Soest toen - Soest nu DREIGENDE CONFLICTEN V.V.V.-nieiiws Nieuwjaars wensen Obstakel in de Dalweg verdwenen Abonnements prijs iets verhoogd f 3,50 per kwartaal Het oog gericht op de Jordaan Scooterrijder dodelijk verongelukt op Peter van de Breemerweg Vrljdg 6 december 1968 er 1968 1 17, 47e jaargang no. 93 Uitgave Urnkkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Scooterrijder kreeg geen voorrang Bromfietser reed tegen auto Bromfietser reed tegen stilstaande auto In Soest gestolen auto in Den Haag met dader teruggevonden Overstekend meisje aan gereden Politie gaat optreden tegen linksparkeerders Mooi succes voor Soester politiehond Met hoofd tegen half verlichte aanhanger gereden SOESTER (COURANT ost f 4*25. Versch Abonn. p. kwart ƒ3,25. per post 4*25. Verschijnt iedere dinsdag en vrydag In het zicht van de nieuwe loononder handelingen voor de c.a.o.'s zijn de schermutselingen reeds begonnen en stelt men zich aan beide kanten - werk gevers en werknemers - scherp op. In het licht hiervan moet uit de uitlating van de heer Kloos in de Eerste Kamer worden gezien, die de gemakkelijke ver hoging van de ministersalarissen, in ca- su dat van minister Rooi vink, verge leek met het gepeuter dat nodig is om het minimum loon iets verhoogd te krijgen. Die uitlating van de heer Kloos heeft, terecht, nog al enige kritiek uitgelokt. De heer Kloos vergeleek toch ook niet zij eigen salaris met dat van de laag ste loontrekker. Men mag ten aanzien van het minimumloonpeil trouwens niet uit het oog verliezen, dat de mate waarin dit wordt opgetrokken, grote konsekwenties heeft voor de daarop volgende loonklassen. Bovendien leidt een te sterke verhoging van het mini mumloon tot een grotere werkloosheid. Dat is een gevolg wat de vakbeweging zeker niet zal willen, maar die konse- kwentie laat men liever onvermeld wanneer men zijn eigen eisen niet inge willigd krijgt van een minister, die dit gevolg wel onder het oog moet zien. In de metaalsector kunnen de verte genwoordigers van werkgevers en vak beweging het niet eens worden over de eisen van laatstgenoemde ten aanzien van de verhoging der lonen. Zeven pro cent is de eis voo rhet komende jaar. En omdat de werkgevers die eis vierkant van de hand wijzen, wordt er in de desbetreffende vakbonden reeds ge dreigd met het eventueel uitroepen van een staking. Men heeft zelfs reeds voorgerekend hoe groot de fondsen van de stakingskas zijn, hoe lang men een staking dus wel zou kunnen volhouden. Allemaal dreigementen om de onder handelingspositie te versterken, de te genpartij bang en misschien murw te maken. Van werkgeverszijde wordt betoogd, dat de geëiste verhoging van het loon niet in overeenstemming is met de te ver wachten stijging van de produktiviteit. Wanneer het loon veel sterker wordt verhoogd dan de produktiviteit stijgt, dan leidt dat ln de eerste plaats tot een verdergaande inflatie, in de tweede plaats tot een veel moeilijker concur rentiepositie met het buitenland, waar door dan weer werkloosheid in het v.r-chiet ligt. Nu wordt de soep nooit zo heet gegeten als ze wordt opgediend. Dat betreft zo wel de dreiging met staking enerzijds als de halsstarrigheid anderzijds. Het kan niet ontkend worden, dat het, vooral in de metaalsector, over het al gemeen goed gaat met de economie, ook met de produktiviteit. Er is momenteel werk genoeg en altijd nog een vraag naar vakbekwame arbeiders. Men zou dus kunnen zeggen, dat de metaalsec tor wel iets kan lijden en het helemaal nog niet bewezen is, dat de eis van ze- v~*- procent, die in de praktijk echter hoger uitkomt voor de bedrijven, een veel te hoge eis zou zijn. Maar de onderhandelaars dienen er na tuurlijk wel bij in het oog