m 3 1 Soest toen - Soest nu m Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 TWINTIG JAAR RECHTEN VAN DE MENS PROGRESSIEVE VOORSTE!EEN GEVRAAGD Chr. Gereformeerde Kerk nam 107 jaar oud orgel in gebruik Soester sueeessen op nationale vogeltentoonstelling Het oog gericht op Nassers oproerige studenten Koningin bezocht weldadisheidsavond van Meer vliegtuigen maar minder geluidshinder op Soesterberg Dinsdag 3 december 1968 47e jaargang iio. 92 Uitgave drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Woedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 WISO banketstavenaktie Amersfoorter stal ruim 400.van schoonvader Ruit met buks ingeschoten Verbetering afwatering Eem kost bijna 3 miljoen Geen spreekuur burgemeester V ernielingen in tuin aangericht Veertig vissen in struiken gevonden soestermTourant Abonn kwart f3.25. per post f4,25. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Op 10 december 1948 werd de univer sele verklaring van de Rechten van de Mens door de algemene vergadering van de Verenigde Naties aanvaard en geproclameerd. Na deze historische daad te hebben verricht, deed de algemene vergadering een beroep op alle leden der Verengide Naties om aan de tekst van de verklaring bekendheid te ge ve^ en „ervoor zorg te dragen dat zij worde verspreid, vertoond, gelezen en behandeld, voornamelijk in scholen en andere inrichtingen var. opvoedkundige aard, zonder onderscheid op grond van politieke status van landen en gebie- den". „Rechten van de Mens". Rechten die beschouwd worden aan ieder te beho ren. Zij impliceren naast politieke ook sociale grondrechten, voor de gehele wereld geldend. In de universele verklaring van de Rechten van de Mens wordt gesproken van „onvervreemdbare rechten van al le leden van de mensengemeenschap als grondslag voor de vrijheid, gerechtig heid en vrede in de wereld". Hier volgt een eenvoudige weergave van enkele van deze rechten: Alle mensen op deze wereld worden, welke huiskleur zij ook hebben, gelijk aan elkaar geboren. Zij zijn VTij en heb ben dezelfde rechten. Leven en laten leven. Niemand mag een ander tot slaaf maken. Men heeft recht op bezit Wat men be zit, mag een ander niet afnemen. Men is vrij zijn mening te uiten en de godsdienst te kiezen die men zelf wil. Men heeft recht op goed voedsel, op rust, normale werktijden en op de ge bruikelijke vakantiedagen met behoud van loon. In de meeste landen kunnen deze (en soortgelijke) bepalingen helaas nog niet alle worden toegepast. Elke staat dient er echter naar te stre ven zoveel mogelijk volgens de „ver klaring" te handelen. Zo lang dit nog niet geschiedt zal er op diverse terrei nen discriminatie blijven bestaan. Dat deze er nog altijd is, bewijst wel de Zoals algemeen bekend mag worden geacht organiseren de Wiso-winkeliers bij gelegenheid van het St. Nicolaas- feest, een banketstaven-aktie. Elke volle spaarkaart met een nor male waarde van ƒ2.50. heeft tot en met donderdag 5 december a.s., bij inwisseling voor een waardebon voor een roomboter banketstaaf, een waarde van 3.75, dus een extra spaarwinst van 50 De volle spaarkaarten die men wenst te benutten om op deze zeer voordeli ge manier in het bezit te komen van één of meerdere roomboter banketsta ven, gebakken door een gerenommeer de Soester banketbakker, kunnen wor den ingeleverd bij de drie Soester Raiffeisenbanken, alsook bij de firma's Van den Hoven, Koninginnelaan 25, Horlogerie Van Wieren. Van Weede- straat 40, Drogisterij Kok, Nieuweweg 12 en Van de Ven's Boekhandel, Soes- terbergsestraat 53. Hoewel het om organisatorische rede nen aanvankelijk niet mogelijk was de banketstaven eerder uit te reiken dan op zaterdag 7 decembeT heeft men thans op veler verzoek een mogelijk heid gevonden dit tijdstip te ver vroegen. Vanaf donderdag 5 december, 's mor gens 9 uur, tot 's avonds 