wers JONGERE MODE DRAGEN BETEKENT Televisie-cocktail MAAK EEN PORTRETJE VAN WINKLER PRINS VOOR DE VROUW Vrouw aan de top Soestdijk bed. Humor wacht enmode oor hem, pervloed GEBAKKEN GRIESMEELKOEKJES Op verzoek vindt u dit keer in de receptenhoek een toetje met als basis gries meel: gebakken gries- meelkoekjes. U hebt er de volgen- de ingrediënten voor nodig. ï'z 1 melk, een vanillestokje, 120 g (1 kopje) griesmeel, 30 g suiker, zout, bloem, boter of margarine. X De melk aan de kook bren- gen met een gespleten va- nillestokje. De griesmeel, suiker en wat zout toevoe gen en een stijve pap koken ln 5 minuten. De vanille verwijderen. De griesmeel- pap in een met water om gespoelde, zo mogelijk rech te. vorm gieten en koud la ten worden. De pudding keren en er plakken van snijden. De plakken kort voor het gebruik door bloem halen en in hete boter of margarine bruin en warm bakken. Hierbij suiker, jam, stroop of stroopsaus geven. Zo lang alles goed gaat is het gemak kelijk genoeg vrolijk te zijn en grapjes te maken. Natuurlijk is daar niets te genmits we veel een beetje rekening wensen te houden met gevoelens en omstandigheden van anderen. Maar overigens werkt uat opgewektheid en levensmoed aanstekelijk en opbeurend. Boven de gewone vrolijkheid uit gaat echter het gevoel voor humor, humor die de tegenstelling in zich opneemt van wat een beetje grappigmaar toch ook een beetje triest is. Maar juist de humor kan ons ov-er zoveel kleinighe den heenhelpen, die onze levenshemel kunnen verduisteren. Humor helpt ons, otiszelf en onze aangelegenheden niet als al te gewichtig te beschouwen, als het ware vanaf een grote hoogte op ons bestaantje neer te zien en ons n beetje vrolijk te maken over allerlei dingen die zo overwegend belangrijk leken, over meningen die ons totaal overstuur maakten en eigenlijk zo wei nig ter zake deden en over beslissin gen die zo uiterst moeilijk leken en ten slotte ook helemaal niet van zo'n wereldschokkend belang waren. Hu mor is wel heel iets anders dan cynis me, dat werkelijk alles zijn waarde wil ontnemendat alle vertrouwen opzegt dat volkomen negatief is en het leven waardeloos maakt. Humor daarentegen poogt de tegenslagen als niet al te zwaar te zien en juist ruimte en een open oog te geven voor de goede kan ten van het leven die in tijden van te genspoed zo licht vergeten worden. Humor is juist zo'n positieve kracht, die niet alleen onszelf opheft, maar ook uitstraalt op de mensen uit onze omgeving. Wie ook bij moeilijkheden z'n gevoel voor humor weet te bewa ren, zal niet vervallen in neerdrukkend geklaag, maar altijd lichtpuntjes zien en zelfs met een glimlachje vol wee moed een spanning iceten te breken die dreigt te zwaar te gaan wegen. We moeten ons niet vergissen als we komen te staan tegenover mensen die over gevoel voor humor blijken te be schikken. Ze zijn niet zo, omdat te on gevoelig zijn: integendeel. Onder de humor kan zelfs een diep verdriet schuil gaan. Het is ten slotte juist medeleven dat hen weerhoudt ande ren hiermee onnodig te bezwaren en voldoende levensmoed om eigen moei lijkheden zo mogelijk zelf te verwer ken. De man met er warm in. stiksels. toe gewezen Of we het nu leak vinden of niet, we z\jn allemaal min of meer de slaaf geworden van het „kykkastje" of. deftig gezegd, het beeldscherm. Zelfs zy. die er zich met hand en tand tegen verzet hebben, ztfn door de knieën gegaan. Het Is dan ook zo, dat de televisie een onderdeel van ons leven is geworden. Wie er een week lan gniet meer naar zou kyken, Is een buiten staander geworden: zij of h\j kan niet meer vlot meepraten ln gezelschap. Maar het is onze bedoeling