Soest toen - Soest nu Telefoonnummer ziekenauto 5PO Noorderweg 23 PRESIDENT EN CONGRES Artishock reikte prijzen uit op de Margrietsehool Het oog gericht op achterstand in NAVO Ernstige aanrijding Albert Cuyplaan/Dalweg Tsjechen zoeken toenadering tot westerlingen Dinsdag 19 november 1968 47e jaargang no. 88 Uitgave Drnkkerij Smit - Soest Burean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Soester Harmonie herwint oude glorie Bromfietser viel over rol gaas op weg Eiermarkt Ned. Reisvereniging SOESTER OURANT Abonn. p. kwart f3.25. per post f4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Na een spannende nek-aan-nek-race is Richard Nixon president der Verenigde Staten geworden. Een Republikeinse president dus, maar met een in meerderheid Democratisch Congres. Menigeen snapt niet hoe dat nu eigen lijk kan, maar de presidentsverkiezin gen bewegen zich op een gans ander plan dan die voor Senaat en Huis van Afgevaardigden. De President der Verenigde Staten is, behalve staatshoofd, ook zijn eigen mi nister-president. benoemt en ontslaat zijn eigen ministers, is opperbevelheb ber der strijdkrachten. In geen enkel ander democratisch land (tenzij men Frankrijk nog zo wil noemen) heeft één (gekozen) man zóveel macht. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat men hierbij allereerst kijkt naar de Man, en dat de propaganda alles doet om die Man aan de kiezers te verko pen. Soms met allerlei kunst-en-vlieg werk. Interne belangen De presidentsverkiezingen doen dan ook bijna vergeten, dat er nog ander brood op de plank was. Het hele Huis van Afgevaardigden, een deel van de Senaat en een aantal gouverneurs van staten moesten worden gekozen. ,.Het Congres" is samengesteld uit de Senaat en het Huis van Afgevaardig den. Anders dan bij ons vallen in de Senaat de beslissingen; het Huis speelt de tweede viool. Spreekt men van een „Congressman", dan bedoelt men een lid van het Huis van Afgevaardigden dat (om de verwarring te vergroten) dan ook in de wandeling „Het Congres" wordt genoemd. En hierbij komen ook sterk locale ele menten in het spel en gaat het om een zo krachtig mogelijke vertegenwoordi ging van de belangen der diverse staten in Het Congres. Zo kan men dan stem men op Nixon voor het presidentschap, maar op een goed-ingevoerde, bekwame of populaire Democraat voor de post van gouverneur, senator of congressman. Daarbij spelen niet alleen politieke over wegingen een rol. In Amerika betekent politiek; business. De diverse pressie groepen van arbeiders en ondernemers hebben er belang bij, dat hun man naar Washington gaat of gouverneur wordt. Maar het gaat om nog veel meer be langen en belangetjes. Hier te lande is de overheidsdienaar- onafhankelijk van het politiek gebeuren. Als er een p.v.d.a- burgemeester wordt benoemd, behoeft de liberale hoofdcommies niet bang te zijn voor zijn baantje. In Amerika echter is dat anders. Daar betekent een andere man aan de top kansen voor hen, die hem hebben ge holpen (vette kluifjes uit de verkiezings pot), maar ook het risico voor ambte naren, rechters, politiemannen enz. enz., dat ze op straat komen te staan. Ook dét bindt aan de partij Zo kan het gebeuren, en het is nu (niet voor de eerste maal) gebeurd, dat presi dent en kabinet behoren tot de ene par tij, terwijl in het Congres de meerder heid wordt gevormd door zijn politieke tegenstanders. De president zal nauw moeten samenwerken met de majority- leaders (voorzitters van de meerder heidsfractie) in beide Huizen, want dat zijn zeer belangrijke lieden. Johnson was indertijd meerderheidsleider in de Senaat. Ook de samenstelling van de Senaats commissies is zéér belangrijk en het is opmerkelijk, dat de Democratische sena tor Fullbright, in de buitenlandse po litiek een zeer progressieve figuur, is herkozen en waarschijnlijk ook het voorzitterschap van de commissie-bui tenland weer zal krijgen. Senaat en Congres kunnen de president op allerlei manieren dwars zitten. Maar toch liggen hier de normen weer heel anders dan tijdens de verkiezin gen. Men moet nu samen