te houden, dat een verhoging van zeven procent in de metaalsector haar gevolgen heeft voor andere bedrijfstakken. We leven thans weer in de periode van de vrije loonvorming, d.w.z. dan wel via een c.a.o., hetgeen betekent, dat een bedui dend hoger locn in de metaal zijn weer slag heeft op de arbeidsmarkt voor andersoortige bedrijven. Om daar het verloop tegen te houden zal men dus ook in andere bedrijfssectoren gemak kelijker bereid zijn een loonsverhoging toe te kennen, die qua produktiviteit eigenlijk niet verantwoord is. De af stand met vooral de dienstverlenende bedrijven wordt dan steeds groter en dat kan een gevaar betekenen voor een juiste gang van zaken in de samenle ving. Dij de onderhandelingen kan het dus niet alleen gaan om de lonen in de me taal, de konsekwenties reiken verder. Dat dienen de onderhandelaars aan bei de zijden goed in het oog te houden. Daarom dient verantwoordelijk te werk te worden gegaan, aan beide zijden. Het is weer voorbij, dat spannende feest, die heerlijke avond met pakjes, surprises en kleine ondeugende verras singen. We lopen met onze nieuwe laarsjes, onze warmê wollen dassen of met een dierbaar sieraad en we zijn dankbaar. Het was zo de moeite waard dit echte Hollandse feest in de eigen kring te kunnen vieren. Maar voor niet alle mensen betekent Sint's verjaardag een hoogtepunt. Velen wachten op het naderende Kerstfeest. Op de eerste decemberse zondag hebben zij de eerste Advents kaars een uurtje laten branden en straks met het ontste ken van de tweede wordt Kerstmis weer dichterbij gebracht. Om zorgeloos dit feest van het licht te vieren is bijna niet mogelijk in een wereld met zoveel onvrede, met zoveel onbehagen over onopgeloste dingen en mensenhaat. Toch moet ook hier weer in eigen kring de sfeer gevonden wor den en gelukkig zijn zijn, die dat intie me milieu nog bezitten en er aan mee kunnen doen elkaar blij te maken. Wij wensen voor onze leden en ook niet- leden van V.V.V. Soest, die deze ad- ventsweken zijn ingegaan, dat Kerstmis hen dichterbij de innerlijke vrede zal brengen. Ook bij dit feest hoort het geven. Er worden pakjes klaar gemaakt en wij bedenken verrassingen voor de anderen. Zelfs bij V.V.V. kunt U wel eens iets vinden, dat tot een originele gift be hoort. De heren, bijvoorbeeld, zullen in hun nopjes zijn met die mooie staf kaart van Soest en omgeving of met een paar A.N.W.B.-routes, die ook in de winter zo plezierig te rijden zijn door een landschap met een heel eigen sfeer. Daarnaast blijft het boekje over Soest een welkom geschenk, vooral voor de nieuwe inwoners ofvoor de oude, die niet wisten, dat het bestond. Moch ten uw gedachten in de richting van V.V.V. gaan, richt U er dan ook uw schreden heen. Wij ontvangen U graag enhet is eerder Kerstmis dan U denkt. Bij het oprijden van de Birkstraat van af een onverharde zijweg verleende de 22 jarige uitvoerder A. G. V. uit Hil versum, die een auto bestuurde, geen voorrang aan de in de richting Amers foort over de Birkstraat rijdende scoo terbestuurder G. J. van V., een 24-ja- rige instrumentmaker uit Amersfoort. De scooterijder botste tegen de linker zijkant van de auto en kwam ten val. Van V. liep verschillende verwondingen op en is per ziekenauto naar Zonneglo ren gebracht, waar hij ook is opgeno men. Bij een ongeluk op het Nieuwerhoek- plein is vrijdag de 16-jarige bromfiet ster mej. M. I. M. G. uit Soest licht ge wond geraakt, toen zij tegen een auto opreed. De bestuurder van de auto, de 36-jarige bedrijfseconoom H. M. J. uit Soest kwam uit de richting Amsterdam en wilde op het Nieuwerhoekplein gaan tanken bij garage Stam. Hij wilde daar toe het terein van de garage oprijden. Op dat ogenblik kwam