Dit is Uw WISO-zegel Utrechtse straat 34J WtSOSOEST Tsjechische basketbalteam komt op bezoek bij Red Stars ATTENTIE! VEEG OPTIMISME OP DE BALKAN Kinderaftrek en kinderbijslag voor de dochter van Scholten NATURALISATIE schoonheidsspecialiste SOESTERBERG Nieuwjaars wensen GEEN PARTIJ Voorstellen voor de gemeenteraadsvergadering van woensdag 18 dec. medewerking aan scholen Oproep van het Leger des Heils aan autobezitters kerststukjes, tafelversiegen etc. KERSTSTEMMING Eiermarkt „De Vlijt" deelde boterletters uit Hoe wordt men Nederlander Mevrouw Gerda Rosman Zaterdagvoetbal C.D.N.-Soesterberg 1-2 Soesterb.-Veense Boys 3-1 Trekking loterij 45 jaar brandweer Forumavond Hometrainer competitie St. Nicolaasfeesten een succes. Politiebureau 4-4-44 DINSDAG 10 DECEMBER 1968 MEDEWERKING AAN SCHOLEN. Het bestuur van de vereniging voor christelijk onderwijs te Soesterberg ver zoekt medewerking voor het aanschaf fen van 182 psalmboekjes( nieuwe berij- ming( t.b.v. de onder haar bestuur staan school voor g.l.o. te Soesterberg. B. en W. stellen voor het benodigde krediet van ƒ410,— beschikbaar te stel len. Het bestuur van de R.K. Mavoschool verzoekt medewerking voor het aan schaffen van diverse leer-en hulpmid delen, alsmede het heffen van enige voorzieningen, o.a. inrichting van de di recteurskamers en een lerarenkamer, overgordijnen voor diverse lokalen enz. Het college stelt voor het benodigde krediet van 14.000,te verlenen. UITKERING INEENS OVER 1968 Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de in 1968 toe gekende algemene salarisverhogingen voor het overheidspersoneel zijn achter gebleven bij de loonontwikkeling in het particuliere bedrijfsleven. Daarom zal aan het hiervoor in aanmerking komen de gemeentepersoneel een uitkering van 0,88 van het huidige gemiddelde jaar salaris in eens worden uitgekeerd. Uit te betalen per 1 januari 1969. UITBREIDING HOOFDBUIZENNET GASBEDRIJF Teneinde geen stagnatie te veroorzaken in de woningbouw in de wijk „Smits- weg", is het nodig, dat de aansluitingen op het gasbuizennet tot stand kunnen worden gebracht om de blokken te voor zien van een centrale gasleiding. De hieraan verbonden kosten zullen 24 900,bedragen en B. en W. stellen voor een krediet tot dit bedrag te vo teren. KREDIET VOOR AANKOOP TOESTELLEN GASBEDRIJF Om aan de vraag van de inwoners naar een goede gasvoorziening te kunnen voldoen, in het noodzakelijk dat op kor te termijn voor de aankoop van toe stellen, welke in huur worden uitgege ven, een krediet \--an ƒ24.900,beschik baar komt. B. en W. stellen voor dit krediet te verlenen. AANLEG VAN EEN WEG De directeur van gemeentewerken heeft een begroting van kosten opgemaakt voor de aanleg van een gedeelte van de Industrieweg alsmede een gedeelte van de weg welke te zijner tijd de verbin ding zal vormen tussen Koningsweg en de Laanstraat (Vrijheidsweg). De hier aan verbonden kosten zullen ƒ316.000. bedragen en B. en W. stellen voor een krediet tot dit bedrag beschikbaar te ftellen. VERPACHTING VAN GRONDEN Voor de verpachting van gronden voor korte duur kan volgens het college wor den besloten. Een aantal personen kunnen hiervan gebruik maken. Het betreft hier hoofd zakelijk percelen bouwlanden en wei landen. Het bestuur van de Stichting Van der Huchtscholen verzoekt medewer king voor de aanschaffing van: a. een filmstrook-projector: b. nieuwe verduis teringsgordijnen voor één lokaal; c. gvmnastiekmeubilair; d. 40 reken en lees (letter) dozen: een groot telraam, een gewoon telraam, zangmateriaal: e. leermiddelen voor het verkeersonder- wijs; f. meubilair voor de hoofdenka- mer; g. een vijfvlaks bordstelling met standaard: h. een stencilmachine ten be hoeve van de onder dat bestuur staande van der Huchtschool voor gewoon lager onderwijs aan de Paulus