4' r- doel aanval op huishoud portemonnee WONDEREN UIT ZILVER v U zit op fluweel met zo n garderobe Zijn mooie secretaressen meer waard dan goede rv-- j y 1 BTW Het leven wordt per 1 januari van het komende jaar duurder; wie zegt dat dit niet zo is, pro beert u om de een of andere reden verkeerd voor te lichten. We wil len niet stoken in een gelukkig huwelijk, maar als uw man soms mocht beweren dat het allemaal wel zal meevallen, moet u besla gen ten ijs komen. Hij zal het be slist niet zo kwaad menen, maar hij vergist zich, en u zit met de gebakken peren als u niet wat meer huishoudgeld krijgt. Prijsverhogingen die (nu) nog ln de lucht hangen zijn het gevolg van een overgang naar een nieuw systeem van heffing van omzet belasting. U hebt er waarschijnlijk wel het een en ander over gelezen of via de televisie gehoord: in plaats van de huidige omzetbelas ting zal er een belasting toege voegde waarde (BTW) komen. Het zou te ver voeren uit te leggen wat de BTW precies is. Voor de huisvrouw gaat het er bovendien in de eerste plaats om. welke aan slag deze nieuwe belasting op haar huishoudbeurs doet. En daar wil ik hier een klein overzichtje van geven. Duurder worden (van 1 t.e.m. 3 procent)margarine, huishoud zeep en waspoeder. weekbladen, logies, brood, beschuit en meel- produkten, conserven, koffie en thee, boeken, sigaren, gas en wa ter en suiker; van 3 t.e.m. 6 pro cent: toiletartikelen, lucifers, verf en behangselpapier, meubelen, huishoudelijke artikelen en -appa raten, bestek en pannen, stofzui gers, koelkasten, wasautomaten, centrifuges, haarden en kachels, schoeisel, lederwaren, consump ties in café's en restaurants, on derhoudswerken en uurtarief-repa raties, wasserij, dames- en heren kappers, autorijlessen, bioscoop kaartjes en entrees voetbalwed strijden; meer dan 5 t.e.m. 8 pro cent duurder worden: kleding,, woningtextiel en tenten. Goedkoper worden: van 1 t.e.m. 3 procent: sommige cosmetica; van 3 t.e.m. 6 procent: bromfiet sen; van 6 t.e.m. 10 procent: televisietoestellen (reeds doorge voerd). Geen invloed zal de BTW hebben op: huren, verzekeringspremies, artsenhulp, ziekenhuizen, bejaar denoorden die zonder winstoog merk worden gedreven, overige gezondheidszorg, nieuwe auto's, rijwielen, radio's, platenspelers, bandrecorders, vlees en jams. BALANS: Als u deze opsomming aandach tig hebt gelezen bent u wel tot de slotsom gekomen dat uw huishoud portemonnee door het goedkoper worden" en ,,geen invloed" niet gespekt zal worden. De lijst duur der worden" is echter zo indruk wekkend, dat u er terdege reke ning mee zult moeten houden. En als u zo langzamerhand gaat zeg gen ,,dat er geen aardigheid meer aan is", ben ik het helemaal met u eens. De omzetting van omzet belasting in BTW houdt verband met het gelijktrekken van directe en indirecte belastingen in de EEG-landen. Die gelijktrekking Bchijnt in te houden, dat wij steeds méér voor alles moeten gaan be talen. Over alles wat in het bui tenland (EEG-gebied) goedkoper is dan hier - om een paar dingen te noemen: sigaretten in België, inkomstenbelasting vooral ook in België, auto's - wordt niet gespro ken. Geen wonder dat we dan ook vaak het gevoel krijgen dat wij - en in het bijzonder de huisvrou wen - ,,het kind van de rekening" worden, te meer daar de lonen en salarissen in de andere EEG-lan- den voor het merendeel veel hoger liggen dan hier. Brood, melk, vlees, sigaretten en een opwekkend borreltje gaan, evenals een be zoek bij de kapper en aan de lunchroom in ons land ,,met grote welvaart" zo langzamerhand tot een onbetaalbare luxe" behoren. Daarom: hoedt u voor de BTW en overleg meer dan ooit hoe u uw huishoudgeld gaat besteden. pi m le handen van de meet~ er kennen geen rust. Men moet veel ,J?inger- ipitzengefühl", artistici- teit èn geduld hebben voor dergelijk werk. De adembenemende schoonheid van deze de coratieve zilveren kop- •jen en schotels is kunst- innig precisiewerk in jptima forma. Wie zich voor deze herfst een tweedelig pak heeft aange schaft, zit voorlopig nog goed. Want een heerlijker bezit voor koude herfstdagen en niet te koude winterdagen is haast niet denkbaar. Zit er regen of natte sneeuw in de lucht, dan kunt u er uw regenjas nog overheen aantrekken. Voor de overgangstijd doet een wollen spencer het ook al tijd wel. Zo'n kledingstuk leent zich uitstekend voor de meest gekke en fantasierijke blokjes, kabelsteken en allerlei fantasieranden. Wie iets met kleuren kan doen - durft te doen, kunnen we beter zeggen - gaat naar een speciale „mannenboetiek" om er een kleurige das te kopen met bij passend zakdoekje, dat in een van de kleine zakjes van de spencer past. Wie niets van die „herenrommel" moet heb ben, neemt een sjaal in plaats van een das. Het kan eigen lijk allemaal. U kunt u zelfs nog bonter opsieren door een grote rommelige chanelketting om te hangen. Het is natuur lijk wèl verstandig als u een spencer neemt (of genomen hebt), die qua kleur overeen komt met de rok