4 Soest toen - Soest nu ZELFKRITIEK IN WARSCHAUPACT Griep ontnam Soest zijn eerste Zesdaagse-renner Rijwielpaden op de Birkstraat eindelijk helemaal doorgetrokken Raad vraagt strenger en meer politietoezicht Het oog gerieht op de frank Dinsdag 10 december 1968 47e jaargng no. 94 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Rnrean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Meisje bij oversteken aangereden Motorrijder liep dubbele enkelfraktuur op bij botsing - St. Josephgestieht wordt geen politiebureau Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 Hedenavond oprichting afdeling athletiek bij B.D.C. Bromfiets gestolen Kerstviering nieuwe stijl Tweede radio-voettocht SOESTER OURANT Abonn p. kwart 3,25. per post t 4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrfldsf De Russische premier Kosygin heeft met twee senatoren uit de V.S. een lang gesprek gehad, waaruit zijn twee gasten o.m. de indruk hebben gekregen dat de Rus verbaasd was over de felle reacties in het westen op de bezetting van Tsjecho-Slowakije. Nu moet men op woorden van een ras-politicus, als hij ze onder zulke omstandigheden uit, niet al te vast vertrouwen. Maar er schuilt wellicht toch wel enige waarheid in dat de Russen zonder meer niet de westerse reacties hebben voorzien. En wel om dat ze ervan uitgegaan waren dat voor het westen Tsjecho-Slowakije zonder meer een land in de Moskouse invloeds sfeer was, waarmee men zich gewoon niet inliet. Wat meer Russische troepen daar zou men - moet Kosygin gedacht hebben - accepteren als een soort pen dant van allerlei Amerikaanse en Brit se troepen in diverse landen. Een dergelijke redenering vanuit Mos kou is niet eens zo onlogisch. En dan kan men er ook zeker van zijn dat op dit moment in het Kremlin een mins tens zo opgewonden sfeer heerst als op de N.A.V.O.-vergadering maar nauw werd bemanteld. Daar zoekt men dan nu naar een verklaring hoe het mogelijk is dat via de diplomatieke vertegenwoordi- g -igen. de experts op de ministeries en de inlichtingendiensten niet tevoren haarfijn een analyse gegeven kon wor den van zowel de Tsjechische als bij voorbeeld de Amreikaanse reacties op de aanval in augustus. Iemand of iets heeft gefaald, moet de conclusie zijn, wat dan ook wel zal betekenen dat hier c i daar aardige vacatures ontstaan. Kosygin schijnt ook te hebben laten doorschemeren dat de Russische troe pen bij de bezetting van Tsjecho-Slowa kije ook geconfronteerd zijn met aller lei problemen van verzorging en aan voer - de logistiek - waarop niet was gerekend. Juist voor wie wat benauwd kijkt naar allerlei gebreken in het wes telijk bondgenootschap, is het misschien wel opbeurend te vernemen dat het aan de andere kant ook niet allemaal met tevredenstellende perfectie verloopt. Misschien is het een zowel als het ander juist wel goed: een overdreven zelfver trouwen bij militaire apparaten is zo ongeveer het gevaarlijkste wat er be staat. Voor het St. Josephgebouw is donder dag de 12-jarige scholiere J. H. E. uit Soest aangereden door een scooter, toen zij plotseling de weg overstak. De be stuurder van de scooter, de 30-jarige G. P. uit Soest, hoofd van de afdeling Al- gpmene Zaken van het Zendingscentrum in Baarn, kon het meisje niet meer ontwijken. Beiden vielen, muar de scoo terrijder bleef ongedeerd. Het meisje liep verschillende schaafwonden op. Bij een botsing op de hoek van de Van Weedestraat en de Korte Brinkweg is vrijdagmorgen de 23-jarige H. J. J. R. v. d. C. vrij ernstig gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde, toen de 62-jarige automobilist J. T. D. vanaf de Korte Brinkweg de Van Weedestraat opreed zonder de motorrijder voorrang te ver lenen. De heer v. d. C. reed tegen de auto op, viel en schuurde over het wegdek naar de linker kant van de weg. Een uit tegenovergestelde richting naderende automobiliste kon op 20 cm van de op de weg liggende man nog l juist tot stilstand komen. De motor rijder bleek behalve een aantal schaaf wonden een dubbele enkelfraktuur te hebben opgelopen. De toevallig passe rende chirurg dr. Busch verleende de eerste hulp, alvorens de man per E.H.B.O.