m Soest toen - Soest nu L.B.J. BESPAART HET Z'N OPVOLGER Olympia en Crescendo op weg naar fusie Burgemeester kreeg eerste „Beeld van Eemland" aangeboden Het oog gericht op Vietnam Nieuwe bibliotheek nadert voltooiing Dinsdag 12 november 1968 47e jaargang no. 86 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redaetie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2561» - Postgiro 126156 Gewestelijk Arbeidsbureau Soest Weer moeilijkheden tussen S.E.C. en Hees Vier gewonden bij ernstig ongeluk op Biltseweg V oor f 5.000 aan gouden sieraden gestolen Automobilist reed door rood licht Soester Turnclub viert 40-jarig bestaan Achteruitrijdende auto tegen bromfietser Poging tot inbraak SOESTERI OURANT Abonn. p. kwart, f 3.25. per post f 4,25. Verschijnt iedere dinsdag en vrfldag Hoe men het ook probeert te bemante len, president Johnsons besluit om de bombardementen op Noord-Vietnam te staken is een capitulatie voor de eisen van Hanoi, dat hiervan steeds een abso lute voorwaarde heeft gemaakt voor enig gesprek kon beginnen. Weliswaar duidt de vermindering van de strijd in Zuid-Vietnam erop dat de Noordvietna- mezen wel een klein handje hebben wil len helpen om het Johnson mogelijk te maken zijn zure beslissing er nog eni germate eerzaam te laten uitzien, maar meer dan een kleine hoffelijkheid hoeft men er niet in te zien. Waarom deed Johnson het? Tenslotte had hij tot zijn afscheid van het Witte Huis in januari aanstaande ook de zaak wel bij het oude kunnen laten. Het lijkt niet waarschijnlijk dat hij zijn be sluit alleen maar nam om zijn vriend Humprey een handje te helpen in de verkiezingsstrijd. Daarvoor kwam het besluit te laat eigenlijk en is ook het effect te onberekenbaar. Het ligt meer voor de hand dat Johnson heeft beseft, hoe moeilijk een capitulatie als waartoe hij overging, zou zijn voor een net benoemde opvolger. Voor hem zelf, die met geen toekomstige binnen landse politieke ontwikkelingen reke ning hoeft te houden als aanstaande professor in Texas, was het aanzienlijk makkelijker. Hij zal daarom zijn opvol ger een uitermate zwaar besluit hebben bespaard. De moeilijkheid Overigens is nu zeker niet van de ene dag op de andere de zaak in kannen en kruiken. Niet dat men al te zwaar hoeft te tillen aan de bezwaren die de Zuidvietnamese president Thieu maakt om mee te doen met de onderhandelin gen. Hij zal wel moeten, maar heeft gelijk dat hjj van tevoren zijn onder handelingspositie zo stevig mogelijk maakt. En zo min mogelijk de schijn wekt alleen maar een bijwagen van de Amerikanen te zijn. De grote moeilijkheid is nooit geweest Saigon aan de onderhandelingstafel te krijgen. Die lag voor de Amerikanen zeker meer erin het eigen volk aan vaardbaar te maken dat het machtigste land ter wereld nu eens moest erkennen dat een ondernomen oorlog niet kan worden gewonnen. Er zit iets zuurs in voor Johnson dat hij van Kennedy advi seurs erfde zoals McNamara en Bundy, die voor een harde lijn waren, maar die ijlings afstand namen van de harde Vietnampolitiek toen die eenmaal was doorgevoerd. Dit overkwam de president zelfs met McNamara's opvolger Clifford: in het kabinet gehaald door Johnson die hoopte van hem de steun te krijgen voor voortzetting van de strijd, zwaaide deze snel om tot de overtuiging dat de oorlog zinloos was en moest worden be ëindigd. Eindeloos De tragedie voor Johnson is vooral ge weest dat de Vietnamese oorlog tegelijk te groot en te klein was. Te groot om buiten de belangstelling van de gemid delde Amerikaan te blijven, te klein dan dat er een basis van populair patrio tisme voor kon ontstaan. Juist het inzicht dat de V.S. de Vietna mese oorlog niet konden winnen, maar ook niet verliezen, liet de burgerij be seffen hoe hoog de eindeloze rekening