t Soest toen - Soest nu DICTATUUR VAN DE STRAAT Telefoonnummer ziekenauto 5980 II BASIS SOESTERBERG SCHONK INVALIDE MOTORWAGENTJE V.V.V.-nieuws Het oog gericht op koning Hoessein STERLISEREN Vrijdag 8 november 1968 47e jaargang no. 85 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redaetie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Prins Bernhard opent NEC-vestiging in Soest Lisette Vreeswijk tweede in districts-voorleesfinale Grote feestavond in het Verenigingsgebouw Duitser bekent aantal inbraken in scholen Sturen in elkaar hersenschudding mmw Zangdienst in Emmakerk Verkoop Kinderzegels SOESTER ((iOURANT Abonn. p. kwart 1325, per post ƒ4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en Trfldag Het demonstreren door studenten wordt meer en meer een modeverschijnsel, een soort puberteitsuiting van herrieschop- pen, om zich te laten gelden terwijl men nog niets is, en zich machtig te voelen in en door de massa, om angst voor de studie- en levensstrijd te verbergen en frustaties af te reageren. Uit verontrusting over dit of dat? Die verontrusting zit niet zo diep. Met ge zamenlijk demonstreren van het ene punt naar het andere en wat felle taal tegen de behoeders van de orde schijnt men zich al van die verontrusting te kunnen verlossen. Dan heeft men aan de vermeende plicht tegenover het ob ject waarvoor men demonstreert, vol daan. Waarop men een volgend onder werp opzoekt. Er zijn er altijd voldoen de te vinden waarover men zich in jeugdige onbezonnenheid wat kan op winden, een aantal medestanders op de been kan brengen en daarmee de over heid wat kan pesten. Vietnam is al wat afgezaagd en wordt helemaal een moeilijk onderwerp nu de eerst tot moordenaar uitgekreten presi dent Johnson vredesbesprekingen poogt door te drukken. Als Noord-Vietnam daar eens niet op ingaat of zijn eisen te hoog blijft stellen om tot een aan vaardbaar accoord te kunnen komen, dan zien we de studenten toch nog niet demonstreren tegen zo'n houding van Noord-Vietnam. Evenmin als ze bij de laatste demonstraties geprotesteerd heb ben tegen de Russische troepen in Tsjecho-Slowakije of tegen de felle oor logspraat van Egypte of tegen de af slachtingen in communistisch China. Wel tegen de veroordeling van studen ten wegens huisvredebreuk in het Mexi- caant consulaat te Amsterdam, de ju stitie beschuldigend van verblind dienen der gevestigde macht. Alsof er geen wetten bestaan waaraan we ons, en dus ook de studenten, hebben te houden. O wee als er eens een groep andersgezinde demonstranten een inval zou hebben gedaan in de lokalen van een studen tenvereniging. Dan zou men bij diezelf de justitie en de politie aandringen op vervolging en veroordeling van de schul digen en zou het vonnis hen altijd te laag lijken, misschien ook daarom dan weer van klassejustitie spreken. Als een burgemeester opkomt voor de vrijheid van beweging der niet-demon- strerende burgers, als een rector-mag- nificus voor een andere groep studen ten de vrijheid tot collegebezoek wil bewaren, dan eist men van hen her roeping van deze beslissingen, een toe staan en goedkeuren van wat het be stuur van de studentenvereniging wil de. Zij willen niets te maken hebben, niet geremd te worden door wat ande ren wensen, alleen hun demonstratie is van belang. Alles en ieder die daaraan moeilijkheden in de weg legt, is ontole- reerbaar en geeft aanleiding tot nieuwe demonstraties. Het is de zuivere diktatuur van de straat, van de massa. En het meest on gelukkige ervan is, dat de studenten dit, in hun jeugdige onervarenheid, zelf