-ziekenauto naar Zonnegloren werd gebracht. In de derde na-oorlogse zesdaagse van Amsterdame die a.s. donderdag van start gaat in de Amsterdamse RAI, zal de enige renner uit Soest die ooit waar dig werd bevonden in een dergelijk spektakel te starten, Arie Bakker, ont breken. Tijdens zijn training met koppelgenoot Fred. Niemeyer uit Hengelo, op de baan in Münster, liep Arie een zware griep op, die hem noodzaakte naar huis terug te keren en onder de wol te kruipen. Een week na zijn terugkeer staat Arie nog wat slapjes op de benen, maar heeft de teleurstelling verwerkt als een échte coureur. In 1964 deed Arie zijn intrede als ad- spirant-lid bij de enige wielerclub die Soest rijk is „Tempo", na twee jaar als adspirant tussen de wielen te hebben gezeten met wisselend succes, startte Arie in 1966 als nieuweling het nieuwe seizoen. Twee jaar had Arie nodig om de kunst van de „liefhebbers" de ama teurs, af te kijken. Dat hij in die twee jaar zijn ogen en oren goed had open gehouden bleek al spoedig. De kleine man uit Soest werd een gevreesd tegen stander. Terwijl hij bij de nieuwelingen een abonnement leek te hebben op de vijfde plaats, begon hij zijn amateur periode in het voorjaar met een écla tante overwinning in de ronde van Utrecht. Waarna een tweede plaats volgde in de ronde van Oud-Matenesse, waar hij op een banddikte werd ver slagen door Marcel Pennings. Uit dit alles blijkt duidelijk dat Arie een weg-renner is. Toch heeft de baan op Arie ook aantrekkingskracht. Voor al op de kleine baan in Hilversum deed Arie zijn baan-ervaring op, waarnaast ook in Alkmaar aan verschillende wed strijden werd deelgenomen. Het afgesloten seizoen '68, reed Arie individueel, het gebeurt nu eenmaal niet vaak dat een amamteur in zijn eerste jaar al door een merkenploeg wordt gecontracteerd. 1969 wordt voor Arie het jaar van de waarheid. Met een contract van het Amerikaanse biermerk Skol-internatio- nal in zijn zak, waardoor zijn financiële lasten aanmerkelijk werden verlicht, on dermeer door het gratis vervangen van defect materiaal, moet het voor Arie mogelijk worden zich bij de allersterk- sten te scharen. Door zijn opname in de Skol-ploeg heeft Arie ook de garantie van het kunnen starten in verschillende grote klassiekers, waarvan de ronde van Noord-Holland, Gelderland en Overijssel er slechts enkele zijn. Nog niet defini tief is het starten in Olympia's toer, een en ander hangt onder meer af van de prestaties in het begin van het sei zoen, toch is er niets waarop Arie méér hoopt. En een dergelijke etappe-rit is hem inderdaad op het lijf geschreven. Hij is een vechter, een jongen die niets liever wil dan een slechte dag zo spoe dig mogelijk uitwissen door een prestatie die zijn concurrenten het schaamrood op de kaken jaagt. Kurt Vvtyh's manager, Piet Liebregts, werd door de ploegleider van Skol op Arie opmerkzaam gemaakt, hetgeen re sulteerde in een uitverkiezing in één der elf amateur-koppels. Want in de mid dag-periode tussen 1 en 5 uur, wanneer de „profs" rondkruipen, tot ieders ver veling, gaan tweeentwintig amateurs, w.o. verschillende Mexico-gangers, een in vergelijk met vorig jaar serieuzer poging wagen ervaring in het zesdaagse rijden op te doen. Juist in deze zesdaagse was het mogelijk voor Arie om bekendheid te krijgen in ons land en daarbuiten. Maar de in Duitsland opgelopen griep gooide lelijk roet in het eten. De eerste dagen was de kleine Arie, door toeschouwers in het Amsterdamse Olympisch Stadion „Maspes" genoemd, ontroostbaar, maar nu hij weer een beetje de oude is, heeft hij ook de te leurstelling beter kunnen verwerken. Hij praat nu al over een eventuele deelna me aan de in het volgende voorjaar te verrijden zesdaagse van Rotterdam en er zijn redenen te over om aan te nemen dat hij daar een nieuwe kans zal krij gen, vooral wanneer men ln ogenschouw neemt dat de zetel van het merk waar Arie in het komende seizoen voor gaat rijden, in Rotterdam is gevestigd. Met zijn volle inzet, iedere middag als hij na zijn dagtaak als graniet-bewerker thuis kwam, pakte hij zijn fiets en pro beerde de nodige kilometers in de benen te krijgen, zal het niet uit kunen blijven dat wij