Garage Stam DflW,P°bevrij<Jf Fa. SPIJKER V.V.Z. voor moeilijke opgave tegen plaatsgenoot S.E.C. R 8 5695,- R10 ƒ6295,- Koop nu uw St. Nicolaasgeschenken HANDEL EN INDUSTRIE VOOR DREMPEL VAN NIEUWE GR0EITIJD STAM 4-deurs Voordelen IIEXAI LT maakt nw leven rijker mm een iiiiriiLJikii sn ujmr éiunini nrrfik ar—ii umikHr^n IWIMP'UMail 1IOIMI' H ^„uitzoeken... Illill ||||ir J' l|||j|;| Morgen twee derby's tussen V.V.Z. en S.È.C. B.D.C. zondag naar Veense Boys S.E.C. krijgt zondag Muiderberg op bezoek Hees-nieuws Wandel-,.vierdaagse" van Olymp „The Red Stars" Horloges - Klokken Wekkers - Ringen Armbanden - Hangers - Colliers - Baro meters Hygrometers Thermometers enz. enz. Juwelier Clubkampioenschap „Laetitia" B.D.C.-handbal Mevrouw Gerda Rosman schoonheidsspecialiste Mixed Hockey Club Soest Dansavond B.D.C. Telef. Brandweer Politiebureau 3-3-3-3 4-4-4-4 VRIJDAG 15 NOVEMBER 1968 V.V.Z. krijgt morgenmiddag plaatsge noot S.E.C. op bezoek. Het experimentele elftal van verleden week (dat met 4-1 van Kulan verloor) heeft weer plaats gemaakt voor het team, waarmede V.V.Z. doorgaans in de competitie speelde en dat er nu weer als volgt uitziet: doel A. Rebel; achter J. v. d. Vlekkert, H. van Kooy, H. J. Demmers en H. G. v. d. Kraak; midden A. v. d. Breemer en W. Ruizendaal; voor A. Schaap, G. v. d. Bovenkamp, A. Brouwer en G. Floor. De wedstrijd be gint om drie uur. Het tweede elftal gaat morgen om drie uur (vertrek uit Soest om twee uur) in Nijkerk bij Sparta 3 op be zoek. Het tweede heeft de eigenaardige gewoonte aangenomen om iedere over winning met een nederlaag af te wisse len. Volgens de statistieken is nu weer een overwinning te verwachten. Het tweede bestaat uit: doel P. den Bree- jen; achter A. van Neerbos, G. v. d. Munt, J. Brouwer en C. van Hornsveld; midden P. Altena en A. Ruizendaal; voor J. Putters, J. van Doorn, B. Fu- gers en J. Akkerman. Het derde elftal krijgt ook bezoek van S.E.C. Het zal het waarschijnlijk nog moeilijker krijgen dan het eerste, want S.E.C. 2 heeft een leidende positie te verdedigen. Verder dan een gelijk spel zal V.V.Z. waarschijnlijk niet ko- neus. keel en borst van vastzittend sltfm men. De opstelling van V.V.Z. luidt: doel C. Pouw; achter J. Onderstal, J. v. d. Bovenkamp, M. van Ginkel en L. Hilhorst; midden B. Rademaker en C. van Velzen; voor D. van Arkel, F. van Hornsveld, A. H. van Wijk en J. A. Kamper. De wedstrijd begint om één uur. V.V.Z. 4 speelt eveneens een thuis wedstrijd en wel tegen het Amersfoort - se Cobu Boys 4. Het elftal heeft enige versterking gekregen, zodat een kleine zege wellicht binnen bereik ligt. De op stelling van het vierde luidt: doel J. van Ossenburgge; achter H. van Velzen, H. Wegerif, Joh. van Kooij en T. de Man; midden D. Duits en G. M. v. d. Grift; voor G. Wijma, M. Vetkamp, G. Potho ven en C. Broek. De wedstrijd begint om drie uur. V.V.Z. 5 gaat morgen om half drie in Amersfoort bij Cobu Boys 5 op be zoek. Een gelijk spel zal de bezoekers al heel wat voldoening schenken. De op stelling luidt doel F. van Ouwerkerk; achter D. Pellegrino, G. van Kooij, K. Blijleven en G. Perlate; midden W. v. d. Kuilen en C. Ruizendaal; voor Th. Ver- kade, W. Bloemendaal, R. Schiffart en A. Boot. SOESTDUK (In één handgreep te veranderen in 2-deurs, veilig dus voor uw kinderen) 1. de flitsende 1100 c.c. motor - 135 km 2. 