hoe het ook zij. zuidoost-Azië blijft het brandpunt van de ijskoude oorlog. Wat hier gebeurt is voor de gehele wereld van betekenis. Maar het is de tragedie van dit uur. dat de meeste Zuidoost aziatische staten geen democratisch ver weer hebben op het offensief, dat de communisten in dit gebied hebben in gezet C De grote problemen, waarmee zuidoost- Azië worstelt, liggen niet primair op het politieke-, maar op het socio-econo- mische vlak. Honger, armoede en gebrek lopen als zwarte draden door de ge schiedenis van de volkeren van zuid oost-Azië heen. Maar eeuwenlang lag over dit gebied de stille gelatenheid van het oosten, de eeuwige vrede schenken de glimlach van Boeddha, die de men sen hun lot deed aanvaarden in het fi losofisch vertrouwen, dat alle lijden uit eindelijk voert tot een hoger en beter doel. Thans staat men in dit strategisch zo belangrijke gebied voor een moeilijke keus. De keus tussen behoud van tra dities, maar ook het aanvaarden van honger en armoede, óf het meegaan in het moderniseringsproces, dat in de grote steden reeds krachtig aan de gang is. Er zal in Laos en Malakka, in Thai land en in Vietnam, gezocht moeten wor den naar een levensvorm, die het nieu we op harmonische wijze met het oude verbindt. In feite staat zuidoost-Azië thans voor dezelfde worsteling, die ook in het wes ten nog niet is afgesloten. De maat schappelijke beweging, die er in dit ge bied plaatsvindt, is een herhaling van die, welke in het gehele westen over twee werelddelen plaatsvond, een golf slag van haar branding op een stille kust. een echo van haar rumoer in een zame bergen en uitgestrekte savannen. Geen leiders De gebeurtenissen in Laos en Vietnam vormen een bewijs hoe slecht men is opgewassen tegen het samenvallen van internationale beleidsvragen met interne structuurveranderingen. Ook in deze landen, alsook in Thailand en Maleisië, zijn vooruitstrevende mannen. Zij ken nen de materie, zij zien de nood van het volk. zij zien dat er krachtdadig in gegrepen moet worden. Maar zij zijn in de minderheid. Deze voorhoede van Zuidoostaziatische intellectuelen, die niet langer kan be rusten in de verstarde, traditionele denkbeelden van het verleden, heeft po litiek weinig macht. In vele landen ligt de macht bij de conservatieve regenten, die het volk onmondig willen houden. De regentenkliek in Zuid-Vietnam vormt hier een duidelijk voorbeeld van. De leiders in Saigon kwamen niet tot een inspirerend, democratisch beleid en speelden op deze manier de communis ten feitelijk in de kaart, hetgeen na tuurlijk allerminst hun bedoeling was. In Thailand heeft jarenlang een presi dent de lakens kunnen uitdelen, die miljoenen besteedde aan het onderhoud van tientallen vrouwen, met wie hij een verhouding had. Dit gebrek aan een leidinggevende, inspirerende elite is kenmerkend voor vrijwel alle landen in zuidoost-Azië. Er heerst een grote kloof tussen de regenten en het gewone volk. dat om deze reden dan ook niet bereid is de duurzaamheid van de onafhanke lijkheid van hun land te waarborgen wanneer het zou worden blootgesteld aan communistische infiltraties. Het probleem De nadruk, die men na het einde van de tweede wereldoorlog ook in zuid oost-Azië op democratie heeft gelegd, veroorzaakte een terugslag van pessi misme. toen bleek hoe ver men van dit verheven doel bleef verwijderd. In Zuid-Vietnam zeggen vele eenvoudige mensen:: „Of Ho Tsji Minh hier nu de baas is of een van onze generaals, het blijft toch allemaal hetzelfde. Wij heb ben niks te vertellen. Daarom, is het onzin dat onze jongens moeten vechten tegen de Vietcong. Want onze leiders willen net zo min democratie als de communisten dat willen". Dat is het grote probleem in zuidoost- Azië. Het grootste deel van de bevol king voelt een communistische over heersing helemaal niet als een ingrij pende verandering, dus ook niet als een bedreiging, omdat de methoden van zijn huidige, anti-communistische leiders en die van de communisten zelfs nauwe lijks verschillen. „Naast de dictatuur is hier geen alter natief', zo vertelde een Franse missio naris, die al ruim dertig jaar in Indo- China werkt. „Vandaar dat men hier destijds zo'n eerbied had voor een man als Pandit Nehroe, wiens neutraliteits politiek hier erg werd vereerd. Dilemma Zuid-Vietnam is a.h.w. een voorland, een strandmeer van de Chinese bescha ving. Via het bevriende Noord-Vietnam heeft rood-China de volle gelegenheid zijn „uitstraling" in Zuid-Vietnam. Laos, Cambodja. Thialand en wellicht Ma- Op de hoek van de Den Blieklaan en de Bosstraat raakte woensdag een Alfa Romeo sportwagen van H. S. uit Soest zwaar beschadigd, nadat de bestuurder een bus. bestuurd door J. P. uit Soest getn voorrang had verleend. De per sonenwagen reed tegen de zijkant van de bus. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De bus liep vrij geringe materiële schade op. WATERVLEKKEN. - Hoe kan men wa tervlekken uit teakhout verwijderen? Antwoord: U kunt een paar huismid deltjes gebruiken: 1. Stevig wrijven met een verwarmde kurk, 2. met wat lisol (een paar drup pels) op een doekje. 