6 uur kan men reeds de verkregen waardebonnen inleveren voor de roomboter banket staven, op de vier bovengenoemde adressen. Men zie de advertentie in dit blad. De Amersfoortse politie heeft zondag de 21-jarige M. Z. uit Amersfoort aange houden. De man werd ervan verdacht een bedrag van ruim. ƒ400,van zijn schoonvader, de 59-jarige heer H. S. te Soest te hebben gestolen. De man heeft inmiddels bekend. Van het geld is vrij wel niets meer over. De heer S. heeft zondagmorgen aangifte bij de politie gedaan. Hij verzocht te vens een onderzoek, aangezien hij in ernstige mate zijn schoonzoon, die za terdagavond op bezoek was geweest, van de diefstal verdacht. Zondagavond is de man van zijn bed gelicht. De echtgenote van Z. had geklaagd, dat zij de laatste drie weken geen huis houdgeld meer had gekregen. Zondag morgen kwam de man echter ineens met 160,op de proppen. Daarna verliet hij het huis, naar hij zei om wat eten voor zijn gezin te halen, maai na enkele uren was hij nog niet terugge keerd. Eerst 's avonds kon hij worden aangehouden. De 160,die hij aan zijn vrouw had gegeven, bleek van de diefstal in Soest afkomstig. Het reste rende bedrag had hij reeds opgemaakt. Bij mevr. V. aan de Schonebeeklaan 2 alhier dit weekeinde een ruit inge schoten, vermoedelijk met een wind buks. Op een gegeven ogenblik hoorde de bewoonster een harde klap. Toen zij 2t gordijn opzij schoof om te kij ken, wat er was gebeurd, zag zij een gat in de ruit. Een ondrezock door de politie heeft uitgewezen, dat het gat vermoedelijk is ontstaan door een ko geltje uit een buks. De dader is nog niet gevonden. gistende wereld van vandaag. Ook Ne derland kent discriminatie, zij het dan ook dat deze goeddeels in het sociale vlak ligt. Na twintig jaar is het hoog tijd de der tig artikelen van de „Verklaring" an dermaal op ons te laten inwerken in het besef, dat de Rechten van de Mens spoedig werkelijkheid dienen te worden. De provinciale waterstaatsdiensten van Gelderland en Utrecht hebben een plan ontworpen tot verbetering van de Eem en het Valleikanaal ten behoeve van de afwatering van de daarop lozende gebieden. De colleges van Gedeputeerde Staten hebben de minister van verkeer cn waterstaat verzocht, een zo hoog mo gelijke subsidie in de kosten, voorlopig geraamd op ƒ2.900.000,— voor de Eem °n ƒ3.700.000,voor het Valleikanaal te verlenen. Verwacht wordt dat in de loop van 1969 hieromtrent een voor stel aan provinciale staten gedaan zal kunnen worden. Gezien de urgentie van dit werk is voor wat de Eem betreft, realisering in de jaren 1970-1971 zeer gewenst. Aan belanghebbenden worc" bericht, dat de burgemeester verhinderd is mor gen, woensdag 4 december zijn weke lijks spreekuur te houden. Terwijl onze economie op volle toeren draait zien wij op de arbeidsmarkt een verwarde situatie. Aan de ene kant sla gen wij er niet in de werkloosheidscij fers weg te werken. Aan de andere kant komen er nog gastarbeiders uit allerlei landen bij. Wij zijn reeds zo ver dat landelijk 1 op de 62 werknemers uit het buitenland afkomstig is. Door onze op welvaart gebouwde overdreven socia le voorzieningen beginnen wij op onze lauweren te rusten. Misschien is het ook wel zo dat nieuwe beroepen bezig zijn zich te ontplooien, die nog niet in de statistieken van de produktie zijn opgenomen. Een van die beroepen zou het vak de monstreren kunnen omvatten. Hoe het zij, zelfs van achter de regeringstafel wordt nu al openlijk verklaard dat het verschijnsel der buitenlandse gastarbei ders voor Nederland geen aflopende zaak is omdat er werkzaamheden zijn die Ne derlanders niet willen verrichten. Jam mer dat minister Roolvink niet duide lijk zei welke werkzaamheden dit zijn en door wie dan de mensen betaald worden, die zo kieskeurig zijn bij het uitzoeken van werk. Het komt ons voor dat ons systeem van