0 I W X J. Hoppenbrouwers VAN SPECIALE FEESTAANBIEDING Brosichileffen SCHAATSERS MAKEN ZICH OP voor de grote explosie in januari en februari voor ƒ299 Kerstfeest -sfeer, -muziek KORT OF LANG IVOLVOJ EXPORTPROBLEEM S0ESTFRBERG Amateuristisch denken past niet meer in wedstrijdsport VOOR BABY'S HUIDJE van f 361,-- ALLES OP FOTOOEfülEO FOTO OPTIEK BIRKSTRAAT 2 SOEST TEL. 2874 as een Iuitzoeken Bromfietser liep gebroken knieschijf op bij botsing Korfbal Volleybal Medische dienst Voetbal Kerstkollekte „De Fakkels Bijeen" Truien Pull-overs Siip-overs Polo-pulls Vesten Kamerjassen Autocoats Hoeden Shawls Handschoenen Paraplu's Jersey Jasjes Sportcolberts Pantalons Overhemden Zelfbinders Manchetknopen WEEDESTRAAT 80-82 - SOEST Uitslag verloting Filmvoorstelling I Koopt nu reeds voor St. Nieolaas uw geschenken LAARZEN PANTOFFELS LUXE LEDERWAREN VRIJDAG 29 NOVEMBER 1968 De schaatsers ztfn weer flink aan het trainen. Voor hen staat het wedstrtfdseizoen al vrtf dicht voor de deur. In het afgelopen schaatsseizoen hebben wy enkele teleurstellingen moeten slikken. Ard Schenk en Cees Verkerk waren niet meer de onbetwiste grootheden van de yspiste. Vooral de Noren waren met Fred Anton Maier sterk teruggekomen en ook hchaaldc Anton Huiskes met zijn Zweedse pupillen de eerste successen. Het werd tyd voor hem, want men begon in Zweden al te mopperen, dat Huiskes daar heel wat minder goede resultaten boekte dan met de Nederlanders. Het vorige schaatsseizoen heeft heel wat moeilijkheden aan het licht gebracht in de Nederlandse hardrijderij. Waaruit de ontwikkeling van de schaatssport moge blijken. Overigens een ontwikkeling, die naar een sterk verschil tussen de ama teur- en de wedstrijdsport leidt. Beide stellen hun specifieke eisen. Maar de amateur heeft ijs nodig en de wedstrijd rijder goed ijs. En nog veel meer din gen, die een enorm verschil doen ont staan. Gelijk vrijwel de hele Nederlandse sport wereld, is ook de schaatsbond nog door amateuristisch denkende mensen be heerst. Mensen, die wel veel van de no den van de wedstrijdschaatsers weten, maar die problemen vaak op een ama teuristische wijze aanpakken. Let wel, dat dit beslist geen verwijt is! Het is het signaleren van een leemte, die kan worden opgevuld. Zoals in de voetbal bond een sectie voor het semi-prof voet bal is geboren uit noodzaak, zo bestaat die noodzaak ook in de meeste andere sportbonden, waar de serieuze wedstrijd sport als iets heel anders wordt be schouwd dan de liefhebberijsport. Volautomatische kleinbeeldprojector Projectiescherm Pijlaanwijzer schaatsers Schenk, Verkerk, Nottet, Bols, die hun aanwijzing in het voorseizoen nog wel waar moeten maken, maar toch vrijwel zeker zijn van hun uitverkiezing. Van de voortdurende aanvoer van nieu we talenten zal de kernploeg het echter toch moeten hebben. En nu mogen we heel blij zijn, dat die voortdurende aan voer sinds we kunstijsbanen hebben goed loopt. Maar dat is tevens een com pliment voor de trainers en de veel ge kritiseerde technische commissie van de K.N.S.B., die de talenten ontdekken, op leiden en ontwikkelen. Eén van die nieuwe talenten is de twin tigjarige Piet Meijer uit Katwoude, die verrassend een selectiewedstrijd voor de Nederlandse kampioenschappen won op de 5000 meter met een tijd van 8 minu ten en 12 seconden. Hij was daarmee beduidend sneller dan de onder even gunstige omstandigheden