Potterlaan 13, alhier B. en W. stellen voor het hier voor benodigde krediet van ƒ7.200,— beschikbaar te stellen. De hoofdleidster van de openbare kleuterschool aan de Duinweg verzoekt een extra krediet beschikbaar te stel len voor de aanschaf van schoolmeube- len, ontwikkelingsmateriaal, hulpmidde len enz. Het college stelt voor het hiervoor be nodigde krediet van ƒ7.900,beschik baar te stellen. INRICHTING TWEE LOKALEN OPENB. KLEUTERSCHOOL Aan de Duinweg zijn twee lokalen geplaatst ten behoeve van de Openbare kleuterschool. De kosten welke ver bonden zijn aan het aankleden van deze lokalen, alsmede het vergroten van de speelplaats enz. vergen een bedrag van 20.400,Het college stelt voor een krediet tot dit bedrag beschikbaar te sf ï'en. MEDEWERKING AAN SCHOLEN Het R.K. schoolbestuur van de R.K. Basisschool aan de St. Thereslastraat verzoekt medewerking voor de aanschaf van aanvullende leermiddelen en de inrichting van de aula als gedeeltelijk leslokaal. Voor de uitvoering van dit verzoek ls een krediet van ƒ11.050, nodig. B. en W. stellen de raad voor een kre diet tot dit bedrag beschikbaar te stel len. Het bestuur van de stichting Van der Huchtscholen verzoekt medewerking voor: a. het aanbrengen van een tele foonaansluiting, b. het aanschaffen van een naambord, c. het aanschaffen van leer- en hulpmiddelen, d. het vergoe den van huurbetaling. B. en W. stellen voor de gevraagde medewerking te verlenen en het beno digde krediet van 4.350,beschikbaar te stellen. Het R.K. schoolbestuur verzoekt medewerking voor het verbeteren van een houten vloer en de verlichting van het grote lokaal van de kleuter school aan de Steenhoffstraat. De uitvoering hiervan bedraagt pl.m. ƒ5.000,B. en W. stellen voor een krediet tot dit bedrag beschikbaar te stellen. Het bestuur van de stichting Van der Huchtscholen vraagt medewerking voor het aanbrengen van een tele foonaansluiting in de onder dat be stuur staande kleuterschool aan de Ru benslaan. De kosten hiervan bedragen 175,1=5=. B. en W. stellen voor een krediet tot dit bedrag beschikbaar te stellen. Bij besluiten van 18 september 1933 en 17 januari 1968, werd aan het be stuur van de vereniging ,.De School met den Bijbel" medewerking ver leend voor het stichten van een twee de christelijke school voor g.l.o. aan de Oude Utrechtseweg. welke uit 6 lo kalen zal bestaan De eerste aanschaf van leer- en hulpmiddelen, alsmede meubilair, vraagt een bedrag van 20.500,B. en W. stellen voor een krediet tot dit bedrag beschikbaar e stellen. SUBSIDIE OPLEIDINGSSCHOOL Op een desbetreffend verzoek stellen B. en W. voor aan de „Stichting Op leidingsschool voor Kleuterleidsters" te Hilversum een subsidie van 700,te verlenen, zulks in verband met het feit, dat de school door gemiddeld 4 2/3 leerling in 1968 werd bezocht. Zoals bekend organiseert het „Leger des Heuls" a.s. donderdag een Kerstmiddag voor de bejaarden, waarin niet alleen een kerstspel zal worden opgevoerd, maar waarbij de aanwezigen ook een kerstdiner zal worden aangeboden. Het comité doet echter een beroep op auto bezitters, medewerking te willen verle nen om slecht ter been zijnde bejaarden af te halen en weer thuis te brengen. De middag begint om 3 uur en wordt ongeveer 6 uur beëindigd. Autobezitters, die willen helpen, gelie ven zich in verbinding te stellen met telefoonnummer 02154-2776. Zo zien de WiSO-zegels er uit die U als uw boekje vol is recht ge ven op 2,50 bij uw WISO-winkelier of bij de Raiffeisenbanken. Uw WISO kaart is snel volgespaard, want WISO zegels worden U bij contante aanko pen gratis verstrekt in 63 WISO- zaken. 