II Soest toen - Soest nu OORLOGSGEVAAR VERPLATST ZICH V.V.V.-nieuws Sportschool Pouw naar nieuw gebouw Het oog gericht op protesten in Praag Baarn „rukt op" naar Soest Vrijdag 15 november 1968 47e Jaargang no. 87 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van W eedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 De televisie in De Paardenkamp 23 november intocht St. Nicolaas in Soest Zware schade bij botsing op Koninginnelaan Hond bijt twintig kippen dood SOESTER (()OURANT Abonn. p. kwart 3.25. per post ƒ4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrfldag Het moet nog blijken of het staken van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam tot succesvolle vredesbe sprekingen zal leiden. Het is wel be grijpelijk dat de Zuidvietnamese rege ring bij zulke besprekingen niet als vijfde wiel aan de wagen wil fungeren. De hele oorlog in Vietnam draaide im mers om het zelfstandige voortbestaan van Zuid-Vietnam. De Vietcong-beweging had en heeft de bedoeling om ook in het zuidelijk deel van het land een communistisch bewind te vestigen, waarna de vereniging met het noorden natuurlijk kon plaatsvinden, waar het overgrote deel van de Zuid vietnamese bevolking echter niets voor voelt. De hulp van Amerika heeft dit tot nu toe voorkomen, maar een mili taire beslissing kon er toch niet door worden verkregen. Daardoor ziet de toe komst er voor Zuid-Vietnam niet zo bijzonder rooskleurig uit. De beslissing komt nu volkomen op het politieke vlak te liggen en Zuid-Viet nam zal er dan uiteindelijk niet aan kunnen ontkomen om ook de Vietcong medezeggenschap in de regering te ver lenen. Gezien de ervaring in andere landen duurt het dan meestal niet lang of de communisten weten langzamer hand het heft steeds meer in handen te nemen. Maar voor Amerika in het zaak om zo spoedig mogelijk de belasting van de Vietnamese oorlog kwijt te raken. Er dreigen namelijk andere gevaren. De situatie in het nabije oosten, om Is raël, neemt een steeds verontrustender karakter aan. Aan de grenzen en in het vorig jaar door Israël bezette gebied nemen de overvallen van de Arabische commandogroepen hand over hand toe, zowel vanuit Egypte als vanuit Jorda nië. In laatstgenoemd land dreigden de ze commandogroepen zelfs reeds koning Hoessein te verjagen, om de macht er geheel in handen te nemen, hetgeen op het nippertje door het officiële Jordaan se leger voorkomen werd. Tot nu toe had, sinds vorig jaar juni, Syrië zich erg kalm gehouden. Daar was de regering, onder de twee burger-mi nisters Zayen en Makhoes, bezig de eco nomische ontwikkeling van het land te verbeteren. Doch een paar weken gele den heeft er weer een staatsgreepje plaatsgevonden, die de aanvoerder van de militaire haviken, generaal Hafez Assad, aan het hoofd van de regering bracht. En deze nieuwe regering is ze ker van plan een hardere lijn tegenover Israël te gaan volgen. Verwacht kan worden, dat nu ook Syrië zich weer gaat voorbereiden op een nieuwe oor log tegen Israël, onder aanvoering van de jonge president Atassi. Opvallend is dat ook in Irak de „haviken" weer de macht hebben verkregen, zodat de gor del om Israël weer volledig gesloten en versterkt is. De communistische invloed in genoemde landen is onmiskenbaar. Voeg daarbij de aktiviteiten van de Sowjet-Unie, zowel op vlootgebied in de Middellandse Zee en ter land in oost- Europa, waar na Tsjecho-Slowakije nu ook Roemenië onder druk wordt gezet, dan wordt het steeds duidelijker, dat zich daar