en het jasje van uw herfstpak. Met een broek van dezelfde stof, (maar een ander motief) zijn er nóg meer combinaties mogelijk. U ziet het dus wel, u zit in zo'n geval niet alleen goed, u staat, loopt en zit op fluweel met uw garderobe, als u bij de aan schaf maar uw hersens hebt gebruikt. Links: Een wollen tweed spencer met geknoopte das en uitge sneden armsgaten, gedragen op een pullover met rolkraag. De rok is in de kleuren bruin-wit. (Lanvin) Rechtsboven: Een anthracietkleuHge tailleur met diep uitgesne den revers. Onder het jasje wordt een wikkelrok gedragen. Yves Saint-Laurent Linksboven: Een eenvoudig basispakje met opstaande kraag en opgestikte zakken. U zit op fluweel met zo'n garderobe. Overal ter wereld leven kunstzinnige mensen, vrouwen en mannen, die de gave bezitten anderen te verbazen en in verruk king te brengen met door hen gemaakte voorwer pen, voorstellingen (schil derijen) of abstracte uitingen (muziek, proza en poëzie). Het kunstge voel zetelt in de herse nen, maar moet zintuige- lijk gestalte worden ge geven. Het produktiever- mogen van een kunste naar ligt over het alge meen zeer hoog; nijvere handen kennen geen rust, maar wel beheersing. Want zelfs in onze mate rialistische tijd komt het voor, dat zo'n man of vrouw een jaar lang dag in dag uit aan één enkel kunstwerk arbeidt. Zo'n begenadigd kunste naar is de Sovjet-Arme niër Koejoemdzjan, een zilversmid bij uitnemend heid. Nazaret Koejoemdz jan woont in Erewan en is 60 jaar oud. Van kinds- af aan is hij al door zijn handwerk gebiologeerd. Het kunstsmeedwerk is hem als het ware bij de geboorte meegegeven, want de vertegenwoordi gers van zeven genera ties van zijn familie heb ben door de eeuwen heen als vaardige juwelenzet- ters hun sporen verdiend. Onder leiding van zowel zijn grootvader als van zijn vader wist ook Na zaret tot de geheimen van dit vakmanschap door te dringen, dat zijn wortels heeft in de grijze oud heid. Het noodlot heeft de Koe- joemdzjans, net als tal rijke andere Armeniërs over de hele aarde ver spreid. Pas in 1947 zag Nazaret samen met zijn bejaarde vader en zijn vrouw kans uit Libanon naar Sovjet-Armenië te rug te keren. Al spoedig na zijn terugkeer in het vaderland bracht hij een bezoek aan de Staatsher- mitage in Leningrad. In de museumzalen rond dwalend, ontdekte hij daar plotseling een ge ciseleerde zilveren dolk. ,,Dat is mijn werk; dat is van mijn hand", riep hij uit. Het bleek echter dat het voorwerp door een van zijn voorvaderen was gemaakt. Werken van zijn hand zijn in vele museums van Sovjet-Rusland te vinden. Daaronder zijn armban den. ringen, oorringen, colliers, decoratieve va zen, kruiken en cassettes, die door hem zijn ;r- vaardigd en die geëxpo seerd werden op tentoon stellingen in Chili, Cana da, Peru en ook in ver scheidene Europese lan den. Hij werkt zowel met goud en zilver als met hout, en in de door hem gemaakte voorwerpen herkent men terstond de hand van de meester. Koejoemdzjan werkt nu bovendien nog aan de sa menstelling van een boek over de „geheimen" van zijn kunst-handwerk. Da illustraties onthullen slechts een „vleugje" van de werkelijke schoonheid van zijn produkten. De zilveren korreltjes op de armband lijken op pa» reis, maar zijn in werkelijkheid ,^ilver op zilver". De bekende luxueuze en snelle Duitse TEE-treinen hebben tegenwoordig ook secretaressen aan boord, die tegen een behoorlijke vergoeding ter beschik king staan (zitten) van zakenlieden, die het zelfs tijdens een treinreis niet kunnen laten brieven te dicteren (en dus door te werken aan het fokken van een hartinfarct). Men heeft echter geconstateerd, dat de meeste van die type juffrouwen een lui leventje hebben, omdat er weinig van hun diensten ge bruik wordt gemaakt. Bij een debat in het Westduitse parle ment over de vraag, welke maatrege len de Bondsrepubliek kan nemen om het reizen aantrekkelijker te maken - want ook West-Duitsland heeft op de spoorwegen een jaarlijks groter wor dend tekort - raakte een der geachte afgevaardigden volgens zijn vrouwe lijke collega's het spoor enigszins bijster. Hij belichtte namelijk niet de capaciteiten van de secretaressen, maar opperde de mogelijkheid, dat hun uiterlijk niet aantrekkelijk genoeg zou zijn. De betrokken staatssecretaris had zich tevoren al vastgelegd door toe te zeg gen, dat alle suggesties uit de Bonds dag zorgvuldig zouden worden over wogen. De arme man zal nu dus moe ten nagaan of de treinsecretaressen behalve goede stenografen ook bloeien de schoonheden zijn. Als hun nu nog verplicht microrokjes en een passende make-up worden voorgeschreven kan men beter meteen maar „Animier- madel" aan de Duitse TEE-treinen als „personeel" toevoegen. En wie weet, als mannen dergelijke dingen moeten beslissen, kun je de vreemdste dingen verwachten. Een gezellig en vlot jurkje in lichte kleuren met grote fantasiemotieven. Het overhemdmodel heeft een speciale tailleverwerking. (Tergal)

Soester Courant | 1968 | | pagina 11