1668-69-70 In de periode van 27 tot en met 31 de cember aanstaande komt er een ploeg van zeventien personen van de Tsjechi sche basketbalvereniging „Slavia P.F." uit Touzim een tegenbezoek brengen aan de Soester basketbalvereniging The Red Stars. Het gezelschap bestaat uit een damesteam met begeleiding. Dit te genbezoek was reeds besproken in de periode dat een viertal Soester dames van Red Stars met vier dames van S.V.S. uit Bunschoten in Tsjechoslo- waije waren. Het Tsjechisch team zal vijf dagen ver blijven op uitnodiging van Red Stars en zal hier enkele wedstrijden spelen en onder meer meedoen aan het Red Stars basketbal toernooi. Er ls een uitgebreid programma uitge stippeld en het bestuur van The Red Stars heeft er het volste vertrouwen in dat de Tsjechen op een goed verblijf kunnen terugzien. Het team zal op 27 december vrijdagavond om ongeveer zes uur arriveren en zal dan door het be stuur van Red Stars voorgesteld wor den aan het gemeentebestuur. Op deze vrij dagavond zal het gezelschap een di ner worden aangeboden. De volgende dag, op zaterdag, gaan de Tsjechen achtereenvolgens naar Hilver sum. waar zij zich in de stad zullen op- riden en waar hen 's middags een di ner wordt aangeboden. Hierna gaat men weer terug naar Soest, waar het dames team ,ran de Tsjechen een training krij gen in de gymnastiekzaal van de R.K. M.A.V.O. onder leiding van de. heer Blok, de Red Stars trainer. Zaterdag avond gaat het gezelschap naar Am sterdam. Scheveningen, en voorts staat het gezelschap nog andere attrakties te wachten. De zondagavond ls gereser veerd voor een feestavond. Dan zal na melijk The Red Stars een feestavond houden voor al haar leden en voor de genen, die deelnemen aan het toernooi, dat de vereniging in deze periode or ganiseert Als feestend middelpunt zijn op deze avortd de Tsjechische meisjes. De laatste volle dag van hun verblijf bij Red Stars zal worden besteed aan de deelname van het Red Stars-toernooi. Het Tsjechisch team speelt dan een hele competitie samen met de basketbalver eniging S.V.S. uit Spakenburg en de Soester basketbalvereniging The Red Stars. Op deze maandagavond zal in de loop van de avond een afscheidsdiner wor den gegeven, welke zal plaatsvinden in Spakenburg, waarna men in de S.V.S.- kantine een afscheidsavond heeft, sa men met de Red Stars-leden en S.V.S.- leden. De volgende dag zullen de Tsje chische dames dan weer vertrekken uit Soest. Het gezelschap zal worden opgenomen bij diverse adressen van de Soester bas ketbalvereniging, zodat zij overal ver- snreid komen te zitten. Ter gedeeltelijke dekking van de kosten die aan deze komst van de Tsjechen is verbonden, heeft het Red Stars-bestuur een verzoek gedaan aan de Soester Sportstichting om een bijdrage te leve ren in de kosten. Op donderdag 12 december a.s. zal de KON. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Afdeling Soest, haar leden en eventuele belangstellenden de gelegenheid geven te maken onder het motto U zal worden ingeleid met uitleg en demonstratie vooraf en onder de toe ziende vakmansogen van de heer H. BEEKMAN uit Hilversum. Materiaal wordt verzorgd en voor de mooiste stukjes worden prijzen be schikbaar gesteld. Op te geven in de zaal of bij mevr. M. J. S. van Hengel-Scheffer, secreta resse, tel. 3328. Aanvang 20.00 uur, gebouw „De Rank", Soesterbergsestraat 18. Kosten van deelname bedraagt 2,75. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 45.000 stuks in prijzen van 17,tot 18,Middenprijs 17,50. Prijs per kg 2,78. Abusievelijk werd in onze courant van j.1. vrijdag een gedeelte van de adver tentie herhaald van de courant van 22 november waarin de „banketletter-ak- tie" werd gelanceerd. Daar deze aktie echter op Sint Nico- laasmiddag definitief eindigde, werd de indruk gewekt dat deze toch nog door zou gaan, dat is niet het geval! Joego-Slavië voelt zich niet bedreigd Dit verklaarde president Tito in een rede. waarin hij overigens er wel op wees dat