v.v.v, Soest toen - Soest nu ziekenauto 5980 TOENADERING EN MILITAIRE MACHT nieuws Twee autobussen vol Amsterdammers brachten bezoek en spaarbankboekje aan Paardenkamp Het oog gericht op verstarring der blokken TE VEEL BELOOFD (Jitgave Drukkerij Smit - Soest Burean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 A.B.T.B. en C.B.T.B. maken bezwaar tegen nieuwe verbinding met Amersfoort Auto's gestolen Brandweerkorps kost gemeente bijna f 281.000, Maandagavond uitreiking verkeersdiploma's '17e jaargang no. 89 Vrijdag 22 november 1968 Abonn. p. kwart, 3,25, per post ƒ4.25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag De ministerraad van de Noordatlanti- sche verdedigingsorganisaties (N.A.V.O.) is tot de overtuiging gekomen, dat de militaire kracht van de N.A.V.O. tegen over die van het Warschau-pact verre ten achter is gebleven. Dat was eigenlijk al jarenlang bekend, doch men sudderde daar maar zo'n beetje mee voort, want het accent werd immers voornamelijk gelegd op meer toenadering tot Rusland en zijn satellieten. Dat leek niet hele maal zonder succes te blijven. Het begrip „koude oorlog" was eigenlijk al jaren van de baan, wederzijds zorg- f" -• men ervoor elkaar niet te irriteren en althans in Europa geen daden te stel len die voor de tegenstander iets drei gends konden inhouden. Die toestand wiegde west-Europa wel zo ver in slaap, dat de aandacht voor de militaire kracht danig verslapte. Men vertrouw de liever op een steeds verder gaande toenadering; men zag er immers ook mogelijkheden toe in de uitingen van enige liberalisering in de communisti sche landen. Dat boeide de aandacht in het westen, dat moest worden aange wakkerd. En intussen dus niets doen aan de bewapening, want dat zou weieens falikant op de liberalisering en de toe nadering kunnen werken. De afdelingen Soest van de A.B.T.B. en C.B.T.B. hebben bij het provinciaal be stuur bezwaar gemaakt tegen de gepro jecteerde nieuwe verbinding met Amers foort ten noorden van de huidige rijks weg (Birkstraat). Zij stellen, dat de nieu we weg een schadelijke doorsnijding van boerenbedrijven zal veroorzaken. Dit be zwaar zou volgens de beide afdelingen in mindere mate optreden, indien de nieuwe verbinding aan de zuidzijde van de Birkstraat wordt aangelegd. De bei de organisaties hebben dan ook om na der overleg omtrent het tracé gevraagd. Gedeputeerde Staten hebben hierop ge antwoord, dat het tracé van de nieuwe weg ten noorden van de Birkstraat is ontleend aan een structuurstudie van de gemeente Soest. Volgens G.S. vindt de daarin uitgesproken voorkeur voor een noordelijk beloop van de nieuwe ver binding met Amersfoort zijn oorzaak in het feit, dat ten zuiden van de Birk straat sportvelden (sportpark Birkhoven bij Amersfoort) zijn gelegen, die anders doorsneden zouden worden. Overigens kunnen omtrent een exacte tracering nog altijd besprekingen worden gevoerd. Begin deze week zijn in Soest twee auto's gestolen. Het is de dief, die nog spoorloos is, overigens wel erg ge makkelijk gemaakt, want tot tweemaal toe trof hij een in een onafgesloten box staande auto aan, met de contactsleutel tjes nog in het dashboard. Het is ver moedelijk begonnen met de diefstal van een Trabant van de heer Sj. T. aan het Saenredampiantsoen. De wagen, die eni ge startmoeilijkheden had, is vermoede lijk niet verder kunnen komen dan de Van Goyenlaan, waar hij later door de eigenaar werd aangetroffen. Op de Van Goyenlaan werd ten nadele van mevr. R. echter weer een andere auto, in dit geval een grote Dodge gestolen, die nog niet is teruggevonden. Ook deze auto stond onafgesloten in een geopende box met de sleuteltjes erin. Behalve de auto is ook de dief tot op heden nog onvindbaar gebleven. Wellicht gaan uw gedachten al eens uit naar de feestelijkheden, die de maand december altijd brengt. Tussen het puz zelen over de cadeautjes, die U de goe de Sint wilt laten bezorgen op zijn aanstaande feestdag, denkt U misschien ook aan de Kerstdagen. Wij ontvingen foldermateriaal betreffende Kerst- en Nieuwjaarsarrangementen in de provin cie Utrecht en op de No:rd-, West- en Midden-Veluwe. Mocht U met het plan rondlopen er wat langer