in het nabije oosten een ge vaarlijke situatie aan het ontwikkelen is Kenmerkend is ook, dat de pogingen van de bemiddelaar der Ver. Naties Gunnar Jarring, om Israël en de Ara bische landen om één tafel te krijgen, als mislukt kunnen worden beschouwd! Het is een bepaad niet opwekkend ge zicht wat zich allemaal in het oostelijk bekken van de Middellandse Zee aan het afspelen is. Nog is Turkije een steunpunt voor het westen en waakt Joego-Slavië ervoor niet ook door Rus land aangetast te worden. In een ko mende strijd om Israël, die haast on ontkoombaar lijkt, zal Tito echter trach ten zich zolang mogelijk onzijdig te houden. In elk geval is de situatie er zo dreigend, dat het voor Amerika ge boden is, zo gauw mogelijk in Vietnam zijn handen vrij te krijgen. Het zal alle aandacht en wellicht veel van zijn kracht nodig hebben om te voorkomen dat Is raël onder de voet wordt gelopen. Hierbij kunnen we echter wel in aan merking nemen, dat de Russische steun aan de Arabische landen meer voort vloeit uit politieke overwegingen, om zijn goodwill in deze landen te verbete ren, dan om rechtstreeks te helpen bij een aanval op Israël. De voortgaande ontwikkeling van Soest vraagt een geregelde vernieuwing van de plattegrond. Het allernieuwste exemplaar is deze week uitgekomen, zodat wij U dit stra tenplan met de recente veranderingen kunnen aanbieden voor de prijs van 1,25. Een goede plattegrond van de eigen woonplaats is even belangrijk als het busboekje voor het streekvervoer in on ze omgeving. Ook dit gidsje hebben wij nog in verkoop. Zoals U weet, verscheen deze nieuwe dienstregeling op 29 sep tember, gelijke tred houdend met de winterdienst der spoorwegen. De voorstellingen van het cabaret van Wim Kan en Corrie Vonk in de Stadsschouwburg te Utrecht, vonden veel aftrek bij de Soesters. De plaats bespreking via ons ging vlot en gemak kelijk, zodat wij hopen ook voor de ko mende voorstellingen (toneel, opera) uw belangstelling te hebben gewekt Over het winterprogramma kunt U ons altijd even bellen. wi.i zijn ook weer begonnen met het klaarmaken van de aardrijkskundepak- ketten voor de kinderen van de lagere scholen. Daar de uitgifte van folders aan toeris ten deze zomer bijzonder groot was, is het aantal pakketten beperkt. Daarom gaan kinderen van V.V.V.-leden voor en is er voor hen een gereduceerde prijs vastgesteld. Het materiaal, dat in deze aardrijkskunde-pakketten is ver werkt, leent zich uitstekend voor plak boeken in verband met de op school be wandelde provincies van Nederland. Maandag a.s., te 2 uur, zal een afvaar diging uit Amsterdam een spaarbank boekje aanbieden, dat het paard Robbie mee krijgt ter bestrijding van de kosten voor zijn opname in De Paardenkamp. Hiervoor zullen speciale bussen lopen uit Amsterdam en alles is gearrangeerd door de directie van Wierings Week bladen, die in haar bladen een oproep plaatste om steun teneinde Robbie in „De Paardenkamp" onder te brengen, welke veel financiële relaties heeft opgeleverd. De N.T.S.