f7,50 «De Gouden Snaar» Speciale aanbieding Sinterklaas Lp. stereo msammh 2 ENGEL DUITSLAND BIJNA EEN SOVJETSTAAT BURGER HOSPITALEN ZELFS SINTERKLAAS LUISTERT EERST EN KOOPT DAN PAS PLATEN DAT KAN IN DE PLATENWINKEL - AL JAREN LANG! MUZIKALE PEPERNOTEN, MET KINDERKOOR JACOB HAMEL" Steenhoffstraat 15 Soest - Telefoon 2132 SMITSHOF WORDT WINKELCENTRUM MET VIJFTIEN ZAKEN j. HOPPENS E Uw succes is onze reclame Auto- en Vrachtwagen- rijschool Voor 50 jaar REIZEN NAAR HET BUITENLAND yRUYS&CO RElSMaiNTiN Winkelier voor 120. opgelicht Kale winkelliuur bedraagt 87,50 per m2 Jumpers - Vesten Rokken Japonnen Deux Pièces Shawls Handschoenen Zakdoeken Nylons - Panty's VRIJDAG 29 NOVEMBER 1968 Opreis door fabeltjes land vraagde duurzame goederen en met eni ge dienstverlenende bedrijven. Men mag er dus verwachten: in de sector voe- dings- en genotsmiddelen een super markt, een slager, een groente- en fruitzaak, een brood- en banketbakker, een slijterij en wijnhandel en een zaak voor tabaksartikelen en lectuur; in de sector duurzame artikelen een winkel met huishoudelijke artikelen en speel goed, eventueel te combineren met een doe-het-zelf assortiment artikelen en een electra-zaak met eventueel radio en t.v., alsmede een textielzaak. Voor de rest is de vestiging voorzien van een stomerij/wasserette, een kapper, een bankinstelling en een horecabedrijf. Bij het opmaken van de brancheverde ling heeft steeds op de voorgrond ge staan. dat binnen het kader van de be schikbare bedrijfsruimte de consument zoveel mogelijk geboden moet worden. Immers hoe groter de keus, hoe meer bezoekers, wat zowel de omzet als de levendigheid ten goede komt. De definitieve toewijzing van de win- ke's zal geschieden in overleg met bur gemeester en wethouders. Bij voorkeur zullen de panden aan ingezetenen van Soest worden toegewezen. De winkels kunnen voor minimaal tien jaar worden gehuurd. De huurder mag het pand na verkregen toestemming van de eigenaar weer onderverhuren. Zonder goedkeuring van de verhuurder is het aanbrengen van buitenzonwerin gen. vlaggestokhouders, automaten, bor der en vitrines verboden. Het aanbren ger van lichtreclame zal na overleg over het algemeen worden toegestaan. De huur zal na iedere vijf jaar stijgen of dalen met een percentage, gelijk aan dat, waarmede het prijsindexcijfer van het levensonderhoud van gezinnen van hand- en hoofdarbeiders is gestegen of gedaald. VAN LENNEPLAAN 47 TELEFOON 6621 PHILIPS SPECIAALZAAK - J^'l Oc/toem«fcer Van Weedestraat 72 - Tel. 2792 Wanneer we dezer dagen het einde van Wereldoorlog I en de vele daar op vol gende politieke gebeurtenissen herden ken, geven we er ons nauwelijks reken schap van, dat het toen maar een haar tje had gescheeld of het voormalige Kei zerrijk was een communistische „Raden republiek" geworden. De socialistische regering-Ebert heeft met steun van een uit de resten van het keizerlijk leger gevormde weermacht met harde hand moeten ingrijpen om dit te voorkomen. Terwijl in november 1918 in Berlijn een socialistische regering het bewind in handr i nam, poogden de z.g. „onafhan- kelijken" nog meer naar links te sturen en deden de „Spartakisten" onder lei ding van Karl Liebknecht en Rosa Luxemburg hun best van Duitsland een communistische radenrepubliek te ma ken, onder het motto „alle macht aan de arbeiders- en soldatenraden!" Veeleer echter bleek de onmacht van deze groepering om voor herstel en op bouw te zorgen. In Berlijn kwam het