4-deurs (in één handgreep te veran deren in 2-deurs, veilig dus voor uw kinderen 3. laag benzineverbruik 1 op 15 4. ongekend zitcomfort 5. uiterst wendbaar, gemakkelijk parke ren in stadsverkeer 6. hoge lnruilwaarde 7. rondom schijfremmen NIEUWERHOEKPLEIN 1 - SOESTDIJK TELEFOON 02155-2850 Het zesde elftal krijgt morgen om één uur het wellicht sterke Terschuurse Boys 5 op bezoek. Een overwinning voor de Soester veteranen is echter wel mo gelijk, wat zou betekenen, dat V.V.Z. zich bij de koplopers heeft gevoegd. Opstelling: doel J. van Ossenbrugge; achter S. Wijma, R. ten Hove, J. van Kooij en B. Morren; midden G. Ruizen daal en J. Groart; voor R. van Dalen, H. Donk, L. G. Brunt en A. P. v. d. Hoek. In verband met ziekte van de heer v. d. Broek moeten afschrijvingen worden opgegeven aan de heer H. Strietman, Gallenkamppelsweg 3, tel. 02155-5484. ara mm mmr .aBllk wmm^tW^ Voor morgen staan er twee derby's tus sen V.V.Z. en S.E.C. op het voetbalpro gramma. Beide wedstrijden worden op het V.V.Z.-terrein aan de Ferdinand Huycklaan gespeeld. In de eerste plaats staan de beide eerste elftallen van S.E.C. en V.V.Z. tegenover elkaar, wat een belangrijke ontmoeting belooft te worden. Voor V.V.Z. wordt het tijd, om weer een paar punten te verzamelen teneinde weg te komen van de onder ste plaats, terwijl S.E.C. de kans krijgt om aansluiting te vinden bij de koplo pers, mede door een paar misstappen van de tot dusver toonaangevende clubs in de afdeling. S.E.C. heeft maar één verliespunt minder dan leider Hoevelaken, dat twee wedstrijden meer heeft gespeeld. Een zelfde positie neemt S.E.C. in ten op zichte van S..P., dat overigens in Soest met een nederlaag genoegen moest ne men. V.V.Z. bezet met vier punten uit zeven wedstrijden de laatste plaats, maar heeft nog een wedstrijd tegoed ten opzichte van de clubs, die vlak boven V.V.Z. staan. Er is dus weinig voor nodig om de rode lantaarn aan een andere club over te dragen. Gezien de overigens verschillende belangen, die voor beide clubs op het spel staan, mag morgen een interessante wedstrijd worden ver wacht met o.i. een licht favoriet S.E.C., al zal V.V.Z. met de oude kern het mor gen ongetwijfeld beter doen dan verle den week met het sterk gewijzigde elf tal tegen Kulan. Voor S.E.C. zullen uitkomen: Kramer, De Vries, Sengers, Beijer, Timmer, Hoef man, Wolfsen. Rouwendaal, Stalenhoef, Koelewijn en Van 't Klooster. De aftrap zal om drie uur geschieden. V.V.Z. 3-S.E.C. 2 Ook het derde elftal van V.V.Z. en het tweede van S.E.C. staan morgen, vanaf één uur tegenover elkaar voor een wed strijd, die eveneens nogal belangrijk is, in die zin, dat S.E.C. heel hoog en V.V.Z. vrij hoog op de ranglijst staan en hun posities ten opzichte van elkaar zullen willen verbeteren. Ofschoon S.E.C. wel de betere papie ren heeft, zal V.V.Z. zijn herstel morgen zeker willen voortzetten. Ook hier mag dus een spannend duel worden ver wacht. Het tweede van S.E.C. zal waar schijnlijk bestaan uit de volgende spe lers: Maijer (doel), v. d. Schagt, Staal, Marsman, De Beer, Verwoerd, Baptist, Dorrestein. Luijtelaar, Nijhuis, Kerkdijk en v. d. Berg. S.E.C. 4-MONTAGNARDS 3 Het debuterende vierde elftal van S.E.C., dat nog altijd zonder punten is, krijgt morgenmiddag, om drie uur, Montag- nards 3 uit Amersfoort op bezoek. Of schoon de gasten tot nu toe wel wat meer punten hebben verzameld dan S.E.C., zal dit keer een gelijk spel ze ker mogelijk zijn, al zullen de Soeste- naren er hard voor moeten werken. Het vierde zal worden samengesteld uit de volgende spelers: Roels (doel), Han- nessen, Kraaij, Beijersbergen. De Boer, Schenderling. Hottinga, Van