Nachtstroom. U hebt een elektrische boiler om te profiteren van nachtstroom. 's Nachts aan.en overdag geniet u van volop heet water zó uit de kraan. 's Nachts stroomkopen: da's slim! Belastingverhogingen moeten gemeentelijk begrotingstekort beperken D00RSMRRE1N GARAGE BOSBOOM Aantal woningen Bestemmingsplannen Subsidies Bedrijf sbegrotingen Onderwijs Voorstellen voor de gemeenteraadsvergadering op woensdag 20 november Klaar terwijl u wacht BEVEROL SMEERSTATBON Provinciale Utrechtse Electriciteits-Maatschappij N.V. Catharijnesingel 32, Utrecht. Hl Telefoon: 030-23041 DINSDAG 12 NOVEMBER 19G8 Het tekort op de gemeentebegroting voor 1969 van de gemeente Soest be draagt ƒ250.000,dat kan worden ge dekt door te beschikken over een deel van de saldi-reserve tot dit bedrag. Aanvankelijk was het tekort op de ge wone dienst aanmerkelijk groter, maar door vermindering van uitgaven en ver hoging van inkomsten heeft men dit tekort weten terug te brengen tot een kwart miljoen. Dat betekent echter, dat de ingezetenen volgend jaar met een aantal belasting verhogingen geconfronteerd zullen wor den. Omhoog gaan de straatbelasting, de rioolbelasting, het rioolafvoerrecht, de reinigingsrechten en verschillende leges tot een totaal bedrag van 164.000. B. en W. hebben de raad voorgesteld, de riool belasting te brengen van 12 op 15 o van de opbrengst gebouwd (meerdere opbrengst ƒ45.000,het zelfde wordt voorgesteld voor de straat- belasting, wat een hogere opbrengst op levert van 65.000,Het rioolafvoer recht zal worden gebracht van 12, op 15,per aangesloten perceel, wat 17.000,— extra opbrengt, terwijl een eerste vuilnisemmer geen 15,maar 18.gaat kosten, wat een hogere op brengst van 25.000,zal betekenen. Daarnaast zullen ook de leges voor rui- terkaarten en woonruimtevergunningen worden verhoogd. Een woonruimtever gunning kost nu nog 5.straks zal men er 10,voor moeten gaan beta len, terwijl een ruiterkaart 25,zal gaan kosten tegen thans 10, Voor het komende jaar staan weer ver schillende kapitaalswerken op het pro gramma, al blijft het nog steeds de vraag, of er financieringsmiddelen voor kunnen worden gevonden. In dit jaar werden wegens het ontbreken van vas te financieringsmiddelen de raadsbeslui ten tot verbetering van de Van Beu- ningenlaan en de Bartolottilaan 100.000,verbetering van de Kamp weg 300.000,de bouw van twee lokalen bij de chr. mavo-school 100.000,de aanleg van een nieuw gedeelte van de Ossendamweg en de verbreding van de Vondellaan (ƒ908.000) en tenslotte de verbetering van de Laan- straat en de Beckeringhstraat (ƒ925.000) door Gedeputeerde Staten niet goedge keurd. Niettemin staan voor het komende jaar op het programma de verbetering van de Oude Utrechtseweg en de St. Willi- brordusstraat 191.425,-), verbetering van de Plasweg (ƒ101.800,-), verbetering van de Korte Kerkstraat (ƒ163.000, verbreding en asfaltering van de Ko- ninginnelaan 269.200, Op 1 januari van dit jaar bedroeg het aantal woningen in Soest 8743. Daar aan zijn er tot op heden 218 toegevoegd, terwijl er 27 onbewoonbaar verklaard of gesloopt werden, waarmede het totale woningbestand is gekomen op 8934. In aanbouw zijn momenteel 288 woning wetwoningen, 132 premiewoningen en 156 woningen in de vrije sector. Van de 340 woningwetwoningen, die in het Soesterveen worden gebouwd als onder deel van 850 huizen, zijn er thans 70 (één flatgebouw) gereed en bewoond. De rest van deze woningen verkeert nog in diverse stadia vanaf juist be gonnen tot vergevorderde staat van af werking. Met de bouw van 384 premie- flats in het Veen is inmiddels een be gin gemaakt. Het is de bedoeling, dat rond de jaarwisseling de eerste wonin gen al worden opgeleverd. Met de bouw van 232 drive-in woningen (ééngezins woningen) is men zojuist begonnen. De voorbereidingen voor het bouwen van de 48 bejaardenwoningen bij het inmid dels in gebruik genomen bejaardencen trum Molenschot ziin nog steeds niet geheel rond. Van de twee flatgebouwen van elk 48 woningen aan de Albert Cuyplaan