3. 1. deel naai machineolie, 1 deel brandspiritus met een doekje inwrijven en met weinig was of teakolie nabehandelen. Dit gaat niet in één keer. Lukt het niet met een van deze metho den, haalt U er dan een meubelmaker bij, want dan is een ingrijpende behan deling nodig. Ajje ut ming vraogt I dan molt zeige dak I de leste jaore nogal I is een bietje tekeer bin egaon over de 1 vliegtuuge op Soes- I derbarreg. Da vaalt I netuurluk heul beste begrlepe, waant zoon lolletje ist nie om aije un bietje lelt te slaope, wakker gr. maokt te worre deur een paor vaan die bar laogvliegende straolgevaale. Maor daor is noeng eenmaol nic veel an *e doen, en heppik noing der maor bie neergeleld. Ik hep ok al us gezeit dak der over hep gedoch om in ming eentje t? gaon demestrere, maor ik hep daor bic- die poort is effe staon te Weke, maor daat haolt heul niks uut \\aam mit de beste wil vaan de weruld ziek geen kaans om de poort in te komme. En as un demestraosie waat uut wil haole, motte de minse waor ut teuge gaot, ut netuurluk wel kenne zien, waant aanders hep ut heul geen zin. Vaandaor dak daor maor vaanof hep ezien- Waant laowe eerluk weze die lewaoij dinge binne der veur ongse vie- lughied. En daor motte wullie maor waat veur over hebbe. De luchmaach-minse vaan hullie Kaant doeng der aalles an omt ketak tusse de burregers en hullie zo goed mogeluk te houwe. Zullie orgaoniezere ope daoge. zodaat iedereen ken zien hoet der op ut vliegveld an toe gaot. En der worde daan bar mooie deemestraosies gehou- we. En daor houwt ut ketak dan mee] op. Maor aachtur de schutting bliekter nog veul meer te gebeure. De maane vaan de bazus, vaan hoog tot laog, en ok de burrugers die der warreke, geve maon- deluks vaan hullie „zwaor" verdiende cente, een bietje of veur ut goedwil- fongds. Daat wiste wullie netuurluk nie. en das ok heul nie belaangriek. Maor vaan de week kwaam effe ant lich daat der mit die cente die zullie zo bie mekaor kriege. heul waat edaon word. In Uterech waster un maan die deur een bar arrege ziekte nie meer kon lope. Allenug mit un waogetje kon die zich nog un bietje verplaotse. Maor da viel netuurluk bar teuge. waant die maan mos dat mit ze haande doen. en die binne ok nie meer zo as die vaan ongs gezongde minse. Noeng haad die man un huurmaan die bie de luchmaach in Soesderbarreg warrekte. en die maan hep de baoze vant goedwilfongds geweze op die maan die zelf geen cente haad veur un nieuwe waoge. Maor de minse van de luchmaach hebbe um wel effe ge matst. Die maan hep noeng un wao ge mit un motor deran. Hie ken noeng wel effe veerder komme as vroeger. Maor daat is nie aalles, waant, heul tevaallig ok in Uterech, waas ok nog un bar 2ieke jonge, die zo meraokels grijg mit un helekopter de luch in wouw. Noeng ist netuurluk zo, daat de minse vaan de luchmaach geen rongdvaortbedrief hebbe. Maor in heul spesiejaole gevaalle word der un uut- zongdering emaok. En die jonge waas ech wel un uutzongdering, hebbe ze ming verteld. Hie waas pas zeuvetien jaor, maor de kaans dattie nog un keer jaorug zou worde was volleguns de dokters nie bar groot. Vaandaor daat der un uutzongdering emaokt wier. Ut is zellufs veurekomme datter un heul vliegtuug vol mit minse de luch ingegaon is mit wel zeuve minse, die allenug maor adum kongde haole mit hulp vaan un apperaot. Die minse bin ne toeng mit un heftruuk ut vliegtuug innebrocht. Bie elleke pesjerrt, waore toen drie minse vaan de mieletere ge- neeskundugge diens. Ut is netuurluk heul nie moeijeluk om je veur te stelle daat veur die min» daat tochhie mit un vliegtuug de ge beurtenis in hullie leve waas. En daorom neem ikke noeng effe ming pet of veur die maanne vaan de luch maach. die naost un barre kwak le waoij maoke, ok nog wel heul waat goeds wete te doen. En waat waor is daat maag gezeit worre. Op de hoek van de Smitsweg en de Nieuweweg zijn woensdag een personen auto en een vrachtwagen met elkaar in botsing gekomen. De bestuurder van de vrachtwagen wilde met zijn combinatie vanaf de Nieuweweg linksaf de Smits- weg oprijden. Alles zou goed zijn ge gaan. als een vlak op de hoek gepar keerde auto op datzelfde moment niet door de bestuurder, de heer H. van S uit Nijkerk achteruit werd gereden. Bei de voertuigen werden bij de botsing beschadigd. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Binnenkort verschijnt Momentopnamen uit de geschiedenis en het volksleven van Baarn, Soest. Eemnes, Bunschoten, Spakenburg en Hoogland. Tot 15 november kunt U nog intekenen. (Prijsvoordeel ƒ2,50.) Daama is de prijs 17.50. Ondergetekende, naam adres Woonplaats wenst in te tekenen op exempl. Heupers, Beeld van Eemland, tegen de speciale voorintekenprijs van 14,90. Handtekening Inleveren bij BURG. GROTHESTRAAT 32, TELEFOON 2529 SOESTERBERGSESTRAAT 53, TELEFOON 2419

Soester Courant | 1968 | | pagina 13