Drie, Cairo, v. d. Loon, De Graaf, Rijken en Van Essen. betekent: letten op practlsche Indeling, verzorgde afwerking, doelmatige bergruimte, veel keuzemogelijkheden, ook In prijzen. ALLEMAAL ARGUMENTEN OM TE KIJKEN BU STIHO. Ook voor losae aanbouwdelen, teakhouten aanrechten, e.d. Levering en plaatsing In overleg met uw vakman. BIJ de keuze hiervan adviseren wij u gaame. Ook zaterdags open tot 15.00 uur. dn STIHO-SHOWROOM-WTrTEVROUWENSlNGEL 80. UTRECHT-TEL (030) 20444 B.D.C. 1 gaat komende zondag bij Veen- se Boys op bezoek, een club, die met drie andere verenigingen B.D.C. met twee punten achterstand en een wed strijd minder gespeeld op de voet volgt; allemaal clubs, die nu nog gelijk kunnen komen met B.D.C. Na de zeer fortuin lijke overwinning van afgelopen zon dag tegen Amersfoortse Boys zal B.D.C. moeten bewijzen, dat het werkelijk bij de koplopers thuis hoort. Wanneer het niet - zoals afgelopen zondag - af en toe weer ontbreekt aan interesse en doorzettingsvermogen, kan er zondag voor B.D.C. wel een kleine overwinning inzitten. De wedstrijd begint om half drie. Een uur eerder vertrekken de spelers van de Bosstraat Het elftal zal er tegen Veense Boys als volgt uit zien: doel: A. Smink; achter: F. Koolloos, J. Brouwer, A. Roest en F. Stalenhoef; midden: Van Fulpen en P. Dorrestein; voor: J. Paauw, M. v. d. Lugt, L. Demmers en J. Dor restein. Het derde speelt zondagmiddag, om half drie, een uitwedstrijd tegen Barne- veld 2. De Soestenaren wachten na zes wedstrijden nog altijd op de eerste over winning. Wel kwam het derde driemaal tot een gelijk spel, maar een hoge klas sering op de ranglijst leverde dat niet op. Ook zondag zal het wellicht zeer moeilijk zijn om tot een zege te ko men. Het vierde competitiepuntje kan echter wel bereikt worden. Om kwart over een vertrekt het volgende elftal van het B.D.C.-terrein aan de Bosstraat: doel W. Schimmel; achter A. Brouwer, J. Brouwer, M. van Asch en J. Spoel- stra; midden T. Bunnik en J. Hagen; voor H. Hagen, N. Gros, G. Dorrestein en B. Schimmel. Reserves zijn A. Kaats en P. Visser. B.D.C. 4, dat met vier overwinningen en één nederlaag tot nu toe zeer goed voor de dag is gekomen, krijgt komen de zondagmiddag bezoek van Odi '58, een club, die waarschijnlijk wel meteen nederlaag naar huis terug kan worden gestuurd. De wedstrijden begint om twaalf uur. De samenstelling van B.D.C. is doel W. v. d. Breemer; achter: R. Kleinegris, E. van Dongen, P. Lank- meijer, J. v. d. Meulen; midden P. Hil horst en J. v. d. Dijssel; voor A. v. d. Breemer, A. Wagner, H. Kroder en C. Plagge. Het nog altijd ongeslagen B.D.C. 5 gaat zondag bij Veense Boys 3 op be zoek, een club, waarvan cp dit moment nog niet veel concurrentie is te ver wachten en die dus wel op een neder laag gezet zal kunnen worden. Het vijf de, dat tien punten uit vijf wedstrijden heeft, speelt in de volgende opstelling: doel H. van Dalen; achter C. Wolfsen, P. Hooft, H. van Dijk en Th. van Ful pen; midden A. Bakker, J. Beijer; voor G. Beijer, B. Epskamp, A. v. d. Linden en E. Bodewes. De wedstrijd begint om half één. Vertrek uit Soest elf uur. Het zesde, dat tot nu toe tweemaal won en tweemaal verloor, krijgt het zondag thuis op te nemen tegen Hoog land 4, een vermoedelijk lastige tegen stander, die B.D.C. niet zonder meer de winst zal schenken. Een gelijk spel zal er voor de thuisclub niettemin wel in zitten. De wedstrijd begint om kwart voor twee. Van B.D.C.