3 <#Da „kaVe „ka Ve „kiVe" Utrechtse- straat 34J EG.5EÏÏEN KERSTCONCERT Raad wil plannen voor nieuw gemeente huis Bouwvereniging gaat zestig oude woningen in Soesterberg door honderd nieuwe vervangen Totale kosten worden op 4,5 miljoen geraamd en... voortdurende uitbreiding Eerste kerk in het Soesterveen KRABBELS VAN KNELIS Nederl. Motet- en Madrigaalkoor Adjudant P. J. Bergman 25 jaar in dienst van de gemeente Soest zien Gevonden voorwerpen Vleesverkoop oc/t cemaker S DOE HET ZELF-GENTRUM HOUT TRIPLEX B0ARS7 IJZERWAREN is er voor alle doe-het-zelver? DOE HET ZELF-GENTRUM Raadslid wil huur sport velden verhogen Zeepost v«s«sr verlovingsrisigen Uw Recorder staat klaar bij „De Gouden Snaar" Dirigent Carel Laout Orgel: Maurice Pirenne VRIJDAG 6 DECEMBEr 1968 De Soester gemeenteraad wil al op kor te termijn de nodige plannen en een programma van eisen op tafel zien voor de bouw van een nieuw gemeentehuis. In de twee commissies tot onderzoek van de begroting is door verschillende raadsleden geklaagd over de huidige ac commodatie van het gemeentehuis en in het bijzonder van de raadszaal. De kritiek gaat vooral uit naar het meubi lair van de raadszaal. Men vindt de stoelen veel te groot en de accommo datie voor pers en burgers ontoereikend. Eén lid van de commissie acht de hui dige situatie in de raadszaal slecht voor de plaatselijke democratie. Hij meent, dat de raad op korte termijr moet uit zien naar een andere vergaderruimte. In dit verband beveelt hij de kantine van de nieuwe brandweerkazerne aan. Van andere zijden wordt weer geklaagd over de slechte ventilatie in de raads zaal, waarover overigens al eerder is ge mopperd. In het algemeen vindt men, dat de plannen voor een nieuw stad huis nu maar eens op tafel moeten ko men. „De indeling en ruimte van het nieuwe raadshuis zullen groter moeten zijn dan waaraan het gemeentebestuur in eerste aanleg behoefte heeft", meent één van de raadsleden, die al in 1969 een plan wil zien. Een ander lid vraagt het college, of er reeds een programma van eisen is gemaakt. Zijns inziens KELTUM PLEET JUWELIER HORLOGER en DURFINE CASSETTES w °EMBRANDTLAAN 18 TEL. 02155-4785 Vandaag is het (volgens de officiële stukken) precies 25 jaar geleden, dat de heer P. J. Bergman, momenteel ad judant van politie te Soesterberg, in dienst trad van de gemeente Soest. In werkelijkheid was dat echter vijf da gen eerder, zodat het jubileum maan dag reeds werd gevierd. Door de oor logsjaren en alle administratieve pro blemen, die daarvan onder meer het gevolg waren, deed de heer Berman op 6 december 1943 officieel als wacht meester van politie zijn intrede in het Soester politiekorps. Omstreeks 1945 werd de heer Berman op de afdeling recherche geplaatst en kort daarop be lastte de toenmalige korpschef Bakker hem met de werkzaamheden van de vreemdelingendienst, waaraan later de activiteiten voor de inlichtingendienst weden toegevoegd. De heer Bergman heeft zijn funktie bij de vreemdelingen dienst tot 1 april van het afgelopen jaar bekleed. Met ingang van die da tum werd hij benoemd tot adjudant van politie en tevens belast met het com mando over de politiepost te Soester berg. In al die jaren is de heer Bergman ook van grote betekenis geweest voor de Soester Politie Sportvereniging. Ruim 21 jaar lang heeft de heer Bergman onafgebroken zitting gehad in het S.P.S.V.-bestuur, totdat hij in 1966 zijn funktie beschikbaar stelde voor een jon gere kracht. De heer Bergman was twee jaar algemeen adjunct, zestien jaar se cretaris en drie jaar voorzitter. In al deze funkties heeft de heer Bergman een zeer belangrijk aandeel gehad in de groei van S.P.S.V. en de interne en externe activiteiten van de sportvereni ging. Daarnaast was de heer Bergman ook actief in N.P.S.B.-verband. Hij is nog altijd tweede secretaris van het district West van de Nederlandse Politie Sport Bond. De jubilaris is trouwens zelf ook opvallend actief in de sport geweest. Hij is drager van het N.S.F.