v.v.v. -meuws Soest toen - Soest nu DE GOK VAN DE GAULLE WIS0 ST. NICOLAASACTIE Het oog gericht op teruggang in de E.E.G. BIBLIOTHEEK EIND DECEMBER KLAAR Vrijdag 29 november 1968 47e jaargang uo. 91 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 De Sporthal in wording Kamerlid J. de Wilde op V.V.D.-bijeenkomst Kleuterklas, vergaderruimte, expositiezaal en uitleningen voor jeugd en volwassenen in nieuw gebouw SOESTERI OURANT AboniL p. kwart, f 3.25, per post ƒ4,25. Verschijnt iedere dinsdag en rrfldag In elk geval durft De Gaulle wel. Deva luatie van de frank zou de eenvoudigste en minst pijnlijke oplossing zijn geweest voor de monetaire problemen van Frank rijk. Met één klap was dan zonder meer bereikt wat de Franse regering nu in een langdurig procédé moet trachten te verwezenlijken. En juist in die lang durigheid schuilt het gevaar: hoe zullen de Fransen er op reageren? In zijn rede trad de president niet in details over wat hij zijn burgers aan beperkingen wil opleggen. Maar zonder meer zullen er extra heffingen komen van omzetbelasting, zonder meer zal loonsverhoging voorlopig niet aan de beurt komen, zonder meer zal menige prijs worden verhoogd, zonder meer zal de staat allerlei taken niet vervullen. Een bezuiniging van zes en een kwart miljard frank op de budget moet ten slotte ergens vandaan komen en aange kondigd werd al dat o.m. de universi taire verbeteringen bijvoorbeeld net als enige conventionele bewapening de ijs kast ingaat. Het enige alternatief voor devaluatie is namelijk wat in Nederland berucht is als bestedingsbeperking. En onder die beperking zal vrij wat vallen waarvoor studenten en arbeiders in mei op de barricaden klommen. Dat loste de re gering uiteindelijk op door voor de uni versiteiten enige radicale vernieuwingen in te willigen en er werd eveneens iets gedaan aan verbetering van de lonen, vooral het absurd lage minimumloon en modernisering van sociale maatregelen. Met name mochten de Fransen zich heel wat voorstellen van de „participation" die de werknemers meer invloed zou geven op de gang van zaken in hun be drijf. Dat hele woord participation nam De Gaulle zondagavond niet in zijn mond. En de vraag is nu of de studen ten en arbeiders alsmede de boeren nu gedwee zullen slikken dat de klok wordt teruggedraaid naar heel ver vóór die befaamde meidagen. De Gaulle ziet dat ook wel. Niet voor niets legde hij er de nadruk op dat de orde streng zal worden gehandhaafd en dat er geen „optochten" en dergelijke meer zouden worden toegestaan op straat. De generaal heeft het grootste gelijk van de wereld dat devaluatie zuiver economisch gezien niet onontkoombaar was. De Franse economie zit niet in een structurele crisis. Dat algemeen toch die devaluatie werd verwacht, komt door dat niemand geloofde dat de enige an dere oplossing - die van de „bestedings beperking" in Frankrijk politiek ver koopbaar en uitvoerbaar is. Waarbij men kennelijk heeft vergeten dat de generaal zich nooit beter voelt dan wanneer hij in zijn eentje optornt tegen een over macht. Hetgeen hij nu weer met elan doet. Hij ondervindt van alle kanten steun. Dat is logisch. De formidabele kredieten waarmee die tien „rijke landen" hem in Bonn bedachten, worden niet uit sympathie verstrekt, maar om te voor komen dat Parijs de frank te drastisch zou ontwaarden, waardoor met name het -^ond, maar waarschijnlijk ook de Italiaanse lire, de Belgische frank en de dollar in moeilijkheden zouden komen. Na zijn besluit niet te