aan het worden was: een dertigduizend doden al en zo langzamerhand nog eens tienduizend per jaar erbij. Uitgaven van honderd miljoen gulden per jaar, die des te meer als verloren geld beschouwd werden omdat door oproeren in de get to's duidelijk werd hoezeer het geld be ter besteed kon worden voor sociale verbeteringen binnenlands. Dat is de Amerikanen eenvoudig weg teveel geworden. De nationale trots ech ter verzette zich weer tegen een een voudig opgeven. Die moeilijke knoop doorgehakt te hebben en er niet zijn opvolger mee op te zadelen is misschien wel de grootste verdienste die men Johnson voor zijn ambtsperiode kan toerekenen. Het was in elk geval een vertoon van morele moed waartoe noch Humphrey noch Nixon op het eerste ge zicht gemakkelijk in staat lijken. De ontwikkeling van de arbeidsmarkt gedurende oktober 1968 in het gewest Soest (de gemeenten Baarn, Eemnes en Soest). Na de kleine stijging tijdens de voor gaande maand is de tendens van een aanhoudende daling voor 1968 deze maand weer teruggekeerd. I~:t geregistreerde aanbod van mannen daalde van 81 naar 67. Vergeleken met eind oktober 1967 (157 mannen) is de stand van deze maand 1 uitzonderlijk laag. Sinds 1956 ken den alleen de jaren 1963 en 1964 een lager niveau voor de maand oktober. Het aantal jeugdige mannelijke werk zoekenden daalde deze maand van 6 naar 2. Vorig jaar oktober van 16 naar 8. r? ^maagzijde van de arbeidsmarkt in dit gewest ontwikkelt zich in voortdu rend gunstige zin en steeg gedurende de verslagmaand van 343 naar 355. Vorig jaar oktober daalde zij van 337 naar 313. De vraag naar jeugdig man nelijk personeel onderging gedurende oktober 1968 nauwelijks enige verande ring (102 104). maar blijft wel be neden het niveau van oktober 1967 (112 119). Het totale beeld van de arbeidsmarkt- situatie in dit gewest is er een van een vrij algemene krapte. Het dek- dingspercentage van de vraag ten op zichte van het aanbod geeft hiervan een duidelijke ontwikkeling te zien. Eind september en eind oktober 1967 waren deze percentages respectievelijk 276 en 199, terwijl zij voor eind sep tember en eind oktober 1968 respec tievelijk 423 en 530 bedroegen. Het werklooheidspercentage van man nen in verhouding tot de totale af hankelijke mannelijke beroepsbevolking van dit gewest bedroeg per eind ok tober 1969 ca. 0,5; eind september 1968 was dit ca. 0,6 terwijl het vorig jaar per eind oktober en eind september respectievelijk 1,2 en 0,9 bedroeg. Het geregistreerde aanbod van vrou welijke arbeidskrachten daalde deze maand van 39 naar 35. Vorig jaar ok tober steeg het van 29 naar 36. Van verschil in viveau is er thans nauwe lijks sprake. Onder dit aanbod bevin den zich thans 3 en vorig jaar 2 jeug dige arbeidskrachten. De vraag naar vrouwelijk personeel daalde deze maand van 197 naar 162, waarmee allerminst een teruggang in de behoefte aan vrouwelijk personeel is aangetoond. Het tegengestelde mag eerder worden verwacht. Het voortdu rend ontbreken van enig reëel aanbod veroorzaakt op den duur nogal eens een geringere registratie var de \r?^ naar arbeidskrachten. Vorig jaar ok tober daalde deze vraag van 201 naar 192. Ook bij de vraag naar jeugdig vrouwelijk personeel is onder soortge lijke omstandigheden een vermindering opgetreden en wel van 106 naar 78. Het aantal in omloop zijnde geldige werkvergunningen per ultimo oktober bedroeg voor ln dit gewest werkzame buitenlandse arbeidskrachten 398; vorig jaar eind oktober 359. De met veel spanning tegemoetgeziene plaatselijke derby tussen S.E.C. en Hees is zaterdag niet doorgegaan. Dat had tot gevolg, dat de moeilijkheden tussen Hees en S.E.C. zich verder hebben toege spitst De moeilijkheden ontstonden zaterdag morgen al, toen de voorzitter van Hees, de heer G. Kok, in zijn funktie van consul het bestuur van S.E.C.