verblijf aan vast te kno pen (ergens in Nederland), waar U zich goed wilt laten verzorgen, raadpleegt U dan het Hotelboekje 1968, waarin U hotels, motels en restaurants in geheel Nederland bijeen vindt, tevens voorzien van toeristische gegevens. De prijs is maar ƒ2,en het is bij ons verkrijg baar. De abonnementen op de Peter's baan zijn ook weer binnen gekomen. Een leuk cadeautje, dat nog net in de zak van Sinterklaas past. We hopen ten minste, dat er nog flink op de gladde ijzers gezwierd kan worden in dit win terseizoen. Wie in de komende vakantie in de buurt van Deventer gaat logeren, kan in elk geval zijn hart ophalen aan de schaatssport op de kunstijsbaan aldaar. Voor die klanten ligt er op ons kantoor de op deze baan betrekking hebbende folder, waari nalle bijzonderheden ver meld staan. Om dit V.V.V.-nieuws niet al te ijzig te besluiten: we hebben nog een aantal spoorboekjes voor het buitenland. Reist U binnenkort over de grens? Dan niet de coupé in zonder dit gidsje. Tot de Sowjet-unie ingreep in het zich 1 ^aliserende Tsjecho-Slowakije, waar de vriendschappelijke contacten met de landen van west-Europa zich steeds meer uitbreidden. Dat was juist hele maal niet naar de zin van Moskou. De communistische leiders waren van die toenadering niet gediend, vreesden afvalligheid van, een gevaar voor de veiligheid van het Russische grondge bied en zelfs voor de instandhouding van het communistische systeem. Dus gaven zij de generale staf opdracht een invasie in Tsjecho-Slowaijke voor te bereiden en uit te voeren. Geen toena dering tot het westen, tenzij van Mos kou zelf uit en in hun kraam te pas komend. Met voorbeeldige militaire or ganisatie en kracht werd Tsjecho-Slo wakije bezet en werd ervoor gezorgd, dat de liberalisering en toenadering tot het westen er een halt werd toegeroe pen. Uit di militaire operatie is weer dui delijk gebleken hoe Rusland met zijn trouwe satellieten voortdurend paraat is om elke gewelddadige actie uit te voe ren die men nuttig acht. Niet voor niets is er de laatste jaren het defensiebudget voortdurend uitgebreid. Leger en lucht macht zijn paraat en met de vloot is 't al niet minder, gezien de uitbreidingen en het uitzwermen daarvan. In het westen echter deed men de laat ste jaren niet veel anders dan op de defensie-uitgaven bezuinigen c i beknib belen. Men praatte het goed met te wijzen op de kernmacht van Amerika, ook al heeft men - en terecht - ernstige bezwaren tegen het ooit gebruiken van atoombommen. Zowel wat het aantal parate troepen als wat de uitrusting be treft blijven de landen van de N.A.V.O. nu verre ten achter bij die van het Warschau-pact. Op zulk een basis heeft het weinig zin om op toenadering te hopen, want de politiek is een hard bedrijf, dat alleen maar rekent met getallen en de daaruit voortvloeiende kracht. Vanuit een zwak ke, althans zwakkere positie hoeft men bij onderhandelingen niet op veel suc ces voor zichzelf te rekenen. In de po litiek houdt men geen rekening met begrippen van ethiek, menselijkheid of vriendelijkheid, alleen het eigen belang telt. Dat geldt des te meer wanneer de sterkste partij bovendien van een dicta toriaal systeem uitgaat. Versterking van de defensieve krach- t n van de N.V.O.-landen is daarom uiterst noodzakelijk en een eerste voor waarde om uiteindelijk toch nog tot eni ge toenadering tot het oosten te kunnen komen. Nu zullen verschillende linkse politici - om opportunische redenen - wel weer zeggen: nou ja, tot zo ver dan, maar vooral niet meer geld er aan be steden, maar zij zijn niet de militaire deskundigen en strategen, die kunnen beoordelen wat beslist nodig is om het evenwicht te herstellen. Hun bewa king van het belastinggeld heef: geheel andere achtergronden en doeleinden. Het is in de gechiedenis al vaak genoeg be wezen dat militaire tegenkracht nood zakelijk is om de vrede te bewaren. Maandagmiddag werd door bijna hon derd Amsterdammers een bezoek ge bracht aan de Paardenkamp. Deze „trip" naar de Paardenkamp, werd georgani seerd door de directie van het Amster damse „Wierings Weekblad", een in Am sterdam verschijnend huis-aan-huis ad vertentieblad, dat in het verleden