proberen er het beste van te maken. Men moet voor al ook de belangen van de staat, welke men vertegenwoordigt, behartigen. Nixon is een oude rot in de politiek. Hij was destijds de enige vice-president (on der Eisenhower) die meer was dan de boodschappenjongen van de president. De leerlingen van de vijfde en zesde klas van de Margrietsehool aan de Bo- nifaciusstraat hebben de afgelopen week nader kennis gemaakt met de kunst, De Soester Harmonie „P.V.O.", die door bemiddeling van de Soester Zakenkring en de burgerij, van nieuwe instrumenten is voorzien, en daardoor in staat is be tere resultaten te boeken, heeft dat be wezen bij een vierdaags nationaal mu ziekconcours van de Algemene Neder landse Unie van Muziekverenigingen, dat op 9 en 10, 16 en 17 november werd gehouden in de Stadsgehoorzaal te Lei den. P.V.O., dat in de afdeling B, Harmonie uitkwam, wist het hoogst aantal punten over de vier dagen te behalen, n.1. 3OOV2 punten. P.V.O. kwam thuis met de eerste prijs en een grote wisselbeker. Een waarschijnlijk als oud roest weg gegooide rol gaas is zondagavond oor zaak geweest van een valpartij op de Stadhouderslaan. De rol was door de eigenaar kennelijk op het rijwielpad achtergelaten. De bromfietser, de 23- jarige metselaar J. R. uit Soest zag de rol gaas in het donker niet liggen en reed er met grote vaart tegenaan. Het gevolg was, dat hij met zijn bromfiets over de kop sloeg en tien meter verder weer op de weg terecht kwam. De bromfietser liep een ernstig gekneusde linker arm op. Omwonenden hebben de man naar zijn woning gebracht. en in het bijzonder met de kunst zoals die in Soest bestaat en wordt verte genwoordigd door Arti Shock. Namens deze kunstenaarsvereniging is door de Hilversumse kunstschilder Victor Moll een inleiding over het wezen en de uit drukkingsvormen van de kunst gehou den, toegelicht met een aantal creaties van Agnes van Breukelen en de jonge Tom Paauw. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van het hoofd van deze progressieve school, de I.eer Nieman, die niets liever zou wensen dan dat andere scholen dit voor beeld spoedig zullen volgen. Na de in leiding en de bezichtiging van verschil lende kunstcreaties mochten de leerlin gen zelf aan het werk gaan om ten slotte mee te dingen naar eer. aantal rnjzen, door Agnes van Breukelen en Tom Paauw, alsmede door Arti-Shock beschikbaar gesteld. Afgelopen vrijdag zijn de werkstukken, die voor het merendeel een groot crea tief enthousiasme bij de makers lieten blijken, beoordeeld door Jan Riethoven en echtgenote, nadat eerst een honderd tal ^"ders al de tekeningen hadden be- k^kpn. Ondanks de vrij grote belangstel ling van de zijde der ouders, zei de heer Moll in zijn inleiding, dat de ouders toch nog meer belangstelling zouden moeten tonen voor hetgeen hun kinderen op school verrichten. Overigens had hij bij zonder veel waardering voor het initia tief van de heer Nieman. Ofschoon het maken van een keus uit de verschillende tientallen tekeningen en schilderingen geen gemakkelijke op gave bleek, kwam in de vijfde klas ten slotte Judith Klinkenberg als eerste uit de bus. Een tweede prijs werd toege kend aan Anneke Bruijnesteijn, die de tekengave wel van niemand vreemd zal hebben (als dochter van illustrator Dik T'mynesteyn). In de zesde klas werden de persoonlijke prijzen gewonnen door Monique Bos en Harriet van Dooremaal. Op de' Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 40.000 stuks in prijzen van 16,50 tot 17,25. Middenprijs 16,80. Prijs per k.g 2,67. Hij heeft ervaring in de buitenlandse, Is doorkneed in de binnenlandse, en weet alles van de partijpolitiek. Hij is een vakman. Geen briljante figuur. Ook geen populaire figuur. Maar hij kent zijn pappenheimers. En aangezien de kandidaat-president een gans ander mens is dan de man, die op eenzame hoogte zetels in het Witte Huis, zal men niet moeten letten op zijn pro- paganda-woorden, maar op zijn rege ringsdaden Twee personen zyn zaterdagmiddag gewond geraakt bq een ernstige aanrijding op de hoek van de Albert Cuyplaan