Gretna Green geen trekpleister meer? De Italiaanse mode is sober maar aantrekkelijk Meester, welbedankt! 2. Een bijzonder zwierige jeugdige cocktaücreatie: blouse met wijde pofmouwen, fantasiehesje en wijde bevallige rok. In de taille een gedrappeerde kettingceintuur. De geleerde heren verwachten deze winter weer een griep-epidemie. Het bekende griepje is zo'n algemeen ver schijnsel. dat we ons maar nauwelijks kunnen voorstellen dat zo'n algemene griepaanval zoveel beroering wekt in de medische wereld. Maar de influen- za-epidemie die men thans verwacht heeft een bijzonder nare kant. Ze heerst op het ogenblik in Azië en is al hier en daar overgewaaid naar Amerika en nu komt het men heeft vastgesteld dat ze wordt veroorzaakt door een tot dusver nooit aangetroffen virus. Tegen alle vormen van griep heeft men voor behoedsmiddelen in de vorm van vac cinatie, maar voor dit nieuwe virus is nog geen vaccin gekweekt. In tal van laboratoriums in de Ver. Staten werkt men thans koortsachtig aan een vaccin, dat de opmars van deze Aziatische ziektekiem naar de Westerse wereld kan stuiten. Het verdient dus wel aanbeveling dat u op uw hoede blijft. U kent de ver schijnselen van groep wel. Het algehele gevoel van ziek-zijn overvalt u als het ware als een dief in de nacht. Dit ge voel gaat gepaard met koorts en hoofd pijn, pijn achter de ogen, spier- en ge wrichtspijnen, hoesten, niesen, en soms met buikpijn en braken. Het nare is bo vendien dat u zich nog wekenlang slap en ellendig voelt nadat u genezen ver klaard" weer aan de slag bent gegaan. Om u nog wat extra (maar niet no deloos) ongerust te maken, in 1957, het jaar van de laatste in ons land gecon stateerde Aziatische griep stierven er in Nederland 2.000 personen aan influ- zal in het rampjaar 1918 verloren over de hele wereld miljoenen mensen het leven door de Spaanse griep. Laat u dus inenten als dat mogelijk is en brengt dat moeilijkheden mee, ver waarloos een gewoon griepje" niet. Hoe eerder u uw bed induikt, des te meer kans hebt u er snel, vlot en heel huids doorheen te komen. 1. Een middagtuniek van opmerkelijke stijl: onder de geplooide bo venrok komt een eveneens geplooide rok uit. De ceintuur is breed en heeft een grote siergesp. Er wordt wel eens vergeten dat Parijs niet het alleenverto ningsrecht van de damesmode heeft - Italië blaast in dit óp- zicht ook een aardig en modieus partijtje mee. Wel moet wor den toegegeven, dat de Italiaanse couturiers minder opvallen de modellen creëren dan hun Franse collega"®. Wat de Ita liaanse kleding voor het komende seizoen betreft is het opval lend, dat de modelijn voor overdag strak is gehouden. De tu- nieks bestaan uit smalle, rechte en lange jasjes, en korte, ge rende rokken; de wintermantels munten zelfs uit door sober heid. Alle fantasie en creativiteit schijnen de Italiaanse mode koningen bewaard te hebben voor de avondcollecties, die dan ook uitbundig zijn uitgevoerd. Gekleurde doorzichtige mousse- lines zijn hiervoor favoriet, terwijl struisveren, wapperende stroken, wijde rokken en veel borduursels de avondmode bij zonder exotisch maken. Sommige creaties zijn zelfs geïnspi reerd op de Oosterse dracht, compleet met tulband en een sieraad op het voorhoofd. De haardracht is in stijl gebleven; bijzonder sober, strak naar achteren gekamd en eindigend in een wrong of staart wordt mode. Alles bij elkaar genomen is het boeiend genoeg om de komende winter op z"n Italiaans gekleed te gaan. U zult wel nieuwsgierig geworden zün door de kop boven dit artikeltje en daarom zal ik u niet langer in on zekerheid laten. ..Meester, welbedankt" ls de titel van een documentaire (als paperback) van de bekende auteur C. Wilkeshuls over de school van 1900 tot nu. De titel