M M* EB v.SETTCN TpMöpnniiiiinier ziekenauto 5980 Noorderwei 23 DAGJE UIT MET SUBSIDIE sf WAftutee/aa* Bloemsierkunst „Oranjezon" heropent na interieur-verbouwing en stelt plantenkas voor het publiek open Rijwiel- en bromfietshandel „De Witte Pompen" uitgebreid en gemoderniseerd René Borgts heropende uitgebreide en gemoderniseerde herenkledingzaak KRABBELS VAN KNELIS Zestiende plaats voor Temporijder v. d. Broek in internationale cross Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Openbare Leeszaal en Bibliotheek In onze collectie BRILMONTUREN Fa. O. F. VOIGT Bromfietster kreeg geen voorrang DINSDAG 3 DECEMBER 1968 HEKKERS EN REISWEKKER5 JUWELIER HORLOGER SOFCTDUK REMBRANDTLAAN 18 - TEL 02155-4785 Twee leden van de Ren- en Toerclub Tempo hebben zaterdag deelgenomen aan een internationale cross te Rotter dam met deelname uit Duitsland, Bel gië en Engeland. Ook de Nederlandse kampioen Cock van de Hulst was hierbij aanwezig. De twee Tempoleden Jaap van de Broek en Gerrit Rutten- berg konden in de beginfase van de wedstrijd goed meekomen, maar naar mate de strijd vorderde, moesten zij meer veld prijsgeven. Winnaar werd tenslotte Huub Harings, terwijl de Belg van Meckelen tweede werd. Cor Rut- gers legde beslag op de derde plaats, terwijl Cock v. d. Hulst vierde werd. Jaap van de Broek eindigde als zestien de, terwijl Gerrit Ruttenberg als 22e binnenkwam. Meer succes boekte Tempo in de Mid den-Nederland-competitie, die zaterdag in Veenendaal werd vervolgd. Bij de adspiranten legde H. v. d. Hoef beslag op de eerste plaats, terwijl zijn club genoot J. Schaafsma derde werd achter J. Presen van Stadion. Bij de nieuwe lingen ging G. v. d. Hoef van Tempo als zesde over de eindstreep, terwijl bij d-> amateurs C. Albert vierde en Rob de Haas zevende werd. Bij de veteranen legde Ad Post beslag op de tweede en Henk de Bree op de vijfde plaats. Bij een wedstrijd voor renners van 11 t.m. 13 jaar in Soestduinen was de overwin ning voor Bert van de Broek van Tem po. Donderdagmiddag is onder geweldige belangstelling de totaal vernieuwde en gemoderniseerde herenkledingzaak van René Borgts aan de Burgemeester Gro- thestraat geopend. Precies vijftien weken heeft men zich wat de zaak betreft, moeten behelpen in een veel te kleine directiekeet, die achter het in aanbouw zijnde pand was neergezet, terwijl de familie Borgts huisde in een dergelijk maar nog klei ner onderkomen, kwam de verbouwing gereed. Dat de heropening precies voor Sin terklaas en de andere feestdagen valt is uiteraard geen toeval, juist in deze dagen zal het verdubbelen van het vloeroppervlak zijn nut afwerpen. Het tekort aan ruimte was de oorzaak van deze verbouwing, die de vierde is sedert het begin van de heer Borgts in september 1960. Het sortiment herenkleding werd te groot voor de aanwezige ruimte, veel artikelen waarvan men meerdere mo dellen in voorraad had, moesten in de vakken blijven, men had de ruimte niet om met de huidige snelle ontwik kelingen op herenmodegebied mee te gaan. En dit was voor het echtpaar Borgts, die beiden reeds vóór 1960 hun sporen op het gebied van herenmode ruimschoots hadden verdiend, een teken om naar een oplossing te zoeken, die werd gevonden in een uitbreiding en modernisering. Met als uitgangspunt voor goen dat verbouwen nodig is om bij te blijven, was men er echter ook van doordron- g' dat het dan wel zó moest gebeu ren dat men er de volgende jaren goed mee kon doorkomen en wat er door de aannemers Van Asch en Smeeing in korte tijd is neergezet, kan een jaren lange kritiek glansrijk doorstaan. Op de receptie, die na de opening van de zaak werd gehouden, was het een komen en gaan van