en de Dahveg. Op deze kruising verleende de 46-jarige tuinman J. M. Z. uit Utrecht geen voorrang aan de 33-jarige ver tegenwoordiger C. A. M., waardoor beide auto's met vrij grote vaart tegen elkaar reden. Bij de botsing sloeg de auto van Z. enkele malen over de kop. De bestuur der raakte niet gewond, doch zijn naast hem zittende echtgenote werd zwaar gewond naar Zonnegloren overgebracht doch later opgenomen in het Sint Anto- niusziekenhuis in Utrecht. De bestuurder van de andere wagen is eerst naar Zonnegloren gebracht, maar kon later naar huis worden vervoerd. De twee auto's werden vrijwel geheel vernield. De Rotterdamse cineast Simon de Waard heeft dondêrdagavond in gebouw De Rank een lezing met dia's en film ge houden voor de leden van het departe ment Soest van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Meer dan ooit is na de 20e augustus, de dag dat de Russen Tsjechoslowakije bezetten, dit land in Als klassikale herinnering aan dez wedstrijd kreeg de zesde klas een plas tiek van Tom Paauw en de vijfde klas een tekening van Agnes vai Breukelen. De prijzen werden uitgereikt door Jan Riethoven. Donderdag 21 november, des avonds te 20.00 uur, wordt door de heer A. Smaal te Baarn, in het gebouw Middelwijk aan de Talmalaan een lezing met kleuren dia's gehouden voor de afd. Soest van de Ned. Reisvereniging over Tsjecho-Slo- wakije. Einde juni ontving hij een uitnodiging van het „Committee for Tourism" uit Praag, om een autotocht van enige weken te maken door geheel Tsjecho- Slowakije, teneinde gedurende deze reis eer groot aantal kleurendia's te ver vaardigen voor een door hem te houden lezing over dit land. Vlak voor z'n vertrek ontving hij ook nog een verzoek van de afd. Schoolradio van de Ned. Chr. Radio Vereniging te Hil versum, om een aantal dia's te ma ken voor de Schoolradio. Deze dia's werden op 2 sept. j.1. in 800 scholen voor plm. 50.000 leerlilngen vertoond. Elke school had een afdruk van de filmstrip ontvangen met bijbe horende tekst en de uitzending blijkt een volledig succes te zijn geworden. de belangstelling gekomen. Een land met bijna dertien miljoen inwoners, die vol gens de heer De Waard bij overgrote meerderheid de voorkeur aan het wes ten geven en ook herhaaldelijk toena dering tot westerlingen zoeken. Maar ook een land, dat toeristisch zeer de moeite waard en ook in trek is. De volksrepubliek Tsjechoslowakije be staat uit twee nogal verschillende de len Tsjechië (Bohemen en Moravië) en Slowakije. De tegenstellingen tussen de bewoners van deze beide delen hebben het land ook belet een eenheid te vor men, al zijn de tegenstellingen momen teel al minder dan in het nog vrij re cente verleden, toen de sleutelposities allemaal werden ingenomen door Tsje chen. De vreemdeling, die Tsjechoslowakije nooit eerder heeft bezocht, kan wel tot verrassende ervaringen komen. Zo kan men er op de zwarte markt goud ver dienen met vreemde valuta, al wordt de handel daarin streng gestraft. Niet temin ontkomt bijna geen vreemdeling aan een poging van Tsjechen, om bui tenlands geld in handen te krijgen, om de eenvoudige reden, dat de wat luxere dingen alleen met vreemde valuta be taald kunnen worden. Voor de rest viert overigens de collectiviteit en coöperati- viteit hoogtij in dit communistische land. Vrijwel nergens zijn meer grond bezitters te vinden, met uitzondering van enkele kleine boeren in afgelegen bergstreken. De bergbewoners onder scheiden zich toch al in veel opzichten van de bewoners der steden, die overi- Het beraad van de N.A.V.O. in Brussel is in wezen simpel, want de daar aan wezige ministers hebben van tevoren al zoveel gesproken dat men van te voren weet wat er uit de bus zal ko men. Het meeste plezier hiervan heeft opperbevelhebber generaal Lemnitzer, die zijn gebruikelijke speech heeft ge houden vol sombere ondertonen. Jaar in jaar uit heeft hij gelijk zijn voorgangers erop gewezen dat menig lid niet nakomt wat het op zich heeft genomen en wat ook in redelijkheid van hem mocht worden verwacht. Alle ja ren werd deze boodschap voor kennis geving aangenomen, maar ditmaal is het anders. Al vóór Lemnitzer zijn rede hield, hadden in diverse landen de mi nisters van defensie of van financiën aangekondigd dat ze voornemens wa ren ettelijke extra-miljoenen in leger, vloot en luchtmacht te stoppen. Een en ander niet als eindelijk doorgedrongen besef dat Lemnitzers jaarlijkse pessimis tische opsomming wel juist was, maar voornamelijk dankzij de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije. Dat dit kon gebeuren zonder dat de N.A.V.O.