niet een loflied op de televisie te gaan zingen; we wilden u een recept voor een pittig drankje geven, een drankje dat b\J uitstek geschikt is als versnapering te dienen bij het kyken naar de teevee. U hebt voor dit drankje de volgende Ingrediënten nodig: 1 liter sterke koffie, 2 borrelglazen rum, sap van een halve citroen, suiker naar smaak en ijsblokjes. Los de suiker in de hete koffie op, laat alles afkoelen, voeg citroensap en rum toe en meng alles goed door elkaar. Serveer de versnapering met fUn- gestampt ys en een citroenschilletje op de rand van leder glas. Als het aan Dior had gelegen, waren we met z'n allen in het zwart de winter ingegaan. Niet dat we er dan doorlopend hadden uitge zien als treurende vrouwen, die elke dag opnieuw in passende kle dij een geliefde huisgenoot of vriendin ten grave moesten dragen: daar was het Dior-zwart nu net niet zwart genoeg voor. De grote modekoning toonde op zijn eerste show al modieuze zwarte tunie ken, zwart fluwelen broekpakken, eenvoudige zwarte japonnen, opgesierd met grove schakelceintuurs, en zwarte, zeer doorzich tige avondjaponnen, die meer van de vrouwelijke vormen onthul den dan bedekten. De zwarte mode van het huis Dior kan dus allerminst saai en vervelend worden genoemd, maar mist toch wel het jeugdig frisse en vlotte, waardoor vele vrouwen zo wor den „opgehaald". Doch naast de overigens onbetaalbare Diormodellen voor de oudere leeftijdsgroepen, is er ook nu weer jongere mode genoeg op de markt gekomen. Als je eenmaal (met of zonder schuld) dik en hobbezakkerig bent geworden, is het na tuurlijk dwaas en onverstandig je aan de jongere mode te buiten gaan; ze zou je alleen maar nóg dikker en vormlozer maken. Maar als het even kan, moet iedere vrouw zich jong blijven kle den, zich jong durven kleden. Misschien krijgt ook uw uiterlijk een extra aantrekkelijk accent door zo'n moderne ceintuur of een grote sjaal. Vergeet ook niet dat de tunieken dit seizoen erg in zijn Boven: Jurkje van lamé, met blauwe, groene en rose mo tieven. Zeer brede ceintuur op de heu pen. (Ontwerp Ted Lapidus) LinksEenvoudige zwarte tuniek, ge plooid vanaf de cein tuur en gecombineerd met een simpele ge rende rok.- Ont werp Jean Patou) Rechts: Origineel zandkleurig jurkje van Esterel. Het voorpand en de grote zakken zijn geplooid de knopen en de zeer decoratieve ceintuur zijn in een afsteken de kleur. (Materiaal Crylor) komen met „bet nieuwe", dat het le ven van vandaag in zo'n snel tempo produceert. Nog nooit in de geschiedenis is de vrouw zo intens betrokken geweest bij de nieuwste verworvenheden op tech nisch, sociaal, medisch en cultureel gebied. Het is dan ook voor de vrouw van nu geen eenvoudige taak op de hoogte te blijven van de ontwikkelin gen die zich voordoen op gebieden, die per traditie tot de hare worden ge rekend: het is echter een schier on uitvoerbare taak ook geïnformeerd te raken op het terrein dat van oudsher als privé-gebied van de man werd be schouwd, maar dat door de emanci patie gemeenschappelijk gebied is ge worden. Daarom juist is de uitgave van De Moderne W.P. voor de vrouw juist nu zo toe te juichen. Ze voorziet in een behoefte, omdat de vrouw zich de basiskennis van alles waarbij ze wordt betrokken uit dit naslagwerk eigen kan maken of aanvullen. Een niet onbe langrijk deel van deze encyclopedie is gewijd aan medisch-sociale en psy chologische onderwerpen, maar ook zaken als mode en kleding, huishou ding, schoonheidsverzorging, interieur, voeding .kookkunst en vele andere spe cifiek in de vrouwelijke belangensfeer liggende onderwerpen worden uitvoe rig behandeld. In het kort gezegd: el ke vrouw