-zijde doen hier aan mee: doel A. Roest; achter A. Kuy- er, F. Duwel, H. Dijkman en H. Rebel; midden C. Beijer en G. Kok; voor M. van Dijk, W. Hogeveen, W. Radema ker en B. Rademaker. Het zevende, dat tot vandaag ook een bescheiden rol heeft gespeeld in de competitie, krijgt zondag om twaalf uur Amersfoortse Boys 5 op bezoek. Ook hier is een gelijk spel wel haalbaar voor de thuisclub, die momenteel vier punten uit vijf wedstrijden heeft. De opstelling van het zevende is: doel B. v. d. Linden; achter W. Roest, M. v. d. Breemer, P. van Rossenberg en K. de Bruin; midden K. Grift en R. Nijssen; voor L. Wildenburg, P. Visser, C. van Esveld en Ch. Clarisse. Het eveneens nog ongeslagen tiende elftal (acht punten uit vier wedstrijden) gaat zondag om twaalf uur naar K.V.V.A. 6 in Amersfoort. De ongeslagen positie aan de kop van de ranglijst zal B.D.C. waarschijnlijk wel kunnen be houden. De opstelling luidt: doel G. Roest; achter B. v. d. Lugt, H. v. d. Lugt, C. Hilhorst en K. Hilhorst; midden P. Jak en E. Westerveld; voor S. Bak ker, A. Beijer, W. v. d. Henge! en C. van Hengstum. Komende zondagavond organiseert de evenementencommissie van B.D.C. in het verenigingsgebouw een grote dansavond. Het eerste elftal van S.E.C. krijgt komende zondagmiddag aan de Bos straat Muiderberg op bezoek, een elftal, dat het tot nu toe zeer kalm aan heeft gedaan en zes punten uit zeven wed strijden heeft. S.E.C., met vijf gelijke spelen en twee overwinningen nog steeds ongeslagen, is de leiders nu zeer dicht genaderd en zal zijn positie zondag wellicht nog kunnen verbeteren dooreen overwinning op de club uit Muiderberg. De wedstrijd begint om half drie. Het vierde elftal ontvangt zondag om twaalf uur Limvio 3 uit Baarn. De gas ten behaalden in hun laatste wedstrijd de eerste overwinning, wat misschien de ouverture van meer successen kan zijn. S.E.C. kan overigens wel een paar punt jes gebruiken, want met drie punten uit vier wedstrijden is het tot nu toe ver beneden de verwachtingen gebleven. Het vijfde elftal, dat in vijf wedstrij den pas één keer heeft kunnen winnen, gaat zondag in Amersfoort op bezoek bij K.V.V.A. 4, dat het de Soestenaren wellicht erg moeilijk zal gaan maken. De bezoekers mogen met een gelijk spel vermoedelijk al wel tevreden zijn. De wedstrijden in Amersfoort begint om twaalf uur. Het zesde elftal tenslotte mag zondag zijn vierde competitiewedstrijd gaan spelen. Als tegenstander zal optreden semi-plaatsgenoot Soesterberg 5, dat on langs met niet minder dan 7-2 van lei der B.D.C. 10 verloor. Na een wat pover begin moeten er zondag dan ook wel gewonnen kunnen worden. Voor het eerste elftal van Hees ls voor komende zaterdag geen wedstrijd vast gesteld. Het kan in alle rust en met de nodige belangstelling de verrichtingen van de concurrenten gaan bekijken, waarvoor men overigens In Soest kan blijven (bij V.V.Z.—S.E.C.). Voor het tweede elftal staat wel een wedstrijd op het programma en wel te gen S.D.C.P. 3, dat het vrij behoorlijk doet en Hees vermoedelijk ook wel op een gelijk spel zal kunnen houden. Het derde elftal krijgt, om drie uur, Oranje Leeuwen 2 uit Hilversum op be zoek. Hees 3 begon de competitie met vier nederlagen, speelde een keer ge lijk, maar won de laatste wedstrijd op nogal verrassende wijze en bovendien met grote cijfers. Mogelijk luidt deze zege een herstel in, dat zich morgen zal voortzetten, ofschoon de Soestenaren het verre van gemakkelijk zullen krij gen. Het vierde tenslotte, dat zo hoopvol be gon, maar in de laatste wedstrijd