-televisie zal de ontvangst op „De Paardenkamp", uitzenden in het programma „Kijk en kijk". Ook dit jaar zal de Sint, onder auspi ciën van de Winkeliersvereniging „Soest", zijn intocht in Soest houden en op zaterdag 23 november rond half twee met de trein aankomen op station Soest- Zuid uit de richting Utrecht. Vandaar zal hij via de Ossendamweg, Soester- bergsestraat en de Rijksweg naar het Gemeentehuis gaan alwaar hij officieel door burgemeester en wethouders zal worden ontvangen om ca. 14.30 uur. In overleg met St. Nicolaas en de plaat selijke politie zal de stoet zich in de omgeving van het Nieuwerhoekplein ontbinden, waarna de Sint en zijn ge volg zich nog geruime tijd op eigen ge legenheid in Soest blijven ophouden met bezoeken aan Zonnegloren en di verse kindertehuizen. Nog rijker dan vorig jaar zal de Sint tijdens en na zijn tocht door Soest voor zien zijn van versnaperingen voor de jeugd. Op station Soest-Zuid en op 't bordes van het Gemeentehuis zal Sint Nicolaas de winnaars bekend maken van de ler gelegenheid van zijn intocht, ge organiseerde tekenwedstrijd voor de Soester schooljeugd. Evenals andere jaren geeft ook de Soester Harmonie P.V.O. weer acte de presence, terwijl alsnog getracht zal wor den meer jeugd (in groepen) voor de intocht te interesseren. Wat de St. Nicolaas-actie betreft deelt het bestuur van de Winkeliersvereniging mede, dat zij, gezien de ervaringen van vorige jaren, dit gevoegd bij het tot stand komen van een plaatselijke „Wiso Zegel", er niet in geslaagd is om tot een actie te komen welke de zware eisen van de loterij wet kon doerstaan en daarnaast tevens interessant zou zijn vcor de deelnemende winkeliers en de kopers. De judosport wordt steeds meer be oefend en dat zulks in Soest ook het geval is, kan ons alleen maar tot te vredenheid stemmen. Niet alleen, dat deze sport de lichamelijke conditie zeer ten goede komt, de beoefening daarvan verhoogd ook in hoge mate de staat van zelfverdediging, wat vooral voor het vrouwelijke geslacht van groot belang kan zijn. Tot dusverre exploiteerde de heer Pouw ,De Sportschool Pouw" in een gymnas tieklokaal in de Kerkebuurt, doch thans heeft hij een gebouw gevonden aan de Braamweg 50 A, dat in een dusdanige sfêfet is gebracht, dat werkelijk van een ^ortschool gesproken kan worden. Prachtige vloerbedekking, kleed- wasgelegenheid, douches, kortom alles Eikenhorst, Beckeringhstraat, vyftig jaar geleden Dezellde plaats nu wat een sportschool vraagt. De judoschool verheugt zich reeds in een vrij grote belangstelling en de heer Pouw heeft met enige judoka's op di verse wedstrijden opmerkelijke succes sen behaald. Dat is ook niet te verwonderen, daar de hc ^r Pouw gediplomeerd sportleraar is en zijn opleiding genoot bij het bekende C.I.O.S. sport-centrum. Hij is boven dien badmeester bij het Soester Na tuurbad. Men kan zich voor inlichtingen wenden tot de heer Pouw. Van Weerden Poel- manweg 6, tel. 2156. Bij een botsing tussen twee auto's op de Koninginnelaan is woensdag zware materiële schade ontstaan. De heer P. B. remde af om een rechts gelegen in rit in te rijden. De achter hem rijdende J. L. M. de L. merkte dat te laat en botste tegen de eerste wagen aan. Beide wagens liepen ernstige schade op. Nie mand werd gewond. Onverwacht felle demonstraties in de straten van Praag en Bratislawa be lichten nog eens hoe de uitwerking is van de akkoorden die tussen Tsjecho- Slowakije en de Russen zijn gesloten. Formeel houden die in - Dubcek en de zijnen leggen er steeds de nadruk op - dat niets wezenlijks verandert: welis waar moet Tsjecho-Slowakije zich een beetje aanpassen vooral op het gebied van de buitenlandse politiek aan wat in het rode blok gangbaar is, maar voor het overige blijft het streven naar wat Dubcek noemt „een menselijk commu nisme". Dat zou dus inhouden dat de Russen zich niet bemoeien met de economische plannen zoals die zijn ontwikkeld door professor Ota Sik, noch met de grotere vrijheden