mej. G. met een snelheid van 25 km per uur vanaf de Koninginnelaan het als voorrangsweg aangeduide Nieuwerhoekplein oprijden. Het meisje raakte bij de botsing licht gewond aan hoofd en been. Zij is per politieauto naar huis gebracht. Zij, die van ons blad gebruik willen maken, om hun nieuw jaarswensen over te brengen, gelieve de hiervoor bestemde ad vertentieteksten, uiterlijk maan dag 23 december in te leveren. Nadien kunnen wij, in verband met de midden in de week val lende Kerstdagen, plaatsing niet garanderen. Adm. SOESTER COURANT Het P.U.E.M.-huisje op de Dalweg, dat midden op straat kwam te staan toen de weg verbreed werd. is gesloopt. Naast de ingang van het aangrenzende kerkhof Is een nieuw P.U.E.ML-huisje gebouwd, dat enkele dagen geleden in gebruik is genomen. Terstond is toen begonnen met de sloop van het oude gebouwtje, en werd het wegdek aan het nieuwe wegdek aangepast, zodat de Dalweg nu zonder belemmeringen gebruikt kan worden. Op de Vredehof straat is woensdag de 18-jarige bromfietser H. J. S. uit Amers foort tegen een stilstaande auto gere den. De 36-jarige J. M. uit Soest had zijn wagen aan de kant van de weg tot stilstand gebracht om een paar mensen te laten uitstappen. Uit de richting Amersfoort naderden toen twee brom fietsers. De een reed normaal om de auto heen, terwijl de ander tegen de achterzijde reed. Hij is met verwondin gen naar Zonnegloren gebracht. Een begin deze week in Soest gestolen auto van de heer M. v. d. B., afkomstig uit Noord-Brabant maar werkzaam voor een Hooglandse firma in Soest, is gisteren in Den Haag teruggevonden. Achter het stuur werd de Amersfoorter E. v. d. H. aangetroffen. De bestuurder van de gestolen wagen is gearresteerd en naar zijn woonplaats overgebracht. De ontvreemde auto is weer bij de rechtmatige eigenaar terugbezorgd. Burgemeester Grothestraat hoek Bakkersweg dertig jaar geleden. Dezelfde plaats nu. Het Ministerie van Economische Zeiken heeft de uitgevers van dag- en nieuwsbladen toestem ming verleend tot verhoging van de abonnementsprijzen met 1 cent per verschijnend nummer, hetgeen voor ons blad neerkomt op 2 cent per week of rond 25 cent per kwartaal. Onze aan de uitgifte van ons blad verbonden kosten zijn in 1968 belangrijk gestegen, als ge volg waarvan wij de verhoging met ingang van 1 januari laten ingaan. Vanaf 1 januari bedraagt het abonnementsgeld dus Abonnees, die regelmatig het abonnementsgeld gireren, gelie ven met dit bedrag rekening te houden. Adm. SOESTER COURANT Na Egypte heeft nu ook Jordanië ken nis gemaakt met een bliksemoverval door Isaëlische commando's, die diep in het binnenland een paar strategische punten bezetten en vernielden. In dit geval een paar bruggen in de weg tus sen de hoofdstad Amman en de enige haven Akaba. Dit als vergelding voor vele aanslagen die door Aabische gue- r'la-organisaties vanuit Jordanië zijn gepleegd op Israëlisch en door de Is raëli's bezet gebied. Een oorlogsvoering die gebaseerd lijkt op het bijbelse oog om oog, tand om tand. De materiële schade is overigens voor Jordanië's koning Hoessein niet het ernstigste, dat beseffen de Israëli's zeer wel. Ongetwijfeld zal zeker bij de Pa lestijnse vluchtelingen en andere felle jodenhaters in zijn rijk de boosheid op steken dat Hoessein deze wraakoefening niet heeft kunnen voorkomen. Bovendien drukken de Israëli's hem nog eens met zijn neus op de moeilijke taak te voorkomen dat de El Fatah- en andere strijders geen acties meer onder nemen die dergelijke vergeldingen uit lokken. Maar de koning moet tegelijk trachten geen algemene haat tegen zijn P"*soon uit te lokken doordat men hem gaat zien als een man die bank is voor Israël of wellicht met die