een teleurstellende nederlaag leed, gaat mor gen, om één uur, bij Eemnes 3 op be zoek. Een gelijk spel zal er voor de Soestenaren zeker inzitten. ia Evenals het afgelopen jaar organiseert Olympia ook nu weer vier wandelmar sen, waarvan de eerste morgenmiddag wordt gehouden. De andere drie zijn vastgesteld op 14 december, 18 januari en 15 februari, allemaal in een jaarge tijde, dat men de nodige hardheid kan opdoen. De afstand per tocht bedraagt niet meer dan 12 Va km. De kosten per tocht bedragen 0,75 of (bij vooruitbe taling) ƒ2,voor de vier tochten. De gene, die drie of vier tochten heeft vol bracht, krijgt na afloop van de laatste mars een speciale herinneringsmedaille. Wanneer men onder dezelfde condities met een groep deelneemt, komt men bo vendien in aanmerking voor een speciale groepsherinnering, wanneer de groep tenminste uit twaalf leden bestaat. De start en finish zijn wederom bij De Rank aan de Soesterbergsestraat. Men kan iedere mars tussen half twee en twee uur starten, maar men dient dan wel voor vijf uur terug te zijn, wil men althans niet bij een gesloten bureau aankomen. Met uitsluiting wordt bedreigd, diegene, die In het bezit is van een spelende transistorradio. Ofschoon het weer niet erg meer aan het zomerseizoen doet denken, zij de geïnteresseerde wandelaar er toch vast op gewezen, dat op 23 augustus 1969 de twaalfde paleis Soestdijktocht van Olym pia wordt gehouden. Zondagavond aanstaande is het weer eeo belangrijke wedstrijdavond voor de juniorenteams van Red Stars. Zowel de meisjes- als de jongensjunioren spe len op deze avond tegen respectievelijk de Utrechtse teams van Eagles en van Midland. Beide ontmoetingen worden _0^ Utrechtse Beatrixhal verspeeld, om 19.00 uur. EAGLES M.A.-RED STARS M.A. De meisjesteams van Eagles en Red Stam hebben elkaar dit seizoen reeds een keer eerder ontmoet. Het werd toen een kleine overwinning voor de Utrecht se meisjes, mede dankzij een bijzonder sterke eerste helft. In de tweede helft deed Red Stars alles om terug te ko men doch de tijd bleek hiervoor te kort te zijn. Ook nu weer verwachten wij een bij zonder interessante ontmoeting waarbij fel om de winst zal worden gestreden. De Red Stars meisjes zijn beslist niet kansloos, mits zij zich niet meer direkt zo laten verrassen. De volgende meis jes spelen voor Red Stars mee: Gerry van Hertom, Rita Vos. Monica Wüste- feld, Marijke Hilhorst, Relinde Tap, Wil- leke van der Linde, Luciënne Ernst, Marjan Verhoef. MIDLAND A-RED STARS A De Red Stars jongens krijgen het zon dagavond tegen het sterke Midland bij zonder moeilijk. Ook hier hebben beide teams elkaar reeds eenmaal ontmoet, waarbij Midland duidelijk de betere ploeg was, qua techniek en in de re bound. Alleen het tomeloze enthousiasme van Red Stars spelers kan een spaak in het goed draaiende wiel van Midland ste ken. Het verschil tussen beide teams be draagt slechts vier punten, zodat een eventuele winst van Red Stars de jon gens nog maar op een twee punten achterstand zou zetten van leider Mid land. Het Red Stars team komt uit met: Rudi Blok, Rudolf Hornung, Rudi Lips, Ton Hilhorst, Quintus van Hal, Wim Voet, Piet van der Bijl, Gerry van Delden, Cees van de Grift en Berry van de Grift. U koopt nu rustig en er is volop keus in Soesterbergsestraat 26, telefoon 2982, Soest. De judo-afdeling van de r.k. sport vereniging „Laetitia" bestaat zeven jaar en nu zal voor het eerst een officieel kampioenschap worden gehou den. Op verschillende plaatsen