-zaterdag liet weten, dat de wedstrijd Hees-S.E.C. geen doorgang kon vinden, omdat het terrein door de heer Kok was afge keurd. Het bestuur van S.E.C. nam daar mede echter geen genoegen en scha kelde de K.N.V.B. in, die in de persoon van de heer P. E. Kerseboom uit Utrecht, voorzitter van de afd. Utrecht van het zaterdagvoetbal, rond half twee zelf poolshoogte bij het Hees-terrein kwam nemen. De heer Kerseboom meende echter, dat het veld goed bespeelbaar was en keur de het dan ook goed, maar van een wedstrijd kon toen al geen sprake meer zijn, omdat de spelers al was medege deeld, dat het terrein volgens de con sul onbespeelbaar was en de wedstrijd derhalve geen doorgang kon vinden. De heer Kerseboom zal het bestuur van de afdeling Utrecht van de K.N.V.B over zijn bevindingen rapport uitbren gen. Hij wilde nu nog geen commen taar leveren. Evenmin wilde hij be vestigen, dat hij het terrein had goed gekeurd. Het afkeuren van het terrein is onmid dellijk in verband gebracht met het feit, dat Hees zaterdag nog niet, maar na 15 november wel over de drie spe lers kan beschikken, die van S.E.C. naar Hees zijn overgegaan, maar tot dusver niet in competitieverband mochten uit komen. Van Hees-zijde is bevestigd, dat Bosman, Van Veen en Schimmel inder- daad var. de K.N.V.B. vanaf zaterdag voer Hees mogen spelen, al heeft men ontkend, dat er ook maar enig verband bestaat tussen deze kwestie en het af keuren van het terrein. Vier personen zijn maandagmorgen ernstig gewond bij een verkeersongeluk op de Biltseweg ter hoogte van de Ernst Sillemhoeve. De 29-jarige verwar mingsmonteur B. B. uit Baarn reed met zijn auto in de richting Utrecht. In dichte mist ging hij met een snelheid van negentig tot honderd kilometer per uur £tn voor hem rijdende wagen in halen. Toen hij links reed, naderde uit tegenovergestelde richting een personen auto met vier schildersknechten uit Utrecht, die op weg waren naar Soest. Een botsing was niet meer te voorko men. Zoals zo vaak kwam de veroor zaker van het ongeluk er weer vrijwel ongedeerd vanaf. Hij hield aan de bot sing alleen een bloedneus over. De vier inzittenden van de andere wagen, de 36-jarige T. B., de 27-jarige W. H., de 21-jarige A. M. en de 23-jarige F. C. E. allen uit Utrecht, raakten licht tot zeer zwaar gewond. Zij zijn allemaal overge bracht naar het Stads- en Academisch ziekenhuis in Utrecht, en daar opgeno men. De bestuurder van de andere auto kon ter plaatse worden behandeld en naar huis worden gebracht. De beide auto's raakten zwaar bescha digd. Het verkeer is geruime tijd ge stagneerd geweest. In de afgelopen maanden is tussen de verenigingen „Crescendo" en „Olympia" overleg gepleegd over de mogelijkheden om in bestuurlijk, organisatorisch, tech nisch en financieel opzicht tot een vorm van nauwe samenwerking te komen, speciaal op het gebied van de gymnastiek. Zoals bekend is de belangstelling voor deze tak van sport aan het veranderen, zo niet aan het afnemen, terwijl bovendien de verhoogde zaalhuren en het gebrek aan leiding de activiteiten remmen. Aangezien bij beide verenigingen de mening heerste, dat hierin door geza menlijk overleg enige verbetering zou zijn te bereiken, en de mogelijkheid voor het inslaan .van nieuwe wegen beter gezamenlijk zou kunnen worden gezocht, is besloten, waar mogelijk met betrekking tot beider activiteiten een intensieve samenwerking te ontwikkelen. Gedacht wordt in de eerste plaats aan het rationaliseren van de lesuren om door het samenvoegen van onrendabe le uren en door het verkleinen van de leeftijdsverschi^cn per groep het peil van het turnen te verhogen. Daar naast bestaat wellicht de mogelijkheid de oefenstof van beide verenigingen van te voren vast