staat tot een akkoord probeert te komen en daarvoor de Arabische „heilige oorlog" wil opge ven. Hoesseins positie is al niet sterk en wordt hierdoor niet steviger. Zowel de Arabische terreuracties - zo als het opblazen van een auto vol dy namiet op een Jeruzalemse markt - als deze Israëlische militaire actie komen op een tijdstip dat bemiddelaar Gunnar Jaring der Vera Naties nog druk bezig is met zijn pogingen om enige contacten te leggen tussen de twee partijen tij dens ontmoetingen op Cyprus. Israël moet gedacht hebben dat de sfeer daar voor toch al zo slecht was dat een com mando-raid meer of minder er niet meer op aan kwam. Trouwens de landen waarmee het voor Israël het belangrijkst is om tot een akkoord te komen zijn Jordanië en Egypte. In het eerste is de koning nog maar amper baas in eigen huis en in het tweede heerst allerhande onrust, niet alleen met studentenrellen, maar ook met arbeidsonrust. Wat wil zeggen dat Hoessein en Nasser zich op dit ogenblik om de woede in hun land niet nog hoger te laten oplaaien, niet kun nen permitteren de schijn op zich te laden dat ze tegemoetkomend zijn je gens Israël. Zuiver redelijk bekeken hebben alle drie landen niet het minste belang bij het laten voortduren van de huidige spanning, maar allerlei emotionele toe standen maken het volkomen een illusie dat Jarring vooreerst ook maar iets be reikt. KANTMAN. Bij het oversteken van de Steenhoff- straat, ter hoogte van de Dalweg, is woendag de 13-jarige scholiere J. M. L. V. door een auto aangereden. Het meisje lette alleen op het verkeer, dat voor haar van rechts kwam. Bij het oprijden van de rijksweg werd zij aan gereden door de 24-jarige P. B. uit Nij megen. Het meisje liep daarbij een ge broken been op. Zij is overgebacht naar Zonnegloren en daar ook opgenomen. Met ingang van 1 januari van dit jaar werd het verboden, links van de weg een auto te parkeren, met uitzondering van wegen met eenrichtingsverkeer en op wegen, waar aan de rechterzijde van de weg een stopverbod van kracht is. Tegen deze nieuwe regel wordt zeer veelvuldig gezondigd, zonder dat de politie daartegen is opgetreden. Met ingang van vandaag gaat dat echter an ders worden en men zal proces verbaal opmaken tegen overtreders. De hoofdagent van politie te Soest, de heer C. C. M. Jehee, heeft met zijn hond op het concours van politiehonden te Bilthoven de eerste prijs met 410 punten en een fraaie wisselbeker ge wonnen. In de vroege morgen is dinsdagmorgen de 27-jarige scooterrijder J. F. van der Garde uit Baarn, vader van een elf maanden oude zoon, op de Peter van de Breemerweg dodelijk verongelukt. Hij reed met zijn hoofd tegen de meta len laadbak van een aanhanger, die achter een landbouwtrekker was ge koppeld. De aanhangwagen bleek aan de linker zijde niet verlicht. Vermoedelijk heeft de heer Van der Garde de combinatie voor een brom fiets of fiets aangezien, vanwege het ene brandende licht. Ook de bestuurder van de tractor, de 20-jarige A. W. uit Woerden, die wist, dat het linker achterlicht defect was, vermoedde, dat de achterop komende scooterrijder hem voor een (bromlfiets zou kunnen aanzien en ging daardoor enigszins in de berm rijden. Een bot sing bleek echter niet meer te voorko men. Met vrij grote snelheid reed de heer Van der Garde met zijn hoofd te gen de aanhanger. Hij was op slag dood. De combinatie, die door de politie ln beslag is genomen, vertoonde verschil lende gebreken. Met name de koppeling tussen aanhanger en trekker bleek on deugdelijk. Het verkeer over de Peter van de Bree merweg is enige tijd stilgelegd. De Amersfoortse politie heeft bij de rege ling van het verkeer assistentie ver leend. l

Soester Courant | 1968 | | pagina 1