familie, vrienden en de vaste cliëntele, die uitgenodigd waren om de nieuwe zaak te komen bezichtigen. Ruim vierhonderd belangstellenden maakten van deze gelegenheid gebruik. Meer dan honderd bloemstukken en geschenken deden het voorkomen dat naast herenkleding ook bloemen ver kocht werden. Ondanks de vooral bij regen onbegaan bare Bakkersweg, wisten in de afgelo pen vijftien weken de meeste cliënten de weg naar de noodbehuizing toch te vinden. Met dit nieuwe moderne pand aan de „grote weg" heeft Soest er opnieuw een zaak bij gekregen die men zelfs in de grote stad met een kaars moet zoeken. De Nederlandse Spoorwegen kunnen hun rekening niet meer sluitend krijgen. Vanzelfsprekend zijn ze belangrijk voor onze industrie en ze beginnen hieruit te destilleren dat zij derhalve een belang rijke sociale taak hebben. Ze worden bij dit beleid geruggesteund door een aantal instanties die menen dat ze aan deze bijzondere positie van de spoorwe gen hun problematiek kunnen ophangen. Zo is de Stichting Recreatie op de ge dachte gekomen massaal spoorwegver voer naar de ontspanningsgebieden van ons land te organiseren. Dat moet dan tegen een laag tarief en zonder acht te geven op de kosten. Er klinkt door deze redenering een oud lied dat ons alle maal geld kost, want de tekorten moet de staat dan maar bijpassen. Er wordt d rmee dan een algemeen belang ge diend. De nieuwe directeur van N.S., mr. De Bruin, heeft zijn eerste adheasie met deze opdracht albetuigd. Er is veel voor te zeggen om dc spoor wegen zoveel mogelijk de weg te laten ontlasten. Nieuwe gedachten, bijvoor beeld om met op de recreatie gerichte tochten te komen, zijn uiteraard wel kom. Evenzeer is welkom een verdere tarief-differentiatie in het financiële spoorwegbeleid. Daardoor kunnen de treinen voller worden dan ze thans zijn en komen N.S. tot een beter exploitatie resultaat. Maar nimmer zal de kosten- basis bij dit semi-staatsbedrijf mogen worden prijs gegeven. In de eerste plaats niet omdat dit unfaire concurrentie zou zijn met het wegvervoer, dat wel groeit maar op eigen kracht en zelfs tegen de belastingdruk in. Vervolgens niet omdat wij geen behoefte hebben aan nog meer subsidie-verslindende lichamen waarbij langs indirecte weg het salaris van de een wordt overgeheveld in de zakken van anderen. Het zou onrechtvaardig zijn, onecono misch en bepaald niet modern. Als zelf standige naamloze vennootschap moeten de spoorwegen zelf een slagvaardig be leid voeren. Zodra men deze gedachte verlaat, zal de trein spoedig gedegra deerd worden tot een armastig en af- stands middel van vervoer. Dir. B. W. Vellinga Begrafenis, Crematie, Transport (Rouwkamer) Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 STEENHOFFSTR 53 TEL 2842 - SOEST Nieuwe aanwinsten. Boeken voor jonge ren. Van Aardenburg, Avonturen van Bas Banning. Dl. 1. Amstel, Het be gon op de „Borgholm". Amóthy, Ik ben vijftien jaar en wil niet sterven. De Booy, Het spook van Inish Murray. Boylston, Sue Barton, districtsver pleegster. Ter Haar, Parcival. Johns, Biggles en het luipaardmysterie. Meyer, Spinnen in het web. Von Michalewsky, Het wrak in de diepte. Moats, Een Amerikaanse in Rome. Norel, Varen en vechten. Randall, Maskerade. Saris, Eens op mijn weg. Morgenis laat. - Mijn naam is Myrthe. - Zon en schaduw rond het kindertehuis. De Vries, Parcival, rid der van de Graal. Schooluitgaven buitenlandse romans. Hauff, Das Wirthaus im Spessart. Keiler, Ferien vom ich. Mann, Hen luid Hund. Dale, The exciting jour- ney# Gallico. The small miracle. - The snow goose. Grahame, The wind in the willows. Johns, Biggles in the Baltic. Wells. Kipps. Whitney, Willow Hill. Arnothy, J'ai quize ans et je ne veux pas mourir. Aveline, Voiture 7-Place 15. Beaucaire, La valise mystérieuse. Bernay, L'Homme qui dormit cent ans. Camus, La peste. Cesbron, Les innocents de Paris. Daninos, Les carnets du major W. Mar- maduke Thompson. Duhamel, Les jumeaux de Vallangoujard. Sartre, Les jeux sont faits. De Tourville, Ja- badao. Studieboeken. Leih, Marx. Henrichs, IJshockey. Hobby bulletin. 