-insignc, aan de verkrijging waarvan bijzonder hoge eisen worden gesteld, deed aan verschillende imposante wandelmarsen en fietstochten mee. De verdiensten voor S.P.S.V. werden in 1966 beloond met het ere-lidmaatschap van de vereniging. Een zeer groot deel van het politiekorps was maandagmiddag in het gebouw van de Kon. Marechaussee in Soesterberg aanwezig om de heer en mevr. Bergman en hun twee kinderen geluk te wensen met dit jubileum. De heer H. G. Scholtmeijer, korpschef, herinnerde eraan, hoe In de beginjaren moest worden samengewerkt „met al lerlei gekke figuren en vreemde colle ga's". „De politiedienst was in die tijd een zeer wonderlijke dienst. Dat is voor de huidige generatie nauwelijks meer te geloven. De voorschriften, die toen golden, waren er meer om gesabotteerd te worden. Het grootste gedeelte van uw loopbaan in Soest bent U met vreemde vogels omgegaan. U hebt de basis voor de vreemdelingendienst ge legd en bij die dienst leuke, maar ook moeilijke dingen meegemaakt. In al die jaren bent U een voorbeeldige collega geweest", aldus de heer Scholtmeijer, die tevens wees op de plaats, die de heer Bergman in het sociale leven heeft ingenomen en trouwens nog inneemt. „U hebt de naam Bergman altijd met zeer veel eerbied gedragen". De heer Bergman zei, dat destijds inderdaad in een moeilijke periode in Soest zijn politionele loopbaan is be gonnen. „Maar gelukkig zijn we erdoor heen gekomen er. hebben we al die volgende jaren oj. een zeer prettige wij ze lief en leed gedeeld, zowel in het korps als in mijn gezin", zo zei de ju bilaris. De voorzitter van S.P.S.V., de heer W. v. d. Brink wees vooral op de verdiens ten van de heer Bergman voor de (po- litie)sport. „Door uw vele bestuurlijke activiteiten hebt U de S.P.S.V. mede gemaakt tot wat zij nu is", zei de heer v. d. Brink. ,,U bent nimmer aan de kant blijven staan, ook niet toen u uw bestuursfunktie neerlegde". De heer Bergman zei een grote beteke nis aan de sport als band van vriend schap en saamhorigheidsgevoel toe te kennen en constateerdoe met vreugde een verjonging van het S.P.S.V.-bestuur. Deze verjonging heeft z.i. al duidelijk vruchten afgeworpen. Zowel hoofdinspecteur Scholtmeijer als de heer v. d. Brink boden de jubila ris een boekenbon aan. De receptie werd tevens bijgewoond door leden van de reservepolitie, de marechaussee, waarmede de Soester- bergse politiebureau banden onderhoudt, en kennissen van de familie Bergman. dient bij dit programma vooral aandacht geschonken te worden aan de repre sentatieve doelstelling, wat echter niet ten koste mag gaan van de werkruimte. Men vraagt, of er niet een prijsvraag kan worden uitgeschreven voor een ont werp. Voorts willen enkele leden van de raad weten, waarom men voor het houden van langere commissievergaderingen nog steeds geen gebruik heeft kunnen ma ken van de grote commissiekamer in de dependance, zoals door B. en W. was toegezegd. Vele leden van de raad hebben er bij het college met klem op aangedrongen, in het vervolg éénmaal per drie weken een raadsvergadering te houden. Er zouden dan ook meer commissieverga deringen gehouden kunnen worden, ter wijl tevens niet meer op het laatste moment voorstellen behoeven te wor den verzonden. De voorstellen zouden dan zonder al te veel bezwaar tot de volgende vergadering kunnen blijven liggen. Verschillende raadsleden hebben ook aangedrongen op een sneller gereedko men en een vlottere toezending van de notulen der raadsvergaderingen. De benaming „werkvrouwen", waarme de in de begroting de mensen worden aangeduid, die het raadhuis schoon hou den, willen de meeste leden van de raad gewijzigd zien in „schoonmaak sters". Tenslotte is er geïnformeerd naar de bestemming, die B. en W. denken te geven aan de door één raadslid geresti tueerde presentiegelden. Bij het bureau van politie alhier zijn als gevonden voorwerpen aangegeven: doublé dameshorloge, hamer, blauw ka- belslot, paar rubber handschoenen, geel rood-bruine sjaal, valkswagenbus, wit baby-schoentje, geruite sjaal, gevaren driehoek, bruine zijden sjaal, rode