devalueren - weer in zijn eentje, autocratisch geno men zonder zelfs zijn ministers tevoren in te ichten - willen met name Duits land :n de V.S. van harte helpen. Ook al weer niet uit sympathie, maar om dat de hele handel drijvende wereld er U herinnert zich nog wel, U, oudere le zer of lezeres, hoe machtig het was die oude kolossale lokomotieven, die onze treinen vroeger voorttrokken, te zien voorbijgaan of met sissend puffend ge weld het station te zien binnenkomen. De roetzwarte, kolenscheppende machi nisten, die het vuur brandend moesten houden, dat was mannenwerk, dat was groots en het vervulde ons met ontzag en trots. Het waren onze treinen! De belangstelling voor deze reuzen uit vroeger dagen, bestaat gelukkig ook nog bij de jeugd van vandaag. Want een be zoek aan het Spoorwegmuseum te Utrecht is voor ieder kind een plezier. Eerdaags komt de vakantie weer aan bod en wij raden U juist in deze periode naar Utrecht te gaan, waar men in het kader van „De Jeugdjaren van de Spoor weg" in het Spoorwegmuseum een ten toonstelling houdt van Engelse Spoor weg-prenten uit de jaren 1830-1840. De tentoonstelling is vanaf 22 november geopend tot en met 9 februari 1969. Uit gezonderd de maandag is het museum dadelijks geopend van 10 tot 16 uur. Op zondag van 13 tot 16 uur. Verder heeft U ongetwijfeld gelezen, dat het concertgebouworkest de 80ste verjaardag in het Concertgebouw viert. Dit gebouw heeft dus al vele noten ho- rc kraken, is het wonder, dat het er zelf van kraakt? Er is dringend restau ratie nodig. Daar allen, in wier leven de muziek veel betekent, sympothiseren met ons concertgebouw, is vanzelfsprekend en wij weten, dat hieronder ook vele Soesters zijn. Daarom hebben wij ge meend hen in de gelegenheid te moeten stellen een concertgebouw-lot te kunnen kopen. Bij ons kunt U dus terecht, wanneer U mee wilt doen met de aktie: „80 jaar Concertgebouworkest in het Concertge bouw". Belt U ons gerust, wanneer U er meer over wilt weten. Koopt U een lootje? Komt U dan bij ons over de drempel met ƒ2,50. V.V.V. geeft alle inlichtingen, maar steunt ook de cultuur. belang bij heeft dat het niet al te zeer mis gaat met de frank. Voor de rest moet men de adem inhou den en hopen dat De Gaulle's gok goed uitpakt Lukt het hem niet als een har de schoolmeester zijn Fransen in het bezuinigingsgareel te houden, dan kan hij alsnog tot een devaluatie worden gedwongen. En dan wellicht een met een zo groot percentage als de confe rentie van Bonn met grote kredieten voorkomen. De Gallenkamp Pelsweg, vanaf de Soesterbergsestraat, vijftig jaar geleden Dezelfde plaats nu Niets herinnert meer aan de oude Nij verheidsschool, zelfs de ingang bevindt zich niet meer aan de Molenstraat. A. van Breukelen uit Soest. De centrale verwarming is geleverd door Warmte energie, terwijl de electrische voorzie ningen zijn aangebracht door de firma Frans Bosman. Behalve op één centraal punt in de beneden zaal bevinden zich nergens in het hele gebouw schakelaars voor het licht zodat er door de jeugd ook weinig vernield kan worden. De bouw zal op 22 december waar schijnlijk voltooid zijn. Dan kan met de inrichting van het gebouw voor een be drag van ongeveer ƒ80.000,— begonnen worden. De totale kosten, inclusief de grond- en inrichtingskosten, bedragen ongeveer ƒ780.000, Tijdens de bouw is het dagelijks toe zicht in handen geweest van de heer A. Lagerwerf, hoofdopzichter van Gemeen tewerken. Hij heeft echter niet kunnen verhinderen, dat tijdens de bouw