heb ben de judoka's reeds deelgenomen aan diverse toernooien, maar nu gaan zij onderling strijden om de titels. De jeugdige judoka's worden in ge wichtsklassen ingedeeld en voor allen is een herkansing mogelijk. De wed strijden, die ongetwijfeld een spannend verloop zullen hebben, worden gehouden op zaterdag 16 november, van 16.30 tot 19,30 uur, in het gymnastieklokaal van de Carolusschool, ingang Plesman- straat. Ter afwisseling zullen demonstraties gegeven worden door J. van der Vlugt (4e dan), P. Helsdingen (4e dan), B. van Minderhout (2e dan) en F. Odijk (le dan). Het geheel staat onder lei ding van de heer J. van der Vlugt uit Zeist. Inlichtingen over judo-lessen bij Laetitia worden bij dit judo-eve nement voor Soesterberg gaarne ver strekt. M. U. de la Rambelje met Edelzan- ger en W. Werkhoven met Mozam- bipuesijs. In de jeugdafdeling, die 16 leden telt, werd M. van Cuijlenburg kampioen met zabravink grijs. Een extra prijs ontving W. van Werkhoven voor zijn goudgroene ka narie. E rwaren ruim 160 inzendingen. De zaalhandbalcompetitie is in het ge hele land reeds begonnen. Ook enkele jeugdelftallen van B.D.C. hebben reeds hun eerste wedstrijden gespeeld in de zalen te Amersfoort, Utrecht en Hilver sum. Jammer dat de sporthal in Soest nog niet klaar is, waardoor onze ge meente nog verstoken blijft van het ac- tractieve handbalspel. Hopenlijk is dit het volgende jaar wel het gevaL Het damesteam komt na de promotie in vorig seizoen nu uit in de districts tweede klasse. Een zeer zware klasse, hetgeen alle inzet van de speelsters zal vergen. Trainer Otto Buisman heeft dit reeds te voren zien aankomen en is al vroeg met de zaaltraining begonnen. Ook ex tra training, zondagsmorgens op het veld, zal de conditie nog meer moeten opvoeren. De trainer heeft zich ten doel gesteld, om tenminste in deze klasse te blijven. Aanstaande zondag krijgt het zevental zijn vuurdoop. Om één uur speelt het elftal in de Beatrixhal in Utrecht te gen Sport Vereent. Dit is al meteen een van de sterkste ploegen in deze compe titie. Het B.D.C.-team zal zeker sterk geladen het veld betreden en hopenlijk zullen twee punten mee naar huis kunnen wor den genomen. De beide herenteams gaan zaterdag al naar Utrecht. Het eerste zevental, waarvan de verwachtingen op een kam pioenschap hoog gespannen zijn, speelt des avonds om half negen tegen At- tila 3. Tegelijkertijd speelt het tweede elftal tegen Arma. Beide teams moeten in staat geacht worden om de overwinning te behalen. Algehele gezichtsbehandeling, epileren, harsen, electr. ontharen en lichaamsmassage. Behandeling volgens afspraak. Laanstraat 43, telefoon 3803. Programma voor zondag. Thuis. 14.30 uur Heren 11-A'dam 7. 12.00 uur Dames II-Amsterdam 5. 12.30 uur Heren V-Kamp. XIII. 11.00 uur Heren Vl-Schaenv. X. 11.00 uur Dames III-Be Fair VII. Uit. 14.00 uur Scheybeek-Heren I. 13.00 uur Pinoké-Heren Vet. 13.00 uur Shinty-Dames I. 13.00 uur Maarn II-Heren III. 12.30 uur Kampong XV-Heren IV. Programma voor zaterdag. Thuis. 