1967. Katz, Van hond tot hond. Van den Berg. Het jongenselectriciteitboek. Dl. 2. Wikor, 1967. Jeugd en muziek. 1967. Nescio, De uitvreter. Brecht, Der Kaukasische Kreidekreis. Mo lière, Les précieuses ridicules. King, Tussen drie vuren. Vrijdagmorgen opende Bloemsierkunst „Oranjezon" aan de Torenstraat haar deuren, nadat een grondige interieur wijziging had plaatsgevonden en de tot dan voor het publiek niet toegan kelijke plantenkas dermate was aan gepast, dat ook daar de cliënten hun keus vrijelijk zouden kunnen doen. Meer en meer schept de winkelier te genwoordig de mogelijkheid om zijn cliënten in alle vrijheid en ruimte zijn keus te laten maken. Om deze keus te vereenvoudigen is een ruime winkel noodzakelijk. Door het vrij toegankelijk maken van zijn kas, geeft de heer Roelofsma zijn klanten de kans om keuze te maken uit het grootst moge lijke sortiment. Twaalfeneenhalf jaar houdt de heer Roelofsma zich al met bloemen in Soest bezig. En in die periode heeft hij in Soest een enorme klantenkring gekre gen, die zich zelfs uitstrekt tot Amers foort en Baaro, hoewel het grootste deel van zijn afnemers uit Soest af komstig is. Met het devies, dat een goed verzorgd bloemstuk de beste recommandatie is, verzorgt de heer Roelofsma, daarbij geassisteerd door een kunstzinnig bloembindster, al het voorkomende bloemwerk, variërend van exclusieve trouwboeketten tot stemmige rouwstuk- ken. Uiteraard is de heer Roelofsma lid van Fleurop, zodat voor bloemstukken, waar ook in Nederland, bij hem nooit te vergeefs aangeklopt zal worden. Naast dit lidmaatschap is de „Oranjezon" sir.ds kort opgenomen in het „Bloemen- gilde", een organisatie die door middel van het uitgeven van het „Bloemen- gilde-zegel", een aktie die binnenkort door de grote landelijke dagbladen ge lanceerd gaat worden, de verkoop van bloemen moet stimuleren. Hoewel bloemen en planten hoofdzaak blijven, voert men een magnifieke col- lektie glas- en aardewerk, terwijl ook verschillende modellen plantenbakken aanwezig zijn. Op de receptie, die donderdagavond werd gehouden en waar meer dan tweehonderd belangstellenden acte de précense gaven, werd duidelijk wat voor een klantenkring de heer Roelofs ma in de afgelopen twaalfeneenhalf jaar heeft opgebouwd. Hoewel uiter aard de bloemstukken ontbraken, was het een lust voor het oog om naar de ontvangen geschenken te kijken. Met deze uitbreiding en moderne aan pak komt de heer Roelofsma zonder enige twijfel belangrijk tegemoet aan de wensen van bloemen en planten kopend Soest. Is er zeker een naar uw keus Burgem Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier Na een in zeer korte tijd uitgevoerde verbouwing, waarbij het naastliggende pand van kruidenier Geurts werd bij getrokken. waardoor het vloeropper vlak werd verdubbeld en nu zeventig vierkante meter bedraagt, vond zater dag de opening plaats van de sinds 1938 bekende Soester Bromfiets- en Rij wielhandel „De Witte Pompen" aan de Steenhoffstraat. Sedert 3930 is op dezelfde plaats een „vrij" tankstation gevestigd, dat tegen woordig met de naam „Witte Pom pen" wordt aangeduid. In 1938 nam de heer Heij de zaak over van de toenmalige eigenaar, de heer Jac Willig, die de opkomst van de auto met een bang hart tegemoet zag en blij was dat hij zijn