jongens de in aanbouw zijnde bibliotheek zijn binnengedrongen en in de expositiezaal ergerlijke vernielingen aan het plafond hebben aangebracht. Via de ingang aan de achterzijde (doel- bewust daar gesitueerd, opdat men na het verlaten van het gebouw niet direct op de drukke weg komt) en een tocht- sluis komt men in een ruime hal, die toegang geeft tot verschillende perso- neelsvertrekken, dienstruimten en uiter aard de over de hele breedte van het gebouw doorlopende uitlening en lees zaal. Vanuit de aangrenzende bestuurs kamer heeft men een goed overzicht over de uitlening. De uitlening staat via een boekenlift en een geluidsinstal latie in verbinding met het archief en het magazijn in de kelder en de jeugd- uitlening op de eerste etage. De leeszaal ligt op de hoek van de Albert Cuyplaan en de Molenstraat. Beneden bevindt zich ook nog een opslagruimte, die bereik baar is buiten de uitlening en leeszaal om. Ook in de kelder, voorzien van ge luiddempende wanden, is een grote ar chief en opslagruimte gecreëerd. Twee aparte ingangen aan de achter zijde voeren naar de vertrekken op de etage. Hier bevindt zich onder meer een zeer grote zaal, die in de toekomst dienst zal gaan doen als vergaderruimte (en middels een schuifwand ook in twee vertrekken is te verdelen), maar voor lopig als klasselokaal zal worden ge bruikt door de aangrenzende kleuter school „De Blokkendoos", die met erns tig ruimtegebrek te kampen heeft. Voor de kleuters zijn langs de trap speciale leuningen aangebracht. In de hal be vindt zich ook een keukentje met buffet. Over de hele breedte bevindt zich ook hier de uitlening voor de jeugd met tevens voorleeshoekjes, .en leestafel e.d. Naast de uitlening bevindt zich een op slagruimte, terwijl aan de achterzijde een ruime expositiezaal ter beschikking van de kunstenaars staat. De Bussumse artiest Jan Oosterman heeft hier voor een bijzonder fraai en kleurrijk glas-in-lood-mozaiek gezorgd. In de expositiezaal kunnen hangwanden voor de tentoonstelling van schilderijen, tekeningen en foto's worden aange bracht, alsmede vitrines geplaatst. In de plafonds zijn beweegbare schijnwerpers aangebracht. De expositieruimte is via een andere trap bereikbaar. Voor het personeel van de Stichting Openbare Leeszaal en Bibilotheek zijn bovendien nog twee trappen voor meer intern gebruik ter beschikking. Aan de achterzijde zal een parkeerge legenheid voor auto's en fietsen worden geschapen. Het gebouw is zeer ruim van opzet en bijzonder doelmatig en functio neel gebouwd en zal zeker nog vele ja ren de groei van Soest kunnen bijhou den. Ondanks de ingebruikneming van het nieuwe gebouw blijven de filialen van de bibliotheek in Soest-Zuid en aan de Van Weedestraat gehandhaafd. Wellicht zal het personeel enigermate worden uit- C breid. Afgelopen zaterdag zijn onder leiding van wethouder De Haan en de heer Hulshof een paar raadsleden en leden van het Stichtingsbestuur en anderen, die op enigerlei wijze iets met de bouw van de bibliotheek te maken hebben (gehad) door het gebouw rondgeleid. Een Brits versoberingsprogramma is na veel rumoer in het Lagerhuis aangeno men. Een Frans versoberingsprogramma, waarvan de details niet duidelijk zijn, maar dat in ieder geval drastisch moet worden. In Duitsland speciale heffingen op export en belastingverlagingen voor ingevoerde artikelen. Dat is de oogst van een paar dagen ecoonmisch mani puleren door regeringen. In twee van deze drie gevallen betreft het landen van de Europese Economi