tot hevige straatgevechten, in Halle en het Roergebied e vooral in Beieren waren de Spartakisten een tijdlang ge heel de baas. Drama-München Beieren was een echte „radenrepubliek" geworden, onder leiding van artistieke „edelcommunisten" zoals Eisner, Toller en Landauer, achter wie echter de ras- communisten en het straatproletariaat loerden op hun kans, die ze vlot kregen. Eisner bewees zijn land de dienst de z.g. bewijzen, dat alléén Duitsland schul dig was aan de oorlog, aan de Geallieer den in handen te spelen, overtuigd dat na deze knieval Clemenceau, Lloyd George c.s. alles zouden willen vergeten en vergeven. In Versailles bleek wel an ders! Toen Eisner door graaf Arco Valley werd vermoord, was eigenlijk zijn rijk reeds uit. De leider van de nieuwe re gering, de gematigde Auer, werd de zelfde dag door een slagersknecht mid den in het parlement neergeschoten. De toestand in het vroeger zo vrolijke München werd sinister, een gewapende troep terroriseerde de bevolking. In Bamberg zat een „tegen-regering", die vertwijfeld hulp zocht bij Berlijn. Voor al uw reserveringen Steenhoffstraat 9 A (VW-gebouw), telefoon 6571 In het licht van de bezuinigingen op jnze defensie, noodzakelijk gemaakt door de vereiste extra inspanning voor de N.A.V.O.. is het begrijpelijk dat minis ter W. den Toom de kostbare militaire hospitalen wil saneren. Er is alles voor te zeggen. Reeds enige tijd namen mi litaire hospitalen burgers op, omdat er toch bedden vrij stonden, en in vredes tijd zien wij geen enkele reden waarom zieke soldaten niet in gewone zieken huizen verpleegd zouden kunnen wor den. Het burgerleven heeft grote behoefte aan ziekenhuisbedden, maar in onze burger maatschappij bestaat nog een grote be hoefte aan verplegend personeel. Het ligt eigenlijk voor de hand, nu enkele militaire hospitalen in handen van bur- p-rlijke instellingen te geven en het vrijkomend militair verplegend personeel in te zetten in de gewone ziekenhuizen waar men door een tekort aan ver pleegsters bedden leeg moet later, staan. D»t zou voor beide partijen voordeliger zijn. Ondergang Daarmee pleegde de Weermacht zelf moord. De Führer gebruikte zijn gene raals als loopjongens en vormde in de Waffen S.S. een nieuw leger, dat hem door dik en dun trouw was. De gene raals werden zelf het slachtoffer van de door hen gepredikte Kadaverdisziplin! Het blazoen, waarop ze zo trots waren werd besmeurd door walgelijke misda den tegen de mensheid. En toen duide lijk werd, dat Hitier rijk en leger naar de ondergang voerde, hadden slechts enkelen de moed om. via de mislukte aanslag van Stauffenberg, te trachten het getij te keren. De Weermacht had gedacht. Hitier te gebruiken, het omgekeerde was het ge- Opmerkelijk was alleen, dat diezelfde Weermacht haar wedergeboorte had be leefd als verdedigster van... de demo- cratie! Afgelopen maandag heeft de slager J. K. uit Soest bij de politie aangifte ge daan van oplichting. Onlangs kreeg hii een man in de winkel, die verzocht, voor de slager een advertentie in de telefoongids te mogen plaatsen. De sla ger voelde daar wel wat voor en be taalde de man 120,—, waarvoor hij een betahngsbewijs kreeg. Maar naarmate de tijd vorderde, begon de slager zich meer en meer af te vragen, waar zijn advertentie bleef. Hij stuurde de man maar kreeg deze als onbe stelbaar terug. De slager heeft toen aangifte van oplichting gedaan. De Amsterdamse politie is momenteel naar de man aan het zoeken. Vermoe- d