een eventuele bezetter van zijn land wel even moet denken aan de Duitse ervaringen tijdens de oorlog toen de partisanen een menigte divisies bon den. De Roemeense partij- en staats- chef Ceausescu heeft eveneens in een rede enige uitingen ten beste gegeven over zijn zin voor onafhankelijkheid met name in de buitenlandse politiek. Dat is in zoverre opmerkelijk omdat de Roemeen na al diverse malen het Krem- lin ge* rt te hebben (betrekkingen aan knopen met west-Duitsland, niet mee doen met de Comecon, niet veroordelen v?n Israël na de juni-oorlog) ook na de inval in Tsjecho-Slowakije waaraan hij niet meedeed, de Tsjechen veel morele steun gaf, maar daarna kennelijk on der druk het zwijgen ertoe deed. Een en ander duidt erop dat deze twee onafhankelijke geesten op de Balkan niet verwachten dat de Sowjet-Unie vooreerst nieuwe machtsversterkende es capades zal uithalen in dit gebied. Dat is dan een optimisme, dat in con trast staat met de sombere kijk die men in het N.A.V.O.-beraad over de kwestie had. Met name minister Rusk schijnt daar enige zwarte conclusies verbonden te hebben aan een eventueel Russisch optreden tegen Roemenië en Joego-Slavië. zij het dan dat die op merkingen slechts tegen zijn zin in de openhaarheid zijn gekomen. Tegen zijn zin, want hij beseft net als Tito - van daar diens rede - dat de Joegoslavische belangen er in het geheel niet mee ge diend zijn als er een soort stilzwijgend pakt tussen N.A.V.O. en Joego-Slavië zou ontstaan. Strategie Tito sprak daarom zeer beslist: we heb ben niemand om hulp gevraagd want we kunnen onze eigen boontjes doppen. Terecht, want de kracht van zijn posi tie is juist dat hij niet behoort tot een der gote machtsblokken en ten opzich te van beide zo niet neutraal dan toch onafhankelijk kan staan. Tito zal zich er wel voor hoeden de Sowjet-Unie te ergeren door al te zeer aan te pappen met de N.A.V.O. Dat is niet alleen een kwestie van het voorkomen van verwij ten dat hij het communisme aan de ka pitalisten verkoopt, maar ook een zaak van reële strategie. Een Joego-Slavië dat strikt op zichzelf staat, kan voor het Moskouce blok nooit een bedrei ging zijn, zoals ze het wel zouden voe len als dit land banden sloot met de N.A.V.O. Dat maakt Tito's verklaring van onbezorgdheid een beetje ondieper. Het zelfde geldt trouwens voor Ceau sescu. Met zijn woorden sterkt hij ze ker zijn positie thuis. De Roemenen houden er wel van dat hun voorman zich zo zelfstandig opstelt En de Rus sen hebben daar niets tegen, want poli tiek handelt Ceausescu als een doctri nair marxist-leninist: geen nieuwlich terijen zoals in Tsjecho-Slowakije zijn hier te vrezen. Maar aan de andere kant heeft Ceausescu erin toe moeten stem men - na eindeloos gespartel nadat hij had gezien wat dat in Tsjecho-Slowa kije betekende - dat er toch maar oefeningen van het Warschaupakt ge houden worden op Roemeens gebied. Met andere woorden: hij zit weer vas ter aan dat pakt, waarvan hij zich in feite losmaakte door niet mee te doen met de inval in Tsjecho-Slowaije. En hij heeft het buiten de deur houden van de Russen en hun trouwe strijd makkers op moeten geven, met tegen zin dat is wel duidelijk. Dat werpt v/el een ander licht op die Roemeense onafhankelijkheid waarop Ceausescu stoft. Ondanks het publieke optimisme van de twee balkanstaatshoofden is er misschien toch wel enige grond voor Rusks somberder opvattingen. Voor de kinderaftrek bij inkomstenbe lasting en loonbelasting, en ook voor de kinderbijslag geldt, dat men deze kan genieten onder andere voor één eigen of aangehuwd dan wel pleegkind van 16 jaar of ouder, doch jonger dan 27 jaar, wiens voor werkzaamheden beschikbare tijd grotendeels in beslag wordt geno men door het verzorgen van de huis houding of ((mits tot dat huishouden