heeft betrekking op de „wellevende zin", welke veel kinderen vroeger bij het afscheidnemen van de lagere school tegelijk met een hand druk .uitreiken' aan d «meester: „Dag meneer. En welbedankt voor het geno ten onderwijs". Die kleine huichelaars: ze meenden er immers niets van. Maar dat begrepen de meesters van vroeger ook wel. Ze konden het nog niet me- nen, omdat ze te jong en te speels wa ren om zich te realiseren welk een voorrecht het is onderwjjs te kunnen en mogen genieten. Er was een tijd, nog niet zo heel lang geleden, dat, met uitzondering van de bevoorrechte klassen en de bijzonder begaafden, de lagere school voor het Nederlandse kind zelfs een eindstation betekende. Dat wil zeggen, als dat kind tot de gelukkigen behoorde die door zijn ouders naar school werd gestuurd. Zo waren er rond de eeuwwisseling (1900) nog ontstellend veel analfabeten in ons land. In Arnemuiden konden van de 70 werkende vrouwen er 51 le zen noch schrijven. 11 konden heel ge brekkig lezen, 8 ,,wat" lezen en schrij ven. In Leiden, de burcht van de we tenschap, konden rond 1900 van de 100 mannen 67 lezen en schrijven, van de vrouwen niet meer dan 37; in Hilver sum bedroeg toen het percentage anal fabeten 63 procent. Maar de kroon der ongel etterheid kwam toe aan de ar beiders van de Dominiale mijnen in Kerkrade, van wie er op de 100 am per 1 (één) was, die lezen en schrij ven kon. Wilkeshuis heeft ,,de school van 1900 tot nu" met verve en kennis van zaken beschreven. Het is geen droge docu mentaire geworden, want het in de hoek staan, strafregels schrijven, school blij ven, en de orde (wanorde) problemen worden even uitvoerig onder de loep genomen als het „ernstige" deel. Daar om zijn we van mening dat zijn bóek bijzonder interessant is voor allen die ,,het schooltje" bezochten of er nu zij het ook in andere vorm nog nauw bij betrokken zijn. En daartoe behoren dan zeker in de eerste plaats de moe ders. (Uitgave Sythoff, Leiden. 288 bladzijden met vele foto's tekeningen en fascimiles. Prijs 9.90). Griep is gevaarlijker dan u wel denkt Een robe-chemisier van kuikentjes geel caties op zakjes en voorpand. De romantiek viert in de slaapkamer zelfs in deze ruwe en materialistische tijd (gelukkig) nog hoogtij, zoals u aan dit smetteloos wit nachthemdje met bijpas send negligé van nylon charmeuse wel ziet. Het bovenstuk met diep decolleté is rijk geborduurd met roosjes, evenals de wijd uitlopende mouwen. Ritselende volants en lange linten verhogen het romantische effekt. (Modél Triumph Inter national) Charme is een gave, die niet gemak kelijk aan te leren is. Zo gauw we er ons best voor moeten doen ontbreekt juist dat natuurlijke, dat er het ken merk van is. Wie gezond en gélukkig is kan gemakkelijk vriendelijk en vro lijk zijn, maar dat is het toch niet al leen. Ook de kwijnende vrouwtjes uit de romans van de vorige eeuw konden blijkbaar al zuchtend en bleek, een onweerstaanbare charme ten toon spreiden. Jammer genoeg blijkt char me niet altijd een volkomen betrouw baar kompas. Juist het lichtvoetige van de charme gaat heel gemakkelijk samen met de luchthartigheid van het karakter en wie daar niet tijdig op verdacht is, kan lelijk bedrogen uitko men. Hebben we eenmaal wat meer mensenkennis vergaard, zodat we er niet meer invliegendan kunnen we genieten van charme als van een bloem of een vlinder, als van iets liefe lijks in het leven, dat echter alleen de oppervlakte raakt. Natuurlijk hoeft dit helemaal niet te betekenen dat iedere innemendheid een dekmantel is voor lichtzinnige of onoprechte gedachten en gevoelens. Het kan evengoed sa mengaan met het liefste en zuiverste karakter dat we ons denken kunnen. Ook zo'n volmaakt mens" immers zal onmogelijk anders dan een prettige