rijdende Jorrit Jorritsma (9 min. 1,5 sec.) en Frits Bart- ling (8 min. 26,5 sec.). Schenk, Verkerk en Nottet behoefden zich niet meer te kwalificeren en dat was aan hun tijden te merken. Die getuigden ervan, dat ze zich beslist niet wilden forceren. En dan is er ook nog Jan Hoekstra, die zijn kracht vooral op de korte en mid denafstand heeft. Als je geen goede 10 km-rijder bent zul je nooit wereld- of Europees kampioen worden, maar kun je onder gunstige omstandigheden wel een heel mooie klassering bereiken tus sen de sterkste rijders ter wereld. Goede verstandhouding Een zeer gunstige omstandigheid voor Nederlandse successen in het komende schaatsseizoen is, dat de nieuwe trainer van de kernploeg Leen Pfrommer, mili tair sportinstructeur in Breda, heel goed met de lastige topsportlieden kan op schieten. Pfrommer is de man, die Jan Bols naar de top heeft geleid en het is mede daarom, dat we in dit seizoen veel menen te mogen verwachten van Bols. Hij heeft in de zomer vooral aan zijn techniek geschaafd en op de korte af standen, de 500 en 1500 meter, rijdt hij nu iets scherper en daardoor sneller, zonder dat dit zijn kracht op de lange afstand benadeelt. We zijn benieuwd wat onze landgenoten er in de komende maanden van terecht zullen brengen. Het prestatieniveau stijgt heel sterk en willen we, gelijk in de afgelopen drie seizoenen, internationaal grote successen behalen dan zullen de prestaties van de Nederlanders sterker moeten stijgen dan die van de buiten landers. Het is nog de vraag of Fred Anton Maier, de Noorse wereld- en Europese kampioen, dit seizoen zal star ten vanwege moeilijkheden met zijn bond. Naar beroepssport In wezen zullen de structuren van de sportbonden moeten veranderen. Niet dat we dan al op het juiste punt zijn, maar het is een onderdeel van een ontwikke ling naar een verdere scheiding tussen topsport en amateursport. En die top sport op niet-professionele basis kan dan de overgangstrap naar de volledige be roepssport betekenen. Want dat we in de atletiek, het schaatsen en misschien ook wel in de zwemmerij tot een goed georganiseerde beroepssport zullen ko men staat wel vast. Wanneer durven we echt nog niet te zeggen. Eén van de weinige sporten waarin Ne derland op wereldniveau werkelijk wat in de melk te brokkelen heeft, is het schaatsen. Verder is er nog het roeien, maar dan houdt het wel zo ongeveer op. De schaatsers bereiden zich duchtig voor op het wedstrijdseizoen. Een seizoen waarin de Nederlanders weer wat kun nen veroveren. De afgelopen twee sei zoenen hebben onze schaatsers alleen maar kunnen verdedigen. Omdat ze al veroverd hadden wat er te halen was in het seizoen 1965-1966. Uitgediend Toch is het afgelopen seizoen goed ge weest voor Nederland. Want dit seizoen mag Nederland zowel bij de Europese als de wereldkampioenschappen met het maximale aantal hardrijders aan de start komen. De grote vraag, die velen in binnen- en buitenland zich bij de aan vang van het schaatsseizoen stellen, is of Cees Verkerk en Ard Schenk na de klappen van vorig seizoen zijn uitgediend of dat zij een glorieuze come-back zul len kunnen vieren. Als Ard en Cees niet meer dat kunnen opbrengen waardoor zij kampioen kun nen worden, zullen andere Nederlanders het moeten proberen. Zij blijven natuur lijk goede klassementsrijders, net als een Peter Nottet, die net niet tot kampioens hoogte komt. Maar