sociale zorg duidelijk verbetering be hoeft. Enerzijds worden naar onze me ning de kosten van de sociale voorzie ningen opgedreven door mensen die daar ten onrechte van profiteren, anderzijds worden de arbeidskosten voor tal van bedrijven hoger door de extra lasten die het aantrekken van buitenlandse krachten veroorzaken. Het is duidelijk inefficiency die de kostprijs van het Ne derlandse produkt verhoogt. Bij buiten landse concurrentie met onze industrie kunnen daardoor mensen werkloos wor den die wel van goeden wille zijn in het aanpakken van werk. Welke vooruit strevende politieke groepering zou hier nu weer eens kans missen om progres sief te zijn en met voorstellen te komen om aan dit economische en sociale kwaad een einde te maken? Wij wach ten met spanning. Vermoedelijk ver geefs. Donderdagavond heeft de Chr. Gere J formeerde Kerk alhier een 107 jaar oud orgel, afkomstig uit Andijk in gebruik genomen. Dat gebeurde tijdens een bij zondere bijeenkomst. Het instrument, dat 498 pijpen en drie klavieren rijk is, heeft al die jaren dienst gedaan in An dijk, doch werd enkele maanden ge leden van de Ned. Hervormde Gemeen te in die plaats aangekocht. De Soester orgelbouwer Elbertse heeft er enkele maanden lang deskundig aan gesleuteld. Het resultaat liet donderdagavond or ganist K. Huijgen uit Eemdijk horen. De jeugd heeft een belangrijk aandeel gehad ir de totstandkoming van de aankoop, vertelde ds J. Smit niet zonder ts. Dank was de predikant verschul- Td aan mevr. Van Schaik, die het or- "dfonds heeft beheerd, en de broers Van Dam. Het orgelfonds werd al in 1945 opgericht, met het doel, het oude en bescheiden orgeltje, dat de kerk be zat eens te vervangen. Er werden tal v acties gevoerd, die bijna tiendui zend gulden opbrachten. Het orgel zelf moest 4000,kosten, maar voor de restauratie en overplaatsing moest het kerkbestuur 12.000,op tafel leggen. H°+ ontbrekende bedrag is er - mede dankzij een bazar - ook gekomen, waar mede de Chr. Gereformeerde Kerk in hc* bezit kwam van een fraai en nog zeer klankrijk antiek orgel. O O De nationale vogeltentoonstelling, die de Soester Vogelvrienden het afgelopen weekeinde in het Verenigingsgebouw hebben georganiseerd, heeft vooral veel plaatselijke successen opgeleverd. Van de zes te behalen nationale prijzen bleven er vijf in Soest, ondanks het feit, dat verenigingen uit vijftien an dere plaatsen ongeveer de helft van het aantal vogels hadden ingezonden. Kampioen bij de vetstof-kanaries werd de heer P. J. Ch. Dijkman van de or ganiserende vereniging, terwijl de heer C. de Goede met de overwinning ging strijken bij d gepigmgnteerde kanaries. Alleen het kampioenschap bij de stam men ging met de heer J. van Daal mee naar Baarn. Twee kampioenschap pen gingen naar de heer J. H. de Bruijn, sinds kort pas lid van de Soester Vogelvrienden. Deze keurmees ter kreeg de hoogste waardering bij de tropen en bastaarden. Het kam pioenschap bij de grote parkieten was voor de heer H .W. Pierik ook al een lid van de organiserende vereni ging. In eigen kring werd eveneens een wed strijd gehouden. Het kampioenschap derby kanaries ging eveneens naar de heer P. J. Ch. Dijkman, terwijl de derby tropen werd gewonnen door de heer D. B. J. v. d. Heuvel. De mooiste zebravink had de heer P. H. Hagen, terwijl de heer P. J. F. Klören in het bezit van mooiste Japanse meeuw werd verklaard. Verder werden eerste prijzen gewon nen door P. J. Ch. Dijkman, C. de Goede, A. Th. van Klooster, A. J. H. Naron, M. van Es, J. van Daal, H. v. d. Berg, A. D. Donselaar, D. A. Kne vel, G. H. Harmsen. A. C. van Be- veren en J. H. de Bruijn. In totaal zijn 24 eerste prijzen, 63 tweede prijzen en 96 derde prijzen toegekend, alsmede 108 door fabrieken, bedrijven, middenstand, particulieren e.d. beschikbaar gestelde ere-prijzen. De tentoonstelling met 