niet in de gaten hebben. De meesten laten zich meeslepen in de massahysterie, waarin de nazi's en de communisten zo knap waren om die tot ontwikkeling te brengen, opgejuind door wat linkse ele menten, die daarvoor speciaal opdracht hebben. Voor de meesten is het niet an ders dan een leuk spelletje, agentje en magistraatje pesten. Er zit niets heldhaftigs in, want het ge beurt alleen maar „en massa", waarin de persoonlijkheid ondergaat en onont dekt blijft. Wanneer men de demon stratie-eisen, zowel ten aanzien van de numeris-fixus als wat andere onderwer pen betreft op de keper beschouwt, staat men versteld van de onbezonnen heid hiervan, van onwetendheid en niet doordenken over de mogelijkheden en onmogelijkheden, over wat gedaan is en gedaan wordt ter verbetering, over po litiek onbenul en eenzijdigheid. Slechts dankzij het massale optreden, de herrie die men schopt en de publicatie die er daardoor over gebracht wordt, lijkt het allemaal heel wat te betekenen te heb ben, maar het is niet veel anders dan jeugdige oppepperij, en eigen belange tjes dienen, met verontachtzaming van andere rust en vrijheid. Men moet het vooral niet te gewichtig willen maken. Z.K.H. Prins Bernhard heeft zich bereid verklaard, de drive-in voor export-voor- lichting van de Nederlandse Export Combinatie (N.E.C.) te openen Dit ge beurt donderdag 21 november, 's mor gens om tien uur, bij gelegenheid van de officiële ingebruikstelling van het nieuwe exportcentrum Huize Neclen- burgh aan de Soesterbergsestraat alhier. De drive-in voor instant-hulp aan on dernemende exporteurs is overigens slechts één van de activiteiten, die in Necklenburgh worden ontplooid. Ook het onlangs opgerichte Centraal Bureau voor Fusiebemiddeling en de N.E.C.- praktijkschool voor ondernemerskunde zijn hier ondergebracht. Lisette Vreeswijk, die onlangs de plaat selijke voorlees wedstrijd in het kader van de kinderboekenweek heeft gewon nen, is op de districtsfinale in Zwolle als zeer eervolle tweede geëindigd. Daar mede is zij met nog zeven jongens en meisjes uit de hoogste klassen van de lagere school doorgedrongen tot de lan delijke finale, die morgenavond tussen zeven en acht uur via Nederlanu 2 zal worden uitgezonden. Zaterdag 16 november wordt in de gro te zaal van het Verenigingsgebouw aan de Steenhoffstraat een grote feestavond georganiseerd door de Amersfoortse ac cordeon- en operettegroep „Ardito". Na het slotnummer van Ardito volgt een dansavond. Voor de voorverkoop adressen verwijzen wij naar de adver tentie in de courant van j.1. dinsdag. In deze advertentie werd als datum van uitvoering abusievelijk zaterdag 15 no vember vermeld, dit moet natuurlijk zaterdag 16 november zijn. Een dag na de ruwe inbraak in de la gere technische school Eemland is bij Soesterberg de dader aangehouden. De Zeister politie trof daar een man aan die in een auto lag te slapen. Nader aan de tand gevoeld, bekende de man, een 29-jarige Duitser, kort tevoren te hebben ingebroken in de technische school en de aangrenzende kleuterschool. Er werd in de technische school een zeer grote ravage en schade aangericht, maar uiteindelijk vond de dader niets beters dan twee pakjes sigaretten. Uit de kleuterschool keerde hij zelfs hele maal met lege handen treug. Inmiddels heeft de Duitser ook reeds inbraken be kend in scholen te Amersfoort, Baarn en Abcoude. Ook de auto, waarin hij lag te slapen, was van diefstal afkoms tig. Verleden jaar heeft de man in Arnhem een gevangenisstraf uitgezeten. Kort nadat hij uit de gevangenis was ontslagen, keerde hij naar