al meer blijk heeft gegeven de Paarden- Het „toen" van deze week is nog prille historie. Op deze foto staat de ruïne die 12V2 jaar geleden ontstond door een uitwekende vrachtauto. Garage De Ruiter, aan de Rademaberslraat in Soesterberg, nu. kamp een bijzonder goed hart toe te dragen. Voor het minieme bedrag van 2,50 werden de lezers in staat gesteld getui ge te zijn van de overhandiging van een spaarbankboekje, dat het enkele weken geleden in de Paardenkamp aan gekomen paard „Robbie" werd nage bracht. De aktie die werd gevoerd onder aus piciën van het reeds genoemde week blad, was op de geplande datum niet afgerond, vandaar dat besloten werd het spaarbankboekje symbolisch fe overhan digen. Deze overhandiging, die door omstandig heden niet door de directeur van „Wie- ringsweekblad geschiedde maar door me vrouw Giesbers, die ook het eerste contact tussen de Paardenkamp en het paard van Schilleman Smeenk had ge legd. Tijdens deze Amsterdamse middag wer den door de N.T.S. opnamen gemaakt die op Sinterklaasavond in het program ma „Kijk en Kijk" worden uitgezonden. Nadat de heer 't Hart dank had ge bracht aan alle bewoners van de Ro zengracht en omgeving die voor het grootste gedeelte van het ingezamelde geld hadden gezorgd, werden de be zoekers door verschilende bestuursle den langs de diverse stallen geleid. Doordat met de komst van de achttien jarige Robbie de Paardenkamp volledig bezet is, wordt met spoed uitgezien naar een uitbreidingsmogelijkheid. Voor het bouwen van nieuwe stallen is op ..Vosseveld" nog ruimte aanwezig, maar het beschikbare grasland laat de aan wezigheid van meer paarden niet toe. Hoewel men verschillende percelen heeft aangeboden gekregen, waarvan de prijs de draagkracht niet te boven ging, is nog niet tot aankoop overgegaan. Het ideaal blijft uiteraard een perceel in de onmiddellijke nabijheid van de Paardenkamp. Er staan nog een tiental naarden op de wachtlijst, van de Paar denkamp, welk kamp door de enorme publiciteit in de hele landelijke pers, nationale bekendheid geniet. Deze paar den krijgen op dit moment alleen een plaats wanneer een van de huidige gasten sterft. Momenteel is er zelfs geen plaats voor de meest urgente gevallen Uitbreiding is noodzakelijk. De instandhouding van de vrijwillige brandweer Soest en Soesterberg zal de gemeente volgend jaar bijna ƒ281.000, gaan kosten. Het onderhoud van de brandblus- en reddingsmiddelen wordt voor 1969 geraamd op ƒ54.000,terwijl voor beloning van de commandanten in Soest en Soesterberg 18.225,is ge reserveerd. Voor het onderhoud van bij de brandweer in gebruik zijnde gebou wen is een bedrag van 18.735,uit getrokken. De kapitaalslasten voor de brandweer belopen een bedrag van 122.145,—. Komende maandagavond worden in ge bouw Middel wijk aan de Talmalaan de diploma's uitgereikt aan degenen, die met goed gevolg de cursus van de af deling Soest van het Verbond voor Vei lig Verkeer hebben gevolgd. Aan deze cursus hebben slechts twintig wegge bruikers deelgenomen. De slotavond is echter voor iedereen vrij toegankelijk. Er zullen instructieve verkeersfilms wor den vertoond. De avond begint om 20.15 uur. Twee belangrijke evenementen waren er in de communistische wereld: de Poolse partijdag in Warschau en enige ver schuivingen in het Tsjechoslowaakse centraal comité. Bij beide gebeurde min der dan verwacht en gevreesd werd. In Polen bleef alles ongeveer bij het oude. Partijchef Gomoelka blijkt niet noemenswaard aan kracht te hebben in geboet jegens de zeer orthodoxen die men daar de „partizanen" noemt al is het verdwijnen van een man als Ra- packi geen teken dat het gematigd ele ment versterkt uit de partijstrijd is ge komen. In Praag blijft het team Swoboda, Dub- cek, Cernik al ziet men in het cen traal comité nu ineens Bilak naar voren komen een orthodoxe, min of meer stalinistische figuur die In de woelige augustusdagen van verraad werd ver dacht. Geleidelijk aan groeit de invloed der Kremlin-vrienden en ziet men Dubcek onder dwang zijn land terugvoeren in het Russisch gareel. Het gaat hem onge veer als met Gomoelka in Polen, die in 1956 toch ook begon als een man die de eigen Poolse weg naar