14.45 uur Jongens A-Kampong B. 14.15 uur Meisjes A-S.C.H.C. E. 14.15 uur Meisjes C-Amersfoort D. Uit. 15.15 uur Schaerw. G-Jongens B. 15.15 uur Voordaan E-Jongens C. 15.15 uur Kamp. F-Meisjes B. De commissie, die bij de s.v. B.D.C. de taak op zich heeft genomen, om iedere maand iets voor de leden te organiseren, heeft voor november de keus laten val len op een dansavond. Deze avond, die toegankelijk is voor alle seniorenleden, donateurs, poolleden en begunstigers mei hun dames, wordt a.s. zondag 17 no vember gehouden in het verenigingsge bouw aan de Steenhoffstraat. Ingang Noord. Gedurende deze avond, waarbij de mu ziek wordt verzorgd door het „Trio Ton Janus" zal tevens de prijsuitreiking plaats vinden van de op zondag 27 ok tober j.1. gehouden puzzle-rit voor auto's en fieisen. De dansavond begint om 20.00 uur. Ter dekking van de onkosten is de entree bepaald op ƒ2,per persoon. De evenementencommissie rekent op een er housiaste opkomst. De op- en neergang van onze persoon lijke welvaart hangt ln belangrijke mate samen met de gezondheid van on ze betalingsbalans. Daaronder verstaan wij een momentopname van alle trans acties die tot gevolg hebben dat tussen Nederland en de rest van de wereld betalingen moeten worden verricht. Er zijn kapitaalbewegingen bij, de kosten en opbrengsten van verleende en be wezen diensten, opbrengsten van kapi taal, goud bewegingen en voorts de uit komsten van de handelsbalans, waar mee wij in- en uitvoer samenvatten. De handelsbalans was in de jaren voor de laatste wereldoorlog niet zo belang rijk als thans. Haar opmerkelijke ont wikkeling na 1945 is aan enkele oor zaken te danken. De sterke uitbreiding van onze bevolking op een klein grond gebied dwong ons tot een sterke in dustrialisatie. Hoe meer de industrie groeit, hoe groter de drang wordt om de produkten van de industrie over de grenzen te plaatsen. Ook de relatieve vermindering van onze financiële kracht in de wereld, die goede opbrengsten gaf, dwong ons naar nieuwe inkomsten bronnen uit te zien. Met een rijk bezit aan hoogwaardige arbeidskracht is het niet zo'n wonder dat men dan naar de industrie grijpt. Wereldcentrum Een andere oorzaak wordt gevonden in onze toegenomen centrale ligging in de wereld. Rotterdam groeide uit tot de grootste haven ter wereld. Wij liggen aan de poort van Europa, dat gevuld is met een relatief rijke en dichte bevol king. Bij alle nadelen die de Europese Economische Gemeenschap ons gebracht heeft, vergeten wij wel eens dat zij ons als aanvoerhaven van die gemeenschap geen windeieren heeft gelegd. In de vooroorlogse jaren werd ons we relddeel gezien als een legkaart van nationaliteiten. Wilde men daarmee za ken doen dan zoekt men handelscon tacten in elk van de staten. Wil men in 1968 een deel veroveren van de Euro pese markt, dan is het voldoende om zich in één van de zes staten te neste len. Vandaar uit bewerkt men dan de gehele E.E.G. van Zuid-Italië tot de Noordzee. Van deze veranderde markt bewerking hebben wij geprofiteerd. Wij worden daarbij begunstigd door goede aan- en afvoerwegen over zee en de grote rivieren. Voorts is de bevolking hier behoorlijk ontwikkeld en interna tionaal georiënteerd. De sociale rust in Nederland is ook al een pluspunt, maar evenzeer bedenken vele industriëlen van buiten Europa dat Nederland in en na bij de dichtst bevolkte gebieden van dit werelddeel ligt en dat dus onze in dustrieën en handelskantoren korte aan- en afvoerlijnen hebben naar de consu ment. Maar wij moeten dan geen buitenlandse vestigingen afschrikken met te hoge ta rieven voor aardgas en elektriciteit. Duur land In het dienstenverkeer wordt een ont wikkeld en welvarend land relatief duurder dan minder ontwikkelde vol ken. Wij zien dat aan onze toeristische balans. Ook een land als Zwitserland begint dat te voelen. Ons kapitaalbezit is niet meer om zoveel ophef over te maken en wij moeten dus met onze hoofden en handen de meeste welvaart