Nederland te rug, nadat hij eerst als ongewenste vreemdeling over de grens was gezet. Onderzocht wordt, of de Duitser ook de dader is van een grote inbraak bij wo ninginrichting Wijnands aan de Soester bergsestraat. Via de brandtrap en het balkon moet iemand zich toegang heb ben verschaft tot de slaapkamer van de familie Wijnands. De inhoud var de lin nenkast werd grondig doorzocht en met succes, want toen de bewoners thuis kwamen en de inbraak ontdekten, bleek er bijna ƒ7800,te zijn verdwenen. De Duitser heeft de inbraak tot nu toe ont kend. Op de Torenstraat zijn maandag de sturen van twee fietsen in elkaar ge raakt, waardoor de berijdsters, twee meisjes kwamen te vallen. De 15-jarige I. van T. uit Soest kwam met haar hoofd op de weg terecht en liep ver moedelijk een hersenschudding op. Zij is opgenomen in het ziekenhuis Zonne gloren. Het basisgoodwillfonds van Soesterberg heeft een invalidewagentje van ongeveer 1*00,geschonken aan de heer A. G. Daalderop (53), een zwaar invalide man uit de Oranjerivierdreef in Utrecht. De Het Dolfinarium te Harderwijk ver- anders nog wel eens haar programma, wat betreft de demonstratieuren en de officiële sluitingstijd. Na nogmaals grondig geïnformeerd te hebben, kunnen wij U dan nu vertellen, dat de dolfijnen tot en met 1 december bezoek kunnen ontvangen en dat de uren van hun demonstraties tot aan die datum zullen zijn: 12.30, 14.00 en 15.30 uur. Deze maand kunt U de kinderen nog meenemen naar Harderwijk. De Stadsschouwburg in Utrecht geeft U gelegenheid het cabaret van Wim Kan en Corrie Vonk te genieten. Voor deze bijzondere gelegenheid heeft men de plaatsbespreking, wat betreft via V.V.V. Soest, op 4 dagen tevoren gezet. Daar boffen we dus bij. Het cabaret blijft tot en met zondag 17 november in Utrecht. Daarna ontvangt het Grand Theatre te Amersfoort het gezelschap op dinsdag 19 en woensdag 20 november. Hiervoor moet U vanaf vrijdag 15 november aan de kassa van het Grand Theatre zien uw plaatsen besproken te krijgen. U kunt daar om 12 uur terecht. Van het november-nummer „UIT IN AMERSFOORT" hebben wij een klein aantal exemplaren toegezonden gekre gen, zodat wij hiermede enkele geïnte resseerde V.V.V.-leden graag plezier doen. Er bestaat zoveel in, dat de moei te waard is, dat wij U raden het maar to vlug mogelijk te komen halen. Wie het eerst komt... U weet het! Het Julianaplein, vijftig jaar geleden 1 M Dezelfde plaats nu hee7* Daalderop is grotendeels verlamd als gevolg van een aandoening van het ruggemerg, waarvan de eerste verschijn selen zich veertien jaar geleden open baarden. De heer Daaldercp kan niet meer werken. Hij had tot dusver een oud gemotoriseerd wagentje, maar het was te oud om nog te gebruiken. Een beroep op de gemeente invalide-organi saties en andere instellingen was tever geefs, waarna het basis goodwillfonds van Soesterberg de helpende hand reik te, nadat het door de korporaal E. Dol op de heer Daalderop opmerkzaam was gemaakt. De voorzitter van het goodwillfohds, kapitein J. Bode, overhandigde dinsdag middag tijdens een korte bijeenkomst op Soesterberg het wagentje. Het is in zo goed als nieuwe staat aangekocht en daarna door de eigen technische dienst aangepast aan de specifieke eisen van de heer Daalderop. Mevr. Daalderop kreeg bloemen aangeboden van kapitein Bode. De gelden van het goodwillfonds wor den beheerd door een commissie, die ook beslist over de toewijzing. De adres sen van kandidaten moeten echter door derden worden verschaft. Iedereen, die op de vliegbasis Soesterberg werkzaam is, draagt vrijwillig