nik weet men, wie de oplichter ge weest is. Irt het tweede kwartaal van 1969 zal aan de Smitsweg worden begonnen met de bouw van het wijkwinkelcentrum „Smitshof", naar een ontwerp van het architectenbureau ir. H. N. van Wijk b.i. te Soest Het centrum zal ongeveer vijftien winkels gaan omvatten op een totale oppervlakte van ongeveer 1500 vierkante meter. Eigenaresse van het winkelcomplex wordt de NV. Maat schappij voor Projectontwikkeling „Em- peo" te Utrecht, een dochteronderneming van de uiteindelijke opdrachtgeefster, Bredero Vast Goed N.V., eveneens te Utrecht. Bij het winkelcentrum zal een parkeer plaats voor ongeveer zeventig auto's worden aangelegd, terwijl in de nabij heid tevens een torenflat met overigens kleine woningen wordt gebouwd. Bij de winkels zullen geen woningen ko men. Belangstellende winkeliers moe ten rekenen op een kale huurprijs van 87,50 per vierkante meter per jaar, waarbij nog een bedrag van 5.per vierkante meter komt als contributie van een te stichten belangengemeen schap, die onder meer voor de reclame- campanes voor het centrum zal gaan zorgen. De winkeliers zullen zelf voor beleg ging van de vloeren en de aankleding van de wanden moeten zorgen. Men kan in dit nieuwe wijkcentrum de beschik king krijgen over winkels van 60, 90, 120 of 150 vierkante meter. Er zijn ver schillende combinaties van eenheden van dertig vierkante meter (waarin be halve winkelruimte ook magazijnruimte is begrepen) mogelijk. U'Aerlijk krijgen de winkels alle een zelfde aanzien. De pui bestaat voorna melijk uit glas, gevat in aluminium, borstwering kan 15 of 45 cm hoog zijn. Verwacht wordt, dat het centrum in het begin van 1970 zal kunnen worden ge opend. Het komt in de grootste van de vijf wijken, die in het Soesterveen zul len worden aangelegd. Het plan Smits- weg voorziet in de bouw van 2200 wo ningen voor 7500 mensen. Inmiddels zijn reeds 1350 woningen voltooid. Rond 1972 zal het plan Smitsweg geheel zijn uitgevoerd. nen. Daarvan zal precies de helft in het Soesterveen komen te wonen. Het plan Smitsweg, dat nu reeds groten deels is gerealiseerd, krijgt 7500 inwo ners, plan Klaarwater 5400 inwoners, plan Klein Engendaal 6000 inwoners, plan Boerenstreek 7000 inwoners, plan Overhees 5900 inwoners en plan Oud Hees 2200 inwoners. Daarnaast zullen in het kader van plan Eng II nog 800 middenstandswoningen voor 2700 inwo ners op de Eng worden gebouwd en komen in het nieuwe stadscentrum nog 300 woningen voor 1000 ingezetenen. In de omgeving van de Ferdinand Huyck- loan tenslotte zullen nog roftd 640 wo ningen voor 2200 mensen worden ge bouwd. Wethouder v. d. Arend zei.- dat de win- kelsituatie in Soest momenteel bijzonder ongunstig is. In de eerste plaats treft men een te groot aantal winkels, aan en in de tweede plaats is maar een heel klein deel van het totale aantal ondergebracht in een winkelcentrum. De wethouder zei, dat zowel de winke lier als het publiek veel meer belang heeft bij winkelconcentraties. Wethouder v. d. Arend zei, dat aan vankelijk was gedacht aan een winkel centrum op de hoek van de Konings laan en de Smitsweg, maar het gevaar van uitbreiding ten koste van het toe komstige stadscentrum bleek te groot. Aldus is het plan voor kleinere winkel centra in de verschillende wijken ge rezen. Deze winkels zullen het dage lijks pakket gebruiksgoederen en voe- dings- en genotmiddelen zoveel moge lijk moeten vertegenwoordigen, opdat men straks niet voor de meest elemen