van de 19-jarige Soester wiel renner, die voor de militaire dienst werd afgekeurd, nog veel zullen horen. Het rijwielpad langs de Birkstraat is cindelyk compleet. Kortgeleden kon na langdurig onderhandelen het laatste stukje grond worden aangekocht om het rijwielpad langs de oostzijde van de rijksweg geheel door te trekken. Dat is inmiddels geschied. De wielrijders en bromfietsers behoeven nu geen gebruik meer te maken van de rijbaan, wat hun veiligheid ongetwijfeld ten goede zal komen. In de twee afdelingen, die zijn belast met het onderzoek van de begroting voor 1969, is van diverse zijden aange drongen op meer en stenger politie toezicht. Met name in Soesterberg zou het toezicht van de politie volgens en kele leden van de gemeenteraad te wensen over laten. Men stelt hier de gemeente Zeist tot voorbeeld. Het gaat hierbij vooral om het toezicht bij de verkeersverlichting bij Het Zwaantje in Soesterberg. Een van de raadsleden is er meermalen getuige van geweest, dat automobilisten door het rode stoplicht rijden. Tevens wordt gevraagd naar de mogelijkheden om het voetgangerslicht op groen te laten staan. Een ander lid van de begrotingscom missie vraagt, hoever het met de plan nen tot samenvoeging van een aantal politiekorpsen in de omgeving (waar van enkele jaren geleden eens sprake is geweest) staat. Een tweede lid wijst op de noodzakelijke samenwerking van de politiekorpsen op het gebied van de mobilofooninstallaties. De netten zou den z.i. onderling aansluiting op elkaar moeten hebben. Voorts is meer toezicht op en een stren ge- optreden tegen het verkeerd par keren van auto's verzocht, met name ten aanzien van half op trottoirs ge plaatste auto's Een van de raadsleden doet de aanbeveling, bij de aanleg van parkeerhavens er rekening mee te hou den, dat schuin geparkeerde wagens heel wat minder ruimte plegen in te nemen, dan auto's, die langs de trot toirband worden gezet. Tevens wordt geïnformeerd naar een verleden jaar toegezegd rapport over de aanleg van parkeerhavens in het algemeen. Meer en meer raadsleden beginnen de aankoop van het voormalige St. Joseph gestieht voor de verbouwing tot politie bureau te betreuren. Het gebouw werd destijds met spoed en volgens het col lege goedkoop gekocht, omdat het voor politiebureau gebruikt zou kunnen wor den. Inmiddels heeft de burgemeester echter laten weten, dat deze plannen nu wel zo goed als zeker van de baan zijn. Men wijst erop, dat verschillende raadsleden er destijds bij de aankoop al op tegen waren, het St Josephge bouw tot politiebureau te verbouwen. „Het college zou er goed aan doen in het vervolg meer naar de raad te luis teren. De wethouders vergeten wel eens, dat zij in de eerste plaats raadsleden zijn en zijn gekozen om de wensen van de raadsleden uit te voeren", aldus het verslag van de commissie tot onder zoek van de begroting. Men wil weten, welke plannen het college nu met het gebouw heeft. Eén lid vindt het maar het beste, wanneer het gebouw zo spoedig mogelijk wordt afgebroken, wanneer althans de plannen tot ver bouw definitief van de baan zijn. Voorts is gevraagd naar de ervaringen, die door de politie zijn opgedaan met de Traffipax-apparatuur, een foto-ap paraat, waarmede vanuit de surveillan ce wagens verkeersovertredingen wor den vastgelegd. Hoe zal het verder gaan met de frank? Die vraag begint nu in Frankrijk klem mend te worden. De bewondering voor De Gaulles moed om niet te devalueren is nog altijd groot, maar dat wil niet zeggen dat daardoor ook geestdrift is gewekt voor de bezuinigingen die het alternatief zijn. Men vindt het ook zeer fraai dat De Gaulle het goede voorbeeld geeft en zelfs de kernproeven van vol gend jaar afgelast, wat niet minder be tekent dan dat het kernzwaard aanzien lijk later dan beraamd voor gebruik gereed kan zijn. En een dergelijk lieve lingskind en prestige-object tast de pre sident beslist zeer, zeer ongaarne aan. Maar hij doet het. De Fransen echter, die een teer gevoel hebben voor alles wat de portemonnee raakt, zijn nog niet geheel en al over tuigd dat De Gaulle de slag om de frank ook zal winnen. De prijzen op de vrije Parijse goudmarkt zijn al