-landen het konden zien aanko men, heeft vele regeringen pijnlijk ge troffen al waren er dan excuses als een storing van het radarnet enz. Maar ook die storing in de radarverken ning duidt op een hiaat. De storing werd door de Russen veroorzaakt en die maakte de hele westelijke verde diging „ziende blind". Dat is nog veel erger. Bovendien is men sindsdien aan het tellen gegaan hoeveel divisies van het Warschaupakt nu eigenlijk wel zo tegen het ijzeren gordijn aan gelegerd zijn en hoe snel dit aantal vanuit het binnen land kan worden vergroot. Niet dat alle slotsommen identiek zijn: er blijft veel mysterie. Des te duidelijker echter weet men wat men aan eigen kant heeft, waarbij voor de Duitse Bundeswehr- divisies bijvoorbeeld geldt dat ze er wel zijn allemaal, maar dan zwaar onder bezet. Vooral Bonn, dat tenslotte precies grenst aan de Warschaupaktlanden, maakt zich erg ongerust. Het gaat die divisies rap op „vredessterkte" bren gen, wat betekent „oorlogssterkte". Het effect van een en ander is overigens in psychologisch opzicht niet erg geluk kig. De N.A.V.O. is voornemens in een com muniqué de landen van het Warschau pakt te waarschuwen in het bijzon der de sowjet-unie dat men moet op passen met volgende militaire ingrepen. Een ietwat curieuze waarschuwing, want de Russen en hun bondgenoten hebben nergens het gebied van hun in vloedssfeer overschreden. En de ijver om meer geld in de N.A.V.O. te steken lijkt erop of men in paniek tegen de Russen op wil bewapenen, terwijl het in wezen alleen maar gaat om uit te voeren wat al veel te lang in de slof is gebleven. Het geeft Moskou uitstekend propagan- da-materiaal om met de vinger te wij zen naar „westerse oorlogsophitsers". Dat dit in feite onzin is, maakt de be schuldiging zeker niet onbruikbaarder, vooral in Oost-Europa. Het is een aar dig wapen tegen allerlei westers stre ven tot toenadering en ontspanning, waarop de Russen teminder gesteld zijn geraakt sinds zij ervaren hebben wat daarvan de resultaten zijn geweest in Praag. KANTMAN gens in dit land zeer schaars zijn. De bergbewoners lijken duidelijk buiten het wereldgebeuren te staan, zijn over het algemeen veel hartelijker en minder te rughoudend. De hoofdstad Praag, één miljoen inwo ners, is zoals de heer De Waard ook liet zien bijzonder rijk aan kunst schatten, die hun oorsprong vinden in het zeer grijze verleden. Naast Praag zijn er in feite nog maar twee grote steden Brno en Bratislawa. Tsjechoslowakije geniet een bijzondere vermaardheid om zijn talrijke kuuroor den als Karlsbad en Piestany. Duizen den mensen uit binnen- en buitenland vinden hier grotendeels op staats kosten genezing of verbeelden zich dat. Kastelen en burchten bezit Tsjechoslo wakije ook in ruime mate, evenals com plete kunststadjes, die de herinnering aan de renaissance levendig houden. Qua natuurschoon doet het land niet onder voor vele andere Westeuropese landen. Alleen zal de toerist eraan moe ten wennen, dat hij niet neer kan strij ken waar het hem belieft, maar dat hij zich laat inschrijven en zijn paspoori gedurende zijn verblijf moet afgeven. Ook de grote wegen in Tsjechoslowakije stellen de vreemdeling voor weinig pro blemen. De hotels zijn er goed en goed koop, zodat de buitenlanders niets in de weg wordt gelegd om een aangena me vakantie in dit land door te bren gen. Aan de hand van fraaie kleuren dia's en een kleurenfilm liet de heer De Waard zien, hoezeer dit land indruk kan maken op iemand, die oog voor schoon heid heeft. t

Soester Courant | 1968 | | pagina 1