vorig seizoen heeft zich de boomlange Jan Bols aangemeld als een zeer groot talent. Hij is een man, die de Noorse kampioen Fred Anton Maier op diens eigen sterkte, de lange afstand, mettertijd zal kunnen verslaan. Aanvoer nieuw talent De kernploeg van de K.N.S.B. bestaat nu alleen nog maar uit de gevestigde Omdat de verkorte werkweek voor de Nederlandse werkers gemeen goed is ge worden, acht het C.N.V. de tijd geko men om ook de dienstplichtigen korter te laten werken. Dat is misschien een poging, om het C.N.V. populair te ma ken bij de jongens die in dienst zijn. Maar infeite zouden die recruten er op ^chteruit gaan als het voorstel werd - 'nvaard. Wie in dienst wordt opgeroe pen, moet immers zo'n achttien maanden efenen, voor hij zijn militaire opleiding nder de knie heeft en met „groot ver- of" mag afzwaaien. In die achttien maanden wordt hij dagelijks getraind en -an vroeg tot laat volgestouwd met de noodzakelijke parate kennis. Alleen des vonds en in de week-ends is hij vrij en an kan hij weer op adem komen. Als 'r werkdag 1 uur wordt verkort, scheelt 'at in achttien maanden pl.m. 300 uur. ^>at zou betekenen, dat jan soldaat an- erhalf a twee maanden langer zou moe- en dienen. Dat is voor onze jongens geen prettig vooruitzicht. Zij zullen juist alles willen doen en graag lange dagen maken, als ze daardoor eerder kunnen afzwaaien! Ho^stdrank in table+vorrr». 95ct Een Festival: In eerste instantie een muziekfeest, dat tegenwoordig tot de algemene gebruiken van ieder land is gaan behoren. De organisatie ligt in handen van Staat, Stad of Burgerij. Een dergelijk festival wordt meestal ge organiseerd om toeristen iets cultureels te bieden in tegenstelling tot vroe ger tijden toen een festival diende om de mensen de religieuse sfeer van een kerkelijk feest te laten beleven. Dit is in onze tijd nog steeds waar neembaar. Men hoeft slechts te denken aan de Paastijd, met zijn vele passiemuziek, die overal in den lande vertolkt wordt. Ook met Kerstmis zien we zulk 'n cul minatiepunt van muzikale feesten, waar in de Kerst- en Nieuwjaarssfeer in gro te verscheidenheid tot uitdrukking wordt gebracht. Soest en omgeving bieden in dit op zicht heel veel, en veelal heeft ieder evenement zijn vaste kring van luiste raars. Ook in de loop der jaren is gebleken, dat in Soest en omgeving een kunst, die maar al te weinig kans krijgt om beluisterd te worden, een vaste groep luisteraars heeft gekregen. Het betreft hier de oude klassieke Po- lyphonie. Amalialaan 19-21 TelefooD 02154-2323 Niet zo lang geleden waren het alleen de fijnproevers, die deze oude muziek konden waarderen. Nog zullen er zangeressen en zangers zijn, die zich de tijd kunnen herinne ren, waarin muziek zonder instrumen tale begeleiding, geen feestmuziek kon zijn. Een paar eeuwen heeft deze klassieke polyphonie zich kunnen handhaven. En zij wist haar hoogtepunten glansrijk, imposant en overrompelend te schep pen. Waar de San Marco. door haar koor loggia's, een Zuid-Nederlander „Wil- laert", inspireerde tot het componeren van dubbelkorige werken, werd in deze vocale kunst een stimulans gegeven tot een zo uitbundige muzikale belevenis, dat dubbelkorigheid overal in het toen malige Europa werd toegepast. Alle meesters van de polyphonie hebben de dubbelkorigheid beoefend en wel voor de grootste feesten. Talestrina, de meester van de poly phonie, schreef voor het