tenminste drie andere kinderen, jonger dan 27 jaar, behoren) door het mede- verzorgen van het huishouden. Voorts is dan nog bepaald dat deze af trek en bijslag verdubbeld worden in dien het kind grotendeels op kosten van de ouder of pleegouder wordt onder houden. Grotendeels betekent daarbij in beide gevallen: voor meer dan 50 De Scholtensdochter Deze bepaling is in de wet opgenomen Jaarlijks verkrijgen talrijke vreemdelin gen het Nederlanderschap door natura lisatie. Wie wel eens een vergadering van de Tweede Kamer heeft bezocht weet, dat voordrachten tot naturalisatie daar in de vorm van een wetsontwerp worden behandeld. Doorgaans gaan deze stukken zonder meer onder de hamer door. Maar ondertussen is aan deze naturali satie een vrij lange procedure voorafge gaan. Deze procedure, van de indiening van het verzoek tot de plaatsing van de wet in het Staatsblad, duurt onge veer anderhalf tot twee jaar. Welke formaliteiten moeten er allemaal worden vervuld? De vreemdeling die het Nederlander schap wenst te verkrijgen, dient zich in een verzoekschrift tot HM. de Konin gin te wenden. Voorwaarde is, dat het verzoekschrift gesteld is in de Neder landse taal. De aanvrager wordt vol komen vrij gelaten wat de keuze van zijn bewoordingen betreft. Hij behoeft dus niet een deskundige in de arm te nemen, die een „deftige" brief voor hem opstelt. In het verzoekschrift dient de aanvrager uiteraard een aantal particuliere gege vens te vermelden. Hij moet schrijven uit welk land hij afkomstig is, waar hij nu woont, of hij getrouwd is, kinderen heeft en welke nationaliteit hij bezit. Is hij getrouwd met een vrouw, die evenmin Nederlandse is maar die ook het Nederlanderschap ambieert, dan moet deze vrouw zelfstandig een ver zoek indienen. De wet bepaalt voorts, dat als bijlage bij het verzoekschrift moet worden over gelegd een bewijsstuk, waaruit blijkt dat de aanvrager meerderjarig is in de zin van de Nederlandse wet, indien hij niet eerder het Nederlanderschap heeft bezeten, en een door het gemeentebe stuur van zijn woonplaats afgegeven verklaring waaruit blijkt dat hij gedu rende de laatste vijf aan de datum van het verzoekschrift voorafgaande jaren in het koninkrijk woon- of hoofdver blijf heeft gehad. Geboorteakte Als bewijs van meerderjarigheid komt o.a. in aanmerking een afschrift van of een uittreksel uit de geboorteakte. Luidt de geboorteakte in een andere taal dan Nederlands, Frans, Duits of Engels, dan is men verplicht een officiële vertaling van dit stuk bij te voegen. Hierbij dient er op te worden gewezen, dat de in de akte voorkomende namen niet mogen worden vertaald. Kan de verzoeker geen geboorteakte verkrijgen, dan wordt genoegen geno men met een ander officieel document waaruit de juiste geslachtsnaam en voornamen en de plaats en datum van geboorte blijkt Als vervangend docu ment kan o.m. een paspoort dienen, eventueel een bewijs van ingezeten schap uit het 'and van herkomst. Van het overleggen van een dergelijke verklaring zijn twee categorieën van personen vrijgesteld, nl. personen die vroeger Nederlander zijn geweest en personen die in het koninkru- zijn ge boren uit statenloze ouders. Behandeling Wat gebeurt er nu verder met het na- turalisatieverzoek plus bijlagen, dat door de aanvrage naar H M. de koningin is gezonden? Vanwege Hare Majesteit worden de stukken ter behandeling ge geven aan de minister van justitie. Deze bepaalt dan dat het rekwest wordt ge zonden aan het hoofd van politie van de gemeente waar verzoeker woont. De ze stelt een onderzoek in en zendt ver volgens zijn bevindingen door naar de officier van justitie van het betrokken arrondisement. Deze autoriteit heeft dan een persoonlijk onderhoud met de verzoeker. De offi cier stelt vervolgens een advies op en zendt dit met het