sche Gemeenschap. Die heeft als doel stelling de interne handel binnen de groep van zes zo vrij mogelijk te maken en zoveel mogelijk overal dezelfde om standigheden te scheppen opdat de con currentie zo min mogelijk werd belet en de handel sterk kon toenemen. Voor een deel zijn die oogmerken ook wel bereikt, dat is waar. Maar wat nu gebeurt is weer een stap terug naar een toestand waarin nationale economieën met kunst en vliegwerk de eigen con currentiepositie versterken. Wat uiter aard ten koste van die der anderen moet gaan. Het Europese verdrag voorziet in derge lijke maatregelen - als tijdelijke nood sprongen en na een procedure die op papier iets anders is dan nu in de prak tijk is uitgevoerd. De tijdelijkheid echter begint zo langza merhand fictief te worden. Frankrijk bijvoorbeeld dat al weer nieuwe „con currentie vervalsende" maatregelen in voerde, had de vorige tijdelijke nog niet eens opgeheven. De nieuwe komen er bovenop. Uiteindelijk is het doel dat binnen de E.E.G. niet alleen de werknemers zich vrij kunnen bewegen om daar te gaan werken waar hun dat het beste bevalt, maar dat in de gemeenschap ook het kapitaal zich vrij kan bewegen opdat de E.E.G. werkelijk de grote economi sche gemeenschap wordt die alle leden baat brengt. Dat doel lijkt nu verder weg dan ooit. En niet alleen dit: wat in de E.E.G. tot dusver is bereikt kwam door de uitbreiding van de handel met aanzienlijke percentages. Wat nu dreigt is dat deze welvaarsverwekkende han delstoeneming kunstmatig beperkt zal worden. Wat voor de E.E.G. in het bijzonder geldt, geldt trouwens voor de hele we reld in het algemeen. Ook daar is de uitbreiding van de handel van levens belang voor groei en spreiding van wel vaart. De kunstmatige beperkingen die daarin worden toegepast - nu weer door Engeland - zijn niet meer dan pogingen de eigen strop naar anderen af te schui ven met als effect dat de misère al rei zende een beetje groter wordt. Waar bij de zwaksten - in dit geval de ont wikkelingslanden vooral - de dupe wor den. In dat opzicht heeft De Gaulle gelijk, al is hij niet de eerste bedenker van dezt wijsheid: er gaat iets niet helemaal zo als het zou moeten in de wereldhandel en de basis daarvan, het monetaire sys teem. En als uit de akelige zaken met Frankrijk, Engeland, maar ook Duits land (want dat heeft door zijn rijkdom ook puzzels) iets blijkt, dan is het dat een nieuwe wereldovereerikomst voor een monetair systeem zo langzamerhand hoognodig is. KANTMAN. Wanneer men de moeite neemt om naar de in aanbouw zijnde sporthal te gaan kijken, zal men moeten constateren dat de bouw snel vordert. Op 29 oktober is men begonnen met de bouw van de stalaconstructie en op 8 november werd het hoogste punt bereikt Op 11 novem ber werd begonnen met het storten van de betonvloer. In het werkschema is een wijziging aangebracht door de N.V. Sportbouw, waardoor men hoopt de hal voor de vorstperiode dicht te heb ben. Hierdoor zal dan geen stagnatie kunnen ontstaan. Wanneer de bouw ge heel volgens het schema zal verlopen wordt de hal op 31 maart 1969 opge leverd. Intussen wordt er door de diverse com missies van de sporthal hard gewerkt. Zo is o.a. de inrichtingscommissie doen de geweest de keuze te bepalen voor de in de hal aan te brengen toestellen. De leverantie werd op 8 november ge geven aan Nijha N.V. te Lochem, die indertijd ook toestellen voor de R.K M.A.V.O.