feest van Kerstmis een dubbelkorig werk: Hodie Christus natus est. Reeds vele malen hebben Soest en omgeving hiervan kunnen genieten. Altijd is dit voor uitvoerders en luis teraars een muzikaal evenement ge weest. Daar ook hier, evenals in Venetië, de koren (cori spezzatie) gescheiden opge steld staan, wordt iedereen altijd ge troffen door deze ruimtelijke werking. Donderdag 12 december kunt U, naast dit standaardwerk in de Kerstmuziek in de Sint Nicolaaskerk te Baarn luiste ren naar een werk van J. S. Bach, die deze eeuwen polyphonie afgesloten heeft, met dubbelkorige werken, waar in zijn meesterschap ook in deze tech niek duidelijk tot uitdrukking komt. Zijn „Singet dem Hernn", is ook voor deze tijd gecomponeerd. Volgens de laatste gegevens is dit werk voor het eerst uitgevoerd op 1 januari 1747 om de vrede, die op 25 december te Dres- den gesloten werd (na de 2e Schlesi- sche oorlog) te vieren. De vocale polyphonie -zal door de in strumentale polyphonie afgewiseld wor den. Het orgel in de Baarnse Sint Ni colaaskerk garandeert daarvoor een su blieme vertolking. De uitvoerenden die deze kunst lief hebben zijn: aan het orgel Maurice Pi- renne: kapelmeester en organist aan de Kathedraal van 's Hertogenbosch; het koor: Nederlands Motet- en Madrigaal- koor uit Soest en de dirigent Carel Laoüt. betekent: letten op practlsche Indeling, verzorgde afwerking, doelmatig® bergruimte, veel keuzemogelijkheden, ook in prijzen. ALLEMAAL ARGUMENTEN OM TE KIJKEN BIJ STIHO. Ook voor losse aanbouwdelen, teakhouten aanrechten, e.d. Levering en plaatsing In overleg met uw vakman. BIJ de keuzé hiervan adviseren wij u gaarne. Ook zaterdags open tot 15.00 uur. dn STIHO'SHOWROOM.WITTEVROUWENSINGEL 80.UTRECHT-TEL (030)20444 Op de Kerkstraat trof de hoofdagent Adams woensdagavond een op het rij wielpad liggende jongen, de 21-jarige monteur G. A. B, uit Baarn. Bij onder zoek bleek de bromfietser te zijn aan gereden door de automobilist M. van den B. uit Soest, die een inrit wilde inrijden, maar daarbij de doorgang voor de bromfietser niet vrij liet. De Baarn se monteur liep bij de aanrijding een gebroken knieschijf op. Hij is per zie kenauto naar huis gebracht. Beide voertuigen werden bij de botsing be schadigd. Het laatste half jaar is het economisch leven in Nederland in het algemeen weer goed op gang gekomen. Daarmee is niet gezegd dat iedereen nu welvaart geniet. Wel is het zo dat de groei van onze individuele welvaart in de eerste plaats afhangt van een gunstig con junctureel beeld. Zo'n gunstig beeld is door een goed deel weer afhankelijk van onze export. Want de uitvoer stelt ons in staat de invoer te financieren en produkten zo goedkoop mogelijk te ko pen in alle delen van de wereld. Wij moeten respect hebben voor de groei van onze uitvoer in de eerste tien maan den van het jaar. Gemiddeld steeg in die tijd de export met ƒ300,miljoen per jaar. Helaas steeg onze invoer over die maanden ongeveer met dezelfde cij fers zodat onze betalingsbalans er niet zoveel van profiteerde. Het dekkings percentage kwam op 89 en was slechts 1 hoger dan in 1967. Er zal dus "nog "gedokterd moeten worden aan een betere verhouding tussen im- en export. Voor de oplossing van dit pro bleem kunnen wij bij de Westduitsers te biecht gaan. Wij exporteren naar dat land zeer veel maar beheersen nochtans slechts 2 van de Westduitse markt. Omgekeerd