dossier naar de pro cureur-generaal. Op zijn beurt adviseert deze de minister van justitie. Eventueel kan de minister van justitie nog een van zijn collega-ministers pol sen. Zo zal hij een dossier over een persoon, die werkzaam is bij het on derwijs, naar de minister van onderwijs zenden. Zijn alle benodigde gegevens binnen en blijkt daaruit dat er geen be zwaar tegen naturalisatie bestaat, dan wordt een wetsontwerp samengesteld, houdende als regel de namen van twin tig personen. Beide Kamers moeten dit ontwerp goed keuren. Na de parlementaire goedkeu ring volgt plaatsing van de wet in het staatsblad. Kosten Het voor de naturalisatie wettelijk ver schuldigde bedrag moet worden be taald aan een ontvanger van de directe belastingen. De kosten hangen samen met iemands inkomen. Maatstaf is het inkomen, dat de verzoeker in het jaar voorafgaande aan de indiening van het verzoekschrift had. Was dat minder dan 5000,— dan is 200,— verschuldigd. Lag het belastbare inkomen tussen de ƒ5000,en ƒ7000,dan is ƒ300 ver schuldigd, en zo wordt het te betalen bedrag steeds met 100,verhoogd, al naar gelang het belastbaar inkomen met 2000,— stijgt. Voor personen die vroeger Nederlander zijn geweest geldt een vast bedrag van ƒ200,Dat is eveneens het geval voor gehuwde vrouwen die niet tegelijk met haar man worden genaturaliseerd. Ge huwde vrouwen die tegelijk met hun man om naturalisatie verzoeken, be hoeven daarvoor niet te betalen. door een amendement van het kamerlid Scholten bij de behandeling van de sinds 1965 geldende nieuwe wet I B. En hoe wel een kind naar zijn aard niet altijd een dochter behoeft te zijn, zullen het wel haast altijd dochters zijn waarvoor deze aftrek en bijslag kunnen worden geclaimd. Weshalve de naar Scholtens dochter in zwang ls gekomen; een naam die enigszins aan een koekoeksjong doet denken. Zoals het veelal gaat met wetsbepalin gen die ietwat haastig in het tumult van een parlementaire behandeling ter wereld komen, past ook deze regeling slecht in het systeem van de wet en werpt ook deze bepaling een serie pro blemen op waaraan kennelijk van te voren niet voldoende aandacht is be steed. Het gaat dus om gevallen waarin een dochter het huishouden van de ouder moet verzorgen of het huishouden van de ouders mede moet verzorgen. Onsympathiek Bij het verzorgen denken we in de eerste plaats aan het geval dat in een huishouden de vrouw, de moeder, is komen te ontbreken. Het is dan wel sympathiek om de vader dan wat fi nanciële tegemoetkomingen toe te spe len, doch zijn financiële lasten zullen wellicht niet zozeer zijn verzwaard door dat hij in plaats van zijn echtgenote nu zijn dochter moet onderhouden. In elk geval is het niet sympathiek tegenover degene die géén dochter heeft die zijn huishouden kan doen, doch daarvoor een vreemde huishoudster aan moet trekken. Zo iemand heeft als regel veel hogere extra-kosten en hij krijgt géén tege moetkoming. Het mede-verzorgen van de huishouding ziet in de eerste plaats op de geval len, waarin een dochter in grotere ge zinnen, met meer dan drie kinderen, haar moeder assisteert. De rechtspraak Wanneer de wet niet duidelijk is, is het gevolg altijd, dat er voor de rechter werk aan de winkel komt. Hij moet zeggen hoe het is, wanneer de belang hebbende en de Raad van Arbeid of de inspeteur der Belastingen er niet meer uit kunnen komen. Nu de bepalingen inzake de Scholtens dochter enige jaren gelden, zijn hem intussen reeds vele problemen voorge legd en er begint nu tekening in te komen wat wel en wat niet onder de genoemde regeling valt. Dit is voor de Vereniging van Raden van Arbeid reden geweest de vroegere richtlijnen eens te herzien en nieuwe voorschriften uit te vaardigen waarin met de inmid dels verschenen rechtspraak rekening is gehouden. Dit