is een flatgebouw geheel gereed en be woond, terwijl het andere in het af- werkstadium verkeert. Voor een te bou wen soortgelijke derde flat is inmiddels een krediet verleend. In het plan Colenso zijn nu alle flat- en eengezinswoningen gereed. Met de bouw van de resterende 22 eengezins woningen van het plan van 47 wonin gen aan de Willem de Zwijgerlaan is thans ook weer een begin gemaakt. De ruwbouw van de verzorgingsflat met 84 wooneenheden aan het Nassauplantsoen is gereed. De elf woningen aan de Irene- laan van de N.V. Coördinatiebouw en de zes premiewoningen aan de Leeuwerik- weg zijn inmiddels gereed gekomen en bewoond. De zgn. „vlekkenplannen" voor Eng II. het stadscentrum en het stadspark zul len binnenkort in de commissies kunnen worden behandeld en ter beoordeling worden toegezonden aan de commissie gemeentelijke plannen te Utrecht. Op korte termijn zal ook het plan voor de weg over de Eng gereed komen. Voor de wijk Klaarwater zal ook een vlek- kenplan worden ontworpen. Met het plan voor de verdere uitbrei ding van het dorp Soesterberg, omvat tende gronden, die zijn gelegen ten zui den van de Rademakerstraat is nog geen verdere voortgang gemaakt in verband met de grondverwerving. De aanleg van een nieuwe begraafplaats in Soest is in voorbereiding. De verwerving van de voor de verdere uitbreiding van Soest benodigde gron den is aanzienlijk minder dan in voor gaande jaren. Dit is een gevolg van het feit, dat de noodzakelijke financie ringsmiddelen moeilijk kunnen worden verkregen, waardoor in hoofdzaak gron den. die in de naaste toekomst voor de realisering van bestemmingsplannen noodzakelijk zijn, worden aangekocht. In de naaste toekomst zullen alle po gingen in het werk worden gesteld om een goede voortgang van de noodzake lijke grondverwerving te bevorderen, zodat de woningbouw en andere voor zieningen, alsmede de realisering van het stadscentrum tijdig zullen kunnen plaatsvinden. In het algemeen zal aan verenigingen en instellingen, die in voorgaande jaren een gemeentelijke subsidie ontvingen, ook in 1969 weer een bijdrage worden verleend. Verschillende subsidies zullen worden verhoogd. Indien de raad zich met het voorstel van B. en W. zal kun nen verenigen, krijgt de afd. Soest- Soesterberg van de E.H.B.O. in het veJ~ volg ƒ150,— in plaats van ƒ120,—, de Provinciale Utrechtse Revalidatiestich- ting twee cent in plaats van een cent per inwoner en de Oranjevereniging Wilhelmina te Soesterberg 1500,in plaats van 750, De begrotingen van de verschillende ge meentelijke bedrijven en instellingen vertonen voor 1969 ook bijna allemaal tekorten. Het nadelig saldo van het slachthuis wordt geraamd op ƒ25.150,-. Ten behoeve van de dienst gemeente werken zullen in de loop van 1969 voor stellen worden gedaan voor de aan schaffing van vuilnisemmers (ƒ25.000,-), meubilair 14.000,-), gereedschappen voor de autowerkplaats 14.000,-), een wagen voor het vervoer van afzethekken (ƒ7000,-), tanks met automatische aftap- registratiekast voor dieselolie en ben zine 14.500,-) en houtbewerkingsma chines Cf 8000,-). De vergoeding van de gemeente aan het bedrijf voor algemene kosten en adviezen is voor 1969 geraamd op ƒ191.500,-. Het gasbedrijf mag voor 1969 rekenen op een zeer kleine winst (ƒ880,Voor dit jaar is nog een tekort van ruim ƒ27.000,geraamd. De winst zal wor den uitgekeerd aan de algemene dienst doch later weer aan het bedrijf worden teruggegeven ter toevoeging aan de re serve. Naar aanleiding van de begroting voor de sociale dienst zeggen B. en W. in hun aanbiedingsbrief bij de begroting, dat de werkgelegenheid in Soest en om geving zich gunstig blijft ontwikkelen, zodat van een conjuncturele werkloos heid in deze omgeving althans geen sprake is, en meestal beperkt blijft tot individuele gevallen, waarin de werk loosheid een gevolg is van een arbeids conflict. Opvallend is wel, dat een aan tal jongeren, die een bepaalde beroeps opleiding hebben genoten, niet direct na beëindiging van hun studie aan het