-school heeft geleverd. Het eerste kamerlid voor de V.V.D., mr J. de Wilde heeft maandagmorgen in de Emmakerk voor de afdeling Soest van de V.V.D. een causerie gehouden over actuele politieke vraagstukken. De senator toonde zich een fel tegenstander van de door minister Schut voorgestelde huurbelasting. Honderden briefschrij vers versterken hem dagelijks in de overtuiging, dat de huurbelasting geen enkel nut kan hebben, zo zei hij. De heer De Wilde meende, dat het onjuist is om voor gelijk woongenot verschil lende huren te hebben. Do heer De Wilde had waardering voor het beleid van het kabinet De Jong. „Dankzij dit beleid heeft de club van tien tijdens de financiële conferentie in Bonn geen monetaire eisen aan ons kunnen stellen", zo zei de heer De Wil de. Dc senator voorzag als gevolg van de bestedingsbeperking in Frankrijk ver dere moeilijkheden voor een liberalisa tie van de E.E.G. De moeilijkheden, waarmede Frankrijk straks ongetwijfeld te kampen krijgt (werkeloosheid e.d.) zullen hun weerklank vinden binnen de E.E.G., zo voorspelde de heer De Wilde. De nog maar enkele maanden bestaan de Winkeliersvereniging Soest (W.I.S.O.) gaat haar eerste actie organiseren. Van af vandaag tot en met 5 december zal een vol zegelboekje de helft meer waard zijn dan het gebruikelijke be drag van 2,50. Volle zegelboekjes kun nen namelijk bij de kantoren van de Raiffeisenbank cn bij drogisterij Kok worden ingewisseld vgor een waarde bon, goed voor een banketstaaf van 3,75. Op de waardebon zal vermeld staan, waar en wanneer men de ban ketstaaf kan afhalen. Dit zal in ieder geval zijn bij een feestelijk versierd kraampje op de Soesterbergsestraat, de Koninginnelaan, de Nieuweweg of de Ste^nhoffstraat (tegenover het postkan toor). Bezitters van volle zegelboekjes zijn echter helemaal niet genoodzaakt om nu hun boekjes te gaan inwisselen. Volle boekjes blijven ook na deze Sint Nicolaasactie hun waarde van ƒ2,50 behouden, totdat zij rond de kerstdagen weer tijdelijk meer waard zullen zijn. Men kan, indien men een banketstaaf dus niet op prijs stelt, rustig verder sparen, zulks in tegenstelling tot ze gelacties voor Sint Nicolaas in voor gaande jaren. Toen waren de zegels na de actie waardeloos geworden. De W.I.S.O.-organisatie blijft overigens njg steeds groeien. Inmiddels zijn er al 73 winkeliers bij aangesloten. Verwacht wordt, dat in de loop van het volgend jaar de honderdste verwelkomd kan worden. De meeste W.I.S.O.-zaken zijn inmid dels ook duidelijker herkenbaar gewor den. Aan de meeste gevels hangt nu de W.I.S.O.-vlag reeds te wapperen. De nieuwe openbare leeszaal en biblio theek, die thans aan de Molenstraat, hoek Albert Cu. plaan wordt gebouwd, zal eind december gereed zijn en in de loop van januari geopend worden. De opening zal gepaard gaan met een ex positie door leden van Arti Shock, die daartoe reeds hun medewerking hebben toegezegd. Zij hebben op de bovenver dieping van het nieuwe en op de oude fundering geheel opnieuw opgetrokken gebouw de beschikking over een fraaie expositieruimte. De bouw, die boven verwachting snel verloopt, is nu bijna een jaar aan de gang. Verleden jaar december werd een begin gemaakt met de sloop van de oude nijverheidsschool. Alleen de fun damenten zijn blijven staan. Naar een ontwerp van de heer Th. Hulshof van Gemeentewerken is een nieuw en zeer ruim gebouw ontworpen, dat zich leent voor meer activiteiten dan alleen het lezen en uitlenen van boeken. De nieuwe leeszaal en bibliotheek is (in gele ;teen) gebouwd door aannemr A.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1