verzorgen onze oosterburen liefst 10 van de Nederlandse markt zodat er een grote gaping is. Gezien de verbondenheid van de economieën van West-Duitsland en Nederland, die nog versterkt is door de E.E.G., is het zaak de uitvoer naar west-Duitsland verder te intensiveren. De bondsrepubliek is een goede graadmeter voor de kracht van de Nederlandse industrie. Wij geven zelf hoog op van die kracht maar wij beseffen^ onvoldoende dat wij op de Duitsë markt nog niet voldoende mee tellen. Eerst als dat wel het geval zal zijn mogen wij gerust zijn over onze industriële toekomst. Velen menen dat wij ver over de zeeën de kracht van onze uitvoer moeten zoe ken. De cijfers tonen aan dat het pro bleem dicht bij huis ligt en dat met na me _vele middenbedrijven derhalve met betrekkelijke geringe exportkosten hier een grote taak hebben. In de thuiswedstrijd tegen Vogel uft Utrecht hebben de A-aspiranten van K.V.O. nog een gelijkspel weten te be halen (1-1). De tegenstander opende de score pas in de tweede helft en Mar jan Stomp maakte in de laatste fase gelijk. Ook de B-aspiranten hadden met slecht weer te maken. Zij zagen echter kans om met 2-0 van Samos uit Utrecht te winnen. In de 20ste minuut gaf Joop van Veenendaal K.V.O. de leiding. Na rust scoorde dezelfde speler in de 35ste minuut het tweede doelpunt. De K.V.O.-aspiranten A. B. C. spe len zaterdag 30 november micro-korf bal wedstrijden. Ook K.V.O. I hoopt in het micro-seizoen iets meer te bereiken. Door een 2-1 zege op D.O.S. 2 bezet de afdeling A.G.A.V.S. heren nu de tweede plaats achter koploper Laetitia I. De overwinning werd behaald met de volgende setstanden: 15-7, 12-15 en 15-10. De dames van Laetitia wonnen met 0-3 van S.V.V. 4 en kwamen zo op de eerste plaats in de 4de klasse A. De setstanden bij deze mooie overwinning waren: 12-15, 1-15 en 13-15, Dokter W. F. van den Helm, Prins Alexanderweg 82, Huis ter Heide, tele foon 03404-31574, neemt in het a.s. weekeinde de artsendienst waar voor de artsen A. J. W. Hagedoorn, J. C. Lu cas en A. Th. M. Splinter, allen te Soes- terberg en L. H. Brandt en A. W. Moll van Charante, beiden te Den Dolder. Zondag speelt Soesterberg thuis tegen Scherpenzeel. De opstelling is als volgt: doel Wieders; achter Van Ginkel, Odijk, Appeldoorn, Twigt; midden J. v. Does burg, Huisman; voor Esmeyer, Borg, B. v. Doesburg, Geers. Het bestuur van de zondagsschool „De Zaaier" organiseert in de week van 25 tot 30 november een huis-aan-huis collecte, waarvan de opbrengst is be stemd voor de viering van het Kerst feest. De collecte voor Christelijke Blinden hulp, die in de week van 11-17 novem ber werd gehouden, heeft de prachtige som van 3005,50 opgebracht. Uitslag verloting, gehouden tijdens de districts T.T. van afd. „Vogelvreugde" te Soest. De prijzen zijn gevallen op de navolgen delotnummers: 1640 2440 775 2562 73 1030 2886 963 994 1889 1212 2069 1594 2032 445 2646 2002 1550 1229 395 1321 806 813 449 149 608 1440 1230 2351 1419 1291 2636 2943 106 2162 2408 2908 905 en 2261. Zoals andere jaren geeft de speeltuin vereniging 't Hart deze winter weer vier filmmiddagen. De eerste zal zijn op zaterdag 30 no vember a.s., in gebouw „Credo" aan de Julianalaan. Aanvang 2 uur. Er zijn nog een beperkt aantal kaarten beschikbaar voor kinderen van niet-le- den. SCHOENEN LEDERWAREN Koninginnelaan 76 - Telefoon 4145

Soester Courant | 1968 | | pagina 15