in druk, kunnen maken. Er is natuurlijk niets tegen, onze medemensen welwil lend tegemoet te treden. Een al te sterk streven bij iedereen een aange name indruk te maken doet echter on ze eigen persoonlijkheid schade; we verliezen een eigen mening en op eten duur ook daardoor eigen zekerheid. We zullen namelijk nooit slagen in de ze opzet en het gevoel krijgen het nim mer „goed" te doen. Zouden we ons uiterste best doen om in de gunst te komen, dan vindt men ons misschien weer dl te braaf. Beter kunnen we maar rustig onszelf zijn en onszelf daarbij niet als dl te gewichtig zien. We kunnen beter wennen aan de ge dachte dat anderen ons maar heel ge- woón vinden, zóals wijzelf ook het gros van ónze medemensen beschouwen- Dat voorkomt heel wat teleurstellingen. Hóe meer we vervuld zijn van onszelf en van de indruk die we op anderen willen maken, hoe minder sympathiek die indruk zal z\jn. JETTY Crylor*jersey met contrasterende appli- Of de trek naar Gretna Green, het befaamde Schotse paradijsje voor jeug dige trouwlustigen vanuit ons land nog zo groot is als een paar jaar geleden weten we niet; we hebben er geen offi ciële gegevens over. In West-Duitsland begint deze ..vluchthaven". waar vroe ger de jonge paartjes door de smid van Gretna Green in de echt werden verbonden, in het vergeetboek te ra ken. De Duitse douaniers bij de grens post Aken hebben dit als eersten opge merkt. „Vroeger hielden we hier per maand soms meer dan 20 van huis weg gelopen paartjes aan; nu zijn het er nog maar twee en soms ook maar één per maand", aldus de woordvoerder van de grenspost. De douaniers zijn er niet rouwig om, want ze hadden er altijd een boel „ge donder" mee, zoals ze dat duidelijk uitdrukten. Maar in Gretna Green zelf wordt deze ontwikkeling met grote be zorgdheid gevolgd. Ten slotte moeten de jeugdige paartjes volgens de Schotse wet op z'n minst 23 dagen in de plaats hebben gewoond waar hun huwelijk wordt gesloten en het is dan ook voor de Gretna-Greeners een aardig kluitje uit de pap, dat de belangstelling zo taant. Het Duitse consulaat in Edinburgh kon de woorden van de grensbeambte be vestigen. Op 't consulaat had men 't en kele jaren geleden nog druk met de re gistratie van de in het Schotse dorpje gesloten jeugdhuwelijken Deze worden in. West-Duitsland nl. pas door de ver schillende instanties erkend, als ze op het Duitse consulaat in Edinburgh zijn geregistreerd. Dat er heel wat gebruik werd ge maakt van de Schotse vluchthaven blijkt wel uit het feit, dat in de afgelo pen jaren in Edinburgh gemiddeld 250 (alleen al Duitse) Gretna Green-hu welijken worden aangemeld. In 1966 waren 't er 202 «n in 1967 liep het aan tal nog sterker terug. De Duitse consul is daar niet rouwig om, want de mees te van de huwelijkskandidaten kwa men niet alleen om 'n huwelijksoorkon de met stempel te vragen, maar gelijk tijdig om geld en 'n treinkaartje om weer naar huis terug te kunnen gaan. De Duitse consul in Edinburgh, Schoenbach. ging zelf eens een kijkje nemen in Gretna Green om een onder zoek in te stellen naar de verminderde populariteit van het plaatsje als Inter nationaal trouwcentrum. Hij kwam tot de slotsom dat het vleugje romantiek daar weg is sedert de smid van het plaatsje de huwelijken niet meer vol trekt, maar de huwelijkskandidaten ook daar door de pastoor of op het stad huis worden getrouwd. Dat de Duitse rechtbanken tegenwoordig bij het ver lenen van toestemming voor een huwe lijk tussen zeer jeugdige personen veel soepeler zijn dan vroeger het geval was, zal ook wel een woordje mee spreken om de jeugdige trouwhistigen in eigen land te houden. Wan» waarom zouden ze voor duur geld ver halen wat ze goedkoop thuis kunnen krijgen?

Soester Courant | 1968 | | pagina 7