vindt in dit rijk geïllustreer de, meer dan 500 bladzijden dikke boek alles wat ze weten wil. Het is uitgegeven door Elsevier en kost voor lopig nog eenendertig gulden en vijftig cent (later 39, Zowel liet vlinderachtige nacht japonnetje van pastelkleurige perion als het negligé zijn letterlijk en figuurlijk afgerond met een speels en elegant kanten pasje. (Model: Triumph International Zo langzamerhand gaat men de vrouw ook in de hoogste functies accepteren. Zo werd kort geleden mevrouw dr. H. M. in 't Veld-Langeveld tot eerste vrouwelijke hoogleraar in de sociale wetenschappen aan de Rotterdamse universiteit benoemd. Dit betekende een ware doorbraak in de mannengemeenschap, want door haar benoeming neemt nu voor het eerst gedurende het vijfentwintigjarige bestaan van die universiteit een vrouw daar een senaatsplaats in. De zomer is achter de rug en de vakantiefoto's zijn in geplakt. Behoort u ook tot degenen, die de camera pas te voorschijn halen als de eerste sneeuw is geval len? Dan buit u de mogelijkheden die de camera u biedt beslist en jammer genoeg niet uit. In de herfst zijn vaak sfeervoller foto's te maken dan tijdens de vakantie, waarin velen maar raak plaatjes schieten. Trekt het u nu niet aan buiten een kiekje van uw kinderen, uw moeder of uw man te maken (we noe men uw man het laatst omdat bij meestal een beden kelijk gezicht trekt als hij „er op" moet), maak dan eens een portretje binnenskamers. Ondanks alle moderne stromingen en het geijver voor gelijkschakeling van de sexen Is de vrouw nog steeds vrouw gebleven en de man een man. Een Moderne W.P. voor de vrouw, een naslagwerk voor en over de vrouw van deze tijd, Is dan ook meer dan ooit een waardevol bezit, omdat de vrouw dagelijks meer betrokken wordt in allerlei zaken en „toestanden", die vroeger tot het domein van de man werden gerekend. De Moderne W.P. voor de vrouw is een naslagwerk voor de gehuwde en voor de ongehuwde vrouw, voor de oudere en voor de jonge vrouw, zowel voor de werkende vrouw als voor de hulsvrouw. Het is bestemd voor alle vrouwen die in de huidige maatschap pij leven en werken en die, waar zy hun taak ook vervullen ïn aanraking U kunt binnenshuis zonder meer gebruik maken van een hoogstgevoelige film. Behoort het maken van een portret voor u tot de uitzonderingen, dan bent u stapel als u zich dure fotolampen en standaards gaat aanschaffen. Maar or u nu eigenares bent van een dure camera of van een ge woon boxje, u kunt altijd goede resultaten bereiken door uw toestel aan een flitser te koppelen. Kies voor een don ker type een lichte en voor een blond type een wat donker der achtergrond. Zet uw onderwerp nooit tegen de muur of tegen het gordijn, maar altijd op enige afstand daarvan Laat niet alleen kinderen, maar ook ouderen het voor deligst op de foto uitkomen. Spoor kritisch de schoonheids- fouten van uw „slachtoffer" op. zoals onderkinnen, haak neuzen, pukkels of flaporen en zorg dat de gefotografeerde haar of zijn gezicht zo draalt, dat het accent vooral niet op die onvolkomenheden komt te liggen. Wat jongere kin deren betreft moet u zich door een van uw huisgenoten ter zijde laten staan. Deze kan het kind door het af te leiden makkelijk in de gewenste richting laten kijken, of door ge baar of woord het zo zeer begeerde lachje te voorschijn roepen. Op die manier maakt ook u beslist een aardig portretje van uw Nicoletje. en dat ze als het ware voor de minder- slanken zijn uitgevonden. Zwart hoeft echt niet, maar wel moet u er rekening mee houden dat „eenvoudig" de richt lijn is geweest bij het creëren van de nieuwe mode.

Soester Courant | 1968 | | pagina 15