500 inzond"" en van verenigingen uit o.a. Hilversum, Baarn, Soest. Veenendaal, Bussum, Zeist, Hoogland, Amersfoort. Vreeswijk i n)o3' werd vrijdagavond geopend door de districtscommissaris, de heer Glas uit Hamersveld. Hij vond. dat het district trots mag zijn op een vereniging als de Soester Vogelvrien den. „Van deze show gaat een be hoorlijk stuk propaganda uit. Hopelijk zal het publiek ook wat belangstelling en begrip opbrengen voor de vogellief hebber en de waardering tot uitdruk king brengen in een lidmaatschap. Het is tenslotte een sport, waarmee je oud kunt worden", aldus de heer Glas. De voorzitter van de organiserende Soes ter Vogelvrienden, de heer D. J. Kuij- per, zei in zijn openingswoord ver heugd te zijn over het grote aantal inzendingen. Hij hoopte, dat de be langstelling van de zijde van het pu bliek („waar wij het toch van moeten hebben") evenredig zal zijn. Tevens sprak hij de hoop uit, dat een gro tere samenwerking met de zusterver eniging Vogel vreugde (die ook op de tentoonstelling was vertegenwoordigd) tot stand zal kunnen komen. Over het algemeen heeft de vereni ging zaterdag en zondag niet over de publieke belangstelling te klagen gehad. Een drietal jongens heeft zondagmorgen in de tuin voor perceel 10 aan de Steenhoffstraat een aantal vernielingen aangericht. Een paar vlaggemasten en naambordjes van mr. Terlingen werden boven de grond afgebroken. De daders zijn wel in de omgeving gesignaleerd, maar bleven voor de politie voorlopig nog onvindbaar. Donderdagavond werd aan het politie bureau de vondst van dertig tot veertig dode vissen in de struiken langs de Rubenslaan gemeld. De politie ging op onderzoek uit, maar kon in de reeds ingetredc- duisternis niets vinden. De volgende morgen bleek, dat de vissen, meest voorns, al door een politieman, die toevallig was gepasseerd, waren weggehaald. Doden en gewonden bij studentende monstraties in Alexandrië, die weer wat feller waren dan dergelijke betogingen een week eerder in Mansoera in de Nijldelta. Dat is misschien niet zo'n op- valleend bericht in een tijd dat een zich zelf respecterende universiteit waar ook ter wereld met de overheid op de vuist gaat. Maar in het land van Nasser zijn dit soort onlusten altijd een graad of wat gevaarlijker dan elders. Wat de Egyptische studenten doen en het is in de ogen van vele Arabie ren een soort heiligschennis is twij fel uiten aan de wijsheid waarmee de regering en dus president Nasser de natie besturen. Daar hebben ze aller lei redenen voor, die dicht bij het da gelijkse leven van de universiteit lig gen. Plus een aantal algemene. Het gaat allemaal niet zo best in Egyp te: van welvaart kan niet erg worden gerept, de sociale omstandigheden zijn sinds Faroek werd afgezet wel verbe terd maar nog lang niet ideaal en het wachten duurt wel erg lang. En dan is er waarvoor de Egyptenaar al tijd gevoelig is een aantal vernede ringen, waarvan de ergste wel is dat een paar Israëlische patrouilles eens even kwamen demonstreren dat ze de Aswandam hadden kunnen opblazen als ze er zin in hadden gehad. Een geweldig vertoon van militaire on veiligheid, die des te bitterder ervaren wordt omdat Nasser om de moed erin te houden wel onophoudelijk heeft ge rept over het herstel van het nationale grondgebied maar ondertussen zitten de Israëli's nog immer aan de overkant van het Suezkanaal. Nasser heeft wel vaker dit soort onaan gename onrust in zijn rijk meegemaakt. Zijn antwoord was doorgaans nog een schepje te gooien op de krijgshaftigheid en eventueel een kleine demonstratie te geven van sterkte, zoals het bombar deren van een Israëlisch schip of een kleine landing over het Suezkanaal. Operaties die militair niet zoveel om het lijf hadden, maar die er thuis ten minste de moed inhouden en de bevol king weer wat respect moet bijbren gen voor haar