dus voor de kinderbij slag. Om de eenheid zoveel mogelijk te waar borgen heeft de minister van financiën zich daarbij aangesloten met gelijke voorschriften inzake de verlening van kinderaftrek. De nieuewe regeling De Hoge Raad had uitgemaakt, dat, hoe wel dit uit de wetsbepalingen zelf niet blijkt, geen aftrek en bijslag konden worden verkregen wanneer een kind het huishouden medeverzorgt teneinde de moeder in staat te stellen buiten het huishouden een werkkring te vervullen. Dit gezien de opzet en de bedoeling van de regering. Bepaald is nu echter dat die uitspraak niet behoeft te worden gevolgd, zodat ook in die gevallen recht op aftrek en bijdrage bestaat. Voorts is uitgemaakt dat studerende kinderen die elders op kamers wonen, niet tot het huishouden behoren, ook al komen zij de weekends naar huis en hebben ze thuis nog eigendommen en een eigen bed. Dit is van belang voor de vraag of tot het huishouden nog drie andere kinderen behoren, in het geval dat de vrouw des huizes nog aanwezig is. Invaliditeit Wanneer de moeder door lichamelijke of geestelijke invaliditeit buiten staat is de huishouding te verzorgen, wordt ze echter geacht te ontbreken. Vereist is dat deze toestand van enige duur is, hetgeen aangenomen kan worden als die toestand reeds drie maanden heeft ge duurd dan wel naar schatting ten min ste drie maanden zal duren. Verder dient het Scholtenskind zelf tot de huishouding van de ouder of ouders te behoren, zodat die ouder géén recht op aftrek en bijslag heeft wanneer een elders wonende dochter regelmatig komt helpen, ook al zou haar arbeidstijd dan grotendeels, dus voor meer dan 50 mede gemoeid zijn. Dan zijn er nog kinderen, die naast hun huishoudelijk werk nog een werkkring elders vervullen. Het is zelfs denkbaar dat een kind naast een dienstbetrekking voor halve dagen per dag nog acht uur, dus practisch een volle dagtaak, in de huishouding werkt. Om practische redenen wordt er daar bij van uitgegaan dat een werkweek 50 werkuren telt. Indien het kind nu aan de werkkring elders niet meer dan 25 werkuren besteedt, kan in ieder geval worden aangenomen dat het groten deels, dus voor meer dan 50 in het huishouden werkt. Vraagt de werkkring elders meer dan 25 uren per week, dan is het in het algemeen weinig aannemelijk, dat het daarenboven meer dan de helft van de normale arbeidsuren in de huishouding werkzaam zal zijn. Wie in zo'n geval kinderaftrek en kinderbijslag vraagt zal daarom volledig het bewijs van het te gendeel moeten leveren. Wij menen dat, hoe men ook over het bestaansrecht van de gehele regeling moge denken, nu de mogelijkheid er eenmaal is en dus ook toegepast moet worden, met deze richtlijnen een groot aantal moeilijkheden op een bevredigen de en soms zelfs royale wijze zijn op gelost. Algehele gezichtbehandeling, epileren, harsen, electr. ontharen en lichaamsmassage Behandeling volgens afspraak Laanstraat 43, telefoon 3803 Voor het eerst in deze competitie heeft Soesterberg zaterdag gewonnen in haar uitwedstrijd tegen C.D.N.. Het werd een 1-2 winst, wat aanvankelijk niet ver wacht werd, daar C.D.N. reeds in de zevende minuut de score opende. Maar na een kwartier maakte Soesterberg gelijk (1-1) door een vrije schop van rechtsbuiten Wilgenburg. Met deze stand brak ook de rust aan. Met spanning begon de tweede helft, waarin na een kwartier middenvoor Ruitenbeek aan Soesterberg de over winning bracht (1-2), die ongewijzigd bleef. Het zondagelftal is winnaar geworden met 3-1 in haar uitwedstrijd tegen de Veense Boys. Een ongedacht succes, daar het de tegenpartij was, die in de negende minuut de leiding nam. 0-1. Maar hierna waren de Boys uitge speeld en was Soesterberg in het ver dere verloop van de wedstrijd de ster kere, want al in de dertiende minuut maakte