taire behoeften naar een ander deel van de gemeente gaat. Namens het centraal instituut voor het midden- en kleinbedrijf wees ook de heer Van Peursen nog eens op het be lang van een centrum. De aantrek kingskracht van een winkelcentrum is heel wat groter dan het totaal, dat her en der verspreide winkels aan aantrek kingekracht uitoefenen. Bij de berekeningen van het centrum was er vanuit gegaan, dat ongeveer 60 van het aantal bewoners van de Léjéra - Rodier Gorray Tweka - Wolkam Ja go Laimböck Ten Cate VAN WEEDESTRAAT 80-82 wijk Smitsweg het nieuwe winkelcen trum zullen bezoeken. „Men kan het centrum beter iets te klein ramen dan te groot", vond de heer Van Peursen. Het centrum zelf wordt aan de noord zijde begrensd door een expeditiestraat. Deze straat en de achterzijden van de daar gevestigde bedrijven zullen aan het zicht worden onttrokken door een muur. Hierdoor is deze zijde van het centrum bij uitstek geschikt voor die bedrijven, waarvan te verwachten is, dat zij veel expeditie zullen hebben. Dit in tegenstelling met de bedrijven aan de oostzijde van het centrum. Hier komen de achterzijden juist volledig in het zicht omdat hier de begrenzing wordt gevormd door een expeditiestraat en het parkeerterrein. Aan de west zijde vormt een kleine torenflat de af sluiting van het centrum, waardoor te vens de beslotenheid van het voetgan gersgebied wordt verhoogd. Ook vormt de torenflat een markant punt, waar door het centrum duidelijk te herken nen is. Het centrum aan de Smitsweg zal gemakkelijk bereikbaar zijn. Het wordt een zgn. gesloten centrum. De diverse winkels zijn namelijk rond een voetgangersgebied gesitueerd. Van uit die gebied kan men zich gemakke lijk naar alle winkels begeven zonder hinder van het verkeer te ondervinden. Bovendien zullen luifels worden aange bracht, zodat alle winkels beschut be reikt kunnen worden. De luifels accen tueren tevens de onderlinge samenhang van de winkels tot één centrum. Smitshof zal geheel in laagbouw wor den uitgevoerd. Doordat de muren geen dragend onderdeel van de constructie vormen, kan een zeer flexibele indeling worden toegepast. Iedere winkel wordt opgeleverd met een bedrijfsirtgang aan de achterzijde, toegang verlenend tot enkele dienst ruimten (magazijn, toilet, keuken en verwarmingsruimte). De winkeliers zullen worden verplicht, lid te worden van een belangengemeen schap, of in ieder geval de contributie ad 5,per m2 te betalen, om te voor komen dat degenen, die niet de lasten dragen van deelneming aan de organi satie, er wel van kunnen profiteren. Het winkelcentrum zal in hoofdzaak de funktie van buurtwinkelcentrum moeten vervullen. Dit houdt in, dat een volledig dagelijks verbruiksgoederen-assortiment geboden moet worden. Het publiek moet in één winkelgang de dagelijkse bood schappenlijst kunnen afdoen. Tevens zal c in deze sector voldoende „over lap" moeten zijn om aan de wensen betreffende prijs- en kwaliteitsvergelij- king tegemoet te komen. Aangezien an dere winkelvoorzieningen in de buurt ontbreken, zal het dagelijkse goederen pakket nog aangevuld moeten worden met een aantal winkels voor veel ge- De plannen voor het winkelcentrum zijn dinsdagavond door de wethouders mevr. Walter-v. d. Togt en J. v. d. Arend, vertegenwoordigers van het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf, de rijksconsulent voor het midden -en kleinbedrijf en vertegen woordigers van de Maatschappij voor Projectontwikkeling voor talrijke