regeerders. Wat in Egypte nu ook steekt is dat dit land dat altijd beweert voorop te lopen bij de strijd tegen Israël nu moet toe laten dat de enigen die werkelijk wat doen de Palestijnse verzetsorganisaties zijn. Een in wezen misdadige aanslag als die op de Jeruzalemse markt - waarmee geen militair doel werd be reikt en onschuldigen het slachtoffer werden - gaat door de Arabische en ze ker de Egyptische pers als een helden daad van de eerste orde. Het gevaarlijke in dit soort situaties, die eerder zijn voorgekomen in het na bije oosten, is dat zich onbehaaglijk voelende regeringen, vooral die van Egypte, een oplossing zoeken in een hervatting van de oorlog als middel minder om Israël te verslaan dan wel om de natie weer eendrachtig achter het bewind te krijgen. En dat is iet» waar niemand - zeker de studenten niet - ooit veel werkelijk belang bij kan hebben. KANTMAN. Koningin Juliana, begeleid door jhr. en jvr. O. A. W. Repelaer van Driel en jhr. mr. C. Dedel, heeft vrijdagavond in restaurant „Astoria" in Baarn de jaar lijkse weldadigheidsavond van K.P.S. bijgewoond. De opbrengst van deze avond, die en kele duizenden guldens zal bedragen, gaat naar de Stichting Huisvesting Vol wassen Gehandicapten. K.P.S.-voorzitter J. Kraaijenhagen sprak er in zijn openingswoord zijn vreugde over uit, dat nu ook eens iets gedaan kan worden voor gehandicapte volwas senen. De opbrengst van voorgaande avonden is veelal naar kinderinstellin gen gegaan. De stichting, die nu de op brengst van de feestavond krijgt, houdt zich bezig met de huisvesting van gees telijke gehandicapte mensen, die moei lijk in inrichtingen e.d. ondergebracht kunnen worden, maar toch dringend op gevangen moeten worden. De voorzitter van de feestcommissie, de heer P. van Laar deed een beroep op de aanwezigen (enkele honderden), de stichting niet blij te maken met een dode mus, in tegenstelling tot de leden van het amateurtoneelgezelschap De Plnnkeniers uit Bussum, die er wel blij mee waren, getuige de titel van het stuk, dat zij opvoerden: „Blij zijn met een dode mus", een comedie met ty pisch Engelse humor van de schrijver Peter Coke. De 200 tot 300 prijzen omvattende tom bola had als hoofdprijzen een fiets, een badkamerverwarmingsapparaat, Leer dam-kristal en een haardroger, die evenals de overige prijzen waren ge schonken. De weldadigheidsavond werd onder meer bijgewoond door de burgemees ters van Baarn en Soest, resp. mr. F. J. van Beeck Calkoen en mr. S. P. Baron Bentinck alsmede de hoofdinspecteurs van beide politiekorpsen. u C De geluidshinder, veroorzaakt door vliegtuigen, die zijn gestationeerd op de vliegbasis Soesterberg, is een jaarlijks tijdens de begrotingsdebatten van de provincie terugkerend onderwerp. Ter geruststelling van vele leden van Pro vinciale Staten hebben G. S. in ant woord op vragen van de commissie tot onderzoek van de begroting kunnen me- dedelen, dat de geluidshinder zal gaan afnemen, omdat andere vliegtuigen op de basis worden gestationeerd. Voor een deel is dat inmiddels al gebeurd. In augustus werd reeds een afdeling van veertien straalvliegtuigen opgehe ven. Voor het einde van dit jaar zullen nog een afdeling transportvliegtuigen en een afdeling hefschroefvliegtuigen op Soesterberg worden gestationeerd. De minister van defensie heeft Gedeputeer de Staten, die wederom om verminde ring aan de activiteiten op Soesterberg of eventueel de opheffing van de basis hebben aangedrongen, verzekerd, dat hoewel het aantal vliegtuigen zal toe nemen, de geluidshinder zal afnemen als gevolg van het vertrek van de straalvliegtuigen. In verband hiermede zal met de uit voering van een onderzoek naar de ma te van geluidshinder worden gewacht tot het gebruik van de vliegbasis Soes terberg enigermate is gestabiliseerd.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1