kin- derwant, hondenriempje, bankbiljet, ge le autoped, zwarte rubber schaatsbe- schermer, rode wollen muts, fluwelen jack, heren polshorloge, gouden arm bandje, bos sleutels, licht beige meis jes lakschoentje. Aankomen lopen: twee schotse collies. Morgenochtend, 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats aan de houders van grijze kaarten, genum merd van 1 tot 66 en gele kaarten ge nummerd van 1 tot 36. PHILIPS SPECIAALZAAK Van Weedestraat 72 - Tel. 2792 De katholieke woningbouwvereniging Sint Joseph zal binnenkort zestig oude woningen in Soesterberg gaan slopen en vervangen door honderd nieuwe. Het etreft hier uit 1918 daterende wonin gen aan de Generaal Winkelmanstraat, de Kampweg en de Van Maarenstraat. De woningen verkeren voor een groot gedeelte in slechte staat. Het bestuur van St. Joseph heeft dan ook een re- noveringsplan opgesteld, dat echter door het rijk van de hand is gewezen. Men achtte de kosten, die per woning be steed zouden moeten worden (ƒ7000, niet verantwoord en in overeenstem ming met de kwaliteit van de wonin gen en het woongenot. St. Joseph heeft zich dan ook genoodzaakt gezien om een geheel nieuw plan op te stellen, in over leg met het Katholiek Instituut voor Volkshuisvesting te Utrecht en de Pro vinciale directie voor volkshuisvesting, welke laatste instantie positief stond tegenover de saneringsplannen van de woningbouwvereniging. Inmiddels is het plan gereed en ter goedkeuring naar gemeentewerken en de provinciale di rectie gestuurd. Wanneer alles meezit, kan binnen en kele weken de goedkeuring afkomen. Het kan ook nog wel enkele maanden duren, maar we hopen toch het komen- i» een zelfbediening die uniek is. een ongekend grote voorraad artikelen VELDWEG 4 - SOEST GROTE PARKEERRUIMTE TEL. 4878 Binnenkort zal de eerste kerk in het Soesterveen worden geopend. Het is de kerk van de gereformeerde gemeente in Soest. Het moderne, aan de omgeving van moderne torenflats en andere eigen tijdse bebouwing aangepaste kerkge bouw is een ontwerp van architect J. Valk uit Soest. Het zal in de week voor kerstmis worden gpopend. In de kerk zijn op een vloeroppervlak van negen bij elf meter 140 zitplaatsen voor de zeventig leden en evenveel doople den van de gereformeerde gemeente. Omdat uitgerekend op de plaats, waar de kerk was geprojecteerd, een zand plaat onder het maaiveld werd aange troffen, konden de stichtingskosten tot anderhalve ton beperkt blijven. De nieuwe kerk is gelegen aan de Dalweg, waarvan deze week het ge deelte vanaf de Beukenlaan naar de bebouwing in het Veen voor het ver keer is opengesteld. De Dalweg in het Soesterveen (in de toekomst één van de belangrijkste radiaal verbindingen) bestaat voorlopig alleen uit een geas falteerde brede rijbaan. de voorjaar met de bouw te kunnen beginnen", zei ons de voorzitter van St. Joseph, de heer G. C. van den Berg. De bouw van de honderd nieuwe wo ningen zal ongeveer vier miljoen gulden (gemiddeld 40.000,per woning) gaan kosten. Daarbij komt nog ongeveer een half miljoen aan grondkosten. De ge meente Soest zal t.z.t. om de nodige voorschotten worden gevraagd. Omtrent de huur van de nieuwe woningen kon de heer v. d. Berg nog niets mededelen. „Er moet nog een exploitatie-opzet wor den gemaakt", zei hij. Er komen drie categorieën woningen, te weten woningwet (A)-woningen met drie slaapkamers, keuze woningen met vier slaapkamers (waarvoor vermoedelijk de grootste belangstelling zal bestaan) en premiewoningen met een volledig be gaanbare zolder. Alle woningen krijgen er een ruime schuur bij. Het ontwerp van de woningen is van de Utrechtse architect C. de Wit van het Katholiek Instituut voor Volkshuisves ting. Het plan zal in fasen worden uitge voerd. Alvorens men met de sloop be gint, zullen verschillende nieuwe wo ningen worden gebouwd, opdat voor de bewoners van de te slopen huizen niet voor een tijdelijk onderdak hoeft te worden gezorgd. Het is alleen wel zaak, dat de verschillende fasen goed op elkaar aansluiten, aangezien de rea lisering van het plan