werk kunnen gaan, bijv. in de onder wijssector. In enige gevallen betreft het verder jongeren, die de militaire dienst hebben verlaten. Op de gewone dienst is een bijdrage aan de sociale dienst van ruim een mil joen gulden geraamd voor de verlening van bijstand. Voor het Soester Natuurbad is een te kort geraamd van ƒ60.000,bijna drie maal zo veel als het voor dit jaar be grote nadelige saldo. Het geraamde gro tere nadelig exploitatieresultaat vindt zijn oorzaak o.a. in hogere kapitaalslas- ten, de gestegen personeelskosten, de verhoging voor het tarief voor het wa ter, hogere bijdrage aan de plantsoenen dienst, alsmede toenemend onderhoud en vervanging van inventaris, nu het na tuurbad zeven jaar in gebruik is. In de loop van 1969 zullen voorstellen worden gedaan voor het maken van een nieuwe ingang aan de Van Weerden Poelmanweg, het schilderen van ver schillende bassins, het uitbreiden van verharde paden, de verbetering van de dienstwoning van de chef-badmeester, het treffen van parkeervoorzieningen voor auto's en rijwielen voor het per soneel, verbeteringen aan het restau rant en het plaatsen van banken tussen de bassins en picnic-sets in de bosrand van de speelweide. In verband met de inwerkingtreding van de Wet op de Zwembaden zal tevens rekening moeten worden gehouden met wijziging van de huidige chloorgasinstallatie in een chloorbleekloogdoseerinstallatie. Na het verrichten van deze noodzakelijke werk zaamheden zullen voorlopig geen grote investeringen ten behoeve van het na tuurbad meer behoeven te worden ver wacht. Het exploitatietekort van het openlucht theater is begroot op ƒ720,een klein bedrag. Maar er wordt ook vrij spora disch gebruik gemaakt van het theater. Niettemin menen B. en W. dat om ver schillende redenen de instandhouding moet worden nagestreefd. De begroting van de stichting lichame lijke opvoeding en sport vertoont een tekort van ruim ƒ306.000,-. Het tekort is ontstaan door nadelige saldi van sportvelden 256.764,-), sporthal (ƒ35.526,-), tennispark (ƒ9.957,-) en de medische sportkeuring 4.347,-). De achterstand aan sportvelden kon dit jaar slechts in beperkte mate worden ingelopen met het in aanleg nemen van een derde veld in het sportpark Bos straat West (S.E.C.). De aanleg daar van een vierde veld moet nog noodzakelijk worden geacht, wil de vereniging S.E.C. in voldoende mate de vooral jeugdige aanwas kunnen opvangen, zo zeggen B. en W. Het gereedkomen van sportvelden dient naar het oordeel van B. en W. als con sequentie te hebben de bouw van vol doende kleedgelegenheden. Gezien de te verwachten snelle groei van het inwo nertal in de eerstkomende jaren zal, teneinde de daarvoor te verwachten toeloop naar de sportverenigingen te kunnen opvangen, o.m. de ontwikkeling van de in de structuurnota opgenomen nieuwe sportparken ter hand moeten worden genomen. Bijzondere aandacht moet volgens B. en W. besteed worden aan het tijdig ver werven van grond voor de aanleg van sportvelden in Soesterberg, zodat ver vangende terreinen aanwezig zijn als bestaande velden moeten worden opge offerd aan woningbouw en wegaanleg. De bouw van de drie scholen voor ge woon lager onderwijs in het plan Smits weg in het Soesterveen zal in januari kunnen beginnen. Deze drie scholen zijn een onderdeel van in totaal zeven scho len die in Soest en Amersfoort zullen worden gebouwd. De eerste school in het plan Smitsweg zal over ruim een jaar gereed zijn, zo is de verwachting. Binnen drie maanden nadien zullen nog twee scholen in het Veen gereed komen. De bouw van de drie kleuterscholen in deze wijk zal gelijktijdig met de bouw van de drie scholen voor g.l.o. kunnen plaatsvinden. Het conceptplan voor deze kleuterscholen is inmiddels door de bouwkundige inspectie te Den Haag goedgekeurd. Om de scholen voor g.l.o. optimaal te kunnen gebruiken, zal een passende inrichting op de bouw moeten volgen. Om dit te kunnen bereiken is voor deze inrichting in samenwerking met Amersfoort een commissie uit het onderwijzend