op het gebied van de me ningsuiting. Intussen echter is het Sik onmogelijk gemaakt nog verder te wer ken in zijn land, laat staan dat van verwezenlijking van zijn ideeën nog veel komt. En het verbod van het blad Re porter toont, dat men ook niet te hoog gestemde opvattingen moet hebben van de grotere persvrijheid. Nu zijn dat wellicht nog offers die mis schien wel gebracht moesten worden in de Moskouse akkoorden - dat willen de meeste Tsjechen en Slowaken desnoods nog wel aannemen. Maar in die akkoorden heeft ook in elk geval gestaan dat de Russen zich niet zouden mengen in de typisch interne zaken van Tsjecho-Slowakije. En wat komt daarvan terecht? Goed: de Russen hebben niet ingegre pen bij de demonstraties. Waarom zou den zij ook: het is voor hen eenvoudi ger als het vuile werk wordt opgeknapt door Dubcek, die daarmee dan zijn po pulariteit mag verspelen. Maar wat ze wel doen, is op alle mogelijke manieren steun verlenen aan de geleidelijk uit hun schuilhoeken opduikende aanhang van Novotny. Ex-minister Vaclaw David bijvoorbeeld - destijds van buitenlandse zaken - is een ijverig spreker op tal van bijeen komsten die prompt worden bijgewoond door Russische officieren. Men kan wel zeggen dat de Russen er niet in ge slaagd zijn de mannen aan de top die ze weg wisten te krijgen, te laten ver vangen door hun eigen mensen, maar wel dunnen ze voortdurend het korps Dubcek-getrouwen uit. Op een gegeven moment zal dan wel weer eens een van de Novotny-wezenwier zelfvertrouwen voortdurend wordt gestreeld, toch wel weer eens aan de top verzeilen. En intussen leverden de demonstraties alsnog een bewijs hoezeer de Russen gelijk hadden toen ze repten van „con tra-revolutionaire" krachten die het so cialisme in Tsjecho-Slowakije bedreig den. KANTMAN. Wanneer het gemeentebestuur van Baarn de adviezen van de Amsterdamse hoog leraar prof. dr. W. Steigenga; directeur van het Planologisch en Demografisch Instituut aan de Universiteit van Am sterdam opvolgt, zal de Baarnse wo ningbouw de komende jaren snel opruk ken in de richting van Soest. In een rapport over de ontwikkelingsmogelijk heden van Baarn ziet prof. Steigenga een mogelijkheid tot oplossing van de plaatselijke woningnood door bebouwing van het bos tegenover paleis Soestdijk. Van dit pl.m. 85 hectare grote bos, dat eigendom is van de koninklijke familie, zou op de helft hoogbouw voor onge veer 6000 mensen gerealiseerd kunnen worden. Overigens betwijfelt prof. Stei genga, of deze mogelijkheid ooit gereali seerd zal kunnen worden, want het bos is door de minister voorlopig aangewe zen als beschermd natuurgebied. Een andere mogelijkheid zou zijn, uitbrei ding van de huidige bebouwing in zui delijke en oostelijke richting, naar de Eem toe. Overigens is de gesteldheid van de bodem nabij de Eem zeer slecht, waardoor goedkope woningen, waaraan Baarn de meeste behoefte heeft, hier moeilijk gebouwd kunnen worden. Over het algemeen komt prof. Steigenga trou wens tot de conclusie, dat Baarn alleen nog maar dure woningen kan bouwen, zodat het zich de komende jaren weer zal kunnen gaan ontwikkelen tot een vrij exclusief woonforensendorp. Voor de bouw van goedkopere woningen zal zo spoedig mogelijk bovengemeentelijk overleg moeten worden geopend, onge twijfeld ook met Soest. De beste oplossing voor de woningnood in Baarn zou volgens prof. Steigenga zijn een reconstructie van de villawij ken. Wanneer zulks ooit financieel mo- ;elijk zal zijn, zal goedkope woning bouw hier