te stellen en daar- do- meer op elkaar af te stemmen. Ook bij activiteiten naar buiten (zo als op Koninginnedag) zou een geza menlijk optreden waarschijnlijk meer effect sorteren, zo meent men bij Crescendo er. Olympia. Inmiddels is in financieel opzicht de r~ stap naar een zekere mate van éénwording al gezet door de contribu ties met elkaar in overeenstemming te brengen. Op bestuurlijk niveau worden voorbereidingen getroffen voor een verandering van de huidige gang van zaken. De technische leiding houdt al onderling contact over de gang van zaken op de diverse lesuren. Ofschoon alles nog in een tamelijk voorbereidend stadium verkeerd, wordt een fusie in de toekomst niet uitge sloten geacht. O (J Tijdens een korte bijeenkomst op het gemeentehuis alhier is vrijdag het eers.j exemplaar van het boek „Beeld van Eemland" - bijdrage tot de histo rie en het volksleven van Baarn, Soest, Eemnes, Bunschoten-Spakenburg en Hoogland - van de hand van de heer E. Heupers, gemeente-ambtenaar te Soest, uitgereikt aan burgemeester mr, S. P Baron Bentinck. Het boek werd hem overhandigd door de heer P van Eek, directeur van Kru- seman's Uitgeversmaatschappij N.V. te Den Haag, die het boek, als vierde deel van een serie, heeft uitgegeven. Dat geschiedde in aanwezigheid van vertegenwoordigers van de plaatselijke en Amersfoortse boekverkopers en een bestuurslid van de oudheidkundige ver eniging „Flehite" te Amersfoort. De heer Van Eek zei onder meer „De auteur heeft in een kort bestek een bijzonder boeiend verhaal geschre ven over de geschiedenis en het volks leven van Eemland, daarmede voor het komende geslacht vastleggende van veel t al verloren is gegaan of dreigt te gaan. Een verhaal, dat zich van begin tot eind laat lezen als een roman en waarvan men het spijtig vindt als men op de laatste pagina is aangeland. Ve le tot nog toe niet eerder gepubli ceerdc illustraties verluchten dit unie ke boek over Eemland. In een tijd als deze, waarin de vervlakkl:~.0 meest al de boventoon voert, is het prettig te vertoeven in het jongste verleden, waartoe dit boek gelegenheid biedt. Dit boek zal de lezer nader brengen tot de schoonheid van ons land in heden en verleden. Als dit inderdaad het geval is, is dat een mooie beloning voor de uitgever, al is hij materialist genoeg om te hopen, dat het er zeer velen zullen zijn", aldus de heer Van Eek. De burgemeester was zeer verheugd over het verschijnen van dit boek, te meer daar over Eemland maar zeer weinig literatuur bestaat. Verheugd was hij ook over de moed en de durf van de uitgever om dit boek het licht te laten zien. „Het is vooral voor onze streek, maar ook voor het hele land van grote waarde. De mensen, die hier nieuw kunnen wonen, kunnen zich nu degelijk over de nieuwe omgeving oriënteren. Eigenlijk zou het gemeen tebestuur iedere nieuwe ingezetene dit boek cadeau moeten doen, ware het niet, dat de financiële positie van de gemeente zich daartegen verzet. Soest is de laatste jaren aan geweldige ver anderingen onderhevig. Het boek is precies op tijd gekomen. Over tien of twintig jaar zou een dergelijk boek al niet meer geschreven kunnen wor den", vermoedde de burgemeester. „Het lezen van dit werk maakt het wonen in deze streek veel zinvoller." De auteur heeft meer dan vijftien jaar aan de voorbereiding van het boek gewerkt. Tal van gesprekken met in woners van deze streek zijn gevoerd, terwijl tevens intensieve contacten met het buitenland zijn onderhouden. De heer Heupers heeft inmiddels al een uitnodiging gekregen om te komen spreken over Eemland voor de oud heidkundige vereniging „Flehite" te Amersfoort. Bij de famile J. aan de Vredehoffstraat is afgelopen zondagavond ingebroken en voor ƒ5000,aan gouden sieraden ge stolen. De inbraak vond