garage bedrijf kon overdoen. Toen de heer Heij in 1954 overleed, na een jaar met vele moeilijkheden, bleef mevrouw Heij met haar twee jonge kinderen en een door de moeilijkheden ontwrichte zaak over. Alleen zou zij de hele zaak, samen met haar man opgebouwd, moeten leiden. Pas toen haar dochter Elly en zoon Dick na het behalen van de vereiste diploma's gereed waren voor het in nemen van de voor hen bestemde plaats in het bedrijf, kon gedacht worden aan uitbreiding van de zaak, want naast de reeds jaren gevoerde bekende fietsenmerken Phoenix en B.S.A. deed toen ook de bromfiets zijn intrede, een gedeelte van de zaak waarin zoon Dick de scepter zwaait. Dochter Elly behaalde in recordtempo de voor het geven van autorijlessen benodigde papieren, o.a. Vamor, zodat de lesauto van „De Witte Pompen" ook een bekende verschijning werd in het Soester verkeer. Vooral tijdens de „Witte Pompen"-pu- bliciteit via de televisie, tankten on telbare automobilisten bij „De Witte Pompen", een situatie scheppend die toen door mevrouw Heij werd geschetst als een „oud-nieuwtje". Met een tank van twintigduizend liter in de grond voor de deur is het mo gelijk een viertal pompen te plaatsen, maar de onoverzichtelijke situatie die voor de deur ontstaat wai^ieer men de pompen zou plaatsen naast de reeds bestaande, zou de zaak alleen nog maar erger maken, vandaar dat men reeds ver gevorderde plannen heeft voor een te bouwen tankeiland, zodat de gebruikers van het rijwielpad geen last van de tankende auto's ondervin den. Naast de grote kring van cliënten voor huisbrandolie, heeft men door het laten wegvallen van de rijschool meer tijd gekregen voor de winkel verkoop, het geen voorheen door tijdgebrek vrij stiefmoederlijk werd bedeeld. In dj ruime lichte winkel hebben de rijwielen en de bromfietsen, waarvan de Vespa Ciao op dit moment verre weg aan de top staat, een plaats ge vonden naast een groot assortiment rijwiel-, bromfiets- en autoaccessoires. Dit oudste „Witte Pompen"-station van Nederland, waarvan de pompen bijna honderd uur per week in werking zijn, heeft zich met deze verbouwing en modernisering, die werd uitgevoerd door aannemersbedrijf Visser, in samen werking met de firma's Bosboom, elektra en Dorrestein, schilderwerk, in de rij van zaken geschaard waar Soest met recht trots op kan zijn. Bij een ongeluk op het Nieuwerhoek- plein is vrijdag de 16-jarige brom fietser mej. M. I. M. G. uit Soest licht gewond geraakt, toen zij tegen een auto opreed. De bestuurder van de auto, de 36-jarige bedrijfseconoom H. M. J. uit Soest kwam uit de richting Amsterdam en wilde op het Nieuwerhoekplein gaan tanken bij garage Stam. Hij reed daar toe het terrein van de garage op, maar liet Cs doorgang niet vrij aan mej. G die met haar bromfiets vanaf de Ko- ninginnelaan de Burgemeeste. Grothe straat was opgereden. Het meisje raak te bij de botsing licht gewond aan he' hoofd en haar been. Zij is per zieken auto naar huis gebracht. Ajje ut ming vraog dan mok zeige dak van de weejk weer bar bes an ming trekke bin ekomme. Noeng bir» ne der natuurluk minse die zeige daat is daan meraokels mooij veur joe, maor daor is de sok daan nog laang nie meej of. As meer beruch daan be- roemp pursoon ter plaotse, ken der noeng eenmaol niks in ongs darrep beure of Knelis weeter wel waat vaan. Ut ken netuurluk wellis voorkomme daat ut ming waat laot ter ore komp, maor bar vaok, ik maag haos wel zeige meestal, wittik ut ruum vaan te voore. Aal die trammelaant zouw nie nodug weze, as de minse waor ut over gaot ok an Knelis un uutnoduging zouwe stuure, maor deris geen mms die daor an denk. Waant ak Kneliao mot glove daan binne die minse