toch uitgesloten zijn. In het rapport van de Amsterdamse hoogleraar worden herhaaldelijk verge lijkingen met Soest getrokken. Uit ver schillende overzichten blijkt, dat Soest heel wat winkels teveel heeft. Tevens kan worden geconcludeerd, dat de uit breiding van het aantal winkels ver achter blijft bij de groei van de bevol king, overigens niet alleen in Soest. Of schoon Soest inmiddels aanmerkelijk groter is geworden dan Baarn, is het aantal winkels per 1000 inwoners hier beduidend minder: 11,7 in Soest tegen 13,5 in Baarn (in 1963). Het aantal ge specialiseerde winkels in Soest per dui zend inwoners bedraagt 1,9 tegen 2,5 in Baarn. Gerekend naar afstand tot de dichtsbij- zijnde grote stad en naar het gemiddel de inkomen per inwoner zou Soest (in 1963) 259 winkels nodig hebben om op normale wijze in de behoefte te voor zien. Er waren echter 374 winkels. Het teveel aan winkels is in Soest het grootst ten opzichte van omliggende plaatsen als Baarn, Hilversum, Zeist en Bussum. De gemiddelde personeelsbezet ting is in Soest in vergelijking met ge noemde plaatsen verreweg het laagst nl. 0.4 tegen 1,2 in Bussum; 1,3 in Baarn, 2,0 in Zeist en 2,3 in Hilversum. In Soest blijkt maar een klein percen tage van de bevolking werkzaam in de industrie. Hoewel het percentage gelei delijk aan is gegroeid, is het nog vrij klein ten opzichte van omliggende ge meenten. In 1930 waren 847 mensen (in woners van Soest en mensen, die elders wonen) in de industrie in Soest werk zaam, ofwel 61 per duizend inwoners. In 1947 was dit aantal opgelopen tot 81 per duizend inwoners en in 1960 waren al 110 op de 1000 inwoners in de plaat selijke industrie werkzaam. Inmiddels zal dit getal nog aanmerkelijk zijn ge stegen. In vergelijking met andere plaatsen is dit aantal nog altijd zeer klein. Het klinkt wellicht wat verras send, dat het aantal in de industrie in Baarn werkzame personen per duizend inwoners bijzonder hoog is. Blijkens overzichten in het rapport van prof. Steigenga is het percentage van de Soester beroepsbevolking, dat in han del en verkeer werkzaam is, het kleinst in vergelijking met omliggende gemeen ten en het provinciaal en landelijk ge middelde. In totaal is 21 van de man nelijke en 22,6 van de vrouwelijke beroepsbevolking in de sector handel en verkeer werkzaam. Het provinciaal per centage bedraagt resp. 23,4 en 25,9, het landelijk gemiddelde 22,3 en 26,2. Daar entegen is het percentage van de Soes ter beroepsbevolking, dat in de overige dienstverlenende sectoren werkzaam is, beduidend groter dan in andere plaat sen (met uitzondering van Zeist). Het aantal mensen, dat in Baarn woont, doch in Soest werkt, vertoont c ;n lang zame stijging. Dit is des te opmerke lijker, wanneer blijkt, dat het aantal Baarnaars, dat in andere omliggende plaatsen werkzaam is, daalt. Omgekeerd blijkt ook het aantal Soestenaren, dat in Baarn een boterham verdient, tc stijgen. Vooral de nijverheid brengt veel Soester employés naar Baarn. Over het alge meen blijken tussen Baarn en Soest nauwe betrekkingen te bestaan. Bij de Witte boerderij van landbouwer L. aan de Soesterengweg zijn woensdag twintig kippen en parelhoenders door een hond doodgebeten. De politie is het dier later gevolgd, om uiteindelijk tot de conclusie te komen, dat de hond eigendom was van W. A. van E. aan de Verlengde Talmalaan. Een braakproef wees later uit, dat de hond inderdaad de kippen en hoenders had doorgebeten.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1