Soes- ter middenstanders (en „spionnen" van grootwinkelbedrijven) nader toegelicht. Tenslotte moest men tot de conclusie komen, dat de winkeliers niet onmid dellijk blijk gaven van een groot en thousiasme. Daarvoor kwamen sommi ge berekeningen van de exploitant hen wat al te ongeloofwaardig voor. Men geloofde de vertegenwoordiger van „Em- peo" nauwelijks, toen deze voorrekende, dat een winkel in de sector voed in gs- en genotmiddelen per vierkante meter winkeloppervlak moet kunnen rekenen op een jaaromzet van 5000,Voor een winkel van 100 m2 zou dat een omzet van een half miljoen betekenen. Wethouder J. v. d. Arend deed de tal rijke toehoorders nog eens de recente geschiedenis van Soest uit de doeken. Het stapte destijds als agrarisch dorp de twintigste eeuw binnen en werd wel dra ontdekt door grondspeculanten, die in Soest geruime tijd de kans kregen om wat te verdienen. Het natuurschoon van het dorp werd opgeofferd aan een ondoelmatige lintbebouwing. Na de laatste oorlog werd aan alle mogelijke speculatie een eind gemaakt. Voor de gehele gemeente werd een aaneenslui tend stelsel van uitbreidingsplannen vastgesteld, waarbij het college van burgemeester en wethouders zich op het standpunt stelde, dat het landelijk ka rakter van Soest gehandhaafd moest blijven. Na zeer korte tijd begon de druk vanuit 't Gooi cn het westen van het land op de plaatselijke woning markt steeds groter te worden, wat op zich niet zo erg was, want Soest kon wel wat uitbreiding opvangen. In twin tig jaar werden drie structuurplannen opgesteld. Het eerste, uit 1947 daterende plan gaf een inwonertal van 30.000 aan, terwijl het tweede, dat in 1960 ver scheen, de gemeente een inwonertal van 55.000 voorspelde. Het verleden jaar verschenen structuurplan voorziet ech ter al in een Soest met 68.000 ingezete- „De bloedhond" In Berlijn echter had men de zaken op gelost door het vormen van „betrouw bare" troepeneenheden onder vroegere keizerlijke officieren, zoals de roem ruchte kapitein Ehrhardt, de latere lei der van de ultra-rechtse Kapp-putsch, generaal Von Lüttwitz, en de latere nazi-voorman, Ritter Von Epp. De verbindingsman tussen regering en- weermacht was de socialistische minis ter Gustav Noske, die de verantwoorde lijkheid durfde te aanvaarden „op de kameraden te laten schieten" en deswe ge bij alles, wat links van de socialisten stond, als „De Bloedhond Noske" werd gedoodverfd. In de hoofdstad was aan het spartakis- tische avontuur een gewelddadig eind® gemaakt terwijl Liebknecht en Luxem burg „op de vlucht werden neergescho ten". Ook in München maakten de sol daten samen met de burgers een bloedig eind het radenbewind. De weermacht Het gevolg van deze extreem-linkse agi tatie was, dat de reaktie krachtig op kwam. Een ander gevolg was de wederopbloei van de Weermacht. Die werd aaneenge smeed tot een hechte organisatie, waar van de leiders het er over eens waren, dat, wat er ook gebeurde, de weermacht als voornaamste peiler van de staat in tact moest blijven. Zo trad de Weer macht ook op tegen de Kapp-Putsch van Generaal Von Lüttwitz, al wist men daarbij te handelen volgens het principe „nooit Weermacht laten schieten op Weermacht". Toen het getij keerde en Hitier naar de macht greep, ging heel dit apparaat na bepaalde „zuiveringen" (Generaal Von Fntsch weggewerkt. Von Schleicher vermoord in de „Nacht der Lange Mes sen") hutje en mudje naar de Führer over. i I

Soester Courant | 1968 | | pagina 5