ming liever kwiet as riek. Ikke zelluf ken daat maor heul slech glove, al mok wel heul eerluk vaan ming eige zeige daak un barre plaakker bin. Ik ken slech komme, maor ik ken nog veul slechter weg- gaon. Maor der binne noeng eenmaol dinge waork mit plezier naor toe gao sn een vaan die dinge is un rusepsie. Noeng binne der netuurluk minse, en daat staot as un paol bove waoter, die naor zoon rusepsie gaon, veur ut doel waor die veur wordt gehouwe, maor ak zo naor al die koppe kiek die binne komme lope, daan binne dur ok hope bie waor je vaanof ken leze: kom laote wullie maor naor binne gaon, drinke, ete en zuupe koster niks. Maor tot die minse hoor ik nie. Ik gao allenug maor om te kieke waor- voor die rusepsie wordt gehouwe en omdak der toch bin pik ik maor meej watter te kriege is. Maor daat doek ongder ut mom vaan de bekende vliegende vogul die over- aal wel waat meejpik. Enk. mot zeige datter van de weejk bar veul warruk voor ming waas. Mit ming zondaagse paak an bink naor vier adresse gewees waor un rusepsie wier gehouwe. Waant je ken vaan Kneliao zeige waat je wil, maor ak arruguns naor toe mot waor allegaor minse binne die op der zon daags binne gekleed, daan hoefk ok nie in ming alledaogse kloffie. Op de eerste plaots waork ankwaam konk ming oge haos nie glove, ik doch dak droomde, maor un brommer die de vouwe uut ming broek reej, haolde ming al gauw die gedaachte uut ming kop. Minse waat un zaok an die Bur- regmeester Grothestraot. Tis maor goed dak nie allenug waas, waant aors hak nie gewete waor die Manneklerezaok vaan Borgts waas gebleve. Waant wat- ter noeng staot liek wel waat op de mooijste zaok uut de grote staad. Toengk weer op weeg ging naor ut vollugende fees, zaat ik meteen tusse de bloeme. Bie de Oraanjezon waster wel nie zo bar veul vuraanderd aan de bute- kaant, maor binne waster veul ge- mederniseerd. Ut waas maor goed daat ut al waat laoter wier, zodatter nie zo veul minse meer op de weeg waore, waant un bietje onvaaster op de fiets mosk nog naor de Soesderbarregsestraot waor de Soesder voetbaaler vaan vroe ger, Eppie Kaorelse, weer un nieuwe zaok hep geopend. Aal mok der wel derek bie zeige datter in daat zellufde huus aal un zaok waas waor je te- rech kon voor sportspulle. Toengk der zoon bietje as leste tusse uut gong, kongk nie zeige dattut ming allegaor nog arg helder waas. Kwas blie dak tuus waas en weer effe un paor daoge op asum kon komme veur der weer un rusepsie waas, waant der zouw der nog een komme, zaoterdaag. En daor gongk weer, op ming fiets naor de Witte Pompe. Ik gong spesie- jaol maor op de fiets waant je ken nooit wete, mit zoon rusepsie. Stel je voor dajje, ajje op de fiets bin, voor niks een nieuwe bel krieg en je bin nie op de fiets, daan gaot die bel an je neus voorbie en daat mos me nie overkomme. Maor vaan un nieuwe bel kwaam niks terech, wel kreegk weer de be kende vursnaoperinge waork zo bar slech teuge ken. Maor noeng alle gekheid op un stokkie, wullie hebbe der weer un paor zaoke bie die un grote staad waordug zouwe weze en daat fingk iets om bar groos op te weze. Ent mooijste vaan alles fingk daat ut zaoke vaan Soes der minse binne. Waant der zalle met- tertied wel meer nieuwe zaoke in Soes komme, maor die stnon daan int Soesdervcen en int centrum an de Parruklaon, maor ak ut allegaor goed hep gesnap, maor daat zaal wel nie, daan hebbe nie zo bar veul Soesder zaokeminse zin in die buurt, waant je mot eers al riek weze om daor te kenne beginne. Der zalle der wel un paor zijn, maor nie genog omt heule centrum te vuile. Dus daan komme der wel un paor vaan buute, en daa( mos eigeluk nie magge.

Soester Courant | 1968 | | pagina 7