scheppen. Daarom is ons loonbeleid ook van zo'n eminent belang. De uitbreiding van onze handel en in dustrie is nog steeds niet zodanig dat wij in staat zijn onze invoer door vol doende uitvoer te dekken. Het is van grote betekenis dat dit zoveel mogelijk geschiedt en de maandelijkse publikatie over het dekkingspercentage van in- en uitvoer is een belangrijke graadmeter. Toch slagen wij er zelden in een uit voer te krijgen die onze invoer voor meer dan 90 °/o dekt. Dit is goeddeels begrijpelijk als wij ons realiseren dat wij niet veel grondstof fen bezitten. Vroeger waren deze zelfs geheel te verwaarlozen. In de laatste jaren kunnen wij met trots wijzen op de gewonnen aardolie en nog meer op het aardgas dat voor ons land een be langrijk exportartikel kan worden. Voorts kan met name dat aardgas onze industriële produktie een kostprijs steuntje bezorgen wanneer de grote olieconcerns en de regering zorgen dat het goedkoop blijft. Dekking In juni van dit jaar was 86 'o van onze invoer door uitvoer gedekt. Dat was een teleurstelling want in mei hadden wij nog 89 °/o dekking met een zich uitbrei dende export bij een gunstig conjunc tureel klimaat. Zodra wij echter gaan produceren moeten wij daar veel voor invoeren en als wij voorspoed voelen zijn wijgaarne bereid om meer con sumptiemiddelen in het buitenland te kopen. In juli bedroeg de uitvoer 88 °o van de invoer. In ons exportpakket nemen aardolie- produkten. plastics en chemische stof fen een toenemend belangrijke plaats in. Ook de export van machines wordt in doorsnee beter. Het zijn dus heus niet alleen maar zuivelprodukten, bloem bollen en vlees die zoden aan de han- delsdijk zetten. Zoals reeds opgemerkt liggen onze be langrijkste handelspartners binnen de E.E.G. met West-Duitsland als beste klant. Overigens is die commerciële liefde wederzijds. De Westduitsers ver kopen aan ons nog meer dan wij aan hen kwijt kunnen. Kansen De goede kansen voor afzet in Europa hebben enze handelsbanden met de rest van de wereld relatief doen inkrimpen. Met Afrika en Azië ls dat begrijpelijk omdat alle westerse landen daar nog steeds argwanend worden ontvangen. Alhoewel de valuta-perikelen in vele Zuidam«rlk«anse landen ons schaden, ls het wel betreurenswaardig dat de afzet naar de latijnse landen daar zo gering is. Maar ook de handel met Noord- Amerika en Canada zou zich veel meer moeten ontplooien. Wij zullen ons daar meer en nieuwe uitvoerinspanningen moeten getroosten. Onze naam is er niet slecht maar onze industrieprodukten zijn er buiten de klompen veel te onbekend. Nederland moet zich nog veel meer pre senteren als een moderne industriële natie, waarbij de nadruk gelegd moet worden op hoogwaardige produkten. Met massa-produkt kan een groot land goedkoper zelf vervaardigen. Als wij zien naar de mogelijke expansieplannen van het Rijnmondgebied dan is het dui delijk dat dit Rijngebied in de wereld in de toekomst een even magische klank kan krijgen als het Ruhrgebied en ze ker niet alleen op het gebied van de petrochemie. Deze gunstige kansen kun nen voor de werkgelegenheid van ons gehele land duurzaam gunstige gevol gen hebben. Daarom zullen wij de vrijhan del zoveel mogelijk moeten bevorderen, een vrij kapitaalverkeer in stand moe ten houden en tenslotte een beter fiscaal klimaat moeten scheppen voor onder neming en individu. Want dat klimaat doet ons veel schade in een snelle op bouw van een sterk en modern in dustrieel potentieel.

Soester Courant | 1968 | | pagina 13