plaats, toen de bewoners voor anderhalf uur van huis waren. Het hele huis werd grondig door zocht en overhoop gehaald. Van de da der ontbreekt elk spoor. Op de Birkstraat, hoek Spesterbergse- straat reed zondag de automobilst P. H. met zijn wagen door het rode verkeers licht. Het gevolg was, dat hij in botsing kwam met een van de Soesterbergse- straat komende auto, bestuurd door me vrouw B. de R. uit Soest, die juist was weggereden, toen het verkeerslicht voor haar op groen sprong. Bij de botsing liepen beide wagens ernstige schade op. H. verklaarde naderhand, dat voor hem het licht ook op groen had gestaan. Persoonlijke ongelukken deden zich bij de botsing niet voor. De Soester Turn Club viert deze maand het veertig jarig bestaan, woensdag 13 november met een kinderfeest in het verenigingsgebouw en zaterdag 23 no vember met een receptie in het restau rant van het Soester Natuurbad. In het verenigingsgebouw worden woensdagmiddag, om half drie, onge veer 350 jongens en meisjes verwacht, leden en hun vriendjes of vriendinne tjes. Zij zullen ongetwijfeld zeer aange naam bezig gehouden worden door het gezelschap Koos van de Velde, dat het nodige ten beste zal geven op het ge bied van acrobatiek, goochelen, snelte- kenen en muziek. Op 23 november zal het bestuur reci piëren. Er zijn in totaal zo'n 500 uitno digingen verzonden, leden, oud-leden, ouders, leiders en oud-leiders, pianisten, autoriteiten van gemeentebestuur, K.N.G.V., zusterverenigngen e.d. De re ceptie zal muzikaal worden opgeluisterd door Pierre Biersma, piano, Wim de Vries, bas en Eddie Christiani, gitaar. Na afloop van de receptie zullen de le den van het bestuur met hun echtge notes, alsmede de ere-leden en leiders, tezamen 25 man aanzitten aan een di ner dat zal worden gehouden in het gezellige en sfeervolle opkamertje van hotel De Lage Vuursche in het ge- li 'knamige buurtschap. De pianist Piet de Geus, die de vereniging 25 jaar mu zikaal heeft begeleid, zal dat nu ook tijdens het diner doen. De receptie vindt plaats op de dag van aankomst van Sint Nicolaas. Daarom begint de receptie pas om vier uur en zal tot ongeveer half zeven duren. Mo menteel telt de Soester Turnclub, onge veer 475 leden. Het vijfhonderdste lid wordt een dezer dagen verwacht Op de hoek van de Steenhoffstraat en de Talmalaan raakte de 60-jarige brom fietser G. W. uit Bussum gewond, toen hii met zijn voertuig tegen een achter uit rijdende auto reed. De auto stond aanvankelijk ge- p- -keerd aan de Steenhoffstraat. Toen de bestuurder, de heer A. E. uit Soest wilde wegrijden, reed hij eerst achteruit de Talmalaan op, juist op het moment dat over het rijwielpad een bromfietser naderde. Een botsing was het gevolg. De heer W. liep een flinke wond aan de neus op en is naar Zonnegloren ge bracht ter verpleging. Als het nu niet lukt eer. Vietnam vre- desgesprek op gang te brengen, is de hoop daarop voor lange tijd vervlogen. En - zonder dat daarop veel aandacht is gevestigd - hebben beide partijen in velerlei opzicht het pad geëffend naar zinnige onderhandelingen. Generaal Abrams. de nieuwe opperbe velhebber der Amerikanen in Zuid- Vietnam, was al in het geheim naar Washington gekomen om daar uiteen te zett n dat het staken van de bombarde menten geen miltaire ramp zou veroor zaken. Nog maar kort geleden - rond de Democratische partijconventie - had Abrams op verzoek juist het tegendeel verklaard. Daaruit kan men van alles concluderen, o.m. ook dat de miltaire situatie aanzienlijk is gewijzigd. Dat is ze ook: er is een massale aftocht van Noordvietnamese en Vietcong-eenheden gerapporteerd, waarvan men bijvoor beeld het resultaat ziet in de opvallend kortere Amerikaanse verlieslijsten. Een heet hangijzer was het verzet van de Zuidvietnamese regering