bij. In totaal dragen ongeveer duizend mensen bij. Het basis-goodwillfonds bestaat thans vijf jaar. Tot dusver heeft men schen kingen gedaan aan de Stichting De Nieuwe Weg te Soest (voor de aankoop van speelgoed ten behoeve van gehan dicapte kinderen), de Rudolphstichting te Hamersveld (voor de aankoop van een mini-autoracebaan voor de moeilijk opvoedbare jongens van het internaat) en de Stichting Dorpshuis Soesterberg als bijdrage in de hoge kosten van de stichting van een dorpshuis in deze voor een belangrijk deel uit militairen be staande gemeenschap. De schenkingen worden onregelmatig gedaan. De aanvraag voor een nieuwe financiële tegemoetkoming is inmiddels al weer ontvangen en in behandeling genomen. Het spande reeds lang in J'ontenië. 1De propaganda van Nassers radlo'^a'™ al vele maanden Hoesseins onderdanen rijp gemaakt voor het uitroepen van oe republiek, te weten een republiek die zich krachtiger tegenover Israël zou op stellen. De koning had dat steeds ach terwege gelaten in het besef dat een actie tegen Israël door de Arabische sta- ten samen alleen zin had als er een re delijke kans op succes bestond. Hij is daarmee twee keer gedupeerd, vooral in juni van vorig jaar toen Jor danië door verlies van de helft van zijn grondgebied het grootste deel van de rekening van de oorlog kreeg te betalen. Het land was er economisch al beroerd aan toe en dat is er niet beter op ge worden. Het is duidelijk dat Hoessein er zeker niet naar snakte, nog eens de oorlog over zijn koninkrijk heen te la^e7} rollen. Maar dat wil nog niet zeggen dat hij daarom stond te dringen om met Israël te gaan onderhandelen, iets wat vooral de militante Palestijnse guerilla- commando's hem aanwrijven. Als Hoessein zoveel hij kon tegen de guerilla's optrad, dan was het omdat hij wist dat deze strijders met hun raids op Israëlische gebied als het ware vroe gen om Israëlische vergeldingsacties; dat wil zeggen nog meer schade aan men senlevens en aan vernielingen die de koning zijn land liever bespaarde. Temeer omdat de guerilla-acties in feite toch geen oplossing kunnen afdwingen voor de problemen van het nabije oos ten. Het probleem voor Hoessein echter was dat de guerilla-strijders onder de be volking populair waren - bovendien werden ze beter betaald dan bijvoor beeld Hoesseins eigen soldaten en zorg den dus ook voor goede zaken in dö dorpen waar ze hun intrek namen. Hoes sein durfde het niet aan hard op te tre den tegenover deze mannen die zich konden koesteren in een soort helden verering: hij zou zich daarmee bij vele simpele zielen afschilderen als een bondgenoot van de Israëli's en dus als een verrader van de Arabische zaak. Zijn motief om nu wel in te grijpen en met vuurgevechten guerilla-eenhe- den op te ruimen is dat deze groepen het op zijn troon hadden voorzien- Of dit waar is, staat te bezien, maar dat de guerilla's hem met genoegen zouden af zetten is wel zeker. Maar bovendien heeft Hoessein gemerkt dat Israëls me thode van fel terugslaan nog steeds leeft. De raid op Egyptisch gebied om Nasser te laten voelen dat zijn trotse Asoeandamproject kwetsbaar is, getuigt ervan. En de vorst mocht gerust vrezen dat de krijgszuchtige taal uit Egypte de guerrilla-strijders op zijn erf wel een* kon aanzetten tot nieuwe krachtsin spanningen. Met als gevolg natuurlijk weer eens Israëlische tegenactie - bij voorbeeld het opblazen van wat elek trische centrales of zoiets, waardoor Jor danië meer zou verliezen dan het guer rilla-succes waard was. Zo gedwongen is Hoessein tot zijn ingrijpen overge gaan. De