weer aanzienlijk gestegen, wat erop duidt dat menige particulier voor alle zekerheid zijn franken liever in goud belegt - een vrij desastreuze bezigheid want goud eet weliswaar niet, maar het heeft ook niet, zoals belegd geld, de eigenschap dat het geld verdient en daardoor de economische rondedans intensiveert. Al gaat het wel om flinke bedragen die zo eigenlijk te slapen worden gelegd, terwijl een wakker worden van de eco nomie gewenst is. Men moet dit niet overdrijven. Zomin als het effect van de kleine speculantjes die met koffer tjes franken naar Duitsland gingen om er marken voor te kopen. De grote stroppen en de grote druk op de frank ontstonden in het normale betalingsver- kef waar wantrouwen in de stabiliteit van een valuta ertoe leidt dat men met betalingen in franken naar Parijs zo lang mogelijk wacht in de hoop dat die binnenkort goedkoper zullen worden en dat men betalingen uit Frankrijk be spoedigt uit vrees dat voor het te be talen bedrag in dollars, marken of gul dens binnenkort meer franken neerge teld zullen moeten worden. Dit normale verschijnsel heeft meer in vloed dan die kleine speculanten die door De Gaulle zo op de korrel zijn ge nomen. Tenzij men zakenlieden die hun firma voor een strop van miljoenen pro beren te hoeden ook al als speculanten wil aanmerken. V.rat men nu ziet is dat het zakenleven al algemeen overtuigd is van prijsstij gingen. En ook de vakbonden, die al vast begonnen zijn met enige staking om met klem te argumenteren dat de lonen in koopkracht zeker niet achter uit mogen gaan. Die looneisen op zich werken ook al weer extra-prijsverho gend en dat is de akelige vicieuze cir kel waarin Frankrijk nu dreigt te ge raken. Uit regeringskringen klinken al barse geluiden over inperking van het stakingsrecht - een angstig voornemen dat er ook al weer goed voor kan zijn om vooral een vakbond als de C.G.T. die zich voor haar falen in de meidagen wil rehabiliteren op de barricaden te drijven. KANTMAN. Zoals we reeds eerder berichtten, zal hedenavond in de kantine van B.D.C. aan de Bosstraat een poging worden gedaan om te komen tot de oprichting van een afdeling atletiek van B.D.C. Ge zien het feit, dat er voor de atletiek een grote belangstelling bestaat in Soest en dat Soest geen atletiekvereniging rijk is, lijken deze pogingen alle kans van slagen te hebben. De op te richten afdeling zal zoveel mogelijk zelfstandig zijn, hoewel onder supervisie van het B.D.C.-hoofdbestuur blijven. De vereni ging zal toegankelijk zijn voor dames en heren vanaf tien jaar. Als voorlopi ge adviseurs zullen optreden de heren W. F. Buhrmarm en C. Koster, terwijl de heer L. Groot de training op zich zal nemen. Vanavond komt men om acht uur bij een om tot de oprichting te besluiten. Het lidmaatschap van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie is inmiddels zelfs aangevraagd. De Soester Stichting voor de Lichamelijke Opvoeding en Sport heeft alle medewerking reeds toegezegd. De 20-jarige dienstplichtig soldaat R. F. R., gelegerd in Soestduinen. heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van zijn bromfiets, die bij het station Soestduinen had gestaan. De diefstal moet tussen 28 november en 3 december hebben plaatsgevonden. Van de dader ontbreekt nog elk spoor „En U brengen, waarheen gij niet wilt" is het thema van de tweede Radio voettocht onder auspiciën van de K.R.O.- radio en de Pax Christi beweging, die dit jaar weer in de Kerstnacht wordt gehouden en waarvoor de K.R.O. spe ciale nachtelijke zendtijd ter beschik king heeft gekregen. Het vorig jaar vertrok men o.a. ook uit Soest, maar dit jaar zijn er over het hele land acht vertrekpunten, waarvan Utrecht wel de dichtbijzijnde is. De voettocht zal bovendien anders van op zet en tijdsindeling zijn, dit als gevolg van suggesties vorig jaar door deelne mers gedaan. In verband met een extra- bus voor de terugtocht naar Soest moet men zich melden aan de Vredehofstraat 22 (bij het paleis). Om teleurstellingen te voorkomen dient men zich liefst vandaag nog op te ge« ven; alle gegevens zijn aan voornoemd adres te verkrijgen.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1