om ook aan het Parijse gesprek deel te nemen als dat volgens Noordvietnamese eis tevens inhoudt dat dan ook het Nationale Be vrijdingsfront N.L.F. (d.i. de Vietcong) daar aan tafel geduld moet worden. Maar intussen heeft Saigon wel vast een delegatie naar Parijs gestuurd om deel neming aan de conferentie voor te be reiden. „Voor alle zekerheid" zei Saigon, dat daarmee dus al te kennen geeft te beseffen dat voor dit probleem wel een oplossing komt, hoezeer men ook nog protesteert. KANTMAN. c> c Een poging tot inbraak is zondagavond gedaan bij de fam. B. aan de Soester- bergsestraat. Tijdens de afwezigheid van de bewoners werd een ruit vernield maar niets wijst erop, dat iemand is binnengeweest. Het nieuwe gebouw van de openbare leeszaal en bibliotheek aan de Albert Cuyplaan nadert zijn voltooiing. Komen de zaterdag gaan de leden van de raad de vorderingen in de bouw bekijken. Het gebouw is eigendom van de stich ting Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Aanvankelijk zou de verbouwde school van de gemeente worden gehuurd, maar het bleek financieel aantrekkelijker om het na het afsluiten van een geldlening te kopen. Eind 1967 werd een begin ge maakt met de gedeeltelijke sloop van het gebouw. Alleen de fundamenten zijn gehandhaafd. Blijkens het jaarverslag van de biblio theek kon als tweede belangrijke feit genoteerd worden de integratie van de Stichting R.K. Openbare Uitleenbiblio theek en de Stichting Nuts Openbare Uitleenbibliotheek. In verband met personeelsmoeilijkheden in het begin van 1967 is vanaf 1 febru ari de uitlening in de centrale biblo- theek op zaterdag gesloten. Daarvoor in de plaats werd de biblotheek drie avon den in de week voor het publiek open ges eld in plaats van twee. Er is een vrij intensief contact onder houden met verschillende scholen. En kele klassen brachten een bezoek aan de biblotheek, terwijl twee scholen een col lectief lidmaatschap afsloten. Tevens werd een kinderboekenweek georgani seerd, in samenwerking met de plaatse lijke boekhandel, een kunstenaar en een onderwijzer. Intern is eveneens veel werk verzet. Onder meer werd het boekenbezit ge saneerd en werd het catalogusapparaat van beide bibliotheken gelijk gemaakt. In het verslagjaar, dat liep var 1 no vember 1966 tot 31 december 1967 zijn in totaal 6821 nieuwe boeken aange schaft, terwijl er 2571 werden afge schreven. Voor volwassenen bezat de stichting aan het eind van het vorig jaar in totaal 17.849 boeken, bestaande uit 7760 studieboeken, 8215 romans en 1874 romans in vreemde talen. Voor de jeugd (tot 18 jaar) stonden 6631 boeken op de planken van de bibliotheek, t.w. 2178 studieboeken en 4454 leesboeken. Het totale bezit bedraagt dus 24.481 boeken. Over het algemeen zijn in 1967 meer boeken uitgeleend dan in het jaar daar voor, met uitzondering echter van Ne derlandse romans. Aan volwassenen werden in de centrale biblotheek en in de filialen Soestdijk en Soest-Zuid. als mede aan Braamhage en andere instel lingen 17.741 studieboeken uitgeleend te gen 14.082 het jaar daarvoor. Daaren tegen werden in het afgelopen jaar 45.764 romans uitgeleend, terwijl het er in 1966 50715 waren. In het verslagjaar werden 4062 romans in vreemde talen uitgeleend tegen 3246 het jaar daarvoor. In totaal werden derhalve aan volwas sene 71.567 boeken uitgeleend tegen 68.043 het jaar voordien. Ook bij de jeugd nam het aantal uit leningen van Nederlandse leesboeken af en wel van 39.244 in 1966 tot 35.786 in het afgelopen jaar. Daarbij werden ook minder studieboeken uitgeleend: 10.342 in 1967 tegen 11.158 in 1966. In het geheel werd iets minder uitge leend dan in 1966. Verleden jaar gingen er 117.695 boeken uit tegen 118.445 het jaar voordien.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1