vraag is of hij hiermee zijn troon weer wat steviger heeft geschoord, of dat hij genoeg nieuwe afkeer heeft ver wekt die hem bij een volgende gelegen heid gegarandeerd zijn koningschap en wellicht ook zijn leven kost. KANTMAN. Nauwelijks is het rumoer om het voor en tegen van de „pil" verstild, of een vergadering van zeer wijze mannen (artsen, specialisten en medische hoog leraren) houdt een pleidooi voor ste rilisatie. Volgens de voorzitter van de Protestantse stichting ter bevordering van verantwoorde gezinsvorming wordt sterilisatie vrijwel unaniem aanvaard als middel van geboorteregeling. In Amerika zijn reeds twee miljoen men sen gesteriliseerd. De directeur van het instituut voor anthropologie te Utrecht bepleit sterilisatie bij vrouwen boven de veertig jaar, omdat gebleken is dat het aantal erfelijke afwijkingen van hun kinderen tienmaal zo hoog is als van een moeder die jonger is dan 25 jaar. Maarsterilisatie is een operatieve in greep, die gelijk onherroepelijk is. Wie zich daar aan onderwerpt, doet voor al tijd afstand van de kinderzegen. Al zou later de wens naar kinderen weer ko men te overheersen, b.v. na hertrouw van een weduwe, dan nog is er geen terug mogelijk. Daarom zou deze stap pas het allerlaatst mogen worden over wogen, als alle andere wegen of mid delen om bepaalde redenen minder ge wenst of niet mogelijk zijn. Bovendien moeien de betrokkenen dan zeer goed en uiterst objectief worden voorgelicht door neutrale medici. En op dit punt is zeker nog wel enige uitbreiding van de voorlichtingsmogelijkheden gewenst. Zondagavond 10 november, om 8 uur, is er een zangavond in de Emmakerk, Regentesselaan. Het bekende koor „Sur- sum Corda", o.l.v. de heer L. J. Meijer, zal hieraan medewerken. Organist is Gert Muts. Iedereen die zingen wil is van harte welkom. De Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers verzorgt ook dit jaar weer de verkoop van Kinderpostzegels en kaarten „Voor Het Kind". Het plaatselijk comité bestaat uit de dames: M. C. F. van Bolhuis-Lukkien, N. ten Berge-Honigh en J. C. Wessels Boer-Van Mens. Het comité wordt bij gestaan door vele U.V.V.-sters. Tot 31 december zijn op het postkantoor van maandag tot en met vrijdag telkens twee dames aanwezig van 9 tot 3 uur. De verkoop begint op dinsdag 12 no vember. Alleen op die dag zijn de Eerste-dag Enveloppen verkrijgbaar. Deze z.g. First-day-covers moeten de zelfde dag op het postkantoor worden afgegeven om van het voor verzame laars zo waardevolle stempel te worden voorzien. De prijs van de postzegels is dezelfde als verleden jaar. Zo U weet is op iedere zegel een toeslag ten bate van Het Kind. Daardoor kosten de zegels: 12 en G is 20 ct. 15 en 10 is 25 ct. 20 en 10 is 30 ct. 25 en 10 is 35 ct. en 45 en 20 is 65 ct. De serie kost ƒ1,75. Er zijn ook velletjes met zegels in gangbare waarden voor 2,50. Behalve postzegels is er ook een prach tige collectie kaarten kerst- en nieuw jaarskaarten. De prijzen variëren van 15 cent tot 1,25 voor fraaie reproducties op zijde gedrukt, alles in bijpassende envelop. Vorig jaar bracht de actie ruim ƒ4100,- op. Mogen de dames weer op U reke nen om een nog groter bedrag bijeen te brengen ten behoeve van grote en klei ne instellingen waar kinderen de voor hen nodige verzorging krijgen. U kent toch de Pro Juventute kalender? Weet U dat die ook op het postkantoor verkocht wordt? De U.V.V.sters zullen U graag helpen. Voor nadere inlichtingen en bestellingen mevr. Van Bolhuis, P. C. Hooftlaan 35 tel. 4411.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1