het socialisme zou openen. En die nu met de Oostduit ser Ulbricht wedijvert wie de trouwste schildknaap is van de sowjet-unie. En wat wil die sowjet-unie van heden In dat opzicht is interessant wat Brez- jnew in Warschau heeft gezegd, met name ter rechtvaardiging van het in grijpen door troepen van het Warschau pact in Tsjechoslowakije. De Rus stelde vast dat wanneer in een land dat tot de „socialistische gemeenschap" behoort, iets gebeurt dat gevaar inhoudt voor die gemeenschap deze verplicht is in actie te komen, onverschillig hoe het volk in het betrokken land erover denkt. Niet let wel de regering, maar het volk, dat klaarblijkelijk niet hoeft te denken. Voor wie dit niet duidelijk genoeg is, zei nog de eerste plaatsvervangende pre mier der U.S.S.R., Masoerow„Geen socialistisch land kan recht doen gel den op volle souvereiniteit. Dit is ver geleken met een soort Monroe-leer der Amerikanen die geen inmenging van buiten op het westelijk halfrond duldt. „De Brezjnew-leer" echter gaat veel verder. Verder zelfs dan Stalin, die in 1948 toch de Joegoslaven hun gang liet gaan toen ze uit het Russische blok tra den. Waar Brezjnew mee bezig is, is een ab solute verstarring van het communis tisch blok, waarin als „polycentrisme" allerlei in detail en aanpak afwijkende manieren werden toegestaan om het marxistisch-leninistisch ideaal te ver werkelijken. Het Kremlin zegt nu dat is uit, wij geven de toon aan en verder wordt gezwegen. Waarmee Brezjnew en de zijnen waarschijnlijk accepteren dat partijen buiten het blok meer en meer van de sowjet-unie vervreemden. De Franse, Italiaanse en Japanse par tijen om drie belangrijke te noemen alsmede de communistische wereld vakbeweging slikken het niet om ver plicht toe te juichen wat Moskou doet; het zou onverteerbaar zijn voor hun aanhang. Men ziet de Russische leiders als bet ware het isolement zoeken binnen het gebied waar het Rode leger eventueel de afwijkende discussie af kan breken. Misschien niet onlogisch, want het zal het Kremlin niet zijn ontgaan dat veel last in Tsjechoslowakije en Roemenië bijvoorbeeld mede kwam door contact met het westen, zelfs met de commu nistische partijen daar. De verstarring der blokken echter want als reactie op Praag ziet men in eens ook de N.A.V.O. weer wat actiever worden (zozeer zelfs dat de Fransen het instituut weer loven) betekent ook dat de ontspanningspolitiek der laatste ja ren in de ijskast is gezet. Er zal weer ijveriger met vijandschap gekeken wor den over de lijn die eigenlijk de naam ijzeren gordijn nog maar amper ver diende. Het ziet ernaar uit dat de naam weer zeer toepasselijk wordt. KANTMAN Vele jaren is het Nederlandse volk ge confronteerd met stijgende lasten. Bij elke stijging van de indirecte belastin gen werd gezegd, dat er een daling van de directe belastingen op zou volgen. Gewezen werd op het buitenland, waar ook meer indirect werd betaald via be lastingen op de omzet en allerlei ver schillende artikelen en minder aan loon- en inkomstenbelasting. Maar ondertus sen bleven hier de directe belastingen vrijwel gelijk. Een belofte, dat deze be lastingen zouden worden verlaagd, is nu weer opnieuw ongedaan gemaakt en er komt nog een vervroeging van een belastingverzwaring bij, omdat Neder land 225 miljoen extra aan de verster king van onze defensie moet besteden. In feite is dat kwart miljard niet on voorzien gekomen. Den Haag heeft bij het opmaken van elke voorgaande be groting van de laatste tien jaren gewe ten, dat de N.A.V.O. meer investering vergde en dat Nederland nog niet vol ledig aan zijn verplichtingen voldeed. Er was jaren lang tijd om de tering naar de nering te zetten. Er hadden daarom al eerder voorgenomen uitgaven moeten worden geschrapt. En er hadden niet lichtvaardig beloften moeten worden ge daan (voor de verkiezingen) over ko mende mogelijkheden om de belastingen te verlagen. Er is een irreële financiële politiek gevoerd. Men heeft politiek voordeel willen behandelen met veel beloven en weinig geven. De kiezers weten het nu vooruit voor de volgende verkiezingen. De belastingverlaging komt er heus niet. SOESTER OURANT

Soester Courant | 1968 | | pagina 1