anders aanmerke lijk duurder zal worden. De woningen zullen in eerste instantie (en in over leg met de gemeentelijke dienst voor volkshuisvesting) worden toegewezen aan leden van de woningbouwvereni ging. St. Joseph heeft momenteel zo'n honderd leden, waarvan er vijftig niet in een huis van de vereniging wonen. Uiteraard zullen de bewoners van de nieuwe woningen straks meer huur moeten gaan betalen. Zij betalen mo menteel tussen de acht en twaalf gul den per week. Daarvan zal straks uiter aard geen sprake meer kunnen zijn. Maar wel zal men een beroep kunnen doen op het gemeentelijk doorstro mingsfonds. Een lid van de commissie tot onderzoek van de (gemeentelijke) begroting heeft zich afgevraagd, waarom de raad nog niet omtrent de plannen van St. Joseph is ingelicht. Naar zijn mening zou er onder de bewoners van verschillende te slopen huizen ongerustheid zijn ont staan. „Vele mensen hebben jarenlang flinke bedragen in de huizen gestopt ter verbetering van het woongenoot. Is het mogelijk, dat tg.t. deze bewoners hiervoor een compensatie krijgen", zo vraagt dit raadslid het college van bur gemeester en wethouders. Hij bepleit tevens een sociale gemeentelijke bege leiding voor de bewoners van deze zes tig woningen. Hoe de gemeente die be geleiding wil realiseren, wil hij graag van het college horen. Dat de raad omtrent de plannen niet is ingelicht, vindt de heer Van den Berg niets bijzonders. „St. Joseph is eer. particuliere vereniging. Ook de bouw is een zuivere verenigingsaangelegen- heid, temeer daar de grond, waarop de bouw gerealiseerd moet worden, eigen dom is van St. Joseph. De raad treedt slechts op als intermediair bij de toe kenning van rijksbijdragen aan de wo ningbouwvereniging", aldus de voorzit ter van St. Joseph. St. Joseph heeft de plannen inmiddels aan de leden toegelicht. Tijdens één van de voorlichtingsvergaderingen is een huisvrouwenadviescommissie in het leven geroepen, die verschillende ver langens van de huisvrouwen bij be stuur en architect zullen gaar. bepleiten. Inmiddels heeft deze commissie al nut tig werk verricht. wVpmv»* Een lid van de gemeenteraad, die deel- uitmaakt van de commissie tot onder zoek van de begroting, heeft uit het feit, dat vele sportverenigingen gezel ligheidsavonden organiseren, geconclu deerd, dat deze clubs goed bij kas zijn en daarom voorgesteld om de huren van de sportvelden te verhogen. Een tweede raadslid wil de verenigingen zelfs de volledige kostprijs laten beta len om daarna de kosten in de vorm van een subsidie naar behoefte weer te vergoeden. Er blijken trouwens heel wat meer raadsleden voor een degelijk sys teem te voelen. „Dan weten de vereni gingen meteen eens, wat de velden de gemeente kosten", zeggen zij. Verschillende leden van de raad vin den, dat de begroting van het Soester Natuurbad te zwartgallig is opgemaakt. Een lid vraagt zich af, waarom met een stijgend aantal inwoners de abonne mentsverkoop voor 1969 lager is ge raamd dan het werkelijke aantal, dat in 1967 is verkocht. Verzocht is tevens, de verbindingsweg naar het restaurant van het bad te ver lichten en de pachter van het restaurant wat meer te activeren. Een lid geeft er de voorkeur aan, dat de directie van het natuurbad wordt losgekoppeld van de directie van de sportstichting. Tevens is gesuggereerd om het open luchttheater maar op te heffen, indien niet frequenter gebruik kan worden ge maakt van het theater. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Arlanza" 11 dec. Australië: ms „Atrevida" 13 dec. Brazilië: ms „Arlanza" 11 dec. Canada: ms „Alex" 11 dec. Chili: ms „Pericles" 10 dec. Indonesië: ms „Lycaon" 16 dec. Kenya, Oeganda, Tanzanië: ms „Spree- wald" 12 dec. Ned. Antillen: ms „Prins der Neder landen" 11 dec. Suriname: ms „Socrates" 9 dec. Verenigde Staten van Amerika: ms „At lantic Span" 12 dec. Z.-Afrika (Rep.) en Z.-W.-Afrika: ms „Simonskerk" 11 dec. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. Ajje ut ming vraog dan mok zeige dak mit ut schaomrood op ming kaoke mot verklaore dak ming weerris beheurluk hep vergis. Zoas daat mit minse vaan ming leeftied gaot laote wullie ongs nor wellis un bietje laotdunkend uut over un heule kwak dinge waor wullie nie zo bar veul in zien. Netuurluk kwaam de laotste tied veur- aal Sinterklaos tur spraoke. Veur de een bestaotie wel en de aor wilder geen woord over heure. Hie vingd ut alle- maol maor poppekas. Ming eige me ning houk mit Sinterklaos vaan volle gend jaor int veuruutzich maor veur ming, waant wak der vaan hep gezeid is Kneliao heulegaor nie bevaale. Waat ik der vaan vingd is heulegaor nie belaangriek. Sinterklaos is un king- derfees, aal heul veul jaore laang enk hoop daat ut daat nog maor heul laang maag blieve ok. Maor wullie grote min se maoke der un fees vaan waat veur die kingders nie meer aordig is. Wul lie denke haos nie meer an de king ders as wullie un Sinterklaosfees viere. Veur heul veul minse is Sinterklaos un fees geworre, waor de winkeliers haos nie meer buute kenne. Ut komp teugesweurdug veul mingder veur daat de minse, net as vruuger, veul tied over haade om veur mekaor un aorrege serpriese te maoke. Ik ken ming nog herinnere as de daag vaan gistere dak veur Knieliao, toeng wullie elkaor nog maor heul kort kong- de, un praachtugge serpriese hep ge- maokL Ming Kneliao waas toeng ok al zo baang as un haos veur dinge die heul nie bestongde. Spoke en aore din ge waore der un paor vaan. As kedo hr.k toeng an Sinterklaos veur Kneliao gevraog un paarepluuj en toengk um ant inpaakke waas, vongk eigeluk daat daat nie gong. Toeng hek un groote pop emaokt vaan strooij en meer vaan dat spul. Die hek op un stok gezet en mit draod aachter ut huus opehaange. Ongder zun aareme hak de paareplu gestoke. Wullie vierde toeng ut fees bie Gart en zun vrou en kingders. Toeng Knielao an de beurt waas om der kedo te kriege, waster allenug maor un heul klein paakkie. An der gezich konk nie bar veul marreke, maor ik haad wel effe in der haart wille kieke. Toen zu ut paakkie haad opemaokt, sting der op un briefie daat zu maor effe aachter ut huus mos gaon kieke. Saome mit de kingders vaan Gart, die meraokels veul plezier haade, gong zu mit de moed vaan de waanhoop kieke. Minse zuk laache, zie schrok zich un aop, en mit un paor grote staape was sie weer binne. Om der nie nog meer aangst an te jaoge hebbe de jonges vaan Gart ut spook gesloop, en naor binnegebroch. De paareplu maokte toen aalles weer goed. Der worre noeng ok nog wel vaan die graape uutehaold, maor ut word ellek jaor mingder. En ak heul eerluk mot Wullie motte der vaan uut gaon daat Wulie mitte der vaan uut gaon daat jong geleerd ouwd gedaon is, en daat de kingders vaan noeng de vaders en moeders vaan straks binne. As wullie noeng beginne mit ut echte sinterklaos fees viere uut ut oog te verlieze, daan kenne wullie der staot op maoke daat over un paor jaor geen mins, behalleve de emiegraante, nie meer wete waat Sinterklaos eigeluk veur un soort feet waas. Noeng beginne de minse al te zeige daat ut eigeluk un bietje un middestaand- fees is, maor daat leig heulemaol an ongs eige. Ut is noeng eenmaol nog steeds daat wie ut kleine nie eerd, ut grote nie weerd is. Der komme ellek jaor weer minse bie die nie meer in Sinterklaos glove, maor der komme der ok bie die daat wel gaon doen. Laote wullie noeng as grote minse ong der mekaor der veur zorrege daat de kingders der maor heul laang in blie ve glove. Deris toch al zo bar wienug daat nog un bietje an de gezelluge tied vaan vruuger doet denke. Daat ving ik teminste, en ming gloof is toch ok zo starrek nie meer, ajje begriep wak be doel. -JL. BIJ VI VERKOUDHEDEN HTtHTCECWCMTICO VOOR VADER, MOEDER EN KIND SOEST-BAARN Bezoekt het prachtige op donderdag 12 december 1968, in de Nicolaaskerk te Baarn (cantor-organist van de St. Jans Kathedraal te Den Bosch) Uitgevoerd worden werken van J. S. Bach - Da Palestrina - Sweelinck Aanvang 8 uur - Toegangsprijs 3.50 Kaartverkoop (ook jeugdkaarten a 1.50) 's avonds aan de kerk.

Soester Courant | 1968 | | pagina 7