personeel ingesteld met de opdracht, hieromtrent met adviezen te komen. De gemeente Soest heeft mo menteel 38 noodlokalen in gebruik. Na de opening van de christelijke school in Soest-Zuid kan dit aantal worden terug gebracht tot 34. Voorlopig is geen ver dere toename meer te verwachten, mede door de bouw van scholen in het plan Smitsweg. MEDEWERKING AAN SCHOLEN. Het R.K. schoolbestuur te Soester berg verzoekt voor de onder haar be stuur staande Carolusschool voor lager onderwijs aan de Generaal Winkelman- straat 2 b te Soesterberg, medewerking voor de aanschaf van 35 rekendozen voor het eerste leerjaar en een radio toestel. B. en W. stellen voor het be nodigde bedrag van ƒ850,— beschikbaar te stellen. Het bestuur van de verertigng Chris telijk Onderwijs te Soesterberg verzoekt medewerking voor de aanschaf van een radiotoestel t.b.v. de onder zijn bestuur staande school voor g.l.o. aan de Gene raal Winkelmanstraat 111 te Soesterberg. B. en W. stellen voor het benodigde be drag van 400,beschikbaar te stellen. Het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" te Soest ver zoekt medewerking voor de aanschaf van een televisietoestel t.b.v. de onder dat bestuur staande school voor de g.l.o. aan de Groen van Prinstererstraat te Soest. Het college stelt voor het beno digde bedrag van ƒ700,beschikbaar te stellen. Het hoofd van de openbare school voor g.l.o. te Soesterberg verzoekt mede werking voor de aanschaf van letter en rekendozen. B. en W. stellen voor hiervoor een krediet van 1.180,be schikbaar te stellen. Het hoofd van de openbare school voor g.l.o. te Soest-Centrum verzoekt medewerking voor een extra krediet voor de aanschaf van 10 rekendozen. B. en W. stellen voor hiervoor een bedrag van 195,beschikbaar te stellen. Het hoofd van de openbare school voor g.l.o. te Soest-centrum verzoekt een extra krediet voor het aanschaffen van aanvullend meubilair. B en W. stellen voor hiervoor een extra krediet van 1030,beschikbaar te stel len. Het R.K. schoolbestuur te Soest ver zoekt medewerking voor de aanschaf van leermiddelen voor het in te voeren vak handenarbeid, een natuurkunde-in- strumentarium, alsmede leermiddelen voor het muziekonderwijs ten behoeve van de school voor middelbaar algemeen voortgezet onderwijs aan de Steenhoff- straat 30a, alhier. Het college stelt voor een krediet van ƒ23.100,beschikbaar te stellen. Het hoofd van de openbare school voor g.l.o. te Soest-Zuid verzoekt mede werking voor een extra krediet voor de aanschaf van een televisetoestel met antenne. B. en W. stellen voor het be nodigde krediet van ƒ700,beschikbaar te stellen. KWIJTSCHELDING LENING. Het bestuur van de korfbalverenigng „Oranje" te Soesterberg verzoekt kwijt schelding van het restant van de in 1961 verstrekte renteloze lening. Het restant van de lening bedraagt thans ƒ3.250, B. en W. stellen voor het restantbedrag kwijt te schelden, temeer daar de finan- Geen langdurige wachttijd daar ex S smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeeL Eerste klas smeermiddelen. Birkstraat 105 - Soest - Telef. 3256 ciële positie van de verenigng allesbe halve rooskleurig is. RENTELOZE LENING. Het bestuur van de muziekverenigng „Soesterberg" verzoekt om een rentelo ze lening ter grootte van 3.500,ten bate van het instrumentenfonds. De kosten van aanschaf van nieuwe instru menten worden geraamd op ƒ15.910,10. Uit diverse acties en gemeentelijke bij dragen is reeds een bedrag verzameld van 12.173. 