linksbinnen B. van Doesburg voor Soesterberg gelijk, 1-1. Daarna kreeg Soesterberg na 25 minuten een 2-1 voorsprong door een kopbal van linksbuiten Geers, welke nog eens vlak na rust door een kopbal van rechtsbin nen Borg verhoogd werd tot 3-1. Met deze mooie overwinning kwam het einde. De trekking van de loterij van A.G.A.V.S. zal plaatsvinden op maandag 16 decem ber, in café 't Centrum, om 19.30 uur. Het feest van het 45-jarig bestaan van de vrijwillige brandweer zal op een voudige wijze gevierd worden zonder naar buiten te treden. In intieme kring van de manschappen en hun dames wordt het feest gevierd. De Soesterbergse raadsliden van de Soester gemeenteraad zullen a.s. vrij dagavond, 13 december, zitting nemen in een forum onder leiding van een niet- raadslid, de heer Oudenes. Het ligt in de bedoeling om tijdens een openbare bijeenkomst in de dependance Dorpshuis de inwoners van Soesterberg eens nader kennis te laten maken met de vijf raadsleden en het kontakt met de kiezers te versterken. Een opkomend dorp als Soesterberg kent tal van problemen en nu is er die vrijdagavond volop gelegenheid hier over van gedachten te wisselen. De heren raadsleden zullen hun visie geven op diverse in ons dorp levende problemen zonder daarbij als klachten bureau te willen fungeren. Deze bijeenkomst wordt niet belegd on der verantwoordelijkheid van één der politieke partijen, vandaar ook de neu trale voorzitter bij dit forum van vijf» Aanvang 20 uur. Onder auspiciën van de U.W. en TC. „De Volharding", welbekend van de wielerronde op Koninginnedag, zullen er ook dit jaar in Soesterberg weer wedstrijden gehouden worden op de home trainer onder leidnig van de heer Severs. De jongens van 10 tot 16 jaar kunnen zich woensdagavond 11 decem ber, om 19.30 uur. aanmelden bij het gebouw naast de r.k. kerk. Het inleg- geld bedraagt 0,50. Zij, die van ons blad gebruik willen maken, om hun nieuw jaarswensen over te brengen, gelieve de hiervoor bestemde ad vertentieteksten, uiterlijk maan dag 23 december in te leveren. Nadien kunnen wij, in verband met de midden in de week val lende Kerstdagen, plaatsing niet garanderen. Adm. SOESTER COURANT Vrijdag en zaterdag is op de valreep St Nicolaas nog bij S E.C. op bezoek ge weest. Vrijdagavond gebeurde dat bij de senioren, die in een aantal van onge veer zeventig aanwezig waren. St. Nico laas kon het toch niet nalaten om nog even te wijzen op de manier, waarop de K-N.V.B. S.E.C. een duikeling had laten maken. De goedgeefsheid van de Sint reikte in dit geval echter niet ver genoeg om S.E.C. zonder meer het der- de-klasseschap terug te geven. Er blijft volgens de Sint voor S.E.C. niets anders over dan het verloren terrein zelf terug te winnen. Hij constateerde, dat S.E.C. daarmede al een eind op weg was. Zaterdagmiddag verrastte Sint. Nicolaas ongeveer zestig kinderen met zijn komst. Ook dit feest werd een groot succes. Onze minister-president P. J. S. de Jong heeft zendtijd voor radio en t.v. gevor derd om het Nederlandse volk te ver tellen over de extra miljoenen voor de N.A.V.O. Dat wordt hem kwalijk genomen, o.a. door de omroepmensen- Zij menen dat hij in een normaal pro gramma als „Achter het nieuws" had kunnen verschijnen om zijn nieuws toe te lichten. Het is o.i. wel duidelijk, dat dat nu juist is wat de heer De Jong jalouzie en concurrentie tussen de om- jalouzie en concurentie tussen de om roepen en de commentators. Een minister kan niet een bepaalde om roep de eer geven van zijn optreden- Zelfs de N.T.S. is niet meer overkoepe lend genoeg, omdat zij ook zelf pro gramma's maakt. Wij geven de heer De Jong groot gelijk, dat hij afzonderlijke zendtijd vroeg. Hij kon dit ook doe® op grond van artikel 12 van het Radio- er ^elevisiebesluii

Soester Courant | 1968 | | pagina 6