53 zodat er nog een tekort is van 3.736,57. B en W. stellen voor de gevraagde le ning te verstrekken, daar de vereniging in staat geacht moet worden de jaar lijkse aflossing van ƒ500,te kunnen voldoen. ZAKELIJK RECHT. De P.U.E.M. verzoekt om een zakelijk recht voor het leggen van een hoog spanningskabel en een telefoonkabel langs de Grote Melmweg. B. en W. stel len voor dit verzoek onder de gebruike lijke voorwaarden in te willigen. VOORZIENINGEN AAN HET SOESTER NATUURBAD. Het bestuur van de Stichting Soester Natuurbad heeft verzocht te willen be vorderen, dat een aantal noodzakelijk te achten voorzieningen aan gebouwen wor den getroffen, alsmede te besluiten tot aanleg en verbreding van paden en het aanbrengen van enige banken. De hieraan verbonden kosten worden geraamd op ƒ22.200,en stellen B. en W. voor een krediet tot dit bedrag be schikbaar te stellen. BOUW POLÏTIEWONING SOESTDUINEN. In het verleden heeft de gemeentepoli tie in Soestduinen de beschikking over een extra steunpunt gehad. Dit punt, een woning, eigendom van een ter plaatse dienstdoende hoofdagent, kwam door de pensioenering van deze politie ambtenaar uiteraard te vervallen. Deze lacune doet zich in steeds ergere mate voelen. De direkteur van gemeentewerken heeft een plan opgemaakt voor de bouw van een woning voor de ter plaatse dienst doende hoofdagent en komt hiervoor tot een geraamd bedrag van 70.000,= en stellen B. en W. voor een krediet tot dit bedrag beschikbaar te stellen. SUBSIDIE VIERING KINDER BOEKENWEEK. De commissie Viering Kinderboeken week 1968 heeft verzocht een subsidie van ƒ330,te verlenen ten dekking van de kosten, verbonden aan het hoüden' van een voorleeswedstrijd. B. en W. stellen voor de gevraagde subsidie te verlenen. VERBETERING PALTZERWEG. Deze verbetering betreft het gedeelte Paltzerweg gelegen tussen het Heeser- spoor en de ingang van de vliegbasij Soesterberg. De direkteur van gemeen tewerken heeft een begroting opge maakt, waarbij de kosten geraamd op ƒ24.800,B. en W. stellen voor een krediet tot dit bedrag beschikbaar te stellen. VERKOOP VAN GROND. De heer H. W. van den Bolt, Kam perfoeliestraat 4, alhier heeft verzocht een stuk grond ter grootte van pl.m. 40 m2 gelegen nabij de Kamperfoeliestraat te Soest te mogen kopen. Het college heeft tegen verkoop van deze grond voor een bedrag van 3.000 geen be zwaar. De heer G. J. Ribberink, Braamweg 55, alhier heeft verzocht een stuk grond ter grootte van pl.m. 20 m2, gelegen nabij de Kamperfoeliestraat te Soest te mogen kopen. Het college stelt voor hiertoe over te gaan voor een bedrag van ƒ1500, Mevr. A. Littooy-Muurling, Juliana- laan 253 te Bilthoven. heeft verzocht een stuk grond ter grootte van pl.m. 35 m2, gelegen aan de Eikenhorstweg te Soest te mogen kopen. B. en W. hebben tegen verkoop van een bedrag van 140,— geen bezwaar. ZONE VERORDENING HINDERWET. Mr. M. D. P. van der Werf. Driehoeks- weg 4 te Soest, als gemachtigde optre dende namens A. J. W. Beijer te Soest, verzoekt ontheffing van het bepaalde in artikel 1 van de „Zoneverordening Hin derwet" voor het oprichten van een stortplaats voor tuinafval, hout en puin en een opslagplaats voor zand, grond, grind, stenen en andere bouwmaterialen op een perceel gelegen nabij de Beu kenlaan. In je structuurnota Soest wordt aan het betreffende perceel een recreatieve be stemming gegeven. Inwilliging van het verzoek is derhalve zowel in strijd met het huidige bestemmngsplan als met de in voorbereiding zijnde planologische maatregelen. B. en W. stelen voor de gevraagde ont heffing te weigeren. GELDLENING AAN KOMPOST- BEDRIJF SOEST-BA ARN. De gelden, benodigd voor de financie ring van de exploitatie van het kom- postbedrijf, worden door de gemeente Soest in rekening-courant verstrekt. Gedurende de jaren 1963 tot en met 1968 werd voor uitbreidng opslagterrein, voorzieningen installatie, bestrating, af rastering en aanschaffing laadschop uit gegeven een bedrag van ƒ261.368,84, waarvan werd afgeschreven ƒ58.306,84. B. en W. stellen voor voor het resteren de bedrag ad ƒ203.062,— een lening te verstrekken tegen een rente van 6 7/8 per jaar. ZAKELIJK RECHT. De voetbalvereniging V.V.Z. heeft ver zocht te mogen beschikken over een per ceel gemeentegrond, gelegen nabij de Ferdinand Huycklaan, voor de bouw van een clubgebouw. Tevens is verzocht om het recht van erfdienstbaarheid van een weg ten behoeve van het genoemde perceelsgedeelte. B. en W. stellen voor onder bepaalde voorwaarden aan de aanvrage te voldoen.

Soester Courant | 1968 | | pagina 3